misija na Mars

Rusi želijo leteti na Mars z Muskom in Ameriko
18. 03. 2025 13.51
Otoplitev odnosov med Washingtonom in Moskvo bi lahko prinesla sodelovanje na področju raziskovanja vesolja, meni vodja ruskega sklada za neposredne naložbe v Putinovem kabinetu Kiril Dimitrijev. Po njegovih besedah si Rusija in njena vesoljska agencija Roskozmos želita sodelovati pri misiji na Mars.

IJS išče prostovoljce za ležanje v postelji
17. 02. 2025 09.53
Institut Jožef Stefan v okviru drugega dela raziskave o učinku vibracijske vadbe med hipoksično neaktivnostjo znova išče prostovoljce za dolgotrajno ležanje v postelji. Prvi rezultati kažejo, da lahko vibracijska vadba pod umetno težnostjo bistveno pripomore k preprečevanju negativnih učinkov, s katerimi se srečujejo astronavti in neaktivni ljudje.

Globoko pod površjem Mars skriva tekočo vodo
13. 08. 2024 14.18
Raziskovalci so globoko pod skalnim površjem rdečega planeta odkrili rezervoar tekoče vode. Do novih spoznanj so se dokopali med analizo podatkov Nasine vesoljske sonde InSight Lander, ki je na Marsu pristal pred šestimi leti. Sonda je takrat s seboj prinesla tudi seizmometer, ki je v štirih letih beležil tudi seizmično dejavnost planeta. Prav med zapisi teh meritev pa se je skrivala tudi ta pomembna informacija.

ZDA preložile načrtovano vrnitev astronavtov na Luno do leta 2026
10. 01. 2024 07.22
ZDA zaradi tehničnih izzivov in zamud prestavljajo načrtovano vrnitev astronavtov na površje Lune z leta 2025 na leto 2026, je v torek povedal vodja ameriške vesoljske agencije Nasa Bill Nelson.

Leto v vesolju: misije, ki spominjajo na znanstveno fantastiko
27. 12. 2023 15.18
Letošnje leto so obeležili tudi zmagoslavni trenutki v svetu znanosti in vesoljskih potovanj. Nekateri dogodki so bili celo tako zanimivi, kot bi prileteli naravnost iz znanstvenofantastičnega romana. Kot na primer trenutek, ko je raketa podjetja SpaceX eksplodirala ali pa ko je vesoljsko plovilo z asteroida Bennu pobralo kamenje in prah, ki bi dokazalo, da so bili temelji življenja na Zemlji zasejani iz vesolja. Ponovna prizadevanja ne prihajajo le od agencije NASA in ameriške vlade, temveč tudi iz držav, kot sta Indija in Kitajska. Veliko vlagajo tudi podjetja iz zasebnega sektorja po vsem svetu, kar je edinstvena značilnost vesoljske tekme 21. stoletja.

Iz globokega vesolja poslali prvi visoko ločljivi video: v glavni vlogi mucek
19. 12. 2023 17.51
Oranžni maček Taters bo nekoč pomagal pripeljati ljudi na Mars. No, ne dobesedno. Je pa svojo tačko ponudil pri testiranju nove Nasine opreme, ki bo nekoč vodila do tega velikega vesoljskega popotovanja. Taters je namreč postal glavna zvezda kratkega 15-sekundnega posnetka z visoko ločljivostjo, ki so ga prvič v zgodovini do Zemlje poslali iz globokega vesolja.

Indijska sonda Aditya-L1 uspešno potuje proti Soncu
01. 10. 2023 15.30
Indija ja pred slabim mesecem proti ognjenemu središču našega Osončja poslala novo sondo. Tam bo naprava zbirala podatke o Soncu, njena štirimesečna pot pa gre po načrtih. Sinoči je namreč zapustila področje vpliva našega planeta in je na polovici poti do Sonca.

Prve fotografije z juga Lune: 'Indija vstopa v zlato dobo'
24. 08. 2023 20.11
Prvi dan roverja Čandrajan 3, ki je iz Indije poletel na raziskovanje Luninega površja, gre po načrtih. Ta se je namreč že zapeljal po površju kamnitega satelita, pri tem pa tudi posnel prve fotografije južnega tečaja. Tam bo pohajkoval še naslednja dva tedna, ob tem pa poleg čudovitih prizorov zbiral tudi vzorce tal in izvajal kemične analize.

'Zgodovinski dosežek': Indijci uspešno pristali na Luni
23. 08. 2023 15.04
Indijsko vesoljsko plovilo Chandrayaan-3 je varno pristalo na Luni, s tem pa je Indija postala šele četrta država, ki ji je to doslej uspelo. S tem dosežkom se je postavila ob bok ZDA, Sovjetski zvezi in Kitajski. Obenem pa je indijsko plovilo tudi prvo v zgodovini, ki je pristalo na Luninem južnem polu. Indijska sonda naj bi približno dva tedna raziskovala južno stran Lune, ki naj bi vsebovala vodo in dragocene minerale.

Spomin na dom: satelit Juice posnel 'selfie' z Zemljo
17. 04. 2023 11.05
V petek se je na osemletno pot proti Jupitru podala evropska raketa s sondo Juice. Ta bo na lunah največjega planeta v našem osončju iskala pogoje za življenje. A delo Juice se je začelo že v trenutku, ko je zapustila Zemljino orbito – v prvih treh dneh je na Zemljo namreč že poslala nekaj fotografij.

Izstrelitev uspela, začela se je osem let dolga pot proti Jupitru
14. 04. 2023 14.51
Potem ko v četrtek ni šlo, je v petek uspelo: Evropska vesoljska agencija (ESA) je izstrelila raketo Ariane-5 s satelitom, ki ga čaka zamotana in kar osem let dolga pot proti Jupitru. Njegov cilj sicer ni največji planet našega osončja, ampak njegove lune Kalisto, Evropa in Ganimed, na katerih bo iskal pogoje za življenje. Obstajajo namreč dokazi, da se pod ledenim površjem teh treh Jupitrovih lun skrivajo globoki oceani tekoče vode.

Izstrelitev rakete proti Jupitru prestavljena
13. 04. 2023 09.59
Izstrelitev evropske rakete, ki bo vse do Jupitrovih lun ponesla satelit, je prestavljena. Ta bo na treh Jupitrovih lunah iskal pogoje, potrebne za obstoj življenja. Misiji Juice bo pot do Jupitra vzela osem let, pri tem pa si bo raketa pomagala tudi z gravitacijskim poljem Zemlje in Venere.

S cepini in derezami v ledeni steni: 'Tam, kjer trpiš, se največ naučiš'
12. 03. 2023 10.55
Za njim je Misija na Mars, edina ledna smer z oceno WI 13. Za njim je plezanje po ledenih gorah na Grenlandiji in v kristalnih jamah ledenikov na Islandiji. Premikanje meja tam, kjer se zdi nemogoče. Klemen Premrl, eden najboljših lednih plezalcev na svetu, se je pravkar vrnil iz Kanade, kjer je že šestič plezal po slapovih Helmcken – zaradi previsnih sten zanj najbolj razburljivem kraju za plezanje. S kolegi je preplezal tri nove smeri, postavljanje novih mejnikov so jim prekrižale slabe razmere. S tem se moraš sprijazniti, pravi. Narava proti človeku.

Obletnica ene največjih vesoljskih tragedij in njena trajna zapuščina
01. 02. 2023 09.08
Pred natanko 20 leti se je zgodila ena najhujših vesoljskih nesreč v zgodovini. V nesreči raketoplana Columbia je umrlo sedem astronavtov, nesreča pa je spremenila način Nasinih priprav in izvajanj takšnih misij. O trajni dediščini te tragedije sta spregovorila takratni član agencije in član njene preiskovalne komisije.

Leto 2022 v vesolju: premik asteroida, poslušanje Marsa in vračanje na Luno
31. 12. 2022 20.13
Leto, ki se končuje, je bilo posebno bogato za astronome in druge vesoljske navdušence. Zvrstilo se je več misij – prvič po 50 letih smo naredili korak proti Luni, prvič v zgodovini pa poslušali peščene nevihte na Marsu. V sredini leta smo opazovali čudovite slike novega Nasinega teleskopa Jamesa Webba, z njimi pa smo bili bližje nastanku vesolja.

Zaključek misije na Marsu: 'To je morda zadnja fotografija, ki jo lahko pošljem'
23. 12. 2022 08.55
Po več kot štirih letih se je zaključila misija InSight, v sklopu katere je ameriška vesoljska agencija Nasa na površje Marsa poslala vesoljsko plovilo, da bi preučevali seizmično valovanje. Plovilo je namreč prenehalo delovati, potem ko so odpovedale baterije na sončno energijo.

Prvi zvočni posnetki nevihte na Marsu: rover se je ujel v 'peščenega hudiča'
14. 12. 2022 06.00
Po četrtem planetu našega osončja se že skoraj dve leti vozi Nasin rover Vztrajnost, ki širom Marsa pregleduje in zbira vzorce. A ob raziskovanju luknje, kjer je nekoč stalo jezero, ga je zajela prašna nevihta oziroma t. i. Marsov prašni hudič. In ker je Vztrajnost prvi rover, opremljen z mikrofonom, lahko prvič v zgodovini prašno nevihto tudi slišimo.

Nasina kapsula Orion po potovanju na Luno pristala v Tihem oceanu
11. 12. 2022 18.34
Po potovanju na Luno je v Tihem oceanu pristala Nasina kapsula Orion. Misija Artemis 1, v sklopu katere je potekala pot plovila Orion, je uvod v stalno človeško prisotnost na Luni in naj bi predstavljala odskočno desko na poti na Mars.

Začenja se pot domov: Nasino raketo in Luno ločevalo le 127 kilometrov
05. 12. 2022 17.39
19 dni je minilo, odkar se je s tal dvignila najmočnejša raketa v zgodovini ter se podala proti Luni. Do našega edinega naravnega satelita je prispela že pred dobrim tednom, v ponedeljek pa začela z vrnitvijo proti domu, ki jo lahko Zemljani spremljamo v živo. Trenutno je med raketnim modulom Orion in Luno le slabih 130 kilometrov, kar pomeni, da bi lahko razdaljo med njima z osebnim avtomobilom prevozili v eni uri.

Nasina kapsula Orion vstopila v Lunino orbito
26. 11. 2022 11.22
Deset dni po izstrelitvi rakete v okviru novega Nasinega lunarnega programa Artemis je vesoljska kapsula Orion vstopila v Lunino orbito, je v petek sporočila ameriška vesoljska agencija. Orion naj bi podrl Nasin rekord v oddaljenosti astronavtom namenjenega vesoljskega plovila od Zemlje.

Bomo namesto na Mars šli na Venero?
26. 09. 2022 13.49
Venera, drugi planet po oddaljenosti od Sonca, s tako vročim površjem, da lahko stali svinec. Prepredena z žveplovo kislino in gosto atmosfero. In kljub nevabljivim razmeram naša naslednja tarča planetarnega raziskovanja?

Kitajska pripravlja tri misije: na Luni odkrili morebiten nov vir energije
11. 09. 2022 19.16
Vesoljska tekma med Kitajsko in ZDA je vse bolj napeta. Nacionalni vesoljski upravi v Pekingu so namreč prižgali zeleno luč, da v naslednjih 10 letih na Luno izstreli tri nove mise. Tja bodo poleteli zaradi novoodkritega minerala, ki bi lahko v prihodnosti predstavljal nov vir energije.

Števec vse bližje 0: tokrat prazna orjakinja bi kasneje na Luno vrnila ljudi
28. 08. 2022 13.28
Vse bližje smo začetku misije Artemis I. Nasina nova raketa SLS naj bi namreč že v ponedeljek poletela proti Luni. Tokrat bo vesoljsko potovanje opravila le prazna pločevina. A, če bo šlo vse po načrtih, bi se lahko že čez tri leta oz. več kot 50 let po zadnjem sprehodu po Luni tja znova vrnilo tudi človeštvo.

Evropska vesoljska agencija odpovedala misijo na Mars
17. 03. 2022 14.37
Evropa je odpovedala misijo ExoMars, s katero bi na Rdeči planet poslali planetarno sondo, so sporočili iz Evropske vesoljske agencije. Razlog za to je vojna v Ukrajini in nezmožnost sodelovanja z Rusijo pri izstrelitvi. Evropske in ameriške misije so namreč večinoma odvisne od ruskih raket Sojuz.

Pogled v nebo bo letos prinesel marsikaj zanimivega
04. 01. 2022 17.47
Letos bo pri nas na nebu sredi maja viden popolni Lunin mrk in oktobra delni Sončev mrk. Konec leta bo Luna zakrila Mars, zanimivi za opazovanje bodo tudi planeti. Na področju raziskovanja vesolja pa bosta med drugim pomembna novi vesoljski teleskop James Webb in poskus spremembe smeri potovanja asteroida, da ne bi trčil v Zemljo.

Rover Vztrajnost potrdil obstoj starodavnega jezera na Marsu
08. 10. 2021 16.19
Nove fotografije z Marsa, ki jih je posnel rover Vztrajnost, razkrivajo, kako je več milijard let nazaj voda oblikovala pokrajino planeta. Fotografije namreč prikazujejo ostanke starodavnega jezera na tem rdečem planetu in delto reke. Potrditev jezera bo znanstvenikom zdaj pomagala pri nadaljevanju iskanja morebitnega preteklega življenja na tem rdečem planetu.

Prvi kamen z Marsa bo poslan na Zemljo: bi v njem lahko našli sledi življenja?
05. 09. 2021 19.04
Nasin rover Vztrajnost (Perseverance) je uspešno odvzel prvi vzorec skale z Marsa in ga varno postavil v posodo, ki se bo vrnila na Zemljo. "Imam ga," je tvitnila ameriška vesoljska agencija Nasa skupaj s fotografijo kosa kamna, ki je varno shranjen v posodi, povezani z robotovim vrtalnikom.

Azmani: Želite biti del zloveščega kluba! Sophie in 't Veld napovedala 'misijo ugotavljanja dejstev'
06. 07. 2021 07.53
Premier Janez Janša je na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu predstavil prednostne naloge šestmesečnega slovenskega predsedovanja Svetu EU. Čeprav je slovenski načrt prejel veliko podpore, je bilo v razpravi slišati precej pomislekov, da se besede ne bodo spremenile v dejanja, saj naj bi to dokazovale Janševe poteze na domačem političnem parketu. V razpravi so mu tako očitali predvsem njegov odnos do sodstva in medijev. Med najbolj izpostavljenimi vprašanji pa: ali Slovenija resnično misli resno, da bo vladavino prava postavila na vrh politične agende.

'Marsovsko mesto', kjer lahko preizkusite astronavtsko hrano in življenje v kapsuli
26. 05. 2021 06.00
Izlet na Mars ni več misija nemogoče. Kakšno je življenje na rdečem planetu, lahko izkusite na severozahodu Kitajske, kjer so postavili pravcato marsovsko mesto. Pogoji na tem območju so na las podobni tistim na Marsu, obiskovalci lahko poskusijo hrano, ki jo jedo astronavti, obenem pa izkusijo, kako je živeti v vesoljski kapsuli. Turisti so ponoreli od navdušenja, še posebej zato, ker je Kitajska nedavno postala druga država za ZDA, ki ji je uspelo pristati na rdečem planetu.

Kitajski rover z Marsa poslal prvo fotografijo
19. 05. 2021 16.09
Kitajski rover, ki je v soboto pristal na Marsu, je na Zemljo poslal prvo težko pričakovano fotografijo. Kmalu se bo odpravil na tri mesece trajajočo misijo iskanja znakov življenja na Marsu, podobno, kot to počne ameriška vesoljska agencija Nasa.