mlečni

BLOG: Okinavska dieta: recept za dolgo in vitalno življenje
11. 02. 2024 11.32
Med številnimi predlaganimi načrti prehranjevanja, vključno s sredozemsko in ketogeno dieto, kot vse kaže, privlačna možnost za ohranjanje zdravja in dolgoživosti leži v okinavski dieti. Ta prehranski pristop bi lahko bil ključen dejavnik za doseganje visoke starosti, kar ni presenetljivo, saj japonski otok Okinava predstavlja eno od "modrih con," kjer prebivalci redno doživljajo stoletnice. Gre za rojstni kraj borilne veščine karateja, ki pa je torej znan tudi po največjem številu stoletnikov.

'Magellan je bil morilec, zato galaksiji ne bi smeli biti imenovani po njem'
12. 11. 2023 11.29
Ime portugalskega raziskovalca Ferdinanda Magellana je zapisano v zvezdah. Po njem namreč nosita ime dve satelitski galaksiji: Veliki in Mali Magellanov oblak. Astronomi pa zdaj želijo galaksij spremeniti ime, saj trdijo, da je bil Magellan predvsem morilec, ki je med vodenjem prve odprave, ki je obkrožila svet, zasužnjeval in požigal domove domorodnih ljudstev.

5 idej, kako preživeti jesenske počitnice
29. 10. 2023 00.15
Osnovnošolci bodo med 30. oktobrom in 3. novembrom uživali v prvih počitnicah letošnjega šolskega leta.

Anina večerja za nekoga, ki morda več ne verjame v boljši jutri
05. 09. 2023 11.08
V bistroju na Nazorjevi pridne mravljice hitijo od mize do mize in usklajujejo še zadnje podrobnosti za poplavno dobrodelno večerjo. Kuharska mojstrica Ana Roš Stojan je namreč z ekipami iz vseh svojih treh kulinaričnih kotičkov gostila donatorje, ki so mesto za mizo prislužili z licitiranjem na dražbi. Izklicna cena za sedež je bila 520 evrov, najdražji se je prodal tudi za 300 evrov več. Zbrali so več kot 20.000 evrov, glede zbiranja sredstev, ki se še vedno nadaljuje tudi s kosili v Hiši Franko, pa je v pogovoru za 24ur.com dejala: "Recimo, da bo vsaj dovolj nekomu, ki je izgubil toliko, da morda ne verjame v boljši jutri." Našo ekipo je tudi popeljala skozi priprave na odmevni dogodek.

BLOG: Ste že slišali za dieto 'golo'?
13. 08. 2023 07.00
V svetu prehranskih pristopov se vedno znova pojavljajo inovativne metode, ki obljubljajo učinkovito hujšanje in boljše zdravje. Ena takšnih je tudi dieta "golo", ki se osredotoča na uravnavanje hormonov za dosego ciljev hujšanja. Ta pristop ni le prehranski način, temveč tudi filozofija, ki v ospredje postavlja ravnovesje hormonov in spodbuja trajnostno izgubo telesne teže. Temelji na prepričanju, da lahko z uravnavanjem ravni inzulina optimizirate presnovo in izgubo telesne maščobe.

Kako preprečiti obarvanje zob?
31. 07. 2023 11.23
Vsak človek ima prirojeno naravno barvo zob. Zobje spremenijo barvo bodisi zaradi bolezni, staranja, poškodb, razvad, operativnih posegov ali sprememb v biokemičnih lastnostih organizma.

BLOG: Kako zdraviti okužbo s salmonelo?
16. 07. 2023 10.32
Bakterija salmonela povzroča bolezen, imenovano salmoneloza, ki se kaže s številnimi simptomi, vključno z drisko, bruhanjem, bolečinami v trebuhu, slabostjo, vročino in glavobolom. Simptomi se običajno pojavijo nekaj ur ali dni po okužbi in običajna inkubacijska doba, čas od okužbe do začetka bolezni, traja od 6 do 72 ur, ponavadi od 12 do 36 ur. Pri preprečevanju okužbe s salmonelo je ključnega pomena preventiva.

Brez sprememb na krožnikih ne bo šlo: 'Ni pa treba, da vsi postanemo vegani'
11. 06. 2023 09.11
Kako zagotoviti okolju prijaznejše kmetijske prakse in hkrati zagotoviti, da bomo imeli na krožniku dovolj raznolike in kakovostne hrane? Brez spremembe prehranskega sistema ne bo šlo, opozarja okoljski znanstvenik dr. Žiga Malek iz inštituta za okoljske študije na univerzi Vrije v Amsterdamu. Želi si sistem, ki bo bolj robusten proti podnebnim spremembam in bo imel manjše vplive na okolje. Kmete, ki so se v zadnjem času podali na ulice, razume, saj ne moremo zahtevati enakega prehranskega sistema, obremenjevati pa samo eno stran. Zato moramo kmete podpreti in jih kot enakopravne deležnike vključiti v razpravo, ne pa da jim bomo samo zapovedovali, pravi. In kje začeti?

Svetovne cene hrane padle, cenejša žita, rastlinska olja in mlečni izdelki
02. 06. 2023 11.12
Svetovne cene hrane so se maja v primerjavi z aprilom znižale za 2,6 odstotka, je sporočila Organizacija ZN za prehrano in kmetijstvo (FAO). Vrednost indeksa košarice osnovnih prehrambenih izdelkov je dosegla 124,3 točke, potem ko je bila aprila pri 127,2 točke. Pocenila so se žita, rastlinska olja in mlečni izdelki.

Kako si pomagati pri vnetju sinusov?
07. 05. 2023 07.00
Vnetje sinusov je zelo pogosta bolezen, ki lahko povzroči veliko nelagodja in bolečine. Gre za vnetje sluznice sinusov, ki so votline v lobanji, obložene s sluznico, in izločajo sluz, ki pomaga pri filtriranju zraka in vlaženju dihalnih poti. Vendar pa se lahko te votline vnamejo zaradi alergij, bakterijske, virusne ali glivične okužbe.

Kmetje za mleko dobivajo vse manj, se bodo cene spustile tudi v trgovinah?
13. 03. 2023 19.15
Cene hrane se višajo že nekaj časa. Jajca, denimo, so se v zadnjem letu podražila za dobrih 20 odstotkov. Bi se pa lahko pocenili mleko in mlečni izdelki. Povpraševanje po teh izdelkih namreč zadnje mesece upada, s tem pa tudi odkupne cene surovega mleka. Kmetje dobijo zanj iz meseca v mesec manj, se bo torej mleko pocenilo tudi v trgovinah?

BLOG: Kri v blatu je lahko znak resnih zdravstvenih težav
12. 03. 2023 07.00
Če opazite kri v blatu, je to lahko znak resnih zdravstvenih težav in bi morali poiskati zdravniško pomoč čim prej. Seveda pa je lahko tudi kaj manj nevarnega in pogosto ob tem pojavu ni razloga za paniko. Poleg obiska zdravnika morate tudi sami poskrbeti za nekatere spremembe v prehrani in življenjskem slogu, ki lahko pomagajo zmanjšati vnetje in izboljšati zdravje prebavnega trakta.

Vitamin B12, njegove prednosti in zakaj jemati B kompleks za boljše počutje?
03. 03. 2023 00.15
Vitamin B12 ali kobalamin je eden izmed osmih vitaminov skupine B znanih pod imenom B-kompleks.

Med pustovanjem v Novi Gorici tretješolca padla v jašek
23. 02. 2023 19.00
Ali medtem ko hodite po mestu, kdaj pomislite, da bi se lahko pod vašimi nogami vdrl pokrov katerega od jaškov? Prav to se je na pustni torek zgodilo dvema nič hudega slutečima tretješolcema, ki sta se nedaleč od uradnega pustnega rajanja v samem središču Nove Gorice na travniku igrala s prijatelji. Potem pa naenkrat šok. Zgrmela sta dva metra v globino. Kdo je za varnost jaškov sploh odgovoren?

Primerjava katalogov: lani bi za deset istih izdelkov plačali 16 evrov manj
13. 01. 2023 21.31
Poleg rekordnih cen energentov smo priča tudi rekordnim podražitvam hrane. Lani so se cene živil in brezalkoholnih pijač višale za petino, osnovne življenjske dobrine, kot so meso in mlečni izdelki, pa še za precej več. Cene nekaterih izdelkov pa so se celo podvojile. Sta za to kriva energetska kriza ali višji stroški dela? Ali morda dobavitelji in trgovci tudi izkoriščajo val vsesplošnih podražitev in umetno napihujejo cene?

BLOG: Glavni cilj novoletnih zaobljub naj bo zdravje
01. 01. 2023 14.42
Na začetku najprej vsem bralkam in bralcem želim srečno in uspešno v novem letu! Predvsem pa vam želim veliko zdravja in notranjega miru oziroma zadovoljstva. Zdaj pa se osredotočimo na novoletne zaobljube. Veselega decembra in vsega, kar ta prinaša s seboj, je konec. Za mesec januar pa so ponavadi "rezervirani" občutki krivde, slaba samopodoba ter načrti, kako se "spraviti" v formo za poletje in kako se rešiti raznoraznih težav, ki jih s seboj prinaša sodoben način življenja.

Šesti popis osnovnih živil: vrednost najcenejše košarice nespremenjena
29. 11. 2022 09.19
Znani so rezultati šestega popisa osnovnih živil. Vrednosti košaric večine spremljanih trgovcev so se približale, v tokratnem popisu pa prvič ločeno spremljamo tudi košarico sadja in zelenjave, so sporočili s kmetijskega ministrstva. Zadnji popis razkriva, da je povprečna vrednost najcenejše košarice osnovnih živil, glede na peti popis, ostala nespremenjena, torej 42,23 evra. V celotnem obdobju spremljanja cen (od septembra) se je vrednost povprečne najcenejše košarice osnovnih živil znižala za 15,37 odstotka oz. 7,67 evra.

BLOG: Hipertiroidizem
20. 11. 2022 07.00
Hipertiroidizem se pojavi, ko ščitnica postane čezmerno aktivna. Le ta pa s seboj prinese vrsto težav, saj lahko ščitnica, ko ne deluje pravilno, ovira številne druge vitalne funkcije telesa.

'Tišina uma je ključ do dolgega življenja'
31. 10. 2022 12.12
Številne destinacije na svetu slovijo po dolgem življenju svojih prebivalcev. Kaj pa je skrivnost okrožja Lerik v južnem Azerbajdžanu? Gorski zrak. Ekipa CNN Travel je obiskala vasico, v kateri naj bi živeli stoletniki, ki so še vedno fizično in umsko povsem sposobni in jih leta še niso dohitela.

Na Hrvaškem opažajo prikrite podražitve
26. 10. 2022 19.51
Kako spretno skušajo nekateri proizvajalci skriti podražitve, ogorčeni opažajo hrvaški potrošniki. Embalaža oziroma pakiranje številnih izdelkov se je zmanjšalo, cena pa ostaja enaka. To je popolna prevara, se jezijo naši južni sosedi. Na tamkajšnji Zvezi potrošnikov opozarjajo, da ni nobena kršitev, če mlečni izdelki, testenine, čokolada, konzerve in drugi izdelki izgubljajo na teži. In da so kupci tisti, ki morajo biti na pozorni na cene.

40 odstotkov svetovnega prebivalstva si ne more privoščiti zdravega obroka
16. 10. 2022 07.00
Čeprav bi morala biti hrana temeljna pravica vsakega posameznika, ZN opozarjajo, da si skoraj 40 odstotkov svetovnega prebivalstva ne more privoščiti zdravega obroka. Cene hrane so zaradi vojne v Ukrajini občutno narasle, prehransko krizo dodatno poglabljajo ekstremne suše tako po Evropi kot v drugih delih sveta. Kljub milijonom ljudi, ki so lačni ali občutijo prehransko revščino, še vedno ogromno hrane pristane v smeteh. Lani jo je prebivalec Slovenije zavrgel v povprečju 68 kilogramov, kar je 10 kilogramov več kot leta 2013, kažejo podatki državnega statističnega urada.

BLOG: zdravljenje kandide
09. 10. 2022 07.00
Kadar je v telesu na ustrezni ravni, ta glivica pomaga pri absorpciji hranil in prebavi, ko pa se kandida prekomerno razmnoži, lahko postane resna skrb, ki povzroča številne negativne in resne zdravstvene težave.

Sledljivost, kakovost in podpora lokalni skupnosti
28. 09. 2022 00.15
Najboljša izbira: lokalno pridelana hrana

Mlečna kraljica ima najraje poletni okus slane karamele
21. 09. 2022 00.15
Mlekarna Celeia predstavlja nov mlečni desert s podpisom 15. Mlečne kraljice Zelene Doline Slovenije 2022 Aleksandre Matan. V objem mleka so ujeti okusi slane karamele in slastni koščki čokolade. Tradicionalni desert mlečne kraljice, katerega okus vsako leto izbere aktualna nosilka naslova, nastaja le iz najboljšega mleka slovenskih kmetij in je brez GSO.

Pred 225 milijoni let se je z dinozavri sprehajal najstarejši identificirani sesalec
12. 09. 2022 07.17
Najstarejši sesalec na svetu je bil identificiran na podlagi fosilnih zobnih zapisov, ki so za približno 20 milijonov let prehiteli doslej potrjenega najstarejšega sesalca. Raziskovalci so novo odkritje označili za "zelo pomembno". Brasilodon quadrangularis je bil majhen, približno 20 centimetrov dolg sesalec, ki je hodil po Zemlji pred 225 milijoni let hkrati z najstarejšimi dinozavri in po mnenju skupine brazilskih in britanskih znanstvenikov osvetljuje razvoj sodobnih sesalcev.

BLOG: Naravna zdravila za vnetje ušes
11. 09. 2022 15.26
Vnetje ušesa, ne glede na to, ali prizadene odrasle ali otroke, je lahko zelo neprijetno in boleče. Pri otrocih sicer pride do vnetja srednjega ušesa pogosteje kot pri odraslih, saj je njihov imunski sistem še nerazvit. Posledično nimajo dobro razvite obrambe proti povzročiteljem okužbe, evstahijeva cev pa je kratka, široka in leži bolj vodoravno kot pri odraslih. Poleg tega je mehka, nezrela in težje ostaja primerno odprta, da bi lahko opravljala svojo funkcijo zaščite srednjega ušesa.

BLOG: Kakšne so prednosti kolostruma oziroma 'prvega mleka'?
28. 08. 2022 10.40
Kolostrum je "prvo mleko", ki ga proizvedejo mlečne žleze po porodu in traja le kratek čas, preden se spremeni njegova sestava. To "prvo mleko" je izloček prsne žleze samic sesalcev prvih 6 ur (nekateri strokovnjaki menijo, da do 36 ur) po tem, ko je samica povrgla mladiča. Za mnoge sesalce je kolostrum bistvenega pomena za preživetje novorojenih potomcev.

Coldplay si želijo na turneje z letalom na mlečni pogon
21. 08. 2022 14.48
Chris Martin, frontman britanske skupine Coldplay, ki zagovarja naravovarstvene ukrepe in uporabo obnovljivih virov, je nedavno povedal, da se spopadajo z logističnimi težavami: "Tu potrebujemo pomoč in razvoj tehnologije, da bomo lahko leteli z letalom, ki ga poganja mleko ali kaj podobnega. Če torej kdo izdeluje letalo na mlečni pogon ..."

5 skrivnosti najboljših slovenskih košarkarjev, zaradi katerih so postali svetovno znani!
18. 08. 2022 08.10
Kaj potrebujete, da bi postali naslednji Luka Dončić ali Goran Dragić?

BLOG: Življenje z astmo. Kako postati njen prijatelj?
03. 07. 2022 13.40
Danes se bom razpisal o težkem dihanju, ki pa ni posledica teh neznosnih visokih temperatur, temveč gre za bolezen pljuč. Pomen tega organa je dovod kisika v kri. Kisik pa je izjemno pomembno "gorivo", ki omogoča, da mislimo, delamo in živimo. Če ga je premalo, smo utrujeni, pozabljivi in imamo občutek dušenja.