morju

Ukrajinski uspeh v Črnem morju, potopili naj bi še eno ladjo ruske flote

05. 03. 2024 15.04

Ukrajinski vojski naj bi uspel še en napad na rusko vojaško ladjo. Vodni droni, ki jih upravlja posebna enota, naj bi zadeli in potopili 1300-tonsko rusko patruljno ladjo Sergej Kotov v Črnem morju blizu Kerške ožine, ki ločuje okupirani Krim od obale jugozahodne Rusije. Usoda 60 članov posadke ladje zaenkrat še ni znana.

Trčenje ladij v Južnokitajskem morju: štirje ranjeni, Kitajci uporabili vodni top

05. 03. 2024 11.33

V bližini atola Second Thomas Shoal v Južnokitajskem morju, ki si ga lastita Peking in Manila, so trčila kitajska in filipinska plovila, je sporočila filipinska obalna straža. Za incident državi krivita druga drugo. Po navedbah Manile pa naj bi kitajska plovila z vodnim topom poškodovala štiri člane posadke na enem od filipinskih plovil.

Preluknjala je hranilnik, da je lahko kupovala sestavine za kuhanje

05. 03. 2024 08.00

Amadeja Lube je po zaslugi svoje babice že v otroštvu začutila ljubezen do kuhanja. Da bi lahko kupovala sestavine za peko, je celo preluknjala svoj hranilnik, kar pa se je izkazalo za odlično naložbo.

V Albaniji odprli prvo letalsko oporišče Nata na Zahodnem Balkanu

04. 03. 2024 15.30

S pristankom dveh italijanskih lovskih bombnikov eurofighter so v albanskem mestu Kucova kakih 80 kilometrov južno od Tirane odprli prvo letalsko oporišče zveze Nato na Zahodnem Balkanu. Odprli so ga v času povečanih ruskih groženj.

Znanstveniki razvozlali skrivnost mogočnih peščenih sipin

04. 03. 2024 06.47

Marsikdo ob omembi puščave pomisli na gladek oranžen pesek in stožčasto obliko sipin. Zvezdne oz. piramidne sipine, ki lahko dosežejo višino tudi več sto metrov, lahko najdemo v Afriki, Aziji, Severni Ameriki ... pa tudi na Marsu. Vendar pa strokovnjaki vse do zdaj niso mogli določiti datuma njihovega nastanka. Znanstveniki so zdaj razvozlali skrivnost visoke maroške sipine Lala Lallia.

ZDA v Gazo odvrgle prvih 38 tisoč obrokov hrane

03. 03. 2024 07.14

ZDA so iz zraka začele dostavljati humanitarno pomoč Palestincem na območju Gaze, je sporočilo Centralno poveljstvo ameriške vojske (Centcom). Kot so pojasnili na omrežju X, so tri ameriška vojaška transportna letala C-130 v skupni operaciji z jordansko vojsko v enklavo odvrgla okoli 38.000 obrokov hrane. Medtem se bodo Kairu nadaljevala pogajanja o prekinitvi ognja. Izrael je po navedbah ameriških virov načelno sprejel predlog dogovora s palestinskim islamističnim gibanjem Hamas, ki predvideva šesttedensko prekinitev sovražnosti in izpustitev najbolj ranljivih talcev Hamasa.

Britanska tovorna ladja z 41.000 tonami gnojila potonila v Rdečem morju

02. 03. 2024 15.35

Ladja Rubymar, ki je v britanski lasti in so jo 19. februarja s protiladijsko balistično raketo zadeli jemenski hutijevci, je potonila v Rdečem morju, potem ko je več dni vanjo vdirala voda. Gre za prvo ladjo, ki je bila popolnoma uničena po začetku hutijevske kampanje proti Izraelovim vojaškim operacijam v Gazi.

Dalmacijo zajelo neurje, pred otokom Šolta se je ustvarila vodna tromba

02. 03. 2024 15.45

Dalmacijo je zajelo močno neurje. Ponekod je padala toča, iz nekaterih krajev, med drugim Splita, pa poročajo o obilnem deževju. Pred obalo otoka Šolta se je ustvarila vodna tromba, najvišje vrhove v Dalmaciji pa je pobelil sneg.

Kraljeva mornarica zanika ugibanja o prodaji letalonosilke Prince of Wales

02. 03. 2024 13.11

Stanje v vojski Združenega kraljestva Velike Britanije ni rožnato. S kadrovskim pomanjkanjem se soočajo na primer v vojnem letalstvu, toda težave v mornarici, ki predstavlja temelj vojaškega in zgodovinskega ponosa, povzročajo zaskrbljenost nekaterih. Letalonosilka HMS Queen Elizabeth zaradi okvare ni izplula na Natove vojaške vaje, medtem ko naj bi po pisanju časnika Daily Mail zaradi klestenja proračuna razmišljali o prodaji druge letalonosilke HMS Prince of Wales. V kraljevi mornarici to možnost uradno zanikajo.

Britanski admiral, ki Zelenskemu pomaga potapljati črnomorsko floto

02. 03. 2024 07.07

Vse več je znanega o (ne)posrednem vpletanju močnejših članic zveze Nato v rusko-ukrajinski konflikt. Po razkritju Olafa Scholza, da se v Ukrajini nahajajo britanski in francoski vojaki, ki koordinirajo napade na ruske cilje, in potrditvi Londona, da je tam "manjše število britanskih vojakov", britanski The Times piše, da načelnik britanskega generalštaba Admiral Anthony Radakin aktivno sodeluje pri snovanju načrtov za napade na rusko črnomorsko floto.

Scholz razkril prisotnost britanskih in francoskih vojakov v Ukrajini

01. 03. 2024 11.48

Izjavi Emmanuela Macrona, da v evropskih članicah Nata razmišljajo o napotitvi vojakov v Ukrajino, poleg distanciranja večine držav in kritik na domačem političnem prizorišču sledijo (ne)posredna razkritja o že nekaj časa trajajoči prisotnosti in dejavnosti pripadnikov zahodnih vojska na ozemlju države. Nemški kancler Olaf Scholz naj bi z razkritjem vloge Britancev pri napadih z raketami Storm Shadow na ruske cilje "očitno zlorabil obveščevalne podatke", menijo v Londonu. Kako obsežna je prisotnost pripadnikov držav zveze Nato v Ukrajini in kakšno vlogo imajo?

Rusija naj bi preprečila napad komandosov na jugu Ukrajine

29. 02. 2024 13.13

Rusija je sporočila, da je preprečila poskus izkrcanja ukrajinskih posebnih enot na območju v južni Ukrajini, ki je pod rusko zasedbo. Pri tem naj bi bilo ubitih 25 ukrajinskih vojakov. V Kijevu so ta poročila delno potrdili. Z bojišč na fronti v vzhodni Ukrajini medtem poročajo o hudih bojih med ukrajinskimi in ruskimi silami.

'Blamaža' nemške fregate na Rdečem morju: raketi izstrelili proti zaveznikom

28. 02. 2024 20.32

Po informacijah nemških oboroženih sil Bundeswehr je pred jemensko obalo posadka fregate Hessen storila velikansko napako. Radarski sistemi na fregati, ki jo je nemška vlada poslala na območje na Rdečem morju, so namreč napačno prepoznali dron, ki je krožil nad njo, in ga označili za sovražnega. Nato so nadenj izstrelili dve raketi. Kasneje pa se je izkazalo, da bil dron ameriški.

'120-letna skrivnost je razvozlana': našli razbitine izginule SS Nemesis

28. 02. 2024 18.40

Leta 1904 je bila ladja SS Nemesis z 32 potniki na krovu na poti v Avstralijo, ko je zaplula v nevihto, za njo pa se je nato izgubila vsaka sled. Usoda britanskega parnika je bila sicer znana – tedne po njegovem izginotju je namreč na obalo morje naplavilo več trupel članov posadke ter ostanke ladje. Vendar pa je lokacija razbitin vse do zdaj ostala neznana.

Imajo Hrvati res najmanjše morje na svetu?

28. 02. 2024 06.14

Hrvati so prepričani, da imajo najmanjše morje na svetu. Gre za Karinsko morje pri Zadru. Veliko ni niti šest kvadratnih kilometrov in je skoraj 2000-krat manjše od Marmarskega morja, ki se nahaja v prehodu med Bosporjem in Dardanelami in trenutno uradno nosi naziv najmanjše morje na svetu. Ambiciozni prebivalci vasi in naselij okoli Karinskega morja že kujejo načrte, kaj bo pisalo na krajevnih in reklamnih tablah okoli morja, potem ko oziroma če bodo pristojne svetovne organizacije njihovemu morju priznale status najmanjšega na svetu.

Končana še ena preiskava sabotaže Severnega toka

26. 02. 2024 12.05

Danska policija je sporočila, da zaključuje preiskavo o sabotaži plinovoda Severni tok leta 2022, ki povezuje Rusijo in Nemčijo. Kot je pojasnila, ni zadostne podlage za nadaljevanje postopka. Danska je tako sledila Švedski, ki je končanje preiskave naznanila v začetku februarja. Kremelj se je na napoved Danske odzval kritično.

Trojica pobegnila iz pripora in ugrabila jahto: ubili naj bi dva Američana

25. 02. 2024 09.35

Trije moški, obtoženi nasilnega ropa, so pred dnevi pobegnili iz pripora v majhni karibski otoški državi Grenada. Po pobegu so ugrabili jahto in z njo odpluli v sosednjo državo. Lastnika jahte, ameriška državljana, sta medtem izginila, policija domneva, da ju je trojica ubila.

Igra izčrpavanja, druga hladna vojna in Putinovo blefiranje

25. 02. 2024 07.08

Ruska invazija na Ukrajino vstopa v tretje leto, miru pa ni na vidiku. Kremelj je zelo jasno povedal, da je edini cilj, ki ga bo sprejel, predaja Ukrajine, medtem ko so Ukrajinci enako jasno povedali, da se bodo še naprej borili. Kdaj in kako se bo torej ta vojna končala? O tem, kaj lahko pričakujemo, je za Foreign Policy spregovorilo več uglednih strokovnjakov.

Dve leti, odkar so lesene puške zamenjali za prave

24. 02. 2024 19.16

Ko je Vladimir Putin konec februarja 2022 ukazal začetek "posebne vojaške operacije" v Ukrajini, so nekateri vojaški analitiki napovedovali, da bo Kijev padel v treh dneh. Danes se je vojna prevesila v tretje leto. Na ulicah prestolnice ni ruskih vojakov, ti so se popolnoma umaknili tudi s severa države, zato pa vzhod še naprej krvavi. Frontna črta pušča za sabo na tisoče uničenih življenj, mrtvih, ranjenih, pohabljenih, razbitih družin.

Težave ZDA v Rdečem morju: Hutiji so nas presenetili

24. 02. 2024 17.43

V Washingtonu priznavajo, da imajo težave s preprečevanjem napadov jemenskih Hutijev na ladje v Rdečem morju. Kljub številnim letalskim in raketnim napadom, skupina še vedno krepi svoje zaloge orožja in še naprej napada ladje, ki so povezane z Izraelom, ZDA in Veliko Britanijo. "Še naprej nas presenečajo, ne vemo točno, kaj vse imajo na razpolago," je za CNN dejal eden od uradnikov. V Washingtonu menijo, da je problem v aktualni strategiji, ki omejuje obseg napadov.

Nato in Zahod potrdila nadaljnjo podporo in pomoč Kijevu

24. 02. 2024 11.53

Ob drugi obletnici ruske invazije na Ukrajino iz sveta prihajajo izrazi podpore Kijevu. Generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg je ob obljubi pomoči Ukrajino in njene zaveznice pozval, naj ne izgubijo upanja. London je Kijevu obljubil novo vojaško pomoč, Berlin pa je opozoril na nujnost okrepitve obrambe v Evropi. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je poudaril, da je paket pomoči ZDA v višini 55 milijard evrov, ki še čaka na potrditev v predstavniškem domu ameriškega kongresa, izrednega pomena za ukrajinski narod.

'Brez panike, pripravljeni smo na vse, zmagali bomo'

24. 02. 2024 07.00

24. februar 2022. Bil je četrtek, ko so ruske sile vdrle v Ukrajino in začele Putinovo "posebno vojaško operacijo". Brezkompromisno vojno, ki vstopa že v svoje tretje leto.

Dogovor potrjen, Hrvaška in Italija sta si razdelili Jadransko morje

23. 02. 2024 09.10

Hrvaška vlada je potrdila dogovor z Italijo o izključnem gospodarskem pasu, ki sta ga državi podpisali maja 2022 v Rimu. Z njim sta Jadransko morje praktično razdelili na dvoje, hrvaški zunanji minister Gordan Grlić Radman pa ga je takrat ocenil za zgodovinskega, saj rešuje vprašanje razmejitve. Državi sta za mejo potrdili že obstoječo črto razmejitve epikontinentalnih pasov na morskem dnu.

Luka Koper: Doseženi poslovni rezultati so bili nad pričakovanji

22. 02. 2024 17.06

Prihodki od prodaje skupine Luke Koper so bili lani s 312,8 milijona evrov skoraj enaki kot predlani, čisti dobiček pa je upadel za 24 odstotkov na 56,4 milijona evrov. Rezultate, ki so sicer presegli pričakovanja, so med drugim pojasnili z višjimi stroški.

Močni sunki vetra, dež se lahko ponekod spremeni v snežinke

22. 02. 2024 10.00

Do sredine noči na soboto bo predvsem v zahodni polovici Slovenije padla večja količina dežja. Južna pobočja na severozahodu države lahko lokalno prejmejo več kot 300 litrov padavin na kvadratni meter. Najbolj bo padalo v petek zvečer, ko se bo čez naše kraje pomikala vremenska fronta. Ob tem lahko ponekod tudi zagrmi.

Nekateri kampi za pavšaliste nekoliko omilili prvotno zvišanje cen

21. 02. 2024 07.44

Veliko ljudi poletne počitnice preživi v kampih ob Jadranu. Skupaj z vse večjim povpraševanjem po pavšalnih parcelah pa naraščajo tudi cene. Kot smo že poročali, so tudi letos kampi cene podražili, vendar pa se je podjetje Valamar povišanje vendarle odločilo nekoliko omiliti. Podjetje ima kar nekaj kampov, med drugim pri Poreču, Vrsarju, Puli in Krku.

Top počitnice v 2024: italijanski biseri Sardinija, Sicilija in Kalabrija

20. 02. 2024 00.15

Še niste razmišljali, kje bi preživeli prvomajske in poletne počitnice v 2024? Imamo popoln namig za vas: Ciao, bella! Tako je, Italija je TOP destinacija letošnjega poletja.

Hutijevci ob obali Jemna napadli dve ameriški in britansko ladjo

19. 02. 2024 20.44

Jemenski hutijevci so sporočili, da so v Adenskem zalivu z raketami napadli ameriški ladji Sea Champion in Navis Fortuna. Za zdaj še ni znano, ali sta bili ladji poškodovani. Hutijevci so napadli tudi britansko tovorno ladjo, ki je utrpela škodo, vso posadko pa so morali evakuirati. Velika Britanija je napad že obsodila.

Slovenija podpira pobudo za preučitev sporazuma med EU in Izraelom

19. 02. 2024 16.13

Slovenija podpira poziv Španije in Irske Evropski komisiji, naj znova preuči sporazum o sodelovanju med EU in Izraelom, je med zasedanjem zunanjih ministrov EU povedala ministrica Tanja Fajon. Dublin in Madrid sta poziv podala spričo napovedane izraelske ofenzive na Rafo, pred katero je posvarila tudi Fajonova.

Po nakupu sanjske hiše sledili zapleti: paru zažgali avto in zastrupili mačko

19. 02. 2024 11.21

61-letna Anita in 71-letni Gottfried, ki prihajata iz avstrijske Štajerske, sta želela upokojitev preživeti na Jadranskem morju. A nakup sanjske hiške na hrvaškem otoku Ugljan se je zaradi težavnega soseda sprevrgel v nočno moro.