mladiči

Svetovno prvenstvo šolanih psov: 'Rex je film, realnost je nekoliko drugačna'
10. 09. 2023 20.41
V vroč zrak poznega poletja so moleli vlažni smrčki, pronicljive oči so pazljivo spremljale dogajanje okoli sebe, našpičena ušesa pozorno čakala na ukaz vodje. Moški v debeli zaščitni obleki in palico v roki pa se je zlovešče približeval, ko je stekel, pa se je pognal tudi kosmatinec ter v markerjevo zaščiteno roko zasadil svoje ostre zobe. Napet potek vaj so pozorno spremljale tudi oči med gledalci; ne le ljudi, temveč tudi človekovih najboljših prijateljev. Na novogoriškem stadionu je namreč potekalo svetovno prvenstvo šolanih psov, na katerem so podirali rekorde. Pomerilo se je namreč 151 kosmatincev iz kar 39 različnih držav.

Kako ohraniti zdravo težo vaše mačke
05. 09. 2023 00.15
Eden od ključnih dejavnikov za ohranjanje zdrave teže mačke je zagotavljanje uravnotežene in kakovostne prehrane.

V Avstraliji nad zajce tudi z lisicami, eksplozivom, strupom in virusi
03. 09. 2023 15.26
Zajci s svojimi velikimi ušesi in puhastim kožuhom pogosto veljajo za ljubke in neškodljive. Vendar pa to bitje stoji tudi za eno najškodljivejših bioloških invazij na svetu, ki pustoši po Avstraliji, čigar prizadevanja za omejitev problema so stvari le še poslabšale. Ko so v državo na primer prinesli lisico, da bi zmanjšala populacijo zajcev, se je ta plenilec raje lotil lažjega plena – majhnih vrečarjev, ki jim že grozi izumrtje.

Sava odnesla rekordno kolonijo breguljk
29. 08. 2023 10.29
Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije je z urejanjem peščenih brežin uspelo vzpostaviti rekordno kolonijo breguljk ob reki Savi. Kolonijo so ocenili na 1300 gnezdečih parov. A žal so tudi breguljke prizadele poplave in jim odnesle na novo nastalo gnezdilno steno.

Na škotski obali nasedlo več kitov, večina jih je poginila
17. 07. 2023 10.50
Na škotski plaži v kraju North Tolsta na otoku Lewis je poginilo več kitov, potem ko so nasedli. Po prvih podatkih naj bi bilo med odraslimi in mladiči približno 55 živali, živih jih je po nasedanju ostalo le 15, ampak so tudi te kasneje evtanazirali.

V Južni Koreji so se razveselili pandinih dvojčic
12. 07. 2023 14.31
V južnokorejskem živalskem vrtu sta na svet prijokali prvi dvojčici orjaške pande v državi. Videoposnetek skotitve mladičk, ki ga je tematski park Everland objavil na spletu, si je ogledalo že več kot 675.000 ljudi. Tako mama kot dvojčici so dobrega zdravja, so sporočili iz parka v bližini prestolnice Seul.

Vrnitev gepardov v indijsko naravo: poginile tri odrasle živali in trije mladiči
11. 06. 2023 16.33
Južnoafriška republika je z Indijo podpisala sporazum o ponovni naselitvi več deset gepardov v to južnoazijsko državo. A žal stvari ne gredo tako dobro, kot so pričakovali. Kontroverzni poskus ponovne naselitve gepardov v divjino je doživel velik neuspeh, potem ko so v zadnjih osmih mesecih poginile tri odrasle živali in trije mladiči.

Na Ferskih otokih se je znova začel krvavi ples, izgovor ostaja tradicija
24. 05. 2023 10.30
Na Ferskih otokih se je začel vsakoletni lov na delfine, med katerim živali zvabijo v ozke zalive in jih več sto pobijejo. Domačini so na kritike z vsega sveta gluhi, trdijo namreč, da je lov del njihove tradicije in da se drugi ne bi smeli vmešavati v njihove zadeve.

Da bi jih ujela v objektiv, turista z jahto namerno zapeljala v jato delfinov
19. 05. 2023 15.55
V bližini nenaseljenega hrvaškega otočka Arkanđel je v igri uživala jata delfinov, ko je vanje zapeljala jahta. Tuj državljan je plovilo usmeril naravnost v jato, vse z namenom, da bi njegova partnerica posnela kar najboljše posnetke delfinov. Za nepremišljeno dejanje in potencialno ogrožanje živali pa mu zdaj grozi globa v višini do 5300 evrov.

Ekologinja: Kenguruji umirajo od lakote, bolje bi jih bilo postreliti
10. 05. 2023 13.28
Število kengurujev v Avstraliji eksponentno narašča, okoljevarstveniki, ki podpirajo njihov odstrel, pa opozarjajo, da je treba število živali bolje nadzorovati, saj prav zato, ker jih je preveč, množično poginjajo zaradi lakote.

Na plažo naplavilo poginulo štirimetrsko kladvenico s 40 mladiči
29. 04. 2023 15.41
Ekologi so pod drobnogled vzeli ostanke štirimetrske samice morskega psa, ki jo je skupaj s 40 mladiči naplavilo na plažo v zvezni državi Alabama. Raziskovalce odkritje istočasno žalosti ter jih navdaja z navdušenjem, saj bodo lahko podrobneje analizirali ostanke morskega psa. Po analizi pa bodo mladiče namenili v izobraževalne namene.

Naravi vračamo, kar smo ji vzeli
22. 04. 2023 07.00
Pred nekaj dnevi smo v svoj novi dom pospremili že 11. v Slovenijo doseljenega risa. Reševanje populacije risa poteka pod okriljem projekta LIFE Lynx, ki se počasi končuje, a smo še daleč od cilja. Šele prihodnja leta bodo namreč pokazala, kako uspešne so bile doselitve in ali smo uspeli vzpostaviti naravni genski pretok. Vodja projekta Rok Černe upa, da bodo tako uspešni, da takšni projekti ne bodo več potrebni.

Družini na velikonočno nedeljo medvedi razdejali čebelnjak
18. 04. 2023 15.54
Na celotnem Ribniško-Kočevskem in Sodražiškem območju prebivalci trepetajo pred čedalje bolj domačimi kosmatinci, saj velikanske samce, pa tudi samice z mladiči vse do vhodnih vrat stanovanjskih hiš privabljajo komposti, čebelnjaki, sadje, tudi perjad. Bi pa pred njo zagotovo zbežal marsikdo pri zdravi pameti, če bi se mu z mladiči pojavila na dvorišču, kot se je na velikonočno nedeljo Petru Pakižu v Zamostecu pri Sodražici.

Poslastica za ljubitelje ptic: velika uharica pred kamero izvalila mladičke
18. 04. 2023 12.00
Na enem izmed gnezd ogrožene velike uharice na Krasu, ki je opremljeno z živo kamero, so se te dni izvalili kar trije mladički. Zanimiv proces odraščanja bo zaradi kamere možno spremljati prek domačih zaslonov.

Na Trentinskem ujeli medvedko, ki je ubila tekača
18. 04. 2023 10.01
Na Trentinskem so ujeli medvedko, ki je ta mesec v gozdu ubila 26-letnega tekača. Kot so davi sporočile pristojne oblasti te italijanske zvezne dežele, so medvedko Jj4 ponoči ujeli gozdarji in jo namestili v ogrado z elektriko v centru za oskrbo živali Casteller v Trentinu.

So polnoletni I.C.E. na novem albumu brez napak?
09. 03. 2023 15.01
Zasedba I.C.E., ki jo zaznamuje predvsem vokal Renate Mohorič, letos stopa v polnoletnost, kar pa obeležujejo tudi z izdajo tretjega albuma Brez napak. Ploščo so napovedali singli Kar te dela živega, Nepopisan list in Flow, mi pa smo jim zastavili še nekaj vprašanj.

Veselje v Tropski hiši v Celju: Frida in Pablo ohranjata svojo vrsto
11. 01. 2023 06.00
Nov januarski teden je zaposlene v Tropski hiši v Celju presenetil z izjemnim prizorom. Na ponedeljkovo popoldne je ob hranjenju oskrbnica Tropske hiše v ogradi beloglavčkov, kritično ogroženih opic iz Kolumbije, opazila nekaj novega. Ob Pablu in Fridi sta se stiskali še dve štručki. "Beloglavčki imajo mladička!" sporočajo iz Tropske hiše.

Štirje levji mladički ubežali vojni in zatočišče našli čez lužo
01. 12. 2022 10.21
Mednarodni sklad za zaščito živali je pred grozotami vojne, ki divja v Ukrajini, rešil štiri levje mladičke. Ti se zdaj prilagajajo na svoj novi dom v zavetišču za divje mačke. Mladički so sirote, preden jih je mednarodni sklad rešil, pa so bili namenjeni za trgovino s hišnimi ljubljenčki. Zadnje tri tedne so preživeli v živalskem vrtu na Poljskem, zdaj pa so že nameščeni v Minnesoti.

Pesticidi odganjajo štorklje iz Pomurja, drugje v Sloveniji pravi 'bum'
20. 10. 2022 13.03
V Sloveniji je letos gnezdilo 267 parov belih štorkelj, največ od leta 1999, odkar DOPPS letno popisuje te ptice. A v Prekmurju, tradicionalnem domovanju štorkelj, v nasprotju z ostalimi regijami število teh ptic selivk zaskrbljujoče pada. Razlog, da jih vzhodna slovenska regija zanima manj, je velika degradacija ekosistemov na tem območju. Travniki so izginili, na njivah, škropljenih s pesticidi, pa hrane za štorklje ni. Če se bo ta trend nadaljeval, bo Murska ravan čez 25 let brez štorkelj, opozarjajo pri DOPPS.

32 novih človeških ribic bo kmalu uzrlo temo jame
17. 10. 2022 12.31
V Postojnski jami se veselijo novih mladičev človeške ribice. Samica je v začetku junija odložila 43 jajčec, življenje v temi pa bo ugledalo 32 mladičkov. Nekaj se jih je že izleglo, ostali so še odeti v želatinaste ovoje. To je izjemen uspeh, so prepričani v Postojnski jami, saj v statističnem pogledu pomeni rekordno, 74-odstotno reprodukcijsko uspešnost. Iz prejšnjega legla pred šestimi leti je Postojnsko jamo obogatilo 22 malih 'zmajev'.

Tigri v Nepalu nekoč ogroženi, zdaj jih je trikrat več
01. 08. 2022 12.51
Tigri v Nepalu niso več na robu izumrtja. V državi je danes 355 tigrov, kar je 190 odstotkov več kot leta 2009, ko je nepalska vlada pričela s projektom za ohranjanje tigrov. V azijskih državah se je namreč število tigrov zaradi nezakonitega lova in zaradi krčenja naravnega habitata stalno zmanjševalo. Azijske države so si zato zadale cilj: do leta 2022 podvojiti število divjih tigrov, kar je Nepalu tudi uspelo.

Na območju Rudnika, Golovca in Orl naj bi se zadrževal medved
22. 07. 2022 19.11
Na družbenih omrežjih se je razširilo obvestilo, da naj bi se na območju Ljubljane na Rudniku, Golovcu in Orlah, ki je sicer v teh dneh privlačno tudi za sprehajalce, zadrževal medved. V lovski družini Škofljica ob tem svetujejo izogibanje omenjenim območjem. Ob morebitnem srečanju pa naj sprehajalci ohranijo mirno kri in se mirno umaknejo.

'Kot bi gnezdili v pečici': mladički hudournikov iz gnezd bežijo v smrt
17. 06. 2022 19.20
V Andaluziji se zaradi vročinskega vala spopadajo z nenavadnimi škodljivimi posledicami. Okoli tisoč mladičev hudournikov je bilo zaradi visokih temperatur prisiljenih zapustiti svoja gnezda. Večina teh mladičev je tudi poginila, saj še niso znali leteti. Ekologi razlog pripisujejo vročinskemu valu, ki so ga bili Španci letos deležni prej kot običajno.

Potep po Triglavskem narodnem parku: Prilagodimo svoje navade naravi
12. 06. 2022 18.14
V Triglavskem narodnem parku veljajo posebna naravovarstvena pravila, s katerimi si pristojne institucije prizadevajo zaščititi in ohraniti naravo na tem območju. Če poenostavimo, želijo, da ljudje s svojimi dejanji in drugimi vplivi ne bi pretirano posegli v alpski prostor, ki je še posebej občutljiv. Načini, kako smo ljudje lahko bolj prizanesljivi do narave, so med drugim, da prilagodimo svoje navade in zmanjšamo pritisk prometa v tem območju. Pred začetkom poletne sezone so partnerji projekta VrH Julijcev predstavili napotke za odgovorno obiskovanje narave Triglavskega narodnega parka.

V Velikih Laščah z dvorišča opazovali medvedko z mladičema
09. 06. 2022 10.34
V sredo so v Velikih Laščah domačini opazovali medvedko z dvema mladičema. "Lepo je videti žival v njenem naravnem okolju," je povedal Luka Ilc, ki nam je v uredništvo poslal tudi fotografije in videoposnetek.

Prostovoljci s pomočjo dronov na travnikih iščejo mladiče srn
09. 06. 2022 06.00
Še preden se kmetje v Branderburgu odpravijo na košnjo, se pred njimi na teren odpravijo prostovoljci, ki v visoki travi s pomočjo dronov in termalnih kamer iščejo mladiče srn. Ravno v tem letnem času srne polegajo svoje mladiče in jih, medtem ko iščejo hrano, pustijo same na travniku. Vsako leto prostovoljci pred ostrimi rezili rešijo okoli šest tisoč mladičev. Od lani pa jih tudi finančno podpira kmetijsko ministrstvo.

Eden od zvezdnikov uspešnice Tiger King obtožen pranja denarja
07. 06. 2022 19.32
Bhagavana "Doca" Antla, enega od zvezdnikov uspešnice Tiger King, so obtožili, da je opral več kot pol milijona dolarjev (skoraj pol milijona evrov). Po besedah zvezdnih tožilcev naj bi bil denar izkupiček operacije za tihotapljenje ljudi iz Mehike v ZDA. Prihodnji mesec naj bi "Docu" sicer sodili tudi zaradi več obtožb mučenja in trgovanja z ogroženimi živalmi.

V švicarskem živalskem vrtu se je prvič izlegla albino želvica
07. 06. 2022 14.43
V švicarskem živalskem vrtu se je izvalila velikanska galapaška želva albino. Gre za dva mladiča, eden od njiju je črn, drugi pa albino. Pojav albinizma je pri želvah sicer redek, z možnostjo približno enega na 100.000 posameznikov, v primerjavi s približno enim primerom na 20.000 posameznikov pri ljudeh.

Znanstveniki pomladili miši, cilj je doseči enako pri ljudeh
05. 06. 2022 16.47
V laboratoriju molekularnega biologa Davida Sinclairja na ameriški harvardski medicinski fakulteti so stare miši spet postale mlade. Znanstveniku in njegovi ekipi je uspelo z beljakovinami, ki lahko odraslo celico spremenijo v matično, pomladiti starajoče celice miši v mlajšo različico samih sebe. Če bi metodo uporabili pri ljudeh, bi lahko spremenili potek staranja, živeli mlajši dlje časa in preložili ali se izognili boleznim, povezanim s starostjo, denimo Alzheimerjevi bolezni. "To je svet, ki prihaja. Verjamem, da smo našli glavno krmilno stikalo, način za previjanje ure nazaj," je napovedal Sinclair.

Varovana labodja družina ustavila koprski promet
30. 05. 2022 17.34
V središču Kopra je voznikom cesto za kratek čas zaprla 10-članska labodja družina. Zaradi lanskih kraj labodjih mladičev je ta prisrčna in zelo velika družina 24 ur na dan pod nadzorom. Med potepanjem po mestu ji vestno sledi oseba, ki pazi, da so vsi mladiči pri starših.