miselne

Incel kultura - jeza, sovraštvo in frustracije
04. 05. 2025 15.54
Skupnost incelov se je začela pojavljati na prelomu tisočletja, predvsem na spletu. Gre za razočarane moške, ki niso zmožni vstopiti v romantično zvezo, za to pa krivijo družbene okoliščine in predvsem ženske.

V 7 dneh od izgorelosti do novega življenja – resnična zgodba Nataše
03. 04. 2025 00.15
Ko je mislila, da je njenega uspeha konec, je odkrila NLP in popolnoma preobrazila svoje življenje.

So lahko mladi zasvojeni z nikotinskimi vrečkami kot s heroinom?
30. 01. 2025 06.00
Epidemija – elektronskih cigaret, fug in nikotinskih vrečk – med mladimi. Uporabljajo jih že v prvi triadi osnovnih šol – na šolskih hodnikih, v toaletnih prostorih, tudi med poukom. V zadnjem času popularne nikotinske vrečke vsebujejo nikotin, ki je močno zasvajajoča droga enako kot heroin ali kokain. Z njim se lahko zastrupimo ali predoziramo, za majhne otroke je v velikih količinah celo smrtno nevaren.

Frida in Edvard: Mala genija, ki sta Slovenijo pustila brez besed
28. 11. 2024 10.53
Na odru šova Slovenija ima talent se je zgodila prava senzacija, ko sta 9-letni Edvard in 7-letna Frida s svojim znanjem, šahovskimi veščinami in karizmo prepričala žirijo ter si prislužila zlati gumb.

Nigerijske reprezentante v Libiji 'zaklenili in vzeli za talce'
14. 10. 2024 13.10
Nigerijska nogometna reprezentanca bi morala v okviru afriškega pokala narodov gostovati v Libiji, zalomilo pa se je že v zraku: "Pred pristankom so letalo preusmerili na zapuščeno letališče, kjer smo bili več kot 12 ur kot talci zaklenjeni brez hrane in vode," je preko družbenih omrežij sporočil nigerijski kapetan William Troost-Ekong.

6 nasvetov za lajšanje prebavnih težav po tradicionalni kitajski medicini
09. 07. 2024 00.15
Napihnjenost, zgaga, bolečine v želodcu ali trebuhu, napenjanje, driska ali zaprtje ... To so najpogostejše težave, ki se pojavijo, ko so v telesu oslabljeni prebavni procesi. S tradicionalno kitajsko medicino si lahko občutno izboljšate zdravje in počutje. Prvi korak je diagnostični pregled, ki ga Hiša TKM nudi brezplačno.

'Danes bi bil s tisto opremo videti kot jamski človek na Everestu'
02. 06. 2024 12.56
Pred 71 leti sta se Novozelandec Edmund P. Hillary in nepalski šerpa Sardar Tenzing Norgay kot prva v zgodovini povzpela na najvišjo goro na svetu, Mount Everest. S tem sta pokazala, da je tisto, kar se je dotlej zdelo nemogoče, mogoče. V letih, ki so sledila, se je na tisoče alpinistov odpravilo v osvajanje velikana. Leta 1979 sta v okviru takratne jugoslovanske odprave na goro priplezala tudi prva Slovenca: Nejc Zaplotnik in Andrej Štremfelj. Doslej je sicer ta alpinistični podvig uspešno opravilo 19 Slovencev in Slovenk.

Prvi posnetek pacienta, ki so mu vgradili možganski čip
21. 03. 2024 11.04
Prvi pacient, ki je januarja prejel možganski čip podjetja Neuralink, ki je v lasti Elona Muska, je začel igrati spletni šah. Podjetje je na omrežju X v živo prenašalo večminutni video, v katerem pacient pojasnjuje potek rehabilitacije in po zaslonu premika računalniško miško.

Kako omiliti vse bolj razširjeno osamljenost?
04. 02. 2024 12.47
Je ena večjih, pogosto še vedno spregledanih in podcenjenih težav sodobnega načina življenja. Stiska, ki lahko resno zamaje človekovo psihično in fizično zdravje. Tako nevarna kot kajenje, debelost ali alkoholizem. Osamljenost. Nekateri nevroznanstveniki in raziskovalci govorijo o pravi epidemiji, ki jo je še poglobila pandemija covida-19. Osamljeni dandanes še zdaleč niso le starejši in tisti, ki živijo sami. Doleti lahko vsakogar, ne glede na starost, spol in družbeno-ekonomski status. O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

Kristjani opolnoči pričakali božič: 'Odprimo srca za zvezde in angele'
25. 12. 2023 07.06
Kristjani po vsem svetu so opolnoči s polnočnicami pričakali božič. Predsednik Slovenske škofovske konference in novomeški škof Andrej Saje je polnočnico daroval v novomeški stolnici. Ob tem je dejal, da "božič prinaša v temo tega sveta sporočilo resničnega in pravega miru za vse ljudi".

Zadnje mesto v finalu si je priboril Alen Ploj
13. 12. 2023 22.25
Po treh bojih se je v finale letošnje Kmetije uspel uvrstiti Alen Ploj. Franc Rajšp je izpadel iz tekmovanja, a ostaja na posestvu kot glava porote. Napeto pa ni bilo samo v areni, temveč tudi med prihodom porotnikov.

Lebdenje: terapija, pri kateri se čas ustavi
19. 11. 2023 17.04
Ko se jajčasta komora v nekaj minutah napolni s slabega pol metra vode, 250 kilogramov epsom soli v njej poskrbi za to, da se vanjo ne potopimo, pač pa naše telo drži na površju. Pokrov se zapre, začetek terapije naznanita nekajminutna svetlobna in zvočna spremljava. Nato glasba utihne, LED-luči se postopoma ugasnejo, nastopita popolna tišina in tema. Začne se lebdenje.

'Želim živeti svoje življenje s polnimi pljuči'
26. 10. 2023 08.59
77-letni Rade Šerbedžija je ena največjih igralskih osebnosti v prostoru nekdanje Jugoslavije, obenem pa je tudi režiser, pesnik in glasbenik, ki je posnel kopico albumov. Zadnjega, Ne okreći se, sine, bo z zasedbo Zapadni kolodvor novembra predstavil tudi v Ljubljani. V intervjuju je spregovoril o novih pesmih, sodelovanjih, neverjetni karieri, modrostih, ki pridejo z leti (ali pa ne), ter še o marsičem.

Bi moral biti osvežilni tečaj vožnje za starejše obvezen?
25. 03. 2023 19.07
Skoraj tretjina voznikov v Sloveniji je starejših od 60 let, večina pa jih svojega vozniškega znanja ne obnavlja. V lanskem letu je največ udeležencev na slovenskih cestah umrlo v prometnih nesrečah, ki so jih povzročili najstarejši povzročitelji, stari nad 64 let. Prav zato se zdi osvežitvena vožnja za starejše precej pomembna – da lahko starejši tudi sami ocenijo, če so še primerni za vožnjo. Veliko je namreč tudi takšnih, ki zaradi prevelikega stresa z vožnjo nehajo prezgodaj, čeprav so še povsem sposobni vozniki. Osvežilne vožnje se je denimo udeležila tudi znana pisateljica in igralka Desa Muck, ki je dejala: "V eni uri sem res izvedela 'svašta'."

Se vam zdi 1200 evrov za jogi veliko?
25. 03. 2023 09.28
Ponoči bomo znova premikali ure, kar nam bo vzelo uro spanja, vsaj dokler se ne navadimo. Slovenci in Slovenke pa že tako spimo premalo, veliko ljudi pa spi tudi preslabo. Če smo zdravi, če imamo urejeno higieno spanja, pa se vseeno zbujamo razboleni, polomljeni, je lahko za to krivo tudi slabo ali staro ležišče. Pri ležiščih velja, da zgolj visoka cena ne pomeni, da bomo tudi bolje spali, ležišče mora biti namreč primerno za nas, za naše spalne navade. Kako sploh izbrati pravo ležišče, pravi vzglavnik, kako pogosto jih menjati?

Odstotek kadilcev pri nas se znižuje, a izziv so novi tobačni in nikotinski izdelki
31. 01. 2023 07.00
Razširjenost kajenja pri nas se sicer zmanjšuje, še vedno pa kadi vsak četrti odrasel prebivalec Slovenije. Vsako leto 31. januarja obeležujemo dan brez cigarete, s katerim se kadilce spodbuja k opustitvi kajenja. Ker mnogi to težko storijo, na NIJZ priporočajo preizkušene, učinkovite in varne vrste pomoči. Ob tem pa opozarjajo, da so pred nami novi izzivi. Pojavljajo se namreč novi tobačni in nikotinski izdelki, kot so elektronske cigarete, ogrevani tobačni izdelki in nikotinske vrečke. Te izdelke uporablja znaten odstotek mladoletnikov. Trenutno poznamo le kratkoročne učinke in pomembno je, da se zavedamo, da je vdihavanje kakršnekoli snovi potencialno nevarno.

Igrajte se z novimi junaki Super Foodies
27. 01. 2023 00.15
Družabne igre so odličen način za kakovostno preživljanje prostega časa. Spoznajte novo družabno igro z junaki Super Foodies, ki omogoča igranje kar dveh iger.

V napetem troboju slavila Aljaž in Jan, Aneta izpadla tik pred polfinalnim tednom
01. 12. 2022 21.16
Družina je uspešno opravila tedensko nalogo, gospodarico Nado pa je še posebej navdušil Aljaž, ki je postal kmet tedna. V areni sta se v napetem troboju kot spretnejša izkazala prav on in Jan, Aneta pa se je morala posloviti.

Ne pozabi, december je pred vrati!
25. 11. 2022 00.15
Vsi poznamo rek, da upokojenci nimajo časa. Saj ne vem. Mogoče sem bolj počasna ali pa je res toliko reči. Ampak vam povem, rek drži!

'Ni problem, če beremo digitalno, težavno postane, ko ne beremo več dolgih besedil'
22. 11. 2022 07.00
Kdaj ste nazadnje prebrali knjigo v klasični tiskani obliki? Strokovnjaki za slovenski jezik ugotavljajo, da upada predvsem branje daljših besedil. Potapljanje v besede v tiskanem mediju ima specifične prednosti pred branjem z zaslonov, a je digitalno branje na drugi strani bolj priročno. Strokovnjaki se na koncu strinjajo, da je vsako branje kakovostnih beril dobrodošlo, saj je koristno na več ravneh. Med drugim omogoča, da se vživljamo v različne svetove, pripomore k boljšemu počutju, poznavanju tujih kultur, večji kreativnosti. Kakšne so razlike med branjem digitalnih in tiskanih besedil, katera razumemo bolje?

Zgodba o 'vrtu' in 'džungli' – breme evropskega človeka v 21. stoletju
29. 10. 2022 07.20
Josep Borell, visoki predstavnik EU za zunanje zadeve in varnostno politiko, sicer pa dolgoletni politik in član socialistične stranke v Španiji, je na odprtju programa Evropske diplomatske akademije v Brugesu v okviru Collège d'Europe svoj uvodni nagovor koncipiral v kontekstu teze o barbarih in civiliziranih ljudstvih, v okviru zaščite "vrta" pred "džunglo" ter moralni dolžnosti "vrtnarjev", da civilizirajo "džunglo".

'Če bika ne znaš držati za roge, je bolje, da odstopiš'
15. 09. 2022 14.33
Katastrofa, polom, groza ... Težko je z besedami opisati razočaranje, ki so ga doživeli in majhni dvomilijonski naciji pripravili slovenski košarkarji. Veliko stvari je šlo narobe, še posebej na ta usodni večer, ko so Luka Dončić, Goran Dragić in preostala druščina odigrali morda najbolj bledo predstavo, četrtino v zgodovini samostojne Slovenije. Medla obramba, zgrešeni (prosti) meti, podaje, ki so končale v rokah poletnih Poljakov, ekipe, ki ni imela česa izgubiti. "Ponudili smo jim prst, oni so nam iztrgali roko," je jasen legendarni košarkarski strateg Zmago Sagadin.

Ob svetovnem dnevu možganov pozivi k skrbi za njihovo zdravje
22. 07. 2022 07.08
Obeležujemo svetovni dan možganov. Ta je letos posvečen zdravju tega najpomembnejšega človeškega organa, ki je središče človeškega živčevja in tudi živčevja vseh ostalih vretenčarjev in večine nevretenčarjev.

Peticija o odstranitvi Heardove iz Aquamana zbrala več kot 2 milijona podpisov
29. 04. 2022 10.28
V luči sodne bitke Johnnyja Deppa proti bivši soprogi Amber Heard so oboževalci igralca s pomočjo spletne strani Change.org pričeli z zbiranjem podpisov, s pomočjo katerih želijo doseči odstranitev Heardove iz prihajajočega nadaljevanja filma o superjunaku Aquamanu.

Amber Heard obtožili kopiranja Johnnyjevega stila: igra miselne igrice?
24. 04. 2022 07.00
Že nekaj dni spremljamo dogajanje na sodišču, kjer sta se več kot pet let po ločitvi znašla nekdanja zakonca Amber Heard in Johnny Depp. Komu bolje kaže na sodišču, za enkrat še ni znano, saj sta se morala oba zagovarjati zaradi svojih dejanja. Dejstvo pa je, da so Johnnyjevi oboževalci opazili, da Amber kopira stil nekdanjega moža. Oblači se enako kot on, včasih pa celo kopira njegovo pričesko.

Preprosta igrica, ki je postala fenomen: zakaj je tako privlačna?
02. 02. 2022 20.09
Iz dolgčasa zaradi protikoronskih omejitev se je rodil milijonski posel. Valižanski programer, ki živi in dela v Združenih državah Amerike, je spletno besedno igro Wordle, ki je obnorela svet, prodal medijski hiši New York Times. Preprosto igrico si je programer lani izmislil zase in za svojo partnerico, da bi si popestrila dneve v času 'lockdowna'. Ko jo je objavil na spletu, je v nekaj mesecih postala fenomen in pred zaslone mobilnikov, tablic ter računalnikov prikovala na milijone ljudi. Zakaj je tako privlačna?

Teja Jugovic: Z otroki rada delam stvari za šolo
29. 01. 2022 08.00
S Tejo Jugovic, ki je nekaterim bolj znana kot Cool Mamacita, smo govorili o učenju otrok in njenih idejah, kako učenje približa svojima otrokoma. Šestletna Sia in štiriletni Inaj sta vajena, da starša vedno znova poskrbita za zabavni način učenja. "Naše učenje ni kot takšno, ampak je bolj praktične narave, učim ju življenjske stvari na način, da niti ne zaznata, da se učita."

Pisanje na roke pozitivno vpliva na miselne funkcije, učenje in pomnenje
18. 01. 2022 20.17
Minil je čas pisanja novoletnih voščilnic, ki jih običajno pišemo na roko. V času računalnikov in sodobnih telefonov to počnemo zelo redko. Kdaj ste nazadnje napisali nekaj stavkov na roke? Ta teden vas pozivajo, da to spremenite. Je namreč teden pisanja na roke, ki ga spodbujajo posebej v šolah. Pa tudi znanost pravi, da bi veliko izgubili, če bi pozabili na klasično pisanje.

Pomagali 118 bolnikom po covidu-19 in odpovedi dihal: Nekateri še vedno nočejo razumeti, kako se vse sesuva
10. 11. 2021 07.44
Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Soča. V tej naši edini ustanovi za rehabilitacijo kritično bolnih, ki je te dni obdana z idiličnimi jesenskimi barvami, poteka rehabilitacija bolnikov po najhujši obliki bolezni covid-19. Okrevanje po takšni obliki bolezni traja več mesecev, nad bolnikom pa bedi ekipa izkušenih strokovnjakov. Pogovarjali smo se z doc. dr. Primožem Novakom, ki je vodja oddelka za rehabilitacijo bolnikov po poškodbah, s perifernimi živčnimi okvarami in revmatološkimi obolenji, kamor ti bolniki pridejo po pomoč. Covid-19 je zaznamoval tudi njegovo delo in delo njegove ekipe. Spregovoril je o zahtevni rehabilitaciji bolnikov, pa tudi o občutkih, ki ga prevevajo, ko se epidemiološka slika slabša, ljudje pa se bolj kot k znanosti obračajo k laičnim spletnim zapisom. "Težko je razumeti," pravi.

Še vedno nimamo podrobnega zemljevida možganov
30. 10. 2021 08.28
60 let po prvem poletu človeka v vesolje znanstveniki sestavljajo zemljevide nevidne temne snovi v vesolju. Mars raziskujejo roboti, gradijo se lunarne vesoljske postaje, znanstveniki odkrivajo nove eksoplanete, fotografirali so črno luknjo, s tehnologijo prestopili meje Sončevega sistema ... Največja skrivnost pa še vedno ostaja organ, ki nam vsa ta odkritja omogoča: možgani. Če bi bili človeški možgani tako preprosti, da bi jih lahko razumeli, bi bili mi, ljudje, tako preprosti, da jih ne bi, je dejal fizik Emerson Pugh.