mutacije

BLOG: Najboljši vitamini za ženske

28. 10. 2018 07.00

Drage moje dame, kljub temu, da se zelo trudite ohranjati mladosten videz, pravo telesno težo in se zdravo prehranjujete, se lahko zgodi, da v telo ne vnašate zadostne količine vitaminov, ki so za vas, vaše zdravje, izgled in počutje, izjemnega pomena. Vas zanima, na vnos katerih bi morale biti še posebej pozorne?

BLOG: Najboljši vitamini za moške

14. 10. 2018 07.00

Velik odstotek moških, ki danes uživajo tisto tipično "zahodno prehrano", brez sadja in predvsem zelenjave, ne oskrbi telesa z določenimi nujno potrebnimi vitamini. Številne zdravstvene težave in slabo počutje pa so nato povezane s tem primanjkljajem.

Na domu v Virginii našli dvoglavo kačo

24. 09. 2018 15.49

Lastnica hiše v ameriški zvezni državi Virginia je ob prihodu domov doživela neprijetno presenečenje. V domačem vrtu jo je namreč pričakala kača, kar sicer ne bi bilo nič nenavadnega, če ta ne bi imela dve glavi. Tovrstne kače so v divjini precej redke, po navadi pa imajo kratko življenjsko dobo.

Z umetno inteligenco v boj proti raku

03. 09. 2018 12.11

Britanski znanstveniki so naredili nov pomemben korak v raziskavah rakavih celic. Z umetno inteligenco Al bodo sedaj imeli boljši vpogled v razvoj in napredek različnih vrst tumorja, predvidevajo pa tudi, da naj bi z novim znanjem pacientom z rakom bistveno povečali možnosti preživetja.

Levkemija pri otrocih delno povezana s preveč čistim okoljem

23. 05. 2018 06.00

Tudi vi želite svojega otroka čim bolje zaščititi pred vsako možno okužbo? Brezhibno čisti domovi, prekomerna uporaba antiseptičnih robčkov za vlaženje – neverjetna želja, da bi dojenčke zaščitili pred vsemi okužbami, delno botrujejo k nastanku najpogostejše oblike raka pri otrocih, razkriva več kot trideset let trajajoča raziskava.

Novo upanje: bomo kmalu dobili test, ki lahko odkrije več rakavih obolenj hkrati?

19. 01. 2018 10.33

Se na področju zgodnjega odkrivanja raka obeta nov preboj? Skupina britanskih strokovnjakov je namreč razvila 'univerzalen' test za odkrivanje kar osmih pogostejših rakavih obolenj, kar bi lahko bolnikom precej povečalo možnosti preživetja. Strokovnjake čaka še precej testiranj preden bi lahko test dali v uporabo, svetujejo pa, da bi z njim bolnika testirali enkrat letno.

Amiši z gensko mutacijo živijo deset let dlje

19. 11. 2017 08.24

Znanstveniki so preučili 117 članov skupnosti Berne v zvezni državi Indiana in odkrili, da ima kar 43 amišev mutirano kopijo gena serpine 1. Ti so v povprečju živeli do 85. leta, ostali pa so umrli v povprečju stari 75 let. Tisti z gensko mutacijo so bili tudi bolj zdravi.

BLOG: Zakaj je zeleni čaj zdrav in koliko ga lahko spijemo?

12. 11. 2017 06.30

Eden najbolj zanimivih paradoksov v zvezi z zelenim čajem je, da se s pitjem lahko pomirimo in sprostimo, hkrati pa povečamo budnost. Raziskave kažejo, da imajo ljudje, ki pijejo šest ali več skodelic zelenega čaja na dan, nižje ravni poškodb, nastalih zaradi vnetij. Kaj pa hujšanje, ga res pospeši? Koliko čaja lahko spijemo? In kakšni so negativni učinki?

Nov uspeh slovenskega dijaka na področju nevroznanosti: iz Katmanduja prinesel srebrno medaljo

07. 11. 2017 12.00

Domen Pregeljc, dijak 4. letnika Gimnazije Vič, je na azijsko-pacifiški konferenci mladih znanstvenikov v Katmanduju osvojil srebrno medaljo za raziskovalno delo na področju nevroznanosti. Njegove raziskave imajo pomembno vlogo pri razumevanju metabolizma živčnih prenašalcev ter s tem povezanih nevroloških bolezni.

Kitajci znova razburjajo: v laboratoriju 'popravili' človeški zarodek, tokrat z novo metodo

28. 09. 2017 08.30

Že leta 2015 so kitajski znanstveniki sporočili, da so s pomočjo biotehnologije popravili genetski zapis v človeškem zarodku tako, da le-ti niso bili več nosilci težke dedne krvne bolezni. Tokrat so dvignili še več prahu, saj so sporočili, da jim je uspelo storiti enako, le da z naprednejšim postopkom genetskega inženiringa.

Miti in resnica o mleku in mlečnih izdelkih

18. 08. 2017 07.00

O mleku in mlečnih izdelkih kroži veliko mitov, neresnic, neznanja, tudi zavajajočih objav. Kaj je res in kaj ni, je pri strokovnjakih preverjala ekipa 24UR Inšpektor. Eden od mitov, ki ga ljudje najpogosteje slišijo in zaradi katerega ne jejo mlečnih izdelkov in ne pijejo mleka, je ta, da nimamo encima za razgradnjo laktoze.

Charlie Gard je umrl: Najin čudoviti deček se je poslovil

28. 07. 2017 19.28

Umrl je Charlie Gard, britanski deček, ki je bolehal za redko genetsko boleznijo, njegova oče in mati pa sta si tudi na sodišču (neuspešno) prizadevala, da bi ga lahko odpeljala na eksperimentalno zdravljenje v ZDA.

Starša malega Charlieja ne bosta mogla odpeljati domov, sodišče dopušča dogovor glede oskrbe v hospic centru

26. 07. 2017 08.43

Starša britanskega dečka Charlieja Garda, ki umira v londonski bolnišnici, sta morala sprejeti dejstvo, da ga ne bosta mogla odpeljati domov. Če se z bolnišnico v nekaj urah ne dogovorita drugače, ga bodo premestili v hospic center in prekinili trenutno obliko oskrbe.

Starši hudo bolnega Charlieja Garda končujejo svoj boj: Čas za ukrepanje se je iztekel, medtem ko so mleli sodni mlini

24. 07. 2017 10.27

Starši težko bolnega Charlieja Garda, ki so se več mesecev na vse načine borili, da bi otroka ohranili pri življenju in mu omogočili alternativno zdravljenje v ZDA, so sporočili, da zaključujejo svoj sodni boj.

Na z jedrskim orožjem zbombardiranem atolu se razrašča morsko življenje

16. 07. 2017 08.48

ZDA so pred 70 leti z jedrskimi bombami povsem opustošile atol Bikini na Marshallovem otočju. Ekipa z univerze Stanford je zdaj ugotovila, da morske živali znova zavzemajo krater, ki je ostal za bombami. Življenja je celo več, kot so pričakovali. 

Britansko sodišče staršem malega Charlieja dalo možnost, da predstavita nove argumente za poskusno zdravljenje

10. 07. 2017 09.09

Starša malega Charlieja bosta lahko predstavila nove argumente, zakaj bi malčka morali pustiti pri življenju in poslati na poskusno zdravljenje v tujini. Tako je odločil sodnik, ki je sprva odločil, da lahko bolnišnica otroka odklopi od naprav. Obravnava na sodišču je bila nabita s čustvi.

Desetmesečni Charlie ima redko neozdravljivo bolezen. Zdravniki ga želijo odklopiti z naprav, starša z njimi bijeta bitko

04. 07. 2017 11.01

Desetmesečni Charlie Gard z redko neozdravljivo boleznijo leži v eni od londonskih bolnišnic. Zdravniki pravijo, da ne vidi, ne sliši, se ne more premikati, jokati ali požirati, zato ga želijo odklopiti z naprav, ki ga ohranjajo pri življenju. A starša temu nasprotujeta in ga hočeta odpeljati v ZDA na poskusno zdravljenje. Obrnila sta se celo na sodišče, ki pa ju je pustilo na cedilu.

Vsakodnevni stres vodi v utrujenost, izčrpanost in bolezen! Rešitev se skriva v naravi.

05. 05. 2017 07.43

Študije strokovnjakov kažejo, da se z gospodarsko recesijo povečuje raven stresa. Gleda na dejstvo, da nas v prihodnosti čakajo naporni delovni urniki in s tem vedno manj časa zase in sprostitev, ne moremo pričakovati, da bo življenje postalo manj stresno.

Recept za dober spanec: pozabite na telefone in tablice, v posteljo pa vsak dan hodite ob isti uri

17. 11. 2016 07.41

Ne vzmetnica in ne vzglavnik, za dober spanec je predvsem pomembno, da imamo neko rutino, ki se je držimo. Spanje naj bo vezano na miren, temen, ne preveč vroč prostor, pred tem pa se izogibajmo fizični aktivnosti in branju s tablic oz. telefonov. Položaj spanja ni pomemben, saj se ponoči vsi vrtimo. Kaj pa obveznih osem ur spanja? Tudi to je mit.

Vas srbijo podplati? Spet bomo tekli za dober namen, dajte še vi!

06. 10. 2016 08.43

Pod okriljem medijske hiše PRO PLUS in na pobudo informativne oddaje Svet bo že šesto leto zapored potekala dobrodelna akcija Mali koraki za VELIK CILJ, in sicer od 19. do 21. oktobra 2016. Letos bi radi tudi z vašo pomočjo pomagali ljudem s cistično fibrozo.

Nobelov nagrajenec Japonec Ohsumi presenečen in počaščen

03. 10. 2016 11.58

Nobelova nagrada za medicino gre letos v roke Japoncu Yoshinoriju Ohsumi za odkritja mehanizma avtofagije. Avtofagija je proces, s katerim celica reciklira svojo lastno vsebino, razumevanje tega procesa pa pomaga pri razumevanju nastanka in razvoja številnih bolezni, od raka do Parkinsonove bolezni.

VIDEO: Vrnitev legendarnih bojevnikov

07. 06. 2016 17.00

Ustvarjalci akcijskih spektaklov Podli fantje, Armageddon in Transformerji predstavljajo nove zabavne avanture obešenjaških ninja želv Raphaela, Leonarda, Michelangela in Donatela, ki morajo znova reševati New York pred uničenjem.

Redke bolezni so res redke, a bolnikov z redkimi boleznimi ni tako malo

29. 02. 2016 06.30

Koliko bolnikov z redkimi boleznimi je v Sloveniji, ne ve nihče, saj se ti podatki za zdaj še ne zbirajo. A teh ni tako malo, če upoštevamo, da je večina redkih bolezni genetskega izvora, pri nas pa vsako leto obravnavajo okoli 2000 primerov genetskih bolezni. Bolniki se soočajo z dolgotrajnim prepoznavanjem bolezni ter pogosto težko dostopnim zdravljenjem.

VIDEO: Devetletnik rešil mesto pred zlobnežem

11. 02. 2016 12.11

Neprofitna organizacija Make-A-Wish je v Sydneyju izpolnila novo željo. Tokrat so uresničili sanje devetletnemu Domenicu Paceu, ki trpi za cistično fibrozo. Njegova želja je bila, da bi postal Iron-Man. S pomočjo organizacije je tako en dan postal junak, ki je rešil mesto pred zlobnim Ultronom.

Igralka je srečna v menopavzi

24. 11. 2015 06.30

Ameriška igralka in režiserka Angelina Jolie, ki si je dala odstraniti jajčnike in imela dvojno mastektomijo, se je razgovorila, kako se spopada z zgodnjo menopavzo. Dejala je, da se sicer počuti starejšo, toda težav nima.

Moški pozor! Tudi vaša biološka ura tiktaka

28. 10. 2015 10.18

Ne le ženskam, biološka ura tiktaka tudi moškim, ko gre za spočetje otroka. Čeprav nekaterim uspe spočeti otroka celo v svojih 60-ih letih in pozneje, ko se ženska biološka ura že ustavi, pa naj bi bila prav starost očeta tista, ki vpliva na mogoče bolezni pri otroku, in ne starost matere, kot vsi mislimo.

V dveh tednih zaradi nevarnih kemikalij umaknili dva otroška dežna plašča

08. 10. 2015 07.48

Kako varna so oblačila, ki jih nosijo naši otroci, in kako neoporečne igrače, s katerimi se igrajo? S slovenskega trga so inšpektorji v dveh tednih umaknili dva otroška dežna plašča, saj vsebujeta nevarne kemikalije, ki - ob dolgotrajnem stiku s kožo - lahko povzročajo raka in mutacije celic.

Popravljanje DNK vredno Nobelove nagrade

07. 10. 2015 12.31

Letošnji dobitniki Nobelove nagrade za kemijo so na molekularni ravni odkrili, kako celice popravljajo poškodovano DNK. Mehanizem popravljanj DNK je eden izmed temeljnih mehanizmov, ki so omogočili evolucijo našega življenja, zato so po mnenju Komela z ljubljanske medicinske fakultete tokratni Nobelovi nagrajenci res zelo primerni.

Za album dali svojo kri, nohte, lase in slino

01. 04. 2015 19.33

Skupina Dan D je na dan norcev predstavila svoj prvi studijski album po letu 2009 in z njim dokazala, da je njihova 'tiha' faza mimo. Tomislav Jovanovič – Tokac, Dušan Obradinovič – Obra, Marko Turk – Tučo, Boštjan Grubar in Nikola Sekulović so za novi izdelek dobesedno žrtvovali del sebe.

FOTO: Igralka po razkritju, da si je odstranila jajčnike, prvič v javnosti

29. 03. 2015 09.58

Ameriška igralka Angelina Jolie, ki je razkrila, da si je dala odstraniti jajčnike, se je prvič po razkritju pojavila v javnosti. V Los Angelesu so podeljevali nagrade Kids Choice Awards, kjer je prejela nagrado za najboljšega hudobneža. Prireditve sta se udeležili tudi njeni dve hčeri Zahara in Shiloh.