mrzlica

'Opičje koze je treba čim prej uvrstiti v prvo skupino nalezljivih bolezni'
25. 05. 2022 07.11
Vlada je na torkovi dopisni seji sprejela Sklep o uporabi ukrepov, ki jih določa Zakon o nalezljivih boleznih, pri nalezljivi bolezni opičje koze. "Okužbo z virusom opičjih koz je treba čim prej uvrstiti v prvo skupino nalezljivih bolezni, za katere je po ZNB obvezna prijava za vse izvajalce zdravstvene dejavnosti," je vlada zapisala v sporočilu za javnost.

Kaj so opičje koze in kakšni so simptomi?
24. 05. 2022 10.46
Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije opičje koze povzroča virus, soroden tistemu, ki je kriv za bolezen črnih koz. Ta je bila z globalno kampanjo cepljenja izkoreninjena leta 1980. Simptomi pri okužbi z virusom opičjih koz so lahko blagi ali resni. Sprva se pojavijo simptomi, podobni gripi, kot so vročina, bolečine v mišicah in otekle bezgavke. Pozneje pa se lahko pojavijo izpuščaji in rane, ki so občasno tudi boleče.

ECDC: Opičje koze bi lahko tudi v Evropi postale endemične
23. 05. 2022 08.31
Opičje koze bi lahko tudi v Evropi postale endemične, svari ECDC. WHO medtem miri, da naj bi bilo tveganje za splošno populacijo za zdaj izjemno nizko in da je situacija obvladljiva. Do zdaj so primere opičjih koz potrdili v 15 državah zunaj Afrike. V Evropi so potrdili že več kot 80 primerov, okužbe se pojavljajo tudi v ZDA, Kanadi, Avstraliji in Izraelu. Gre za zelo stabilen virus, zato so mutacije malo verjetne, vseeno pa strokovnjaki WHO zdaj preiskujejo, ali je pri trenutnih izbruhih morda prišlo do mutacije virusa.

Primere opičjih koz do zdaj potrdili v devetih evropskih državah
21. 05. 2022 15.53
Svetovna zdravstvena organizacija sporočila, da je bilo doslej v vsaj 12 državah potrjenih več kot 80 primerov opičjih koz, trenutno pa preiskuje še 50 domnevnih primerov okužb. Okužbe so bile potrjene v devetih evropskih državah ter v ZDA, Kanadi in Avstraliji.

Primere opičjih koz potrdili tudi v Avstraliji, na Švedskem, v Franciji in Nemčiji
20. 05. 2022 14.28
Avstralske zdravstvene oblasti so potrdile prvi primer okužbe z virusom opičjih koz, preiskujejo pa še en primer verjetne okužbe. Oba moška sta se nedavno vrnila s potovanja po Evropi. V četrtek se je vse daljšemu seznamu držav s potrjeno okužbo pridružila še Švedska. O prvih primerih opičjih koz poročajo tudi iz Francije in Nemčije. Na NIJZ pojasnjujejo, da primera opičjih koz v Sloveniji še niso zaznali.

Kako Slovenci kupujejo Bitcoin
25. 09. 2018 00.01
Bitcoin in druge kriptovalute lahko kupite na najrazličnejše načine, ki pa so večinoma še vedno preveč zapleteni za običajnega uporabnika. Kriptomat je plod slovenskega znanja in se ukvarja z reševanjem tega problema - kako kriptovalute približati ljudem, ki jih ne zanima dnevno trgovanje in zapletene investitorske funkcije na neprijaznih vmesnikih.

Na dražbi umetnine, ki jih je zbiral Anthony Quinn
24. 02. 2022 20.57
Galerija Artemis v Koloradu bo na spletni dražbi 27. februarja ponudila umetnine, ki jih je pridobil ameriški filmski igralec Anthony Quinn. Del izkupička bo namenjen fundaciji Anthony Quinn, ki jo je ustanovila njegova žena Katherine Quinn za financiranje umetniških štipendij za mlade in za spodbujanje umetniškega izobraževanja.

Po hladnokrvno odpravljenih Pistonsih Mavericksi čakajo na četrtek
09. 02. 2022 11.11
Po zadnji tekmi pred koncem prestopnega roka Dallas nima razloga, da bi posegal v ekipo. Mavericksi so po počasnem začetku rutinsko zdrobili Detroit, tako da so zadnjo četrtino lahko odigrali igralci s klopi (116:86). To je bil tudi edini razlog, da Luka Dončić (33 točk, 11 podaj, 7 skokov) ni zbral tretjega zaporednega trojnega dvojčka.

Na sanremskem glasbenem festivalu slavila Mahmood in Blanco
06. 02. 2022 09.02
V San Remu so razglasili zmagovalce znamenitega festivala italijanske popevke. Na 62. izvedbi je slavil duet Mahmood & Blanco s skladbo Brividi (Mrzlica). Druga je Elisa s skladbo O forse sei tu (Ali pa si morda ti), tretji pa legendarni Gianni Morandi, ki je zapel Apri tutte le porte (Odpri vsa vrata).

Stroga pravila za vstop olimpijcev na Kitajsko: podatki o cepljenju in bolezenskih znakih
19. 01. 2022 18.55
Diplomatski bojkot olimpijskih iger pomeni odsotnost uradnih političnih predstavnikov, ne pa tudi športnega bojkota. Najboljše zimske športnike sveta te dni že zajema potovalna mrzlica, priprave pa so letos povezane predvsem z zelo strogimi varnostnimi ukrepi za preprečitev širjenja okužbe s koronavirusom. Slovenska odprava je sicer manjša za enega športnika, saj je smučar Štefan Hadalin sporočil, da zaradi osebnih razlogov prekinja z nastopi v tej sezoni, torej izpušča tudi olimpijske igre. Iz Slovenije se tako v Peking odpravlja 120 članov, od tega 40 tekmovalcev. Letos za olimpijske igre veljajo prav posebni protokoli, ki jim morajo slediti prav vsi, ki tja odhajajo.

Nakupovalna mrzlica pred božičem že v polnem teku
20. 12. 2021 19.43
Obisk trgovskih centrov je zaradi epidemije in koronskih omejitev sicer manjši, po vrednosti nakupov pa je, kot ugotavljajo trgovci, enak kot v predkoronskem času. Nakupovalne navade so se s korono spremenile: če so se prej potrošniki v trgovskih centrih večinoma sproti odločali, kaj bodo kupili, si zdaj izdelke že prej ogledajo na spletu in pridejo v trgovine pripravljeni. V primerjavi s prejšnjimi leti večina darila tudi kupuje prej in ne čaka na zadnji trenutek.

Ema priporočila uporabo Pfizerjevega cepiva za otroke od 5. do 11. leta
25. 11. 2021 13.22
Evropska agencija za zdravila je priporočila razširitev uporabe cepiva proti covidu-19 podjetij Pfizer/BioNTech na otroke, stare od pet do vključno enajst let. Za mlajše otroke priporoča manjši odmerek cepiva kot za ostale. Odmerek naj bi tako vseboval le 10 namesto običajnih 30 mikrogramov. Enako kot starejši pa naj bi ga tudi mlajši otroci prejeli z injekcijo ter dvakrat, in sicer v razmaku treh tednov. Cepivo Comirnaty je Ema za stare 12 let in več odobrila že pred časom.

Letos porast mišje mrzlice, ena oseba umrla
13. 10. 2021 09.36
NIJZ je letos doslej prejel prijave o 562 primerih mišje mrzlice, kar je veliko več kot lani, ko je v celotnem letu prejel 14 prijav. Med obolelimi je 240 oseb potrebovalo bolnišnično zdravljenje, ena oseba je umrla. Precej več kot zadnja leta je letos tudi primerov zajčje mrzlice.

Sara Rutar in Alana Vrviščar postavljeni pred kuharski izziv
22. 09. 2021 20.22
Že sedem sezon oddaje MasterChef Slovenija je za nami, a kuharska mrzlica se nadaljuje. Ekipa se pripravlja na novo sezono – prijave so še vedno odprte – mi pa smo za zdaj edino žensko zmagovalko, Saro Rutar, in tekmovalko pretekle sezone, Alano Vrviščar, odpeljali tja, kjer se je njuna pot v MasterChefu začela – na avdicijo. Postavili smo jima nov izziv.

Cepivo Pfizer/BioNTech varno za otroke od 5. do 11. leta starosti
20. 09. 2021 15.28
Pri sodelujočih v študiji, starih od 5 do 11 let, je bilo cepivo varno, razvil pa se je tudi robusten odziv protiteles, kažejo podatki kliničnih preizkusov cepiva. Najpogostejši stranski učinki so bili bolečina in oteklina na mestu cepljenja, glavobol, mrzlica in povišana temperatura. V podjetju so napovedali, da bodo podatke čim prej predložili pristojnim v EU, ZDA in drugod po svetu.

Med epidemijo opazen povečan obisk gozdov
14. 09. 2021 20.07
Med epidemijo marsikdo veliko več časa kot sicer preživlja v naravi. V zadnjem letu in pol se je močno povečal tudi obisk gozdov. Vse več obiskovalcev pa ne pozna gozdnega bontona, pravil o spoštovanju gozda, njegovih lastnikov in gozdnih prebivalcev, živali. Katere so najpogostejše kršitve?

V Sloveniji voda prvič potrjena kot možen vir okužbe z zajčjo mrzlico
10. 08. 2021 11.46
Epidemiološka obravnava primerov zajčje mrzlice (tularemije) v severnoprimorski regiji je prvič v Sloveniji potrdila prisotnost bakterije Francisella tularensis v pitni vodi treh zasebnih vodovodov, namenjenih lastni oskrbi, so pojasnili na NIJZ. Preiskava za potrditev vzročnosti še poteka. Na NIJZ odsvetujejo pitje vode iz vodnih virov v naravi.

Mama Luke Dončića: Igranje za domovino je zanj res nekaj posebnega
05. 08. 2021 06.00
Košarkarska mrzlica se stopnjuje, oči vseh pa so uprte v naše fante, ki jih čaka zelo pomembna tekma. Zmaga bi lahko prinesla najmanj srebrno olimpijsko medaljo, pa tudi boj za zlato. Veliko pozornosti bo tudi na čudežnem dečku Luki Dončiću, o katerem je v oddaji 24UR ZVEČER spregovorila njegova mama Mirjam Poterbin. Zelo podrobno Dončića spremljajo tudi po tujini, kaj o njem pravijo v ZDA?

Po ZDA se širi glivična okužba, odporna na vsa obstoječa zdravila
24. 07. 2021 16.41
V ZDA se soočajo s primeri smrtonosne glivične okužbe, odporne na vsa obstoječa zdravila. Predstavniki zdravstva so dejali, da se širi po domovih za ostarele in bolnišnicah. Nevarna je predvsem za bolnike z resnimi zdravstvenimi težavami, prenaša pa se tako z osebe na osebo kot tudi prek onesnaženih površin. Okuženih je že več kot 120 ljudi, od petih, ki so bili popolnoma odporni na zdravljenje, so trije umrli.

Na Severnem Primorskem in Notranjskem izbruh zajčje mrzlice
20. 07. 2021 20.22
Za mišjo mrzlico je letos zbolelo že več kot 400 ljudi, ena oseba je umrla. Kot vse kaže, pa nimamo le mišjega leta, na Severnem Primorskem je zdaj izbruhnila še zajčja mrzlica. Ta je redkejša, a še nevarnejša, več kot polovica obolelih potrebuje bolnišnično oskrbo. Določanje diagnoze pa dodatno otežuje dejstvo, da najpogostejši prenašalci te bolezni sploh niso zajci.

Mišja mrzlica: največ primerov zabeležili v Idriji, sledita Kočevje in Ljubljana
21. 06. 2021 14.26
Nacionalni inštitut za javno zdravje je objavil nove podatke o številu primerov mišje mrzlice po občinah. Skupaj so zabeležili 213 okužb. Največ primerov so zabeležili v Idriji, kjer so letos zabeležili 23 primerov, sledita Kočevje s 19 primeri in Ljubljana s 13.

Med simptomi delta seva prevladujeta glavobol in izcedek iz nosu
14. 06. 2021 16.36
Glede na novo raziskavo so glavobol, vneto grlo in izcedek iz nosu najpogostejši simptomi okužbe z delta različico novega koronavirusa. Profesor Tim Spector, ki vodi študijo Zoe Covid Symptom, pravi, da mlajši ljudje delta različico virusa občutijo "kot prehlad". A čeprav se morda ne počutijo tako slabo, so lahko kužni in ogrožajo druge.

Prelomna raziskava: primere mrzlice denga zmanjšali za 77 odstotkov
10. 06. 2021 19.22
Število primerov mrzlice denga se je zmanjšalo za kar 77 odstotkov, število hospitalizacij pa za 86 odstotkov, so pokazali rezultati prelomne študije, v okviru katere so komarje okužili z bakterijo Wolbachia, s tem pa močno zmanjšali širjenje virusa.

Gozdar prebolel mišjo mrzlico: Bolelo me je zadaj za očmi, glava, vročina
09. 06. 2021 14.48
NIJZ je letos v Sloveniji zaznal porast primerov mišje mrzlice, kar se odraža tudi v večjem številu hospitalizacij in obravnav bolnikov. Doslej je prijavljenih več kot 200 primerov hemoragične mrzlice z renalnim sindromom, na ljubljanski infekcijski kliniki ta hip leži osem bolnikov, 70 so jih že odpustili, so povedali na novinarski konferenci. Svojo izkušnjo z boleznijo je delil tudi gozdar Florjan Omejec.

Invazija nevarnih glodavcev
25. 05. 2021 20.54
"Kamor koli stopiš, se usedeš, kar koli primeš, povsod same miši," o pravih mišjih invazijah zadnji mesec poročajo kmetje in gozdni delavci, med katerimi se povečuje tudi število obolelih z mišjo mrzlico. Vzrok za takšno namnožitev: bogat jesenski obrod žira in želoda, mila zima in razmeroma topel začetek pomladi. Ekipa Preverjenega se je odpravila v osrčje Trnovskega gozda, kjer je res vse gomazelo od sicer na prvi pogled ljubkih, a človeku zelo nevarnih glodavcev, saj so gostitelji človeku patogenega hanta virusa.

Število primerov mišje mrzlice narašča: NIJZ doslej prejel 95 prijav
10. 05. 2021 19.13
NIJZ je doslej prejel prijave 95 primerov mišje mrzlice, od tega največ, to je 56, pri osebah s stalnim prebivališčem v ljubljanski zdravstveni regiji. Iz družbe Slovenski državni gozdovi pa so sporočili, da je zbolelo tudi nekaj gozdnih delavcev.

Več gozdarjev SiDG zbolelo za mišjo mrzlico
09. 05. 2021 15.35
Gozdarji Slovenskih državnih gozdov opažajo, da je predvsem na širšem območju Trnovskega gozda močno naraslo število primerov mišje mrzlice. Na družbenem omrežju so opozorili, da gre za nevarno akutno nalezljivo bolezen, ki se z glodavcev na človeka prenaša z vdihavanjem virusa v zraku. Na več prijavljenih primerov te bolezni opozarjajo tudi epidemiologi, ki spodbujajo k previdnosti pri opravilih, pri katerih bi lahko prišli v stik z mišjimi iztrebki.

Pomemben znanstveni preboj: novo cepivo proti malariji 77-odstotno učinkovito
23. 04. 2021 18.06
Znanstvenikom se na področju razvoja cepiva proti malariji morda obeta pomemben preboj. Prve ocene novega cepiva so namreč pokazale do 77-odstotno učinkovitost. Ugotovitve bodo zdaj skušali še dodatno podkrepiti z aplikacijo cepiva skoraj 5000 otrokom v štirih afriških državah.

Letos zabeležili 47 primerov mišje mrzlice: 'Očitno je pred nami mišje leto'
14. 04. 2021 13.39
Epidemiologi opažajo večje število prijavljenih primerov mišje mrzlice. Od začetka januarja so jih zabeležili že 47. Nuška Čakš Jager z NIJZ je zato pozvala k previdnosti ob opravilih, kjer bi lahko prišli v stik z mišjimi iztrebki, kot je na primer čiščenje kleti in drvarnic. Bolezen poteka z vročino, slabim počutjem in številnimi drugimi znaki, ob katerih bi lahko posumili na okužbo s covidom-19.

Pri starejših povečini še vedno cepijo skupino nad 75 let, uspešnejši v Mariboru
22. 03. 2021 15.23
Po Sloveniji se nadaljuje cepljenje proti covidu-19. Po večjih zdravstvenih domovih (ZD) med starejšimi še vedno cepijo skupino nad 75 let, sicer pa tudi šolnike in kronične bolnike. V Zdravstvenem domu Maribor so doslej uspeli s cepivom AstraZenece precepiti vse kronične bolnike, stare do 65 let, osebe stare med 60 in 65 let in zaposlene v izobraževanju. Začelo se je tudi cepljenje drugih poklicnih skupin prebivalstva, pomembnih za delovanje države. Janša je sporočil, da bodo tudi novinarji, zaradi narave dela, vključeni v eno od prednostnih skupin.