močno

V neurju umrlo enajst ljudi
07. 07. 2001 00.00
V hudem neurju na severu Francije je pod izruvanim drevesom umrlo enajst mladih ljudi, ki so prisostvovali koncertu na prostem v kraju Chateau Pourtales blizu Strasbourga. Šest deklet in štirje moški so umrli takoj, enajsti pa za posledicami kasneje v bolnišnici. Hud veter je izruvano drevo vrgel na šotor v katerega so se skrili pred dežjem. Policija je javila, da je bilo na istem mestu poškodovanih še več kot 85 ljudi, sedemnajst od tega resno. Organizatorji so obiskovalcem povedali, naj se pred dežjem skrijejo pod platneno streho. Po besedah prisotnih je kar naenkrat začelo močno pihati, v naslednjem trenutku pa je na šotor že padlo drevo. Reševalci so se do poškodovanih morali prebiti z rezanjem vejevja in šotorskega platna.

Slovenska dramatika v Avignonu
06. 07. 2001 00.00
Na 55. gledališkem festivalu v Avignonu, ki se začenja danes z Molierovo Šolo za žene v postavitvi 55-letnega Parižana Didiera Bezacea - enega od ustanoviteljev gledališča Aquarium v Vincennesu, kjer je v letih 1970-1997 sodeloval kot dramatik, igralec in režiser - in s Pierrom Arditijem v vlogi Arnolpha, bo nekoliko stran od glavnih žarometov, pa vendarle, zastopana tudi slovenska dramska ustvarjalnost. V spremljevalnem bloku Pisave Vzhodne Evrope bodo namreč med 16. in 21. julijem t. i. javna branja oziroma brezkostumska igralska interpretacija dramskih besedil avtorjev iz Litve, Bosne, Češke republike, Srbije, Madžarske in Slovenije. Slednjo bo predstavljal Grumov nagrajenec Matjaž Zupančič z Golim pianistom.

Posodobljen mejni prehod
06. 07. 2001 00.00
Slovenski premier Janez Drnovšek in avstrijski kancler Wolfgang Schüssel sta se udeležila slovesnosti ob odprtju posodobljene ceste in novega objekta na meddržavem mejnem prehodu Pavličevo sedlo, so sporočili iz urada predsednika vlade.

Rast na prostem trgu
06. 07. 2001 00.00
Posebnost današnjega trgovanja je močno povišanje tečajev nekaterih delnic iz prostega trga. Omenjeno dejstvo kaže tudi indeks prostega trga, ki je danes pridobil 0,78% in je vreden 1.503 točke. Zrasel je tudi Slovenski borzni indeks, ki je pridobil 0,15% in je vreden 1.823 točk.

Težave slovenskih gradbenikov
05. 07. 2001 00.00
Slovenski gradbeni delavci so se v pogovoru z vodjo ožje pogajalske skupine za pristop Slovenije k EU Janezom Potočnikom seznanili z napredkom pristopnih pogajanj Slovenije z EU ter z morebitnim prehodnim obdobjem na področju prostega pretoka oseb in storitev, ki ga bosta morda zahtevali Avstrija in Nemčija. Predstavniki Združenja gradbeništva so na pogovorih izrazili mnenje, da se bodo pogoji na tujih trgih med dveletnim prehodnim obdobjem za vstop v Evropsko unijo za slovenske gradbene delavce še zaostrile. Kot so poudarili na današnjem srečanju s Potočnikom, gradbeniki državi najbolj očitajo popustljivost pri pogajanjih z EU. Vodja pogajalske skupine Janez Potočnik je na očitke odgovoril, da na področju prostega pretoka delovne sile za države kandidatke velja petletno prehodno obdobje, ki pa bo po njegovem mnenju, za Slovenijo verjetno vseeno krajše.

Dan ameriške neodvisnosti
04. 07. 2001 00.00
Američani danes praznujejo Dan neodvisnosti. Večina Američanov bo največji državni praznik proslavila na običajen način, s paradami, ognjemeti, predvsem pa družinskimi pikniki z obilico ameriških specialitet kot so hamburgerji in hot-dogi.

Siemens osvaja azijski trg
04. 07. 2001 00.00
Siemens naj bi za razvoj in večjo proizvodnjo mobilnih telefonov v Aziji, predvsem na Kitajskem, namenil 310 milijonov dolarjev. Vodstvo družbe upa, da bo s tem močno povečalo svoj tržni delež na azijskem trgu mobilne telefonije. V družbi Siemens, ki se na kitajskem trgu po tržnem deležu uvršča za Nokio in Motorolo, so namreč že lani napovedali, da bodo za investicije v tem delu sveta namenili 1,5 milijarde dolarjev.

EU znova na misiji za Kjoto
04. 07. 2001 00.00
Zaradi odstopa ZDA od zavez iz mednarodnega protokola o zmanjševanju emisij nevarnih plinov, ki povzročajo klimatske spremembe, Evropska unija v prizadevanjih za rešitev protokola nadaljuje z iskanjem podpore čim širšega kroga ostalih članic mednarodne skupnosti. Delegacija EU na čelu z belgijskim ministrom za energijo Olivierom Deleuzejem in evropsko komisarko za okolje Margot Wallstroem se bo v ta namen od 4. do 10. julija mudila na Japonskem in v Avstraliji. Ob nesporni podpori ostalih industrijsko razvitih držav bi bilo protokol kljub odstopu ZDA kot največje proizvajalke strupenih plinov še vedno moč rešiti, so pred odhodom evropske delegacije na novo okoljevarstveno misijo poudarili v Bruslju.

Poraz direktive o prevzemih podjetij
04. 07. 2001 00.00
Evropski parlament je danes na zasedanju v Strasbourgu zavrnil zakonodajo, s katero je Evropska unija nameravala postaviti skupne standarde glede prevzemov podjetij. Direktiva, o kateri so se članice usklajevale kar dvanajst let, je propadla z neodločenim glasovanjem evropskih poslancev, ki po pravilih pomeni padec zakona. Za je glasovalo 237 članov parlamenta, ravno toliko proti. Na Evropski komisiji so bili ob novici močno razočarani. Poraz direktive je tragičen udarec prizadevanjem za izboljšanje konkurenčnosti evropskega gospodarstva, so komentirali v Bruslju.

Oboževalci ob Morrisonovem grobu
03. 07. 2001 00.00
Več sto ljudi se je zbralo na pariškem pokopališču Pere Lachaise, ob grobu pevca skupine The Doors Jima Morrisona, ki je pred 30-imi leti v starosti 27 let umrl v francoskem glavnem mestu. Upravitelji pokopališča so sicer z zaskrbljenostjo pričakovali od deset do dvajset tisoč oboževalcev umrle rockovske legende, zaradi česar so močno okrepili varnostne ukrepe okoli pokopališča. Ob 20. obletnici Morrisonove smrti pred desetimi leti so morali pokopališče zapreti, saj se je pred vhodom zbralo od 800 do 2000 ljudi, ki so jih policisti razgnali s solzivcem.

Izročitev ni presenetila nikogar
02. 07. 2001 00.00
Srbski premier Zoran 195144inđić je v pogovoru za nedeljsko izdajo beograjskega dnevnika Večernje Novosti zatrdil, da sta bila jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica in njegova stranka, Demokratska stranka Srbije (DSS), vnaprej obveščena o izročitvi nekdanjega predsednika ZRJ Slobodana Miloševića Haagu. Izročitev Miloševića Mednarodnemu sodišču za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji "ni presenetila nikogar v koaliciji DOS", je še dejal 195144inđić in dodal, da morajo poiskati način za reformo federacije s Črno goro. "Ta koncept je potrebno Črnogorcem predstaviti kot tudi za njih ugodno rešitev. Če bodo v Črni gori tak predlog zavrnili, se bomo morali raziti."

Chirac v Kremlju
02. 07. 2001 00.00
Francoski predsednik Jacques Chirac in njegov gostitelj, ruski predsednik Vladimir Putin sta se izrekla za ohranitev obstoječih sistemov strateške stabilnosti v svetu in proti vsakršnim spremembam na tem področju. Chirac in Putin sta v Moskvi v skupni izjavi poudarila, da je potrebno ohraniti vse dosedanje dogovore in sporazume in hkrati pozvala k previdnosti do ameriškega načrta za oblikovanje protiraketnega ščita. Predsednika sta še menila, da bi bilo o sporazumu o protibalističnih raketah ABM iz leta 1972 potrebno razpravljati odprto v mednarodnih krogih. Putin je sicer po srečanju s Chiracom ponovno izrazil pripravljenost za zmanjšanje ruskega jedrskega arzenala na 1500 ali manj jedrskih konic, kar pa je odvisno od ohranitve sporazuma ABM. Po mnenju Rusije bi ukinitev omenjenega sporazuma porušila strateško ravnovesje v svetu, to stališče pa podpira tudi Francija.

Zemin bi bil Mao
01. 07. 2001 00.00
Kitajski predsednik Jiang Zemin se je v govoru ob 80. obletnici ustanovitve Komunistične partije Kitajske primerjal z nekdanjima kitajskima voditeljema Mao Zedongom in Deng Xiaopingom ter obenem obljubil, da bo zgradil močno in moderno komunistično stranko. V govoru je še izpostavil svoj projekt "demokratične diktature", v kateri bo upošteval potrebe moderne družbe in se soočil z gospodarskimi reformami kapitalističnega tipa.

Plaz ogroža stanovanjske objekte
01. 07. 2001 00.00
Močno deževje, ki je zajelo celjsko regijo, je v kraju Šentvid pri Grobelnem sprožilo zemeljski plaz, ki močno ogroža tri stanovanjske objekte. Od 3000 do 5000 kubičnih metrov zemlje je delno že ogrozilo eno stanovanjsko hišo, medtem ko sta dva stanovanjska objekta, ki sta v neposredni bližini plazu, močno ogrožena.

Odzivi na Miloševićevo izročitev
29. 06. 2001 00.00
Soproga nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, Mira Marković, je v izjavi za črnogorski dnevnik Dan dejala, da je zgrožena zaradi izročitve soproga haaškemu mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. "Vseeno sem bila prepričana, da pravna država obstaja in da se spoštuje ustavo ZRJ in republike Srbije. Vsakdo pa ve, da ti dokumenti prepovedujejo izročitev naših državljanov v tujino," je še dodala Markovićeva.

Izpustili nogometnega funkcionarja
28. 06. 2001 00.00
Kolumbijski uporniki so izpustili podpredsednika tamkajšnje nogometne zveze FCF Hernana Mejio Campuzana, ki so ga ugrabili v soboto na poti na severovzhod države v provinci Choh, je sporočila njegova sestra Martha Mejia Campuzano.

Žogica ranila linijskega sodnika
28. 06. 2001 00.00
Kako močno servira Greg Rusedski je na svoji koži občutil linijski sodnik sikh Bir Mahajam. Bomba s hitrostjo 132 milj na uro mu je priletela naravnost v glavo in skoraj nokavtirala njegov turban. Za nekaj trenutkov so morali Indijca odpeljati z igrišča, na levem očesu pa ima črno podpludbo. Britanec se mu je takoj opravičil: "Videl sem ga, kako prestrašeno je stekel. Nisem ga nameraval zadeti, prepričan sem, da bo z njim vse v redu. Saj je bila samo teniška žogica in ne tista za kriket."

Slovenija vse bolj podkupljiva
27. 06. 2001 00.00
Po podatkih mednarodne nevladne organizacije za boj proti korupciji Transparency International, je Slovenija na lestvici podkupljivih držav v zadnjem letu nazadovala kar za šest mest. Po poštenosti so jo letos prehitele celo države kot so Madžarska, Italija in Tunizija, ki so bile lani na lestvici podkupljivost krepko za Slovenijo, po mnenju Transparency International pa v Sloveniji pojav korupcije podcenjujemo oziroma oblast celo namerno prikriva dejansko stanje.

Kmalu rezultati prvega aids cepiva
27. 06. 2001 00.00
Predsednik Mednarodne pobude za cepivo proti aidsu (IAVI) Seth Berkley je v New Yorku dejal, da naj bi bili do konca tega leta znani rezultati uspešnosti prvega cepiva proti aidsu, ki ga razvija farmacevtsko podjetje VaxGen iz kalifornijskega Brisbana, imenuje pa se AIDSVAX. Trenutno naj bi potekala zadnja faza preizkusov na ljudeh. Omenjeno cepivo sestavlja protein, ki se nahaja na zunanji plasti virusa HIV, z njim pa naj bi vzpodbudili človeško telo, da razvije protitelesa. Berkley je novico sporočil na posebnem zasedanju Generalne skupščine OZN o aidsu, ki naj bi se s sprejemom sklepne deklaracije končala v sredo.

Našli Ladislava Troho
24. 06. 2001 00.00
Pri Vrhniki na cesti proti Strmici so v soboto zjutraj ob 6. uri našli zvezanega pogrešanega Ladislava Troho, ki naj bi ga neznani trije ugrabitelji zadrževali na neznani lokaciji ter večkrat tudi pretepli. Policisti so ga takoj odpeljali v ljubljanski Klinični center, saj je kazal znake dehidriranosti.

Makedonska vojska prenehala z ofenzivo
24. 06. 2001 00.00
Makedonska vlada je ustavila ofenzivo proti oboroženim albanskim upornikom, ki so se utrdili v vasi Aračinovo v bližini Skopja.

Jašin odhaja k Otočanom
24. 06. 2001 00.00
Zamenjava za Jašina, ki bo v novi sezoni nosil dres Senatorjev, je tako postal eden najbolj cenjenih hokejistov v Severni Ameriki, napadalec Jason Spezza. Poleg njega bo Ottawa za Jašina dobila še drugi izbor na letošnjem naboru lige NHL ter napadalca Billa Muckalta in obrambnega igralca Zdena Charo. "Obrnili smo nov list v zgodovini kluba," je dejal generalni manager Senatorjev Marshall Johnston in dodal: "Aleksej je našemu klubu dal izjemno veliko, saj nam je pomagal povečati ugled v ligi NHL, zato mu v novi sredini želim vse najboljše."

Papež v Ukrajini
23. 06. 2001 00.00
Papež Janez Pavel II. je danes prispel na petdnevni obisk v Ukrajino, ki je njegovo že 94. potovanje v tujino med njegovim pontifikatom. 81-letnega poglavarja rimokatoliške cerkve je na letališču v Kijevu sprejel ukrajinski predsednik Leonid Kučma. Sveti oče je ob prihodu pravoslavne vernike v ukrajinskem jeziku prosil odpuščanja za napake katoliške cerkve v Ukrajini v bližnji in daljni preteklosti. Obenem je ponudil odpuščanje za krivice, ki so jih utrpeli katoliki v Ukrajini, ter prosil za razumevanje med obema cerkvama. Ob prihodu, kamor je prišel na povabilo ukrajinskega predsednika, je Sveti oče poudaril, da v Ukrajino ni prišel zato, da bi spreobrnil pravoslavne vernike, in dodal, da bi se rad sestal z vodji vseh cerkva v Ukrajini. Sveti oče je na kijevskem letališču spomnil tudi na katastrofe, ki so Ukrajino prizadele v 20. stoletju - od lakote v 30. letih, Stalinovega terorja in druge svetovne vojne do eksplozije reaktorja jedrske elektrarne Černobil. Poudaril je še, da Ukrajina spada v Evropo.

Zidane v Španijo?
23. 06. 2001 00.00
Predsednik španskega nogometnega prvaka Real Madrida Florentino Perez je izjavil, da si najboljši nogometaš na svetu, francoski reprezentant in igralec italijanskega Juventusa Zinedine Zidane, želi prestopiti v Real. "Zidane mi je dejal, da si močno želi zaigrati za Real, vendar pa le njegova želja ni dovolj, da se stvari premaknejo. Menim, da bi bilo dobro, če bi on pričel pogovore z Juventusom, sam pa lahko v imenu Reala rečem le, da cena ni vprašljiva," je dejal Perez.

Prodi na Irskem
22. 06. 2001 00.00
Predsednik Evropske komisije Romano Prodi se je po včerajšnjih spornih izjavah, da ratifikacija pogodbe iz Nice ni pravni pogoj za širitev Evropske unije, danes v Dublinu sestal še z irskimi nasprotniki širitvenega procesa. Irski nasprotniki pogodbe iz Nice, ki so jih 7. junija na referendumu podprli tudi volivci, s tem pa se je v krizi znašel celoten širitveni proces EU, so že napovedali, da se bodo še naprej borili proti ratifikaciji te pogodbe. Prodi je ob tem dejal, da če Irska pogodbe iz Nice na ponovitvi referenduma ne bo sprejela, bo ta sporazum potisnjen ob stran, v EU pa bo treba odpreti novo fazo pogovorov. "Politično bo širjenje unije sicer zagotovo nemogoče," je še povedal Prodi.

Poplave prizadele več držav
22. 06. 2001 00.00
V močnem deževju in nevihtah, ki od torka divjajo po Romuniji, je umrlo devet oseb, tri pa so bile poškodovane, je danes sporočilo romunsko ministrstvo za okolje. Pet oseb, med njimi tudi enega otroka, so odnesle reke, ki so prestopile bregove, štiri pa so ubile strele. Strele so ranile še tri osebe, ki so v bolnišnici, vendar niso v življenjski nevarnosti. Pod vodo je približno 50.000 hektarjev obdelovalnih zemljišč, uničenih pa je več kot 3600 hiš v 140 vaseh in mestih. Toča je še dodatno uničila pridelke na nekaj tisoč hektarjih površine.

Navdušenje nad sončnim mrkom
21. 06. 2001 00.00
Prebivalci in obiskovalci južne Afrike so z velikim navdušenjem spremljali prvi sončev mrk v novem tisočletju. Mrk se je začel ob 12.57 po srednjeevropskem času ob angolski obali. Nato je potoval preko Zambije, Zimbabveja in Mozambika ter nad Madagaskarjem, kjer so ga videli ob 16.15, nato pa je izginil v sončnem zahodu nad Indijskim oceanom. V Angoli je pojav opazovalo 60 tisoč ljudi, med njimi tudi predsednik države Jose Eduardo dos Santos in 500 tujih turistov, ki so odpotovali v ribiško mesto Sumbe, da bi spremljali ta edinstveni dogodek. Prestolnica Luanda je bila skoraj zapuščena, v nekaterih delih države se je temperatura zraka ob mrku z 28 stopinj spustila na 10 stopinj Celzija.

Močne poplave v BiH
21. 06. 2001 00.00
V BiH je zaradi hudih poplav na severovzhodu države domove zapustilo več tisoč ljudi. Po poročanju sarajevskega radia so oblasti poplave razglasile za nacionalno katastrofo in že odredile izredno stanje. Poplave, ki so posledica večdnevnega dežja, so doslej v celoti uničile 10 hiš, večina cest pa je zaprtih za promet. Tudi v osrednji BiH je bilo sinoči zaprtih še 70 odstotkov vseh cest. V mnogih predelih je motena oskrba z električno energijo in vodo, po vremenskih napovedih pa naj bi se padavine še nadaljevale.

Drnovšek in irska predsednica o širitvi EU
21. 06. 2001 00.00
Predsednik vlade Janez Drnovšek je v Vili Podrožnik priredil kosilo v čast predsednici Irske Mary McAleese, ki se mudi na tridnevnem uradnem obisku v Sloveniji. V pogovoru ob kosilu je prevladovalo vprašanje širitve EU, zlasti v luči nedavnega referenduma, na katerem so irski volivci zavrnili ratifikacijo Pogodbe iz Nice.

Obsodba krutosti nad živalmi
21. 06. 2001 00.00
Porota sodišča v kalifornijskem mestu Santa Clara je potrebovala manj kot eno uro, da je Andrewa Burnetta spoznala za krivega krutosti nad živalmi. Sedaj mu grozi kazen do treh let zapora, ker je v jezi zaradi manjše prometne nesreče desetletnega pudeljčka vrgel na cesto, kjer so ga povozili.