nafto

Petrinova predstavila načrt dela
06. 07. 1999 20.31
Ministrica Tea Petrin je danes predstavila svojo ekipo in načrt dela. Ministrica je optimistična: napoveduje, da bi lahko do 14. julija s Hrvati dosegli dogovor o nuklearki. Ministrica zaenkrat še vztraja pri svojih idejah. Pomladila je svojo ekipo, precej pozornosti pa bo namenila usklajenosti posegov v gospodarstvo z evropsko ureditvijo. Očitno so na gospodarskem ministrstvu ugotovili, da je treba urediti množico sprejetih pomoči in različnih olajšav, s katerimi preprečujejo konec že zdavnaj propadlih podjetij. Trenutne prioritete bodo tekstilna, čevljarska in železarska industrija, kjer ministrstvo obljublja pospešeno privatizacijo.

Varnostni svet bi lahko obnovil program pomoči Iraku
21. 05. 1999 10.50
Z resolucijo Varnostnega sveta so Združeni narodi pripravljeni obnoviti program "nafto za hrano" Iraku pod enakimi pogoji kot pred šestimi meseci. Obljubili pa so, da bodo premislili pomoč v vrednosti 5.2 milijona dolarjev.

Nafta Lendava posluje z izgubo
18. 05. 1999 14.39
Na seji nadzornega sveta lendavske Nafte v ponedeljek so obravnavali vzroke, da je družba poslovanje v prvem četrtletju letošnjega leta končala z izgubo v višini 30 milijonov tolarjev. Vzroki zanjo naj bi bili po mnenju vodstva podjetja predvsem v cenovnih neskladjih med surovo nafto in naftnimi derivati. V tem obdobju so z dobičkom poslovali sektorji RPNP, Petrokemija in Strojegradnja, medtem ko je Rafinerija imela za 226 milijonov tolarjev izgube. Tema pogovorov članov nadzornega sveta je bil tudi predlog pogodbe, po kateri bi madžarski Panrusgas Nafti Lendava dobavljal za okrog 20 odstotkov cenejši zemeljski plin za proizvodnjo metanola, so sporočili iz Nafte Lendava.

Petrol in Istrabenz za povišanje cen goriva
11. 05. 1999 17.04
Vodstvi Petrola in Istrabenza, dveh največjih slovenskih naftnih družb, sta na skupni novinarski konferenci opozorili, da mora vlada v najkrajšem času, po možnosti že ta četrtek, ugoditi njuni vlogi za soglasje k povišanju prodajnih cen goriva. Družbi trenutno motorne bencine prodajata z izgubo oz. negativnim rezultatom, ki pri vsakem prodanem litru goriva znaša 12 tolarjev. To je tudi izhodišče za predlagano 39,5-odstotno povprečno povišanje prodajnih cen pri motornih bencinih, ki sta ga na resorna ministrstva naslovili 5. maja.

Zaprt rudnik bakra v Majdanpeku
11. 05. 1999 08.33
Rudnik bakra, srebra in zlata v Majdanpeku je po osemintridesetih letih nepretrganega obratovanja prvič prekinil proizvodnjo. Vzrok za to je neredno oskrbovanje z nafto.

ZDA uvedle trgovinski embargo proti Srbiji, proti Črni gori ne
01. 05. 1999 20.53
Odlok o uvedbi trgovinskega embarga proti Srbiji, ki ga je danes podpisal ameriški predsednik Bill Clinton, predvideva prepoved izvoza in uvoza vsega blaga, vključno z naftnimi proizvodi, vsemi strateškimi proizvodi, programsko opremo, storitvami, prepoved vsega ostalega morebitnega izvoza ter zamrznitev vsega premoženja ZRJ v Združenih državah Amerike oz. pod nadzorom ameriških entitet. Iz embarga so izvzeta zdravila in hrana.

ZDA uvedle trgovinski embargo proti Srbiji
01. 05. 1999 19.48
Ameriški predsednik Bill Clinton je danes podpisal odlok o uvedbi trgovinskega embarga proti Srbiji. Bela hiša je sporočila, da je bil glavni razlog za sprejem odloka prekinitev oskrbe sil jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića z nafto.

Črna gora zahteva izključitev iz naftnega embarga
30. 04. 1999 16.32
Črna gora je danes predlagala, da bi jo izključili iz naftnega embarga Evropske unije proti ZRJ, in pri tem izrazila pripravljenost, da sprejme mednarodni nadzor nad njenim uvozom nafte in naftnih derivatov.

Cohen opozarja Moskvo pred morebitno kršitvijo naftnega embarga proti ZRJ
29. 04. 1999 23.26
Ameriški obrambni minister William Cohen je nocoj opozoril Rusijo pred političnimi in gospodarskimi posledicami morebitnega kršenje naftnega embarga, ki sta ga proti ZRJ uvedla Evropska unija in zveza NATO.

Pahor nastopil pred Parlamentarno skupščino Sveta Evrope
28. 04. 1999 20.00
V današnji razpravi o kosovski krizi in položaju v Jugoslaviji je pred Parlamentarno skupščino Sveta Evrope (PS SE) v Strasbourgu spregovoril tudi vodja slovenske delegacije Borut Pahor. Podprl je predlog poročila ter izrazil upanje, da bo mednarodna skupnost okrepila politično enotnost glede zaustavitve etničnega čiščenja na Kosovu, uveljavitve človekovih pravic ter pravičnega in trajnega miru v tem nemirnem delu Evrope. Kot so sporočili iz državnega zbora, je pričakovati, da bo PS SE zvečer glasovala o številnih vloženih amandmajih ter z večino glasov osnovno besedilo dokumenta tudi podprla.

Pahor bo v Strassbourgu podprl dokument o krizi na Kosovu
28. 04. 1999 15.58
Parlamentarna skupščina Sveta Evrope se bo danes v palači Evrope v Strassbourgu z glasovanjem opredelila do predloga dokumenta 8393 o krizi na Kosovu in položaju v Zvezni republiki Jugoslaviji ter o 62 amandmajih, ki so vloženi k predlogu dokumenta. Med govorniki na razpravi, ki bo potekala ves današnji dan in za katero obstaja veliko zanimanje, bo tudi vodja slovenske delegacije Borut Pahor, ki bo dokument podprl, so sporočili iz državnega zbora (DZ).

Clark: Zveza NATO bi morala imeti možnost zagroziti s silo
27. 04. 1999 20.06
''Zveza NATO bi morala imeti možnost zagroziti z uporabo sile'' med nadzorom tankerjev v Jadranskem morju, da bi dosegla spoštovanje embarga na prodajo nafte ZRJ, je na današnji redni dnevni novinarski konferenci zavezništva poudaril vrhovni poveljnik zavezniških sil v Evropi ameriški general Wesley Clark.

Zveza NATO bo jutri obravnavala podrobnosti naftnega embarga
26. 04. 1999 20.24
Stalni svet zveze NATO bo jutri v Bruslju razpravljal o ''osnutku operacije'', s katero naj bi zagotovili spoštovanje naftnega embarga proti ZRJ, je danes med redno dnevno novinarsko konferenco zavezništva povedal tiskovni predstavnik organizacije Jamie Shea.

Luka Koper: O nafti za ZRJ ne vemo nič
26. 04. 1999 17.51
V Luki Koper o navedbah tujih novinarjev, ki so jih sprožili konec minulega tedna ob napovedanem embargu na izvoz nafte v ZRJ, češ da prek slovenskega pristanišča poteka oskrbovanje ZRJ z nafto, ne vedo povedati nič konkretnega. Direktor družbe Bruno Korelič je za STA pojasnil, da v Kopru pretovarjanja nafte ne opravlja Luka Koper, ampak podjetje Instalacije, skupna družba Petrola in Istrabenza, ki ima svoje skladišče na Serminu.

Ivanov in Mubarak o krizi na Balkanu
24. 04. 1999 11.34
Ruski zunanji minister Igor Ivanov se je danes v Kairu srečal z egiptovskim predsednikom Hosnijem Mubarakom. V navzočnosti vodje egiptovske diplomacije Amrom Muso naj bi se pogovarjala predvsem o krizi na Balkanu.

Razvoj naftnega polja v Perzijskem zalivu
07. 04. 1999 08.08
Naftni konzorcij, ki ga sestavljata kanadska družba Bow Valley in Elf Petroleum Iran - ta je v lasti francoskega France Elf Aquitane, je z iransko nacionalno naftno družbo podpisal pogodbo o skupnem razvoju naftnega polja Balal v Perzijskem zalivu. Vrednost projekta naj bi znašala 300 milijonov dolarjev, prvo nafto pa bodo iz omenjenega polja, katerega dnevna proizvodnja bo po prvih ocenah obsegala 40.000 sodčkov, pridobili leta 2001. Nastanku naftnega polja v Balalu zelo nasprotuje ameriški State Department, ki je francosko in kanadsko vlado že seznanil s svojim nestrinjanjem z vlaganji v iranski naftni sektor. Američani celo razmišljajo, da bi proti podpisnicam pogodbe uvedli ustrezne, enostranske ukrepe. Naftno polje Balal se nahaja južnozahodno od otoka Lavan v Perzijskem zalivu, njegove rezerve pa strokovnjaki ocenjujejo na 100 milijonov sodčkov kakovostne nafte.

Novo naftno polje v Perzijskem zalivu
06. 04. 1999 18.32
Naftni konzorcij, ki ga sestavljata kanadska družba Bow Valley in Elf Petroleum Iran - ta je v lasti francoskega France Elf Aquitane -, je z iransko nacionalno naftno družbo podpisal pogodbo o skupnem razvoju naftnega polja Balal v Perzijskem zalivu. Vrednost projekta naj bi znašala 300 milijonov dolarjev, prvo nafto pa bodo iz omenjenega polja, katerega dnevna proizvodnja bo po prvih ocenah obsegala 40.000 sodčkov, pridobili leta 2001.

Milošević do denarja prek poslovanja z Irakom
28. 03. 1999 01.36
ZR Jugoslavija je v času, ko je Zahod pritiskal na predsednika Slobodana Miloševića z gospodarskimi sankcijami, zlahka prihajala do denarja prek trgovanja z Irakom skozi program ''nafta za hrano''. New York Times objavlja podatke, da je ZR Jugoslavija, brez kakršnih koli ugovorov z ameriške strani, Iraku prodajala žito in zdravila.

Helios tudi letos podprl čiščenje kraških jam
26. 03. 1999 20.26
Poslovni sistem Helios bo tudi letos podprl čiščenje kraških jam in brezen. Njegov sklad za ohranjanje slovenskih voda, ki ga je ustanovil ob strokovno tehnični podpori ministrstva za okolje in prostor, je izdal letošnji razpis za projekt čiščenja kraških jam in brezen.

Zmanjšanje svetovne proizvodnje nafte
24. 03. 1999 08.36
Države članice OPEC so podpisale dogovor o zmanjšanju svetovne proizvodnje nafte za 2,104 milijona sodčkov dnevno, in sicer od aprila pa vse do konca leta, so povedali ministri držav OPEC. Dogovor, s katerim skušajo proizvajalke cene nafte znova dvigniti z najnižjih vrednosti v zadnjih 12 letih, je podpisalo vseh 11 članic Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC). Predsednik OPEC Youcef Yousfi je v svoji izjavi izrazil zadovoljstvo nad duhom, ki vlada v OPEC, in poudaril, da to dokazujeta moč organizacije in dejstvo, da je njeno sodelovanje odločilno za stabilnost trga. Libijski minister za energetiko Abdalla Salem El-Badri je ob tem dodal, da je Libija svoje kupce nafte že obvestila o zmanjšanju proizvodnje v višini 96.000 sodčkov dnevno. Zadovoljstvo nad dogovorom je izrazil tudi iranski minister za energetiko Bijan Namdar Zangeneh, pri čemer delež Irana znaša 264.000 sodčkov dnevno. Njihova dnevna proizvodnja pa trenutno znaša 3,9 milijarde sodčkov. Nekoliko manj je bil z dogovorom zadovoljen svetovalec za nafto nigerijskega predsednika Aret Adams, saj je znižanje v višini 148.000 sodčkov dnevno po njegovem mnenju previsoko. Uradna potrditev zmanjševanja proizvodnje bo po napovedih strokovnjakov višje potisnila tudi cene bencina. Te so se zvišale že ta teden, v prihodnje pa naj bi se zviševale po slab cent na liter za vsak dolar podražitve cene sodčka nafte.

Zmanjšanje proizvodnje nafte
13. 03. 1999 09.57
Države izvoznice nafte (OPEC) so se odločile, da bodo zmanjšale proizvodnjo nafte za ''več kot dva milijona sodčkov dnevno'', začele pa bodo 1. aprila, je sporočil saudski minister za nafto Ali ben Ibrahim al-Naimi. Ministri za nafto Saudove Arabije, Venezuele, Alžirije in Irana, ki so članice OPEC ter predstavnik Mehike, so se sestali na dvodnevnih pogovorih v Haagu, da bi se dogovorili o omejitvi proizvodnje nafte, s čimer bi dvignili njeno ceno. Čeprav al-Naimi ni natančneje pojasnil, koliko držav bo zmanjšalo proizvodnjo, niti, za koliko vsaka od njih, pričakujejo, da bo sporazum zaobsegel vseh deset članic OPEC ter Mehiko in Oman.

Lukoil Romania Group dobila pravico do letne predelave milijona ton kaspijske surove nafte v Romuniji
11. 03. 1999 08.24
Lukoil Romania Group, lokalna veja največje ruske naftne družbe Lukoil je na dražbi dobila pravico do letne predelave milijona ton kaspijske surove nafte v Romuniji. Kot so povedali državni uradniki, je s tem Romunija dobila boljše možnosti za konkuriranje sosednjim državam za pridobitev naftovoda med Kaspijskim morjem in Zahodno Evropo. Kot je povedal predstavnik <romunske podružnice družbe Lukoil Victor Craciun, bodo cene predelane nafte močno konkurenčne; tako bodo skušali pritegniti čim več strank iz Vzhodne in Zahodne Evrope. Nafto bodo od letos proizvajali v rafineriji Petrotel-Lukoil v mestu Ploiesti 60 kilometrov od Bukarešte. Romunija bo s transportom in skladiščenjem surove nafte zaslužila 13 milijonov dolarjev na leto. Sicer pa si romunske oblasti že dalj časa prizadevajo za izgradnjo naftovoda za transport surove nafte iz Azerbajdžana, Kazahstana, Gruzije, Ukrajine in Rusije v Zahodno Evropo čez svoje ozemlje. Za transport nafte prek svojih ozemelj iz Kaspijskega morja na zahodne trge pa si prizadevajo tudi Turčija, Bolgarija in Ukrajina. Glavne prednosti Romunije so po besedah njenih oblasti krajša razdalja in najboljša tehnološka opremljenost njihovih rafinerij. Kemična industrija je bila namreč eden izmed konjičkov nekdanjega diktatorja Nikolaja Ceausesca, ki je med drugim dal zgraditi deset rafinerij s skupno proizvodno zmogljivostjo 34 milijonov ton na leto.

ENI in Gazprom gradita plinovod
06. 02. 1999 09.42
Italijanska državna družba za nafto in plin ter ruski velikan Gazprom bosta gradila plinovod, ki bo povezoval rusko in turško obalo Črnega morja. Sprva bodo preko plinovoda transportirane tri milijarde kubičnih metrov plina letno, do leta 2010 pa bo ta količina povečana na 16 milijard kubičnih metrov. Plinovod, dolg 400 kilometrov in vreden okoli dve milijardi dolarjev, bo dokončan predvidoma do konca leta 2000.

Rusija uvedla izvozne dajatve na nafto in zemeljski plin
25. 01. 1999 18.17
Rusija je uvedla več izvoznih dajatev na goriva, je danes sporočila tiskovna agencija Interfax, sklicujoč se na vladne vire.

Prva črpalka s tekočim vodikom
12. 01. 1999 17.08
Tri krat močnejši kot bencin in voda kot edini stranski produkt - tekoči vodik se je začel serijsko prodajati na črpalki v Nemčiji, prvič v Evropi. Na začetku je šlo počasi, sedaj pa, ko proizvajalci avtomobilov kar tekmujejo med seboj, kdo bo na trg prvi ponudil serijski avto na tekoči vodik, je bilo le še vprašanje časa, preden bo na črpalkah z vodikom prav takšna gneča kot na bencinskih ali diesel črpalkah. >>Vodik bo najpomembnejši izvor energije v 21. stoletju. Na dolgi rok bo zamenjal nafto in bencin<<, je povedal Fritz Vahrenholt iz Deutsche Shella, ki delno stoji za postavitvijo nove črpalke.

Nazarbajev je bil v nedeljo ponovno izvoljen na čelo države
11. 01. 1999 09.47
Kazahstanski predsednik Nursultan Nazarbajev (58) je bil v nedeljo ponovno izvoljen na čelo države, ki jo bo vodil še naslednjih sedem let. Nazarbajeva je na volitvah po zadnjih začasnih izidih, ki jih je danes objavila osrednja volilna komisija, podprlo 81,7 odstotka volivcev. Njegov glavni tekmec, kandidat komunistične stranke Serikbolsin Abdildin pa je dobil 12,08 odstotka glasov. V Kazahstanu so predsedniške volitve, na katerih se je pomerilo več kandidatov, potekale prvič po osamosvojitvi države od nekdanje Sovjetske zveze leta 1991. Sicer je bila zmaga dosedanjega predsednika pričakovana. Volitve so izvedli dve leti pred iztekom njegovega mandata, zato je bila opozicija oslabljena, odločitvi pa je nasprotovala tudi Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi, ki je zaman zahtevala preložitev volitev. Udeležbo na volitvah so zaradi administrativnih omejitev onemogočili najresnejšemu nasprotniku Nazarbajeva, nekdanjemu premierju Akežanu Kažegeldinu. Sicer se je v Astani v nedeljo zvečer zbralo več sto prebivalcev mesta, ki so proslavili ponovno izvolitev Nazarbajeva za predsednika države. V svojem predvolilnem boju je Nazarbajev obljubil, da bo z nafto bogato državo izvlekel iz gospodarske krize, napovedal pa je tudi boj proti korupciji ter povečanje demokracije v državi.

Irak za odhod ameriškega in britanskega humanitarnega osebja iz države
03. 01. 1999 13.07
Irak je od Združenih narodov neformalno zahteval, naj ameriški in britanski člani humanitarnega osebja ZN zapustijo državo, saj Bagdad ne more zagotoviti njihove varnosti, se je danes izvedelo iz diplomatskih virov.

Gazprom bo leto končal v izgubah
08. 12. 1998 08.38
Ruski plinski koncern Gazprom bo leto 1998 končal z izgubo, ki naj bi po prvih ocenah znašala 40 do 60 milijard rubljev. Družba po besedah predsednika Rema Vjahireva nadaljuje pogovore z ruskim premierom Jevgenijem Primakovim o davčnih obveznostih Gazproma in možnosti njihovega povečanja v prihodnjem letu. Ruska vlada namreč preučuje možnosti uvedbe izvoznih carin, ki naj bi za nafto znašale 4 do 5 ekujev ter 3 ekuje za plin. Uvedba omenjenih carin bo po mnenju premierovega namestnika Jurija Masljukova poslabšala položaj naftnih in plinskih proizvajalcev.

Podaljševanje sporazuma ''nafta za hrano''
24. 11. 1998 09.16
Varnostni svet Združenih narodov je v ponedeljek začel z razpravo o podaljšanju sporazuma z Irakom ''nafto za hrano''. Sedanji sporazum se izteče jutri.

Rafinerija v Lendavi znova obratuje
13. 10. 1998 15.49
Slovenska naftna rafinerija, Nafta Lendava, ki se je v zadnjem času soočala s težavami, je po dvomesečni prekinitvi včeraj znova začela obratovati. ''Pričakujemo, da bomo v tem mesecu predelali okoli 17,000 ton surove nafte, nato pa 25,000 ton v vsakem naslednjem mesecu'', je povedal tiskovni predstavnik Nafte Lendava, Štefan Prša.