nafte

Skupina G7 ostro obsodila rusko invazijo. EU: Kremelj bo odgovarjal za svoja dejanja
24. 02. 2022 06.57
Voditelji držav skupine G7 so v skupni izjavi po današnjem virtualnem srečanju ostro obsodili rusko invazijo na Ukrajino, ki so jo označili za "neizzvan in popolnoma neupravičen napad", ter dejali, da Rusija s tem ogroža svetovni mir in stabilnost. Tudi ameriški predsednik je ostro obsodil neizzvan in neupravičen napad ruskih sil. Zatrdil je, da bodo zavezniki ravnali enotno in odločno. Prav tako je Evropska unija, pa tudi več evropskih držav obsodilo rusko invazijo na Ukrajino. Predsednika Evropske komisije Ursula von der Leyen in Evropskega sveta Charles Michel sta zapisala, da bo Kremelj odgovarjal za svoja dejanja.

Po napadu na Ukrajino: nafta že osem let ni bila tako draga, v nebo tudi cene pšenice
24. 02. 2022 17.07
Ruski napad na Ukrajino je nemudoma vplival tudi na gospodarstvo. Poskočile so cene nafte, zemeljskega plina, aluminija, pšenice, koruze in drugih surovin. Dosegle so celo rekordne vrednosti. Evropske borze so današnje trgovanje začele s precejšnjimi padci osrednjih indeksov. Tečaj ruskega rublja je medtem padel za devet odstotkov v primerjavi z ameriškim dolarjem in dosegel najnižjo vrednost doslej. Padle so tudi vrednosti kriptovalut.

Kriza v Ukrajini: nas čaka še dodatna podražitev živil?
23. 02. 2022 19.48
Rusko-ukrajinska kriza na mednarodnih trgih že dviguje ceno plina, nafte, tudi nekaterih surovin. Pa bi lahko bila dražja tudi hrana? Posledično tudi pri nas? Že med epidemijo se cene hrane poskočile, letos je po mnenju agrarnega ekonomista pričakovati še 5-odstotno zvišanje. In ta kriza na Vzhodu lahko cene požene še višje. Tako Rusija kot Ukrajina sta namreč pomembni kmetijski proizvajalki. Kaj bi se pri nas lahko podražilo, če bi se kriza v Ukrajini stopnjevala?

EU sprejela prvi sveženj sankcij proti Rusiji
23. 02. 2022 06.06
EU je uradno sprejela prvi sveženj sankcij proti Rusiji zaradi priznanja neodvisnosti separatistov v Lugansku in Donecku na vzhodu Ukrajine ter napotitve vojaških sil na to območje. Vključuje sankcije proti osebam ter podjetjem in bankam ter omejitev trgovine z omenjenima območjema in dostopa ruskih oblasti do evropskih finančnih trgov. Kijev bo medtem obiskalo več visokih politikov iz članic EU. Poleg EU sta sankcije proti RusijI že sprejela tudi ZDA in Združeno kraljestvo, prav tako pa tudi Kanada, Japonska, Nova Zelandija in Avstralija. Slednja je uradu za imigracije naročila, naj prednostno obravnavajo prošnje Ukrajincev za vizume. Rusija pa je napovedala, da se bo na najnovejše sankcije ZDA ostro odzvala.

'Ne pričakujem radikalnih sankcij, ki bi Rusijo spravile na kolena'
23. 02. 2022 08.32
V Rusijo in Ukrajino so sploh po odločitvi dume, da lahko ruski predsednik Vladimir Putin v najvzhodnejšo pokrajino Ukrajine napoti vojsko, uprte vse oči. Po številnih obsodbah, ki jih je bila po priznanju neodvisnosti proruskih separatistov v Donecku in Lugansku deležna Rusija, se je Putin odzval, da je dogovor iz Minska že zdavnaj mrtev, a da cilj Rusije ni obnovitev ruskega imperija. A če se bo Ukrajina demilitarizirala, odpovedala zvezi NATO in ostala nevtralna, bo tudi Rusija izpolnila svoje zaveze, je dejal. Dežujejo tudi sankcije - Evropska unija z ukrepi proti bankam, ZDA pa tudi z dodatnimi ukrepi.

EU soglasno sprejela sveženj sankcij proti Rusiji, nove sankcije naznanil tudi Biden
22. 02. 2022 08.16
Članice EU so dosegle soglasen dogovor o sprejetju svežnja sankcij proti Rusiji zaradi priznanja neodvisnosti proruskih separatistov v Donecku in Lugansku na vzhodu Ukrajine. Ta sveženj bo močno bolel Rusijo, je poudaril Josep Borrell. Ameriški predsednik Biden pa je sporočil, da ZDA v odgovor na zaostrovanje razmer na vzhodu Ukrajine zaradi dejanj Rusije uvajajo nove sankcije, ki bodo daljnosežnejše od tistih leta 2014, ko si je Rusija prisvojila ukrajinski polotok Krim. Med drugim je naznanil blokado dostopa Rusije do zahodnih finančnih trgov.

Sežigalnice tudi v Ljubljani in Mariboru – cenejše ogrevanje ali strup?
20. 02. 2022 18.58
Tone in tone ogljikovega monoksida, amonijaka in kroma se valijo iz dimnikov naših sežigalnic. Kje končajo naši odpadki? Ne le na odlagališčih po Bosni in Srbiji, vse pogosteje tudi v naših domačih radiatorjih. Sta sežig in sosežig odpadkov dala odgovor na pereče vprašanje odlaganja odpadkov? Ali prinašata preveliko tveganje za zdravje, pitno vodo in zemljo? Evropska unija že tri leta svetuje, naj članice postopoma opustijo finančno podporo sežiganju odpadkov, ki ni več opredeljeno kot trajnostno. Medtem pa se občine na vseh koncih Slovenije navdušujejo za izgradnjo novih sežigalnic. Lokacije so tako rekoč že izbrane.

Rusija sporočila, da z ukrajinske meje umika določeno število vojakov
15. 02. 2022 06.15
Po več tednih napetosti je Rusija zdaj sporočila, da umika določeno število vojakov na ukrajinski meji. Razmere so še vedno majave, vendar pa upanje za diplomatsko rešitev še ni izgubljeno. V Rusijo se je odpravil tudi nemški kancler Olaf Scholz, Putin je na srečanju z njim dejal, da je pripravljen na nadaljevanje pogovorov, da si Rusija seveda ne želi vojne v Evropi, a da na njihove predloge doslej ni konstruktivnega odziva. Ruska duma je pozvala predsednika Vladimirja Putina, naj prizna neodvisnost ukrajinskih separatističnih regij Donetsk in Lugansk. Ukrajina na to odgovarja, da je to ekvivalent napadu brez orožja in "da bo v tem primeru takoj odstopila od dogovorov z vsemi posledicami."

ZDA na pomoč Abu Dabiju pošiljajo vojaško ladjo in bojna letala
02. 02. 2022 09.49
ZDA bodo po vrsti raketnih napadov jemenskih upornikov na Združene arabske emirate za pomoč pri obrambi poslale rušilec z vodenimi raketami in najsodobnejša bojna letala. Iz ZDA so tudi sporočili, da bodo med drugim še naprej zagotavljali obveščevalne podatke za zgodnje opozarjanje.

Ne 6000, skoraj 12.000 sodov nafte se je razlilo v perujskem morju
29. 01. 2022 11.29
Izliv nafte ob obali Peruja ta mesec je bil enkrat večji od dosedanjih poročil, je sporočila perujska vlada. V morje je 15. januarja steklo skoraj 12.000 159-litrskih sodov nafte, je povedal tamkajšnji okoljski minister Ruben Ramirez.

Eksplozivna sila podvodnega vulkana na Tongi več kot 500-krat večja od bombardiranja Hirošime
24. 01. 2022 11.55
Ob izbruhu podvodnega vulkana Hunga-Tonga-Hunga-Ha'apai se je sprostila sila, ki lahko pomete z močjo bombe, ki so jo v času druge svetovne vojne odvrgli na Hirošimo. Moč izbruha naj bi eksplozijo bombe namreč presegla za več kot 500-krat, je sporočila vesoljska agencija Nasa. Energijo, ki jo je vulkan sprostil ob izbruhu, namreč ocenjujejo na okoli deset megaton TNT-ja, atomska bomba pa naj bi sprostila "le" 15 kiloton.

Peru zaradi razlitja nafte razglasil izredne okoljske razmere
23. 01. 2022 14.33
Po razlitju nafte, ki so ga povzročili valovi po izbruhu podvodnega vulkana na jugu Tihega oceana v Peruju, je v soboto ta južnoameriška država za obalno območje razglasila izredne okoljske razmere. Razlitje nafte v bližini perujske prestolnice Lima je povzročilo onesnaženje plaž, pogin ptic ter prizadelo ribiško in turistično industrijo.

Novi satelitski posnetki Tonge prikazujejo popolno opustošenje
18. 01. 2022 16.27
Novi satelitski posnetki prikazujejo opustošenje, ki ga je za seboj pustil izbruh podvodnega ognjenika v otoški državi Tonga. Satelitski posnetki prikazujejo stanje aprila 2021 v primerjavi s stanjem po izbruhu ognjenika. Prestolnica Nuku'alofa je povsem prekrita s pepelom.

Mineva 10 let od nesreče Costa Concordie, ki je vzela 32 življenj
13. 01. 2022 06.00
Mineva deset let od nesreče luksuzne ladje za križarjenje Costa Concordia blizu italijanskega otoka Giglio, ki je zahtevala 32 življenj. Otok je znova turistični raj, uspeli so tudi obnoviti morsko dno, vendar spomin na tragedijo ostaja. Tako kot vsako leto se bodo žrtev spomnili s spominsko mašo, procesijo bakel in minuto molka.

V protestih v Kazahstanu več mrtvih, prispele ruske enote
06. 01. 2022 08.27
V največjem kazahstanskem mestu Almaty so se varnostne sile spopadle s protestniki, pri čemer naj bi bilo ubitih več deset ljudi. Tiskovni predstavnik policije je sporočil, da "so minulo noč skrajne sile poskušale napasti upravne zgradbe, mestno policijo in lokalne policijske komisariate in da je bilo več deset napadalcev eliminiranih". Banke v državi ne delujejo, prav tako skorajda ni internetnih povezav. V državo so že prispele "stabilizacijske enote" ruske, armenske in beloruske vojske. Vlada je medtem zamrznila cene za utekočinjen naftni plin za šest mesecev.

Nekdanjega francoskega reprezentanta se omenja kot morebitnega trenerja Nafte
02. 01. 2022 17.36
Pri lendavski Nafti se že vrsto sezon neuspešno spogledujejo z vrnitvijo med prvoligaše. Trenutno zasedajo četrto mesto v drugoligaški konkurenci, zaradi česar je decembra brez službe ostal trener Dejan Dončić. Kdo bo klub vodil v drugem delu sezone, še ni znano. Med kandidati za novega trenerja se je začelo omenjati tudi nekdanjega francoskega reprezentanta Williama Gallasa, a so pri Nafti zanikali, da bi bili z njim v kakršnemkoli kontaktu.

Vse, kar želite vedeti o avtomobilih na stisnjen zemeljski plin
28. 12. 2021 00.15
Na trgu se ponudba vozil na alternativni pogon širi in ena izmed možnosti je tudi pogon na stisnjen zemeljski plin.

Po trčenju tovornih ladij južno od Švedske našli mrtvo osebo
13. 12. 2021 09.51
V švedskih teritorialnih vodah se je zgodaj zjutraj zgodila nesreča, v kateri sta bili udeleženi britanska in danska tovorna ladja. Danska ladja se je ob trku prevrnila, dva človeka pa sta pri tem padla v vodo. Enega so kasneje našli mrtvega, drugega še vedno pogrešajo. Po nesreči so aretirali dve osebi, preiskavo pa uvedli zaradi "hudega pijanstva na morju in smrti zaradi malomarnosti".

Ekonomski razvoj, demokracija in diktatura na Zahodnem Balkanu
11. 12. 2021 07.00
Zakaj sta Slovenija in Hrvaška dokaj robustno demokratični državi – Slovenija je na repu liberalnih demokracij, Hrvaška pa je trdna elektoralna demokracija, ki je v nekaterih vidikih blizu liberalni demokraciji – in to že več desetletij, medtem ko enako ne velja za t. i. Zahodni Balkan, tj. Srbijo, Bosno in Hercegovino, Albanijo, Severno Makedonijo, Kosovo in Črno goro? Pomemben del odgovora na to vprašanje nam nudi eno najslavnejših odkritij v družboslovju, znano kot teza o modernizaciji.

Hrvaška vlada sprostila cene goriv
06. 12. 2021 10.30
Hrvaška vlada je odpravila uredbo o omejitvi cen naftnih derivatov. Z njo je želela zamejiti visoke rasti cen bencina in dizla v maloprodaji ter tako preprečiti prevelike obremenitve za potrošnike, kar ji je po oceni premierja Andreja Plenkovića tudi uspelo. Cene bodo sproščene od torka.

Kriminalna serija Zasedeni: pod površjem stvari niso takšne, kot so videti
05. 12. 2021 12.01
Serije so zadnja leta zelo priljubljene tako pri ustvarjalcih kot gledalcih. Na VOYO vas čaka nova kriminalna poslastica Zasedeni, ki je posneta po romanu kralja skandinavske kriminalke Joja Nesboja.

Kadrovski pretresi v slovenski energetiki
02. 12. 2021 06.00
V ključnem času, ko imamo rekordne rasti cen elektrike, plina in ogrevanja in ko so odprta vprašanja o oskrbi z energijo v prihodnosti – zaradi opustitve rabe premoga ter zaprtja rudnika, Teša in drugega bloka nuklearke – smo priča vrsti kadrovskih menjav v vrhu energetskih podjetij. Odleteli so nekateri vodilni: Andrej Ribič, Boris Sovič, Alan Perc, Robert Golob. Kako bo to vplivalo na stabilnost trga? Se bodo menjave nadaljevale?

Nova različica koronavirusa potopila borze
26. 11. 2021 19.43
Pomembnejše borze v Evropi in po ZDA so današnje trgovanje zaradi strahu pred novo različico koronavirusa, ki bi lahko ogrozila okrevanje svetovnega gospodarstva, končale krepko pod izhodišči. Za več kot 10 odstotkov se je pocenila tudi nafta. Evro je v primerjavi z dolarjem pridobil.

Liter dizla v enem letu dražji za 41 centov, liter bencina za 38 centov
26. 11. 2021 06.00
Cena za liter 95-oktanskega bencina zunaj avtocest je lani novembra, nekaj tednov po popolni liberalizaciji, znašala 0,97 evra, cena dizelskega goriva pa 1,03 evra. Če so ob tako nizki ceni bencina vozniki takrat za 50-litrski rezervoar goriva odšteli 48,5 evra, je do danes strošek narasel že na 67,5 evra. Cene goriv so po začetnem šoku zaradi pandemije spomladi 2020, ko je sodček surove nafte padel na neverjetnih 20 dolarjev (17,8 evra), hitro naraščale. Novembra letos se je cena sodčka ustavila pri 82 dolarjih (73 evrov). Ameriška banka pa napoveduje, da bi se lahko v prihodnjem letu nafta še podražila.

Predlog za prepoved frackinga nadaljuje pot v državni zbor: 'Varnega frackinga ni'
25. 11. 2021 15.50
Državni zbor je s 46 glasovi za in 41 proti sklenil, da je predlog za prepoved hidravličnega lomljenja v Sloveniji, ki so ga vložile poslanske skupine Levica, LMŠ in SD, primeren za nadaljnjo obravnavo. "Varnega frackinga ni," je na obravnavi poudarila poslanka Levice Nataša Sukič in ocenila, da je ga je treba zato v celoti prepovedati. Gre za peti poskus, s katerim želijo preprečiti načrte britanske družbe Ascent Resources o vrtanju v Petišovcih.

V DZ peti poskus za prepoved hidravličnega lomljenja
25. 11. 2021 12.30
DZ je opravil obravnavo predloga za prepoved hidravličnega lomljenja v Sloveniji, ki so ga vložile poslanske skupine Levica, LMŠ in SD. Gre za peti poskus, s katerim želijo preprečiti načrte britanske družbe Ascent Resources za vrtanje v Petišovcih. Vlada predlogu nasprotuje, razprava v DZ je bila podobna vsem predhodnim.

Ogrevanje, kuhanje in priprava tople vode z zemeljskim plinom bodo to zimo ponekod dražji
25. 11. 2021 06.00
Cene zemeljskega plina so se letos na borzi zvišale za kar 400 odstotkov, takšne rasti niso pričakovali niti strokovnjaki. Posledično bo podražitve občutila desetina gospodinjstev - predvsem v mestih, ki se ogrevajo s plinom. Energetika Ljubljana je ceno plina za 11 odstokov zvišala že avgusta, Petrol ga bo za 12 odstotkov decembra. Ob tem je pomembno dejstvo, da je Slovenija odvisna od uvoza zemeljskega plina, saj nima ne skladišč, ne lastne proizvodnje v večjem obsegu. Ključno vprašanje torej je, ali bo oskrbo s plinom rešila Rusija po plinovodu Severni tok 2, ki je sicer dokončan, a zelene luči za obratovanje še nima.

Kdo bo suženj položnic in dražje hrane?
22. 11. 2021 06.00
Dvig cen energentov je sprožil val podražitev tudi v drugih segmentih družbe. Dražijo se surovine, kot so pšenica, soja in ječmen, posledično se višajo cene hrane, mesa in mleka, na drugi strani pa cene surovin, nujnih v proizvodnji podjetij – na udaru je predvsem avtomobilska industrija zaradi pomanjkanja čipov. Podražitve energentov bomo tako občutili na položnicah, pri nakupih hrane in končnih izdelkih podjetij.

Skupina Petrol v devetih mesecih z višjimi prihodki in dobičkom
19. 11. 2021 09.31
Skupina Petrol je v devetih mesecih leta v primerjavi z enakim obdobjem lani povečala prihodke za 34 odstotkov na 3,1 milijarde evrov. Čisti dobiček se je povzpel za 125 odstotkov na 91,2 milijona evrov. Skupina je po besedah predsednice uprave Nade Drobne Popović na dobri poti, da preseže za letos zastavljene cilje.

Zaključna bitka za okolje: pred pogajalci nov osnutek dogovora
12. 11. 2021 10.47
Kot kaže, se bo podnebni vrh v Glasgowu, ki se ga udeležujejo predstavniki skoraj 200 držav, podaljšal še za nekaj dni. V novem osnutku dogovora, ki bo predmet še zadnjih pogajanj, je nekoliko ostrejša zahteva državam po spopadanju s podnebnimi spremembami ter poziv, da se nameni finančna pomoč državam, ki trpijo škodo zaradi globalnega segrevanja, in revnejšim državam pri zelenem prehodu. Kot je sporočil predsednik COP26 je pred njimi še trdo delo, a da se vsi nadejajo ambicioznemu rezultatu.