nafte

Zadeto tudi skladišče nafte v Smederevu
04. 04. 1999 09.24
V nočnem napadu zveze NATO na cilje v ZR Jugoslaviji naj bi bilo po poročanju agencije Tanjug zadeto tudi skladišče nafte podjetja Jugopetrol v Smederevu.

Avstrija od Francije zahteva izročitev dveh teroristov
02. 04. 1999 18.19
Avstrija je od Francije danes zahtevala, da ji izroči terorista Iliča Ramireza Sančeza, bolj znanega pod imenom Šakal Carlos. Slednji je obtožen, da je leta 1975 odigral ključno vlogo v terorističnem napadu na zasedanje Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC) na Dunaju.

V hudem neurju potonil tanker s 300.000 litri nafte
02. 04. 1999 09.46
V morju pred vietnamsko obalo je v hudem neurju potonil tanker s 300.000 litri nafte. Kot so sporočile lokalne pomorske oblasti, je prišlo do izlitja, ki ga bodo poskušali zajeziti, sicer pa vietnamski obali ne grozi onesnaženje. Ladja je potonila v torkovem neurju, na srečo pa so ribiči uspeli rešiti celotno posadko.

BASF in Gazprom podpisala dogovor o sodelovanju
01. 04. 1999 12.02
Nemška kemična družba BASF in ruski velikan na področju proizvodnje zemeljskega plina Gazprom sta včeraj sporočila, da sta podpisala dogovor o ustanovitvi enega največjih skupnih podjetij med omenjenima državama. Dogovor o izkoriščanju ruskih rezerv zemeljskega plina in nafte ter izgradnji naftovodnega omrežja za dobavo v Ludwigshafen sta podpisala predsednik Basfa Juergen Strube in šef Gazproma Rem Vyakhirev.

Poročevalec ZN: Irak kupuje orožje namesto hrane
31. 03. 1999 18.37
Vlada v Bagdadu kupuje orožje in novo opremo za svoje palače, namesto da bi ljudem zagotovila osnovna sredstva za preživetje in zdravila, je v Ženevi danes povedal poročevalec komisije ZN za človekove pravice v Iraku Max van der Stoel.

V drugem valu napadov zveze NATO naj bi umrlo več deset ljudi
26. 03. 1999 17.09
Jugoslovanski zunanji minister Živadin Jovanovič je danes izjavil, da je v drugem valu zračnih napadov zveze NATO na ZRJ minulo noč umrlo več deset civilistov, nastala pa naj bi tudi škoda na infrastrukturi.

ZDA in Rusija podpisali sporazum na podlagi novega ruskega zakona o produkciji nafte
24. 03. 1999 12.39
Ameriški in ruski naftni uradniki so v torek podpisali sporazum, ki potrjuje novi ruski zakon o proizvodnji nafte, ki uvaja lažje tuje investiranje. Sporazum o sodelovanju sta podpisala ameriški sekretar za energetiko Bill Richardson in ruski minister za energetiko Sergei Generalov na hitro pripravljenem srečanju. Pred tem je bila namreč predvidena slovesna razglasitev sporazuma, ki naj bi ga podpisala ameriški podpredsednik Al Gore in ruski premier Primakov, ki je kot je znano srečanje odpovedal sredi leta v Washington.

Zmanjšanje svetovne proizvodnje nafte
24. 03. 1999 08.36
Države članice OPEC so podpisale dogovor o zmanjšanju svetovne proizvodnje nafte za 2,104 milijona sodčkov dnevno, in sicer od aprila pa vse do konca leta, so povedali ministri držav OPEC. Dogovor, s katerim skušajo proizvajalke cene nafte znova dvigniti z najnižjih vrednosti v zadnjih 12 letih, je podpisalo vseh 11 članic Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC). Predsednik OPEC Youcef Yousfi je v svoji izjavi izrazil zadovoljstvo nad duhom, ki vlada v OPEC, in poudaril, da to dokazujeta moč organizacije in dejstvo, da je njeno sodelovanje odločilno za stabilnost trga. Libijski minister za energetiko Abdalla Salem El-Badri je ob tem dodal, da je Libija svoje kupce nafte že obvestila o zmanjšanju proizvodnje v višini 96.000 sodčkov dnevno. Zadovoljstvo nad dogovorom je izrazil tudi iranski minister za energetiko Bijan Namdar Zangeneh, pri čemer delež Irana znaša 264.000 sodčkov dnevno. Njihova dnevna proizvodnja pa trenutno znaša 3,9 milijarde sodčkov. Nekoliko manj je bil z dogovorom zadovoljen svetovalec za nafto nigerijskega predsednika Aret Adams, saj je znižanje v višini 148.000 sodčkov dnevno po njegovem mnenju previsoko. Uradna potrditev zmanjševanja proizvodnje bo po napovedih strokovnjakov višje potisnila tudi cene bencina. Te so se zvišale že ta teden, v prihodnje pa naj bi se zviševale po slab cent na liter za vsak dolar podražitve cene sodčka nafte.

Napovedano zmanjševanja proizvodnje nafte že dvignilo cene bencina
23. 03. 1999 11.29
Napovedi Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC) o zmanjševanju proizvodnje nafte za 2,6 odstotka so se že pokazale na cenah bencina v ZDA in drugod po svetu. Današnja uradna potrditev zmanjševanja proizvodnje pa bo po napovedih strokovnjakov cene potisnila še više.

Rusija bo zmanjšala izvoz nafte
23. 03. 1999 08.44
Rusija namerava v obdobju od aprila do konca junija izvoz nafte zmanjševati po 100.000 sodčkov dnevno, s čimer naj bi po besedah predstavnikov ruske vlade skušali vplivati tudi na zvišanje svetovnih cen nafte. Rusija začasno zmanjšuje izvoz nafte, zato da bi svojim kmetom omogočili zadostne količine goriva v pomladnem setvenem obdobju. Obenem je ukrep, kot pravi ruski minister za energetiko, namenjen zviševanju cen surove nafte, s čimer želijo države proizvajalke in izvoznice nafte stabilizirati svetovni trg nafte.

Rusija namerava občutno zmanjšati izvoz nafte
22. 03. 1999 15.37
Rusija namerava v obdobju od aprila do konca junija izvoz nafte zmanjševati po 100.000 sodčkov dnevno, s čimer naj bi po besedah predstavnikov ruske vlade skušali vplivati tudi na zvišanje svetovnih cen nafte.

Annan pozdravlja libijsko odločitev o predaji krivcev v zadevi Lockeby
20. 03. 1999 10.09
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je pozdravil namero Libije, da izroči dva svoja državljana, ki naj bi bila odgovorna za eksplozijo letala družbe Pan Am nad Lockerbyjem na Škotsketm leta 1988. Sporočilo o izročitvi je Annanu izročil libijski veleposlanik pri ZN.

Zmanjšanje proizvodnje nafte
13. 03. 1999 09.57
Države izvoznice nafte (OPEC) so se odločile, da bodo zmanjšale proizvodnjo nafte za ''več kot dva milijona sodčkov dnevno'', začele pa bodo 1. aprila, je sporočil saudski minister za nafto Ali ben Ibrahim al-Naimi. Ministri za nafto Saudove Arabije, Venezuele, Alžirije in Irana, ki so članice OPEC ter predstavnik Mehike, so se sestali na dvodnevnih pogovorih v Haagu, da bi se dogovorili o omejitvi proizvodnje nafte, s čimer bi dvignili njeno ceno. Čeprav al-Naimi ni natančneje pojasnil, koliko držav bo zmanjšalo proizvodnjo, niti, za koliko vsaka od njih, pričakujejo, da bo sporazum zaobsegel vseh deset članic OPEC ter Mehiko in Oman.

Lukoil Romania Group dobila pravico do letne predelave milijona ton kaspijske surove nafte v Romuniji
11. 03. 1999 08.24
Lukoil Romania Group, lokalna veja največje ruske naftne družbe Lukoil je na dražbi dobila pravico do letne predelave milijona ton kaspijske surove nafte v Romuniji. Kot so povedali državni uradniki, je s tem Romunija dobila boljše možnosti za konkuriranje sosednjim državam za pridobitev naftovoda med Kaspijskim morjem in Zahodno Evropo. Kot je povedal predstavnik <romunske podružnice družbe Lukoil Victor Craciun, bodo cene predelane nafte močno konkurenčne; tako bodo skušali pritegniti čim več strank iz Vzhodne in Zahodne Evrope. Nafto bodo od letos proizvajali v rafineriji Petrotel-Lukoil v mestu Ploiesti 60 kilometrov od Bukarešte. Romunija bo s transportom in skladiščenjem surove nafte zaslužila 13 milijonov dolarjev na leto. Sicer pa si romunske oblasti že dalj časa prizadevajo za izgradnjo naftovoda za transport surove nafte iz Azerbajdžana, Kazahstana, Gruzije, Ukrajine in Rusije v Zahodno Evropo čez svoje ozemlje. Za transport nafte prek svojih ozemelj iz Kaspijskega morja na zahodne trge pa si prizadevajo tudi Turčija, Bolgarija in Ukrajina. Glavne prednosti Romunije so po besedah njenih oblasti krajša razdalja in najboljša tehnološka opremljenost njihovih rafinerij. Kemična industrija je bila namreč eden izmed konjičkov nekdanjega diktatorja Nikolaja Ceausesca, ki je med drugim dal zgraditi deset rafinerij s skupno proizvodno zmogljivostjo 34 milijonov ton na leto.

Iranska, francoska in italijanska energetska družba podpisale pogodbo o sodelovanju
02. 03. 1999 14.41
Francoska energetska družba Elf Aquitane in italijanski Agip sta z iransko državno naftno družbo podpisali 540 milijonov dolarjev vredno pogodbo o sodelovanju na iranskem naftnem in plinskem polju Dorood, sporočajo predstavniki evropskega energetskega konzorcija.

Kofi Annan poudarja pomen nigerijskih volitev
02. 03. 1999 08.51
Generalni sekretar OZN Kofi Annan je dejal, da so volitve v Nigeriji zelo pomembne za vrnitev države k civilni vladavini, in izrazil upanje, da bodo nedeljske volitve prispevale k tranziciji države v demokracijo.

Nižji dobiček koncerna Elf-Aquitaine
25. 02. 1999 16.26
Rekordno nizke cene nafte so načele tudi dobiček francoskega naftnega koncerna Elf-Aquitane. Ta je lani dosegel 540 milijonov evrov, kar je za 37 odstotkov manj kot v letu 1997, ko je znašal 854 milijonov evrov.

Jelcin poudarja strateško partnerstvo s Kitajsko
25. 02. 1999 11.58
Ruski predsednik Boris Jelcin je danes na srečanju s kitajskim premierom Zhu Rongjijem v Kremlju izpostavil strateško partnerstvo obeh držav.

Američani bodo gradili Turkmenistanski plinovod
17. 02. 1999 08.47
Predsednik Turkmenistana Saparmurat Nijazov je ameriškemu konzorciju odobril 2,5 milijarde dolarjev vredno pogodbo za izgradnjo plinovoda za izvoz zemeljskega plina iz Kaspijskega morja. Odločitev o podelitvi projekta družbi PSG - konzorciju, katerega člani so Bechtel Enterprises ter družba General Electric Capital, naj bi uradno razglasili na predsednikov rojstni dan v petek. Plinovod naj bi potekal iz nahajališč zemeljskega plina v vzhodnem Turkmenistanu preko Kaspijskega morja, čez zahodni Azerbajdžan, Gruzijo in Turčijo. Konzorcij PSG pa bo težko priskrbel ustrezne kapitalske vložke za izgradnjo plinovoda, dokler Turmenistan z Azerbajdžanom ne reši ozemeljskih sporov in dokler pet kaspijskih držav - Turkmenistan, Azerbajdžan, Kazahstan, Rusija in Iran - ne sklene dogovora o delitvi obsežnih naravnih bogastev kaspijskega morja. Turkmenistan kljub bogatim nahajališčem nafte in zemeljskega plina tiči v revščini, saj nimajo infrastrukture za izvoz.

Kralj Abdulah za okrepitev odnosov z Irakom
10. 02. 1999 12.28
Jordanski kralj Abdulah se je med ponedeljkovim srečanjem z iraško delegacijo na pogrebu njegovega očeta, ki jo je vodil iraški podpredsednik Taha Mohiedin Maruf, zavzel za nadaljevanje odnosov med državami in za njihovo nadaljno krepitev.

Krčenje ruskega bruto domačega proizvoda
05. 02. 1999 08.55
Ruski bruto domači proizvod je lani zaradi hude gospodarske krize padel za 4,6 odstotka. Skupni bruto domači proizvod je lani dosegel le 116 milijarde dolarjev. Ruska kriza se je začela 17. avgusta lani, ko je vlada prenehala podpirati domačo valuto in prenehala plačevati velik delež domačega dolga. Avgusta je bilo tako za dolar potrebno odšteti šest rubljev konec leta pa kar 20.

Tuj kapital na kuvajtska naftna polja?
04. 02. 1999 16.32
Kuvajtski zunanji minister je na pet urnem sestanku skušal izničiti dvome kuvajtskih parlamentarcev glede dotoka tujega kapitala v vrednosti 7 milijonov ameriških dolarjev, katere naj bi vložili v razvoj naftnih polj na severu države. >>Niti enega ugovora ni bilo<<, je po srečanju povedal šejk Saud Nasser al-Sabah, >>želeli so slišati le podrobnejšo razlago celotnega projekta<<. Kuvajt bi rad na začetku prihodnjega tisočletja dvignil produkcijske kapacitete na milijon sodčkov nafte dnevno. To pa naj bi bilo mogoče le z dovoljenjem tujim podjetjem, da vložijo svoj kapital v severna in zahodna naftna polja ter na črpališča vpeljejo novo tehnologijo, s katero bi znižali stroške črpanja.

Upočasnjena blagovna menjava med Nemčijo in ZDA
04. 02. 1999 08.28
Zaradi poceni blaga iz azijskih držav se bodo letos nemški izvozniki na ameriškem trgu soočili s precejšnjimi težavami. Gospodarski pokazatelji že kažejo tudi na stagnacijo dobav na področje držav severnoameriškega prostotrgovinskega območja Nafte. Med najpomembnejšimi partnerji Nemčije na tem območju ostajajo ZDA, kjer se bo gospodarska rast letos rahlo upočasnila, poleg tega pa na izvoz negativno vpliva tudi padec vrednosti dolarja v primerjavi z marko. Cenovno so najbolj občutljivi prehrambeni izdelki, končni in polizdelki ter izdelki industrije motornih vozil in elektronike, ki predstavljajo polovico celotnega nemškega izvoza na območje Nafte. Kljub padcu izvoza, naj bi uvoz rasel počasi, zato se trgovinski presežek z državami Nafte ne bo občutno znižal.

Rusija uvedla izvozne dajatve na nafto in zemeljski plin
25. 01. 1999 18.17
Rusija je uvedla več izvoznih dajatev na goriva, je danes sporočila tiskovna agencija Interfax, sklicujoč se na vladne vire.

V Črnem morju odkrili naftne rezerve
25. 01. 1999 08.38
Romunska naftna družba Petrom je sporočila, da so ob romunski obali Črnega morja odkrili naftne rezerve, ki naj bi bile vredno od 2 do 4,5 milijarde ameriških dolarjev. Gre za največje odkritje nafte v zadnjih 25 letih v Romuniji.

Krčenje japonskega gospodarstva
19. 01. 1999 09.01
Japonske oblasti napovedujejo za davčno leto, ki se začne aprila letos, povratek gospodarske rasti v višini skromnih pol odstotka. V davčnem letu 1997 se je gospodarstvo skrčilo za 0,7 odstotka, v tekočem davčnem letu pa pričakujejo krčenje v višini 2,2 odstotka. Tudi trgovinski presežek Japonske za november je upadel za 5,3 odstotka glede na enako lansko obdobje in znaša 10,6 milijarde dolarjev, so sporočili z japonskega ministrstva za finance.

Inflacija v ZDA tudi lani negativna
14. 01. 1999 08.20
Cene življenjskih potrebščin so v ZDA po podatkih ameriškega ministrstva za delo lani padle za 0,1 odstotka. Padajoče oziroma stabilne cene energije in prehrambenih izdelkov so čez leto nadomestile rahlo rast cen preostalih dobrin. Le decembra to ni zadoščalo za ublažitev 30,7-odstotnega povečanja cen tobačnih izdelkov, zato je decembrska mesečna inflacija v ZDA zrasla na 0,4 odstotka. Letnemu padcu inflacije so sicer botrovale nizke cene uvoženih dobrin zaradi devalvacij mnogih tujih valut, predvsem azijskih. Vzrok za padec cen nafte in poljščin pa gre iskati v zmanjšanem povpraševanju, ki se bo ob krepitvi svetovnega gospodarstva znova povečalo.

Petrovietnam povečuje količino načrpane nafte
10. 01. 1999 09.24
Vietnamska naftna družba Petrovietnam namerava letos načrpati 14,6 milijona ton surove nafte in 1,3 milijarde kubičnih metrov zemeljskega plina. Družba, ki je v državni lasti, je največji vietnamski neto izvoznik, saj je lani na tujih trgih prodala večino od 12,3 milijona ton načrpane nafte, pri tem pa ustvarila 1,3 milijarde dolarjev prihodkov. Decembra lani je vietnamska vlada odobrila gradnjo prve rafinerije v državi, zaupali pa so jo mešanemu vietnamsko-ruskemu podjetju. Sicer Vietnam vse izdelke iz nafte uvaža.

Delovno srečanje v lendavski Nafti
08. 01. 1999 17.09
V prostorih družbe Nafta Lendava so se danes na delovnem sestanku srečali predstavniki tega podjetja in dveh njegovih lastnikov, države, ki ima v lasti 45 odstotkov podjetja, ter Slovenske naftne družbe Petrol, ki je njegova 55-odstotna lastnica. Pod drobnogled so prvič skupaj vzeli delovno gradivo za pripravo sanacijsko razvojnega programa Nafte, ki so ga pripravili v tem podjetju.

Manjši prihodki od nafte v lanskem letu
02. 01. 1999 11.01
Lansko proizvodnjo nafte rusko ministrstvo za goriva in energijo ocenjuje na dobre 303 milijone ton, izvoz nafte pa na 134 milijonov ton, kar je za 6,3 odstotka več kot predlani. Vseeno pa so bili dohodki od nafte, ki sicer Rusiji prinese največ prihodkov, lani manjši kot v letu 1997. Kljub nižjim cenam nafte na svetovnih trgih si je Rusija lani prizadevala izvoziti čimveč, za letošnje leto pa predvidevajo petodstotni padec proizvodnje nafte, manjši pa naj bi bil tudi izvoz.