na vrh

Seinfeld se je poslovil v velikem slogu

17. 05. 1998 10.03

Televizijska mreža NBC ocenjuje, da je zadnja epizoda priljubljene ameriške zabavne oddaje Seinfeld pred male zaslone privabila 134 milijonov gledalcev. Na minuto je epizodo spremljalo povprečno 73 milijonov gledalcev, kar nanizanko uvršča na vrh seznama najbolj gledanih zabavnih programov v zgodovini televizije. Mreža trdi, da si je epizodo doma ogledalo 116 milijonov ljudi, 18 milijonov pa naj bi si oddajo ogledalo na t.i. Seinfeld zabavah, ki so jih v četrtek zvečer organizirali po vsej državi. Toda oglaševalska podjetja pravijo, da je bila približno polovica gledalcev razočarana ter da omenjena epizoda ni izpolnila njihovih pričakovanj.

Skupina G-8 ne bo sprejela novih ukrepov proti Indiji

15. 05. 1998 17.29

Indija je danes pozvala predstavnike svetovnih velesil v skupini G-8, naj proti Indiji ne sprejmejo novih ukrepov. V Birminghamu se bo namreč nocoj začel vrh skupine G-8, v kateri sta tudi ZDA in Japonska, ki sta zaradi jedrskih poskusov že uvedli gospodarske sankcije proti Indiji. Tiskovni predstavnik britanskega premiera Tonyja Blaira, ki bo predsedoval vrhu, je že sporočil, da na vrhu ne bodo sprejeli "skupnih sankcij proti Indiji".

Pred vrhom G-8 še vrh EU in Rusije

14. 05. 1998 11.03

Tik pred vrhunskim zasedanjem skupine sedmih industrijsko najrazvitejših držav in Rusije v sestavi G-8, bo jutri v Birminghamu redno letno vrhunsko zasedanje EU in Rusije.

Lizbona od prihodnje srede svetovna prestolnica tanga

07. 05. 1998 10.10

Lizbona bo od prihodnje srede deset dni svetovna prestolnica tanga, ko bo v mestnem gledališču Trindade potekal četrti vrh tega popularnega argentinskega plesa in glasbe.

Chirac in Kohl v istem hotelu

07. 05. 1998 09.30

Francoski predsednik Jacques Chirac in njegov gost, nemški kancler Helmut Kohl, sta morala v Avignonu, prizorišču tokratnega francosko-nemškega vrha, prebivati v istem hotelu.

Prvi maj - mednarodni praznik delavske solidarnosti

01. 05. 1998 09.54

Prvi maj je mednarodni praznik dela v spomin na dogodke v Chicagu leta 1886, ko so delavci v veliki splošni stavki zahtevali skrčenje delovnika na osem ur, policija pa je njihove demonstracije 1. maja v krvi zadušila. Prvi kongres 2. internacionale (julija 1889) je sklenil, da bodo vsako leto na ta dan množične manifestacije; prvi maj je tako postal dan razrednega boja. Katoliki pa od leta 1955 prvi maj praznujejo kot praznik Jožefa Delavca. Stavkovno gibanje v Združenih državah Amerike, ki se je bojevalo proti nizkim mezdam in slabim delovnim razmeram, je leta 1886 doseglo vrh in zajelo približno 610.000 delavcev. Prejemki delavcev so bili namreč zelo nizki, povprečna mezda je znašala 9 dolarjev na teden. Delovnik (6 dni na teden) je bil dolg 10 ur in pogosto še več, varstvo pred nesrečami pa je bilo majhno. Delavski boj je bil oster, saj so podjetniki združeno nastopali proti sindikalno organiziranim delavcem, jih uvrščali na črne sezname in zahtevali od delavcev prisego, da ne bodo člani nobenega sindikata. Stavke so se večinoma končale s porazom delavcev, ker sta policija in javnost podpirali delodajalce. Med stavko v St. Louisu so pomožni šerifi streljali na stavkajoče in pri tem ubili devet ljudi. V vsej državi so 1. maja izbruhnile stavke in demonstracije z zahtevo po osemurnem delovniku, pri čemer so bili delavci deloma oboroženi. V Milwaukeeju je policija ustrelila šest oseb. Ko je policija v Chicagu četrtega maja razgnala anarhistično zborovanje, ki je protestiralo proti ravnanju s stavkajočimi, je eksplodirala bomba, zaradi česar je umrlo sedem oseb; nato pa je policija začela slepo streljati v množico, pri čemer je smrtno zadela štiri osebe. Na prvem kongresu 2. internacionale leta 1889 so nato sklenili, naj se 1. maj vsako leto praznuje kot praznik delavske solidarnosti.

Sedem let po izbruhu ognjenik ponovno odprt za turiste

28. 04. 1998 07.35

Sedem let po izbruhu vulkana na gori Unzen na Japonskem, v katerem je umrlo 43 ljudi, so se ta konec tedna na vrh ponovno lahko povzpeli turisti. Po ugotovitvah tamkajšnjega observatorija ognjenik sedaj miruje, razbeljeno kamenje pa je zadnjič bruhal maja leta 1996. 1359 metrov visok vrh Fugen, ki je eden izmed treh vrhov gore Unzen, se je po skoraj 200 letih ponovno obudil 17. novembra leta 1990. Sedem mesecev pozneje je na predmestje Shimabare začelo padati vroče kamenje, pri čemer je umrlo 43 ljudi, skoraj 2300 pa jih je ostalo brez domov. V observatoriju opozarjajo, da je ognjenik, četudi trenutno miruje, še vedno aktiven.

Blair predlagal sestanek z Netanjahujem, Arafatom in Albrightovo

20. 04. 1998 18.47

Britanski premier Tony Blair je med obiskom v Izraelu v nedeljo predlagal organiziranje skupnega vrhunskega sestanka s svojim izraelskim kolegom Benjaminom Netanjahujem, predsednikom Palestinskih avtonomnih oblasti Jaserjem Arafatom in ameriško državno sekretarko Madeleine Albrigt. Novico je povzel izraelski državni radio, sklicujoč se na neimenovane evropske in izraelske diplomate.

EU: Še zadnje priprave pred majskim vrhom o evru

20. 04. 1998 12.16

Na zadnjem zasedanju pred prvomajskim srečanjem, na katerem bo vrh Evropske unije predvidoma potrdil priporočilo Evropske komisije, naj evro prihodnje leto uvede enajst držav, se bodo jutri v Luxembourgu sešli ministri petnajsterice za gospodarstvo in finance.

Krajani podprli ustanovitev 29 novih občin, zavrnili pa osem

20. 04. 1998 08.15

Volilci so včeraj na poizvedbenih referendumih podprli ustanovitev 29 novih občin, zavrnili pa osem.

Blair zaprl 2. azijsko-evropski vrh

05. 04. 1998 10.52

Britanski zunanji minister Tony Blair je danes v Londonu zaprl drugo azijsko-evropsko vrhunsko srečanje članic Evropske unije in desetih azijskih držav. V sklepnem govoru je izrazil vero udeležencev v sposobnost azijskih držav, da bodo premagale gospodarsko krizo.

Rios vse bliže prvemu mestu

25. 03. 1998 17.18

Po včerajšnjih bojih na 4,9 milijona ameriških dolarjev vrednem teniškem turnirju ATP in WTA Peta Samprasa ogroža le še Čilenec Marcelo Rios. Le-ta bi se namreč na sam vrh računalniške lestvice povzpel z zmago na tem turnirju. Podobno priložnost sta v osmini finala zapravila Čeh Petr Korda in Britanec Greg Rusedski, saj sta oba že izpadla. Prvega je z dvakrat po 6:4 premagal Britanec Tim Henman, drugega pa 6:2 in 6:2 Šved Thomas Enquist.

Clinton v škripcih

17. 03. 1998 09.40

Willeyjeva je z resnim in hkrati žalostnim obrazom opisovala bližnje srečanje s predsednikom in dejala, da je bila naravnost osupla nad Clintonovo neobzirnostjo, saj je njen mož nekaj dni pred omenjenim srečanjem naredil samomor. Kathleen Willey je enako povedala v zapriseženi izjavi odvetnikom Paule Jones. Predsednik Clinton se je zdaj znašel v najhujših škripcih glede spolnih škandalov, saj se je po televizijskem intervjuju Willeyjeve začela krhati podpora ženskih organizacij, ki so ga doslej zagovarjale.

Černomirdin napovedal rusko-ameriški vrh za sredo letošnjega leta

12. 03. 1998 09.46

Ruski premier Viktor Černomirdin je v Washingtonu sinoči napovedal, da naj bi bilo prihodnje rusko-ameriško vrhunsko srečanje sredi letošnjega leta. Na skupni novinarski konferenci z ameriškim podpredsednikom Alom Goreom po seji rusko-ameriške komisije za gospodarsko in tehnološko sodelovanje je Viktor Černomirdin izrazil upanje, da bodo rusko-ameriški vrh pripravili letos, ni pa povedal, kje naj bi potekal. Ruski premier je tudi spomnil, da naj bi spodnji dom ruskega parlamenta ratificiral rusko-ameriško pogodbo o jedrskem razoroževanju START II.

Agassi in Stoltenberg v finalu Scottsdala

08. 03. 1998 11.55

Na teniškem turnirju v Scottsdalu sta že znana oba finalista. V prvem polfinalu je Avstralec Jason Stoltenberg premagal Nizozemca Sjenga Schalkna s 6:3, 6:3, v drugem pa je Američan Andre Agassi ugnal Nemca Tommyja Haasa s 6:2, 6:1.

Večja brezposelnost v Romuniji in na Finskem

23. 02. 1998 08.33

Februarja je brezposelnost v Romuniji dosegla 9,5 odstotka in je bila tako za 0,7 odstotka večja kot januarja. Razlog za porast je 63.000 odpustitev v minulih dveh mesecih, ki so posledica začetka izvajanja vladnega privatizacijskega programa. Na Finskem je bila brezposelnost januarja 13,8-odstotna, medtem ko je mesec prej znašala 12,9 odstotka. Finska se po odstotku brezposelnih uvršča v sam vrh med državami Evropske unije.

Končan peti srednjeveropski vrh

24. 01. 1998 12.59

Dvodnevno srečanje predsednikov držav srednje in vzhodne Evrope, ki je tokrat potekalo v Levoči na Slovaškem, se je končalo brez dogovora o gostitelju prihodnjega vrhunskega sestanka, prav tako pa se državniki niso uspeli dogovoriti, ali naj bi na prihodnja srečanja redno vabili tudi predsednike Ukrajine, Bolgarije in Romunije - letošnje goste levoškega sestanka.

Zaradi ljubezni na vrh radijskega stolpa

21. 01. 1998 09.04

Indijec Ašraf Džamal Khan (22) že pet dni čepi na nekem radijskem stolpu v New Delhiju, kjer namerava ostati tako dolgo, dokler se k njemu ne vrne žena, ki je sicer hindujka, ugrabili pa naj bi jo njeni starši. Khan, ki prav tako odklanja hrano, je za pomoč zaprosil tudi indijskega predsednika Narayanana. Predsednika je brez uspeha poskušal dobiti po brezžičnem telefonu, a mu je nazadnje zmanjkalo baterij.

Evropska komisija preiskuje pogodbe Air France s prevoznikoma Delta in Continental

09. 01. 1998 08.54

Evropska komisija je sprožila preiskavo zaradi morebitnega negativnega učinka, ki bi jih na evropsko konkurenco utegnilo imeti izvajanje pogodb o sodelovanju letalskega prevoznika Air France z ameriškima Air Continental Airlines in Delta Airlines. Medtem ko je Air France za British Airways in Lufthanso tretji evropski letalski prevoznik, je Delta s 100 milijoni potniki v letu 1997 usidrana na sam vrh svetovne lestvice. Komisija sicer preiskuje še več drugih dvostranskih dogovorov med evropskimi in ameriškimi letalskimi prevozniki, še posebej zaskrbljena pa je nad dvostranskim sodelovanjem družbe British Airways z American Airlines. Če bosta prevoznika izvedla načrtovano sodelovanje, bosta pridobila dominantno vlogo na liniji med Veliko Britanijo, ki je osrednje evropsko izhodišče za prekomorske polete, in ZDA.

Razmere na slovenskih cestah

19. 12. 1997 08.33

Glavne ceste po Sloveniji so večinoma mokre in spolzke, oziroma je na njih snežna brozga. Nevarnost poledice je velika povsod, še najbolj pa na območju Maribora in Novega mesta.

Razmere na slovenskih cestah

18. 12. 1997 08.42

Ceste po Sloveniji so mokre in spolzke, večinoma tudi zasnežene. Tako je zimska oprema obvezna na višjeležečih gorenjskih mejnih prehodih, na Ljubelju so potrebne celo verige, na cesti Ajdovščina - Col - Črni vrh, Idrija - Godovič ter Kobarid - Bovec, hkrati je na teh cestah prepovedan promet za tovorna vozila s priklopniki in polpriklopniki.

Clinton za nove ukrepe proti Iraku

17. 12. 1997 23.18

Ameriški predsednik Bill Clinton je sinoči v Washingtonu dejal, da bo mogoče potrebno začeti z novimi ukrepi, da bi iraškega predsednika Sadama Huseina prisilili, da inšpektorjem Združenih narodov dovoli popoln pregled iraške oborožitve.

Razmere na slovenskih cestah

17. 12. 1997 09.28

Ceste po državi so na Primorskem suhe ter normalno prevozne, drugod mokre in spolzke, zasnežilo pa je ceste v Prekmurju, cesto čez Črni vrh, ceste okoli Kočevja, ceste čez Predel, Jezersko, Korensko sedlo, Ljubelj ter cesto Bled-Bohinj.

Razmere na slovenskih cestah

17. 12. 1997 08.29

Ceste po državi so na Primorskem suhe ter normalno prevozne, drugod mokre in spolzke, zasnežilo pa je ceste v Prekmurju, cesto čez Črni vrh, ceste okoli Kočevja, ceste čez Predel, Jezersko, Korensko sedlo, Ljubelj.

Končan vrh združenja ASEAN

16. 12. 1997 15.49

V malezijski prestolnici Kuala Lumpurju se je danes končalo tridnevno vrhunsko srečanje držav članic Združenja držav jugovzhodne Azije (ASEAN), ki je bilo tokrat prvič razširjeno na Kitajsko, Japonsko in Južno Korejo.

100-letnica Mestne elektrarne ljubljanske

15. 12. 1997 17.03

Podjetje Elektro Ljubljana je na novinarski konferenci predstavilo slovesnost ob 100-letnici Mestne elektrarne ljubljanske (MEL) oz. 100-letnici elektrifikacije v Ljubljani ter načrte v zvezi z obnovo oziroma revitalizacijo tega objekta, ki je že od leta 1988 spomeniško zaščiten. Elektrarna je začela proizvajati elektriko 1. januarja 1898, v času županovanja Ivana Hribarja. Elektrarna je postavljena med Slomškovo in Kotnikovo ulico in sodi v sam vrh tehniške kulturne dediščine v Sloveniji. Poslopje, grajeno v jugend stilu, je značilen predstavnik stare tovarne, kakršnih pri nas ni več videti.

Začel se je vrh združenja ASEAN

14. 12. 1997 11.41

Predsednik držav in vlad dvanajstih držav vzhodne Azije so se danes sešli na tridnevnem vrhunskem srečanju v malezijski prestolnici Kuala Lumpurju.

Vrh EU začrtal pot širitve

13. 12. 1997 12.24

Globalni proces pridruževanja kandidatk za članstvo v Evropski uniji se bo v skladu z odločitvijo voditeljev povezave začel z vsemi desetimi srednjeevropskimi prosilkami za članstvo in Ciprom, medtem ko se bodo intenzivna pogajanja o članstvu aprila prihodnje leto začela s Ciprom in petimi najbolj pripravljenimi srednjeevropskimi kandidatkami, med njimi Slovenijo.

Drnovšek na srečanju držav članic EU

13. 12. 1997 12.13

Predsednik vlade Janez Drnovšek se bo udeležil sestanka evropskega sveta predsednikov držav in vlad držav članic Evropske unije ter pridruženih držav Srednje in Vzhodne Evrope. Spremljal ga bo zunanji minister Boris Frlec.

Turčija zavrnila povabilo na večerjo

12. 12. 1997 13.20

Turška vlada je zavrnila povabilo Evropske unije, naj se v soboto zvečer, ob zaključku dvodnevnega vrha EU v Luxembourgu, udeleži večerje z unijinimi voditelji. Turčija vabilo zavrača, ker še vedno ni dobila zagotovila, da ji bo vrh odprl pot za njeno približevanje uniji. Največja ovira pri tem je Grčija, ki kakršnokoli približevanje Ankare Bruslju pogojuje z reševanjem ciprskega vprašanja in dvostranskih ozemeljskih sporov v Egejskem morju.