nadzor morja

Rusija naj bi odbila napad na Kačji otok, Putin napovedal uporabo sodobnih orožij
21. 06. 2022 15.19
Ruska vojska je sporočila, da je v ponedeljek odbila ukrajinski napad na strateško pomemben Kačji otok v Črnem morju, ki ga je Moskva zavzela že ob začetku invazije. Prav tako naj bi ruske sile odrezale ukrajinsko vojsko od oskrbe na širšem območju Severodonecka in Lisičanska. Ruski predsednik Vladimir Putin je medtem na srečanju z diplomanti vojaške akademije v Moskvi izjavil, da je ponosen na ruske vojake v Ukrajini, in dodal, da "delujejo pogumno, profesionalno, kot pravi junaki". Obljubil je uspešno spopadanje s sankcijami proti Rusiji in napovedal uporabo sodobnejših orožij.

Britanski poveljnik: Vojsko moramo pripraviti na ponovni boj v Evropi
19. 06. 2022 09.06
Ruske sile so v hudih spopadih za oblegani Severodoneck na vzhodu Ukrajine zabeležile nove ozemeljske pridobitve. A ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ki se je prvič od začetka vojne odpravil na južno fronto in obiskal zdesetkani mesti Odeso in Mikolajev, je zatrdil, da ne bodo nikomur predali juga države. Rusija je sporočila, da se je v predmetstju Severodonetska predalo več borcev bataljona Ajdar, v enem od raketnih napadov pa naj bi ubili tudi več višjih ukrajinskih častnikov. Generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg pa je opozoril, da bi bila lahko vojna v Ukrajini dolgotrajna. Medtem je poveljnik britanske vojske dejal, da so prav oni generacija, ki mora vojsko pripraviti za ponovni boj v Evropi.

Severodoneck in Lisičansk bi lahko padla v enem tednu
12. 06. 2022 08.11
V mestu Severodoneck, kjer se nadaljujejo hudi boji, naj bi ruske sile zadele kemično tovarno, nato naj bi izbruhnil velik požar, je po poročanju BBC sporočil guverner regije Lugansk Sergij Hajdaj. V tovarni Azot naj bi se skrivalo več sto civilistov in zadnji ukrajinski branilci mesta, ki je večinoma že v ruskih rokah, je potrdil ukrajinski guverner. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je dejala, da je EU pred zgodovinsko odločitvijo glede članstva Ukrajine. Ruski predsednik Vladimir Putin je medtem v luči vojne v Ukrajini poudaril, kako pomembno je, da Rusi ostanejo enotni. Pozval jih je, naj gradijo "na globokih občutkih domoljubja" in "duhovnih temeljih", ki segajo v rusko zgodovino.

Ukrajina osvobodila več vasi na jugu države, Rusi zavzeli del Severodonecka
07. 06. 2022 17.45
Ukrajinske sile naj bi nedavno prevzele nadzor nad nekaterimi vasmi na meji med črnomorskima regijama Mikolajiv in Herson in ubranile več ruskih protinapadov. Medtem je ruski obrambni minister Šojgu dejal, da so ruske sile v celoti zavzele stanovanjska območja mesta Severodoneck in da nadzorujejo skoraj celoten Lugansk. Iz urada ukrajinske generalne državne tožilke pa so sporočili, da so od začetka invazije na Ukrajino ruske sile ubile več kot 260 otrok.

Zelenski obiskal čete v Donbasu, razmere v Severodonecku vse slabše
06. 06. 2022 07.46
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v nedeljo obiskal svoje vojake na frontni liniji v vzhodnem Donbasu. "Bili smo v Lisičansku, bili smo v Soledarju," je dejal predsednik, ki je obiskal poveljniška mesta v bližini Severodonecka, ključnega mesta ruske ofenzive. Ob tem je opozoril, da bi se lahko zaloge žita, ki ga Ukrajina zaradi ruske blokade ne more izvoziti, do jeseni potrojile. Medtem ruski novinar tamkajšnje državne televizije poroča o smrti generala samooklicane ljudske republike Doneck Romana Kutuzova, ki naj bi čez vikend umrl prav v tej vzhodni ukrajinski regiji.

Zelenski: Rusi kradejo naše žito in ga tihotapijo v druge države
23. 05. 2022 08.10
Volodimir Zelenski je na Svetovnem gospodarskem forumu v Davosu pozval mednarodno skupnost, naj več napora vloži v obnovo Ukrajine, predvsem njenega gospodarstva. Poudaril je tudi potrebo po dodatnih pošiljkah orožja in pozval k sankcijam proti Rusiji. Medtem je ukrajinski generalštab sporočil, da naj bi Belorusija kopičila sile in okrepile svoje aktivnosti na meji z Ukrajino. Ruske sile pa so okrepile svoja prizadevanja za zavzetje mesta Severodoneck, trenutno pa nadzorujejo že več kot 90 odstotkov regije Lugansk.

Rakete priletele na rusko ozemlje, Ukrajinci prepovedali črko Z
14. 04. 2022 11.08
Spopadi v Ukrajini se krepijo na vzhodu države. Ruska vojska je sicer po lastnih navedbah prevzela nadzor nad večino Mariupola. Prav tako so obtožili ukrajinsko vojsko, da je obstreljevala naselje Klimovo, približno 10 km od rusko-ukrajinske meje, in ranila sedem civilistov. Iz Črnega morja medtem poročajo o huje potopljeni ruski raketni križarki, ki jo je zajel požar, kar pa je za Rusijo velik udarec. Ukrajinske sile prav tako trdijo, da so uničile most, po katerem je ruski konvoj napredoval proti Izjumu v harkovski regiji. Ukrajinski parlament pa je sprejel resolucijo, v kateri je Rusijo označil za teroristično državo, dejanja ruske vojske med ofenzivo v Ukrajini pa za genocid. Obenem je prepovedal proruske simbole, povezane z vojno v Ukrajini, kot sta na primer črki Z in V.

Ukrajina trdi: V Berdjansku uničena ruska vojaška transportna ladja
24. 03. 2022 06.38
Točno en mesec je, odkar je ruska vojska vkorakala na ozemlje Ukrajine in se je tam začela krvava vojna. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je ob tej priložnosti nagovoril svetovno javnost, ljudi po vsem svetu pa pozval, naj gredo na ulice in tako izkažejo svojo podporo Ukrajini. Spopadi med ruskimi in ukrajinskimi silami se nadaljujejo po vsej državi. Ukrajinski uradniki so zatrdili, da so v okupiranem ukrajinskem pristaniškem mestu Berdjansk, zahodno od Mariupola, popolnoma uničili rusko vojaško transportno ladjo z imenom Orsk. Medtem so voditelji članic Nata na vrhu v Bruslju napovedali nove bojne skupine, ki jih bodo poslali na Madžarsko, Slovaško, v Bolgarijo in Romunijo.

Nekaj prebivalcev zapustilo Mariupol, a pomoči za mesto ni, v bolnišnici pa naj bi zadrževali več sto talcev
15. 03. 2022 06.08
V Ukrajini divja vojna vihra že dvajseti dan. Ruske sile so sporočile, da so prevzele nadzor nad celotno regijo Herson na jugu Ukrajine, kjer že nadzorujejo mesto Herson. Medtem se stopnjujejo tudi napadi na prestolnico, od koder poročajo, da so ruske rakete zadele več stanovanjskih stavb. Iz povsem opustošenega Mariupola naj bi po koridorjih le odšlo okoli 4000 vozil, a naj bi ruske sile blokirale prihod humanitarne pomoči.

Oblegani Mariupol prosi za pomoč, Zelenski ostro nad odločitev Nata
04. 03. 2022 04.45
Ruski vojski je uspelo prevzeti nadzor nad največjo ukrajinsko jedrsko elektrarno Zaporožje. V nuklearki je pred tem zaradi ruskega obstreljevanja zagorelo, a so požar kmalu pogasili, povišanega radioaktivnega sevanja niso zaznali. Deveti dan vojne je Putin sosednje države pozval, naj ne stopnjujejo napetosti, češ da Rusija nima nobenih slabih namer proti njim. Hkrati je ruski parlament potrdil zakonodajni sveženj, čigar namen je preprečiti učinke obsežnih zahodnih sankcij, usmerjenih v rusko gospodarstvo. Ta konec tedna se sicer obeta tretji krog pogajanj med obema stranema. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pa je obsodil odločitev Nata, da ne zapre zračnega prostora nad Ukrajino: "Vodstvo zavezništva je prižgalo zeleno luč nadaljnjemu bombardiranju ukrajinskih mest in vasi," je očital. Župan obleganega mesta Mariupol medtem prosi za vojaško in humanitarno pomoč.

Rakete na televizijski stolp v Kijevu, ZDA zapirajo zračni prostor za ruska letala
01. 03. 2022 05.26
Za Ukrajinci je šesti dan ruske invazije. V prestolnici Kijev je bil v napadu zadet televizijski stolp. Ruske enote so vstopile v mesto Herson na jugu Ukrajine, nadaljevali so se tudi napadi na Harkov, kjer so nazadnje pristale tudi padalske enote. Ukrajinski uradniki so sporočili, da so med žrtvami v Harkovu, mestu z 1,4 milijona ljudi, tudi civilisti. Napad je bil tam izveden tudi na osrednji trg, kjer se nahaja tudi stavba lokalne vlade. Zvečer je padlo tudi po Žitomirju, kjer ima bazo ukrajinska zračna brigada, od tam prav tako poročajo o civilnih žrtvah. Zaradi napada na Ukrajino se Rusija sooča z naraščajočo mednarodno izolacijo, večurno pogajanje med obema stranema pa ni ustavilo spopadov. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je sicer sporočil, da se je pripravljen sestati z Vladimirjem Putinom. Protivojni protesti se medtem kljub številnim aretacijam nadaljujejo tudi v Rusiji, ameriški predsednik Joe Biden pa glede napotitve vojakov v Evropo sicer zagotavlja, da se ne bodo vmešali v spopad v Ukrajini.

ZDA in zaveznice naj bi v več držav vzhodne Evrope napotile več tisoč vojakov
26. 01. 2022 06.49
ZDA in nekaj njenih zaveznic se dogovarjajo o napotitvi več tisoč vojakov v vzhodnoevropske države članice zveze NATO pred morebitno rusko invazijo na Ukrajino. Vzhodnoevropskim državam želijo tako izkazati podporo ob nenehni agresiji Moskve, so razkrili trije ameriški uradniki, ki so seznanjeni z vsebino pogovorov. Morebitni ruski napad na Ukrajino pa bi bil največja invazija od druge svetovne vojne in bi spremenil svet, je ocenil predsednik ZDA Joe Biden. Predstavnika vlade sta podrobneje opredelila povračilne ukrepe, ki čakajo Rusijo v primeru napada, Biden pa je nakazal, da bi lahko sankcije doletele tudi ruskega predsednika Vladimirja Putina.

Za množičen pogin rib ob španski obali krive tudi prašičje farme
13. 10. 2021 08.28
Ob obali španske regije Murcia je avgusta poginilo več kot pet ton rib. Vzroke za motno vodo, nemogoč smrad in poginule ribe so najprej iskali v cvetenju morja, po prvih predvidevanjih so alge izčrpale ves kisik in povzročile katastrofo ob turistično priljubljeni obali. A nadaljnja preiskovanja so pokazala, da so velik krivec za onesnaženje ene največjih slanovodnih lagun prašičje farme.

Pogled iz Aten proti severu zavit v oblak dima, ogenj v predmestju golta domove
04. 08. 2021 08.53
Prebivalce Aten so oblasti pozvale, naj se ne zadržujejo na prostem, predčasno so zaprli tudi številne znamenitosti. Več kot 500 gasilcev se je vso noč borilo z gozdnim požarom, ki je izbruhnil v severnem predmestju in napredoval v smeri proti središču mesta. Ob svitu se jim je pridružilo še pet letal, devet helikopterjev, gasilci in policisti so morali pomagati pri 315 evakuacijah, šest ljudi je moralo zaradi težav z dihanjem poiskati zdravniško pomoč, pogorelo je na ducate hiš.

Požar dosegel predmestje Aten
03. 08. 2021 12.12
Zgodovinski vročinski val na Balkanu, posebej v Grčiji, po več kot tednu dni ne popušča. V osrednji Grčiji in na Peloponezu naj bi se temperature še vsaj do petka vsak dan povzpele do 46 stopinj Celzija. Obenem na območju še naprej pustošijo požari. Iz kampa v predmestju Aten so evakuirali tudi več deset otrok. S požari se sicer spopadajo tudi v Turčiji in v Severni Makedoniji, ki ji je Slovenija že ponudila pomoč, v Italiji pa so se razmere medtem nekoliko izboljšale.

Strele zanetile požare na Braču in otoku Lavdara, evakuirali prebivalce
17. 07. 2021 12.55
Na jugu hrvaškega otoka Brač so v petek zvečer strele zanetile več požarov, ki so zajeli tudi borov gozd, ponoči pa so se razširili. Z ognjenimi zublji se bori več kot 50 gasilcev, zjutraj sta jim na pomoč priskočili tudi dve letali, vendar jim jih doslej še ni uspelo spraviti pod nadzor.

Odziv župana Bržana na poročilo NIJZ: Kopanje je varno, nekdo hoče škoditi našemu ugledu
16. 06. 2021 14.28
Se lahko v Kopru ponovi onesnaženje s fekalijami, ki je zaznamovalo poletno sezono leta 2019? Ob pogledu na delavce komunale, ki so minule dni čistili hudourniško strugo v Žusterni, je mnoge prešinila misel, da je morje znova onesnaženo s fekalijami. Na občini Koper zatrjujejo, da se to ne more več ponoviti in da so delavci komunale zgolj izvajali pranje po sanaciji dela struge. Poročilo ekipe NIJZ, ki si je ogledala zaledje kopališča, pa odkriva drugačno sliko. Na poročilo se je odzval župan Bržan, ki sporoča, da je kopanje v Kopru varno, kar potrjujejo tudi sveže meritve Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano.

'Pričakoval bi, da bom po kalvariji opustil delo na ladji, a tam je moj svet'
22. 05. 2021 15.36
Potem ko je turistična dejavnost zaradi covidnih ukrepov morala na 'prisilni dopust', zdaj znova zaganja svoje motorje. Na pot so ponovno krenile tudi prve ladje za križarjenje. Po enem letu se je tako v službo na morje odpravil Žiga Puconja, član posadke na križarki, ki je lani ostal ujet na krovu zaradi izbruha novega koronavirusa kar 60 dni. Kaj vse je moral prestati, da je znova lahko zasedel svoje delovno mesto?

Novi zakon o vodah: ob priobalnih zemljiščih ne tovarnam. Kaj pa drugi objekti?
10. 05. 2021 07.05
Ministrstvo za okolje zatrjuje, da novi Zakon o vodah zožuje pravico posegov na priobalnem pasu in tako dodatno ščiti vode. Nasprotniki zakona pravijo, da to drži, a težava leži drugje. 37. člen namreč na priobalnih zemljiščih, ki so izjemno pomembna tako za zdravje vodnih ekosistemov kot za ublažitev poplavnih valov, hkrati dodaja nove možnosti gradnje objektov. Po novem bi se tako dopustilo tudi gradnjo zasebnih in plačljivih objektov na naravnih vodnih in priobalnih območjih. In ker ministrstvo ne želi odstopiti od tega člena, zdaj zbirajo podpise za razveljavitev celotnega zakona. Kaj ta v resnici prinaša, kako realna grožnja pitni vodi je novela zakona?

Zgodovinsko italijansko mesto nekatere hiše ponuja že za ceno kave
26. 04. 2021 10.01
Še eno italijansko mesto je svoje hiše naprodaj ponudilo po simbolični ceni. Na pobočjih Etne, blizu elegantne Taormine in plaž na vzhodni obali Sicilije, mestece Castigliano di Sicilia prodaja približno 900 zapuščenih domov, hišice pa kupcem ponujajo za vrednost ene skodelice kave – enega evra. Večina teh se sicer nahaja v najstarejših delih mesta, s to akcijo pa si želijo oblasti revitalizirati mesto.

Indonezijsko letalo strmoglavilo zaradi sistema za nadzor moči motorjev?
10. 02. 2021 12.02
Indonezijsko potniško letalo, ki je januarja z 62 potniki strmoglavilo v morje, je najverjetneje imelo težave s sistemom za avtomatsko nadzorovanje moči motorjev, so po poročanju tujih tiskovnih agencij danes sporočili preiskovalci.

Hrvaška vlada sprejela predlog o razglasitvi izključne gospodarske cone
14. 12. 2020 07.38
Hrvaška vlada je sprejela predlog odločitve o razglasitvi hrvaške izključne gospodarske cone v Jadranskem morju. Medtem ko je odziv slovenske vlade zaenkrat precej mlačen, profesor mednarodnega pomorskega prava Marko Pavliha meni, da bi morala Hrvaška najprej rešiti vprašanje arbitraže.

Objavili letalski posnetek največje ledene gore na svetu
09. 12. 2020 10.41
Po fotografijah je v javnost prišel še posnetek preleta največje ledene gore na svetu, ki počasi drsi skozi južni Atlantik. Od britanskega ozemlja Južna Georgia je trenutno oddaljena 150 kilometrov, lokalne oblasti pa z zaskrbljenostjo opazujejo, kaj se bo zgodilo. Če bo obtičala v plitki vodi ob obali, bo povzročila ogromno škodo tjulnjem in pingvinom, morda pa bi lahko poškodovala tudi morsko dno.

V bližini Pulja izginila Inina ploščad
08. 12. 2020 10.03
Kaj se dogaja na morju v bližini Pulja? Kar naenkrat je namreč izginila ploščad Ine, na kateri na srečo ni bilo nikogar. Opazili je niso ne z morja ne iz zraka. Kam je izginila, ne ve nihče.

'IEC bo slovenskim ribičem odvzela možnost ribolova na odprtem morju'
03. 12. 2020 18.01
Odpira se lov na teritorije – tudi na morju, po napovedi hrvaških in italijanskih namer za razglasitev izključno ekonomskih con ocenjuje strokovnjak za pomorsko pravo Pavliha. Prepričan je, da bi se morala Hrvaška s Slovenijo najprej dogovoriti o načinu uresničitve arbitražne odločbe in šele nato širiti svoje suverene pravice na morju. Slovenija ne more razglasiti svoje IEC, pa pojasnjuje Sancinova in opozarja, da po hrvaški razglasitvi IEC na morju, ki je do sedaj veljalo za odprto morje, naši ribiči ne bodo več mogli svobodno loviti rib.

Ograjo na meji bodo odslej vzdrževali zunanji izvajalci
08. 11. 2020 10.57
Vzdrževanje zaščitne ograje na meji s Hrvaško trenutno izvajajo posamezne policijske uprave, a bodo to z zaključkom javnega razpisa predale zunanjemu izvajalcu. Policijske uprave Celje, Novo mesto, Ljubljana in Koper so že sklenile okvirne sporazume. Policijski upravi Murska Sobota in Maribor sta še v postopku podpisovanja.

Pompea veseli podpis memoranduma o varnosti omrežij 5G s Slovenijo
13. 08. 2020 06.51
Ameriški državni sekretar Mike Pompeo je nekaj čez deseto uro zjutraj prispel v Slovenijo. To je prvi obisk ameriškega zunanjega ministra po 23 letih. V ospredju je bil podpis skupne izjave o varnosti v omrežjih 5G, sicer pa je obisk namenjen krepitvi dvostranskih odnosov na vseh področjih, od političnih do gospodarskih in kulturnih. Premier Janez Janša je dejal, da so ZDA edina sila, ki se je sposobna soočiti z novimi oblikami varnostnih groženj, Pompeo pa je poudaril, da ga veseli podpis memoranduma in prenesel pozdrave prve dame Melanije Trump.

Prazna hrvaška obala: Še kazni nimamo komu napisati
01. 08. 2020 07.16
Hrvaška turistična sezona je zaradi novega koronavirusa žal klavrna, priznavajo pri sosedih. Novinarji Slobodne Dalmacije so se na teren odpravili z možmi postave, ki bi morali imeti v tem času polne roke dela s tistimi, ki se ne držijo pravil. Pa jih nimajo. So pa splitski policisti iskali moškega, okuženega z novim koronavirusom, ki je pobegnil iz bolnišnice.

Slovenija na strani ZDA – rekli ne kitajskemu Huaweiu
23. 07. 2020 15.36
Vlada Republike Slovenije se je danes seznanila o nameravani sklenitvi skupne izjave Slovenije in ZDA o varnosti 5G. Skupno izjavo je skupaj z obrazložitvijo posredovala v seznanitev DZ. To pomeni, da kitajsko podjetje Huawei najverjetneje ne bo moglo sodelovati pri gradnji omrežja 5G.

Iz zarjavelega tankerja bi lahko steklo za 35 milijonov evrov nafte
17. 07. 2020 11.01
Pred obalo Jemna, ki ga pretresa državljanska vojna, grozi še huda ekološka katastrofa, opozarjajo Združeni narodi. Grozi namreč, da bo iz rjavečega, 45 let starega tankerja steklo več kot 158.987.300 litrov nafte.