na Hrvaškem

Dober izkupiček hrvaškega turizma

11. 09. 2003 00.00

Hrvaška ministrica za turizem pričakuje, da se bo letošnji turističnih prihodek na Hrvaškem povečal za nekajkrat. Število turistov je za dobrih 5 odstotkov večje kot lani.

Kdo laže v primeru Šuštar?

10. 09. 2003 00.00

Na sodišču dobiva afera Šuštar nove razsežnosti. Štiri priče obrambe so na obravnavi namreč na glavo postavile nekatere izjave kronske priče v procesu, podjetnika Darka Selana. Tako Šuštar kot njegova mati pa trdita, da ni bil Šuštar tisti, ki je izsiljeval Selana, temveč obratno.

Opravičili Mesića in Marovića za zločine

10. 09. 2003 00.00

Na prvem uradnem obisku v Beogradu se je mudil hrvaški predsednik Stipe Mesić. Po pogovoru s predsednikom Srbije in Črne gore Svetozarom Marovićem sta se oba predsednika javno, vsak v svojem imenu, opravičila za zločine, ki so jih državljani ene ali druge strani v preteklosti prizadejali pripadnikom drugega naroda.

Mesić v Beogradu o EEZ

10. 09. 2003 00.00

Hrvaški zunanji minister Picula je v pogovorih za reški Novi list in zagrebški Vjesnik veliko pozornosti namenil odnosom s Slovenijo in napovedani razglasitvi izključne ekonomske cone. Hrvaški predsednik Mesić pa se je odzval na trditve Slovenije, da je imela v preteklosti vedno neposreden stik z odprtim morjem.

Najboljša svetovna banka leta 2003 je HSBC

10. 09. 2003 00.00

Po izboru revije The Banker, ki jo izdaja skupina Financial Times, je letos najboljša banka na svetovni ravni bančni velikan HSBC, ki je zmagal tudi v Azijsko-pacifiški regiji. Za najboljšo banko zahodne Evrope je revija izbrala Deutsche Bank.

Hrvaški sabor oktobra o pasu

08. 09. 2003 00.00

Odbor za zunanjo politiko hrvaškega sabora je sklenil, da bo od vlade premiera Račana zahteval, naj vprašanje meje med Slovenijo in Hrvaško reši z mednarodno arbitražo. Predsednik odbora Tomac je slovenskemu kolegu Kacinu predlagal sestanek delegacij obeh odborov, sabor pa bo oktobra razpravljal o širitvi jurisdikcije v Jadranskem morju.

Kdo stoji za idejo o gospodarskem pasu?

06. 09. 2003 00.00

Ideja o razglasitvi gospodarskega pasu na Jadranu se je na Hrvaškem prvič pojavila pred dvema letoma. Na predlog desničarske stranke prava je julija 2001 o njej razpravljal hrvaški sabor, vendar Račanova vlada takrat ni pokazala velikega zanimanja.

Hrvaška za dialog s Slovenijo

06. 09. 2003 00.00

Namestnik hrvaškega zunanjega ministra Šimonović je za hrvaški časnik Vjesnik dejal, da bo Hrvaška v zvezi z vprašanjem izključne ekonomske cone vztrajala na dialogu s Slovenijo. Podpredsednik hrvaške vlade Granić pa meni, da je odpoklic veleposlanika doslej najbolj agresivna poteza Ljubljane.

Skrivni dogovor o meji na morju?

05. 09. 2003 00.00

Hrvaški tednik Globus, ki se sklicuje na visok vir v hrvaškem zunanjem ministrstvu, navaja doslej neznane podrobnosti o nastanku sporazuma o meji na morju. Drnovšek in Račan naj bi se dogovorila, da bo Slovenija v zameno za večji del Piranskega zaliva poravnala dolg LB do hrvaških varčevalcev.

Rupel o sporu s Hrvaško

05. 09. 2003 00.00

V italijanskem letovišču Riva del Garda se je začelo dvodnevno srečanje zunanjih ministrov EU in desetih držav pristopnic. Udeležuje se ga tudi zunanji minister Dimitrij Rupel, ki je kolege seznanil z napetimi odnosi med Zagrebom in Ljubljano zaradi hrvaških načrtov o gospodarskem pasu na Jadranu.

Rupel: Ne verjamem v razglasitev EEZ

04. 09. 2003 00.00

Slovenija, po besedah zunanjega ministra Dimitrija Rupla, ne verjame, da bo Hrvaška razglasila izključno ekonomsko cono, saj tovrstne enostranske odločitve niso evropska metoda reševanj sporov med različnimi politikami. Tuji diplomati v Sloveniji so se sestali na MZZ, kjer so se med drugim pogovarjali tudi o slovensko-hrvaškem sporu.

OZP podprl stališča vlade

03. 09. 2003 00.00

Odbor DZ za zunanjo politiko je na nujni seji za zaprtimi vrati razpravljal o hrvaški nameri o razglasitvi izključne ekonomske cone na Jadranu in podprli stališča vlade, ki jih je sprejela na zadnji seji. Odnosi s Hrvaško so bili tudi tema pogovorov premiera Ropa s predsedniki koalicijskih strank in vodij poslanskih skupin.

Tisk o slovensko-hrvaških odnosih

03. 09. 2003 00.00

Hrvaški mediji tudi danes namenjajo veliko prostora hrvaško-slovenskim odnosom. Il Piccolo pa piše, da napetost med Slovenijo in Hrvaško glede morske meje opozarja na hudo krizo, ki je ne gre podcenjevati.

Norac pri haaških preiskovalcih

01. 09. 2003 00.00

Preiskovalci haaškega tožilstva so v Zagrebu zaslišali hrvaškega generala Mirka Norca, ki ga obtožujejo vojnih zločinov v operacijah Medžački džep in Nevihta med vojno na Hrvaškem.

Milan Brglez: EU praviloma ne posega v dvostranske spore

02. 09. 2003 00.00

V zvezi z vse bolj zaostrenimi odnosi med Slovenijo in Hrvaško smo se v oddaji 24 ur pogovarjali z Milanom Brglezom, strokovnjakom za mednarodne odnose na Fakulteti za družbene vede.

Umrla Jelena De Belder-Kovačič

02. 09. 2003 00.00

Med preživljanjem dopusta na otoku Krku je v nedeljo tragično preminula slovita hortikulturistka slovenskega rodu Jelena De Belder-Kovačič.

Haag zavrnil Miloševićevo zahtevo

02. 09. 2003 00.00

Slobodan Milošević, proti kateremu poteka proces pred haaškim sodiščem, je zahteval dveletno prekinitev sojenja in začasno izpustitev na prostost. Kot je pojasnil, je to najmanj, kar potrebuje za pripravo obrambe, saj bi tako imel neposreden in nenadzorovan dostop do morebitnih prič in dokumentov. Haaško sodišče je obe obtoženčevi zahtevi zavrnilo.

Rupel znova pisal EU

02. 09. 2003 00.00

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je v zvezi s hrvaško namero po razglasitvi izključne ekonomske cone v Jadranskem morju znova obrnil na EU. Namestnik hrvaškega zunanjega ministra Šimonović pa je v Zagrebu sprejel predstavnike diplomatskega zbora in jim pojasnil hrvaška stališča o sporu s Slovenijo.

Skupina Mobilkom Austria povečala prihodke

02. 09. 2003 00.00

Telekomunikacijska skupina Mobilkom Austria, v katero poleg matične avstrijske družbe sodijo tudi slovenski Simobil, hrvaški Vipnet in liechtensteinski Mobilkom, je v prvem letošnjem polletju ustvarila 973,2 milijona evrov prihodkov oziroma 7,3 odstotka več kot v enakem obdobju lani.

Rupel in Janša: Prevzeti pobudo v odnosih s Hrvaško

01. 09. 2003 00.00

O novi zaostritvi odnosov med Slovenijo in Hrvaško smo se v studiu 24ur pogovarjali z zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom in predsednikom opozicijske socialdemokratske stranke Janezom Janšo.

Izjave zaostrile odnose

01. 09. 2003 00.00

Slovensko zunanje ministrstvo je včeraj zaradi izjav hrvaškega zunanjega ministra Picule veleposlanika v Zagrebu Petra Bekeša poklicalo na posvet v Ljubljano. Slovenski politiki so odločitev pozdravili, predsednik hrvaškega sabora Zlatko Tomčić pa je dejal, da gre za še eno nepotrebno in izjemno živčno potezo slovenske diplomacije.

Tomčić kritizira slovensko diplomacijo

01. 09. 2003 00.00

Slovenska odločitev, da na posvetovanja v domovino pokliče veleposlanika na Hrvaškem Petra Bekeša, je "še ena nepotrebna in izjemno živčna poteza slovenske diplomacije", je danes na Brionih dejal predsednik hrvaškega sabora Zlatko Tomčić.

Bekeš na posvet v Ljubljano

31. 08. 2003 00.00

Zunanje ministrstvo je sporočilo, da so slovenskega veleposlanika na Hrvaškem Petra Bekeša poklicali na posvetovanje v Ljubljano. Vzrok za to so izjave hrvaškega zunanjega ministra Tonina Picule, ki je za časnik <em>Slobodna Dalmacija</em> izjavil, da Hrvaška Sloveniji ne priznava stika z odprtim morjem.

Pogovori so edina rešitev

30. 08. 2003 00.00

Predsednik države Janez Drnovšek je ob prihodu iz Ohrida, kjer se je ob robu foruma o <em>Dialogu med civilizacijami</em> sestal s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem, komentiral napovedi in zadnje poteze Zagreba glede razglasitve izključne gospodarske cone na Jadranu.

Srečanje slovenskih in hrvaških katoličanov

30. 08. 2003 00.00

V okviru priprav na Srednjeevropski katoliški shod maja 2004 v Avstriji so se v hrvaškem romarskem središču Marija Bistrica na prvem skupnem shodu srečali slovenski in hrvaški katoliški verniki. Srečanja se je udeležilo nekaj tisoč vernikov, osrednjo mašo pa je vodil ljubljanski nadškof in slovenski metropolit Franc Rode.

Privatizacija hrvaških hotelov

30. 08. 2003 00.00

September bo znova oživil privatizacijo hrvaških hotelsko-turističnih družb. Prvega in drugega septembra se bodo namreč iztekli roki za oddajo ponudb za nakup večinskih paketov delnic šestih hotelskih družb z dubrovniškega območja in ene družbe s splitskega območja.

Anton Rop: Soglasje želimo doseči na evropski način

28. 08. 2003 00.00

O aktualnih političnih vprašanjih smo se v okviru poletne rubrike "pogovori s predsedniki parlamentarnih strank" pogovarjali s predsednikom Liberalne demokracije Slovenije in premierom Antonom Ropom.

Zaustavljena nuklearka

27. 08. 2003 00.00

Dopoldne se je samodejno zaustavila Nuklearna elektrarna Krško. Varnostni sistemi ob zaustavitvi so se odzvali pričakovano ter brez vplivov na okolje in ljudi. Zaradi zaustavitve nuklearke v Holdingu slovenskih elektrarn ne pričakujejo težav z dobavo električne energije ali pa potrebe, da bi jo uvozili.

Odzivi tiska o razglasitvi EEZ

27. 08. 2003 00.00

Hrvaški tisk tudi danes namenja precej prostora razglasitvi EEZ. Tudi nemški dnevnik <em>Frankfurter Allgemeine Zeitung </em> ugotavlja, da želi Hrvaška skupaj z Italijo na Jadranu vzpostaviti izključno ekonomsko cono.

Kacin: Hrvaška izgublja čas

27. 08. 2003 00.00

Napoved razglasitve izključne gospodarske cone v Jadranu je, kot je v pogovoru za današnji <em>Vjesnik</em> dejal predsednik zunanjepolitičnega odbora v DZ Jelko Kacin, mednarodno kontraproduktivna in v funkciji hrvaških predvolilnih potreb.