mladostniki

Zaposleni v vzgojnih zavodih opozorili na visoke normative in nizko plačilo
14. 02. 2022 16.17
Predstavniki zaposlenih v vzgojnih zavodih oziroma strokovnih centrih za celostno obravnavo otrok s čustvenimi in vedenjskimi motnjami so opozorili na visoke normative in nizko plačilo za delo. Ob tem zahtevajo enako obravnavo in plačilo za delo z mladostniki, okuženimi s koronavirusom, kot ga dobivajo v zdravstvu.

'Mladi živijo pod pritiskom, da nekaj zamujajo, če niso na tekočem z objavami na internetu'
08. 02. 2022 07.00
Na spletu danes lahko vsakdo objavi skoraj vse, kar mu poželi srce. Eden izmed problematičnih primerov so namensko predelane in grafično spremenjene fotografije in video posnetki, ki predvsem v glavah mladostnikov ustvarjajo lažne podobe idealnega življenja, lepote. Izpostavljenost prirejenim posnetkom, škodljivim spletnim izzivom, neresničnim, zavajajočim informacijam in spletnim prevaram ima slab vpliv na njihovo počutje, duševno zdravje in telesno samopodobo, opozarjajo na Safe.si ob dnevu varne rabe interneta.

'Žiga upa, da bo na eko kmetiji traktorska kosilnica, s katero bo kosil okolico'
29. 01. 2022 17.14
Od štiri do šest invalidnih odraslih posameznikov na Dolenjskem bo letos jeseni dobilo priložnost, da zaživi življenje brez staršev. Občina Škocjan namreč zanje gradi prilagojeno stanovanjsko hišo na Bučki, ki je del eko-socialne kmetije. Stanovalci si bodo lahko uredili vrt, pridelovali zelenjavo, zelišča, imeli živali. Selitve se že neizmerno veselijo in z zanimanjem spremljajo gradbena dela, ki vidno napredujejo. Eden med njimi je Žiga, ki obožuje konje in si želi, da bi jih na Bučki imeli, pa tudi, da bi lahko kosil okolico kmetije.

Samomorilne misli se pojavljajo tudi pri otrocih, potrebna je takojšnja pomoč
26. 01. 2022 20.05
Smrt otroka pretrese vsakega, kaj šele samomor. Ob takšnem dogodku se zdrznemo vsi – starši, prijatelji, sosedje, šole in tudi vse ostale institucije, ki dnevno delajo z otroki in jim pomagajo na poti odraščanja. V Osnovni šoli Vita Kraigherja so v obdobju enega leta obravnavali štiri učence, ki so imeli samomorilne misli. Vsak tragičen dogodek je zanje opomin, zato se trudijo stiske otrok spremljati vsak dan sproti. Psihologinja Andreja Poljanec pravi, da so se stiske mladostnikov še poglobile, da v večini primerov gre za občutek ničvrednosti, da nikamor ne spadajo, in da niso cenjeni.

Izobraževanje: za nekatere samoumevna, za druge nedosegljiva dobrina
23. 01. 2022 10.16
Pravica do izobraževanja je ena temeljnih človekovih pravic, a kljub temu še vedno več kot 258 milijonov otrok in mladostnikov po svetu ne obiskuje pouka. 617 milijonov jih ne more doseči minimalne ravni znanja matematike in branja, čeprav dve tretjini obiskujeta šolo. Na drugi strani je izobraževanje dostopnejše kot kadar koli prej. V lanskem šolskem letu je 96,2 odstotka otrok v Sloveniji po osnovni šoli nadaljevalo šolanje in skoraj polovica mladih med 19. in 24. letom se je odločila za študij, kažejo podatki statističnega urada.

'Za vse so krivi drugi, jaz s tem nimam nič'
23. 01. 2022 08.00
Velik porast osebnostnih motenj pri nas skrbi strokovnjake, moral bi skrbeti družbo. Prisotnost odrasle osebe z osebnostno motnjo v družini namreč vpliva na vso družino, partnerski odnosi so slabi, trpijo tudi otroci. A težava je, da so nekatere lastnosti določenih osebnostnih motenj na marsikaterem poklicnem področju celo zaželene, čeprav se nato za vrati doma skriva pekel. Poleg tega osebe redko poiščejo pomoč, za slabe odnose in težave namreč krivijo izključno druge. O razvoju osebnostnih motenj smo se pogovarjali z izr. prof. dr. Hojko Gregorič Kumperščak, pedopsihiatrinjo in predstojnico Enote za otroško in mladostniško psihiatrijo v UKC Maribor ter Tino Ferlinc, specialistko otroške in mladostniške psihiatrije.

Zmeda zaradi ukrepov, negotovost, strah: psihiatrični bolniki velika žrtev covida
17. 01. 2022 16.07
Konec preteklega tedna je med drugim zaznamovalo posredovanje pristojnih v ljubljanski Šiški, kjer naj bi oseba streljala s t. i. airsoftom, ogrožala naj bi tudi sebe. V ozadju naj bi bile dlje časa trajajoče psihične težave. Številne študije kažejo, da je v času od izbruha covida-19 prišlo do povečanja strahu, tesnobe in depresivnih simptomov. Študije, ki so se ukvarjale s poslabšanjem stanja pri pacientih, ki so imeli že pred tem težave z mentalnim zdravjem, pa kažejo, da so se v času pandemije simptomi poslabšali tudi pri tudi več kot polovici teh bolnikov. Dostop do pomoči pa je vse težji.

360 odstotkov več urgentnih napotitev, v bolnišnici pet namesto 22 dni. 'Stanje je kritično'
16. 01. 2022 07.47
Zakorakali smo v leto 2022. Še eno leto tako začenjamo v znamenju koronavirusa, ki ob zdravstvenih in gospodarskih za seboj pušča tudi družbene posledice, še posebej pa posledice na duševnem zdravju otrok in mladostnikov. Številke so skrb vzbujajoče. "Imamo od dvesto pa do tristo šestdeset odstotkov več urgentnih napotitev, kot smo jih imeli pred epidemijo," pravi naša sogovornica, izred. prof. dr. Hojka Gregorič Kumperščak, pedopsihiatrinja in predstojnica Enote za otroško in mladostniško psihiatrijo v UKC Maribor.

Kje so meje in pasti lepote?
15. 01. 2022 07.00
Lepotni ideali so se skozi zgodovino spreminjali ves čas, vendar pa so trenutni ideali še veliko bolj nevarni kot kdaj koli prej, saj jih je nemogoče doseči na naraven način. Trajno videz spreminjajo vse mlajši, starejši postajajo neprepoznavni, kult mladosti in všečkov nas spreminja v plastične spake, ne da bi vedeli, kaj to dolgoročno pomeni za naše zdravje, način življenja in prihodnost družbe.

Srednje šole prejele priporočila, naj ocene prilagodijo trenutnemu stanju
12. 01. 2022 07.00
Zaradi epidemioloških razmer so na ministrstvu za izobraževanje zmanjšali število ocen, ki jih mora učenec pridobiti pri posameznem predmetu v letošnjem šolskem letu. Prilagoditve ocenjevanja pa niso določili za dijake, čeprav epidemija vpliva tudi nanje. Za njih velja, da potrebno število ocen določi ravnatelj, ki se pred tem uskladi z učiteljskim zborom. So pa tudi srednje šole prejele priporočila z zavoda za šolstvo, naj prilagodijo ocenjevanje trenutnemu stanju. Različne težave in psihične stiske so povezane tudi s šolo, namreč v mladostniški populaciji od pojava epidemije dalje naraščajo, potrjujejo strokovnjaki.

V karanteni skoraj 33.000 šolajočih se otrok in mladostnikov, tudi polno cepljeni
11. 01. 2022 17.19
Ob naraščanju števila okužb z novim koronavirusom se povečuje tudi število otrok in mladostnikov, ki pristanejo v karanteni zaradi visoko tveganega stika s sošolci ali učitelji. Trenutno je v karanteni skoraj skoraj 20.000 osnovnošolcev, skoraj 13.000 srednješolcev in blizu 250 vrtčevskih otrok. V karanteni so vsi otroci, ki so bili v visoko tveganem stiku, ne glede na to, ali so bili proti covidu-19 cepljeni.

'Mladostnikov ne učimo dovolj potrpeti in prenesti določene frustracije'
06. 01. 2022 10.51
Po včerajšnjem dogodku v celjskem šolskem centru, ko je mladoletni dijak s škarjami napadel učiteljico matematike, ker je dobil nezadostno oceno, se številni sprašujejo, kako je lahko do tega sploh prišlo, še posebej zato, ker naj bi bil napadalec do sedaj miren in neproblematičen dijak.

'Vzorci nasilništva še vedno najpogosteje izvirajo iz virtualnega sveta'
05. 01. 2022 19.56
Po zadnjem incidentu na srednji šoli v Celju, v katerem je dijak s škarjami napadel profesorico matematike, smo preverili, kako pogosti so napadi učencev na učitelje v Sloveniji, in ugotovili, da so k sreči redki. V sindikatu vzgoje in izobraževanja so nad incidentom pretreseni. V zadnjih dveh letih sicer opažajo stopnjevanje nasilja nad učitelji, še posebej v višjih razredih osnovne šole. In kako pojasniti takšna dejanja? Po mnenju psihoterapevta Mihe Kramlija je nasilno obnašanje pri mladostnikih večinoma posledica spremljanja nasilnih vsebin.

Družinska terapevtka: Aktivna drža je preventiva pred poglabljanjem duševnih stisk
24. 12. 2021 06.00
Tudi letošnji božično-novoletni prazniki bodo drugačni. Z omejitvami, ki smo jih vsi že naveličani, pa tudi s strahovi, jezo in negotovostjo, ki jih doživljamo že od začetka epidemije. Kako si lahko pri tem pomagamo? Družinska terapevtka Andreja Poljanec je pojasnila, da so se stiske v zadnjih dveh letih poglobile, ob tem pa je aktivna drža ključna preventiva pred poglabljanjem stisk.

Vratolomne vragolije pred očmi malih bolnikov
22. 12. 2021 16.31
Jamarji Jamarske reševalne službe Slovenije, preoblečeni v Božičke, so se tradicionalno spustili s strehe ljubljanske pediatrične klinike in potrkali na okna bolniških sob. Organiziran je bil tudi videokoncert za otroke, med drugim so jim zapeli Eva Boto, Bepop in Challe Sale. Hospitaliziranim na pediatričnem oddelku izolske bolnišnice je Božiček prinesel darila, na okna mariborske pediatrične klinike pa bodo Božički potrkali v četrtek opoldne.

Pediater Baš: Cepljenje otrok je bolj varno, kot če prepustimo, da zbolijo
17. 12. 2021 13.46
V tem tednu je steklo cepljenje otrok, starih od pet do 12 let. Hkrati je že vse pripravljeno za veliko cepilno akcijo prihodnji teden. Na novinarski konferenci Zdravniške zbornice, na kateri so sodelovali vodja posvetovalne skupine za cepljenje pri NIJZ Bojana Beović, specialistka družinske medicine Veronika Vezjak in pediater Denis Baš, so strokovnjaki znova pozvali k cepljenju.

Očetu že sredi meseca ostaneta le dva evra v žepu
12. 12. 2021 07.00
Očka samohranilec sam skrbi za dva šoloobvezna otroka. Mama otrok je zapustila tako njega kot otroke, saj je ugotovila, da ne zmore obveznosti partnerske skupnosti, pa tudi materinstva ne. Z novim partnerjem je odšla v tujino, od koder je tudi prišla. Mama z otrokoma ni želela in nima nobenih stikov. Zato je očka sprožil postopek ločitve, ki pa nikakor ne steče. Prav tako otroški dodatek nakazujejo mami, čeprav je že kar nekaj let odsotna.

'Starši niso krivi za težave, a nosijo ključ do ozdravitve'
05. 12. 2021 07.06
Po objavi članka o najstnici, ki so jo desetletje pestili panični napadi in se je soočala s šolsko ter socialno fobijo, depresijo, motnjami hranjenja, generalizirano anksioznostjo in samomorilnostjo, obupani starši pa so šele po več letih agonije našli psihoterapevta, ki jim je pomagal, saj jih je sistem pustil na cedilu, smo na strokovnjakinjo, specialistko klinične psihologije, naslovili vprašanja o duševnem zdravju kot družinskem izzivu. Kako prepoznati stisko mladostnika? Kako mu pomagati? Kako to vpliva na odnose v družini? In kdaj je čas za strokovno pomoč?

Zaradi pandemije okrnjeno testiranje na okužbe z virusom HIV
01. 12. 2021 07.32
Zaradi že skoraj dve leti trajajoče pandemije covida-19 se o okužbah z virusom HIV in aidsu manj govori, okrnjeno je tudi zgodnje testiranje in s tem temeljna preventiva, ob svetovnem dnevu boja proti aidsu opozarjajo strokovnjaki. Po zadnjih ocenah je konec leta 2020 v Sloveniji živelo okoli tisoč oseb s HIV-om, predvideva pa se, da jih okoli sto ni vedelo, da so okuženi.

Odgovori na najpogostejša vprašanja o covidu: kaj drži in kaj ne?
29. 11. 2021 11.27
Čez dobre tri mesece bosta minili dve leti od potrditve prvega primera koronavirusa v Sloveniji. Čeprav je virus med nami prisoten že nekaj časa in o njem vemo že veliko, vprašanja ostajajo. Ob poplavi dezinformacij v družbenih medijih je skupina slovenskih strokovnjakov s področja medicine, virologije, farmacije in cepiv pripravila zbirko najpogostejših vprašanj o covidu-19 in odgovorila nanje.

Število oseb, ki iščejo pomoč zaradi čustvenih stisk, se je potrojilo
29. 11. 2021 09.52
Stiske mladostnikov so se v obdobju epidemije zelo poglobile. Velik del stisk je povezan s prekomerno uporabo zaslonov, zaskrbljujoče pa je, da je alkohol vse bolj prisoten že pri mlajših najstnikih v tretji triadi osnovne šole.

'Pot do večjega razumevanja in manjše stigmatiziranosti duševnih težav je še dolga'
28. 11. 2021 15.39
Stigma, miti in napačne predstave, povezane z duševnimi motnjami ali duševnimi težavami, na splošno negativno vplivajo na vsakdanje življenje ljudi, ki imajo težave z duševnim zdravjem, kar lahko privede do diskriminacije in zanikanja celo najosnovnejših človekovih pravic. Zato so si strokovnjaki enotni, da je treba o težavah spregovoriti na glas. Tako se izobraževanje o duševnem zdravju začne že v osnovni šoli in nadaljuje vse življenje. Pomembno je, da se vsak zaveda, da obstajajo poti in načini, čeprav jih mnogi v nekem trenutku morda ne vidijo. Ključno je, da se obrnemo po pomoč, pa naj bo to prijatelj, sorodnik ali strokovnjak.

Interpelacija Simone Kustec: 'Ko smo jo najbolj potrebovali, je bila odsotna'
19. 11. 2021 06.24
DZ bo predvidoma nekaj več kot 15 ur razpravljal o interpelaciji šolske ministrice Simone Kustec, ki so jo vložile opozicijske LMŠ, SD, Levica, SAB in nepovezani poslanci. Poslanec Levice Matej T. Vatovec je v uvodu v razpravo, ki se je začela ob 10. uri, dejal, da ministrico interpelirajo, ker ni izpolnila pričakovanj deležnikov v šolstvu, predvsem v času epidemije. To področje se zanemarja, ministrica pa se jasno in glasno ne zavzame za svoj resor, je poudaril. Ministrica Simona Kustec očitke zavrača. In čeprav je opozicija prepričana, da gre za eno najslabših ministric za šolstvo v zgodovini Slovenije, pa v koaliciji ravno nasprotno. "Lahko bi rekli tudi, da gre za neko novo Marijo Terezijo v slovenskem šolskem sistemu," pravi Franc Breznik.

Raziskava: 90 odstotkov Slovencev zaužije premalo prehranskih vlaknin
16. 11. 2021 06.00
Živila iz polnozrnatih žit pomembno prispevajo k prehranskemu vnosu vlaknin, zato je pomembno, da so redni sestavni del naših jedilnikov. Imajo namreč številne dokazano ugodne vplive na zdravje. Slovenci jih kljub temu jemo bistveno premalo – kar okrog 90 odstotkov prebivalcev Slovenije ne zaužije dovolj prehranske vlaknine, so med drugim ugotovili raziskovalci, ki so svoje izsledke objavili v zadnji številki mednarodne znanstvene revije Nutrients.

Kustečeva: Če želimo imeti šole odprte, je izvajanje samotestiranja nujno
15. 11. 2021 07.34
Z današnjim dnem bi moral v veljavo stopiti nov vladni odlok o obveznem samotestiranju vseh učencev in dijakov v šoli. A ta ukrep se bo zdaj začel izvajati v sredo. Tistim učencem in dijakom, ki se ne bodo samotestirali, bodo začasno prepovedali zbiranje v šoli. V skladu s sklepom šolskega ministrstva se bodo izobraževali na daljavo. Ravnatelje skrbi, kako bodo zagotovili izvajanje tega ukrepa, sploh pri najmlajših. Ministrica Kustečeva jim odgovarja, da je to edini način, če želimo, da šole ostanejo odprte.

Ministrstvo šolam posredovalo okrožnico s protokolom samotestiranja učencev
13. 11. 2021 13.34
Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je šolam posredovalo okrožnico, ki vsebuje tudi protokol samotestiranja učencev. Protokol, ki ga je pripravilo ministrstvo za zdravje, med drugim določa korake pri izvedbi samotestiranja v šolah in postopke v primeru pozitivnega rezultata testa pri učencu.

Samotestiranje bo v šoli in s soglasjem staršev. Tisti brez soglasja se šolajo od doma
12. 11. 2021 12.41
Glede samotestiranja otrok v šoli vlada uvaja nekaj sprememb. Med drugim se začetek zamakne na sredo, 17. novembra, prav tako bo potrebno soglasje starša oziroma skrbnika, tisti, ki se ne bodo testirali, pa se bodo šolali od doma. Ministrstvo za zdravje je sporočilo, da bo od prihodnje srede upravičencem na voljo 15 testov na mesec. Medtem pa združenje ravnateljev osnovnega in glasbenega šolstva opozarja, da šolska stroka znova ni bila vključena v sprejemanje odločitev. Ob objavi odloka ugotavljajo, da vlada njihovih priporočil pri uvedbi obveznega samotestiranja učencev ni upoštevala.

Izvajalci morajo obvezno izdati potrdilo o HAT, čez mejo brez PCT le otroci, mlajši od 12 let
12. 11. 2021 10.54
Vlada je izdala odlok, ki uveljavlja spremembe glede začasnih ukrepov za preprečevanje in obvladovanje okužb s koronavirusom. Odslej za uresničevanje individualne verske duhovne oskrbe ni treba izpolnjevati pogoja PCT, morajo pa odslej maske nositi tudi verski uslužbenci. Med drugim morajo izvajalci hitrega antigenskega testiranja pacientom obvezno izdati potrdila; mejo lahko brez pogoja PCT prehajajo le otroci, mlajši od 12 let; učenci in dijaki, ki se ne bodo samotestirali, se bodo izobraževali od doma, sprejeli pa so tudi spremembe glede prezračevanja, kongresnih in sejemskih dejavnosti ter kulturnih prireditev.

11 trditev 'iniciative zdravnikov' pod drobnogledom: sestava cepiv, kancerogene snovi ...
11. 11. 2021 11.10
V teh dneh prah znova dviguje pismo "Iniciative slovenskih zdravnikov", naslovljeno kot poziv k takojšnji ustavitvi cepljenja otrok in mladostnikov s covid-19 cepivi v Sloveniji. V svojem pisanju izpostavljajo vrsto trditev, za katere se ob podrobnejši analizi izkaže, da so neresnične. Navedbe smo pod drobnogled vzeli skupaj z dr. Romanom Jeralo, priznanim slovenskim znanstvenikom, doktorjem kemijskih znanosti, sinteznim biologom, ki je tudi bdel nad slovensko skupino za razvoj cepiva proti covidu-19.

Samotestiranje za učence in dijake bo od 15. novembra obvezno
06. 11. 2021 13.22
Od 15. novembra bo samotestiranje učencev in dijakov obvezno, so sporočili z ministrstva za izobraževanje, znanost in šport (MIZŠ), kjer so sicer sprva navajali, da bo testiranje še naprej prostovoljno. Samotestiranje se bo izvajalo trikrat na teden v šolskih prostorih.