migracije

Odškodnine končno izplačane
06. 12. 2002 00.00
Več kot 4 tisoč Slovencev, ki so bili med drugo svetovno vojno suženjski oziroma prisilni delavci v Nemčiji, je končno prejelo odškodnine.

Odškodnine za prisilne delavce
05. 12. 2002 00.00
Iz Ženeve, kjer je sedež Mednarodne organizacije za migracije, odgovorne za izplačila odškodnin slovenskim prisilnim delavcem v času druge svetovne vojne, so 4032 slovenskim prisilnim delavcem poslali čeke za izplačilo odškodnin.

Notranji ministri o nezakoniti migraciji
28. 10. 2002 00.00
Na Brdu pri Kranju je danes potekala regionalna konferenca o preprečevanju nezakonitih migracij, ki sta jo pripravila slovensko in avstrijsko notranje ministrstvo. Glavna tema konference je bila predvsem t.i. balkansko kriminalno pot.

Konferenca o tihotapljenju ljudi
18. 09. 2002 00.00
V Evropskem parlamentu se danes pričenja tridnevna evropska konferenca o preprečevanju in boju proti tihotapljenju ljudi. Srečanja seudeležuje tudi slovenski notranji minister Rado Bohinc.

Predsednik Kučan na irski TV
22. 06. 2002 00.00
Predsednik Milan Kučan se je pred dnevi mudil na Irskem, kjer se je z irsko predsednico in premierom pogovarjal predvsem o možnostih, da bi Irci na septembrskem referendumu glasovali za potrditev pogodbe iz Nice. O širitvi Unije in Sloveniji je govoril tudi na irski televiziji.

Prvi podatki popisa prebivalcev
14. 06. 2002 00.00
Statistični urad je predstavil prve uradne rezultate popisa, ki temeljijo le na 20-odstotnem vzorcu popisanih in se nanašajo na vprašanja o stanovanju, gospodinjstvu in članih gospodinjstva. Po prvih podatkih živi v Sloveniji manj kot dva milijona ljudi.

Premalo denarja za Afganistan
07. 05. 2002 00.00
Humanitarne organizacije, ki delujejo v Afganistanu, so na srečanju v Ženevi opozorile na pomanjkanje finančnih sredstev za programe, ki so usmerjeni na neposredno pomoč afganistanskemu prebivalstvu.

Zaključen debatni turnir v Ljubljani
04. 05. 2002 00.00
V Ljubljani se je končal četrti mednarodni študentski debatni turnir, ki se ga je udeležilo okoli 80 študentov in študentk iz Slovenije, Nizozemske, Nemčije, Estonije, Hrvaške, Makedonije, Rusije, ZDA, Srbije in Črne gore.

Maloobmejni sporazum v veljavi
18. 03. 2002 00.00
Z današnjim dnem so na obeh straneh slovensko-hrvaške meje začeli izvajati sporazum o maloobmejnem prometu in sodelovanju med državama. Sporazumu nasprotujejo hrvaški ribiči.

Rusija nasprotuje ameriškim načrtom
14. 01. 2002 00.00
Ruski podpolkovnik Juri Balujevski je zaskrbljen zaradi ameriških napovedi, da ne nameravajo uničiti velikega dela jedrskih zalog, ampak jih bodo obdržale v rezervi. Rusi pa zaradi Čečenije zopet gostijo predstavnike Sveta Evrope.

Slovenija in IOM podpisali sporazum
19. 12. 2001 00.00
Zunanji minister Rupel in generalni direktor Mednarodne organizacije za migracije (IOM) McKinley sta danes podpisala sporazum o medsebojnem sodelovanju, ki formalizira odnos te organizacije s Slovenijo.

Mednarodni dan migracij
18. 12. 2001 00.00
Mednarodni dan migracij, 18. december, je posvečen ekonomskim in političnim migrantom. Ta dan obeležujemo tudi v Sloveniji, kjer je bilo lani okoli 35.000 ilegalnih migrantov.

Napadi se bodo nadaljevali
07. 12. 2001 00.00
Dva meseca po začetku ameriških napadov na Afganistan so Talibani izgubili svojo zadnjo trdnjavo Kandahar. Mesto naj bi predali brez boja, njihovemu voditelju muli Omarju pa je iz mesta uspelo pobegniti. Američani so napovedali, da bodo njihova letala nadaljevala bombardiranje ciljev v Afganistanu.

Slovenija pod drobnogledom
06. 11. 2001 00.00
V Sloveniji se mudi delegacija ameriške Službe za migracijo in naturalizacijo, ki preverja, če Slovenija še izpolnjuje pogoje za potovanja v ZDA brez vizumov.

V ZDA znova z vizumom?
31. 10. 2001 00.00
Predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva Richard Boucher je sporočil, da so se ZDA odločile, da bodo ponovno preučile vizni režim za šest držav, katerih državljani lahko trenutno vstopajo v ZDA brez vizumov. Mednje sodi tudi Slovenija.

Posebna protiteroristična enota Interpola
24. 09. 2001 00.00
Mednarodna policijska organizacija Interpol je oblikovala posebno enoto z imenom 11. september, ki bo koordinirala boj proti terorizmu po napadih v ZDA.

Odškodnine za prisilne delavce
10. 09. 2001 00.00
Po besedah direktorja mednarodne organizacije za migracije Dirka De Winterja, naj bi bile Slovencem prve odškodnine za prisilno delo v času nacizma izplačane že v začetku letošnjega oktobra.

Portoroško srečanje pogajalcev
07. 09. 2001 00.00
Slovenija gosti 14. srečanje pogajalskih skupin držav kandidatk za članstvo v EU. Kot je 24ur dejal Janez Potočnik, vodja slovenskih pogajalcev, je srečanje v znamenju prehoda v ciljno ravnino ciljnega leta zaključka pogajanj.

Hirschev sklad nakazal sredstva
13. 06. 2001 00.00
Rdečemu križu Slovenije je nemški Hirschev sklad s polletno zamudo nakazal preostala sredstva za izplačilo odškodnin še zadnjim 1021 slovenskim upravičencem - taboriščnikom v koncentracijskih taboriščih, političnim zapornikom, ukradenim otrokom in Judom, ki so bili še živi 1. januarja 1997. RK je odškodnine v višini 1000 nemških mark v obliki enkratne humanitarne pomoči začel izplačevati prejšnji teden, je povedal generalni sekretar RKS Mirko Jelenič, prvih 2000 upravičencev pa je odškodnino sicer prejelo že lani.

Notranji ministri o sodelovanju
07. 06. 2001 00.00
Vprašanju, kako nadgraditi sodelovanje ter okrepiti skupen policijski boj proti organiziranemu kriminalu, ki ne pozna državnih meja, ter še izboljšati dosedanje sodelovanje policij pri zatiranju nedovoljenih migracij in trgovine z mamili, so na tokratnih trilateralnih pogovorih namenili osrednjo pozornost notranji ministri Slovenije, Hrvaške in Avstrije, Rado Bohinc, Šime Lučin in Ernst Strasser. Ob tem so sprejeli in podpisali posebno skupno deklaracijo o sodelovanju na področju preprečevanja ilegalnih migracij.

Ministra za prijaznejše poletje
06. 06. 2001 00.00
V Portorožu sta se v okviru rednih letnih srečanj sestala hrvaški in slovenski notranji minister Šime Lučin in Rado Bohinc. Osrednjo pozornost sta namenila vsakoletnemu dogovoru, da si bosta državi prizadevali izogibati mejnim incidentom in da bosta upoštevali sporazum o vračanju oseb na državni meji. Že od leta 1992 velja za čas poletne turistične sezone poseben dogovorni režim o plovbi za turistična in športna plovila v Piranskem zalivu, vključno z uporabo obal zaliva obeh držav. Takšen dogovor naj bi veljal tudi za letošnje poletje. Ministra sta v zvezi z režimom plovbe za t.i. dnevne turiste med poletno turistično sezono sklenila, da se ta dogovor ne omeji zgolj na čas med 15. junijem in 1. oktobrom, temveč raztegne na vse leto. Sicer sta ministra, ki se že tradicionalno srečujeta dvakrat letno, pred turistično sezono in po njej, poudarila, da si bosta prizadevala za dobrososedske odnose in trajnejše rešitve odprtih meddržavnih vprašanj.

Bohinc končal obisk v Rusiji
16. 05. 2001 00.00
Pred zaključkom dvodnevnega obiska v Rusiji se je minister za notranje zadeve Rado Bohinc s sodelavci danes srečal s predsednikom Računskega sodišča Ruske federacije Sergejem Vladimovičem Stepašinom, ki je bil pred dvema mesecema na protokolarnem obisku v Sloveniji, in z direktorjem Zvezne varnostne službe Nikolajem Platonovičem Patruševim.

Ljudje so najprej gojili koze
13. 05. 2001 00.00
Ko so se ljudje v pradavnini odpravili na osvajanje novih ozemelj, so bile koze - ker so manjše od goveda in pri prehranjevanju niso izbirčne - človekove prve najboljše prijateljice. Genski zapisi DNK koz z različnih območij po svetu so veliko bolj enotni kot DNK goveda in drugih domačih živali, kar bi utegnilo pomeniti, da so ljudstva med preseljevanji s seboj vodila tudi koze, so ocenili francoski in švicarski znanstveniki.

Knjiga o slovenskih izseljencih na Švedskem
15. 03. 2001 00.00
V založbi ZRC je izšla knjiga Zgodbe in pričevanja, Slovenci na Švedskem avtorice Marine Lukšič-Hacin. Delo je nastalo kot nadaljevanje lani objavljene avtoričine doktorske disertacije Multikulturalizem in migracije, ki govori o multikulturalizmu na Švedskem, v novi knjigi pa se avtorica posveča le slovenskim izseljencem. V študiji se prepletajo avtoričini dnevniški zapisi, ki so nastali med raziskovanjem na terenu, ter obdelava arhivskega gradiva o Slovencih in izseljeniških organizacijah na Švedskem, glavnina knjige pa je posvečena osebnim pričevanjem izseljencev.

Prvi forum Mirovnega inštituta
02. 03. 2001 00.00
Slovenska država še ne premore dolgoročnega programa imigracijske politike oz. strategije, s katero bi pristopili k trajnejšemu reševanju tega sicer globalnega vprašanja, ki bo v prihodnjih desetletjih glede na negativne demografske trende v razvitem in pričujoči "demografski eksploziji" v nerazvitem svetu ter neenakomerni porazdelitvi bogastva, dobil zgolj še neprimerno večje razsežnosti, je le ena izmed osrednjih ugotovitev prvega foruma neodvisnega in nevladnega Mirovnega inštituta, ki je tokrat z naslovom "Imigranti, Slovenija, Evropa" potekal v nacionalnem kulturnem hramu.

Srečanje Bohinca in Lučina
17. 02. 2001 00.00
Slovenski minister za notranje zadeve Rado Bohinc se je včeraj v Krapinskih toplicah na Hrvaškem na neformalnem srečanju sestal s hrvaškim notranjim ministrom Šimetom Lučinom. Govorila sta o vzpostavljanju ustreznih pogojev, s katerimi bi Hrvaška postala tretja varna država v pravem pomenu, predvsem v smislu priprave ustrezne azilne zakonodaje ter vzpostavitve nastanitvenih centrov za tujce ob meji s Slovenijo. Glavna tema pogovorov pa je bilo oblikovanje pobude za tesnejše sodelovanje posameznih držav oziroma EU v boju zoper nelegalne migracije in vzpostavljanju schengenske meje v Sloveniji.

Bavčar o hrvaško-slovenski meji
12. 02. 2001 00.00
Sloveniji je veliko do tega, da Hrvaška z EU čimprej sklene pridružitveni sporazum, je v pogovoru za današnjo izdajo zagrebškega Vjesnika dejal slovenski minister za evropske zadeve Igor Bavčar. Glede schengenske meje na meji med Slovenijo in Hrvaško pa je Bavčar pojasnil, da bo režim odvisen od tega, kako hitro se bo Hrvaška vključevala v evropske integracije, kako bo sposobna reševati vprašanje nezakonitih migracij, v kolikšni meri bo sprejemala evropsko zakonodajo. Vse to so pomembna dejstva, ki bodo lahko olajšala prehod hrvaških državljanov in blaga na območje EU oziroma preko slovensko-hrvaške meje, je dejal Bavčar.

Misija EU zaključila obisk
19. 01. 2001 00.00
Misija EU za področje pravosodja in notranjih zadev danes končuje petdnevni obisk v Sloveniji, med katerim je pregledala usposobljenost institucij za izvajanje unijinega pravnega reda na celotnem področju, ki zajema nadzor državne meje, migracije, azil, vizno politiko, organiziran kriminal, policijsko sodelovanje in mednarodno-pravno pomoč. O obisku bo misija, ki jo sestavljajo strokovnjaki iz držav članic in predstavniki Evropske komisije, pripravila poročilo, ki bo služilo kot podlaga za nadaljnjo tehnično pomoč EU Sloveniji na tem področju, slovenska stran pa od njega pričakuje predloge za odpravo morebitnih pomanjkljivosti.

Bohinc in Pogorevc v Ormožu
29. 12. 2000 00.00
Minister za notranje zadeve Rado Bohinc je danes v spremstvu generalnega direktorja policije Marka Pogorevca obiskal Ormož, kjer se je seznanil s problematiko ilegalnih migracij in drugimi aktualnimi vprašanji, s katerimi se srečujejo tamkajšnji policisti. Po ministrovih besedah so na ta način dobili jasno sliko o tamkajšnjih razmerah, seznanili pa so se tudi s pogoji, v katerih živijo tukajšnji prebivalci. Minister je med drugim napovedal, da bo vlada v začetku prihodnjega leta sprejela sveženj ukrepov v zvezi s to problematiko in da bo morala med drugim nameniti več denarja za delo policije ter zaposliti večje število policistov.

Annan predlagal datum umika
06. 12. 2000 00.00
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je v poročilo, objavljeno včeraj na sedežu organizacije, vključil tudi predlog pripadnikov mirovne misije na terenu, da bi bil december leta 2002 primeren datum za zaključek mirovne misije ZN v Bosni in Hercegovini (UNMIBIH). Annan v poročilu Varnostnemu svetu omenja bistven napredek, ki ga je dosegla UNMIBIH, vendar opozarja, da so potrebna dodatna denarna sredstva za uspešno izvedbo vseh nalog. Prav od denarja pa naj bi bilo odvisno, ali bo predlagani datum umika mirovnih sil tudi dejansko obveljal.