nadmorske

Kolagen za mladosten videz in prožne sklepe

02. 11. 2022 07.45

Kolagen v mladosti proizvaja telo samo. Ker ga z leti proizvajamo vse manj, je dobra rešitev hidroliziran kolagen v prahu. Najboljši je kolagen iz več virov.

Zaradi pomanjkanja snega odpovedali uvodna moška smuka v Zermattu

22. 10. 2022 12.43

Mednarodna smučarska zveza (Fis) je bila prisiljena odpovedati moška smuka, ki sta bila načrtovana 29. in 30. oktobra v Zermattu, zaradi pomanjkanja snega na ledeniku, so iz zveze sporočili po snežni kontroli.

'Indijansko poletje za sever visokogorja ne velja, nujna je zimska oprema'

19. 10. 2022 10.52

Če so v sredogorju oz. na južnih straneh vršacev prijetne in kopne razmere, pa visokogorje že diši po hladnem, zimskem delu leta. Gore, kot so Mangart, Jalovec, Triglav, Kanjavec, so v višje ležečih predelih severnih strani ponekod prekrite s poledenelimi zaplatami snega, zato je nujna oprema za zimske razmere v gorah, so opozorili v GRZS. Reševalci so namreč zaradi poledenele podlage in snega v ponedeljek in torek rešili že šest obnemoglih planincev.

Znana je trasa 106. kolesarske dirke po Italiji

17. 10. 2022 20.05

Organizatorji so predstavili traso 106. kolesarske dirke po Italiji. Osem etap bo primernih za sprinterje, sedem etap je gorskih, trije pa so kronometri, ki skupno znašajo 70,6 km. Giro tokrat ne bo zavil v Slovenijo. Dirka bo slovenski meji najbližje v 20. etapi, ko bo potekal kronometer v Trbižu.

Gorski reševalci rešili dva lovca, ki sta se zaplezala pod Črnelsko špico

16. 10. 2022 09.30

Sobota za gorske reševalce ni minila mirno. Iskali so namreč več izgubljenih pohodnikov, med drugim tudi dva planinca, ki sta pri sestopu s Prisojnika zašla s poti. Prav tako pa so pomagali tudi dvema lovcema, ki sta se pod Črnelsko špico na višini okoli 2000 metrov nadmorske višine zaplezala. S helikopterjem Slovenske vojske so ju nepoškodovana prepeljali v dolino.

Uporabnikom Vogrščka letos predvidoma ne bo treba plačati nadomestila

13. 10. 2022 15.41

Vlada je določila besedilo predloga Zakona o oprostitvi plačila nadomestila za vzdrževanje in delovanje namakalnega razvoda Vogršček za leto 2022. Namakanje iz tega razvoda je bilo namreč zaradi sanacijskih del in kasneje suše letos zelo oteženo oz. onemogočeno.

Hladna fronta prinaša nevihte z nalivi in sodro, v visokogorju sneg

27. 09. 2022 08.49

Slovenijo bo dosegla hladna fronta, ki bo prinesla močnejše padavine. Nastajale bodo nevihte s krajevnimi nalivi in sodro, ki lahko povzročijo nova razlivanja meteornih voda in hudourniških vodotokov. V visokogorju medtem vladajo že povsem zimske razmere, meja sneženja pa se bo predvidoma še dodatno spustila.

Tudi užitne gobe so lahko strupene, če jih uživamo prepogosto

24. 09. 2022 11.33

Nastopila je jesen in z njo radosti, ki jih prinaša ta letni čas. Po družbenih omrežjih krožijo slike, na katerih ljudje ponosno razkazujejo, koliko gob so te dni nabrali. Vtis je, da je to sezono gob v izobilju. Poznavalec gob Bojan Arzenšek je potrdil, da je več jesenskih gobanov v višje ležečih predelih, v nižinah je bilo do zdaj slabše. A pred vrati je vsaj še en mesec sezone. Ker se tudi v užitnih gobah kopičijo težke kovine ali tvorijo nestabilni strupi, se tudi z njimi lahko zastrupimo, zato jih ne uživajmo prepogosto, je svetoval Arzenšek. Preveč gob se ne splača niti zato, ker nas bo, če jih bomo nabrali več kot dva kilograma in nas bo dobil inšpektor, doletela kazen od 200 do 300 evrov.

Podvodni vulkan na površju ustvaril rastoči otok

24. 09. 2022 09.06

Pod Tihim oceanom se razteza z največ vulkani posejan globokomorski hrbet (angl. Home Reef). Nastal je zaradi stika treh najaktivnejših tektonskih plošč, katerih premiki povzročajo uhajanje magme v ocean, z ohlajanjem pa nastanejo kamnine. Zaradi pogostih premikov se na območju redno pojavljajo novi otoki.

Začela se je koledarska jesen

23. 09. 2022 07.17

Z enakonočjem, ki je nastopilo ob 3. uri in 4 minute, se je dobre tri tedne po meteorološki začela še koledarska jesen. Letos prehod iz koledarskega poletja v jesen zaznamuje sončno vreme, a tudi nizke temperature, kar pa se bo že kmalu spremenilo. Hladne severne vetrove bo namreč v prihodnjih dneh zamenjal toplejši jugozahodni veter, ki nam bo poleg višjih temperatur prinesel tudi oblake in padavine.

Emiliano Sala pred usodnim letom: Strah me je, letalo je videti, kot da razpada

22. 09. 2022 12.43

Letalska nesreča, v kateri sta življenje tragično izgubila nogometaš Emiliano Sala in pilot David Ibbotson, počasi dobiva epilog. Angleški BBC se je namreč dokopal do zvočnih posnetkov, ki so nastali tik pred letom in jasno izražajo skrbi tako pilota kot nogometaša o tehničnem stanju letala.

Kredarico, Kanin in Krvavec pobelile snežinke

17. 09. 2022 08.42

Po več kot treh mesecih se je v gore vrnila zima. Na Kredarici, kjer je trenutna temperatura –3 stopinje Celzija, je po podatkih Arsa že zapadlo 10 centimetrov snega. Prav tako sneži na Kaninu, kjer so do sedme ure zjutraj zapadli trije centimetri snega. Prve snežinke so se med dežne kaplje že pomešale tudi na Krvavcu, Vršiču in Uršlji gori.

Padavine ne bodo ponehale: krajevno lahko pade do 150 milimetrov dežja

16. 09. 2022 06.22

V večernih in nočnih urah na Agencije RS za okolje (Arso) pričakujejo ponoven pojav intenzivnih padavinskih pasov v zahodni, osrednji in južni Sloveniji. Močno deževje s poplavami je močno prizadelo občini Osilnica in Kostel, kjer je poplavilo veliko hiš, plazovi in voda so poškodovali ceste. Dostop do Osilnice je mogoč le čez Strmo reber iz smeri Kočevja. Poleg hudournikov težave povzroča Kolpa, ki je po ocenah domačinov najvišja v zadnjih 40 letih, pravi osilniška županja Alenka Kovač.

Zakaj nas obilne padavine najpogosteje zajamejo prav jeseni?

16. 09. 2022 08.16

Suše je v večjem delu Slovenije konec. Nizkovodne razmere so ponekod v le nekaj urah zamenjale narasle vode in poplave. Zajelo nas je namreč prvo obilnejše deževje v letošnji meteorološki jeseni. Ponekod je v le 24 urah padlo že skoraj toliko dežja, kot ga je pred tem padlo v celem poletju skupaj. In deževje se bo še nadaljevalo. Seveda ni prav nobeno naključje, da nas večdnevne obilne padavine najpogosteje zajamejo prav jeseni.

V Posočju plazovi zaprli cesto, v Ljubljani zalilo šole, galerijo, porodnišnico ...

15. 09. 2022 13.26

Po za september rekordno topli noči so Slovenijo zajela neurja z nalivi in močnim vetrom, ki so povzročila in še povzročajo kar nekaj nevšečnosti. Gasilci odstranjujejo podrta drevesa, črpajo vodo iz objektov in pomagajo pokrivati odkrite strehe. Na glavni cesti Kobarid-Bovec se je sprožilo več plazov in podorov, zato je cesta zaprta. Na Celjskem je padala toča, v Ljubljani pa je meteorna voda med drugim zalila osnovno šolo, sedež NLB, porodnišnico, lekarno in Narodno galerijo. Težave so imeli tudi na Brniku, kjer so morali nekaj letov preusmeriti na sosednja letališča.

Zbudili smo se v najtoplejše septembrsko jutro v zgodovini meritev

15. 09. 2022 08.14

Minula noč je bila ena najtoplejših septembrskih noči v zgodovini meteoroloških meritev. V večjem delu Slovenije se živo srebro do jutra ni spustilo pod 20 stopinj Celzija, zato lahko govorimo o tropski noči. V prihodnjih dneh bo na vreme pri nas vplival ciklon s hladno fronto, ki nam bo poleg občutne ohladitve prinesel tudi obilne padavine. Ponekod bo do sobote zvečer lahko padlo celo več dežja, kot ga je padlo v celem poletju skupaj, zato bodo manjše reke in hudourniški vodotoki po dolgem času dosegli velike pretoke, nekateri bodo lahko tudi poplavili.

ANIMACIJA: Prihajajo nalivi, najhuje v petek

14. 09. 2022 08.49

Od četrtka do sobote bo na vreme pri nas vplival ciklon s hladno fronto, zato bo pogosto deževalo, nastajale bodo tudi nevihte z nalivi. Po prehodu hladne fronte se bo ob koncu tedna k nam širilo območje visokega zračnega tlaka, ki nam bo prineslo kar nekaj sončnih, a tudi zelo svežih dni. V zatišnih legah bo ob jutrih možna slana, predvsem v višje ležečih krajih se bo že začela kurilna sezona.

Slovo poletnih temperatur: prihajajo obilne padavine, gore bo pobelil sneg

12. 09. 2022 07.58

Tretji septembrski teden bo zaznamoval izrazit vremenski zasuk. Sprva bo še sončno in poletno toplo. V torek in sredo popoldne se bo živo srebro v najtoplejših krajih na vzhodu države verjetno še zadnjič letos približalo 30 stopinjam Celzija. Sledila bo občutna ohladitev, ki nam jo bo prinesel spust zelo hladnega zraka iznad polarnih predelov. Dnevne temperature se bodo do konca tedna v povprečju spustile za več kot 10 stopinj Celzija, pričakujemo pa lahko tudi obilnejše padavine. Gore bo pobelil sneg.

BLOG: Naravna zdravila za vnetje ušes

11. 09. 2022 15.26

Vnetje ušesa, ne glede na to, ali prizadene odrasle ali otroke, je lahko zelo neprijetno in boleče. Pri otrocih sicer pride do vnetja srednjega ušesa pogosteje kot pri odraslih, saj je njihov imunski sistem še nerazvit. Posledično nimajo dobro razvite obrambe proti povzročiteljem okužbe, evstahijeva cev pa je kratka, široka in leži bolj vodoravno kot pri odraslih. Poleg tega je mehka, nezrela in težje ostaja primerno odprta, da bi lahko opravljala svojo funkcijo zaščite srednjega ušesa.

Roglič znova odščipnil nekaj časa Evenepoelu, etapo dobil Arensman

04. 09. 2022 19.05

Slovenski kolesarski as Primož Roglič (Jumbo-Visma) je tudi v 15. etapi s ciljem v Sierri Nevadi odščipnil nekaj časa vodilnemu kolesarju na dirki po Španiji, Belgijcu Remcu Evenepoelu. Je pa obema nekaj časa vzel Španec Enric Mas (Movistar), ki je v cilj pripeljal kot drugi. Etapna zmaga je pripadla Nizozemcu Thymenu Arensmanu (Team DSM).

Med plezanjem na najvišji aktivni vulkan v Evraziji umrlo šest oseb

04. 09. 2022 10.26

Med vzponom na Ključevsko Sopko, ki je najvišja gora Kamčatke in najvišji aktivni vulkan v Evraziji, je umrlo najmanj šest ljudi. Reševalci trenutno zaradi slabega vremena ne morejo doseči še šestih plezalcev na vulkanu, ki so bili del skupine.

Kako bomo (pre)živeli brez ledenikov?

31. 08. 2022 10.34

Podnebna kriza uničuje svetovne ledenike. Ker se drastično hitro topijo, se s tem uničujejo ekosistemi. Švicarski ledeniki so v manj kot sto letih izgubili več kot polovico svoje prostornine, letošnje dolgo vroče poletje pa je pospešilo taljenje, kaže nova študija. Ledenike pogosto imenujemo vodni stolpi Evrope. Shranjujejo zimski sneg in ga poleti nežno izpuščajo ter tako zagotavljajo vodo za evropske reke in pridelke, pa tudi za hlajenje jedrskih elektrarn.

Slovenska vojska tudi tam, kamor gredo 'vsi pravi Slovenci'

27. 08. 2022 19.57

Vojaški gorniki se intenzivno pripravljajo na Zvezdo Triglava – eno največjih mednarodnih gorskih vojaških vaj, ki jo bo Slovenska vojska septembra gostila na Gorenjskem. Del priprave na zahtevno taktično vajo si je od blizu ogledala tudi naša ekipa, ki se je z vojaškim helikopterjem povzpela še na Kredarico. V naši najvišje ležeči planinski koči – poleg meteorologa – namreč vse leto biva tudi vsaj en pripadnik Slovenske vojske. Triglavski dom na Kredarici sicer po dveh letih epidemičnega miru to poletje ponovno poka po šivih.

20 stopinj in zmerno oblačno ... pa srečno mladoporočencema

11. 08. 2022 06.00

Agencija RS za okolje (Arso) je znana po tem, da prek svojih družbenih omrežij z javnostjo ne deli zgolj suhoparnih vremenskih napovedi, ampak tudi marsikatero zanimivost. Tokrat je ena izmed njihovih spletnih kamer, ki jih imajo nameščene po vsej Sloveniji, ujela poročni obred.

Afričani na smuko na edino afriško smučišče južno od ekvatorja

09. 08. 2022 06.00

Medtem ko se Evropa kopa v žgočem soncu in visokih temperaturah, v Afriki smučajo. To ni posledica klimatskih sprememb, ampak čudež narave: v Lesotu, majhnem goratem kraljestvu, ki ga povsem obdaja Južna Afrika, so pogoji za smuko. In Lesoto je edina država na svetu, kjer vse ozemlje leži na več kot 1000 metrih nadmorske višine. Zato imajo sneg, imajo pa tudi, kot pravijo, Afri ski. Mnogi Južnoafričani tako z veseljem prihajajo in mnogi tudi prvič vidijo in občutijo sneg in snežne radosti.

Taljenje ledenika po 54 letih razkrilo razbitine ponesrečenega letala

06. 08. 2022 18.08

Gorski vodnik je pred dnevi v švicarskih Alpah opazil razbitine manjšega letala, ki je leta 1968 strmoglavilo na tem območju. Ostanki letala so bili 54 let prekriti s snegom in ledom, zaradi taljenja ledenika pa so se znova pokazali na površju.

Francoski župan: Alpinisti bi morali za vzpon na Mont Blanc plačati 15.000 evrov

06. 08. 2022 07.00

Župan kraja ob vznožju najvišje gore v Alpah opozarja, da so razmere na Mont Blancu postale tako nevarne, da bi morali planinci za vzpon plačati varščino v višini 15.000 evrov. S tem bi v primeru reševanja in smrti pokrili nastale stroške.

Še San Sebastian, potem pa zaslužen premor za Tadeja Pogačarja

29. 07. 2022 17.00

Kolesarska karavana po zaključeni 109. dirki po Franciji ne miruje. Že to soboto bo na sporedu priznana enodnevna klasika San Sebastian, na kateri bodo zbrani številni zvezdniki, med njimi tudi Slovenca Tadej Pogačar in Matej Mohorič. Letos drugi v skupni razvrstitvi Toura pravi, da novo preizkušnjo že komaj čaka, potem pa si bo privoščil oddih pred zadnjim delom sezone.

V Podnanosu in Tolminu 39 stopinj Celzija, v Novi Gorici pa kar 40

22. 07. 2022 15.48

Letos v Sloveniji tako visoke temperature dopoldne še nismo izmerili. V Podnanosu je že ob 11. uri termometer pokazal kar 37 stopinj, popoldne, ko se je šibka burja obrnila v maestral, pa se je živo srebro tam in v Tolminu povzpelo celo na 39 stopinj Celzija. Ob 15. uri je samodejna vremenska postaja v Novi Gorici izmerila 40 stopinj Celzija. V soboto, ko bo zapihal jugozahodni veter, bomo podobno visoke temperature izmerili tudi v nekaterih krajih osrednje in vzhodne Slovenije.

Kakšno je življenje pastirja ali pastirice?

14. 07. 2022 19.18

Vas kdaj prime, da bi hiter tempo v službi zamenjali za nekaj bolj umirjenega in v naravi? Kaj, če bi postali pastir ali pastirica? Takšno službo sta si naložila Antonija in France Erman na Planini, kjer skrbita za več kot 80 glav živine. In da je to življenje in služba res drugačno kot v dolini, potrjuje še dejstvo, da sta tam brez vode in elektrike. Kakšno je življenje na 970 metrih nadmorske višine?