na evropsko

Alžirija zavrnila obisk evropske trojke
14. 01. 1998 16.47
Alžirija je zavrnila obisk evropske trojke, je na popoldanski novinarski konferenci izjavil alžirski zunanji minister Ahmed Ataf.

Diplomacija mora delovati na diskreten način
13. 01. 1998 17.45
Zunanji minister Boris Frlec je z maksimo, da "mora diplomacija delovati na diskreten način" na svoji prvi novinarski konferenci v Ljubljani - izvzemši srečanja z novinarji neposredno po prevzemu funkcije septembra lani - posredno odgovoril na pripombe v javnosti o domnevni zaprtosti zunanjega ministrstva. Misel je podkrepil z besedami, češ da "zunanje ministrstvo ne spi" in da "se ne želi skrivati". Dosežke slovenske zunanje politike v letu 1997 je označil za "presenetljivo dobre", saj "presegajo naša realna pričakovanja", leto 1998 pa bo po njegovem "eno najtežjih", tako na notranjepolitičnem kot na zunanjepolitičnem področju. Napovedal je začetek pogajanj z Evropsko unijo 12. marca v Veliki Britaniji, intenziviranje dialoga z zvezo NATO, oblikovanje nove trilaterale na osi Dunaj-Ljubljana-Zagreb predvidoma marca, aktivno vlogo v SECI-ju, "nadaljevanje konstruktivnega dialoga z vsemi sosedami" in "rekonstrukcijo ministrstva".

Slovenija bogatejša za novo upravno sodišče
12. 01. 1998 18.21
V okviru zakona o upravnem sporu (ZUS), ki je začel veljati 2. septembra lani, je bila ustvarjena pravna podlaga, na podlagi katere je s 1. januarjem tega leta naš pravosodni sistem bogatejši za novo upravno sodišče, ki bo imelo sedež v Ljubljani, zunanje oddelke pa v Celju, Novi Gorici in Mariboru. Na področju upravnega spora in upravnih sodišč je tako slovenska zakonodaja v celoti usklajena z evropsko, prav tako pa tudi postopek pred omenjenim sodiščem ustreza zahtevam evropskih pravnih standardov, je na novinarski konferenci ob predstavitvi upravnega sodišča dejal pravosodni minister Tomaž Marušič. Upravno sodišče bo - skupaj s svojimi zunanjimi oddelki - imelo predsednika in 25 sodnikov, 6 strokovnih sodelavcev ter 28 upravno tehničnih in drugih delavcev, poleg tega pa ima v skladu z zakonom o sodiščih tudi sekretarja sodišča. V kratkem naj bi bilo imenovanih šest sodnikov, kmalu pa naj bi stekli tudi razpisi za ostala sodniška mesta.

Nimate ljubimca? Lahko si omislite virtualnega...
10. 01. 1998 08.47
Po tamagočiju, virtualnem žepnem ljubljenčku, prihaja na tržišče še virtualni ljubimec, elektronska igračka, ki so jo predstavili na sejmu igrač in iger v Hong Kongu. Lastnik, ki si želi pridobiti naklonjenost svojega virtualnega "partnerja", ga mora zasipati s cvetjem, slaščicami in ljubezenskimi pismi ter si s tem nabirati pozitivne točke. Ko jih zbere zadosti, je upravičen do virtualnega "poljuba" in virtualne "poroke". Ampak...Če lastnik svojemu elektronskemu ljubimcu ne namenja dovolj pozornosti, mu ta lahko obrne hrbet in si poišče utehe v objemu "koga tretjega".

Luksemburg pred Evropsko sodišče zaradi nespoštovanja direktiv o zaščiti živali
09. 01. 1998 16.54
Evropska komisija bo pred Evropskim sodiščem sprožila postopek proti Luksemburgu, ker ta v nacionalno zakonodajo ni prenesel vseh skupnih evropskih direktiv o zaščiti živali, ki jih uporabljajo za poskuse in druge znanstvene namene.

Evropska komisija preiskuje pogodbe Air France s prevoznikoma Delta in Continental
09. 01. 1998 08.54
Evropska komisija je sprožila preiskavo zaradi morebitnega negativnega učinka, ki bi jih na evropsko konkurenco utegnilo imeti izvajanje pogodb o sodelovanju letalskega prevoznika Air France z ameriškima Air Continental Airlines in Delta Airlines. Medtem ko je Air France za British Airways in Lufthanso tretji evropski letalski prevoznik, je Delta s 100 milijoni potniki v letu 1997 usidrana na sam vrh svetovne lestvice. Komisija sicer preiskuje še več drugih dvostranskih dogovorov med evropskimi in ameriškimi letalskimi prevozniki, še posebej zaskrbljena pa je nad dvostranskim sodelovanjem družbe British Airways z American Airlines. Če bosta prevoznika izvedla načrtovano sodelovanje, bosta pridobila dominantno vlogo na liniji med Veliko Britanijo, ki je osrednje evropsko izhodišče za prekomorske polete, in ZDA.

Se obeta uspešnejša evropska politika Slovenije?
08. 01. 1998 18.01
Najpomembnejši kriterij uspešnosti vključevanja Slovenije v Evropsko unijo je vsestranska pripravljenost in usposobljenost Slovenije in njenih ljudi za življenje v novi skupnosti, ne pa hitrost zaključka pogajanj, s čimer je zaradi prestižnih razlogov pretirano obremenjena slovenska oblast, je na današnji novinarski konferenci dejal predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Borut Pahor. Poudaril je, da sta procesa vključevanja Slovenije v EU in krepitev njene državnosti dopolnjujoča in ne izključujoča. ZL se želi v razpravo o vključevanju Slovenije v EU aktivno vključiti, tako je predsednik stranke danes predstavil predloge za uspešnejšo evropsko politiko Slovenije.

Turčija se z EU ne namerava pogajati
08. 01. 1998 12.56
Turška delegacija bo na policijskem vrhu, ki se je danes začel v Rimu, izrazila pripravljenost na sodelovanje z Italijo in drugimi evropskimi državami pri zajezitvi vala kurdskih beguncev, so sporočili v Ankari, kjer pa dodajajo, da se ne bodo neposredno pogajali z Evropsko unijo, saj so z njo po decembrskem luksemburškem vrhu prekinili politični dialog.

Cotti za vstop Švice v EU
28. 12. 1997 08.36
Vodja švicarske diplomacije Flavio Cotti, ki bo 1. januarja postal predsednik švicarske konfederacije, se je danes izrekel za vstop Švice v Evropsko unijo.

Italiji zaradi diskriminacije grozi soočenje z Evropskim sodiščem
18. 12. 1997 15.31
Evropska komisija namerava pred Evropskim sodiščem sprožiti postopek proti Italiji, ker ocenjuje, da je italijanska zakonodaja v zvezi s pravicami učiteljev tujih jezikov, ki so neitalijanski državljani Evropske unije, v tej državi diskriminatorna.

Koordinacija o zaščitni zakonodaji in o položaju manjšin
16. 12. 1997 16.05
Na sestanku koordinacije parlamentarnih strank je predsednik vlade Janez Drnovšek predsednike strank seznanil z nedavno, za Slovenijo ugodno odločitvijo o širitvi EU. Razprava je tekla predvsem o nadaljnjih potezah pri vključevanju Slovenije v Evropsko unijo, o pripravi zakonov za zaščito javnega interesa ter o pripravljenosti Slovenije na pogajanja za polnopravno članstvo v EU. Po nedavni odločitvi hrvaškega sabora, ki je iz ustave črtal slovensko manjšino, pa so izpostavili tudi vprašanje manjšin. O problematiki manjšin naj bi koordinacija podrobneje razpravljala na naslednji seji.

Končan vrh združenja ASEAN
16. 12. 1997 15.49
V malezijski prestolnici Kuala Lumpurju se je danes končalo tridnevno vrhunsko srečanje držav članic Združenja držav jugovzhodne Azije (ASEAN), ki je bilo tokrat prvič razširjeno na Kitajsko, Japonsko in Južno Korejo.

Uspešen obisk Janeza Podobnika v Luxemburgu
15. 12. 1997 16.27
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik je današnje delovne pogovore z luksemburškimi sogovorniki ocenil kot uspešne. Posebej je poudaril, da je po mnenju luksemburškega zunanjega ministra Jacquesa Poosa lahko Slovenija prva izmed držav, ki naj bi končale celoten sklop pogajanj z EU in tako med prvimi pristopila v to zvezo. Poos je tudi zatrdil, da se lahko država prebija skozi pogajanja, če v njej obstaja politična volja, politični konsenz, če ima vso potrebno znanje in če ve, kaj je njena nacionalna identiteta.

Schengenske države na Dunaju o evropski integraciji
15. 12. 1997 15.54
V avstrijski prestolnici se je danes začel sestanek izvršnega odbora schengenskih držav, ki se ga pod vodstvom avstrijskega notranjega ministra Karla Schloegla udeležujejo pristojni resorni ministri trinajstih držav podpisnic Schengenskega sporazuma, dveh pridruženih držav, Norveške in Islandije, in pristojni evropski komisar.

Podobnik na pogovorih o vključevanju Slovenije v EU
14. 12. 1997 11.51
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik se bo jutri mudil na enodnevnem delovnem obisku v Luxembourgu. Janez Podobnik se bo dopoldne najprej sestal z namestnikom generalnega direktorja direktoriata za zunanje zadeve Evropskega parlamenta Antoniem Duccijem. Na dnevnem redu je še sestanek z luksemburškim zunanjim ministrom Jacquesom Poosom, zatem pa še s predsednikom luksemburškega parlamenta Jeanom Spautzem. Glavne teme pogovorov bodo vključevanje in pripravljenost Slovenije za Evropsko unijo ter vloga in izkušnje manjših držav članic EU.

Stockholm nova evropska kulturna prestolnica
13. 12. 1997 12.50
Solun je v skromni slovesnosti naslov evropske kulturne prestolnice predal Stockholmu. V švedski prestolnici bo slovesnost ob imenovanju za 13. evropsko kulturno prestolnico potekala 17. januarja.

Vrh EU začrtal pot širitve
13. 12. 1997 12.24
Globalni proces pridruževanja kandidatk za članstvo v Evropski uniji se bo v skladu z odločitvijo voditeljev povezave začel z vsemi desetimi srednjeevropskimi prosilkami za članstvo in Ciprom, medtem ko se bodo intenzivna pogajanja o članstvu aprila prihodnje leto začela s Ciprom in petimi najbolj pripravljenimi srednjeevropskimi kandidatkami, med njimi Slovenijo.

Najboljši na stari celini Juliette Binoche, Bob Hoskins in Do nazga
08. 12. 1997 11.10
Evropska filmska akademija je za najboljša evropska igralca sinoči v Berlinu razglasila francosko igralko Juliette Binoche za vlogo bolničarke v Angleškem pacientu in britanskega igralca Boba Hoskinsa za vlogo v TwentyFourSeven. Deseto Evropsko nagrado za najboljši film pa je osvojil The Full Monty (Do nazga) Petra Catanea.

Metka Sparavec zmagala v Firencah
08. 12. 1997 09.12
Najhitrejša slovenska plavalka Metka Sparavec se z zmago poslavlja od nastopov v Italiji. Na zadnji tekmi v Firencah, ki je štela za kvalifikacije italijanske reprezentance, je zmagala na 50 metrov prosto z zelo dobrim izidom 26,45 sekunde. Sparavčeva je zablestela na sobotni tekmi, ko je 100 metrov prosto preplavala v 56,85 sekunde in prvič v karieri presegla mejo 57 sekund. V skupnem seštevku za tekmovanje Arena Grand Prix je z včerajšnjim drugim mestom zasedla skupno tretje mesto za evropsko prvakinjo in podprvakinjo Nemko Sandro Voelker in Čehinjo Jano Klochkovo. Skupno je Sparavčeva v Italiji zabeležila dve zmagi in osvojila osem drugih mest.

Slovenski košarkarji na vrhu skupine A
04. 12. 1997 17.48
Slovenska košarkarska reprezentanca je po sinočnji visoki zmagi proti Slovaški s 101:70 v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo v košarki leta 1999 v Franciji brez poraza na vrhu skupine A. Slovenija se tako nahaja v elitnem klubu reprezentanc, ki so v treh srečanjih trikrat zmagale, skupaj z Rusijo, [panijo, Italijo in nekoliko presenetljivo Bosno in Hercegovino, ki vodi v skupini D pred Litvo in Hrvaško.

Končano besedilo predloga genskega zakona
02. 12. 1997 15.37
Na ministrstvu za znanost in tehnologijo so danes predstavili končno besedilo predloga zakona o genski tehnologiji, ki so ga na ministrstvu začeli pripravljati leta 1994. Besedilo, ki je usklajeno s smernicami Evropske unije, naj bi v roku enega meseca obravnavala in potrdila vlada, državni zbor pa naj bi ga predvidoma sprejel leta 1999.

Konferenca o evropski tranziciji in evropski integraciji
02. 12. 1997 09.11
Konec tedna, 5. in 6. decembra, bo v Budimpešti potekala osma letna konferenca CEEPN - mednarodne medvladne organizacije iz Ljubljane, ki se ukvarja s problemi ekonomske tranzicije. Naslov letošnje konference je ekonomska tranzicija in evropske integracije. Konference se bodo udeležili predstavniki iz 24 držav, gostitelj pa bo madžarska družba za državno lastnino in privatizacijo. Konferenca bo potekala ob podpori Svetovne banke in programov Evropske komisije Phare ter Tacis.

Bavčar in Burghardt podpisala finančni momerandum PHARE
01. 12. 1997 18.39
Slovenski minister za evropske zadeve Igor Bavčar in vodja generalnega direktorata Evropske komisije za zunanje zadeve Guenther Burghardt sta danes v Bruslju podpisala finančni memorandum PHARE za državni operativni program za leto 1997 v vrednosti 17,75 milijona ekujev.

Nesoglasja ob uvedbi evra
01. 12. 1997 11.12
Ministri Evropske unije za gospodarstvo in finance skušajo danes na zasedanju v Bruslju rešiti razklanost petnajsterice do nemško-francoskega predloga o ustanovitvi novega evro-sveta, ki naj bi povezal države, ki bodo uvedle skupno evropsko denarno valuto.

Klima začel pogovore s slovaškim vodstvom
27. 11. 1997 11.48
Avstrijski kancler Viktor Klima je dopoldne prispel na enodnevni uradni obisk na Slovaško. Najprej se je v Bratislavi sestal s slovaškim predsednikom Michalom Kovačem, nato pa naj bi se v zdraviliškem mestu Piestany zadržal na pogovorih s predsednikom slovaške vlade Vladimirjem Mečiarjem.

Luc Frieden bo pristojen za vpeljavo evra
27. 11. 1997 10.05
Bodoči luksemburški minister za proračun in pravosodje Luc Frieden bo pristojen tudi za vpeljavo enotne evropske valute evro. Frieden bo v začetku prihodnjega leta nasledil zdajšnjega ministra Marca Fischbacha, ki po 14 letih v vladi zapušča politiko in odhaja za sodnika na Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu. Luc Frieden, poslanec socialdemokratske stranke od letza 1994, je eden najdejavnejših luksemburških parlamentarcev. Predseduje parlamentarnim komisijam za finance in proračun, za institucije in za revizijo ustave.

Slovenci in vključevanje v Evropsko unijo
26. 11. 1997 18.33
Slovenci so dokaj močno proevropsko usmerjeni, saj tako ali drugače vstop v Evropsko unijo podpira približno 70 odstotkov prebivalcev, eksplicitno proti vključitvi pa je okoli 16 odstotkov ljudi, je povedal dr. Mitja Hafner Fink, nosilec javnomnenjske raziskave o stališčih Slovencev do vključevanja Slovenije v EU, ki jo je izvedel Center za raziskovanje javnega mnenja in množičnih komunikacij s Fakultete za družbene vede. Predstavniki centra so na današnji novinarski konferenci prikazali rezultate omenjene raziskave, ki bodo izhodišče za pripravo vladnega programa obveščanja slovenske javnosti o EU in slovenskem vključevanju vanjo.

Turizem - največji ustvarjalec delovnih mest
26. 11. 1997 09.42
Evropsko omrežje za mala in srednja podjetja v rednem letnem poročilu ugotavlja, da tovrstna podjetja igrajo pomembno vlogo pri ustvarjanju delovnih mest, vendar pa je zaenkrat ta vloga še nestabilna, saj podjetja na začetku delovanja pogosto beležijo slabe poslovne uspehe.

Ponujena lustracija za matični odbor ni sprejemljiva
26. 11. 1997 08.42
Parlamentarni odbor za notranjo politiko in pravosodje je po sinočnji obravnavi predlogov Socialdemokratske stranke Slovenije in Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) za sprejem t.i.<b> lustracijske zakonodaje</b> sklenil državnemu zboru predlagati, naj na potekajočem izrednem zasedanju zavrne oba predložena dokumenta: resolucijo o protipravnem delovanju komunističnega totalitarnega režima in zakon o odpravi posledic komunističnega totalitarnega režima.

Katero bo mesto kulture 2001?
24. 11. 1997 14.00
Ministri Evropske unije za kulturo se bodo danes na zasedanju v Bruslju predvidoma odločili, katero evropsko mesto se bo leta 2001 ponašalo z naslovom evropskega mesta kulture. V igri je sedem mest, dve med njimi izven EU: Basel, Genova, Lille, Porto, Riga, Rotterdam in Valencia.