mirovne operacije

Kosovo leto dni kasneje
12. 06. 2000 22.01
Danes mineva natanko leto dni, odkar so na Kosovo vkorakale mirovne enote KFOR. Kljub temu, da za red v pokrajini skrbi kar 47.000 mirovnikov, napetosti med srbsko in albansko etnično skupnostjo še niso ponehale. Zadnji incident se je zgodil včeraj, ko je skupina Srbov ubila dva Albanca.

Razprava o prispevkih za mirovne operacije
17. 05. 2000 11.12
Odbor za proračun ZN je začel razpravljati o ameriški pobudi za reformo izračunavanja prispevne stopnje posameznih članic v proračun za mirovne operacije. Ameriški senat je lani kot enega od pogojev za plačilo dolgov do ZN postavil zmanjšanje ameriške prispevne stopnje v proračun za mirovne operacije s sedanjih 31 na 25 odstotkov. Ameriški veleposlanik Richard Holbrooke je na seji dejal, da je sedanji sistem izračunavanja prispevkov, sprejet leta 1973, zastarel in nepošten.

Zaključek obiska tečajnikov Avstrijske vojske
23. 02. 2000 10.09
Slušatelji generalštabnega tečaja Avstrijske vojske, ki so včeraj prispeli na obisk v Slovenijo, bodo danes obiskali Center za obrambno usposabljanje ministrstva za obrambo v Poljčah, kjer se bodo seznanili z organiziranostjo ministrstva za obrambo in Slovenske vojske. Avstrijski vojaki bodo s tem končali obisk v naši državi.

Varnostni svet obsodil nasilje na Kosovu
11. 02. 2000 10.01
Varnostni svet OZN je obsodil nasilje na Kosovu in zahteval, naj se takoj preneha. Do odziva varnostnega sveta na poslabšanje položaja na Kosovu je prišlo po poročilu pomočnika generalnega sekretarja OZN za mirovne operacije Hedija Annabija, ki je članice 15-članskega sveta seznanil z zadnjimi izbruhi nasilja v Kosovski Mitrovici in drugje v pokrajini. V izjavi za javnost, ki jo je prebral predsedujoči, argentinski veleposlanik Arnoldo Manuel Listre, so članice izrazile zaskrbljenost nad poslabšanjem varnostnega položaja na Kosovu in sprte strani pozvale k strpnosti.

Podpora za napotitev mirovnih sil v DR Kongo
05. 02. 2000 13.04
Varnostni svet ZN je v izjavi za javnost predsedujočega, argentinskega veleposlanika Arnolda Manuela Listreja, izrazil podporo predlogu generalnega sekretarja Kofija Annana o napotitvi nekaj več kot 5.500 pripadnikov mirovnih sil v Demokratično Republiko Kongo.

Zahod pritiska na Putina
17. 01. 2000 10.37
Ruske oblasti so napovedale, da bo opustošeno glavno čečensko mesto Grozni kmalu v ruskih rokah. Na bojiščih pa je slika drugačna, saj so čečenski uporniki pokazali pripravljenost na partizansko vojno in ne kažejo znamenj, da bi se predali.

Demšar obiskal slovenske vojake na Cipru
21. 12. 1999 09.11
Minister za obrambo Franci Demšar z delegacijo je včeraj obiskal pripadnike enote Slovenske vojske SICON, ki sodelujejo v mirovni misiji Združenih narodov na Cipru (UNFICYP). V kampu Triglav, kjer opravljajo del svojih nalog na tem sredozemskem otoku, je slovenski enoti predal bojno zastavo. Ob tej priložnosti se je enoti zahvalil za njen pomemben prispevek v okviru mirovne operacije ter pohvalil njihovo visoko izurjenost, so sporočili z obrambnega ministrstva.

O poteku mirovne operacije na Kosovu
24. 11. 1999 11.28
Podsekretar ZN za mirovne operacije Bernard Miyet je člane Varnostnega sveta ZN včeraj seznanil s potekom mirovne operacije na Kosovu, pri čemer je izpostavil kar nekaj perečih problemov, ki onemogočajo ureditev razmer, tako kot si je to zamislila mednarodna skupnost. Težave nastajajo tudi v odnosih z Makedonijo, ki z nepotrebnim zavlačevanjem postopkov ob prehodu kosovsko-makedonske meje ovira normalno delo misije UNMIK in drugih agencij ZN, zato je Miyet pozval članice VS, naj po svojih močeh skušajo vplivati na makedonske oblasti. Veliko težav na Kosovu povzročata tudi organiziran kriminal in trgovanje s prepovedanimi snovmi, obstaja pa tudi sum, da v pokrajini poteka tudi trgovina s človeškimi organi. Mednarodna skupnost na Kosovu se sooča s pomanjkanjem sredstev, zato je dobrodošla obljuba donatorske konference EU, na kateri so obljubili za milijardo evrov pomoči. Do sprave med narodi naj bi bilo še daleč, saj se srbsko prebivalstvo Kosova zapira v svoje enklave, za problem razdeljene Mitrovice pa še ni rešitve.

Evropski ministri o skupni obrambi
16. 11. 1999 07.47
Zunanji ministri Evropske unije, ki so se jim včeraj na formalnem zasedanju v Bruslju prvič pridružili obrambni ministri petnajsterice, so popoldne opravili poglobljeno razpravo o načrtih za krepitev skupne varnostne in obrambne politike, a odločitev na to temo niso sprejemali. Pot za nadaljnji razvoj evropske obrambe bodo na vrhu v Helsinkih začrtali voditelji petnajsterice, ki bodo predvidoma dorekli, kakšne strukture in kapacitete unija v ta namen potrebuje ter do kdaj jih bo zgradila.

Zveza NATO bo zmanjšala število vojakov SFOR
11. 11. 1999 07.56
Zveza NATO bo do konca marca oziroma do začetka aprila leta 2000 število vojakov mednarodnih mirovnih sil v BiH (SFOR) z 31.000 zmanjšala na 19.000, je danes v Bruslju izjavil predsednik vojaškega odbora zveze NATO, admiral Guido Venturoni.

Drnovšek v Pennsylvaniji o Jugoslaviji
24. 09. 1999 11.49
Slovenski premier Janez Drnovšek, ki se v New Yorku udeležuje uvodnega dela zasedanja 54. generalne skupščine OZN, je v četrtek odpotoval v sosednjo državo Pennsylvanijo, kjer je na Univerzi Bloomsberg v istoimenskem mestu predaval o zgodovini zadnjih balkanskih konfliktov. Slovenski premier, ki letos že desetič sodeluje na vsakoletnem uvodnem zasedanju generalne skupščine OZN, prvič leta 1989 kot predsednik predsedstva nekdanje SFRJ, je v predavanju izhajal iz osebnih izkušenj in poslušalcem opisal svoje poglede na razvoj dogodkov v nekdanji Jugoslaviji.

VS ZN o mednarodnem posredovanju v Indoneziji
13. 09. 1999 21.24
Varnostni svet Združenih narodov bo še nocoj razpravljal o resoluciji, ki bo omogočila mednarodno posredovanje na Vzhodnem Timorju. Z otoka medtem še naprej poročajo o nasilju nad civilnim prebivalstvom.

Kofi Annan pozdravil sporazum o premirju iz Lusake
01. 09. 1999 11.26
Generalni sekretar OZN Kofi Annan je pozdravil podpis sporazuma o premirju v Demokratični Republiki Kongo, ki ga je v Lusaki podpisalo uporniško Združenje za demokracijo (RCD). Sporazum je bil pripravljen za podpis že 13. julija, ko so k njemu pristopili voditelji okoliških držav in predsednik DR Kongo Laurent Kabila. Dve največji uporniški skupini RCD in Gibanje za osvoboditev Konga /MLC) pa sta takrat zaradi notranjih sporov podpis zavrnili.

VS ZN o Kosovu
31. 08. 1999 09.51
Pomočnik generalnega sekretarja Združenih narodov za mirovne operacije Hedi Anabi je člane Varnostnega sveta v ponedeljek seznanil s potekom mirovne operacije in o delu Mednarodnega sodišča na terenu na Kosovu.

Slovenska vojska podelila priznanja
06. 08. 1999 20.19
Na Brniku v bazi 15. brigade vojaškega letalstva Slovenske vojske je delegacija poveljstva mirovne operacije SFOR v Bosni in Hercegovini za uspešno sodelovanje v mirovni operaciji SFOR podelila priznanja in medalje 32 pripadnikom brigade.

Demšar z delegacijo končuje uradni obisk v Grčiji
16. 07. 1999 14.08
Delegacija slovenskega ministrstva za obrambo pod vodstvom ministra Francija Demšarja, ki danes zaključuje svoj prvi uradni obisk v Grčiji, si je dopoldne v vojaškem oporišču Nea Santa-Kilkis v bližini Soluna ogledala Večnacionalni center za usposabljanje za mirovne operacije. Popoldne pa si bo prav tako v bližini Soluna ogledala še 181. enoto Grške vojske za vodene rakete, so sporočili z obrambnega ministrstva.

Večina Američanov podpira prisotnost na Kosovu
29. 06. 1999 08.35
Zadnja javnomnenjska raziskava, ki so jo skupaj pripravili CNN, USA Today in Gallupov inštitut, kaže, da 66 odstotkov Američanov podpira prisotnost mednarodnih enot, med njimi tudi ameriških, na Kosovu.

Scognamiglio na Kosovu
27. 06. 1999 18.33
Italijanski obrambni minister Carlo Scognamiglio je danes prispel v Peć, kjer bo obiskal poveljstvo italijanskega kontingenta KFOR. To je prvi ministrov obisk pri italijanskih vojakih na Kosovu po začetku mirovne operacije v tej pokrajini.

Ruski vojaki proti Kosovu
26. 06. 1999 11.42
Predhodnica ruskega kontingenta, ki bo sodeloval v mednarodnih mirovnih enotah na Kosovu (KFOR), je danes odpotovala proti prištinskemu letališču Slatina, je sporočil general Georgij Špak, poveljnik ruskih letalskih enot.

Jelcin o obnovi ZRJ
24. 06. 1999 15.54
Ruski predsednik Boris Jelcin je generalnemu sekretarju ZN Kofiju Annanu med njegovim obiskom v Moskvi zatrdil, da bo Rusija dejavno sodelovala tako v mirovni operaciji kot tudi pri obnovi ZRJ, je danes po koncu pogovorov povedal ruski zunanji minister Igor Ivanov.

Odzivi na sporazum, dosežen v Helsinkih
19. 06. 1999 21.50
Nemški kancler Gerhard Schroeder in ruski premier Sergej Stepašin sta izrazila zadovoljstvo nad ureditvijo bodočega statusa ruskih enot na Kosovu, je danes po pogovoru Schroederja in Stepašina ob robu vrhunskega srečanja skupine G-8 v Kölnu povedal tiskovni predstavnik nemške vlade.

Jutri zasedanje zunanjih in obrambnih ministrov zveze NATO
17. 06. 1999 18.32
Na sedežu zveze NATO v Bruslju se bodo jutri sešli zunanji in obrambni ministri članic zavezništva, so danes potrdili v Bruslju. Medtem ko bodo na sestanku predvidoma vsi obrambni ministri, za zdaj še ni znano, ali bodo v Bruselj utegnili priti tudi vsi vodje diplomacij.

Cohen in Sergejev dosegla napredek
17. 06. 1999 08.39
Po sedmih urah intenzivnih pogovorov sta ameriški in ruski obrambni minister William Cohen in Igor Sergejev končno prišla do določenega napredka k resoluciji o občutljivi temi ruske vpletenosti v mirovne operacije na Kosovu. Kljub vsemu pa nobena stran ni hotela konkretno napovedati ali bo sporazum dosežen do četrtka, ko se bosta v predsedniški palači v Helsinkih sešla ameriška državna sekretarka Madeleine Albright in ruski zunanji minister Igor Ivanov.

Jugoslovanske sile nadaljujejo z umikom
15. 06. 1999 09.53
Srbske sile nadaljujejo z umikom s Kosova, saj se rok, ki ga je za umik postavila zveza NATO, naglo približuje. Po poročanju srbski vojaki spotoma zažigajo domove kosovskih Albancev, mirovne sile zveze NATO pa zbirajo dokaze o množičnih grobiščih.

Varnostni svet na ''tajne'' pogovore
04. 06. 1999 10.33
Veleposlaniki 15 držav članic Varnostnega sveta se danes odpravljajo v državo New Jersey, kjer se bodo v konferenčnem centru blizu mesta Princeton pogovarjali o prihodnji vlogi najpomembnejšega organa OZN. Veleposlaniki bodo v New Jerseyju ostali v petek in soboto.

Boji v Kašmirju se nadaljujejo
01. 06. 1999 09.05
Pakistanske sile so kljub pripravljenosti New Delhija na mirovna pogajanja še okrepile napade ob ''nadzorni črti'' med državama na območju Kašmirja, so danes sporočili indijski vojaški viri. Pakistanski napadi ne potekajo le v severnem delu Kašmirja, kjer se indijska vojska bori proti islamističnim upornikom, temveč tudi na jugu spornega ozemlja, je še pojasnil tiskovni predstavnik indijske vojske.

Krizno zasedanje ruskega vodstva o kosovski krizi
30. 05. 1999 13.11
Ruski premier Sergej Stepašin je na ukaz predsednika Borisa Jelcina sklical krizno zasedanje ruskega vodstva o kosovski krizi. Kot je poročala ruska tiskovna agencija Itar-Tass, na sestanku razpravljajo o razmerah na Balkanu in nadaljnjem ruskem posredovanju v sporu.

Varnostni svet pozval Hrvaško in ZRJ k zadržanosti
22. 04. 1999 10.02
Varnostni svet OZN se je na vest o kršitvi demilitariziranega območja na otoku Prevlaka, ki je pod nadzorom misije Združenih narodov (UNMOP), odzval s pozivom ZR Jugoslaviji in Hrvaški, da se vzdržita takih kršitev.

ZDA vztrajajo pri mirovnih enotah na Kosovu pod vodstvom zveze NATO
12. 04. 1999 16.59
ZDA vztrajajo, da naj mednarodne enote, ki bodo na Kosovu predvidoma zagotavljale mir, vodi zveza NATO.

Podbregar na obisku v Washingtonu
22. 02. 1999 16.14
Načelnik Generalštaba Slovenske vojske (SV) Iztok Podbregar z delegacijo se od 20. februarja do 6. marca mudi na obisku v ZDA. Delegacija bo obiskala Združeni štab ameriških oboroženih sil v Pentagonu, kjer jo bo sprejel general Shelton, vodja Združenega štaba ameriških oboroženih sil. V okviru obiska v Washingtonu se bo delegacija srečala tudi s predstavniki komiteja za oborožene sile v ameriškem kongresu. Iztok Podbregar pa se bo srečal tudi s poveljujočim generalom Nacionalne garde Colorada. V drugem delu obiska bo delegacija Slovenske vojske obiskala sedež OZN v New Yorku, kjer jo bo sprejel generalni sekretar Kofi Annan in drugi visoki predstavniki Vojaškega sveta in Sekretariata za mirovne operacije OZN.