močno

Novell predstavil OnDemand
01. 09. 2000 00.00
Novell je predstavil paket storitev OnDemand, ki je namenjen ponudnikom internet storitev, vsebuje pa programsko opremo, aplikacije in postavljanje vsebine. Paket je namenjen predvsem ponudnikom dostopa do interneta (ISP) in ponudnikom aplikacij preko interneta (ASP), ki želijo svojim strankam omogočiti uspešno delovanje v elektronskem poslovanju.

Jugoslovanske volitve tudi na Kosovu?
01. 09. 2000 00.00
Tri tedne pred predsedniškimi, parlamentarnimi in lokalnimi volitvami v ZRJ misija ZN na Kosovu (UNMIK) ne izključuje možnosti, da bodo volitve potekale tudi v pokrajini, potem ko je včeraj predvolilno kampanjo na Kosovu začela visoka predstavnica Socialistične stranke Srbije jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića. Tiskovna predstavnica UNMIK Susan Manuel včeraj v Prištini ni izključila možnosti izvedbe volitev tudi na Kosovu. Uradni Beograd sicer te zahteve še ni predložil predstavnikom UNMIK. Po njenih besedah morebitnim volitvam na Kosovu močno nasprotujejo ZDA, medtem ko naj bi jih nekaj evropskih držav podpiralo.

Primorci o pomenu železniške infrastrukture
01. 09. 2000 00.00
Luka Koper in Slovenske železnice (SŽ) sta danes predstavili pomen gradnje drugega železniškega tira med Divačo in Koprom. Prva moža družb, Bruno Korelič in Igor Zajec, sta prepričana, da je omenjena železniška povezava del nacionalnega programa razvoja slovenske železniške strukture.

195144inđić: Zahod podpira Koštunico
28. 08. 2000 00.00
Predsednik Demokratične stranke in vodja volilnega štaba Demokratične opozicije Srbije (DOS) Zoran 195144inđić je izjavil, da ima njihov

Kitajska ostro kaznuje cyber-squatterje
28. 08. 2000 00.00
Kitajske oblasti so izdale skupek odredb, ki vključujejo ostro kaznovanje cyber-squatterjev, t.j. tistih posameznikov ali podjetij, ki registrirajo spletne domene velikih podjetij in jim jih nato prodajo po močno zasoljeni ceni. V primeru kitajskih spletnih podjetnikov gre za registracije spletnih domen s končnico .cn, kar pomeni Kitajsko.

Rezultati ACS
27. 08. 2000 00.00
Izobrazbena sestava prebivalcev Slovenije, udeležba odraslih v izobraževanju in javna sredstva za razvoj izobraževanja odraslih so trije kazalci, po katerih Slovenija močno zaostaja za razvitimi državami EU. To so na Andragoškemu centru Slovenije (ACS) po besedah namestnice direktorice ACS Olge Drofenik na podlagi svojih analiz vedeli, še preden so bili junija letos znani rezultati mednarodne raziskave o pismenosti odraslih, v okviru katere se je Slovenija med 20 sodelujočimi državami uvrstila na rep oz. na 16 mesto. Pokazalo se je, da v Sloveniji od 65 do 70 odstotkov odraslega prebivalstva, starega od 16 do 65 let, nima zadostnega znanja in spretnosti za ravnanje z informacijami, ki jih vsebujejo različne vrste besedil, obrazci in slikovno prikazani podatki, ter za uporabo računskih operacij v vsakodnevnih okoliščinah.

Steelsa ne bo na olimpijskih igrah
25. 08. 2000 00.00
Belgijski kolesar Tom Steels, zmagovalec dveh etap na letošnji kolesarski dirki po Franciji, ne bo nastopil na bližnjih olimpijskih igrah v Sydneyju. Steels je prejšnji teden zbolel za hudo virusno infekcijo, ki jo spremlja tudi močno povišana telesna temperatura. Zdravniki so po pregledu krvnih izvidov ocenili, da bo okrevanje trajalo najmanj mesec dni, s čimer so se razblinile Steelsove sanje o nastopu na letošnji največji športni prireditvi na svetu.

Katastrofalne posledice suše
25. 08. 2000 00.00
Čeprav vročina v zadnjih dneh nekoliko popušča, so temperature še vedno visoke, posledice pa čedalje hujše. V Pomurju, kjer so te dni izmerili najvišjo temperaturo v zadnjih petdesetih letih, 38 stopinj Celzija, že močno primanjkuje vode, pridelek s polj, sadovnjakov in vrtov pa dobesedno izgineva. Tudi na Ptujskem in Dravskem polju ter v Halozah suša pustoši po poljih in vinogradih. Na Dravinjskem vrhu pri Podlehniku je bila največja uradno izmerjena temperatura v teh dneh kar 41,2 stopinje Celzija. Rastline umirajo. Škoda v kmetijstvu naj bi presegla 25 milijard SIT. Po podatkih Ministrstva za kmetijstvo, je najhuje v Posavju, Beli krajini, Podravju, Prekmurju, v Savinjski dolini in Slovenski Istri.

Vzpon proizvodnih cen v Nemčiji
24. 08. 2000 00.00
Proizvodne cene so se v Nemčiji julija močno okrepile. Po poročanju nemškega statističnega urada so se na letni ravni julija povzpele za 3,3 odstotka, kar je največ v devetih letih. Na mesečni ravni so proizvodne cene poskočile za 0,7 odstotka, potem ko je njihova podražitev mesec prej znašala 0,3 odstotka. Strokovnjaki so pričakovali, da bodo proizvodne cene na letni ravni julija višje za 2,9 odstotka, v mesečni primerjavi pa za 0,3 odstotka.

Sotomayor si je oddahnil
24. 08. 2000 00.00
Kubanski skakalec v višino Javier Sotomayor si je po temeljitem zdravniškem pregledu v italijanski Pisi zagotovo oddahnil: njegov nastop na olimpijskih igrah v Sydneyu namreč ni več pod vprašajem. Po torkovi poškodbi stegenske mišice na atletskem mitingu v italijanskem Viareggiju je bil njegov nastop na letošnjem največjem športnem dogodku močno vprašljiv, saj so bile prve zdravniške diagnoze zelo pesimistične, podroben zdravniški pregled pa je pokazal, da bo sloviti Kubanec moral prisilno počivati le sedem dni.

Na Severnem Irskem še več vojske
22. 08. 2000 00.00
Zaradi naraščajočega nasilja in spopadov med različnimi skupinami protestantskih skrajnežev, je London na Severno Irsko poslal vojaško okrepitev. V Belfastu, kjer sta bila nedavno ustreljena dva pripadnika ene od skrajnih organizacij, njihovi kolegi pa so na umor odgovorili s požigi hiš nasprotnikov, sta vojska in policija močno poostrili nadzor.

Odločitev o vstopu v EU bo politična
21. 08. 2000 00.00
Slovenski in slovaški zunanji minister Lojze Peterle in Eduard Kukan sta na današnji novinarski konferenci v Bratislavi poudarila, da bo odločitev o sprejemu prve skupine kandidatk za članstvo v Evropsko unijo močno politično pogojena. Minister Peterle je ob tem izrazil prepričanje, da bi bilo "pametno, normalno in koristno", če bi bile članice Višegrajske skupine in Slovenija v prvi skupini kandidatk, ki bodo sprejete v EU. "Želeli bi si, da smo v prvi skupini kandidatk, v njej želimo tudi Slovaško, vendar to ni odvisno od nas," je poudaril Peterle. Ministra sta obenem pozdravila načelo individualne diferenciacije pri vstopanju kandidatk v EU. Kot je dodal slovaški zunanji minister, je za Slovaško sedaj odločilno, da izpolni kriterije za članstvo v EU, saj bo vstop novih članic v unijo odvisen od njihove pripravljenosti. Načelo diferenciacije med kandidatkami bo Slovaški po Kukanovih besedah omogočilo, da se ji povrne mesto med državami, ki se z unijo pogajajo dlje časa. Če bi Slovenija postala članica EU leta 2008, kot je nedavno ocenil slovenski minister Peterle, pa upam, da bo tedaj v unijo sprejeta tudi Slovaška, je še povedal Kukan. Zunanja ministra sta se na današnjih pogovorih posvetila predvsem dvostranskim temam. Tako sta izrazila interes za povečanje blagovne menjave, ki je lani dosegla 150 milijonov dolarjev, pa tudi za podpis sporazuma o izogibanju dvojnemu obdavčevanju in sporazuma o medsebojnem zaposlovanju oseb. Glede slednjega, ki bi med drugim uredil zaposlovanje slovaških gradbenih delavcev v Sloveniji, sta se ministra dogovorila za pospešitev postopkov. Kukan je Peterletu poleg tega izročil daljši seznam slovaških podjetij, ki so zainteresirana za sodelovanje s slovenskimi v Paktu stabilnosti za JV Evropo.

Ena od loput Kurska nepoškodovana
20. 08. 2000 00.00

Albrightova za pomoč Boliviji in Ekvadorju
19. 08. 2000 00.00
Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright je po včerajšnjih pogovorih z bolivijskim predsednikom Hugom Banzerjem obljubila dodatno pomoč ZDA Boliviji v boju proti ilegalni proizvodnji drog in ob tem dodala, da je tovrstna pomoč v interesu ZDA. Dosedanji program proti drogam je bil namreč premalo uspešen.

Reševanje podmornice Kursk
19. 08. 2000 00.00
Poskusi reševanja že teden dni ponesrečene ruske jedrske podmornice Kursk v Barentsovem morju so se neuspešno nadaljevali tudi vso minulo noč, je poročala ruska televizijska postaja ORT. Eni izmed ruskih reševalnih kapsul je včeraj prvič uspelo doseči eno od dveh izhodnih odprtin podmornice, vendar se nanjo ni mogla priključiti, ker je bilo območje okoli odprtine močno poškodovano. Reševalna kapsula se je tako po več neuspelih poskusih vrnila na površino.

Prek 50 mrtvih v nesreči avtobusa?
19. 08. 2000 00.00
Najmanj 50 ljudi naj bi izgubilo življenje v nesreči zasebnega avtobusa, ki se je pripetila v indijski zvezni državi Madhya Pradeš. Avtobus, na katerem je bilo prek 60 potnikov, je namreč zdrsnil v reko Banas, potem ko mu ni uspelo prečkati poplavljenega mostu. Okoli 10 potnikov se je rešilo, reševanje ostalih pa sta močno oteževala tema in obilno deževje.

Al Gore sprejel nominacijo stranke
18. 08. 2000 00.00
Ob sinočnjem zaključku 43. nacionalne konvencije Demokratske stranke v Los Angelesu je imel podpredsednik ZDA Albert Gore, po mnenju večine političnih komentatorjev, najboljši govor v svojem življenju in sprejel nominacijo stranke za naslednjega predsednika ZDA in obljubil trd boj za ameriške družine. Govor je bil zanj izrednega pomena, saj je bilo prav od tega nastopa odvisno, ali se bo uspel prebiti iz sence predsednika Billa Clintona kot sam svoj mož, prepričati demokratsko bazo, da si zasluži nominacijo, in osvojiti neodvisne volivce, ki bodo tudi letos odločali, kdo bo naslednji stanovalec v Beli hiši.

Ruska reševalna kapsula dosegla Kursk
18. 08. 2000 00.00
Eni od ruskih reševalnih kapsul je danes prvič uspelo doseči eno od dveh izhodnih odprtin potopljene ruske jedrske podmornice Kursk, vendar se nanjo ni mogla priključiti, ker je bilo območje okoli odprtine močno poškodovano, je povedal predstavnik ruske mornarice. Reševalna kapsula se je tako po več neuspelih poskusih vrnila na površino. Od torka so odprtine na podmornici skušale doseči že štiri reševalne kapsule, vendar so bile zaradi slabega vremena in slabe vidljivosti v morju okoli podmornice neuspešne. Ruski predsednik Vladimir Putin, ki mu številni očitajo, da kljub tragediji podmornice Kursk ni prekinil počitnic ob Črnem morju, je danes na Jalti pojasnil, da ni prišel na kraj nesreče, ker ni želel ovirati strokovnjakov. Putin je za rusko tiskovno agencijo Interfax povedal, da je takoj, ko je izvedel za nesrečo, želel odleteti v Severnomorsk. Dodal je, da si je premislil, ker je menil, da s svojim prihodom ne bi pomagal pri rešitvi nesreče, ampak bi samo oviral strokovnjake pri njihovem delu. Obenem je dejal, da so možnosti za rešitev posadke Kurska "zelo majhne, kljub temu pa še obstajajo". Putin je še menil, da "mora vsak ostati na svojem mestu". Ruske agencije sicer poročajo, da naj bi se Putin še danes vrnil v Moskvo in se tako ne bo udeležil srečanja voditeljev Skupnosti neodvisnih držav, ki so se zbrali na Jalti.

Nove ugotovitve kriminalistov
18. 08. 2000 00.00
Minuli četrtek je v prostorih ministrstva za gospodarske dejavnosti ob čiščenju prostorov iz stola tajnice ministra padel neznani predmet. Minister je napravo poslal v pregled nepooblaščenima institucijama, ki sta ugotovili da gre nedvomno za prisluškovalno napravo. Današnje ugotovitve kriminalistov pa dokazujejo ravno nasprotno. Kot so sporočili iz PU Ljubljana, najdeni predmeti po mnenju strokovnjakov niso mogli biti uporabljeni za prisluškovanje. Policisti bodo po zbranih obvestilih in ugotovitvah s poročilom obvestili tudi okrožno državno tožilstvo v Ljubljani.

Odkrivanje policijskih radarjev s prenosnimi telefoni
17. 08. 2000 00.00
V začetku naslednjega leta bo v Veliki Britaniji realiziran projekt Eagle (Orel), ki bo lastnikom mobilnih telefonov omogočil odkrivanje policijskih radarjev. Ker še ni znano, če je bo takrat vsa zadeva sploh legalna, avtorji zaenkrat ostajajo anonimni.

Usoda Kurska odvisna od pomoči tujine
16. 08. 2000 00.00
V ruski jedrski podmornici Kursk, ki je v nedeljo potonila v Barentsovem morju na severozahodu Rusije, je po najnovejših podatkih še vedno ujetih vseh 118 članov posadke, zato se njihovo reševanje intenzivno nadaljuje, danes pa je Rusija tudi uradno sprejela vsakršno pomoč tujine. Plovilo je že v soboto imelo tehnične težave, v nedeljo pa je potonilo na dno morja, kjer leži približno 108 metrov globoko na boku pod kotom 60 stopinj, so sporočili iz norveškega ministrstva za zunanje zadeve. Vzrok nesreče še ni znan. Strokovnjaki domnevajo, da je ob izstrelitvi torpeda eksplozija poškodovala kljun, po drugi možni razlagi pa naj bi Kursk trčila v neko drugo plovilo. V času nesreče jedrske podmornice je bila v Barentsovem morju ameriška ladja za elektronski nadzor, ki je spremljala ruske pomorske vojaške vaje, so sporočili iz ameriškega obrambnega ministrstva, vendar je Pentagon zanikal, da bi bila v nesrečo vpletena kaka ameriška ladja.

Tudi Demokratska stranka podpira smrtno kazen
16. 08. 2000 00.00
Ameriška Demokratska stranka je drugi dan nacionalne konvencije v Los Angelesu posvetila predstavitvi in sprejemu strankine platforme, v kateri so navedene prednostne naloge stranke in njenega morebitnega predsednika do konca naslednjega štiriletnega volilnega obdobja. Medtem ko je večina vsebine platforme nesporna, pa je vključitev podpore smrtni kazni v besedilo vnesla nekaj tihega razdora med strankinim levim krilom in večinskim sredinskim delom. Platforma je sestavljena iz treh večjih tematskih sklopov z zvenečimi naslovi - Blaginja, Napredek in Mir. Izpostavljeni so dosežki administracije Billa Clintona in Ala Gora na Severnem Irskem, prizadevanja za mir na Bližnjem vzhodu in zadnji balkanski vojni v Bosni in Hercegovini ter na Kosovu, kakor tudi zavezanost nadaljnji širitvi zveze NATO. V skladu s potrjenim zanimanjem Gora za probleme okolja je v platformo uvrščeno prizadevanje za ratifikacijo Kjotskega protokola o zmanjševanju emisije škodljivih plinov iz leta 1997, boj proti epidemijam, kot je aids, ter boj proti mamilom in organiziranemu kriminalu. Pozornost je posvečena tudi ameriški vojski, ki je, kot je razvidno iz platforme, najboljša na svetu, vendar je to prednost potrebno ohranjati z dobrimi plačami, urjenjem in izkoriščanjem tehnoloških prednosti.

Košarkarji Krke na turnir v Carigrad
15. 08. 2000 00.00
Košarkarji novomeške Krke Telekoma, aktualni državni prvaki, potujejo v sredo na močan mednarodni turnir v Carigrad. Na turnirju se bodo pomerili z domačim Uelkerjem ter poljskima moštvoma Slask Wroclav, kjer deluje slovenski trener Andrej Urlep, za moštvo pa igra tudi Mario Kraljevič ter Slupsk. Po mnenju trenerja Aleša Pipana, je turnir dobrodošel za trenutno preveritev forme. V ospredju zato ne bo le zmagovanje temveč igra, seveda pa bo na vsaki tekmi cilj tudi zmaga, ki pa ni prvotnega pomena.

Trije močnejši oddelki znotraj HP-ja
14. 08. 2000 00.00
Hewlett-Packard je najavil, da je ustanovil posebno divizijo v okviru podjetja, ki se bo ukvarjala z operacijskim sistemom Linux. Čeprav je bil Hewlett-Packard (HP) eno prvih podjetij, ki so javno izrazila svojo podporo temu klonu operacijskega sistema Unix, sta ga IBM in Dell prehitela pri ustanavljanju tako močnega oddelka v podporo Linuxu. Najdlje je šel IBM, ki prodaja celotno paleto računalnikov za okolje Linux, od najzmogljivejših "mainframe-ov" do prenosnikov.

Še ena uspešna sezona Term Čatež
14. 08. 2000 00.00
V tem podaljšanem vikendu so tudi v Termah Čatež zabeležili vrhunec letošnje sezone. Prenočitvene zmogljivosti imajo zasedene, občutno se je povečalo število tujih gostov, ki prihajajo zlasti iz Italije, Avstrije, Nemčije in Hrvaške, vse več obiskovalcev se odloča za njihove zdravstvene in preventivne programe, močno se je povečal obisk v kampu in vsemu temu primerni so tudi poslovni rezultati. Po besedah Tine Savnik, pomočnice genetalnega direktorja in odgovorne za marketing, so denimo pretekli mesec zabeležili za 60 odsotkov več tujih gostov, v kampu pa jih je bilo kar dvakrat več kot v istem času lani.

10 zapovedi za spletne trgovce
14. 08. 2000 00.00
Visa je izdala 10 zapovedi za spletne trgovce, njihova implementacija pa naj bi močno znižala število prevar pri spletnem nakupovanju. Spletne zapovedi internet trgovinam nalagajo uvedbo požarnih zidov, uvajanje varnostnih popravkov za programsko opremo, ki jo uporabljajo, kodiranje vseh pomembnih podatkov, uporabo najnovejših antivirusnih programov ter omejevanje dostopa do kritičnih podatkov uslužbencem, katerih delo ni vitalno povezano s temi podatki. Spletni trgovci bodo morali vsem uslužbencem, ki kakorkoli dostopajo do občutljivih informacij, dodeliti edinstveno identifikacijsko številko, implementirati pa bodo morali tudi programsko opremo, ki bo beležila delo posameznega uslužbenca v računalniškem sistemu podjetja.

Zaradi poplav v Nepalu doslej 110 mrtvih
14. 08. 2000 00.00
V Nepalu je od sredine junija zaradi poplav, ki jih je povzročilo močno monsunsko deževje, umrlo 110 ljudi, je danes poročal nepalski tisk. V zadnjih 24 urah je v poplavah in zemeljskih plazovih in zaradi pikov okuženih komarjev po pisanju nepalskega dnevnika v angleškem jeziku Kathmandu Post umrlo najmanj sedem ljudi.

Ponovno odprta bazilika Sv. Klare v Assisiju
14. 08. 2000 00.00
Tri leta po katastrofalnem potresu v osrednji Italiji so pretekli konec tedna v Assisiju ponovno odprli svetovno znano baziliko Sv. Klare. Cerkev z neprecenljivimi srednjeveškimi freskami sta dva potresa 26. septembra 1997 močno poškodovala. Asiški škof Sergio Goretti jo je označil kot "simbol upanja", odprli pa so jo v petek, na dan svete Klare. Baziliko svete Klare so ponovno odprli devet mesecev po odprtju bazilike Sv. Frančiška. Del svetovno znanih fresk Giotta in Cimbaue je bil v potresu skoraj popolnoma uničen, za ponovno odprtje cerkve pa so zaslužne predvsem trume prostovoljcev, ki so neumorno sodelovale pri zbiranju 300.000 tudi za manj kot prst velikih ostankov.

Podgorica zahteva prepoved preleta letal
13. 08. 2000 00.00
Črnogorske oblasti so zaprosile zahodne vlade, naj razglasijo zračni prostor nad Črno goro za območje, kjer bi bili prepovedani preleti

Na Madžarskem slavil Haekkinen
13. 08. 2000 00.00
Finec Mika Haekkinen (McLaren-Mercedes) je zmagovalec dirke za VN Madžarske na Hungaroringu, 12. letošnje preizkušnje svetovnega prvenstva formule 1. Drugo mesto je osvojil Nemec Michael Schumacher (Ferrari), tretji pa je bil Haekkinenov moštveni sotekmovalec Škot David Coulthard.