minister za okolje in prostor

Zmaga za nasprotnike: izdaja gradbenega dovoljenja za HE Mokrice ostaja zamrznjena

16. 07. 2021 11.24

Vrhovno sodišče je zavrnilo pritožbo družbe HESS – Hidroelektrarne na Spodnji Savi, ki je kot stranka z interesom, skupaj s soinvestitorskima družbama Infra in Eles, skušala izpodbiti zamrznitev izdaje gradbenega dovoljenja za HE Mokrice. Gre za nov pomemben korak v prizadevanjih proti začetku gradnje novega energetskega objekta, ki je škodljiv za reko Savo, življenje v in ob njej oziroma je naravovarstveno in okoljevarstveno nesprejemljiv, poudarjajo v Društvu za preučevanje rib.

Bo Fajonova dobila podporo? So Vizjaku šteti dnevi?

13. 07. 2021 15.16

Po strmoglavljenju novega zakona o vodah in referendumskem porazu vlade opozicija napoveduje politično ofenzivo. Pred sredinim sestankom opozicije so na mizi vse opcije, največ pa se govori o ponovnem poskusu izglasovanja konstruktivne nezaupnice vladi ter namigih predsednice SD Tanje Fajon, da je pripravljena sprejeti ponudbo, da nastopi kot kandidatka za novo mandatarko. Pa ima dovolj podpore? Vprašljiva je tudi usoda ministra za okolje in prostor Andreja Vizjaka. Izvedeli smo, da so znotraj stranke NSi mnenja, da bi minister moral sam podati odstop.

Mladi za podnebno pravičnost zahtevajo odstop ministra Vizjaka

13. 07. 2021 14.01

Sporočilo izida referenduma je jasno – Vizjak ni minister za okolje, svoje delo opravlja "skrajno nevestno in nestrokovno", pravijo Mladi za podnebno pravičnost in zahtevajo njegov odstop. Na ministrstvu so v odzivu zapisali, da si bo minister še naprej prizadeval za ohranjanje okolja, narave in voda.

Trinajstletna kalvarija Črnomaljcev – neznosen smrad in onesnaževanje z digestatom iz bioplinarne

13. 07. 2021 06.00

Digestat iz Petrolove bioplinarne, ki se uporablja za gnojenje kmetijskih površin, že drugo leto ni primeren za uporabo, je ugotovil okoljski inšpektorat. Digestat oziroma odpadek, kot mu pravijo lokalni aktivisti, v Beli krajini razburja že več kot desetletje, sistemske rešitve pristojna ministrstva doslej še niso našla.

Volivci s skoraj 87 odstotki glasov zavrnili novelo zakona o vodah

11. 07. 2021 07.13

Neuradni izidi po skoraj vseh preštetih glasovnicah kažejo, da je proti noveli zakona o vodah glasovalo 86,58 odstotka volivcev, za pa 13,42 odstotka. Referendumska udeležba je bila druga najvišja doslej; višjo je imel le referendum, ki je leta 2007 potekal hkrati s predsedniškimi volitvami. Pobudniki referenduma ocenjujejo, da imajo ljudje dovolj oviranja demokratičnih pravic, v delu opozicije pa izid vidijo predvsem kot nezaupnico vladi.

Opozicija: Ljudstvo te vlade ne podpira! Janša: Brez drame

11. 07. 2021 20.48

Referendum o noveli zakona o vodah se je po besedah ministra Vizjaka ugrabil in zlorabil za druge cilje, tudi politične. "Ljudje so odreagirali čustveno. Bodrilo in spodbujalo se jih je z nekimi pamfleti, ki nimajo veze s samim namenom zakona," je dejal v prvem odzivu. "Vlada je močno izgubila zaupanje, ljudje so glasovali za spremembe," so sporočili iz SD in Janšo pozvali k odstopu. Ta je izid referenduma pospremil z besedami: "Brez drame."

Zaključne besede pred volilnim molkom: 'Vse nas je povezala voda'

09. 07. 2021 10.52

Organizatorji referendumske kampanje imajo le še danes čas, da volivce in volivke prepričajo v glasovanje za novelo Zakona o vodah ali proti njej na referendumu to nedeljo. Opolnoči bo namreč nastopil volilni molk. Zanimanje volivcev za referendum je sicer veliko – v dveh dneh predčasnega glasovanja jih je glas oddalo skoraj 54.500. Ob 11. uri so na sklepni novinarski konferenci svoje stališče še zadnjič predstavili člani gibanja Za pitno vodo: "Narave in skupnosti ne damo in zanju se bomo borili še naprej."

Soočenje zagovornikov in nasprotnikov: kaj pomeni glas za in kaj proti?

08. 07. 2021 15.23

O čem bomo glasovali na nedeljskem referendumu? Je novela Zakona o vodah tako škodljiva, da je usoda vode v rokah državljanov in državljank, kot trdijo pobudniki referenduma? Bodo na obrežjih rek, jezer, morja nenadzorovano zrasli novi hoteli, restavracije, bencinski servisi? Je ogrožen dostop do obale? Ne drži, trdijo predlagatelji zakona, ki poudarjajo, da so novelo zakona predlagali, da okrepijo varovanje ustavne pravice do kakovostne vode, na priobalnih zemljiščih bo možno graditi le enostavne objekte, če to dopuščajo občinski prostorski načrti.

Gneča za predčasno glasovanje, na voliščih nekaj zmede in zapletov

06. 07. 2021 06.26

Na prvi dan predčasnega glasovanja o zakonu o vodah se pred volilnimi mesti vijejo kolone volivcev, ki bi radi oddali svoj glas. "Ljudje čakajo v vrsti po več ur, tudi na soncu, in se zato vračajo domov, volišče je zelo slabo označeno," razmere v Ljubljani opisujejo v Gibanju za pitno vodo. O težavah poročajo tudi iz drugih slovenskih mest. Državna volilna komisija odgovarja, da DVK zaplete na voliščih rešuje s pristojnimi okrajnimi enotami in volivce poziva k potrpežljivosti.

Ministrstvo: Pozno obveščanje DSO o glasovanju je bila nenamerna napaka

05. 07. 2021 06.49

Gibanje za pitno vodo ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve očita, da je nedopustno oviralo stanovalce domov za starejše pri njihovem uresničevanju volilne pravice na referendumu o noveli zakona o vodah. Ministrstvo je domove, kot so navedli, o možnosti glasovanja varovancev po pošti obvestilo tik pred iztekom roka za prijavo. Na ministrstvu odgovarjajo, da je šlo za človeško napako, in nikakor za načrtno ali namerno oviranje referenduma.

'Ključne spremembe novega gradbenega zakona so izjemno škodljive'

05. 07. 2021 15.20

Potem ko je vlada sredi junija sprejela predlog novega gradbenega zakona, ki naj bi skrajšal in poenostavil gradbeno birokracijo, zdaj stroka v Zbornici za arhitekturo in prostor Slovenije poziva k dodatni javni obravnavi. Ključne konceptualne spremembe so bile namreč po njihovih besedah pripravljene po zaključeni javni razpravi in bi lahko bile "izjemno škodljive za kakovost našega grajenega bivalnega okolja".

Vrtovec načeloma naklonjen izgradnji predora pod mestom

30. 06. 2021 16.55

Minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec je na sestanku s predstavniki Mestne občine Maribor predstavil projekt vzpostavitve multimodalnega logističnega centra na mariborskem letališču. Za zahodno obvoznico ocenjuje, da se bo gradnja začela v začetku prihodnjega leta, načeloma pa je naklonjen tudi ideji o izgradnji predora pod mestom.

Inšpekcija v primeru neustreznega skladiščenja odpadkov sprožila izvršbo

30. 06. 2021 11.54

Inšpekcija za okolje in prostor je v primeru neustreznega skladiščenja odpadkov v ljubljanskem Zalogu sprožila postopek izvršbe, je povedal minister za okolje in prostor Andrej Vizjak. Podjetju ML Surovine grozi tudi odvzem okoljevarstvenega dovoljenja. Vizjak se sicer danes z vlado mudi v Podravju. Obiskal je Slovensko Bistrico, kjer so mu predstavili problematiko poplavne varnosti in mešanih komunalnih odpadkov.

Ministrstvo bo znova preverilo interes za monosežig komunalnega blata

29. 06. 2021 16.57

Ministrstvo za okolje in prostor bo naročilo izdelavo tehnične in ekonomske izvedljivosti izgradnje monosežigalnice komunalnega blata v Mariboru in Ljubljani. Ker ne želi vnaprej določati dveh lokacij, bo vnovič preverilo tudi, kakšen je interes za monosežig drugje po Sloveniji, pravi okoljski minister Andrej Vizjak.

Direkcija za vode preselila svoj sedež: 'Celje je bogato z vodo, zato je logična izbira'

29. 06. 2021 16.23

Direkcija RS za vode je svoj sedež preselila iz Ljubljane v Celje. Odprtja novih prostorov na Mariborski cesti se je udeležil tudi minister za okolje in prostor Andrej Vizjak, ki je selitev sedeža direkcije označil kot pomemben korak k decentralizaciji javne uprave. Po njegovih besedah gre za simbolni korak, pa tudi racionalno potezo.

Podporniki in nasprotniki novele zakona o vodah ostajajo na različnih bregovih

29. 06. 2021 06.48

Današnje soočenje zagovornikov in nasprotnikov novele zakona o vodah pri predsedniku države Borutu Pahorju je izpostavilo različna mnenja o zakonu, o katerem bodo državljani odločali na referendumu. Zagovorniki so prepričani, da bo zakon izboljšal ali vsaj ne bo poslabšal stanja voda, nasprotniki pa opozarjajo na različne možnosti interpretacije.

V Soči utonil deček

23. 06. 2021 18.50

Na reki Soči v Solkanu se je zgodila nesreča, v kateri je utonil deček. Z območja kajakaške proge ga je reka odnesla proti meji z Italijo. Predstavniki pristojnih služb so takoj pričeli reševanje, ga potegnili iz reke Soče in začeli oživljati, a žal neuspešno, so sporočili policisti. Kot je povedal poveljnik civilne zaščite Nova Gorica v 24UR ZVEČER, zaenkrat kaže, da je tragedija posledica spleta nesrečnih okoliščin.

Tri osebe v priporu zaradi odlaganja komunalnega blata

21. 06. 2021 19.15

Zaradi odlaganja komunalnega blata v naravo v Pivolah v Hočah so tri osebe od šestih ovadenih v priporu. Tožilstvo je pripor predlagalo zaradi ponovitvene nevarnosti za po neuradnih informacijah direktorja ljubljanskega prevozniškega podjetja Lazas Mirana Zupančiča, za enega od zaposlenih v tem podjetju in 36-letnega domačina, ki je pokazal, kam bi lahko blato odložili. Tožilstvo je pripor predlagalo, saj so osumljeni že v preteklosti kršili predpise v zvezi z obdelavo odpadkov.

V povezavi z odvrženim blatom v Pivoli hišne preiskave in šest pridržanih

17. 06. 2021 11.30

V primeru odvrženega komunalnega blata na območju Pivole so kriminalisti izvedli več hišnih preiskav, v okviru katerih so pridržali šest oseb. Po neuradnih podatkih naj bi bili pridržani štirje vozniki tovornjakov ter direktorja obeh podjetij, ki naj bi bili odgovorni za prevoz blata na končno lokacijo. To naj bi bila podjetje CEP iz Celja ter direktor prevoznika iz Ljubljane. Napredek v kriminalistični preiskavi v zvezi z nelegalno odloženim blatom je pozdravil minister za okolje in prostor Andrej Vizjak. Kot je dejal, je vsaj delno zadovoljen ob tem žalostnem dogodku. Ob tem upa, da bo sanacija območja čim prej končana.

Novi zakon poenostavlja in skrajšuje gradbeno birokracijo

17. 06. 2021 16.58

Vlada je potrdila predloga novega gradbenega zakona in novega zakona o urejanju prostora. Sedanji sistem se ne bo spremenil, ampak bo nadgrajen, tako da bodo postopki gradnje objektov in umeščanja v prostor enostavnejši in hitrejši. Med ključnimi rešitvami je možnost pridobitve gradbenega dovoljenja v roku 30 dni. Po novem bo mogoče objekte, ki ne potrebujejo okoljske presoje, mogoče začeti graditi že na podlagi dokončnega, ne šele pravnomočnega, gradbenega dovoljenja.

V veljavi novela zakona o določitvi volilnih enot, ki odpravlja napako

16. 06. 2021 06.47

Veljati je začela novela zakona o določitvi volilnih enot za volitve poslancev v DZ, ki odpravlja napako, zaradi katere je iz besedila zakona izpadlo sedem naselij. Napako so ugotovili ob pripravah na razpis referenduma o noveli zakona o vodah.

Začetek kampanje: 'Ne želimo, da voda postane privilegij bogatih'

10. 06. 2021 14.36

Začela se je kampanja pred referendumom o noveli zakona o vodah, ki bo 11. julija. Pobudniki referenduma so znova opozorili na škodljivost novele. V kampanjo se bodo vključili kot organizatorji, pri čemer na velika finančna sredstva ne računajo. Noveli ostro nasprotujejo tudi v opoziciji. V Levici pravijo, da je treba vodo ubraniti pred vlado, v SAB, da novela olajšuje izkoriščanje obrežij in s tem pitne vode, v SD, ki prav tako vstopa v kampanjo, pa, da gre za "eno od zelo pomembnih dobrin, ki ne sme biti ogrožena".

Komunalna odpadna embalaža se znova kopiči, le aprila neprevzetih 9974 ton

09. 06. 2021 15.03

Tudi letos se pri komunalnih podjetjih kopiči komunalna odpadna embalaža, na kar opozarjajo tudi v zbornici komunalnega gospodarstva. Minister za okolje Andrej Vizjak ocenjuje, da družbe za ravnanje z odpadno embalažo trenutno prevzemajo okoli 70 odstotkov teh odpadkov, 100 odstotkov pa naj bi dosegli tudi z okrepljenim inšpekcijskim nadzorom.

Paloma z novo linijo povečuje proizvodne zmogljivosti

08. 06. 2021 13.02

V sladkogorski tovarni papirja Palomi so tudi uradno zagnali novo papirno linijo. Gre za največjo investicijo v slovensko papirniško industrijo v zadnjih 40 letih, ki je skupaj vredna 41 milijonov evrov, z njo pa bodo v podjetju občutno povečali učinkovitost in hitrost proizvodnje. Odprtja se je udeležil premier Janša.

'Vsak dan bi v naših glavah moral biti dan okolja'

05. 06. 2021 07.33

Preobrazi, preustvari, obnovi – generacija za obnovo, je geslo letošnjega svetovnega dneva okolja. Okoljski minister Andrej Vizjak je prepričan, da bi moral biti vsak dan v naših glavah dan okolja. Z okoljsko odgovornim obnašanjem lahko tudi prihranimo, je spomnil.

Bo novi minister za pravosodje Marko Starman?

01. 06. 2021 19.45

Za mesto novega pravosodnega ministra naj bi se potegovalo več kandidatov, najresnejši med njimi pa je po poročanju TV Slovenija Marko Starman, nekdanji državni sekretar na ministrstvih za pravosodje in okolje. Starman je tudi potrdil, da je eden od kandidatov. Opravil naj bi že tudi neformalni pogovor s predsednikom vlade Janezom Janšo.

Na referendum o vodah bomo odšli 11. julija

25. 05. 2021 08.54

Referendum o noveli zakona o vodah bo 11. julija, je s tesno večino, 43 glasov za in 42 proti, sklenil državni zbor. Glasovanje bo tako potekalo teden dni kasneje kot prvotno načrtovano, kar so danes predlagale koalicijske SDS, NSi in SMC, v opoziciji pa so temu nasprotovali. Poslanci so bili razdeljeni tudi glede vsebine novele, z obeh strani je bilo slišati očitke o zavajanju.

Vizjak: Podpisniki so bili zavedeni, gre za zbiranje podpisov proti pitni vodi

20. 05. 2021 06.00

Smo bili priča največjemu in najuspešnejšemu podvigu okoljskega gibanja od osamosvojitve Slovenije, kot pravijo okoljski aktivisti in organizatorji zbiranja podpisov za referendum o pitni vodi? Ministrstvo za okolje in prostor jim očita, da so zavedli podpisnike pod zahtevo za referendum. Ali to drži? V 24UR ZVEČER sta svoje poglede soočila minister za okolje Andrej Vizjak in Uroš Macerl, eden od pobudnikov zbiranja podpisov.

Zbrali več kot 50.000 podpisov za referendum o vodi

19. 05. 2021 09.58

Pobudniki referenduma o sporni noveli zakona o vodah so zbrali precej več od zahtevanih 40 tisoč podpisov in jih prinesli v državni zbor. "Prepričani smo, da bomo zmagali, saj se borimo za stvar, ki nas povezuje, to je čista pitna voda," so povedali ob tem. Državni zbor mora v skladu z zakonodajo referendum razpisati v sedmih dneh po vložitvi zahteve.

V Ljubljani odprli sosesko Novo Brdo s 174 javnimi najemnimi stanovanji

11. 05. 2021 17.28

Ljubljana je dobila 174 novih neprofitnih stanovanj. Gre za projekt soseske Novo Brdo, kjer SSRS predvideva izgradnjo še skoraj petsto stanovanj. To je velika pridobitev in primer dobrega sodelovanja lokalne in državne ravni, so ob otvoritvi poudarili pristojni. Okoli polovico od skupno 20 milijonske investicije je s posojilom zagotovil SSRS.