naša
Zahteve po Scharpingovem odstopu
10. 09. 2001 00.00
Nemški obrambni minister Scharping se je pred odborom bundestaga za obrambo zagovarjal zaradi obtožb o zlorabi položaja, ker naj bi se z vladnim letalom vozil na obiske k svoji prijateljici.

Prekinitev sodelovanja Fibe in Uleba
09. 09. 2001 00.00
Izvršni odbor evropskega dela Fibe (Mednarodne košarkarske zveze) se je na neformalnem sestanku v Carigradu dogovoril za prekinitev vseh stikov z Ulebom.

Dom koroškega orožarja
08. 09. 2001 00.00
Helmut Mathe, ki je osumljen, da je naročnik skoraj 50-ih ton orožja, ki so ga v začetku tedna zasegli v Luki Koper, živi v idilični vasici ob Vrbskem jezeru. Tam ima tudi manjšo gostilno in delavnico, med sovaščani pa velja za korektnega trgovca.

Čehom odvzeli en niz
08. 09. 2001 00.00
Slovenska moška odbojkarska reprezentanca je v srečanju prvega kroga skupine 1 na evropskem prvenstvu v Ostravi izgubila s Češko z 1:3.

Policija na mednarodnih misijah
07. 09. 2001 00.00
Marko Pogorevc, generalni direktor slovenske policije, je ob sprejemu skupine policistov, ki so se vrnili iz mednarodnih misij, poudaril, da se mora policija organizacijsko še bolje pripraviti na mednarodne mirovne misije.

Kdo bo nudil UMTS?
03. 09. 2001 00.00
Na razpisu za podelitev koncesije za tretjo generacijo mobilne telefonije UMTS v Sloveniji komisija ni imela prav veliko dela, saj je po pričakovanju popolno ponudbo oddal le Mobitel.

Pripravljeni na nogometni boj
05. 09. 2001 00.00
Nocoj ob 20.15 se bo slovenska nogometna reprezentanca v Beogradu na stadionu Partizana pomerila z ZR Jugoslavijo.

Trgovina z mamili
31. 08. 2001 00.00
Po aretaciji dveh slovenskih avtoprevoznikov v Veliki Britaniji, je slovenska policija včeraj aretirala tudi lastnika podjetja.

Dvajseto Srečanje treh dežel
25. 08. 2001 00.00
Na Brezju je potekalo slovesno bogoslužje v okviru Srečanja treh dežel, ki ga že 19 let organizirajo ljubljanska, celovška in videmska nadškofija.

Mira dobila vizum
14. 07. 2001 00.00
Glavna haaška tožilka Carla Del Ponte je povedala, da Mire Marković, soproge nekdanjega predsednika ZRJ Slobodana Miloševića, ni na tajnem seznamu oseb, obtoženih vojnih zločinov, ki jih je treba aretirati na zahtevo haaškega sodišča. "Iz razumljivih razlogov nikoli ne govorim o tem, kdo je in kdo ni na tajnem seznamu za aretacijo, vendar pa lahko v primeru Markovićeve naredim izjemo, ker ne želim, da bi bila to ovira za njen obisk soproga," je še pojasnila Del Pontejeva.

Spopadi na Severnem Irskem
13. 07. 2001 00.00
Na Severnem Irskem, kjer se je okoli 100.000 pripadnikov britanskega protestantskega reda Viljema Oranskega udeležilo tradicionalnih pohodov in praznovanja ob obletnici zmage nad irskimi katoliki, je prišlo do ostrih spopadov.

Republika srbska za sodelovanje s Haagom
03. 07. 2001 00.00
Vlada Republike srbske je v obravnavo parlamentu poslala predlog zakona o sodelovanju z Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu, je sporočila pravosodna ministrica Republike srbske Biljana Marić. Kot je dejala Marićeva, je sodelovanje s haaškim sodiščem obveznost Republike srbske ter Bosne in Hercegovine, ki izhaja iz Daytonskega sporazuma. Parlament naj bi zakon obravnaval med naslednjo sejo, predvideno za konec tega meseca.

Izročitev ni presenetila nikogar
02. 07. 2001 00.00
Srbski premier Zoran 195144inđić je v pogovoru za nedeljsko izdajo beograjskega dnevnika Večernje Novosti zatrdil, da sta bila jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica in njegova stranka, Demokratska stranka Srbije (DSS), vnaprej obveščena o izročitvi nekdanjega predsednika ZRJ Slobodana Miloševića Haagu. Izročitev Miloševića Mednarodnemu sodišču za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji "ni presenetila nikogar v koaliciji DOS", je še dejal 195144inđić in dodal, da morajo poiskati način za reformo federacije s Črno goro. "Ta koncept je potrebno Črnogorcem predstaviti kot tudi za njih ugodno rešitev. Če bodo v Črni gori tak predlog zavrnili, se bomo morali raziti."

Brez odločitve o maloobmejnem sporazumu
29. 06. 2001 00.00
Odbor za zunanjo politiko je včeraj popoldne začel izredno sejo, na kateri naj bi nadaljevali razpravo o predlogu zakona o ratifikaciji sporazuma med Slovenijo in Hrvaško o obmejnem prometu in sodelovanju.

Cattarinussi pozitiven
27. 06. 2001 00.00
Italijanskemu športu grozi nova dopinška afera. Po poročanju južnotirolskega dnevnika "Dolomiten" so šprinterskega svetovnega podprvaka iz Pokljuke, Reneja Cattarinussija, dobili pri poskusu zlorabe prepovedanih hormonov, zaradi česar ga je Italijanska smučarska zveza (FISI) že izključila iz reprezentance.

Srečanje LDS ob dnevu državnosti
25. 06. 2001 00.00
Ob dnevu državnosti je Liberalna demokracija Slovenije (LDS) v Venišah v občini Nazarje pripravila tradicionalno srečanje svojih članov in simpatizerjev, katerega se je udeležil tudi Hans Dietrich Genscher, nemški zunanji minister v času slovenskega osamosvajanja. Slavnostni govornik na srečanju, na katerem se je zbralo približno 1500 članov LDS, je bil premier in predsednik LDS Janez Drnovšek, ki je poudaril, da liberalni demokrati vseh deset let ustvarjajo novo državo194160- Slovenijo ter da je bila vojna za osamosvajanje naše države kratka, vendar pa je kljub temu dala jasno sporočilo nekdanji skupni državi Jugoslaviji in celemu svetu, da si Slovenci želimo suvereno in demokratično državo.

Irska predsednica nadaljuje obisk
21. 06. 2001 00.00
Irska predsednica Mary McAleese se je danes udeležila delovnega zajtrka s predstavniki slovenskih in irskih podjetij, sestala se je z ministrico za gospodarstvo Teo Petrin, srečala pa se bo tudi s premierom Janezom Drnovškom, ljubljansko županjo in nagovorila člane Društva za mednarodne odnose. Med obiskom v Sloveniji si bo ogledala Bled, Postojnsko jamo in slovensko obalo, v petek zvečer pa se bo vrnila v domovino. Po včerajšnjem prihodu se Mary McAleese srečala z zunanjim ministrom Ruplom, predsednikom državnega zbora Pahorjem, zvečer pa ji je gostitelj predsednik Kučan na Brdu pri Kranju priredil slavnostno večerjo.

V Olimpiji še brez pravih okrepitev
20. 06. 2001 00.00
Po seji upravnega odbora nogometnega kluba Olimpija se je nestrpno pričakovala novinarska konferenca, na kateri naj bi predstavili novosti iz tabora slovenskih podprvakov. Toda večina novinarjev je Mestno hišo, kjer službuje predsednik ljubljanskega prvoligaša Anton Colarič, zapustilo razočaranih, saj informacij, ki bi razveselile predvsem navijače, niso dobili. Ljubljančani, ki jih bo v novi sezoni vodil Mihajlo Petrović, načrtujejo pomlajevanje ekipe, zaenkrat pa v moštvu tudi ni pravih okrepitev. Na treningu je sicer nekaj novih obrazov, ki pa se bodo morali še dokazati.

Mesić v Teheranu
19. 06. 2001 00.00
Hrvaški predsednik Stipe Mesić je prvi dan uradnega obiska v Teheranu zatrdil, da si Hrvaška želi zbližanja z islamskimi državami. "Ob izboljšanju odnosov s sosedami in hitri vključitvi v Evropsko unijo, je naša prioriteta tudi zbližanje z neevropskimi državami, najprej z islamskimi," je dejal Mesić po srečanju z iranskim predsednikom Mohamedom Hatamijem. Iran je označil kot prijateljsko državo, Hatamija pa povabil na obisk v Zagreb.

Genetika na naših policah
19. 06. 2001 00.00
Po izsledkih študije organizacije Umanotera, je Slovenija lani uvozila okrog sedem tisoč ton koruze iz Argentine, za katero obstaja velika možnost, da je genetsko spremenjena. Koruza pa kot kaže ni edini primer genetsko spremenjenih živil pri nas, saj v Sloveniji še vedno nimamo zakonodaje, ki bi zahtevala nadzor in označevanje tovrstnih živil. Gensko spremenjena živila so tako kot kaže že na naših policah.

Odzivi na referendum
18. 06. 2001 00.00
V vrstah Mlade Slovenije, strankarskega podmladka NSi, se že pojavljajo zahteve po odstopu ministra Kebra. Kot je za 24 ur dejal Jernej Pavlin, predsednik Mlade Slovenije, so "v Mladi Sloveniji prepričani, da je večina volivk in volivcev - se pravi 400.000 državljanov Republike Slovenije -, izrekla jasno nezaupnico ministru za zdravje, Dušanu Kebru, ki je mimo volje strokovne javnosti, brez podpore medicinske in pravne stroke, vztrajal na predlogu, ki se je izkazal kot slab. ''Mi bomo s prstom pokazali na ministra, predvsem pa je naša pobuda usmerjena k vsem parlamentarnim strankam, da - vkolikor minister ne bo sam odstopil, kar bi bilo skladno z demokratičnimi načeli in politično kulturo -, da podprejo pobudo in se minister odstavi. Zaenkrat smo še na ravni pogovorov, tako z našo poslansko skupino kot v okviru Koalicije Slovenija, računamo pa, da se bodo pobudi pridružili vsi, ki menijo, da je minister slabo opravil nalogo," je povedal Pavlin.

Končan kongres ZLSD
11. 06. 2001 00.00
Borut Pahor ostaja predsednik, Dušan Kumer pa glavni tajnik ZLSD, so odločili delegati 4. kongresa stranke, ki je končal dvodnevno zasedanje v koprski Bonifiki. Pahor in Kumer sta bila edina kandidata za predsedniško in tajniško funkcijo, in sicer je prvi prejel 325 glasov, drugi pa 285. V drugem krogu volitev je bila za podpredsednico stranke izvoljena Breda Pečan, člana strankinega predsedstva sta postala Danilo Tomšič in Jernej Brvar, članica pa Jožka Hegler. Nadzorni odbor bo po koprskem kongresu vodil Aleksander Ravnikar, njegovi člani pa bodo Majda Cvetanovski, Vida Florjančič, Tomaž Horvat, Anton Kovše, Jožefa Miklič in Jože Vuk. Delegati so za podpredsednika ZLSD izvolili Miloša Pavlico, predsednik konference je postal Boris Sovič, podpredsedniško mesto v istem organu pa je zasedla Danica Simšič. Izvoljeni so bili tudi en član in dve članici predsedstva stranke: Aurelio Juri, Janja Romih in Tjaša Žgavec.

Pospešene priprave na vrh Bush-Putin
08. 06. 2001 00.00
Priprave na vrh Bush-Putin so vse bolj intenzivne. Vrhunsko srečanje, ki bo čez devet dni, ima poslej tudi svojo posebno stran na svetovnem spletu, pripravljena pa je tudi celostna grafična podoba.

Stavka Tolovih delavcev
05. 06. 2001 00.00
Tolovi delavci so na svoja delovna mesta prišli ob 6. uri s transparenti, na katerih so izpisane njihove stavkovne zahteve. Stavkajoči od vodstva podjetja zahtevajo izplačilo aprilskih plač in regresa za letni dopust, ki ga tudi lani niso prejeli. Med stavkovnimi zahtevami je tudi povračilo stroškov prevoza na delo. Stavko zaposlenih je podprl tudi zbor delavcev Tola.

Premirje v znamenju nasilja
04. 06. 2001 00.00
Le slabih 48 ur potem, ko je palestinski voditelj Arafat razglasil enostransko premirje, so izraelski tanki vdrli na palestinsko ozemlje. V Rafahu v južni Gazi prihaja že ves dan do manjših "izmenjav ognja" med izraelskimi varnostnimi enotami in palestinskimi skrajneži, ni pa jasno, kdo je streljanje začel. Izraelci pa so uvedli tudi zaporo za uvoz naftnih derivatov na palestinska ozemlja.

Tolovi delavci brez plače
31. 05. 2001 00.00
Približno 170 delavcev Tovarne lahke obutve iz Šentjurja še vedno ni prejelo aprilskih plač, čeprav so v primeru njihovega neizplačila ter neizplačila regresa za letni dopust in povračila stroškov prevoza na delo za prihodnji torek napovedali stavko. Direktorica Tola Miša Račič, ki je to mesto zasedla pred približno dvema tednoma, je pojasnila, da bi sredstva za izplačilo plače lahko prispevala tuja partnerja, vendar pa kot jamstvo zahtevata pravočasno izpolnjevanje naročil.

Colorado naredil prvi korak
27. 05. 2001 00.00
V severnoameriški hokejski ligi NHL so Colorado Avalanche in New Jersey Devilsi odigrali prvo srečanje velikega finala. Gostitelji v Denverju so bili boljši nasprotnik in slavili kar s 5:0 in se vsaj za trenutek spogledali s Stanlyjevim pokalom.

Odbor nadaljuje z aktivnostmi
23. 05. 2001 00.00
Odbor ZA svobodno odločanje, civilno gibanje, ustanovljeno 17. maja, h kateremu je doslej pristopilo 1500 posameznikov, društev in drugih združenj, bo v naslednjih dneh pripravil vrsto t.i. predreferendumskih okroglih miz v različnih slovenskih krajih. Prva bo v petek, 25. maja, v Postojni, na večini pa bo sodeloval tudi minister za zdravje Dušan Keber, ki je s predstavniki odbora pojasnili, kje so po njihovem mnenju resnični problemi naknadnega zakonodajnega referenduma o noveli zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo. Kot so zapisali že v ustanovni listini, se bo na referendumu v prvi vrsti odločalo o tem, ali bo naša država avtoritarna ali demokratična.

Bush in Putin junija v Ljubljani
19. 05. 2001 00.00
Za pripravo prvega in doslej najbolj elitnega vrha v mandatu obeh predsednikov, ki bo 16. junija v Ljubljani, je celo manj kot mesec dni časa, medtem ko je organizacija Clintonovega obiska junija leta 1999 trajala skoraj pol leta. Vendar zunanji minister Dimitrij Rupel pravi, da zaradi tega ni preveč zaskrbljen. Čeprav sinoči sprva iz Mladike uradno obiska niso hoteli potrditi, tako da smo prvo novico o obisku povzeli po agenciji Reuters, je minister Rupel kasneje povedal, da so že med tednom iz Washingtona dobili vprašanje, ali bi bili v Ljubljani pripravljeni gostiti ameriškega predsednika. Obisk naj bi bil v vseh pogledih izjemna priložnost za Slovenijo. Veliko zadovoljstvo nad izbiro Slovenije kot gostiteljice prvega vrha Bush-Putin sta izrazila tudi oba uradna gostitelja, premier Janez Drnovšek in predsednik Milan Kučan.

Odbor DZ podprl resolucijo o nacionalni varnosti
17. 05. 2001 00.00
Odbor DZ za obrambo je na seji soglasno podprl predlog resolucije o strategiji nacionalne varnosti, ki je temeljni dokument na področju nacionalne varnosti. Hkrati so se njegovi člani seznanili s poročilom o obisku izvedenske skupine zveze NATO v Sloveniji, ki je bil namenjen usklajevanju osnutka ocene uresničevanja letnega nacionalnega programa za uresničevanje akcijskega načrta za članstvo v zvezi NATO v obdobju od 2000 do 2001. Seje sta se med drugimi udeležila tudi minister za obrambo Anton Grizold in načelnik generalštaba Slovenske vojske (SV), brigadir Ladislav Lipič. Grizold je pozval člane odbora, naj podprejo predlog resolucije, saj gre po njegovem prepričanju za celovit dokument, ki je primerljiv s podobnimi dokumenti v industrijsko razvitih državah. Glede poročila pa je poudaril, da so bili kriteriji ocenjevanja, ki jih je uporabila izvedenska skupina, zelo visoki. Ta naj bi namreč Slovenijo obravnavala kot potencialno članico zveze NATO. Po ministrovih besedah so njeni člani zlasti poudarjali, da si mora naša država postavljati realistične in dosegljive cilje.