na poti

Izpustili 47 kosovskih Albancev
15. 11. 1999 21.03
Srbske oblasti so včeraj in danes iz zapora v Leskovcu in Zaječarju izpustile 47 kosovskih Albancev, je sporočil predstavnik Mednarodnega komiteja Rdečega križa v Beogradu.

Španski veleposlanik pri Kacinu
15. 11. 1999 19.47
Predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin je danes sprejel španskega veleposlanika Luisa Felipa Fernandeza de la Pena. Sogovornika sta pozornost namenila slovenskemu vključevanju v EU in zvezo NATO, sodelovanju med državama in aktualnim razmeram na Hrvaškem, so sporočili iz državnega zbora.

Novosti v celjskem Muzeju novejše zgodovine
15. 11. 1999 19.37
V Muzeju novejše zgodovine Celje, ki se v letošnjem letu lahko pohvali s 56.000 obiskovalci, pripravljajo stalno postavitev Živeti v Celju - živeti v letih 1900-2000, ki jo bodo odprli v začetku prihodnjega leta. Vsebinsko bo to prikaz življenjskih poti treh (namišljenih) generacij, od rojstva na začetku tega stoletja pa do današnjih dni. Pri tem so upoštevali tehnološki razvoj ter vse spremembe in dogajanja v mestu. Razstavo bodo oblikovali z dveh muzeoloških pristopov in pripravili klasično in ambientalno-scensko postavitev.

Mannesmann zavrnil Vodafonovo ponudbo
15. 11. 1999 16.23
Nemško podjetje za telekomunikacije in inženiring Mannesmann je kot popolnoma neprimerno zavrnilo prevzemno ponudbo največjega operaterja mobilne telefonije na svetu Vodafone AirTouch. Mannesmann je s tem pripravil oder za največjo bitko v zgodovini prevzemov podjetij.

Turčija pričakuje še en potres
15. 11. 1999 15.34
Potres, ki je v petek z močjo 7,2 stopnje po Richterjevi lestvici prizadel severozahod Turčije je do sedaj zahteval že najmanj 452 življenj, 2,923 pa je ranjenih. Doslej so izpod ruševin rešili 40 oseb. Potres je prizadel mesto Duzce tri mesece po katastrofalnem potresu, v katerem je 17. avgusta umrlo 17,000 ljudi.

Kitajska na poti v WTO
15. 11. 1999 08.42
Pogajanja med ZDA in Kitajsko o sprejemu slednje v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO) napredujejo. Potem ko je ameriška trgovinska predstavnica Charlene Barshefsky v soboto v Pekingu svoje pogovore s premierom Zhu Rongjijem označila kot produktivne, so pogajalci obeh držav v nedeljo pospešeno nadaljevali pogajanja. Kitajska si že 13 let prizadeva za vstop v WTO in upa, da ji bo to uspelo še pred vrhom WTO, ki bo od 30. novembra do 3. decembra potekal v Seattlu.

Kitajska na poti v WTO
15. 11. 1999 08.17
Kitajska je z ZDA sklenila dogovor o vstopu v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO). Državi sta soglasje o pristopnih pogojih dosegli po šestih dneh napornih pogajanj. Tako naj bi Kitajska kar se da hitro vstopila v organizacijo, zato pa je očitno morala med drugim odpreti tržišče za ameriške izdelke in storitve.

Čečenski viri potrdili vstop ruskih sil v Bamut
14. 11. 1999 10.45
Čečenski uradni viri so danes potrdili, da so ruske sile vstopile v Bamut na zahodu Čečenije, vendar tega uporniškega mesta še nimajo pod nadzorom.

V Lizboni več kot 400 plavalcev
13. 11. 1999 20.09
Prireditelji 3. evropskega prvenstva v kratkih bazenih v Lizboni, ki bo od 9. do 12. decembra, so doslej prejeli prijavo več kot 400 plavalcev iz 32 držav. Največja je prijava Velike Britanije, sledijo pa Nemci in Francozi. Na prvenstvu bodo z velikimi ambicijami nastopili tudi Slovenci, ki na prejšnjih dveh prvenstvih v Rostocku 1997 (Alenka Kejžar) in Sheffieldu 1998 (Nataša Kejžar) osvajali medalje.

Na poti domov tudi odprava z Gjačung Kanga
12. 11. 1999 16.54
Po včerajšnji vrnitvi Tomaža Humarja, ki je uspešno preplezal južno steno Daulagirija (8.167 m), se v torek v Slovenijo vrača še uspešna odprava z Gjačung Kanga (7.952 m).

Lombardero o hitrosti približevanja EU
10. 11. 1999 19.59
Slovenija ni med prvimi državami glede hitrosti približevanja Evropski uniji, vendar pa je na dobri poti. Takšna je ocena pogajalca Evropske komisije Jaimeja Garcie Lombardera, ki se je v Ljubljani pogovarjal z ožjo pogajalsko skupino ter predstavniki posameznih ministrstev. Lombardero je opozoril, da mora Slovenija še veliko postoriti predvsem na področju gospodarskih reform.

Drnovšek izrazil sožalje ob Štukljevi smrti
08. 11. 1999 21.26
Tudi predsednik vlade Janez Drnovšek je ob smrti olimpionika Leona Štuklja njegovi soprogi in vsej družini poslal sožalno brzojavko. V njej je zapisal, da je Štukelj predstavljal simbol duha največje športne osebnosti slovenskega naroda. Največji slovenski olimpionik bo po Drnovškovem mnenju ostal zapisan v zgodovini in v naših srcih kot vzor vsem rodovom in ponos Slovencev. Postal bo legenda.

10. obletnica padca berlinskega zidu
06. 11. 1999 18.57
Berlinski zid je bil 28 let simbol razdelitve ene najpomembnejših evropskih prestolnic in sveta na dva tabora. Z njegovim padcem pred natanko 10 leti, 9. novembra 1989, je izginila ena od meja, ki je ločevala ljudi, Evropa pa je stopila korak bližje na poti k združeni Evropi.

Železarne za 2,2-krat več izvozile kot uvozile
05. 11. 1999 13.00
Slovenske železarne so v letošnjih prvih devetih mesecih izvozile za 266 milijonov mark izdelkov. Železarne so tako kar 2,2-krat več izvozile kot uvozile. Od celotnega izvoza pa so 22 odstotkov izdelkov prodale preko svojih podjetij, ki sestavljajo zunanjetrgovinsko mrežo v tujini. Vrednost te prodaje je dosegla 60 milijonov mark.

Želimo nadaljevati zelo tesen dialog
04. 11. 1999 15.48
Irski premier Bertie Ahern, ki je bil danes na povratnem delovnem obisku v Sloveniji, se je z gostiteljem, predsednikom vlade Janezom Drnovškom, in predsednikom države Milanom Kučanom ločeno pogovarjal predvsem o Evropski uniji, nadaljnjem razvoju petnajsterice in slovenskih prizadevanjih za članstvo v tej evropski združbi. Državi sta ob tej priložnosti podpisali tudi prvi dvostranski sporazum, in sicer o zračnem prometu, ob čemer je premier Drnovšek izrazil upanje, da bodo omenjenemu sporazumu ''kmalu sledili podpisi še drugih manjkajočih dvostranskih dokumentov''. Oba premiera sta se zavzela za krepitev ''odličnih dvostranskih odnosov''.

Nov svetovni rekord v jadranju
04. 11. 1999 08.07
Avstralec Jasse Martin je najmlajši človek v zgodovini, ki je sam objadral svet. Kmalu po tem, ko je dopolnil 18 let, je v soboto prispel v rodno mesto Melbourne, kjer ga je pričakalo na tisoče ljudi. Kljub temu, da prej še nikoli ni jadral na odprtem morju, je v enajstih mesecih pogumno prepotoval 50.000 kilometrov okoli sveta in odvzel svetovni rekord Avstralcu Davidu Dicksu, ki je svet objadral pri devetnajstih mesecih. S svojo enajstmetrsko jadrnico se na poti ni mogel izogniti kritičnim trenutkom, večkrat se je prevrnil in se komaj izognil trčenju s tankerjem. Srednješolec, ki bo prihodnje leto opravljal maturo, je za svojo pot zbral 360.000 nemških mark preko sponzorjev, ostali denar pa so prispevali njegovi starši. V prihodnosti se namerava odpraviti na novo jadralsko avanturo na Antarktiko, ob prihodu v domače pristanišče pa si je zaželel le velikega hamburgerja.

Slovenski prispevek k stabilnosti JV Evrope
03. 11. 1999 16.05
Slovenija je gospodarsko in politično dovolj močna ter stabilna, da lahko prispeva k stabilnosti jugovzhodne Evrope, je danes na novinarski konferenci ob koncu dvodnevne parlamentarne mednarodne konference z naslovom Slovenija in druge države kandidatke na poti v EU - vloga parlamentov v procesu širitve Evropske unije poudaril slovenski poslanec in predsednik parlamentarne odbora za mednarodne odnose Jelko Kacin.

London in Pariz še vedno brez dogovora
03. 11. 1999 10.03
Kmetijska ministra Francije in Velike Britanije, Jean Glavany in Nick Brown, včeraj na pogovorih v Bruslju nista uspela rešiti dvostranskega zapleta, ki ga je povzročila odločitev Francije, da ne bo sledila skupni odločitvi Evropske unije o ukinitvi embarga na britansko govedino, sta pa zatrdila pripravljenost za nadaljevanje reševanja spora po dvostranski poti.

Britanci najdebelejši v Evropi
03. 11. 1999 08.32
Britanski časnik Sunday Times je poročal, da so Britanci prehiteli Nemce in postali najdebelejši narod v Evropi. Sklicujoč se na za zdaj še neobjavljeno državno študijo, je časnik še dostavil, da so Britanci na najboljši poti, da postanejo tako debeli kot Američani. Ena od vodij raziskave Susan Jebb je povedala, da je v Veliki Britaniji za več kot 30 kilogramov pretežka že vsaka peta ženska in vsak šesti moški. Težave, ki so posledica prekomerne teže, državo stanejo več kot zdravstvene težave, ki so posledica kajenja, je še poročal Sunday Times.

Kakšna je vloga parlamenta pri širitvi EU?
02. 11. 1999 21.50
Mednarodna parlamentarna konferenca Slovenija in druge države kandidatke na poti v Evropsko unijo - vloga parlamentov v procesu širitve EU, ki jo je pod pokroviteljstvom švedske vlade pripravil državni zbor, udeležuje pa se je okrog 120 predstavnikov evropskih institucij, držav članic ali kandidatk, se je popoldne prvega dne nadaljevala v dveh delovnih skupinah: o širitvi unije ter o izkušnjah v uniji. V prvi so razpravljalci pozornost posvečali vlogi nacionalnega parlamenta v EU ter njegovem odnosu z Evropskim parlamentom, odnosu med večino in manjšino v nacionalnem parlamentu ter odprtosti parlamenta za javnost, ob koncu pa tudi pripravljenosti unije na širitev. Druga skupina se je ukvarjala predvsem z izkušnjami držav članic z EU in, tako kot prva, poudarjala potrebo po krepitvi vloge parlamentov ter sodelovanja nacionalnih parlamentov z Evropskim.

Začetek mednarodne konference
02. 11. 1999 12.44
V Ljubljani se je danes začela dvodnevna mednarodna parlamentarna konferenca Slovenija in druge države kandidatke na poti v Evropsko unijo - vloga parlamentov v procesu širitve EU. Konferenca poteka pod švedskim pokroviteljstvom, in sicer manj kot mesec dni po objavi letošnjega poročila Evropske komisije o napredku držav kandidatk ter dober mesec pred vrhom EU v Helsinkih, kjer bo petnajsterica vprašanje širitve podrobneje obravnavala.

V spomin na žrtve vojn in na po vojni pobite
01. 11. 1999 20.46
Spomin na armado po vojni ubitih in njihov pokop je civilizacijsko načelo. To je slovenski kulturi še ostalo, ko je ideologija nasilja iz narodove duše in knjižnega jezika pregnala pojem in besedo plemenitosti, je v imenu pobudnika gibanja Združeni ob lipi sprave Stanislava Klepa na žalni slovesnosti ob Lipi sprave na ljubljanskih Žalah povedal Boštjan Turk. V spomin na žrtve povojnega poboja, padle v obeh vojnah in na borce v osamosvojitveni vojni je govoril tudi podpredsednik vlade Marjan Podobnik.

Konferenca Slovenija na poti v EU
01. 11. 1999 12.31
V Ljubljani se bo jutri začela dvodnevna mednarodna parlamentarna konferenca Slovenija in druge države kandidatke na poti v Evropsko unijo - vloga parlamentov v procesu širitve EU. Konferenca bo potekala pod švedskim pokroviteljstvom, in sicer manj kot mesec dni po objavi letošnjega poročila Evropske komisije o napredku držav kandidatk ter dober mesec pred vrhom EU v Helsinkih, kjer bo petnajsterica vprašanje širitve podrobneje obravnavala.

Slovenske tekmovalke klonile v polfinalu
31. 10. 1999 21.07
Slovenska ženska namiznoteniška reprezentanca je na turnirju druge divizije evropske lige, ki je v soboto in nedeljo potekal v dvorani ŽŠD Krim na Galjevici, osvojila drugo mesto. V finalnem srečanju je po hudem boju tesno izgubila z Avstrijo s 3:4.

Podpis zgodovinskega dogovora
31. 10. 1999 17.25
Vodilni predstavniki Vatikana in Luteranske svetovne zveze so danes v Augsburgu podpisali skupni dogovor o doktrini in s tem storili velik korak na poti sprave 478 let po tem, ko je Rim ekskomuniciral reformista in ustanovitelja nemškega protestantizma Martina Luthra.

Najmanj 50 mrtvih v bombardiranju
29. 10. 1999 22.58
Ruska letala naj bi spet zadela konvoj z begunci. Uradni viri v Moskvi sicer današnjega napada, ki naj bi se zgodil v kraju Samški, blizu meje z Ingušijo, niso potrdili. Begunci, ki so danes pribežali preko čečensko-inguške meje, pa pripovedujejo, da je v napadu umrlo več deset ljudi, veliko pa je tudi ranjenih.

Na poti k samostojnosti
29. 10. 1999 21.23
Črnogorski parlament je danes sprejel nov zakon o državljanstvu, ki Črno goro - v nasprotju z dosedanjimi zakoni - obravnava ločeno od Srbije. Predsednik Đukanović je ob tem napovedal, da bodo v kratkem pripravljeni tudi na poslovanje z svojo denarno valuto.

Talbott pri Ivanovu
29. 10. 1999 15.32
ZDA upajo, da bo Moskva rešila krizo v severnokavkaški republiki Čečeniji po politični poti, je po današnjem srečanju z ruskim zunanjim ministrom Igorjem Ivanovom v Moskvi izjavil Strobe Talbott, namestnik ameriške državne sekretarke Madeleine Albright.

Razstava o Havlu
28. 10. 1999 15.37
Fotografsko-dokumentarna razstava pod naslovom Vaclav Havel - državljan in dramatik, ki jo bo drevi ob 18. uri v Slovenskem gledališkem muzeju slovesno odprl predsednik Slovenije Milan Kučan, Havlov kolega in prijatelj, v štirih sklopih osvetljuje Havlovo pot intelektualca druge polovice XX. stoletja.

Poti k zmanjševanju izostajanja v srednjih šolah
28. 10. 1999 12.16
V Radovljici se danes začenja dvodnevni seminar z naslovom Poti k zmanjševanju izostajanja v srednjih šolah, ki ga organizira zavod za šolstvo. Seminar je namenjen šolam, ki so vključene v projekt Modeli ravnanja šole ob pojavu izostajanja, na njem pa bo sodeloval tudi Jaap van Lakerveld z univerze v Leidnu na Nizozemskem, ki se že dalj časa ukvarja s to problematiko.