mora se

Irak mora brezpogojno sodelovati z mednarodno skupnostjo

06. 02. 1998 09.12

Varnostni svet OZN še vedno vztraja pri brezpogojnem izpolnjevanju resolucije, ki je bila sprejeta ob koncu zalivske vojne, še posebej o delu, ki govori o nadzoru oborožitve. Formalne seje VS o Iraku še ni bilo na dnevnem redu, drevi pa bo moral vodja inšpektorjev OZN Richard Butler na zahtevo Rusije "opravičiti" svoje izjave novinarjem New York Timesa, ki jih ni bilo v njegovem poročilu VS o pogovoru z iraškimi oblastmi med obiskom v Bagdadu. Butler je namreč novinarjem govoril o obstoju orožja za množično uničevanje, česar pa ni bilo v poročilu VS. Slovenska diplomacija še naprej zavzema stališče, da je potrebno najprej izčrpati diplomatske možnosti, če pa Irak ne bo izpolnil vseh pogojev, pa ne bo nasprotovala vojaški akciji.

Veliko dela v procesu vključevanja v EU

05. 02. 1998 19.13

Na obisk v Slovenijo je danes prispel Guenther Burghardt, ki na Evropski komisiji v Bruslju vodi direktorat za zunanje zadeve. S seboj je prinesel osnutek pristopnega partnerstva s kratkoročnimi in srednjeročnimi nalogami, ki jih mora Slovenija opraviti v procesu vključevanja v Evropsko unijo. Slovenija pa prav zdaj, kot je povedal minister za evropske zadeve Igor Bavčar, posepešeno pripravlja svoj državni program, ki bo odgovor na dokument Evropske komisije. Burghardt in Bavčar sta na novinarski konferenci poudarila, da med Ljubljano in Brusljem ni velikih razlik glede nalog, ki jih mora Slovenija opraviti, zato je pričakovati, da med partnerstvom in slovenskim programom ne bo bistvenih razlik. Minister Bavčar je poudaril, da mora Slovenija vrsto reform izvesti ne le zato, da bi se lahko pridružila EU, temveč tudi zato, da bo postala razvita evropska država. Po njegovem je zdaj bistveno vprašanje, kako kar najhitreje in najbolje izvesti reforme ter se poenotiti z evropskim pravnim redom.

Sporazum o sodelovanju med GZS in GZJ bo podpisan do konca leta

05. 02. 1998 16.44

Sporazum o sodelovanju med Gospodarsko zbornico Slovenije (GZS) in Gospodarsko zbornico Jugoslavije (GZJ) bo podpisan do konca leta, do poletja pa bo prišla na obisk v Slovenijo jugoslovanska gospodarska delegacija, so se na današnjih pogovorih dogovorili predstavniki slovenske in jugoslovanske gospodarske zbornice.

OMO in odbor za notranjo politiko o strategiji za EU

05. 02. 1998 12.45

Odbor državnega zbora za mednarodne odnose je danes na skupni seji z odborom za notranjo politiko in pravosodje obravnaval Strategijo Slovenije za vključitev v Evropsko unijo. OMO se je z dokumentom, ki ima status akta vlade, seznanil, hkrati pa je vlado pozval, naj dokument metodološko dopolni ter natančneje opredeli stališča do odprtih vprašanj v delu, ki se nanaša na skupno zunanjo in varnostno politiko.

Kitajska ne podpira uporabe nasilja proti Iraku

05. 02. 1998 09.49

Kitajska odločno zavrača vojaški poseg proti Iraku. Kitajski zunanji minister Qian Qichen je v današnjem telefonskem pogovoru izrecno posvaril ameriško kolegico Madeleine Albright pred morebitnim vojaškim posegom proti Iraku. Qian Qichen je poudaril, "da Kitajska ne podpira uporabe nasilja proti Iraku". Po njegovih besedah je državni in partijski voditelj Jiang Zemin "globoko zaskrbljen nad sedanjo krizo glede inšpekcij orožja v Iraku".

Bolnišnica ne odgovarja za ukradeno zobno protezo

05. 02. 1998 08.36

Bolnišnica ne jamči za zobno protezo, za katero se morebiti izkaže, da so jo ukradli med operacijo. Omenjeno odločitev je v ponedeljek objavilo deželno sodišče v mestu Itzehoe. Načeloma mora vsak bolnik pred operacijo poskrbeti za to, da svoje predmete shrani na varno, je sodišče utemeljilo svojo odločitev. Kraje zobovja, ki "ga načeloma ne more uporabljati kakšna tretja oseba" in je pred kratkim doletela neko pacientko, bolnišnica očitno ni pričakovala.

Frlec in Dini o slovenskem manjšinskem šolstvu v Italiji

04. 02. 1998 16.57

Slovenski zunanji minister Boris Frlec in njegov italijanski kolega Lamberto Dini sta tudi danes ob trilateralnem srečanju obravnavala dvostranska vprašanja, predvsem glede slovenske manjšine v Italiji.

Pričetek simpozija OECD v Parizu

03. 02. 1998 17.39

Predsednik Združenja nemške industrije (BDI) Hans-Olaf Henkel je pred začetkom simpozija Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) danes v Parizu poudaril, da bi morale v prizadevanju za dosego gospodarske rasti ter odprtje novih delovnih mest poleg podjetij tudi družbe postati bolj fleksibilne.

Clinton vnovič posvaril Sadama Huseina

30. 01. 1998 09.30

Ameriški predsednik Bill Clinton je včeraj znova poudaril, da so Združene države Amerike odločene, da bodo iraškemu voditelju Sadamu Huseinu preprečile ponovno uporabo orožja za množično uničenje. To je že drugo opozorilo Iraku v manj kot 48 urah, potem ko je Clinton skoraj enako svarilo izrekel v nedavnem nagovoru narodu.

Sanacija lendavske Nafte je odvisna od obeh lastnikov

29. 01. 1998 17.35

Minister za gospodarske dejavnosti Metod Dragonja se je v izjavi za javnost o obratovanju in izgubah rafinerije Nafta Lendava odzval na zadnje informacije lendavske Nafte in Petrola. Dejal je, da naj se Petrol odloči, ali bo ostal trgovec z naftnimi derivati ali pa bo vlagal tudi v proizvodnjo lendavske rafinerije. Usoda Nafte Lendava je v največji meri v rokah Petrola, ki je 55-odstotni lastnik Nafte. Lanska izguba Nafte Lendava je ocenjena na 800 milijonov tolarjev. Država kot 45-odstotna lastnica Nafte Lendava si prizadeva za oblikovanje celovitega koncepta reševanja lendavske rafinerije, ki bo v skladu z investicijsko študijo. Vlada je pripravljena zagotoviti aktivno udeležbo pri sanaciji Nafte, to pa mora zagotoviti tudi Petrol.

Rusija opozarja pred vojaškim napadom na Irak

28. 01. 1998 18.45

Ruski obrambni minister Igor Sergejev je v Bonnu opozoril pred vojaškim napadom na Irak, s katerim so zagrozile ZDA. Po srecanju z nemškim kolegom Volkerjem Ruehejem je Sergejev izjavil, da obstaja še vrsta drugacnih moznosti, s katerimi bi bilo iraškega predsednika Sadama Huseina moc pripraviti do sodelovanja z ZN.

Leto tigra bo tudi leto za tigra

28. 01. 1998 09.19

Letošnje leto tigra, ki se po kitajskem koledarju začne 28. januarja, mora biti tudi "leto za tigra", so poudarili pri Svetovnem skladu za zaščito narave (WWF). Sklad je te dni napovedal, da bo vložil milijon dolarjev za zaščito te živalske vrste. S sredstvi bodo skušali predvsem preprečiti divji lov ter politiko, ki uničuje tigrova naravna prebivališča, kar je glavni razlog za njegovo izumiranje. V začetku stoletja je v Aziji, od Kaspijskega morja do Balija, živelo več kot 100.000 tigrov, vendar se je njihovo število zmanjšalo za 95 odstotkov. Tri od osmih vrst - tiger z Balija, kaspijski tiger in javanski tiger - pa celo izumirajo. Po zadnjih raziskavah sklada vsak drugi tiger na prostosti živi v Indiji. Ocenjujejo, da jih v Bangladešu živi 300, v Nepalu 150 in v Butanu 80. Na Sumatri jih je najverjetneje še 400, v Maleziji 600, po 150 na Tajskem in v Vietnamu, 100 v Kambodži, 150 v Rusiji ter manj kot deset v Severni Koreji. Na Kitajskem jih živi le še kakih 30, medtem ko so jih leta 1950 prešteli 4000. Kljub naporom vodstev številnih azijskih držav, da zaščitijo to ogroženo živalsko vrsto, se njihovo število še naprej močno zmanjšuje. Ljudje še vedno uporabljajo tigrovo kožo, dlake živali uporabljajo za izdelovanje zdravil, penis smatrajo za afrodiziak, nekateri pari pa celo verjamejo, da bo njihov otrok moškega spola, če bodo nad zakonsko posteljo obesili tigrov smrček.

Svetniki potrdili mandat ljubljanske županje

27. 01. 1998 17.30

Ljubljanski svetniki so na današnji izredni seji potrdili mandat ljubljanske županje Vike Potočnik. V krajšem nagovoru je Potočnikova poudarila, da mora Ljubljana storiti korak naprej, ter izrazila prepričanje, da bi bil lahko njen napredek mnogo hitrejši, če bi bilo v mestu manj politike in več pripravljenosti za iskanje soglasja pri reševanju mestnih problemov.

Kmetijsko ministrstvo bo pomagalo kmetiji Ivana Večka

23. 01. 1998 15.27

Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Ciril Smrkolj je skupaj z državnim sekretarjem za prehrano Matjažem Kočarjem in predstavnico podpredsednika vlade Marjana Podobnika Milko Pance danes obiskal kmetijo Ivana Večka v Mislinji.

Fanatični Romeo: Odškodnina za nasilje v imenu ljubezni

17. 01. 1998 10.30

Deželno sodišče je nekega 39-letnega moškega, ki ga je mučila brezupna zaljubljenost, obsodila na 18 mesecev pogojnega zapora. Zaljubljenec mora svoji "izbranki" poleg tega plačati 5.000 mark odškodnine. Fanatični obrtnik je sedem let grozil nesrečnemu dekletu, jo zasledoval in jo nadlegoval. Svojo veliko ljubezen je prvič ugledal v nekem lokalu leta 1990. Od takrat je hodil v iste lokale kot ona, se s svojim športnim avtomobilom vozil sem ter tja mimo njene hiše, jo klical po telefonu, ji pisal pisma in kartice ter ji v nabiralnik metal lističe. Zapečatil ji je vse ključavnice, popackal avto in preluknjal zračnice na njenem avtomobilu. Izvedenci so 39-letnika označili za "zaostalega".

Albrightova in Cook poudarjata, da mora Irak spoštovati resolucije ZN

16. 01. 1998 10.10

Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright in njen britanski kolega Robin Cook sta v četrtek v Washingtonu poudarila, da mora Irak dopustiti brezpogojni dostop do svojih naprav inšpektorjem komisije Združenih narodov za razorožitev Iraka (UNSCOM). Cook je na skupni tiskovni konferenci dejal, da "mora Sadam Husein sprejeti povratek inšpektorjev" in da njegovi pogoji niso sprejemljivi. Velika Britanija po Cookovih besedah podpira "vsa potrebna sredstva", s katerimi bi Irak pripravili do spoštovanja resolucij Združenih narodov. Cook pa je v okviru ministrskega srečanja ZDA in EU v četrtek obenem izključil "novo partnerstvo" z Washingtonom na področju politike do Iraka, vse dokler bo ameriška vlada grozila s sankcijami podjetjem tretjega sveta. Cook je po srečanju potrdil, da so se Združene države in EU dogovorile za sodelovanje pri prerečitvi Iranu, da bi pridobil orožje za množično uničevanje, kot so jedrsko in kemično orožje ter balistične rakete.

Alžirijo bo obiskala misija EU

13. 01. 1998 18.11

Predstavniki zunanjih ministrstev držav članic Evropske unije so v Bruslju tudi formalno potrdili odločitev, da bo Alžirijo, ki jo zadnje dva tedna pretresajo vali krutega nasilja, obiskala misija EU. Kot se je izvedelo iz diplomatskih virov v Bruslju, so na sestanku ocenili, da lahko evropska trojka odpotuje že ta konec tedna, točen datum obiska pa je odvisen od odgovora alžirskih oblasti. Misija, sestavljena iz visokih predstavnikov - najverjetneje političnih direktorjev ali državnih sekretarjev v zunanjih ministrstvih - sedanje predsedujoče države EU Velike Britanije, prejšnjega predsedujočega Luksembruga in prihodnje Avstrije, se mora z zadostnimi informacijami iz Alžirije vrniti do 26. januarja, ko bo o izsledkih poročala na takratnem zasedanju zunanjih ministrov EU v Bruslju.

Diplomacija mora delovati na diskreten način

13. 01. 1998 17.45

Zunanji minister Boris Frlec je z maksimo, da "mora diplomacija delovati na diskreten način" na svoji prvi novinarski konferenci v Ljubljani - izvzemši srečanja z novinarji neposredno po prevzemu funkcije septembra lani - posredno odgovoril na pripombe v javnosti o domnevni zaprtosti zunanjega ministrstva. Misel je podkrepil z besedami, češ da "zunanje ministrstvo ne spi" in da "se ne želi skrivati". Dosežke slovenske zunanje politike v letu 1997 je označil za "presenetljivo dobre", saj "presegajo naša realna pričakovanja", leto 1998 pa bo po njegovem "eno najtežjih", tako na notranjepolitičnem kot na zunanjepolitičnem področju. Napovedal je začetek pogajanj z Evropsko unijo 12. marca v Veliki Britaniji, intenziviranje dialoga z zvezo NATO, oblikovanje nove trilaterale na osi Dunaj-Ljubljana-Zagreb predvidoma marca, aktivno vlogo v SECI-ju, "nadaljevanje konstruktivnega dialoga z vsemi sosedami" in "rekonstrukcijo ministrstva".

Šimpanz išče nov dom

11. 01. 1998 09.03

V živalskem vrtu v nemškem Osnabruecku iščejo nov dom za enega svojih novorojencev, šimpanza Sixtusa, ki ga je mama šimpanzinja zavrgla kmalu po rojstvu. "Ves čas joka in kliče mamo, pogreša toplino njenega telesa", je povedala veterinarka živalskega vrta Sussane Klomburg. Sixtusu bodo njegovi skrbniki skušali najti novo družino v drugem živalskem vrtu, do tedaj pa zanj skrbi njegov krušni oče, 44-letni negovalec živali Detlef Niebler. Ta ima s štiritedenskim šimpanzkom kar precej dela, saj se ga mladiček ves čas krčevito oklepa, vsaki dve uri pa ga mora hraniti z mlekom. "Šimpanzji dojenčki znajo biti mnogo bolj utrudljivi od človeških, saj jih ne moreš pustiti same - oni pa ne tebe", pravi zdravnica Klomburgova, ki sicer ne goji pretiranega upanja, da bo Sixtus našel novo družino v drugem živalskem vrtu.

Nimate ljubimca? Lahko si omislite virtualnega...

10. 01. 1998 08.47

Po tamagočiju, virtualnem žepnem ljubljenčku, prihaja na tržišče še virtualni ljubimec, elektronska igračka, ki so jo predstavili na sejmu igrač in iger v Hong Kongu. Lastnik, ki si želi pridobiti naklonjenost svojega virtualnega "partnerja", ga mora zasipati s cvetjem, slaščicami in ljubezenskimi pismi ter si s tem nabirati pozitivne točke. Ko jih zbere zadosti, je upravičen do virtualnega "poljuba" in virtualne "poroke". Ampak...Če lastnik svojemu elektronskemu ljubimcu ne namenja dovolj pozornosti, mu ta lahko obrne hrbet in si poišče utehe v objemu "koga tretjega".

Prva uradna poroka homoseksualnega para na Nizozemskem

09. 01. 1998 08.21

V skladu z novim nizozemskim zakonom, ki je stopil v veljavo 1. januarja letos, se je v mestu Rijswijk ta teden poročil prvi homoseksualni par. Postopek je preprost. Par mora najmanj petnajst dni pred uradno poroko podpisati deklaracijo o skupnem življenju, nato pa se lahko poroči. V omenjenem primeru so nizozemske oblasti paru, ki skupaj živi 40 let, dovolile poroko pred predpisano čakalno dobo, ker je eden od partnerjev na smrt bolan.

Karpov in Anand remizirala

08. 01. 1998 08.57

V peti partiji za naslov svetovnega šahovskega prvaka v Lausanni sta aktualni svetovni prvak Rus Anatolij Karpov in izzivalec Indijec Visvanathan Anand remizirala. Tokrat je z belimi figurami igral Karpov, šahista pa sta se po 55 potezah sporazumela za remi. Izid dvoboja je zdaj 3:2 za Karpova. Naslednja partija bo na sporedu danes. Karpovu zadošča za ubranitev naslova svetovega prvaka že remi, Anand (imel bo bele figure) pa mora zmagati, če želi nadaljevati dvoboj v petek v t.i. tie braku, ko bosta igralca igrala s krajšim časom za razmislek.

Evropska komisija obsoja kruto nasilje v Alžiriji

07. 01. 1998 17.28

Evropska komisija je danes ostro obsodila "kruto nasilje", ki se v zadnjih tednih dogaja v Alžiriji, in izrazila solidarnost s tamkajšnjimi prebivalci. Opozorila je, da Evropska unija ob tem ne sme "biti nema".

Stvari v Ljubljani se morajo premakniti iz mrtega teka

06. 01. 1998 12.24

Kandidat za ljubljanskega župana Anton Jeglič je na predvidoma zadnji novinarski konferenci pred nedeljskim drugim krogom nadomestnih volitev ocenil dosedanjo volilno kampanjo, ki je bila po njegovem prepričanju na nek način enolična, saj so pravzaprav vsi kandidati opozarjali na podobne probleme v mestu. Vsi si želimo, da se stvari v Ljubljani premaknejo iz mrtvega teka, zato mora to predstavljati tudi osnovo našega delovanja po končanih volitvah, je med drugim poudaril Jeglič.

Januar bo v znamenju razprodaj blaga

05. 01. 1998 18.17

Januar je običajno v znamenju razprodaj blaga. Čeprav bežen pogled po trgovinah pokaže, da se te povečini še niso začele, v Združenju za trgovino pri Gospodarski zbornici Slovenije pojasnjujejo, da trgovci lahko začnejo z zimsko posezonsko prodajo obutve 3. januarja, tekstilnega blaga in konfekcije teden dni pozneje, to je 10. januarja, za športno opremo pa se razprodaje lahko začnejo 5. februarja. Zimska posezonska prodaja obutve lahko traja do zadnjega februarja, vendar skupno največ štiri tedne.

Po pijačo bo treba kar peš

05. 01. 1998 08.56

Sodnik občine Hilsboro v ameriški zvezni državi Ohio je razglasil precej nenavadno sodbo - kroničnemu alkoholiku Dennisu Caysu je ukazal, naj se v roku 30 dni preseli v neposredno bližino trgovine s pijačami, da bo lahko po "kozarček" hodil peš. Sicer mu grozi od eno do poldrugo leto zapora. Caysa so osemnajstič privedli na sodišče zaradi vožnje v vinjenem stanju, zato je sodnik James Hapner ocenil, da je najpametneje, da se neozdravljivi alkoholik preseli nekam, kjer bo do pijače lahko prišel brez avtomobila. Sodnik Hapner je po poročanju agencije Reuters še razsodil, da mora Cays prihodnjih pet let vsak prvi teden januarja prebiti v zaporu.

Nemčija pozvala Italijo, da naj poostri varnostne ukrepe na mejah

02. 01. 1998 09.38

Spričo vala kurdskih beguncev v južno Italijo je nemški notranji minister Manfred Kanther Italijo pozval, naj poostri ukrepe glede varnosti na meji. Rim mora v enaki meri poskrbeti za to, da se upošteva Schengenski sporazum, je za nemški radio povedal minister Kanther. Ilegalci, ki jih ne zaustavijo v Italiji ali Grčiji, nadaljujejo namreč pot v ostale evropske države.

Jeglič se zavzema za zakonsko ureditev statusa glavnega mesta

30. 12. 1997 16.17

Kandidat za ljubljanskega župana Anton Jeglič je na novinarski konferenci pred drugim krogom nadomestnih županskih volitev osrednjo pozornost namenil odnosu oziroma dobremu sodelovanju med mestnim županom in mestnim svetom, kar je po njegovem prepričanju tudi predpogoj za učinkovito delovanje mestnih oblasti. Poleg tega je Jeglič na zadnji novinarski konferenci pred iztekom leta opozoril tudi na ustavno določbo, po kateri mora parlament z zakonom urediti status glavnega mesta v državi. Skladno s tem je županski kandidat zatrdil, da bo poskušal doseči, da država oziroma državni zbor omenjeno obvezo tudi čimprej izpolnita.

O kurdskih beguncih naj odloča t.i. Schengenski odbor

28. 12. 1997 13.39

Državni podsekretar v italijanskem zunanjem ministrstvu Piero Fassino se je v pogovoru za nedeljsko številko milanskega časnika Corriere della Sera zavzel za to, da o usodi kurdskih beguncev, ki so z ladjo v soboto pripluli do južnoitalijanske obale, odloča t. i. Schengenski odbor.

Avstrija želi v NATO

28. 12. 1997 12.42

Avstrijski zunanji minister Wolfgang Schuessel je zatrdil, da je "Avstrija lahko in mora biti članica zveze NATO". Jasno je tudi, koliko bi jo včlanitev v Severnoatlantsko zvezo stala: po sedanjih izračunih okrog 700 milijonov šilingov. Schuessel je menil, da bi obrambni minister Werner Fasslabend to vsoto lahko pokril celo iz tekočih proračunskih sredstev.