možganske

Rui Costa poškodovan

28. 08. 2001 00.00

Nogometaš Milana je na tekmi za italijansko prvenstvo grdo padel. Zlomil je desno roko in izpahnil komolec.

Umrl španski dramatik Alfredo Manas

21. 01. 2001 00.00

V 76. letu starosti je umrl španski dramatik in avtor številnih scenarijev Alfredo Manas. Kot so poročali španski mediji, je Manas umrl za posledicami možganske kapi. Manas je napisal številna gledališka dela, največ uspeha pa je dosegel leta 1962, ko so posneli film po njegovem delu "La historia de los Tarantos", v katerem na neprizanesljiv način opisuje takratno špansko družbo. Film je bil nominiran za oskarja za najboljši tuji film.

Kam s kostno-mesno moko?

17. 12. 2000 00.00

Ministrstvo za kmetijstvo je ta teden izdalo odredbo, s katero je prepovedalo uporabo in trgovanje s kostno-mesno moko. Ukrep bo tako kot povsod v Evropski uniji začel veljati s prvim januarjem. Že zdaj pa se zastavlja vprašanje, kam z zalogami kostno-mesne moke, ki jo iz klavniških odpadkov in trupel poginulih živali izdelujejo v ljubljanski kafileriji Koto.

Uspešna operacija v Kliničnem centru

01. 12. 2000 00.00

V ljubljanskem Kliničnem centru so danes prvič vstavili srčni spodbujevalnik, ki je namenjen preprečevanju naglega utripanja srca kot posledice motenj ritma na preddvorih ali tako imenovane atrijske fibrilacije. Gre za najnovejši model razvoja na tem področju, ljubljanski kirurgi pa se z današnjim posegom uvrščajo med prve centre v Evropi, ki so opravili tak poseg.

Novi predsednik škotskega parlamenta

26. 10. 2000 00.00

Škotski parlament je danes pričakovano izvolil Henryja McLeisha za svojega predsednika, ki bo tako na tem mestu nasledil nedavno umrlega Donalda Dewarja. Laburista McLeisha je podprlo 68 poslanskih kolegov, njegovega najresnejšega tekmeca iz Škotske nacionalne stranke Johna Swinneyja pa 33.

Liza Minelli znova v bolnišnici

23. 10. 2000 00.00

Ameriško igralko in pevko Lizo Minelli so zaradi vnetja možganov v četrtek sprejeli na oddelku za intenzivno nego, je danes sporočilo osebje bolnišnice Cleveland v ameriški zvezni državi Florida. Zdravniki zaradi varovanja zasebnosti niso želeli dati podrobnejših informacij o igralkinem zdravstvenem stanju.

Umrl škotski premier Donald Dewar

11. 10. 2000 00.00

V bolnišnici v Edinburghu je danes za posledicami možganske krvavitve umrl 63-letni škotski premier Donald Dewar. Nekdanji odvetnik in član laburistične stranke je bil med politiki zelo cenjen. Dewar je bil eden izmed najbolj gorečih borcev za ustanovitev škotskega parlamenta, mesto premiera delno avtonomne škotske vlade pa je zasedel lani.

Nekdanji predsednik Ford zapustil bolnišnico

10. 08. 2000 00.00

Nekdanji predsednik ZDA Gerald Ford je v sredo zapustil bolnišnico v Philadelphiji, kamor so ga pripeljali, potem ko je na nacionalni konvenciji republikanske stranke doživel blažjo obliko možganske kapi. 87-letni Ford, ki je postal predsednik leta 1974, ko je Richard Nixon odstopil zaradi afere Watergate, je po manjši operaciji jezika bolnišnico zapustil nasmejan in ob spremljavi aplavza navzočih članov bolniškega osebja, svojcev, novinarjev in radovednežev.

V ZDA strah pred evropskimi ovcami

08. 08. 2000 00.00

Ameriško kmetijsko ministrstvo je pri ovcah,

Elisabeth Shue diplomirala na Harvardu

01. 08. 2000 08.39

Igralka Elisabeth Shue se je odločila, da bo ob lepoti, ki jo pridoma uporablja v filmih, izkoristila še svoje možganske sposobnosti. Shue, ki je bila nagrajena z oskarjem za vlogo prostitutke v filmu Živeti Las Vegas, je nedavno zaključila študij, ki ga je začela pred 19 leti - diplomirala je na Harvardski univerzi iz politologije in državne ureditve. Shue (36) je v pogovoru za revijo Movieline povedala, da si v Hollywoodu lahko zadovoljen, če dobiš filmsko vlogo, pri kateri moraš ''uporabiti možgane'', zase pa pravi, da so se ji možgani začeli ''sušiti'', zato se je odločila za nadaljevanje študija. Shue je tudi povedala, da se želi učiti in snemati dokumentarne filme.

Pri DZS izšla spletna knjiga

24. 07. 2000 10.29

Pri Založništvu literature DZS je izšla prva spletna (on-line) knjiga, in sicer delo avtorja Mitje Peruša z naslovom Biomreže, mišljenje in zavest. Knjiga je za vse uporabnike spleta na voljo zastonj, najti jo je moč <A HREF=http://www.dzs.si target=_blank> na domači strani založbe </A> pod aktivno povezavo na knjige ON-LINE. Knjiga je razmeroma strokovne narave, namenjena predvsem znanstveno usmerjenemu bralskemu krogu, vendar mestoma dovolj poljudna, da lahko v njej najdejo dovolj informacij vsi tisti, ki se kakorkoli zanimajo za delovanje zavesti, možganske procese, nevronske mreže in zgodovinsko-filozofske implikacije ustroja človekovega zavedanja.

Otrok z dvema obrazoma

13. 07. 2000 08.22

V Iranu se je ta teden rodila punčka z dvema obrazoma, je poročala iranska tiskovna agencija IRNA. Punčka ima štiri oči, štiri ušesa, dvoje ust in dva nosova. Ostali deli telesa so popolnoma normalni, njeno zdravstveno stanje pa je zadovoljivo, je povedala babica, ki je pomagala pri porodu. Dodala je še, da otrok diha normalno, se prehranjuje skozi ena od ust in tehta 3300 gramov.

Umrl nekdanji japonski premier Obuči

14. 05. 2000 11.16

Nekdanji predsednik japonske vlade Keizo Obuči je danes umrl za posledicami možganske kapi, so sporočili iz tokijske bolnišnice Juntendo.

Umrl španski dramaturg Antonio Buero Vallejo

29. 04. 2000 16.40

V Madridu je v 83. letu starosti za posledicami možganske kapi umrl Antonio Buero Vallejo, eden najpomembnejših španskih dramaturgov 20. stoletja. Buero Vallejo je veljal za najpomembnejšega predstavnika socialnega realizma v španskem gledališču. Leta 1986 so mu podelili nagrado Cervantes, prejel pa je tudi številne druge nagrade za literarno delo. Avtor del, kot sta Zgodovina nekih stopnic (Historia de una Escalera) in Sklad (La Fundacion), je bil politično in družbeno angažiran pisatelj. Pod diktaturo generala Franca (1939-1975) je bil Buero Vallejo v množičnem procesu zaradi ''uporništva'' obsojen na smrt; kazen so nato spremenili v dosmrtno ječo. Njegova dela so v času Francovega režima večkrat cenzurirali.

Kje bo pokopan Tuđman?

30. 11. 1999 21.29

Zdravstveno stanje hrvaškega predsednika Tuđmana je še naprej zelo resno. Potem, ko se zdravniški konzilij včeraj sploh ni oglasil, je zjutraj izdal enako sporočilo kot pred dvema dnevoma. Medtem pa hrvaški tednik Nacional že piše o gradnji Tuđmanove grobnice.

Umrl Vojteh Budinek

02. 11. 1999 16.14

Za posledicami možganske kapi je včeraj v Ljubljani v 68. letu starosti umrl dolgoletni športni delavec Vojteh Budinek. Nazadnje se je z dušo in telesom predal zamisli o skupni organizaciji zimskih olimpijskih iger treh dežel.

Kava in alkohol proti infarktu

15. 10. 1999 13.54

Kombinacija alkohola in nato še na hitro popite kave bi lahko bila enako učinkovita pri preprečevanju infarkta kot zdravila, ki se trenutno uporabljajo v bolnišnicah, trdijo strokovnjaki texaškega raziskovalnega inštituta v Houstonu. Po njihovem mnenju deluje omenjena kombinacija kot zaščita možganskih celic laboratorijskih miših podvrženih infarktom na enak način kot zdravila. Strokovnjaki bodo izvedli še nekaj testov, preden bodo lahko sporočili, kako omenjena kombinacija deluje pri ljudeh. Po mnenju strokovnjakov bi različni proizvodi in zdravila v prihodnje izgubili vodilno vlogo pri uvajanju novih oblik zdravstvenih terapij. Raziskave strokovnjakov so še pokazale, da sam alkohol poslabšuje infarktno stanje, medtem ko učinek nikotina niso zaznali, vendar pa naj bi alkohol in nikotin skupaj ščitila možganske celice, še trdijo strokovnjaki v Houstonu.

Smrt boksarja

14. 10. 1999 18.09

Boksarski ringi so terjali novo smrtno žrtev. V Caracasu je za posledicami možganske krvavitve umrl Carlos Barreto, nekdanji svetovni prvak v super bantamski kategoriji po verziji WBA.

Sodnik se je zgrudil na začetku tekme

27. 09. 1999 18.21

Nogometno srečanje med dvema španskima amaterskima moštvoma Arcos de Soneja in Tavernes Blanques v Castellonu je bilo usodno za 26-letnega sodnika, ki se je sesedel že po desetih minutah. Vsi poskusi, da bi nesrečnika oživili so bili žal zaman.

V Romuniji 727 obolelih za meningitisom

09. 08. 1999 20.10

V Romuniji je izbruhnila epidemija meningitisa, zbolelo je 727 ljudi. Najbolj prizadete so severovzhodne pokrajine države, je danes poročal romunski radio. Posemezne primere tega nevarnega vnetja možganske opne so odkrili tudi v Bukarešti. Po podatkih virološkega inštituta povzroča bolezen virus, ki preko hrane pride v telo.

Nov uspeh ljubljanskega Onkološkega inštituta

28. 04. 1999 14.01

Na Onkološkem inštitutu v Ljubljani so v ponedeljek, 26. aprila, v sodelovanju s strokovnjaki iz ljubljanskega Kliničnega centra prvič pri nas uspešno izvedli t.i. stereotaktično radiokirurgijo z linearnim pospeševalnikom. Gre za najzahtevnejšo radioterapevtsko tehniko obsevanja možganske metastaze (skupka rakastih celic), s čimer je možno zdraviti nekatera maligna in benigna možganska obolenja majhnih volumnov, so sporočili z Onkološkega inštituta v Ljubljani.

Japonska potrdila smrt policista zaradi preobremenjenosti

03. 04. 1999 08.58

Na Japonskem so pristojne oblasti priznale, da je umrl nek policist zaradi preobremenjenosti na delovnem mestu. Tsunehiro Murai je vodil preiskavo o zastrupitvi z arzenom med vaškim slavjem v provinci Wakayam, zaradi česar so umrle štiri osebe. Murai naj bi delal 40 dni brez prekinitve, nato pa se je zgrudil in umrl zaradi posledic možganske krvavitve. Japonska je edina država, ki ima v svojem slovarju tudi besedo za smrt zaradi preobremenjenosti z delom: karoši. Karoši pomeni smrt zaradi kronične izčrpanosti zaradi preobremenjenosti z delom. Večina pa ljudje umirajo zaradi možganske kapi ali srčnega infarkta. Prve smrtne žrtve zaradi karošija so uradno registrirali v 60. letih, ko se je začel japonski ''gospodarski čudež'' - predvsem zaradi marljivosti Japoncev, za katere je bilo več kot 3000 delovnih ur prej pravilo kot izjema.

Umrl romunski tenorist Dorin Teodorescu

27. 03. 1999 14.12

V bolnišnici v Bukarešti je v petek zaradi možganske kapi v 56. letu starosti umrl slavni romunski tenorist Dorin Teodorescu. ''Teodorescu je bil pionir sodobne romunske opere. Z besedami le s težavo opišem svojo bolečino ob njegovi smrti,'' je dejal mentor umrlega tenorista Tiberiu Simionescu. Teodorescu je leta 1965 diplomiral na glasbenem konservatoriju v Bukarešti in zelo kmalu postal idol romunske operete. Pel je v glavnih vlogah v več sto uprizoritvah oper Straussa in Leharja na različnih odrih po Evropi in v Tel Avivu. Prirejal je tudi koncerte, na katerih je pel arije iz del Mozarta, Puccinija in drugih.

Zaradi možganskih poškodb toži Telekom

18. 03. 1999 08.02

Nekdanji inženir britanskega Telekoma (British Telecom) je tožil to telekomunikcijsko podjetje, ker je zaradi uporabe mobilnega telefona dobil možganske poškodbe. 38-letni Steve Corney trdi, da je zaradi dolgoletne izpostavljenosti sevanju mobilnega telefona začel izgubljati spomin še pred letom 1995, ko je službo pri telekomu po desetih letih zapustil. Sicer podjetje vesti še ni komentiralo, poudarja pa, da ni znanstvenih dokazov, da bi bili mobilni telefoni škodljivi za zdravje.

Vino preprečuje možgansko kap, pivo pa ne

15. 12. 1998 08.46

Le zmerno pitje vina, ne pa tudi piva in žganih pijač, znatno zmanjšuje nevarnost možganske kapi. Po ugotovitvah Thomassa Truelsna iz Inštituta za preventivno medicino iz Koebenhavna je pri osebah, ki spijejo enega do šest kozarcev vina tedensko, nevarnost možganske kapi za 34 odstotkov manjša kot pri tistih, ki ne uživajo vina. Nasprotno pa nevarnost možganske kapi ni nič manjša pri ljubiteljih piva in žganih pijač. Po ocenah Truelsna pivo, vino in žgane pijače različno vplivajo na zmanjševanje nevarnosti bolezni srca in ožilja, kar pomeni, da pri tem ni odločilen etanol, temveč nekatere druge snovi. Vino je najverjetneje dobrodejno zaradi hranilnih snovi, ki jih vsebuje in za katere so znanstveniki že dokazali, da zmanjšujejo razvoj arterioskleroze. Po trditvah nekaterih pa vino dobro dene zaradi okoliščin, v katerih se pije. Vino se namreč pogosteje pije v času kosila kot pivo ali žgane pijače. Seveda pa kardiologi opozarjajo, da vse te ugotovitve veljajo le ob zmernem pitju vina.

Sadje, zelenjava in žitarice proti možganski kapi

25. 09. 1998 08.04

Prehrana, ki vsebuje veliko sadja, zelenjave in žitaric, zmanjšuje možnost možganske kapi, še posebej pri ljudeh z visokim krvnim pritiskom, je objavil ameriški časopis Circulation. ''Vzrok za ta koristni učinek je najverjetneje visoka količina kalija v tej vrsti hrane ter drugih sestavin v sadju in zelenjavi, ki bi lahko vplivale na zmanjševanje nevarnosti za možgansko kap,'' je pojasnil vodja raziskave dr. Albert Ascherio s Harvardske univerze. Največ kalija je v paradižniku, špinači, bananah in pomarančah.

Koprski škof Metod Pirih dobro okreva

24. 08. 1998 10.39

Koprski škof Metod Pirih, ki so ga v ljubljanski Klinični center zaradi blage možganske krvavitve prepeljali pred dobrim tednom, dobro okreva, potrebuje pa počitek in mir. Kot so danes sporočili iz Škofijskega ordinariata Koper, bo škof Pirih bolnišnico predvidoma zapustil šele čez mesec dni.

Žrtve vročine in požari v Bolgariji, Španiji in Grčiji

29. 07. 1998 08.12

Huda vročina v Evropi je tudi včeraj terjala smrtne žrtve, poročajo pa tudi o številnih požarih.

Kadilci so bolni, čeprav izgledajo zdravi

29. 07. 1998 07.39

Kadilcem, ki so sicer na prvi pogled zdravi, se pri naporih krvne žile slabo širijo. Kot sledi iz rezultatov raziskave Ameriškega združenja kardiologov, objavljenih v reviji Circulation, se arterije kadilcev ne širijo normalno takrat, ko srce potrebuje povečan dotok krvi s kisikom, na primer pri telesnih naporih, kar povečuje možnost srčne ali možganske kapi. Z daljšanjem kadilskega staža se stanje slabša.

Svetovni kongres otroške nevrologije v Ljubljani

15. 07. 1998 15.52

Mednarodno združenje otroških nevrologov, ki je bilo ustanovljeno leta 1973 v Belgiji, vsake tri do štiri leta pripravi Svetovni kongres otroške nevrologije - ICNA (International Child Neurology Congress). Letošnji bo že osmi, od 13. do 17. septembra pa bo potekal v ljubljanskem Cankarjevem domu.