monetarni

Evro že povzroča težave

02. 01. 2002 00.00

Uvedba evra že povzroča zaplete v nekaterih državah. Z največjimi težavami se trgovci soočajo zaradi hkratne uporabe dveh valut. Zaradi preobilice dela so tako bančni in poštni uslužbenci ponekod začeli stavkati.

Tolar star 10 let

08. 10. 2001 00.00

Na osrednji slovesnosti ob deseti obletnici uvedbe tolarja je predsednik Milan Kučan poudaril, da je bilo ustvarjanje slovenskega denarnega sistema najpomembnejša makroekonomska operacija Slovenije, saj brez denarne samostojnosti ni resnične samostojnosti države.

10 let slovenskega tolarja

08. 10. 2001 00.00

Visoki domači politični predstavniki so se zbrali na osrednji slovesnosti ob 10. obletnici uvedbe novega plačilnega sredstva v Sloveniji – tolarja.

Čimprej v EMU

20. 09. 2001 00.00

Kandidatke za članstvo v EU morajo čimprej postati tudi del Evropske monetarne unije, je sporočilo druge bančne konference Europa Forum na Dunaju. Najtrši oreh za kandidatke pa bo izpolnjevanje maastrichtskih kriterijev.

Sklenili spomladansko srečanje IMF in WB

30. 04. 2001 00.00

V Washingtonu se končuje spomladansko zasedanje Mednarodnega denarnega sklada (IMF) in Svetovne banke (WB). Mednarodni finančni in monetarni odbor Mednarodnega denarnega sklada (IMFC) in razvojni odbor Svetovne banke sta v skupni izjavi ob koncu spomladanskih srečanjih izrazila zavezanost prizadevanjem za odpravo svetovne revščine oziroma pomoči najmanj razvitim državam.

195144ukanović za razvezo s Srbijo

27. 03. 2001 00.00

Črnogorski predsednik Milo 195144ukanović je na novinarski konferenci v Ženevi ponovil željo svoje republike po "mirni razvezi s Srbijo", preden bi "dve suvereni državi morda vzpostavili novo zvezo". Po njegovem prepričanju bi lahko Srbija in Črna gora kot suvereni državi sklenili novo zvezo, ki bi temeljila na treh skupnih točkah: diplomaciji, obrambi in monetarni zvezi. 195144ukanović je še povedal, da je po lanskem oktobru, torej po padcu Slobodana Miloševića, nastopilo bolj mirno in demokratično obdobje. Črnogorski predsednik je tudi pojasnil, da v republiki živi okoli 7 odstotkov Albancev, ki pa so v dobrih odnosih z ostalimi narodi.

Slavnostno odprli Euro info center Koper

28. 02. 2001 00.00

V Kopru so danes uradno odprli drugi slovenski Euro info center (EIC), namenjen informiranju in pripravi primorskih srednjih in malih podjetnikov na vstop Slovenije v EU. Slavja ob odprtju se je udeležila predstavnica generalne direkcije Evropske komisije za podjetja, odgovorna za EIC v državah kandidatkah za vstop v EU, Ana Maria Coelhorodriguef. Današnjemu uradnemu odprtju EIC v Kopru bo jutri sledilo uradno odprtje EIC v Mariboru, medtem ko EIC Ljubljana deluje že vrsto let.

Danes v DZ

28. 02. 2001 00.00

Državni zbor je v prvi obravnavi podprl novelo zakona o Radioteleviziji Slovenija, nato pa to točko prekinil, saj bo o nekaterih dodatnih sklepih odločal, ko se bo do njih opredelila vlada. Zakonska novela je potrebna zaradi zaokrožitve medijske zakonodaje oziroma zaradi sprememb, ki jih predvideva predlog zakona o medijih, pa tudi zaradi harmonizacije z evropsko zakonodajo. Obenem pa novela, ki dopolnjuje zakon o RTVS iz leta 1994 in novelo tega zakona iz leta 1999, zagotavlja tudi minimalen upravni nadzor nad delovanjem javnega zavoda in rešuje vprašanje njegove programske avtonomije, je poslancem uvodoma pojasnila ministrica za kulturo Andreja Rihter.

Belgijski finančni minister v Sloveniji

22. 02. 2001 00.00

Na enodnevni obisk v Slovenijo je prispel belgijski finančni minister Didier Reynders, ki se bo v Ljubljani sestal z vrsto sogovornikov na čelu s finančnim ministrom Tonetom Ropom in guvernerjem Banke Slovenije Francetom Arharjem pogovarjal predvsem o evru, evropski monetarni politiki ter slovenskih pripravah na vstop v gospodarsko in denarno unijo EMU.

O denarni uniji z ZDA

27. 12. 2000 00.00

V Latinski Ameriki se je letos trend navezovanja na ameriški dolar še okrepil. Ekvador, Salvador in Gvatemala so namreč sklenili svoje domače valute delno ali v celoti vezati na dolar. Podoben trend pa je prisoten tudi v ostalih državah Latinske Amerike, države celo razmišljajo, da bi z ZDA ustanovile monetarno unijo.

Žižić za sodelovanje Črne gore

17. 12. 2000 00.00

Predsednik jugoslovanske vlade Zoran Žižić je naročil guvernerju Narodne banke Jugoslavije Mlađanu Dinkiću, naj na prihodnje sestanke guvernerjev centralnih bank nekdanjih jugoslovanskih republik povabi tudi predstavnika centralne banke Črne gore. Premier Žižić je povedal, da je zvezna vlada prejšnji teden oblikovala komisijo za nasledstvo nekdanje SFRJ, v sestavi katere morajo biti tudi predstavniki Črne gore. Tak sklep je po Žižićevih besedah v skladu s sodelovanjem in delovnimi stiki, ki jih ima njegov kabinet s črnogorsko vlado.

Tudi Črna gora želi biti naslednica

16. 12. 2000 00.00

Za monetarni svet Črne gore bo nelegitimen sleherni dogovor o razdelitvi zlata in deviznih rezerv nekdanje SFRJ, pri katerem ne bodo sodelovali predstavniki črnogorske monetarne oblasti. Monetarni svet Črne gore je v sporočilu za javnost poudaril, da Narodna banka Jugoslavije (NBJ) po ustanovitvi črnogorske centralne banke nima več pravice izvajati denarne politike v tej republiki. Monetarni svet je poleg tega protestiral, ker predstavniki črnogorske centralne banke niso bili povabljeni na torkov sestanek guvernerjev centralnih bank Slovenije, Hrvaške, BiH, Makedonije in "takoimenovane NBJ", zato "šteje za nelegitimni sleherni dogovor o razdelitvi zlata in deviznih rezerv nekdanje SRJ".

Nastop Dinkića s kitaro

09. 12. 2000 00.00

Osrednja zanimivost tretjega večera Koncerta tisočletja v Novem Sadu bo nastop skupine Monetarni udar na čelu z novim guvernerjem centralne jugoslovanske banke (NBJ) Mladjanom Dinkićem. Mladjan Dinkić (pevec in solo kitara) in njegova skupina sta nastopila na novosadskem koncertu že lani, letos pa se bodo predstavile praktično vse znane jugoslovanske glasbene skupine.

Marka ostaja edino plačilno sredstvo?

05. 11. 2000 00.00

Od sredine novembra bo nemška marka ostala edino legalno plačilno sredstvo na ozemlju Črne gore, je za tiskovno agencijo FoNet povedal Dimitrije Vesović, član črnogorskega monetarnega sveta. Približno 70 milijonov dinarjev, kar je 2,3 milijona nemških mark, ki so na žiro računih v Črni Gori, bodo v desetih dneh zamenjali v nemške marke, jugoslovanski dinar pa bodo povsem umaknili iz obtoka. Črna gora je sicer že lani prevzela nadzor nad denarno politiko na svojem ozemlju, ko je imenovala monetarni svet republike in uvedla nemško marko (poleg dinarja) kot vzporedno valuto. Črnogorska skupščina je 31. oktobra sprejela zakon o Centralni banki Črne gore in tako povsem zaokrožila svojo monetarno neodvisnost od Beograda.

Sklep o ustanovitvi narodne banke

02. 11. 2000 00.00

Črnogorski parlament je včeraj sprejel sklep o ustanovitvi narodne banke Črne gore, s katero bi republika vzpostavila lastni monetarni sistem in se tako še dodatno osamosvojila od Srbije. Za vladni predlog je glasovalo 37 poslancev, sedem se je glasovanja vzdržalo, medtem ko se opozicijski poslanci glasovanja niso udeležili. Parlament sicer šteje 78 poslancev.

Črna gora ponovno razvrednotila dinar

21. 09. 2000 00.00

Denarni svet Črne gore je ponovno razvrednotil jugoslovanski dinar, ki je v tej republiki ZRJ vzporedna valuta. Od včeraj je tako nemška marka kot glavna valuta v Črni gori vredna 33 dinarjev (prej 30 dinarjev), pišejo beograjski zasebni časniki. Črnogorski monetarni svet je pojasnil, da je vrednost jugoslovanske valute spremenil zaradi večjih količin dinarjev, ki naj bi jih poslal Beograd v Črno goro za izplačilo zaostalih plač. Uradni tečaj dinarja je še vedno 6 dinarjev za nemško marko, tečajnica jugoslovanske centralne banke (NBJ) pa ima prav tako še vedno rubriko - posebna devizna stimulacija za vsak menjalni tečaj. Stimulacija za nemško marko znaša 14 dinarjev, tako da poslovne banke ob nakupu nemške valute izplačajo prodajalcu 20 dinarjev. Sicer pa je v Srbiji glavno merilo vrednosti tujih valut sivo devizno tržišče, na katerem je treba trenutno za eno marko odšteti 31 dinarjev, zanjo pa je mogoče dobiti 29 dinarjev.

Ponovno devalviran dinar

20. 09. 2000 00.00

Denarni svet Črne gore je ponovno razvrednotil jugoslovanski dinar, ki je v tej republiki ZRJ vzporedna valuta. Od včeraj je tako nemška marka kot glavna valuta v Črni gori vredna 33 dinarjev (prej 30 dinarjev).

V Črni gori 27 dinarjev za marko

11. 08. 2000 00.00

Črnogorski Monetarni svet je sporočil, da znaša uradni tečaj nemške marke kot vzporedne valute v Črni gori 27 dinarjev za marko. Višji je tudi tečaj marke na sivem deviznem tržišču Srbije. Monetarni svet je nedavno napovedal pogostejše spreminjanje tečaja marke, od tedaj pa je dinar razvrednotil že dvakrat. V zadnjih nekaj dneh je porasel tudi tečaj marke na sivem deviznem tržišču

Višji tečaj marke v ZRJ

10. 08. 2000 00.00

Črnogorski Monetarni svet je sporočil, da znaša uradni tečaj nemške marke kot vzporedne valute v Črni gori 27 dinarjev za marko. Višji tudi tečaj marke na sivem deviznem tržišču Srbije.

FED zvišal obrestne mere za depozite

22. 03. 2000 07.49

Monetarni odbor Ameriških zveznih rezerv (FED) je včeraj sporočil, da je povišal obrestno mero za depozite prek noči s 5,75 na 6 odstotkov. Gre za peto povišanje te obrestne mere od junija, s katero želi upočasniti hiter gospodarski razvoj in preprečiti naraščanje inflacije.

Cook zanika trditve družbe BMW

19. 03. 2000 18.27

Britanski zunanji minister Robin Cook je danes zanikal trditve družbe BMW, da je za prodajo Roverja kriva negotovost glede britanskega pristopa Evropski monetarni uniji. Cook je hkrati opozoril, da bodo naložbe dolgoročno ogrožene, če London v doglednem času ne bo uvedel skupne evropske valute.

Pustovanja po Sloveniji

05. 03. 2000 19.55

Letošnje pustovanje v teh dneh dosega višek. Za pestro pustno punudbo so tako med drugim poskrbeli v Cankovi s predstavitvijo borovskega gostuevanja, v osrčju kurentove domovine Markovcih na Ptujskem polju, na Ptuju, v Cerknici, Cerknem, Ilirski Bistrici itd.

2,6 odstotna inflacija v Grčiji

06. 02. 2000 09.24

Grška inflacija je v januarju z decembrskih 2,7 odstotka padla na 2,6 odstotka, je sporočil državni statistični urad (Esye). Ekonomisti in politiki so take rezultate pričakovali, saj verjamejo vladnim napovedim, da bo stopnja februarske inflacije znašala 2,2 odstotka, tako da bi po besedah grškega finančnega ministra Iannisa Papantoniouja do grške prošnje za članstvo v monetarni uniji prišlo v polnem spoštovanju vseh evropskih kriterijev.

V Grčiji predčasne parlamentarne volitve 9. aprila

04. 02. 2000 15.27

Predsednik grške vlade Kostas Simitis je danes napovedal, da bodo predčasne parlamentarne volitve 9. aprila. Dejal je, da bodo volitve uradno napovedane 11. marca potem, ko bo zaprisegel novi predsednik države, ki ga bo grški parlament izvolil 8. februarja, in potem ko bo Grčija 8. marca vložila prošnjo za članstvo v Evropski monetarni uniji.

Drahma revalvirala za 3,5 odstotka

16. 01. 2000 10.04

Gospodarski in monetarni odbor Evropske unije je na današnjem srečanju v Bruslju grško drahmo revalviral za 3,5 odstotka, kar pomeni da bo za en evro po novem potrebno odšteti 340,750 drahme. Na podlagi prejšnjega tečaja drahme je bilo potrebno za en evro odšteti 353,109 drahme.

Finančne omejitve

21. 11. 1999 08.55

Odkar je monetarni svet Črne gore pred tremi dnevi sprejel odlok o omejitvi vnosa dinarjev v to republiko ter iznosa nemških mark iz nje, po navedbah črnogorskega ministrstva za notranje zadeve ni bilo poskusov prekoračitve limitov.

Novi tečaj marke v Črni gori

11. 11. 1999 16.42

Monetarni svet Črne gore je sprejel sklep o novem, višjem tečaju nemške marke.

Trenutne obrestne mere evra ne bodo zavirale gospodarske rasti

03. 01. 1999 09.35

Trenutne obrestne mere na področju evra (3 odstotke) niso ovira za gospodarsko rast in oblikovanje novih delovnih mest, je v pogovoru za sobotno številko madridskega gospodarskega časnika Expansion ocenil eden od članov uprave Evropske centralne banke Eugenio Domingo Solans. Solans tudi meni, da tisti, ki v monetarni politiki iščejo rešitev vprašanja brezposelnosti, živijo v zmoti. ''V normalnih pogojih je vedno mogoče spreminjati obrestno stopnjo bodisi v eno bodisi v drugo smer,'' je dodal vodilni predstavnik Evropske centralne banke.

Politična nesoglasja lahko škodijo monetarni politiki

29. 12. 1998 11.47

Predsednik nemške Bundesbanke Hans Tietmeyer je včeraj opozoril, da bi nadaljnja politična nesoglasja glede vloge monetarne politike lahko škodila procesu evropske integracije. Le-to bi se zgodilo, če bi zanetili konflikt med Evropsko centralno banko in državami, ki bodo začele z uvedbo skupne evropske valute, evra.

Švicarske banke kljub svetovnim krizam optimistične

25. 11. 1998 08.25

Tradicionalno stabilne švicarske banke so letos v luči krize na svetovnih finančnih trgih doživele zelo živahno in predvsem zelo naporno leto, vendar pričakujejo analitiki v letu 1999 mirnejši potek dogodkov in v celoti večje dobičke. Za začetek sta morala letos Credit Suisse Group in novo nastali gigant UBS AG, ki združuje nekdanji Union Bank of Switzerland in Swiss Bank Corp., preživelim in sorodnikom žrtev holokavsta v izogib drugim sankcijam in več milijard vredni tožbi v ZDA plačati 1,25 milijarde dolarjev zaradi krivic in grehov iz druge svetovne vojne. Poročila o združitvi Credit Suisse z Deutsche Bank so potem poleti njene delnice pognale v višine, vendar je Credit Suisse hkrati občutno prizadela finančna kriza v Rusiji, ker je banka glavni vir posojil ruskim podjetjem. Kljub težavam bodo banke tudi letos zabeležile dobiček v pričakovani višini 2,3 milijarde dolarjev, v evropski monetarni uniji pa bo, kot pravijo švicarski strokovnjaki, za švicarske banke, ki niso nacionalno orientirane kot večina drugih evropskih bank, kopica poslovnih priložnosti.