na gorenjskem

Plohe in nevihte zajele Slovenijo, ponekod padala toča
10. 09. 2022 19.05
Sobota je dopoldan prinesla sončno in suho vreme, a že popoldan so se nad Slovenijo začeli zgrinjati oblaki. V poznejših popoldanskih urah so se nato ponekod začele pojavljati plohe in nevihte, na Gorenjskem in v Hočah je padala tudi toča.

Na območju Cerkelj na Gorenjskem umrl kolesar, ki je trčil s kombijem
07. 09. 2022 16.28
Na območju Cerkelj na Gorenjskem je v nesreči umrl kolesar, ki je iz stranske ulice zapeljal na glavno cesto, pri tem pa trčil s kombijem. Gre za letošnjo 14. smrtno žrtev na gorenjskih cestah.

Begunje na Gorenjskem spet zatresel Festival Avsenik
29. 08. 2022 20.22
Če obstaja slovenski nacionalni inštrument, je to najbrž harmonika! Ta teden so se Begunje na Gorenjskem spet tresle od petja, plesa in zvokov inštrumenta, s katerim sta po svetu zaslovela brata Avsenik. V treh glasbenih večerih se je na odru tradicionalnega Festivala Avsenik predstavilo več kot 20 domačih in tujih narodnozabavnih zasedb. Kljub muhastemu vremenu je bilo vzdušje v šotoru nepopisno.

Slovenska vojska tudi tam, kamor gredo 'vsi pravi Slovenci'
27. 08. 2022 19.57
Vojaški gorniki se intenzivno pripravljajo na Zvezdo Triglava – eno največjih mednarodnih gorskih vojaških vaj, ki jo bo Slovenska vojska septembra gostila na Gorenjskem. Del priprave na zahtevno taktično vajo si je od blizu ogledala tudi naša ekipa, ki se je z vojaškim helikopterjem povzpela še na Kredarico. V naši najvišje ležeči planinski koči – poleg meteorologa – namreč vse leto biva tudi vsaj en pripadnik Slovenske vojske. Triglavski dom na Kredarici sicer po dveh letih epidemičnega miru to poletje ponovno poka po šivih.

Na hrvaški meji do dve uri čakanja, pred Karavankami daljši zastoj
27. 08. 2022 09.45
Na zadnjo avgustovsko soboto se je promet na nekaterih cestah popoldne še zgostil. Na več mejnih prehodih s Hrvaško je treba za vstop v državo čakati do dve uri. Čakalna doba je na mejnih prehodih Sečovlje, Dragonja, Starod, Jelšane, Metlika, Obrežje, Gruškovje in Petišovci. Zastoj pred predorom Karavanke je medtem dolg sedem kilometrov.

Vodni viri na Gorenjskem ponekod povsem usahnili
24. 08. 2022 20.09
Letošnje poletje se bo zapisalo v zgodovino meritev. V zahodni in osrednji Sloveniji tako vročih poletnih mesecev še niso imeli - tudi padavin je bilo na teh območjih kar za polovico manj od povprečja. Vročina je najbolj pritiskala na Goriškem, našteli so rekordnih 17 dni s temperaturo nad 35 stopinjami. Težave zaradi suše so še vedno tudi na gorenjskem koncu, v kar šestih občinah je prepovedano zalivanje zelenic, pranje avtomobilov in polnjenje bazenov s pitno vodo.

Ljubljanski gasilci do jutranjih ur zabeležili 276 intervencij
19. 08. 2022 06.13
Po neurju z močnim vetrom, ki je v četrtek zajelo Slovenijo, Agencija RS za okolje sporoča, da so tudi danes še možne močnejše nevihte s krajevnimi neurji. Gasilci ljubljanske gasilske brigade so dejali, da so za morebitno ponovitev četrtkovega scenarija, v pripravljenosti tudi prostovoljna društva. Do jutranjih ur so sicer zabeležili 276 intervencij, trenutno sta še vedno aktivni dve, na katerih posreduje šest gasilcev. A tudi to se lahko spremeni, saj tudi danes še vedno prejemajo klice za pomoč. Medtem pa so na spletu zakrožile fotografije tornada, ki naj bi se v četrtek pojavil nad Ljubljano. A kot je pojasnil naš hišni prognostik Rok Nosan, bi se moral vrtinec, da bi lahko govorili o tornadu, dotakniti tal.

Zakaj nas je tako prevetrilo in kdaj so bili sunki vetra še močnejši?
18. 08. 2022 20.19
Tako močni sunki vetra, ki so spremljali neurje v središču države, niso običajni. Za ljubljanskim Bežigradom so podrli hitrostni rekord, a še zdaleč niso dosegli moči, ki so jo na območju današnje Slovenije izmerili pred več (deset) leti. A kje in kako taki vetrovi sploh nastanejo? In kje ter kdaj so v Sloveniji izmerili najmočnejše?

Petrol zaradi pomanjkanja kadra začasno zaprl nekatere servise
14. 08. 2022 09.54
Ponekod po državi v zadnjem času opažajo zaprtje ali skrajšanje delovnega časa posameznih Petrolovih bencinskih servisov. To se dogaja tudi v nekaterih krajih po Gorenjskem, kjer je promet v poletni turistični sezoni močno povečan. Kot so pojasnili v Petrolu, je razlog pomanjkanje delovne sile zaradi porasta okužb s covidom-19.

Nujna krepitev zračne flote, a na nekatera plovila bi lahko čakali štiri leta
11. 08. 2022 19.01
Požari na Krasu, pri Socerbu, pa tudi v gorenjskem Preddvoru marca letos so pokazali, da mora Slovenija okrepiti zračno floto za gašenje požarov, so jasni na obrambnem ministrstvu. Vojaške in policijske helikopterje, ki so pomagali pri gašenju, namreč uporabljajo tudi gorski reševalci, in ravno zato so morali na pomoč pri gašenju iz zraka že večkrat priskočiti tujci. Ta hip, pravijo na ministrstvu, stroka že odloča o tem, koliko in katera letala naj Slovenija kupi. Zataknilo pa bi se lahko pri dobavnih rokih, na nekatera plovila bi namreč lahko čakali tudi do štiri leta.

Dars: Na zastoje lahko delno vplivamo, če smo oboroženi z uporabnimi informacijami
11. 08. 2022 19.00
V ponedeljek je eden izmed največjih krščanskih praznikov, Marijino vnebovzetje, ki bo marsikoga spodbudil, da si privošči krajši oddih ali obišče katerega od romarskih krajev. Poleg tega je čas počitnic, kar povečuje verjetnost, da bodo zastoji na slovenskih cestah vse prej kot misija nemogoče. A to ne pomeni, da se moramo sprijazniti s prometno usodo, če se bomo ta vikend odpravili na pot. Nanjo lahko delno vplivamo tako, da se 'oborožimo' z informacijami o razmerah na avtocestah in regionalnih cestah. Dars je pripravil mobilno aplikacijo Promet+, ki obljublja natančno sporočanje stanja na cestah in nas usmerja, kako se izognemo prometnim zastojem ter hitreje pridemo na cilj. Kakšno pa bo stanje na slovenskih cestah v tem času?

Jan Plestenjak in tandem Maraaya nastopila v zeleni dolini Završnice
07. 08. 2022 20.08
Na Gorenjskem so v zeleni dolini Završnice na idilični lokaciji ob jezeru in gozdu, uživali oboževalci Jana Plestenjaka in tandema Maraaya. Stolov, planiranih za občinstvo, na koncu ni potreboval nihče.

Kje v Sloveniji se tudi najbolj vroče poletje spremeni v zimo?
06. 08. 2022 20.17
Poletna vročina še ni rekla zadnje besede in še bodo dnevi, ko se bomo vsi spraševali, kam pobegniti pred njo. Je pa kar nekaj krajev po Sloveniji, kamor vročina nima vstopa in vas bo tam celo zeblo. Kje na Gorenjskem so tudi v teh vročih dneh temperature pod ničlo, celo snega je dovolj za tek na smučeh?

Nekateri izvajalci tečajev za pridobitev digitalnega bona prijav ne sprejemajo več
04. 08. 2022 17.08
Služba vlade za digitalno preobrazbo je v torek objavila seznam izvajalcev izobraževanj, v katere se bodo morali vključiti starejši od 55 let, če bodo želeli izkoristiti bone 22 za nakup računalniške opreme. Nekateri bodo z zbiranjem prijav začeli v prihodnjih tednih, medtem ko so pri drugih vsa razpoložljiva mesta že zapolnjena.

Prepelič: Igranje za reprezentanco je vedno najlepša izkušnja
29. 07. 2022 12.35
Slovenska košarkarska reprezentanca je v prvem delu priprav na Eurobasket, ko bo septembra v Nemčiji branila naslov evropskih prvakov ter za drugi del kvalifikacij za svetovno prvenstvo konec avgusta trenirala v Kranjski gori. Med izbranci selektorja Aleksandra Sekulića še ni članov iz lige NBA ter Mika Tobeyja, je pa zato na Gorenjskem že Klemen Prepelič, ki se vrača po hudi poškodbi leve roke.

Oblak dima se je s Krasa razširil nad velik del Slovenije
23. 07. 2022 13.52
"Vajeni smo rdečkastih sončnih zahodov, ne pa rdečega sonca," pravijo na Agenciji RS za okolje (Arso). Tega so ugledali ponekod na Gorenjskem in v osrednji Sloveniji. Oblak dima se je namreč v petek popoldne in zvečer razširil s Krasa. Spletna kamera na Ratitovcu je pokazala, da je dim dosegel tudi Julijske Alpe. Že ves dan pa tudi v našo redakcijo prihajajo obvestila, kje vse so ga prebivalci opazili.

Na Gorenjskem, Notranjskem, Goriškem in Obalno-kraškem izjemna suša
22. 07. 2022 12.42
Agencija za okolje je izdala nove podatke o stanju suše po Sloveniji. Izjemna suša je na Gorenjskem, Notranjskem, Goriškem in Obalno-kraškem, na Dolenjskem, Spodnjeposavskem in v Pomurju je suša zmerna, na Zgornjesavskem so razmere za ta čas običajne, drugod pa je suša izrazita. Vodnatost rek je povsod po državi mala in ustaljena s trendom počasnega zmanjševanja. Prihodnji teden bo predvidoma brez padavin, nevihte, za katere je večja verjetnost od torka naprej, pa ne bodo pripomogle k izboljšanju količin podzemne vode.

Izdano dvojno rdeče opozorilo: zaradi vročine in požarne ogroženosti
21. 07. 2022 08.51
Četrtek smo v večjem delu Slovenije začeli s prijetno svežino, a že kmalu nam bo spet vroče. K nam se namreč širi afriški zrak, ki nam prinaša stopnjevanje vročine. V sredo se je najbolj ogrelo na Goriškem, Tolminskem in v Vipavski dolini, kjer so temperature lokalno presegle 37 stopinj Celzija, danes pa bo tukaj še za stopinjo ali dve bolj vroče. Arso je za petek, soboto in nedeljo povišal stopnjo vremenskega opozorila za visoke temperature za Primorsko na najvišjo – rdečo stopnjo. V soboto bo rdeče opozorilo veljalo tudi za osrednjo in JV Slovenijo.

Vse več kraj koles, na Gorenjskem letos že okoli 50
17. 07. 2022 16.24
V enem od kampov na Gorenjskem sta bili konec tedna odtujeni dve električni kolesi. Policijska uprava Kranj ob tem opozarja, da je tatvin koles v zadnjem času vse več. Lani so gorenjski policisti v vsem letu obravnavali 92 tatvin, letos pa že okoli 50. Da gre najpogosteje za tatvine iz kampov, kleti in drugih prostorov bloka, hiš, parkirišč in podobno, so še sporočili kranjski policisti.

Razkrite strehe, drevo poškodovalo vozilo, gasilci delali pozno v noč
16. 07. 2022 07.56
Neurje je največ težav povzročalo v osrednji Sloveniji in na Gorenjskem. Veter je podiral drevesa in razkrival strehe, meteorna voda pa je zalila nekaj objektov. Aktivne so bile gasilske enote in druge pristojne službe.

Domen Don Holc: S kitaro se preživljam, potujem, dostikrat tudi zaspim
13. 07. 2022 21.21
Mladi rocker Domen Don Holc, ki je najbolje poznan kot kitarist zasedbe Koala Voice, je nedavno izdali odličen samostojni prvenec Mlada leta, na katerem predstavlja pesmi iz zadnjih petih let svojega ustvarjanja. V iskrenem klepetu pa nam je razkril še vse kaj več, kar si lahko preberete v spodnjem intervjuju.

Dom upokojencev v Kranju v stiski s številom družinskih zdravnikov
12. 07. 2022 19.36
Vse več domov za starejše se sooča z nezadostno zdravniško oskrbo stanovalcev, saj so zdravstveni domovi drastično zmanjšali prisotnost družinskih zdravnikov ali celo zavrnili zagotavljanje domskega zdravnika. V Kranju, kjer stanuje 200 stanovalcev, bi moral biti zdravnik v ambulanti štirikrat tedensko, a zadnji mesec prihaja le enkrat na teden. Prvi pregledi stanovalcev tako zamujajo več mesecev, kronični bolniki čakajo na recepte, zaposleni pa se v stiski obračajo na urgentno službo. Kako bo ukrepala država?

Pevec Ansambla Stil na nastopu pred številnim občinstvom zgrmel z odra
06. 07. 2022 21.14
Člani Ansambla Stil imajo v teh dneh polne roke dela, saj je poletna sezona nastopov v polnem teku, pred kratkim pa so izdali še novo pesem z naslovom Daj daj daj, s katero na veselicah že razveseljujejo svoje oboževalce. Na enem od dogodkov pa je ravno med izvajanjem priljubljene skladbe prišlo do neljubega dogodka. Nerodno je z odra padel njihov pevec Gašper.

Nov predlog: 15 pokrajin, poseben status za Ljubljano
06. 07. 2022 14.21
Po tem, ko se je strokovna javnost poenotila v pobudi za ustanovitev desetih pokrajin z Ljubljano in Mariborom, ki bi imele poseben status, sedaj državni svet predlaga ustanovitev 15 pokrajin, poseben status pa bi imela samo Ljubljana. Državni svet bo paket treh zakonov za ustanovitev pokrajin vložil v parlamentarno proceduro. Zakonodajno iniciativo je podprlo 28 svetnikov, nihče ni bil proti. Gre za zgodovinski trenutek, je ocenil predsednik republike Borut Pahor, ki se je kot častni gost udeležil seje. Z odločitvijo državni svet zaključuje proces, začet leta 2019, ko je v vnovičnem poskusu ustanovitve pokrajin prevzel vlogo koordinatorja.

Smrekar: Tragedija bi bila izgubiti Zlato lisico
30. 06. 2022 15.01
V sezoni 2022/23 svetovnega pokala v alpskem smučanju bodo v Kranjski Gori na sporedu tako ženska kot moška veleslaloma. Prepoznavno ime ženskega tekmovanja Zlata lisica se bo ohranilo, čeprav prihodnjega januarja ne bo v Mariboru. "Manjša tragedija bi bila izgubiti Zlato lisico," je povedal predsednik Smučarske zveze Slovenije Enzo Smrekar.

59. Zlata lisica bo v Kranjski Gori, 60. se bodo potrudili organizirati v Mariboru
30. 06. 2022 12.44
V sezoni 2022/23 svetovnega pokala v alpskem smučanju bosta v Kranjski Gori na sporedu tako ženska kot moška veleslaloma. Prepoznavno ime ženskega tekmovanja Zlata lisica se bo ohranilo, čeprav prihodnjega januarja ne bo v Mariboru. "Manjša tragedija bi bila izgubiti Zlato lisico," je danes povedal predsednik Smučarske zveze Slovenije Enzo Smrekar.

Suša na zahodu države bi lahko ob ekstremni vročini prešla v izredne razmere
27. 06. 2022 12.31
Glede na podatke Arsa smo v preteklem tednu na zahodnem delu Slovenije beležili izrazito sušo, vročinski val in pomanjkanje padavin pa stanja tudi ta teden ne bosta izboljšala. "Oranžne cone lahko v nekaj dneh ob tako ekstremi vročini, kot je napovedana za ta teden, preidejo tudi v izredne razmere," opozarja Andreja Sušnik, agrometeorologinja iz Arsa. V Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije medtem pravijo, da lahko v sušnih razmerah vsi prispevamo k manjši porabi vode.

Vsako življenje šteje: poškodovano kravo v dolino prepeljal helikopter SV
26. 06. 2022 09.55
Ta konec tedna so imeli gorski reševalci polne roke dela. Poleg reševanja številnih pohodnikov in iskanj izgubljenih planincev so v dolino s helikopterjem SV prepeljali celo poškodovano kravo. Kravo je reševala tretja dežurna posadka Slovenske vojske, ki je sicer v 120-minutni pripravljenosti, a so poleteli že v dobri uri. Kot so pojasnili, so kravo v dolino varno prepeljali tako, da so jo dali v mrežo kot podvesni tovor, visela je na višini 30 metrov. Reševanje je potekalo z zrakoplovom Bell 420.

Kako na pot, da bo ta minila čim bolj mirno? 'Strpnost voznikov bo glavni adut'
25. 06. 2022 07.00
Ker so se začele počitnice, pa še praznik je, se veliko ljudi odpravlja proti morju. Prvi konec tedna ob koncu šole je eden najbolj prometno obremenjenih na naših cestah. Prve zametke gneče je bilo zaznati že v petkovih dopoldanskih urah, ko so bile avtoceste precej polne, popoldne pa so vozniki na številnih odsekih že stali. Pot do morja lahko traja tudi več ur, policisti pa za vikend napovedujejo še večjo gnečo. Kaj pa voznikom svetuje Zvonko Zavasnik z Darsa?

Izteka se veljavnost turističnega bona in bona21
22. 06. 2022 09.49
Če še niste izkoristili turističnega bona ali bona21, lahko to storite le še do 30. junija oziroma naslednjega četrtka. Z bonoma se lahko plačajo le storitve, ki se bodo opravile do zaključka njune veljavnosti.