modernih

V Ljubezni po domače tudi neponovljiva kmetica Mihaela in njena teta Meta

26. 07. 2020 21.02

V predstavitveni oddaji že pete sezone Ljubezni po domače smo spoznali novih osem junakov podeželja. Poleg edinstvenih, modernih kmetic s Koroške na vaša pisma čaka še šesterica moških, ki hrepenijo po resni zvezi.

Miró: novo slovensko glasbeno ime brez obraza

30. 06. 2020 16.07

Novo ime, nova ideja, nova persona v današnjem, turbulentnem času, v obdobju iskanja obrazov in imen, ki bi nam dala varnost in zadoščenje, domačnost poznanega, v ospredje postavlja glasbo, njeno moč, njen glas in njeno sporočilnost.

Prostovoljci, društva, humanitarci ... Izjemni posamezniki, ki starostnikom omogočajo lepše in dostojnejše življenje

22. 06. 2020 00.07

Slovenska družba se hitro stara, več kot 420 tisoč Slovencev je starejših od 65 let. Čeprav država z dolgotrajno oskrbo zamuja že četrt stoletja, položaj upokojencev rešujejo prostovoljci, humanitarci, društva. V Zvezo društev upokojencev Slovenije je denimo vključenih 230 tisoč članov in več kot 500 društev, Zavod za oskrbo na domu na leto oskrbi skoraj 1500 uporabnikov. Slovenija ima izjemne posameznike, ki na terenu in po institucijah pomagajo starostnikom.

Muzej, ki razkriva preteklost slovenske policije, forenzike in Kotnikove 8

21. 06. 2020 07.29

Biti orožnik je bil zelo spoštovan poklic, zanj so obstajala stroga pravila. Predpisana je bila že hoja, kako mora stopati, v kateri roki držati sabljo, kakršenkoli odklon v spoštovanju je pomenil takojšnjo izključitev. V orožniške vrste so sprejemali samo moške, ki niso smeli biti poročeni ali imeti otrok. Ženske so lahko postale miličnice šele leta 1974. Vse to razkriva razstava Od orožnika do policista v Muzeju slovenske policije, ki se je ob stoti obletnici iz Tacna preselil v središče Ljubljane. Obiskovalci si lahko ogledajo tudi, kako v praksi poteka iskanje prstnih odtisov in DNK-sledi.

'Zanimajo nas mistika, džihad in kebab. To je izredno selektivno'

07. 06. 2020 13.02

V drugem delu pogovora s Samijem Al-Daghistanijem, raziskovalcem islamskih študij, predavateljem in prevajalcem iz arabščine, smo se dotaknili sekularizma, islama, muslimanov in fenomena Rumija. "Današnji pogled na islam ostaja izredno evropocentričen in je v tem smislu napačen," je prepričan strokovnjak za islamske študije.

Trumpovo maščevanje Twitterju

29. 05. 2020 05.39

Družbeno omrežje je že leta ventil Donalda Trumpa za sproščanje jeze, mazanje tekmecev, podžiganje volivcev in občasno razširjanje neresnic. Ko so v ponedeljek eni od objav dodali oznako, da je treba trditve predsednika ZDA preveriti, je iz Bele hiše hušknil val jeze. Predsednik je tako včeraj ukazal priškrnitev zaščite, ki tehnološke velikane odvezuje odgovornosti za objave uporabnikov.

Je vlada pri ukrepih pozabila na koncesionarje? Maske sterilizirajo kar v pečicah

21. 04. 2020 06.01

Čeprav smo del javnega zdravstva in smo dnevno v stikih s potencialno okuženimi pacienti, vse od začetka epidemije koronavirusa do danes ni bilo izrečene besede o tem, da bi tudi mi dobili dodatke za delo v kriznih razmerah, pravijo zdravniki koncesionarji. Prav tako do pred kratkim niso prejeli prepotrebne zaščitne opreme, zaradi česar so se morali znajti po svoje. Delo je že zdaj stresno, bojimo pa se navala pacientov na primarno mrežo po koncu ukrepov, pravijo.

64-letnik dobil darilo za upokojitev, nato pa se je po nesreči katapultiral iz vojaškega letala Rafale

13. 04. 2020 10.42

V Franciji se je zgodil precej neprijeten incident, saj se je 64-letnik, ki je bil na 'poslovilnem' letu pred upokojitvijo, po nesreči katapultiral iz enega najbolj modernih vojaških lovcev Rafale – B. Kot piše v poročilu, se je želel le bolje stabilizirati, a je pri tem potegnil ročico za katapultiranje. Darilo pred upokojitvijo, ki ga vsekakor ne bo pozabil.

BLOG: Kako prenehati s prenajedanjem?

19. 01. 2020 07.00

Želite shujšati in poskrbeti za odlično formo, pa ne morete nehati jesti in se prenajedate? Ste se že kdaj vprašali, kaj vas sili k prenajedanju? Mogoče je zato kriv stres ali kaj drugega? Mogoče je glavni krivec mehanizem preživetja, ki shranjuje zaloge energije za pozneje oziroma za težke čase.

Najbolj pričakovane videoigre letošnjega leta

12. 01. 2020 08.00

Ste lastnik konzol Playstation 4 ali XBOX One oz. gamerskega PC-ja? Če je odgovor 'da', potem ste zagotovo med tistimi, ki že težko pričakujejo nekatere videoigre, ki so napovedane za letošnje leto. Poglejmo si najbolj "vroče" izmed njih, za konec pa bomo omenili tudi igre, ki prihajajo na najbolj priljubljeno ročno konzolo Switch.

Bertoncelj: Na SP bo cilj medalja

07. 01. 2020 15.14

V smučarskih skokih pa se je prestižna turneja štirih skakalnic končala po željah Poljaka Dawida Kubackega. Zadovoljni so tudi v slovenskem taboru, saj sta med najboljšo deseterico končala Domen in Peter Prevc na sedmem oziroma osmem mestu. Slednji je tudi najboljši Slovenec v svetovnem pokalu, kjer je deveti

Sprožili uradno preiskavo: dvoboj Totetnhama in Chelseaja poln sovraštva in rasizma

23. 12. 2019 09.20

Chelsea je v nedeljskem mestnem obračunu premagal Tottenham z 2:0, bolj kot izid pa v Angliji in svetu odmeva neprimerno in žaljivo obnašanje privržencev Tottenhama. Glavni sodnik Anthony Taylor je zaradi njihovih sovražnih in rasističnih vložkov kar trikrat prekinil tekmo, združenje poklicnih nogometašev pa zahteva odločne ukrepe britanske vlade.

Emilija Pavlič: V kuhinji ne uporabljajte alkohola, čokolade in zamrznjene hrane

21. 12. 2019 08.00

Emilija Pavlič je neusahljiv vir nasvetov, kako vrteti kuhalnico, tako v kuhinji kot v življenju. Znana je predvsem kot neustrašna borka za zdravo prehrano otrok. Kot opozarja, mnogi tudi za praznike jedo prazno hrano. Še posebej otroci na mizo dobijo malo, skoraj nič domačega, takega, kar pripravimo sami s srcem in dušo. Svetuje, da za praznike zamesite testo, da bo dišalo po kruhu. To je namreč vonj po miru, ne pa vonj po modernih parfumih. In tudi če bo praznična potica bolj prazna kot polna, se splača živeti, sporoča.

Kitarska klinika: Koliko kitar ima vsak kitarist? Eno premalo!

18. 12. 2019 08.00

Statistika pravi, da je v ZDA največ kitar, saj so povprečno v vsaki hiši štiri. Preseneča pa tudi, kdo vse igra kitaro, ki je najbolj razširjen instrument na svetu. Na leto prodajo od 600 do 700 milijonov kitar, samo Španija, ki velja za zibelko kitare, izdela 800 tisoč akustičnih kitar na leto. Davorin Sever iz Izole pa je slovenski izdelovalec kitar, poznan po vsem svetu.

Največ glasov ste namenili kajakašu Vidu Oštrbenku

13. 12. 2019 15.47

Potem ko smo vam podrobneje predstavili zgodbe o uspehih dvajseterice finalistov razpisa Mladi upi 2019, ste lahko na spletni strani Mladi upi do 12. decembra glasovali za svojega favorita. Največ vaših glasov in s tem finančno podporo je prejel Vid Oštrbenk, neodvisno od vašega glasovanja pa je strokovna komisija izbrala še 12 izjemno talentiranih mladih upov, ki ravno tako prejmejo finančna sredstva, s pomočjo katerih bodo lažje uresničili svoje sanje.

Predlog za vpis zaznambe na funkcionalna zemljišča ob URI Soča že na sodišču

11. 12. 2019 10.07

Potem ko je ljubljanski župan Zoran Janković preklical za četrtek napovedano dražbo zemljišč okoli URI Soča, so v rehabilitacijskem centru izrazili zadovoljstvo. Prepričani so, da zemljišče pripada inštitutu za nadaljnji razvoj. V Soči računajo, da bosta MOL in ministrstvo za zdravje dosegla soglasje. Predlog za vpis zaznambe na funkcionalna zemljišča ob URI Soča je medtem že na sodišču.

Mladi upi 2019: glasujte za svojega favorita

06. 12. 2019 06.58

V preteklih tednih ste lahko na spletni strani Mladi upi spoznali petnajst finalistov letošnjega razpisa, danes pa vam predstavljamo še zadnjo peterico. Z objavo celotne dvajseterice finalistov se je pričelo tudi spletno glasovanje, v katerem boste prav vi s svojimi glasovi med vsemi finalisti določili enega prejemnika finančnih sredstev. O ostalih prejemnikih bo na osnovi razpisnih meril odločala strokovna komisija.

Čemu bo dal Janković prednost: širitvi inštituta Soča ali donosnemu poslu?

04. 12. 2019 19.14

Rehabilitacijski inštitut Soča nujno potrebuje nove prostore, toda zemljišča, na katerih so že načrtovali širitev, bo ljubljanska občina prodajala na javni dražbi. Med njimi so tudi zemljišča, ki jih Soča uporablja za dostop do klinik in preko katerih poteka intervencijska pot. Izklicna cena za dobrih 20.000 kvadratnih metrov bo 10,3 milijona evrov.

Mačja 'šepetalka' Pšenica Kovačič: Dobrobit živali bi moral biti predmet v šolah

01. 12. 2019 12.27

Te dni se v javnosti končno več govori o odnosu ljudi do živali in tem, ali res lahko žival enačimo s predmetom. Razburja dražba divje mačke, ki namesto v divjini živi v večstanovanjskem bloku sredi Ljubljane. O tem, kakšen je naš odnos do živali, zlasti mačk, smo se pogovarjali s Pšenico Kovačič, ki vodi mačjo svetovalnico. Kot pravi, ima večina mačke iz sebičnih razlogov. Spregovorila pa je tudi o zakoreninjenih mitih, problematiki zavrženih mladičev in tem, da bi morali o dobrobiti živalih učiti že v šolah.

Bo stetoskop kmalu zgodovina?

16. 11. 2019 08.37

Bela halja in stetoskop okoli vratu – to sta dva najprepoznavnejša simbola zdravniškega poklica. Toda po dveh stoletjih od iznajdbe stetoskopa tej napravi grozi, da jo bo izpodrinila nova tehnologija.

Brezskrbna mladost, a z veliko propagande, omejitvami in razklanostjo

12. 11. 2019 06.00

Ob 30-letnici padca Berlinskega zidu so z nami svoje zgodbe delili štirje Nemci: trije z vzhodnega ter eden z zahodnega dela. Njihovi pogledi in izkušnje se bolj ali manj razlikujejo, prav tako razmišljanje. Več v trojnem intervjuju z Arnejem, Fredom in Thomasom. Na koncu pa še pogled z druge, mnogo bolj brezskrbne strani ...

Žiga Jan za prvo avtorsko skladbo združil moči z bratom in Žanom Serčičem

12. 10. 2019 12.33

Glasbenik Žiga Jan, ki je letos diplomiral na Akademiji za glasbo, je izdal svojo prvo avtorsko skladbo Poln strahu, da ima nekdo te drug. Kot soavtor se podpisuje njegov brat, saj ju ljubezen do glasbe združuje že od malih nog, produkcijo pa je zaupal Žanu Serčiču.

Adi Smolar: Ljudje premoremo človečnost, a včasih nanjo pozabimo

07. 10. 2019 07.00

Adi Smolar letos praznuje častitljivih 60 let, ki jih ni obeležil z velikim praznovanjem, saj pravi, da praznuje med ljudmi, s svojim občinstvom. Z nami se je ozrl na svojo kariero, življenje in v prijetnem klepetu pred velikim ljubljanskim koncertom delil nekaj pomembnih življenjskih naukov.

Fotograf aktov Janez Pelko: Ko delam, povsem izklopim erotična čustva

06. 10. 2019 08.00

51-letni Gorenjec Janez Pelko je elektrotehnik in fotograf, ki je, poleg ostalega, poznan predvsem kot avtor izredno čutnih in zgovornih akt fotografij, za seboj pa ima že več kot trideset fotografskih razstav. Kot nam je povedal, svoje modele terapevtsko "uporablja" za čiščenje lastne duše. Več o svojem ustvarjanju nam je zaupal v pogovoru.

Modni oblikovalec ustvaril kolekcijo v čast četrt stoletju Prijateljev

25. 09. 2019 17.09

Se želite obleči v stilu legendarnih 'Prijateljev'? Zdaj je to mogoče. Modni oblikovalec Ralph Lauren se je namreč 25. obletnici od prve lansirane serije poklonil tako, da je ustvaril novo modno kolekcijo v sodobnejšem duhu oblačil osrednjih igralcev.

'Če nas ne bi bilo, bi marsikdo umrl'

23. 09. 2019 05.56

"Prijetno je delati, če se ti ni treba grebsti za denar. Tam, kjer gre za denar, so drugačni motivi. Tu pa je vedno takšno zadovoljstvo, občutek, da lahko v tem današnjem sistemu, ki je precej krut, veliko dobrega narediš z minimalnimi sredstvi, dobro voljo in prijaznostjo," pravi zdravnica Vida Drame Orožim, ki že štiri leta prostovoljno dela v pro bono ambulanti za osebe brez zdravstvenega zavarovanja v Ljubljani.

O eliti ali t. i. 'globoki državi'

21. 09. 2019 07.00

Po mnenju ameriškega sociologa C. W. Millsa elita kot družbena skupina obstaja samo, če obstaja zavest članov posamezne skupine, da so v vertikalnem klasifikacijskem smislu nad največjim številom posameznikov v družbi. Temelj te enotnosti Mills vidi v psihosocialni strukturi pripadnikov te družbene skupine (imenuje jo elita moči).

Po termalne užitke v Terme Paradiso

23. 09. 2019 00.01

Razmišljate o jesenskem potepanju, pa se ne morete odločiti kam? Prepričani smo, da ni lepše in boljše sprostitve, kot v termah, in da ni bolj prijetnih in domačnih, kot so Terme Paradiso. Zdaj, ko se je šola začela in gneča potihnila, je tu še posebej idilično.

Apokaliptična superorožja in vzpon Kitajske

11. 09. 2019 10.39

Vojaška tehnologija je v zadnjih letih doživela velik napredek, dodaten pospešek pa ji lahko zagotovi nova oboroževalna tekma, v katero so vključene tri največje svetovne sile: ZDA, Rusija in Kitajska. Čudežno orožje, ki ga je predstavil Vladimir Putin, naj bi Rusijo postavilo v vodstvo, vendar njeni glavni tekmici že pospešeno razvijata svoj nuklearni potencial.

S pomočjo umetne inteligence računalniki razumejo in sestavljajo besedila v slovenščini

08. 09. 2019 07.00

Napredki v razvoju programov in programiranja so v zadnjih desetih letih ustvarili novo vejo - globoko učenje. Gre za vrsto umetne inteligence, kjer računalnik oziroma program sam ustvarja razumljiva besedila, sam najde razlike na obrazih in bo lahko razumel posebnosti slovenskega jezika. S pomočjo novih tehnologij bo avtonomna vožnja avtomobilov v naslednjih letih postala cenovno dostopna realnost.