na hrvaškem

Hrvaška vztraja pri razglasitvi
23. 09. 2003 00.00
Predstavniki držav, ki mejijo na Jadransko morje, so se v Bruslju zbrali na delovnem zajtrku, na katerem so osrednjo pozornost posvetili razpravi o zaščiti tega morja. Slovenska stran meni, da je zaščita Jadrana možna le s sodelovanjem vseh držav ob njem, hrvaška stran pa vztraja, da je širjenje jurisdikcije edini pravni način za zaščito Jadrana.

Gotovina ovira za približevanje EU
23. 09. 2003 00.00
Britanski minister za evropske integracije Denis McShane je po pogovorih s hrvaškim kolegom Nevenom Mimico dejal, da bodo sporazum o ratifikaciji in pridruževanju med EU in Hrvaško ratificirali šele po predaji upokojenega generala Anteja Gotovine haaškemu sodišču.

Simobil ne bo kupil licence za UMTS
23. 09. 2003 00.00
Mobilkom Austria, večinski lastnik Simobila, se ne bo potegoval za UMTS licence, ki naj bi jih v kratkem razpisali v Sloveniji.

Sojenje Miloševiću prekinjeno
23. 09. 2003 00.00
V procesu proti nekdanjemu jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću je bilo za danes na haaškem sodišču predvideno pričanje zadnjega predsednika vlade SFRJ Anteja Markovića. Sojenje so zaradi obtoženčeve bolezni znova prekinili, nadaljevalo pa naj bi se v ponedeljek.

Bekeš: Težava je na hrvaški strani
20. 09. 2003 00.00
Slovenski veleposlanik na Hrvaškem Peter Bekeš je v pogovoru za hrvaški dnevnik <em>Jutarnji list Magazin</em> dejal, da je skupni cilj Slovenije in Hrvaške zaščita Jadranskega morja, težavo pa predstavlja dejstvo, da del hrvaške politike Slovenije ne vidi kot partnerja.

London zahteva izročitev Gotovine
19. 09. 2003 00.00
Velika Britanija ne bo ratificirala sporazuma o stabilizaciji in pridružitvi Hrvaške Evropski uniji, dokler Zagreb haaškemu sodišču ne izroči obtoženega generala Anteja Gotovine, je za reški časnik Novi list poudaril britanski veleposlanik na Hrvaškem Nicholas Jarrold.

Vlado Kun: Nimam razloga za beg
18. 09. 2003 00.00
Z Vladom Kunom, ki se ni pojavil na zaslišanju pred parlamentarno preiskovalno komisijo, ki odkriva ozadje napada na novinarja Mira Petka, se je novinarka 24ur sestala v hrvaškem Zagorju in posnela eksluzivni pogovor.

Italija podpira dogovor med sosedami
18. 09. 2003 00.00
Italijanski in hrvaški strokovnjaki so v Rimu razpravljali o nameri Hrvaške, da razglasi izključni gospodarski pas v Jadranu. Rim ne nasprotuje hrvaški nameri, vendar pa pričakuje, da bo Zagreb to storil v dogovoru s sosednjimi državami.

Gotovina še vedno na begu
18. 09. 2003 00.00
Hrvaška bo morala obvestiti haaško sodišče, da ne more prijeti hrvaškega generala Gotovine, je v pogovoru za hrvaški Večernji list dejal podpredsednik hrvaške vlade Goran Granić. Gotovina je na begu že dve leti in naj bi živel v eni od držav EU.

Miloševiću tri mesece za pripravo obrambe
17. 09. 2003 00.00
Sodni svet haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije je odločil, da bo imel nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević tri mesece časa za pripravo obrambe, potem ko bo tožilstvo letos končalo svoj dokazni postopek. Milošević je sicer pred tem zaprosil za dve leti časa v ta namen.

Odprli nov maloobmejni prehod
13. 09. 2003 00.00
V vasici Planina pod Gorjanci so slovesno odprli maloobmejni prehod med Slovenijo in Hrvaško, ki ga bodo začeli uporabljati v prihodnjih dneh.

Bekeš se je vrnil v Zagreb
12. 09. 2003 00.00
Po končanih posvetovanjih se je slovenski veleposlanik na Hrvaškem Peter Bekeš vrnil v Zagreb. Na zunanjem ministrstvu zagotavljajo, da želijo s to potezo pokazati trdno odločenost za konstruktivno reševanje odprtih vprašanj med državama. Takšen pristop pa pričakujejo tudi od Hrvaške.

Illy obžaluje slabe odnose
11. 09. 2003 00.00
Predsednik deželnega odbora Furlanije - Julijske krajine Riccardo Illy je za hrvaški časnik <em>Novi list</em> izrazil obžalovanje, da med Slovenijo in Hrvaško obstajajo konfliktni odnosi.

Dober izkupiček hrvaškega turizma
11. 09. 2003 00.00
Hrvaška ministrica za turizem pričakuje, da se bo letošnji turističnih prihodek na Hrvaškem povečal za nekajkrat. Število turistov je za dobrih 5 odstotkov večje kot lani.

Kdo laže v primeru Šuštar?
10. 09. 2003 00.00
Na sodišču dobiva afera Šuštar nove razsežnosti. Štiri priče obrambe so na obravnavi namreč na glavo postavile nekatere izjave kronske priče v procesu, podjetnika Darka Selana. Tako Šuštar kot njegova mati pa trdita, da ni bil Šuštar tisti, ki je izsiljeval Selana, temveč obratno.

Opravičili Mesića in Marovića za zločine
10. 09. 2003 00.00
Na prvem uradnem obisku v Beogradu se je mudil hrvaški predsednik Stipe Mesić. Po pogovoru s predsednikom Srbije in Črne gore Svetozarom Marovićem sta se oba predsednika javno, vsak v svojem imenu, opravičila za zločine, ki so jih državljani ene ali druge strani v preteklosti prizadejali pripadnikom drugega naroda.

Mesić v Beogradu o EEZ
10. 09. 2003 00.00
Hrvaški zunanji minister Picula je v pogovorih za reški Novi list in zagrebški Vjesnik veliko pozornosti namenil odnosom s Slovenijo in napovedani razglasitvi izključne ekonomske cone. Hrvaški predsednik Mesić pa se je odzval na trditve Slovenije, da je imela v preteklosti vedno neposreden stik z odprtim morjem.

Najboljša svetovna banka leta 2003 je HSBC
10. 09. 2003 00.00
Po izboru revije The Banker, ki jo izdaja skupina Financial Times, je letos najboljša banka na svetovni ravni bančni velikan HSBC, ki je zmagal tudi v Azijsko-pacifiški regiji. Za najboljšo banko zahodne Evrope je revija izbrala Deutsche Bank.

Hrvaški sabor oktobra o pasu
08. 09. 2003 00.00
Odbor za zunanjo politiko hrvaškega sabora je sklenil, da bo od vlade premiera Račana zahteval, naj vprašanje meje med Slovenijo in Hrvaško reši z mednarodno arbitražo. Predsednik odbora Tomac je slovenskemu kolegu Kacinu predlagal sestanek delegacij obeh odborov, sabor pa bo oktobra razpravljal o širitvi jurisdikcije v Jadranskem morju.

Kdo stoji za idejo o gospodarskem pasu?
06. 09. 2003 00.00
Ideja o razglasitvi gospodarskega pasu na Jadranu se je na Hrvaškem prvič pojavila pred dvema letoma. Na predlog desničarske stranke prava je julija 2001 o njej razpravljal hrvaški sabor, vendar Račanova vlada takrat ni pokazala velikega zanimanja.

Hrvaška za dialog s Slovenijo
06. 09. 2003 00.00
Namestnik hrvaškega zunanjega ministra Šimonović je za hrvaški časnik Vjesnik dejal, da bo Hrvaška v zvezi z vprašanjem izključne ekonomske cone vztrajala na dialogu s Slovenijo. Podpredsednik hrvaške vlade Granić pa meni, da je odpoklic veleposlanika doslej najbolj agresivna poteza Ljubljane.

Skrivni dogovor o meji na morju?
05. 09. 2003 00.00
Hrvaški tednik Globus, ki se sklicuje na visok vir v hrvaškem zunanjem ministrstvu, navaja doslej neznane podrobnosti o nastanku sporazuma o meji na morju. Drnovšek in Račan naj bi se dogovorila, da bo Slovenija v zameno za večji del Piranskega zaliva poravnala dolg LB do hrvaških varčevalcev.

Rupel o sporu s Hrvaško
05. 09. 2003 00.00
V italijanskem letovišču Riva del Garda se je začelo dvodnevno srečanje zunanjih ministrov EU in desetih držav pristopnic. Udeležuje se ga tudi zunanji minister Dimitrij Rupel, ki je kolege seznanil z napetimi odnosi med Zagrebom in Ljubljano zaradi hrvaških načrtov o gospodarskem pasu na Jadranu.

Rupel: Ne verjamem v razglasitev EEZ
04. 09. 2003 00.00
Slovenija, po besedah zunanjega ministra Dimitrija Rupla, ne verjame, da bo Hrvaška razglasila izključno ekonomsko cono, saj tovrstne enostranske odločitve niso evropska metoda reševanj sporov med različnimi politikami. Tuji diplomati v Sloveniji so se sestali na MZZ, kjer so se med drugim pogovarjali tudi o slovensko-hrvaškem sporu.

OZP podprl stališča vlade
03. 09. 2003 00.00
Odbor DZ za zunanjo politiko je na nujni seji za zaprtimi vrati razpravljal o hrvaški nameri o razglasitvi izključne ekonomske cone na Jadranu in podprli stališča vlade, ki jih je sprejela na zadnji seji. Odnosi s Hrvaško so bili tudi tema pogovorov premiera Ropa s predsedniki koalicijskih strank in vodij poslanskih skupin.

Tisk o slovensko-hrvaških odnosih
03. 09. 2003 00.00
Hrvaški mediji tudi danes namenjajo veliko prostora hrvaško-slovenskim odnosom. Il Piccolo pa piše, da napetost med Slovenijo in Hrvaško glede morske meje opozarja na hudo krizo, ki je ne gre podcenjevati.

Norac pri haaških preiskovalcih
01. 09. 2003 00.00
Preiskovalci haaškega tožilstva so v Zagrebu zaslišali hrvaškega generala Mirka Norca, ki ga obtožujejo vojnih zločinov v operacijah Medžački džep in Nevihta med vojno na Hrvaškem.

Milan Brglez: EU praviloma ne posega v dvostranske spore
02. 09. 2003 00.00
V zvezi z vse bolj zaostrenimi odnosi med Slovenijo in Hrvaško smo se v oddaji 24 ur pogovarjali z Milanom Brglezom, strokovnjakom za mednarodne odnose na Fakulteti za družbene vede.

Umrla Jelena De Belder-Kovačič
02. 09. 2003 00.00
Med preživljanjem dopusta na otoku Krku je v nedeljo tragično preminula slovita hortikulturistka slovenskega rodu Jelena De Belder-Kovačič.

Haag zavrnil Miloševićevo zahtevo
02. 09. 2003 00.00
Slobodan Milošević, proti kateremu poteka proces pred haaškim sodiščem, je zahteval dveletno prekinitev sojenja in začasno izpustitev na prostost. Kot je pojasnil, je to najmanj, kar potrebuje za pripravo obrambe, saj bi tako imel neposreden in nenadzorovan dostop do morebitnih prič in dokumentov. Haaško sodišče je obe obtoženčevi zahtevi zavrnilo.