na vrhu

Kmetijski ministri EU prvič pod avstrijskim predsedovanjem
20. 07. 1998 14.00
Kmetijski ministri Evropske unije danes v Bruslju prvič zasedajo pod avstrijskim predsedovanjem. Avstrijski minister Wilhelm Molterer bo ob tej priložnosti kolegom podrobneje predstavil prednostne naloge, ki si jih je na tem področju zastavilo avstrijsko predsedstvo.

Brez sprememb med deseterico na WTA
13. 07. 1998 12.12
Najnovejša ženska teniška jakostna lestvica WTA v tem tednu ostaja na vrhu nespremenjena. Z veliko prednostjo še vedno vodi Švicarka Martina Hingis, druga je zmagovalka Wimbledona Čehinja Jana Novotna, ki se je z zmago v Pragi Švicarki nekoliko približala, tretja pa Američanka Lindsay Davenport.

Vodi Francoz Laurent Jalabert
07. 07. 1998 11.31
Pred naslednjim velikim kolesarskim dogodkom, dirko po Franciji (Tour de France), je mednarodna kolesarska zveza UCI objavila svetovno lestvico najboljših tekmovalcev. Na vrhu je Francoz Laurent Jalabert, lanskoletni zmagovalec ''Toura'', Nemec Jan Ullrich, pa je trenutno na šestem mestu.

Bled konec tedna v znamenju golfa
06. 07. 1998 14.12
Blejsko igrišče za golf bo od 9. do 12. julija gostilo 150 poklicnih igralcev golfa na 6. BTC odprtem prvenstvu Slovenije (45.000 funtov ali 13,5 milijona tolarjev nagradnega sklada). Prvenstvo sodi v drugi razred svetovnih tekmovanj in je v seriji Chalenger. Še lani je bil blejski turnir v ''B'' kategoriji, letos pa je že prerasel v ''A''.

Premier Drnovšek v Salzburgu
24. 06. 1998 13.19
Slovenski premier Janez Drnovšek bo danes v Salzburgu sodeloval na tretjem srednje- in vzhodnoevropskem gospodarskem vrhu, na katerem naj bi govorili predvsem o posledicah širitve Evropske unije in sprejema enotne valute evro na nova evropska tržna gospodarstva. Vrha se udeležuje tudi minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur.

Minister Senjur na gospodarskem vrhu v Salzburgu
24. 06. 1998 10.32
Slovenski minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur se je danes v Salzburgu, kjer sodeljuje na tretjem gospodarskem vrhu Srednje in Vzhodne Evrope, sestal s predstavniki največje nizozemske banke ABN AMRO, srečal se je z latvijskim ministrom za gospodarstvo Laimonisom Strujevičsom, udeležil pa se je tudi plenarnega zasedanja na temo Vloge centralnih bank.

Poleti jugoslovanske letalske družbe JAT po odločitvi EU brez motenj
16. 06. 1998 16.12
Predstavnik beograjskega letališča je danes sporočil, da odločitev Evropske unije na vrhu v Cardiffu o prepovedi letov jugoslovanske letalske družbe JAT na območju držav članic ni vplivala na vozni red poletov JAT-a.

Slovenski gostje v vrhu turističnih interesov Hrvaške
16. 06. 1998 15.56
Slovenski gostje so v vrhu turističnih interesov Hrvaške, je danes na novinarski konferenci v Zagrebu dejal hrvaški minister za turizem Sergej Morsan. Dodal je, da Slovenci že tradicionalno radi prihajajo na Hrvaško, kar kažejo tudi podatki lanske turistične sezone, ko so bili po številčnosti obiskov in številu nočitev slovenski gostje za Nemci in Čehi na tretjem mestu.

Protest pred evropskim vrhom v Cardiffu
13. 06. 1998 11.42
V valežanskem Cardiffu, ki bo od ponedeljka gostil vrh Evropske unije, popoldne pričakujejo več tisoč protestnikov proti brezposelnosti iz vse Evrope.

Likovna delavnica Slovenija, odprta za umetnost
12. 06. 1998 12.01
Od 20. do 29. junija se bodo na Sinjem vrhu nad Ajdovščino na mednarodni likovni delavnici "Slovenija, odprta za umetnost" vnovič zbrali umetniki, tokrat iz 13 držav, in na tem slikovitem koščku Primorske ustvarjali svoje dela v različnih tehnikah.

Slovenija po zaslugi Celjanov četrta
27. 05. 1998 14.09
Po klubski razvrstitvi Evropske rokometne zveze (EHF) je Slovenija, predvsem po zaslugi dobrih nastopov Celja Pivovarne Laško, v sezoni 1997/98 v najprestižnejšem evropskem tekmovanju, ligi prvakov, pristala na četrtem mestu.

Kmetijski ministri EU znova o reformah
25. 05. 1998 10.29
Predlagana reforma skupne kmetijske politike Evropske unije je danes znova v središču poznornosti kmetijskih ministrov petnajsterice. Ministri pozornost posvečajo pripravi dokumenta, ki bo povzetek dosedanjih razprav o predlagani reformi in bo predložen vrhu unije na zasedanju prihodnji mesec v Cardiffu.

Dva Slovenca na vrhu Daulagirija (8167 metrov)
23. 05. 1998 13.05
Na vrh nepalskega osemtisočaka Daulagirija (8167 metrov) sta se danes ob 11. uri po nepalskem času povzpela slovenska alpinista Miha Marenče in Gregor Lačen, je sporočil vodja slovenske himalajske odprave Daulagiri '98 Tone Škarja. Odprava, ki je pred odhodom Davorja Karničarja v Slovenijo štela 15 članov, se bo v domovino vrnila v začetku junija.

Primorje najbolj disciplinirano
21. 05. 1998 14.55
Na Nogometni zvezi Slovenije (NZS) vodijo lestvico najbolj discipliniranih moštev prve in druge slovenske lige. V prvi ligi je za zdaj na vrhu lestvice ajdovsko Primorje pred HIT Gorico in Rudarjem, v drugi pa ima najbolj disciplinirane igralce mariborski Železničar.

Miceli zmagovalec 4. etape; Gončar ostal v roza majici
21. 05. 1998 09.04
Italijan Nicola Miceli (Riso Scotti) je zmagovalec 4. etape kolesarske dirke po Italiji od Viareggia do Monte Argentaria v skupni dolžini 239 kilometrov. Na drugo mesto se je uvrstil njegov rojak Michele Bartoli, ki je s tem dobil osem sekund bonusa in zmanjšal zaostanek za vodilnim v skupnem seštevku Ukrajincem Sergejem Gončarjem (Cantina Tollo) na vsega eno sekundo.

Na Mount Everestu postavljen sistem za merjenje rasti gore
21. 05. 1998 08.18
Ameriški alpinist Wally Berg (43) je na vrh Mount Everesta namestil sistem globalnega pozicioniranja (Global Positioning System), s pomočjo katerega bo mogoče meriti rast te najvišje gore na svetu. Sistem bo meril geološko hitrost, s katero Indija drsi pod Tibet, zaradi česar se Himalaja in z njo 8.848 metrov visoka gora vsako leto dvigne za približno 2,5 centimetra. Berg je to napravo na vrhu gore namestil v sredo, enako pa tudi na treh četrtinah poti proti vrhu gore. Strokovnjaki pričakujejo, da jim bodo ti podatki koristili pri predvidevanju potresov in oblikovanju vremenskih vzorcev.

Robin Cook prispel v Ankaro
19. 05. 1998 17.17
Britanski zunanji minister Robin Cook je danes dopotoval v Ankaro, kjer bo skušal oživiti odnose med Evropsko unijo in Turčijo, ki so na mrtvi točki, odkar EU na zadnjem evropskem vrhu v Luksemburgu Turčije ni uvrstila v program prihodnje širitve unije.

Skupnih sankcij proti Indiji ne bo
18. 05. 1998 09.48
Indijska vlada je izrazila zadovoljstvo nad sklepom vrhunskega sestanka sedmih najbolj razvitih držav in Rusije (G-8), da se zaradi jedrskih poskusov odpove skupnim sankcijam proti Indiji. Časnik Times of India je v ponedeljkovi izdaji še zapisal, da se zadeve razvijajo v skladu z indijskimi pričakovanji. Predsedniki držav oziroma vlad so na vrhu G-8 v Birminghamu ob koncu tedna obsodili indijske jedrske poskuse, niso pa se sogovorili za skupne ukrepe.

New York počastil spomin na Franka Sinatro
17. 05. 1998 10.02
Mesto, ki ga je v pesmi New York, New York opeval preminuli Frank Sinatra, je v petek Empire State Building osvetlilo z modrimi lučmi in tako počastilo Modre oči. To je bil namreč Sinatrin vzdevek. Svetovno znana zgradba se bo v modrini "kopala" do ponedeljka, so povedali predstavniki mestnih oblasti. Sinatra se je sicer rodil v Hobokenu v New Jerseyu, kariero pa je začel s petjem z velikimi orkestri v New Yorku. Pevca so z modrimi lučmi na vrhu nebotičnika počastili že ob njegovi 80-letnici 12. decembra 1995. Takšen način osvetljave nebotičnika je sicer pogost ob praznovanju praznikov. Tako je Empire State Building na dan Sv. Patricka, 17. marca, obarvan zeleno, na ameriški državni praznik 4. julija, pa je odet v rdečo, belo in modro barvo.

Clinton: Indija mora ratificirati sporazum o prepovedi jedrskih poskusov
16. 05. 1998 09.56
Ameriški predsednik Bill Clinton je danes od indijske vlade zahteval, naj "takoj in brezpogojno" podpiše sporazum o popolni prepovedi jedrskih poskusov (CTBT), hkrati pa je Pakistan pozval, naj "ne podleže pritiskom in ne sledi Indiji", ki je v preteklem tednu izvedla pet jedrskih poskusov.

Skupina G-8 ne bo sprejela novih ukrepov proti Indiji
15. 05. 1998 17.29
Indija je danes pozvala predstavnike svetovnih velesil v skupini G-8, naj proti Indiji ne sprejmejo novih ukrepov. V Birminghamu se bo namreč nocoj začel vrh skupine G-8, v kateri sta tudi ZDA in Japonska, ki sta zaradi jedrskih poskusov že uvedli gospodarske sankcije proti Indiji. Tiskovni predstavnik britanskega premiera Tonyja Blaira, ki bo predsedoval vrhu, je že sporočil, da na vrhu ne bodo sprejeli "skupnih sankcij proti Indiji".

Na vrhu G8 o Indiji in Indoneziji
15. 05. 1998 15.43
Gostitelj vrhunskega srečanja sedmerice gospodarsko najrazvitejših držav in Rusije (G8) britanski ministrski predsednik Tony Blair je ob davišnjem prihodu v Birmingham napovedal, da se bo osmerica velesil tokrat osredotočila na indijske jedrske poskuse in nemire v Indoneziji.

Skupina G-15 odobrila kandidaturo Šri Lanke
12. 05. 1998 16.51
Voditelji držav v razvoju skupine G-15 so odobrili kandidaturo Šri Lanke in jo kot 17. članico sprejeli včeraj, na otvoritvi vrhunskega zasedanja v Kairu, je danes poročala egiptovska tiskovna agencija MENA. Na prihodnjem vrhu, ki je predviden februarja na Jamajki, pa bodo razmislili o morebitnem sprejemu Kolumbije, je še sporočil svetovalec egiptovskega predsednika Usama el-Baz. Skupino G-15 so ustanovili leta 1989 in ima trenutno 16 članic. Njene članice so med drugimi Kenija, Egipt, Indonezija, Alžirija, Peru, Malezija, Zimbabve, Jamajka, Indija, Brazilija, Argentina, Čile in Mehika.

Lizbona od prihodnje srede svetovna prestolnica tanga
07. 05. 1998 10.10
Lizbona bo od prihodnje srede deset dni svetovna prestolnica tanga, ko bo v mestnem gledališču Trindade potekal četrti vrh tega popularnega argentinskega plesa in glasbe.

Bjerregaardova bo za EU podpisala protokol iz Kjota
29. 04. 1998 09.31
Evropska komisarka za okolje Ritt Bjerregaard bo danes v New Yorku v imenu Evropske unije podpisala protokol, sklenjen na lanskem svetovnem vrhu o podnebnih spremembah v Kjotu. Kot poudarjajo v Bruslju, je podpis vnovična potrditev želje EU, da v boju proti klimatskim spremembam zadrži vodilno vlogo. Evropska komisija ob priložnosti poudarja, da je treba za izpolnitev dogovorov iz Kjota o redukciji emisij strupenih plinov v ozračje storiti nadaljne korake. "Na globalni ravni se je treba precej bolj potruditi za zmanjšanje emisij, industrijsko razvite države pa morajo doseči viden napredek pri izpolnjevanju zavez iz protokola," pravijo na komisiji. Podpis protokola, po katerem naj bi se emisije strupenih plinov, ki povzročajo pojav tople grede, do leta 2010 zmanjšale za 10 odstotkov, je sicer nujen, a nezadosten korak - za njegovo veljavnost ga mora ratificirati 55 podpisnic. O uresničevanju zadanih ciljev bodo države razpravljale novembra letos, na zasedanju v Buenos Airesu.

Vodja misije pri NATO Cigler Solani predal poverilna pisma
22. 04. 1998 18.53
Vodja slovenske diplomatske misije pri zvezi NATO na ravni odpravnika poslov, Mirko Cigler, je danes v Bruslju generalnemu sekretarju zveze NATO Javierju Solani predal poverilna pisma. S tem je bila misija, pristojna še za Zahodnoevropsko unijo, tudi uradno vzpostavljena.

Vlada v Bonnu razpravljala o zaposlovalni politiki
22. 04. 1998 18.16
Vlada v Bonnu je danes z več kot enotedensko zamudo razpravljala o "akcijskem načrtu zaposlovalne politike", ki ga je od nje zahtevala Evropska unija. Lani novembra so na luksemburškem vrhu EU o zaposlovanju od vseh držav članic zahtevali, da do sredine aprila pripravijo seznam ukrepov, s poudarkom na boju proti dolgoročni brezposelnosti in brezposelnosti mladih, s katerim se strinjajo sindikati, delodajalci in gospodarstveniki.

Najbogatejši Britanec lord Sainsbury
21. 04. 1998 07.51
Najbogatejši človek v Veliki Britaniji je lord Sainsbury, lastnik verige supermarketov, čigar imetje ocenjujejo na 3,3 milijarde funtov (5,6 milijarde dolarjev), piše londonski časnik The Sunday Times, ki ga povzemajo svetovne agencije. V letnem poročilu o premoženju tisoč najbogatejših otočanov britanski časnik navaja, da je lord Sainsbury na vrhu lestvice nasledil finančnika Josepha Lewisa, ki je padel celo na četrto mesto, potem ko so njegovo imetje letos ocenili na "le" 1,75 milijarde dolarjev. Po pisanju The Sunday Timesa ima Otok zdaj šestnajst milijarderjev. Britanska kraljica Elizabeta II. je, zanimivo, šele na 94. mestu, z imetjem, vrednim "borih" 250 milijonov funtov. Najbolj se je lani povzpel "boss" avtomobilskih dirk Formule 1 Bernie Ecclestone, z 58. na 6. mesto. Škandal o sponzorstvu proizvajalcev cigaret nad formulo 1 je vladajoče laburiste prisilil, da so Ecclestoneu vrnili milijon funtov, ki jih je vložil v laburistično predvolilno kampanjo. Sunday Times je izračunal, da bi imetje tisoč najbogatejših Britancev zadostovalo za pokritje državnega proračuna za obrambo v naslednjih petih letih. Med tisoč najbogatejšimi je 64 žensk, katerih bogastvo izivira večidel iz dediščine, ločitvenih sporazumov in družinskega imetja.

Blair in Arafat o mirovnem procesu
20. 04. 1998 18.49
Palestinski voditelj Jaser Arafat je v Gazi danes sprejel britanskega premiera Tonyja Blaira, s katerim bo razpravljal o zastalem bližnjevzhodnem mirovnem procesu. Približno tisoč Palestincev pa je v Gazi Blaira prosilo, naj poskusi doseči, da bi Izrael iz zaporov izpustil njihove svojce.

Rusija zavrača predlog Japonske glede Kurilskih otokov
20. 04. 1998 07.32
Po rusko-japonskem vrhu konec minulega tedna je tiskovni predstavnik Kremlja Sergej Jastržembski zavrnil rešitev spora z Japonsko glede štirih Kurilskih otokov po zgledu Hong Konga.