modul

Kitajska sonda uspešno pristala na Luni, zbrala bo dva kilograma vzorcev površja
01. 12. 2020 17.15
Sonda Chang’e-5 je uspešno pristala na Luni, so sporočili iz kitajske vesoljske agencije. V naslednjih nekaj dneh bo zbrala okoli dva kilograma vzorcev z luninega površja - najmlajših doslej. Površje okoli vulkana Mons Rümker, kjer naj bi sonda pristala, ni starejše od 1,3 milijarde let. Lunini vzorci, ki so jih v preteklosti z Lune prinesle ameriške in sovjetske misije, pa so starejše od treh milijard let. Gre sicer za prvo takšno misijo po 44 letih.

Misije, ki so zedinile narode in tudi v Slovenijo prinesle del neba
05. 09. 2020 07.00
V človeški moderni zgodovini nič ne vzbuja toliko občutkov in romantičnih pogledov, kot je misel na raziskovanje "poslednje meje." Od prvega umetnega satelita leta 1957 do prvega pristanka na Luni leta 1969, je človeštvu uspel neverjeten dosežek – zapustili smo svoj planet. In vrnili smo se s spominki, enega teh pa si lahko ogledate v kraju Vitanje.

Zob za Zob časa
30. 05. 2020 11.00
Ropota z razlogom

'Nimamo ekosistema, ki bi mlade zadrževal v Sloveniji ali jih privabljal'
03. 02. 2020 20.46
Klub slovenskih podjetnikov je na tretjem forumu na Brdu pri Kranju predstavil več konkretnih ukrepov za vzpostavitev okolja, ki bi pripomogli k temu, da mladi ne bi odhajali v tujino oziroma da bi se vrnili v Slovenijo. Predloge so na forumu, ki poteka pod geslom Mladi so prihodnost podjetne Slovenije, pozdravili tudi politiki.

Mars, kot ga še niste videli: fotografije polarnih sipin
21. 09. 2019 11.09
Fotografija, ki jo je pred dnevi posnela kamera z ExoMars Trace Gas Orbiterja, plovila, ki ga skupaj upravljata Evropska vesoljska agencija in ruski Roscosmos, prikazuje severne polarne sipine na rdečem planetu. Namen misije je odgovoriti na vprašanje, ali na Marsu obstaja življenje.

Indijsko vesoljsko plovilo z roverjem uspešno vstopilo v Lunino orbito
20. 08. 2019 08.58
Indija je uspešno poslala vesoljsko plovilo Chandrayaan 2, ki nosi raziskovalni rover, v Lunino orbito. S tem so še korak bližje zgodovinskemu podvigu, pri katerem bo pristajalni modul Vikram kot prvi v zgodovini pristal na doslej še neraziskanem južnem polu Lune. Indija bo v primeru uspešnega pristanka četrta država s pristankom na Luni, po ZDA, Sovjetski zvezi in Kitajski.

Korak, ki je spremenil zgodovino človeštva
20. 07. 2019 07.00
Pred natančno 50 leti so po vsem svetu zadonele besede Neila Armstronga: "To je majhen korak za človeka, a velik skok za človeštvo." Osem let po napovedih ameriškega predsednika Kennedyja je kot prvi človek stopil na Luno. S profesorico astronomije smo se pogovarjali, kaj je podvig pomenil za tisti čas, kaj pomeni danes. Tehniški muzej Slovenije, ki je ob obletnici pripravil razstavo, pa se ga loteva predvsem z domačega zornega kota.

Vilfan: Kvalifikacije za OI? Spoštujmo Dragićevo odločitev. Svoje je že povedal
18. 07. 2019 19.02
"Goran Dragić je svoje povedal. Svoje je naredil. Je človek, ki ima svojo besedo, stališče in razmišljanje. Rekel je, da ne bo več igral za slovensko reprezentanco," nam je v intervjuju dejal nekdaj izvrstni slovenski košarkar, ki je v karieri igral tudi proti slovitemu Michaelu Jordanu, in zdajšnji komentator tekem na Kanalu A in VOYO, Peter Vilfan.

Italija z zakonom nad pozabljivost staršev
15. 06. 2019 19.06
V Italiji naj bi jeseni zaživel predpis, ki bo voznikom nalagal, da v avtu prevažajo otroka le v avtosedežu, opremljenim s tipalom za zaznavo otroka, oziroma da bodo lahko registrirali le tista nova vozila, ki bodo že imela vgrajena tipala za zaznavo otroka v avtomobilu. S tem želijo preprečiti, da bi starši pozabili ali pustili otroka samega v avtomobilu, predvsem v vročih dneh.

Obsojenec na Dobu z jedilnim priborom trikrat zabodel pravosodnega policista
21. 01. 2019 13.34
Obsojenec, ki na Dobu prestaja 30-letno zaporno kazen zaradi kaznivega dejanja umora, je napadel pravosodnega policista. Z jedilnim priborom ga je trikrat zabodel. Grozi mu, da bo moral največ mesec dni preživeti v samici. Po naših informacijah gre za Sama Tadina, povzročitelja nesreče na Ižanki, v kateri je leta 2015 umrl policist.

Slovenec bi s kolesarjenjem Amsterdam oskrboval z elektriko
08. 12. 2018 11.53
Zakaj ne bi energije, ki jo vsakodnevno ustvarijo kolesarji, pretočili v električno in z njo razsvetlili ulice, ali oskrbovali gospodinjstva? To je ideja projekta S-Park, ki ga je s sodelavcem zasnoval Blaž Verhnjak, Slovenec, ki živi v Amsterdamu. Njun projekt pa je že požel veliko zanimanje podjetij, pa tudi lokalnih oblasti in le še vprašanje časa je, kdaj bo zaživel.

Navdušenje nad pristankom Insighta in prvimi posnetki
27. 11. 2018 07.17
Nasin modul Insight je uspešno pristal na Marsu in v laboratorijih ameriške vesoljske agencije Nasa v kalifornijski Pasadeni, od koder so vodili misijo, je izbruhnilo nepopisno veselje. Ustrezno poimenovani Insight (Vpogled) bo sedaj kmalu odložil krta za merjenje temperature planeta in sezimometer za zaznavanje morebitnih potresov.

Pred 50 leti se je z misije vrnila prva odprava Apolla s človeško posadko
22. 10. 2018 21.05
Mineva 50 let od enajstdnevne ekspedicije raziskovanja vesolja odprave Apolla 7. Gre za prvi polet s človeško posadko v okviru Nasinega Programa Apollo, katerega cilj je bil pripeljati človeka na Luno.

Z aplikacijo si boste lahko sami postavili informativno diagnozo
29. 03. 2018 16.04
Aplikacija Moja diagnoza je namenjena informiranju in ne nadomešča obiska pri zdravniku. V aplikaciji je predstavljenih 48 najpogostejših simptomov, nato pa bolnika vodi od vprašanja do vprašanja in na podlagi odgovorov izdela diagnozo, poda pa mu tudi nasvete za samopomoč ali opozorila.

Umrl je astronavt John Young, ki je kar šestkrat poletel v vesolje, med drugim je stal na Luni
07. 01. 2018 07.41
Umrl je ameriški astronavt John Young, star je bil 87 let. V bogati karieri je kar šestkrat poletel v vesolje, med drugimi je poveljeval na krstnem poletu prvega Nasinega raketoplana Columbia. Znan je bil tudi po tem, da je na vesoljski polet pretihotapil sendvič z govedino, ki je bil darilo za kolega.

Prvi slovenski nano satelit: 'Smo prvi v Evropi s takšno tehnološko rešitvijo, zato tudi podpora s strani ESA'
18. 11. 2017 10.49
Prvi slovenski nano satelit bi lahko v vesolje poletel že konec prihodnjega leta, najverjetneje z evropsko nosilno raketo Vega. Okoli pet kilogramov težki nano satelit nameravajo utiriti v orbito na višini 500 do 600 kilometrov nad Zemljo, kjer bo opravil od 14 do 16 obhodov planeta na dan v smeri od juga proti severu.

Prehranski navigator odslej še boljši. Ponuja še podatke o vitaminih, mineralih, lahko dodajate svoje jedi
28. 07. 2017 13.46
Izboljšan, nadgrajen in še bolj uporaben je odslej Prehranski navigator, slovenska mobilna aplikacija za spremljanje in izboljšanje prehranskih navad. Pri nadgradnji so razvijalci upoštevali predloge uporabnikov, aplikacija pa je nadgrajena z izračunom mineralov in vitaminov ter preračunom vode, ki je bila zaužita s hrano.

Prihranite in poskrbite za čistejše okolje
19. 06. 2017 06.30
Z vgradnjo zbiralnika za deževnico in ponikovalnico ste oproščeni takse za čiščenje padavinskih voda, prav tako pa z uporabo zbrane deževnice znižate stroške porabe pitne vode ter odvajanja in čiščenja komunalne odpadne vode.

Bodite pripravljeni na jutri
16. 06. 2017 07.40
Strokovnjaki opozarjajo, da večina obstoječih pretočnih greznic ni zgrajenih skladno z danes veljavnimi standardi.

Kdo bo odnesel nagrado za najboljšo inovacijo? V finalu tudi jajčkomat, pametni obliž, robotska celica in tipanka
18. 04. 2017 09.46
Ljubljanska univerza bo najboljšemu inovatorju podelila Rektorjevo nagrado za naj inovacijo. V finale se je prebilo sedem ekip, sedem povsem različnih izjemnih idej. Kot smo ugotovili tudi sami, ima komisija vsekakor zelo težko nalogo.

Skoraj polovica mladih, ki v Sloveniji ne dobi zaposlitve, razmišlja o selitvi v tujino
02. 04. 2017 15.05
Kar 87 odstotkov mladih v Sloveniji v času študija opravlja delo, bodisi za plačilo bodisi prostovoljno, je pokazala raziskava Statističnega urada. Kljub temu je stopnja brezposelnosti med mladimi višja od slovenskega povprečja. Tudi zato jih vse več razmišlja o selitvi v tujino.

S strehe ukradli več kot 300 modulov sončne elektrarne
10. 03. 2017 10.18
V okolici Maribora je neznanec splezal na streho podjetja in z nje odmontiral ter odnesel več kot 300 modulov sončne elektrarne. Podjetju je povzročil za okoli 91 tisoč evrov škode.

Nuklearko so spet zagnali. Pravijo, da vplivov na okolje ni bilo, zaustavitev je bila varna
17. 02. 2017 15.05
Potem, ko se je nuklearna elektrarna v Krškem v četrtek zjutraj samodejno zaustavila zaradi odstopanja v delovanju regulacijskega ventila glavne napajalne vode v klasičnem delu elektrarne, so jo dan kasneje malo po 14. uri ponovno vključili v elektroenergetski sistem.

ČASOVNICA: 50 let od tragedije Apolla 1: 'Slišal sem njihove krike v kabini vesoljskega plovila'
27. 01. 2017 06.30
27. januarja 1967 bi morali opraviti vajo pred izstrelitvijo Apolla 1, načrtovano 21. februarja. A plovilo je imelo pomankljivosti. Usodnega dne so se vrstile težave, a so z vajo nadaljevali. Nato se je zgodil kratek stik, v kabini je zagorelo. Umrli so trije astronavti: Gus Grissom, Ed White in Roger Chaffee.

Esa cilja na Luno: Ideja je všeč mnogim, pravi prvi mož agencije
03. 12. 2016 10.26
Esa kot naslednjo postajo vesoljskega raziskovanja vidi Luno. Gre le za idejo, ki pa ima mednarodno podporo, je dejal šef Ese. Ministri so medtem odobrili dodatnih 1,4 milijarde evrov za nadaljevanje projekta raziskave Marsa in sodelovanje na Mednarodni vesoljski postaji.

FOTO: Nasino plovilo našlo Esinega: Schiaparelli najverjetneje eksplodiral
22. 10. 2016 12.18
Nasino plovilo MRO je opazilo spremembe na površju Marsa, kjer bi v sredo moral pristati Esin modul Schiaparelli. Na podlagi fotografij je jasno, da ni šlo za nežen pristanek.

Esa uspešno utirila satelit, usoda plovila Schiaparelli žal ostaja neznana
19. 10. 2016 06.30
Evropska vesoljska agencija še vedno ne ve, ali je plovilo Schiaparelli uspešno pristalo na rdečem planetu. Prvega radijskega signala namreč niso prejeli, kar pa še ne pomeni, da pristanek na Marsu ni uspel. A vendarle vse ni tako črnogledo. Esi je namreč uspelo v orbito Marsa utiriti še en satelit.

Esa in Roskozmos pristajata na Marsu: pred misijo ključni trenutki
16. 10. 2016 06.30
Orbiter ExoMars Trace Gas je skupaj z landerjem Schiaparellijem prispel do Marsa in zdaj je čas, da se ločita. Dan D bo v sredo, ko bo Schiaparelli začel pristajati, Trace Gas Orbiter pa se bo vtirl v orbito rdečega planeta. Misija je namenjena iskanju življenja.

VIDEO: Proti ISS poletel nov, boljši in vzdržljivejši sojuz, na njem biologinja, ki bo v vesolju proučevala DNK
07. 07. 2016 08.17
V Kazahstanu je spet bobnelo. Proti Mednarodni vesoljski postaji je namreč poletel nov sojuz. Gre za izboljšano plovilo, opremljeno z močnejšimi raketami, boljšo navigacijo, okrepljeno zaščito pred raznimi delci in več celicami za pridobivanje elektrike. Na štirimesečno misijo se odpravljajo Američanka, Japonec in Rus, vsak s prav posebnim poslanstvom.

Iz globin Sredozemskega morja potegnili poškodovan snemalnik zvoka letala EgyptAir
16. 06. 2016 15.31
Potem ko so v Sredozemskem morju našli razbitine letala EgyptAir, ki je 19. maja izginilo s 66 ljudi na krovu, je egiptovski preiskovalni komite sporočil, da so našli eno od črnih skrinjic - snemalnik zvoka v pilotski kabini. Ko so ga potegnili iz globin, so ugotovili, da je poškodovan, a ne kritično.