modela

32. Liffe: Mads, osamljeni jezdec pravice
14. 11. 2021 09.01
Ko izvemo, da je nov film posnela danska igralska legenda Mads Mikkelsen, postanemo pozorni in nas zaščemi za ušesi, ženske pa najbrž še kje drugje. Spomnite se le odličnega lanskega liffovskega filma Nažgani. S čim pa nas je navdušil na letošnjem festivalu?

IJS: Hitrost naraščanja epidemije se upočasnjuje
09. 11. 2021 19.52
Na Institutu Jožef Stefan ugotavljajo, da epidemija še vedno narašča, vendar se nakazuje, da se hitrost naraščanja upočasnjuje. Ocenjeno reprodukcijsko število je približno 1,25. Po kriterijih ECDC smo v temno rdeči fazi. Strokovnjaki ocenjujejo, da je hkrati neprecepljena in neprekužena še približno slaba petina prebivalstva, dovzetna pa približno slaba četrtina prebivalstva.

Revoz krči proizvodnjo, ob službo bo 350 delavcev
09. 11. 2021 10.37
V novomeškem Revozu, v katerem se je proizvodnja zaradi pomanjkanja elektronskih komponent, ki jih vgrajujejo v avtomobilske modele, letos ustavila za več kot 70 dni, bodo v ponedeljek z dveh prešli na poldrugo proizvodno izmeno. Približno 350 presežnih delavcev bodo odpustili v prihodnjih mesecih.

Kadunc in Urbanija podpisala pogodbo o opravljanju javne službe STA
08. 11. 2021 13.10
V. d. direktorja STA Igor Kadunc in direktor vladnega urada za komuniciranje Uroš Urbanija sta podpisala pogodbo o opravljanju javne službe STA v zadnjih dveh mesecih letošnjega leta. Z njo je opredeljeno, da STA dobi za letos 2,028 milijona evrov, kolikor predvideva njen poslovni načrt. Zaposleni na STA so sklenitev pogodbe pozdravili, a izpostavili, da je bila cena, ki jo je STA plačala za skoraj enoletno izčrpavanje, zelo visoka. Pričakujejo, da so nepotrebni pritiski na STA zdaj končani.

Prvi zavoji previdni, nato na zložljivih smučeh bliskovito navzdol
07. 11. 2021 10.57
Na skoraj 3000 metrih nadmorske višine so se glave naše mednarodne zasedbe zamišljeno zgrnile na večkrat nagrajeni slovenski izdelek, ki je ležal pred nami na snegu. Njegovo sestavljanje je radovedne poglede pritegnilo že na spodnji postaji gondole, a vsakomur sta po glavi rojili dve vprašanji. Zložljiva smučka, ki je v Begunjah nastajala kar osem let, je sicer res videti kot običajna, ampak ali se lahko vozi tudi kot običajna? In pa: je varna ali se lahko zlomi?

Igralec Kal Penn je zaročen: Partnerja imam že enajst let
01. 11. 2021 13.44
Zvezdnik številnih televizijskih serij, ki je v času Obaminega predsednikovanja delal tudi v Beli hiši, je priznal, da je istospolno usmerjen. Razkril je, da je v srečni zvezi že več kot desetletje in dodal, da se že kmalu obeta poroka.

Ivana Trump žaluje za nekdanjim soprogom: Skrušena sem
01. 11. 2021 10.09
Rossano Rubicondi je umrl v 50. letu. Nekdanji soprog Ivane Trump naj bi se v zadnjem letu spopadal z boleznijo, novico pa je v svet prek Twitterja ponesla italijanska televizijska voditeljica Simona Ventura. S Trumpovo je tudi po ločitvi ostal v dobrih odnosih, zadnjič so ju fotografi skupaj ujeli letos poleti.

Zaročenec Britney Spears do svoje prve vloge v filmu
28. 10. 2021 14.22
Samu Asghariju je uspel veliki met – ob Melu Gibsonu se bo namreč pojavil v filmu Hot Seat. 27-letni model se bo torej kot igralec prvič preizkusil v akcijskem trilerju, potem ko je v preteklosti odigral nekaj manjših vlog v televizijskih serijah.

Podjetje Tesla postalo del posebnega elitnega 'kluba bilijon'
27. 10. 2021 18.26
Tržna vrednost podjetja Tesla je namreč presegla neverjetnih tisoč milijard oziroma bilijon dolarjev. Več kot bilijon so vredna še podjetja Apple, Microsoft, Amazon in Alphabet. Delnice Tesle, proizvajalca električnih vozil, so se že v ponedeljek podražile za več kot devet odstotkov. Na borzi na Wall Streetu je bilo za Teslino delnico prvič treba odšteti več kot tisoč dolarjev. Tržna vrednost podjetja je s tem presegla bilijon dolarjev. Vzrok za nov vzpon vrednosti Teslinih delnic je novica, da je podjetje Hertz, ki ponuja najem vozil, pri podjetju naročilo 100.000 vozil modela 3, kar je največje naročilo do zdaj. Teslina trojka je bila sicer septembra najbolje prodajan avtomobil v Evropi.

Skandinavci in Islandci s skupno izjavo proti Infantinovemu predlogu
16. 10. 2021 12.40
Šest nordijskih članic Evropske nogometne zveze (Uefa) je s skupno izjavo predstavilo svoje razloge, zakaj nasprotujejo zamisli Mednarodne nogometne zveze (Fifa), da bi svetovno prvenstvo namesto na štiri leta potekalo vsaki dve leti. Eden izmed njih je bojazen, da bi evropsko prvenstvo in ženska tekmovanja ob tem izgubila svoj pomen.

V Revozu bo sredi novembra brez dela ostalo 350 ljudi
13. 10. 2021 12.55
V novomeškem Revozu, kjer je proizvodnja zaradi pomanjkanja elektronskih delov, ki jih vgrajujejo v avtomobilske modele, letos stala skupaj nekaj več kot 70 dni, zaradi tega pa so ob slabi dve petini letos predvidene proizvodnje, so se odločili za prehod proizvodnje z dveh na poldrugo izmeno. S tem ukrepom bo ob delo 350 zaposlenih.

Absurdno dolge čakalne vrste, neurejena zakonodaja in čedalje več zdravil
10. 10. 2021 08.05
V Sloveniji imamo manj strokovnjakov s področja duševnega zdravja, kot je povprečje EU. Nizko število strokovnjakov pa vodi v "absurdno" dolge čakalne vrste. Na dostopnost pomoči, ki je v času pandemije postala še bolj potrebna, vpliva tudi zakonodaja, ki na področju psihoterapije še zdaleč ni urejena. "Priti do psihoterapije, ki je plačana iz javnih sredstev, je podobno zadetku na loteriji," pravijo na SFU Ljubljana in dodajajo, da veliko ljudi prehitro dobi diagnozo duševnih motenj. Klinični psihologi na drugi strani opozarjajo, da lahko prav zaradi neurejene zakonodaje psihoterapijo izvaja "čisto vsak", za morebitne napake pa zakonsko ni odgovoren.

30 let od uvedbe lastne nacionalne valute: 8. oktobra 1991 luč sveta ugledal tolar
08. 10. 2021 08.47
Slovenija je 8. oktobra 1991 stopila na pot denarne osamosvojitve, saj je uvedla lastno nacionalno valuto – tolar. Do izdaje tolarskih bankovcev in kovancev so se kot zakonito plačilno sredstvo uporabljali vrednostni boni, ki jih je izdala RS. S tem so želeli preprečiti morebiten vdor v slovenski monetarni sistem. Tečaj tolarja je bil v primerjavi z nemško marko v začetku določen pri 32 tolarjih za eno nemško marko.

V Revozu zaradi pomanjkanja čipov ob slabi dve petini predvidene proizvodnje
07. 10. 2021 11.45
V novomeškem Revozu, kjer je proizvodnja zaradi pomanjkanja elektronskih delov, ki jih vgrajujejo v avtomobilske modele, letos stala skupaj 73 dni, ocenjujejo, da so bili do zdaj ob slabi dve petini letos predvidene proizvodnje. Razmeram se sicer prilagajajo iz tedna v teden, včasih se kakšna sprememba napove celo v nekaj dneh, so dodali.

Naj vhodna vrata pričarajo varnost vašega doma
04. 10. 2021 13.06

'Krize z dobavami ne bomo reševali z nenadzorovanim priseljevanjem'
03. 10. 2021 15.23
Britanski premier Boris Johnson je zavrnil možnost, da bi se Velika Britanija vrnila k svoji "pokvarjeni" različici gospodarstva pred brexitom ali pa k "nenadzorovanemu priseljevanju", da bi rešila težave z dobavo. V govoru ob začetku letnega srečanja konservativne stranke je posredno potrdil, da bi težave lahko vztrajale do božiča.

Biometrija: naše geslo je naše telo
02. 10. 2021 14.44
Ko so zamaskirani roparji plenili bančni trezor in so njihova dejanja posnele varnostne kamere, je Policijo do enega od storilcev pripeljal njegov uhelj. Pošiljatelja Morsejeve kode izda že dinamika tipkanja. Računalniški sistem lahko po frekvenci mežikanja izmeri, kako utrujen je voznik, in zazna, ali zaščitna maska ni pravilno nameščena. Za vse to je zaslužen razvoj biometrije, področja, na katerem se naši raziskovalci uvrščajo v sam vrh.

Miquela: Vplivnica s tremi milijoni sledilcev, ki v resnici sploh ni človek
02. 10. 2021 08.00
Na prvi pogled še ena izmed mnogih Instagram vplivnic, ki s popolnim telesom in življenjem navdihuje ter hkrati vzbuja slabo vest pri svojih sledilcih. To je 19-letna Miquela. Dekle, ki s plačljivimi objavami služi vrtoglave zaslužke in k sebi privablja vedno nove sponzorje, pa v resnici sploh ni dekle. Gre za virtualni avatar, ki s svojo neverjetno podobnostjo s človekom pretenta marsikaterega uporabnika. In pri tem ni edina svoje vrste.

Z različnimi vavčerji na pomoč podjetjem
24. 09. 2021 17.32
Javni sklad RS za podjetništvo je v uradnem listu objavil vrsto vavčerjev za slovenska mikro, mala in srednje velika podjetja. Vavčerji so na voljo za patente, modele in znamke, za uvajanje poslovne odličnosti, za prototipiranje ter za statusno preoblikovanje družb.

Fabjan: Pripravljamo ekipo za Los Angeles
24. 09. 2021 07.59
Celjski strateg Marjan Fabjan je s svojimi varovankami osvojil vseh šest slovenskih olimpijskih kolajn v judu. Bolj zadržan je pri napovedih za naslednje olimpijske igre v Parizu 2024, nove uspehe pa želi doseči na igrah 2028 v Los Angelesu.

Ortodonti: štiri leta do prvega pregleda, visoke cene in skok na Hrvaško
24. 09. 2021 06.00
Za prvi pregled pri ortodontu je treba čakati tudi do štiri leta, razlogov pa je več: med drugim velik razkorak med potrebami in pravicami, ki jih financira ZZZS, ter število otrok, ki so prehitro in nekritično uvrščeni na seznam. ZZZS je v preteklih letih zagotovil financiranje dodatnih petih ortodontskih ambulant in dodatnega 2,3 milijona evrov, pa vendar se število obravnav otrok ni povečalo, čakalne dobe pa se niso skrajšale. Zdravljenje se mora začeti do 18. leta ali pa mora biti potreba po zdravljenju ugotovljena do 16. leta, sicer aparata ne krije ZZZS, cene samoplačniških storitev pa presegajo povprečno slovensko mesečno plačo. Marsikdo se zato odloči za zdravljenje na Hrvaškem – pa je to res ugodnejše?

IJS: Naraščanje epidemije se upočasnjuje
20. 09. 2021 17.02
Nova projekcija, ki so jo izdelali na Institutu Jožef Stefan, kaže, da se naraščanje epidemije upočasnjuje, kar po njihovi oceni pomeni, da pogoj PCT deluje dobro. Opozorili pa so, da se bo epidemija zaradi vremenskih vplivov predvidoma kmalu začela spet pospeševati, saj šele prihajamo v sezono okužb dihal. "Če se bomo do takrat uspeli dovolj precepiti, predvsem tisti, ki so starejši od 50 let, bo četrti val v bolnišnicah obvladljiv in zdravstvene kapacitete ne bodo presežene," napovedujejo.

Na ogled postavili, kaj bomo vozili v prihodnosti
12. 09. 2021 13.40
Futuristični avtomobili so navdušili množico v avtosalonu IAA v nemškem Münchnu. Obiskovalci so namreč dobili majhen namig o tem, kaj bomo po mnenju proizvajalcev avtomobilov vozili čez nekaj let. IAA danes sicer ni več le dogodek o avtomobilih, ampak predvsem o mobilnosti, pri čemer se manj osredotočajo na super avtomobile in več na prevozna sredstva prihodnosti, vključno s kolesi in električnimi vozili.

Afganistanski kamen, skala, kost so načeli Bidnov most
04. 09. 2021 19.00
Ameriške politične kariere so se včasih lomile ob manjših čereh, včasih preživele še večje viharje, po kaosu v Kabulu je jasno, da ima predsedniška barka Joa Bidna močno razcefrana jadra. A ne ravno zgleden umik iz Afganistana morda sploh ni največja težava mladega predsedovanja najstarejšega predsednika.

Justin Bieber zaradi napake v vlogi modela za spodnje perilo
02. 09. 2021 18.01
Fotografija Justina Bieberja je postala viralna. Na reklamnem panoju v Kaliforniji sta se med seboj pomešala dva oglasa in tako je kanadski glasbenik naključno postal model za spodnje perilo in oblačila Skims, ki jih je na tržišče lansirala resničnostna zvezdnica Kim Kardashian. Spodrsljaj, ki je marsikoga od oboževalcev nasmejal, zvezdnikoma pa prinesel še dodatno reklamo.

Skandinavija primer uspešnega boja z epidemijo, na Danskem odpravljajo vse omejitve
31. 08. 2021 19.37
Zaradi visoke precepljenosti bodo na Danskem z desetim septembrom odpravili vse ukrepe. Tam je po podatkih Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni polno precepljenih že 83 odstotkov odraslih. In tudi Švedska, ki je bila zaradi milih ukrepov več mesecev priljubljen primer številnih anticepilcev, zdaj dosega 66-odstotno precepljenost med odraslimi. Kot pravi Slovenec, ki tam živi že deset let, ljudje namreč zaupajo stroki.

Galaxy Z Fold3 5G in Galaxy Z Flip3 5G – odprite telefon in stopite v svet brezmejnih možnosti
30. 08. 2021 15.03

Zvezdnik Jutranje ptice v Srbiji: takoj ga je obkolila množica oboževalk
30. 08. 2021 13.01
Izjemno priljubljeni turški igralec Can Yaman, ki je pri nas zaslovel z glavno vlogo v serijah Ko zadiši ljubezen in Jutranja ptica, je obiskal Srbijo. Zvezdnik si je med poslovnimi obveznostmi vzel čas tudi za svoje oboževalke, ki so ga pričakale na ulici, slavni igralec pa si je z veseljem vzel čas in se z njimi fotografiral.

Natisnili 3D-model agresivnega raka, zdaj na njem testirajo učinkovitost zdravil
22. 08. 2021 13.44
Znanstveni dosežek, ki bi lahko izjemno pospešil testiranje terapij proti raku. V laboratoriju na univerzi v Tel Avivu raziskovalci poustvarjajo tkivo iz vzorca, odvzetega pri bolniku z glioblastomom, ki je zelo agresiven rak. Z uporabo MRI ali CT-slikanja bioprinter poustvari tumor skupaj z drugimi celicami iz bolnikovih možganov. Podlaga iz sintetičnega polimera se uporablja za ohranjanje strukture, nato jo oskrbijo s krvjo. Tiskani tumor ostane živ približno dva meseca, v tem času lahko torej raziskovalci na njem preizkusijo različna zdravila proti raku.

Za 3. triado OŠ in dijake obvezne maske in prostovoljno tedensko samotestiranje
20. 08. 2021 12.28
Minister za zdravje Janez Poklukar je pojasnil, da je vlada določila dejavnosti, za katere bo teste plačala država. Med drugim so to zaposleni v zdravstvu, socialnovarstvenih zavodih ter dejavnosti vzgoje in izobraževanja. Dejal je še, da bo za omenjene skupine zadostno tedensko testiranje, a testa za druge storitve ne bodo mogli uveljavljati dlje kot 48 ur. Dejal je še, da bodo morali učenci tretje triade in dijaki nositi maske, tedensko samotestiranje pa bo zanje prostovoljno. Štrukelj je v odzivu dejal, da upa, da bo prevladalo zaupanje v slovensko učiteljstvo, da bodo "odgovorno, natančno in dosledno izvajali samotestiranje, ki bo prispevalo k stabilnemu delovanju izobraževalnega sistema".