morskega

Redko bližnje srečanje deskarjev in kita grbavca z mladičem
02. 08. 2020 15.54
Mladiček kita grbavca je presenetil deskarje ob avstralski vzhodni obali, ko se jim je približal na le nekaj metrov razdalje. Sprva so deskarji mislili, da se je mladič izgubil in ujel v past morskega psa, a se jim je nato pridružila še njegova veliko večja mama.

Američanko ubil veliki beli morski pes
29. 07. 2020 15.28
V Ameriški zvezni državi Maine je beli morski pes napadel 63-letno nedavno upokojeno direktorico iz New Yorka, medtem ko je plavala blizu otoka Bailey. To je prvi napad s smrtnim izidom, sicer pa drugi, ki je bil kdajkoli zabeležen v Mainu. Vrsta namreč ni značilna za to območje, saj je morje tu zanjo premrzlo.

Po 26 letih zanemarjena plaža v Luciji spet pod okrilje občine Piran
27. 07. 2020 14.15
Občina Piran je podpisala razvezo pogodbe s hrvaškim lastnikom hotela Metropol za upravljanje portoroške plaže Metropol, ki je bila dolga leta zanemarjena. "S tem plaža ponovno prehaja pod upravljanje občine," so zapisali. Delovanje plaže so zaupali Javnemu podjetju OKOLJE Piran, ki bo po novem skrbelo za oddajo senčnikov in ležalnikov, prav tako bo uredilo prostor za sanitarije in prhanje, pa prostor za prvo pomoč in reševalce ter garderobne prostore.

Iran v Hormuško ožino privlekel ogromno maketo ameriške letalonosilke
27. 07. 2020 13.13
Iran je v strateško pomembno Hormuško ožino pripeljal maketo ameriške letalonosilke, razkrivajo satelitski posnetki. Iran modele ameriških plovil sicer redno uporablja kot tarče v sklopu vojaških vaj, ki se pogosto odvijajo v ožini, skozi katero gre približno 30 odstotkov morskega transporta nafte.

Prvič v zgodovini posneli, kako je morski pes pokončal kita
15. 07. 2020 17.15
Ob obali Južne Afrike so z dronom po naključju posneli osupljiv prizor: samica belega morskega psa je napadla mladega grbastega kita, dolgega okoli 10 metrov. Najprej ga je ugriznila v rep, ko je kit izgubil veliko krvi, pa ga je napadla še pri glavi in ga naposled utopila. Vse skupaj je trajalo okoli 50 minut. "To je sploh prvič, da smo dokumentirali, kako je morski pes uspešno napadel živega kita," je povedal morski biolog Ryan Johnson.

Morski pes v Avstraliji ubil 17-letnega deskarja
11. 07. 2020 11.02
Na vzhodni obali Avstralije je morski pes napadel 17-letnega deskarja na vodi, ki je za posledicami poškodb umrl. V napadu je utrpel hude poškodbe noge. Napad se je zgodil pred obalo v kraju Wooli, ki leži približno 630 kilometrov severno od Sydneyja, je sporočila policija avstralske zvezne države Novi Južni Wales.

V dunajskem živalskem vrtu se je skotil mladiček morskega leva
07. 07. 2020 15.56
V dunajskem živalskem vrtu Schönbrunn so se razveselili mladička morskega leva. Po skoraj enem letu brejosti je samica z imenom Peaches skotila samčka s črnim kožuhom, ki pa za zdaj še nima imena.

Nov napad morskega psa v Avstraliji, umrl potapljač
04. 07. 2020 17.15
Na avstralski vzhodni obali blizu otoka Fraser je morski pes napadel 20-letnega potapljača. Poškodbe so bile tako hude, da je na kraju umrl. Gre že za letošnji četrti napad morskega psa v Avstraliji, ki se je končal s smrtjo.

Pri Krku našli potopljeno razbitino ladje iz časa rimskega imperija
23. 06. 2020 14.39
Iz Hrvaške prihaja novica o pomembnem arheološkem odkritju. Podvodni raziskovalec Velimir Vrzić je nedaleč od otoka Krk, na okoli 18 metrih globine, našel potopljeno ladjo iz časa rimskega cesarstva. V bližini razbitin so zakopani v pesku in blatu ležali tudi ostanki amfor, za katere se predvideva da so bile del tovora ene od trgovskih ladij, ki so potovale iz Dalmacije proti Benetkam.

Na priljubljeni avstralski plaži morski pes ubil deskarja
07. 06. 2020 11.11
V bližini priljubljene plaže na avstralski vzhodni obali je trimetrski morski pes napadel deskarja, ki je zaradi poškodb umrl. Na pomoč so mu sicer pogumno priskočili drugi deskarji, ki so ga zvlekli na obalo, a mu kljub hitremu posredovanju reševalcev ni bilo več pomoči. To je že letošnji tretji napad morskega psa v Avstraliji, ki se je končal s smrtjo.

Slovenci hitijo na svoje vikende na Hrvaškem, na meji dolge kolone vozil
21. 05. 2020 17.58
Čakalna doba na večini večjih mejnih prehodov s Hrvaško je že več dni zapored okoli dve uri. Še vedno namreč veliko Slovencev, ki imajo na Hrvaškem nepremičnine, prikolice ali plovila, vstopa na Hrvaško, saj je zanje vedno bolj pomembno, da gredo svojo lastnino pogledat, uredit in ob tem zaužit še nekaj morskega zraka. V hrvaški Istri je kljub razglašeni epidemiji vzdušje precej sproščeno, domačini pa se veselijo turistov.

V mirnih in čistih beneških kanalih opazili meduzo
22. 04. 2020 16.44
Zaradi odsotnosti čolnov in množice turistov so beneški kanali znova zaživeli. Voda v kanalih je kristalno čista, tamkajšnji prebivalci pa vsakodnevno v njej opažajo nove živali. Če so bile to najprej majhne ribice, je zdaj po kanalu mirno plavala velika meduza.

Globoko pod morskim dnom ob Antarktiki našli sledi deževnega gozda
09. 04. 2020 10.52
Nemški znanstveniki so odkrili sledi fosiliziranih iglavcev in drevesastih praproti v globinah do 30 metrov pod morskim dnom ob Zahodni Antarktiki. Gre za ostanke zmernega deževnega gozda izpred okoli 90 milijonov let, torej iz obdobja sredine krede, ko so še živeli dinozavri.

Zvezdniški pari, ki s tetovažami izkazujejo naklonjenost
15. 03. 2020 10.14
Ujemajoče ali identične tetovaže so vse bolj priljubljene, za tovrsten izraz naklonjenosti se odloča tudi vse več zvezdniških parov. Nekateri so si po razhodu tetovaže tudi odstranili.

Bližnje srečanje s kitom grbavcem
21. 02. 2020 11.13
Razgret beton, iskanje parkirnega mesta in pripeka opoldanske vročine, ki se je razlezla v vsak kotiček prikupnega morskega mesteca Lahaina, kjer v pristanišču čakajo čolni, ki nas popeljejo do mogočnih kitov. Teh je namreč v februarju največ ravno ob obali zahodnega dela otoka Maui.

Slovenija – neokrnjena narava? Podatki pravijo drugače, težave z izvajanjem zakonov
09. 02. 2020 08.00
Pred 100 leti, ko vsakdan še ni bil poln plastičnih lončkov, pametnih telefonov in ostalih pripomočkov, ki so nam 'olajšali' hiter tempo življenja, so naši predniki že vedeli, da je narava v Sloveniji izjemna in da jo moramo zaščititi. A čeprav smo prepričani, da živimo v zeleni butični državici, uradni podatki ne kažejo le lepe slike o neokrnjeni naravi. Čeprav imamo na tem področju bogato zakonodajo, smo postavljeni pred izziv izvajanja predpisanega. Poleg tega Nacionalni program varstva narave ni pripravljen v skladu z zakonodajo.

Kriminalistične preiskave v Piranu: Gašparja Mišiča izpustili iz pridržanja
04. 02. 2020 09.40
V piranski občinski stavbi in podjetju Okolje Piran so kriminalisti opravili hišne preiskave, preiskovali pa naj bi sum zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti. Zlorabe položaja naj bi bil osumljen Gašpar Gašpar Mišič, ker naj bi na škodo občine Piran družbi Hotel Palace Portorož pridobil za 3,2 milijona evrov premoženjske koristi. Odredili so mu policijsko pridržanje, a ga kasneje že izpustili.

Tako to počnejo Japonci: olimpijski krogi že stojijo na obali Tokia
17. 01. 2020 12.13
Nekaj več kot šest mesecev pred začetkom poletnih olimpijskih iger v Tokiu so organizatorji na mestnem obrežju namestili ogromne olimpijske kroge.

Leta 2019 svetovni oceani najtoplejši do zdaj
14. 01. 2020 10.23
Svetovni oceani so bili leta 2019 najtoplejši od začetka meritev, poleg tega pa se vse hitreje segrevajo, kar je po besedah znanstvenikov dokaz globalnega segrevanja. Ob tem so poudarili, da je še mogoče ukrepati.

'Slovenski zmaji letajo po indijskem nebu, kot da so tam doma'
12. 01. 2020 07.00
Trije Slovenci zmajskega društva KAP Jasa se te dni mudijo v Indiji na Mednarodnem zmajskem festivalu IKF Gujarat, ki je največji te vrste na svetu. Obišče ga na stotisoče ljudi in stotine zmajarjev. Za zmajske navdušence je to priložnost, da se srečajo, pogovorijo, poveselijo, predvsem pa pokažejo, kakšna leteča presenečenja so zasnovali, sešili, sestavili in poslali v nebo. Fantje so se nam oglasili iz Indije in sporočili, da uživajo, čeprav jim ne gre nič po načrtih.

Leto 2019 v znamenju poletnih neurij, junijske vročine in hladnega maja
13. 12. 2019 10.53
Podatki vremenoslovcev kažejo, da je bilo letošnje leto v Sloveniji med najtoplejšimi v merilni zgodovini. Vremensko dogajanje so najbolj zaznamovala poletna neurja, junijska vročina in dolgotrajno hladno vreme maja. Kljub obilnim padavinam v posameznih mesecih in območjih poplav večjega obsega ni bilo, poletna suša pa je bila najbolj izrazita na Goriškem.

Nibali bo leto 2019 skušal čim prej pozabiti, 2020 bo napadal Giro in OI
13. 12. 2019 12.10
Za Vincenzom Nibalijem je leto, v katerem se ni proslavil. Pred novo sezono, zanj 16. v svetu profesionalnega kolesarstva, pravi, da je bila sprememba moštva nujna, saj so se v njem dogajale ‘čudne’ stvari. Za leto 2020 napoveduje naskok na italijanski Giro, v mislih pa ima tudi olimpijske igre v Tokiu.

V Jadranskem morju plava 700-kilogramska pošast
11. 12. 2019 10.56
Trogirska ribiča sta med Blitvenico in Rogoznico ulovila 700-kilogramsko in 5,7 metra dolgo samico morskega psa. Ker pa je sivi morski pes (Hexanchus griseus) zaščitena vrsta, sta ga morala ribiča izpustiti v morje. Vrnitev orjakinje v njen naravni habitat je zahtevala precejšnje napore posadke.

75.000 rastlin in 165 milijonov evrov pozneje: kako so opustošen otok spremenili v oazo
01. 12. 2019 07.08
Ocean Cay je otoček, ki leži dobrih 100 kilometrov vzhodno od Miamija, upravno pa sodi pod Bahame. Narejen je bil, da bodo na njem pridobivali aragonitni pesek. A ko se je proizvodnja končala, je na območju ostal opuščen industrijski kompleks, ki je zaradi vplivov na okolje opustošil tudi podvodno življenje v širši okolici otoka. Propadanje se je nadaljevalo, dokler se na otoku niso lotili inovativnega okoljskega projekta – spreminjanja območja v naravni rezervat.

Zavrženim živalim dajejo novo upanje
23. 11. 2019 07.00
Zavod SVSP je neprofitna organizacija, kjer so trenutno aktivni trije veterinarji, vsi na prostovoljni bazi. S pomočjo svojih podpornikov in ljubiteljev živali skrbijo za zapuščene mačke, včasih tudi za pse, kunce, hrčke, plazilce in celo golobe in vrane. Srečujejo se z grozljivimi zgodbami zanemarjanja živali, pa tudi s srčnimi ljudmi, ki za dobrobit le-teh namenijo svoje prihranke ali jim donirajo hrano, brisače in druge pripomočke.

Skrivnostno izginulo podmornico po 77 letih našli pri Malti
02. 11. 2019 15.48
Raziskovalci so pri Malti na približno 400 metrih globine našli razbitine potopljene podmornice HMS Urge, ki je skrivnostno izginila pred 77 leti. Pri iskanju je zadnji dve leti sodelovala tudi malteška univerza – s posebnim projektom skeniranja morskega dna. Območja iskanja potopljenega plovila so bila tako določena na podlagi predvidevanj, kje bi se podmornica lahko nahajala.

Ob obali Floride plava 900-kilogramski morski pes
28. 10. 2019 08.57
Ob obali Floride plava petmetrska in 900 kilogramov težka samica belega morskega psa. Gre za drugi največji primerek morskega psa, ki so ga v zadnjem času zaznali v vodah Atlantika.

Zvezdnik s Hvara prinesel boleč 'spominek'
18. 10. 2019 15.27
Neil Patrick Harris, zvezdnik serije Kako sem spoznal vajino mamo, je poleti z družino užival na Hvaru. A med dopustovanjem se mu je pripetila tudi majhna nesreča, zaradi katere je moral zdaj celo na operacijo – krivec za to pa je bil morski ježek.

Hrvaški ribič, ki namesto rib 'lovi' turiste: Če ne spremenimo navad, bo morje prazno
08. 09. 2019 08.00
''Oče in mama sta mi umrla, ko sem bil mlad. Sam sem moral preskrbeti družino. Vse z ribolovom. Zdaj pa ne gre več,'' pripoveduje hrvaški ribič, ki priča, da je rib v Jadranskem morju vedno manj. Reševanja izropanega morja so se v naravnem parku Telašćica lotili na inovativen način. K zaščiti morskega ekosistema so vključili ribiče in jih, tako da so jim ponudili alternativne vire preživetja, prepričali, da prenehajo s prekomernim ribolovom.

Ana Dežman
03. 09. 2019 08.26
Hčerka Elde Viler pravi, da ji prav sodelovanje v šovu pomeni največji karierni dosežek. Želi si, da bi se dokazala v moških vlogah, malo pa se boji rapanja in dolgih besedil, ki si jih je treba zapomniti.