najpomembnejši ljudje

Epidemija se je iztekla, a maske, razkuževanje, razdalja in PCT ostajajo

15. 06. 2021 10.07

Epidemija covida-19, ki je bila v Sloveniji razglašena oktobra, ne bo podaljšana, a to ne pomeni, da se bodo sprostili vsi sprejeti ukrepi. Zaščitne maske so v zaprtih javnih prostorih še vedno obvezne, enako tudi razkuževanje rok, predpisana razdalja in sistem PCT. Dodatkov za javne uslužbence v višini 65 odstotkov z dnevom preklica epidemije ni več, ostajajo pa dodatki iz protikoronske zakonodaje za tiste, ki delajo v neposrednem stiku s covidnimi bolniki.

Šesti pohod za sončni vzhod na Šmarni gori bo obarvan s poletnimi hiti

14. 06. 2021 16.29

V ponedeljek, 21. junija, bo že šestič potekal jutranji pohod na Šmarno goro za opazovanje sončnega vzhoda. Za dobro razpoloženje pohodnikov na vrhu bo poskrbel Vili Resnik, odmevali bodo največji glasbeni poletni hiti. "Zdi se mi, da bomo z glasbo najpristneje ujeli vzdušje tega časa, ko se želje in realnost redko srečajo. Predvsem pa se bomo lahko že za dobro jutro iskreno sprostili," zagotavlja pobudnica projekta Od vzhoda do vzhoda, Betka Šuhel Mikolič. Program na vrhu bo trajal samo eno uro, da udeleženci ne bi zamudili službenih obveznosti.

Makedonci odločno v ognjeni krst: 'Cilj je napredovanje, dobimo lahko vse tri tekme'

10. 06. 2021 06.00

Severna Makedonija je poleg Finske edina debitantka na letošnjem evropskem prvenstvu. Makedonci so se nanj uvrstili skozi Ligo narodov, bili so najboljši izmed reprezentanc iz najnižjega kakovostnega razreda. In čeprav so na večini stavnic celo prvi outsiderji, so pričakovanja v najjužnejšem delu nekdanje skupne republike velika – vsi poudarjajo, da je cilj napredovanje v osmino finala. Vpogled v razmere, pričakovanja, pa tudi nekatere težave, ki pestijo nogomet v Severni Makedoniji, sta nam ponudila tamkajšnja novinarja.

Neoliberalna globalizacija in populistični zaton liberalne demokracije?

29. 05. 2021 07.00

Vsaj od izvolitve Donalda Trumpa za predsednika ZDA leta 2016 vse bolj množično prebiramo novo konvencionalno pripoved o tem, kako je globalizacija najedla demokracijo in omogočila vzpon avtoritarnih, neliberalnih populističnih gibanj. Privlačna zgodba, ki jo sestavljajo mnogi pisci političnih kolumn in ki se mestoma pojavi tudi v akademskih uspešnicah, ki so pred leti name naredile velik vtis, denimo The Road to Somewhere (Goodhart), Us vs. Them (Bremmer) in The People vs. Democracy (Mounk), je na prvi pogled elegantna.

Rommlova taktika, 226-kilogramske bombe in specialci na ulicah Maribora

23. 05. 2021 07.00

Jadranski udar je ena kompleksnejših vaj, ki so se izvajale na slovenskih tleh. Kontrolorji združenih ognjev, specialne enote in letalstvo so v koordiniranih vajah delovali od pobočij slovenskih Alp do urbanih okolij Maribora, Celja in 72-urne neprekinjene vaje specialnih enot ter pri tem uporabljali najmočnejše orožje Slovenske vojske in ponavljali taktike Erwina Rommla.

Možganska kap: še vedno jih premalo ve, kateri so simptomi in kako ukrepati

08. 05. 2021 15.56

V Sloveniji v povprečju zabeležimo več kot 10 primerov možganske kapi dnevno. Gre za bolezen, pri kateri vsaka minuta šteje, zato je izrednega pomena, da simptome bolezni pozna vsak od nas, prav tako je ključno, da ve, kako ukrepati v primeru možganske kapi.

'Vsi, ki še razmišljate, ali bi se cepili ali ne, ne odlašajte več z odločitvijo'

05. 05. 2021 12.07

Nacionalni koordinator za cepljenje proti covidu-19 Jelko Kacin je na vladni novinarski konferenci izpostavil, da se dobave cepiv v teh dneh močno povečujejo. "V tem mesecu bo vsak teden prihajalo po več kot 50.000 odmerkov, ob koncu meseca pa že dvakrat toliko. Pospešen tempo se bo lahko nadaljeval z več kot 100.000 odmerki tudi vsak teden v juniju," je povedal in hkrati pozval prebivalce, naj se odločijo za cepljenje, da bi tako zagotovili vzdržne razmere v bolnišnicah in ustvarili varnejše in lepše poletje.

Slavenka Drakulić: Picasso je bil suženj svoje umetnosti

25. 04. 2021 08.00

Hrvaška pisateljica Slavenka Drakulić je ena od največkrat prevedenih hrvaških avtoric v druge jezike. Njena dela so prevedena v več kot dvajset evropskih in svetovnih jezikov. V svoji zadnji knjigi, ki je nastajala tudi v času pandemije covida-19, je pisala o Dori Maar, hrvaško-francoski fotografinji, ki je odraščala v Argentini in ljubila enega in edinega Pabla Picassa. Roman, ki se bere kot Dorin dnevnik, navdušuje s podrobnostmi in predvsem s čustvenim nabojem, zaradi katerega se zdi, da Doro poznamo že vse življenje.

'Koncerti so bili prvi prepovedani in bodo zadnji spet dovoljeni'

31. 03. 2021 14.00

Letošnja koncertna sezona se v luči pandemije zdi praktično izgubljena, saj se festivali in koncertne turneje prestavljajo na leto 2022. Več o tem nam je povedal koncertni organizator Mitja Prezelj, ki je za leto 2022 napovedal premierni slovenski nastop avstralskih rokerjev 5 Seconds of Summer.

Laporta: Če ne zmagam na volitvah, bo Messi zapustil Camp Nou

03. 03. 2021 21.10

Eden od treh glavnih pretendentov za naslednika nekdanjega predsednika nogometnega kluba Barcelona Josepa Marie Bartomeua, Joan Laporta, je v zanimivem soočenju predsedniških kandidatov na španski televiziji RAC1 med drugim poudaril, da v kolikor ne bo izvoljen za novega predsednika 'blaugrane', bo tudi Lionel Messi po 18 letih zapustil Camp Nou.

Mihail Gorbačov, oče glasnosti in perestrojke, dopolnil 90 let

02. 03. 2021 10.29

Zadnji predsednik Sovjetske zveze praznuje 90 let. Mihail Sergejevič Gorbačov danes, še posebej v Rusiji, ostaja politična persona, okrog katere se lomijo mnenja. Nekateri ga postavljajo na piedestal zaradi uvedbe reform, ki so privedle do demokratizacije Sovjetske zveze, Rusije in celotnega vzhodnega bloka, drugi pa mu očitajo neuspeh reform, ki so privedle do propada države.

Na Hrvaškem s ponedeljkom odpirajo terase gostinskih lokalov

26. 02. 2021 12.14

Na Hrvaškem bodo s 1. marcem lahko odprli terase gostinskih lokalov, omogočili bodo tudi treninge v zaprtih športnih objektih. V Avstriji se medtem po podatkih tamkajšnjega ministrstva za zdravje pospešeno širijo nove različice novega koronavirusa in predstavljajo že več kot polovico vseh novih okužb.

Potrdili prvi primer južnoafriškega seva novega koronavirusa

26. 02. 2021 17.22

Novi minister za zdravje je potrdil, da so pri nas potrdili prvi primer okužbe z južnoafriškim sevom novega koronavirusa. Gre za osebo, ki se je vrnila iz Afrike. Trend potrjenih okužb z novim koronavirusom se je v zadnjih dneh sicer pri nas znova obrnil navzgor.

'Nismo pet minut pred 12. uro, ampak pet minut čez'

04. 02. 2021 08.45

Predsednik vlade Janez Janša se je na Brdu pri Kranju sestal s predstavniki univerz, kjer so razpravljali o vpisu v študijske programe v letu 2021/2022. Predstavniki univerz so premierja pozvali, naj vlada čim prej poda soglasje k vpisnim mestom na visokošolske zavode. Janša jim je na to odgovoril, da je vlada predlog soglasja v obravnavo dobila pozno, oseba, ki je za to kriva, pa je bila danes že razrešena. K takojšnji potrditvi pripravljenega razpisa za vpis na fakultete je vlado pozval tudi SVIZ, ŠOS in VSS.

Za bliskovit razvoj cepiva zaslužni milijoni, na tisoče raziskovalcev in že preizkušena tehnologija

02. 02. 2021 06.00

"V primeru covida-19 so države prispevale več milijard za hiter razvoj in zagotovljen odkup cepiva," pove Roman Jerala s Kemijskega inštituta. Poleg masivnega financiranja pa so k hitrosti prispevali tudi izjemen človeški vložek, sodelovanje raziskovalcev z vsega sveta, prilagodljivost regulatorjev in uporaba moderne tehnologije. "Da imamo cepivo v tako kratkem času, je fenomenalen dosežek znanosti," je prepričan urednik Kvarkadabre Sašo Dolenc. Stroka je pri tem enotna – cepiva izpolnjujejo enake visoke standarde, ki jih morajo izpolnjevati preostala cepiva.

'Če je cepivo Pfizerja in Moderne mercedes, je cepivo AstraZenece dober clio'

29. 01. 2021 06.00

Cepljenje proti covidu-19 se je v Sloveniji začelo 27. decembra 2020 in za maskami strokovnjakov, ki so na ta dan poročali o prvih cepljenih v DSO-jih, se je skrival nasmešek. Od takrat je minil že več kot en mesec in v tem času smo do 27. januarja cepili 51.653 ljudi, 13.319 z dvema odmerkoma. Ker pa smo še daleč od cilja, tudi zaradi nezaupanja v cepiva, moramo začeti pri osnovah: kako delujejo cepiva, kakšna so, kdo stoji za njihovim razvojem?

Krek nakazal možnost sproščanja ukrepov, ljudje bolj spoštovali ukrepe

16. 01. 2021 07.23

V petek so pri nas potrdili 1523 primerov okužbe z novim koronavirusom. Bolnišnice polni 1224 oseb s covidom-19, na intenzivni negi jih je 193. Umrlo je 19 ljudi. Direktor NIJZ Milan Krek je dejal, da če bo šlo tako naprej, lahko že prihodnji teden sprostimo prve stvari. Konec tedna je postregel z lepim vremenom, zaradi česar so se številni odpravili na priljubljene izletniške točke po državi. Tako s PU Kranj kot s PU Ljubljana so sporočili, da so ljudje tokrat bolj upoštevali ukrepe kot pretekli vikend.

Lukašenko zavlačuje z ustavnimi spremembami, protesti se nadaljujejo

10. 01. 2021 17.05

Beloruski predsednik Aleksander Lukašenko kljub protestom v državi ne namerava hiteti z ustavnimi spremembami. "Mislim, da bo osnutek nove ustave dokončan do konca prihodnjega leta," je dejal Lukašenko.

Svetovni državniki obsojajo nasilje v Washingtonu, Janša: Vsi bi morali biti zaskrbljeni

06. 01. 2021 23.06

Dogajanje v Washingtonu, kjer so danes privrženci predsednika Donalda Trumpa nasilno vdrli v kongres, ki je potrjeval zmago demokrata Joeja Bidna, je deležno obsodb in zgražanja po svetu. Številni državniki so dogajanje označili za napad na demokracijo. Odzval se je tudi slovenski premier Janez Janša ter delil, da v Sloveniji "desnega" nasilja ni.

Barcin predsedniški kandidat: Če bi vesoljci prišli na Zemljo, bi hitro videli, da VAR navija za Real

03. 01. 2021 06.00

Vse bližje je 24. januar, ko bo Barcelona dobila novega predsednika. Prvi favorit, da se vrne na položaj, je Joan Laporta. 58-letni kandidat se je očitno odločil za zelo provokativno kampanjo. Pred časom je v bližini Realovega stadiona Santiago Bernabeu zakupil ogromen oglasni prostor, ki ga je okrasil s svojo podobo. Zdaj pa je večne rivale zbodel tudi z izjavo, da bi vesoljci, če bi prišli na naš planet, hitro videli, koga favorizira sistem VAR.

Štrukelj o novem sevu koronavirusa: Mutacij se ne bojmo preveč, so običajne

21. 12. 2020 08.40

Novi sev koronavirusa se zaenkrat kaže kot precej bolj nalezljiv od zdaj poznanih. Vendar pa bistveno ne vpliva na učinkovitost obstoječih cepiv proti covidu-19, miri Borut Štrukelj z ljubljanske fakultete za farmacijo. Številne države so preventivno sicer že odpovedale prometne povezave z Veliko Britanijo, kjer so novo različico novega koronavirusa tudi nedavno kot prvi identificirali in kjer tudi veljajo dodatne omejitve. Sev so šele začeli podrobneje raziskovati, nekaj stvari pa je že znanih. Kaj torej vemo o njem in ali nas mora skrbeti?

Ameriški povolilni vrtinci: Podpihovanje nasilja in pozivi k prevratu

03. 12. 2020 10.24

Poraženi predsednik ZDA je zadnje štiri tedne ameriškega političnega vrtinca destiliral v 46-minutni videoposnetek, s katerim je prek družbenih omrežij nagovoril Američane. Dan po tem, ko je tudi njegov pravosodni minister priznal, da ni nikakršnih dokazov za volilne prevare, je Donald Trump ponovil dolg seznam laži o goljufijah in demokratski zaroti za krajo predsedovanja.

BLOG: Stročnice jejte vsaj dvakrat na teden

22. 11. 2020 21.18

Stročnice uvrščamo med rastlinska živila z izjemno visoko vsebnostjo beljakovin in dobro je vedeti, da se z njimi prehranjujejo milijoni ljudi. Gre namreč za tretjo največjo rastlinsko družino (preko 19.000 znanih vrst), ki poleg žit predstavlja drugi najpomembnejši prehranski vir na svetu.

S temi triki boste otroka prepričali, da ne bo izpustil zajtrka

01. 11. 2020 08.05

Zajtrk je najpomembnejši obrok dneva, prazna vreča ne stoji pokonci in zjutraj jej kot kralj, zvečer pa kot berač ... To so reki, ki so jih tudi nam govorile že babice, a vemo, da na otroke večkrat nimajo učinka. Prav zdrav in uravnotežen zajtrk pa je res pomemben za zdravega in srečnega otroka. Če vašemu jutranja poslastica ne diši, ga boste morebiti prav s temi triki prepričali, da zajtrka ne bo več izpuščal. Čeprav se morda sprva ne zdi tako, ima lahko prav čas, ki ga otrok preživi ob zajtrku, številne pozitivne lastnosti, ki mu bodo sledile tudi v nadaljnjem življenju.

Virus se bliskovito širi, svet pa 'zapira': epicenter drugega vala Evropa

29. 10. 2020 07.46

Medtem ko se Evropa, ki je epicenter drugega vala novega koronavirusa, znova zapira, so na Kitajskem potrdili 47 novih primerov okužbe. Vnovičen porast okužb je tudi v ZDA. Virus je dosegel še Marshallove otoke, kjer so se vdoru koronavirusa do zdaj uspešno izogibali. Španski parlament pa je medtem potrdil šestmesečno podaljšanje izrednih razmer.

Ameriški toksični koktajl: neenakost, odtujenost elit, rasizem in politična korektnost

18. 10. 2020 07.02

Predsedniške volitve v Združenih državah Amerike so pred vrati, razkol v ameriški družbi pa že dolgo ni bil tako očiten. Notranje težave ZDA, ki jih v vsem blišču in bedi spremljamo v zadnjih mesecih, pa pravzaprav niso nek nov pojav, ampak kronična bolezen nekega imperija. Gre za delitve, ki presegajo oba predsedniška kandidata in se raztezajo globoko v ameriško preteklost. Vseeno pa bo od izida novembrskih volitev odvisno, kako bodo ZDA pristopile k reševanju nakopičenih stoletnih ekonomskih, rasnih, socialnih in drugih težav, ki tlijo v ameriškem kotlu.

Bogunov: Brez teme se ne bi zavedali svetlobe, brez žalosti pa ne veselja

17. 10. 2020 08.00

Rock zasedba Bogunov je po petnajstih letih od nastanka naposled dočakala izid prvenca More bijesa. Njihova glasba deluje neverjetno iskreno, odlikuje pa jo čustveno močna lirika, ki je delo pevca in avtorja Ognjena Zeljića. Več o plošči, zgodovini zasedbe, vplivih in še čem nam je ob izidu albuma razložil v našem pogovoru.

Strokovnjaki pozvali k cepljenju proti gripi

15. 10. 2020 14.45

Za gripo vsako leto zboli okoli 15 odstotkov populacije. Ker je vpliv novega koronavirusa na gripo še ne znan, strokovnjaki pozivajo k cepljenju tako ranljivih skupin kot tudi vseh ostalih. O predlogu za brezplačno cepljenje za vse državljanje, pa v okviru petega protikoronskega paketa razpravljajo v DZ.

Svet presegel grenak mejnik: resnica o ranljivih in kaj smo se do zdaj naučili

29. 09. 2020 09.55

Covid-19 je po svetu zahteval že več kot milijon življenj. A strokovnjaki izpostavljajo, da dejanskega števila okuženih – veliko jih namreč sploh ne kaže nikakršnih znakov okužbe – najverjetneje sploh ne poznamo. Tudi demografija okuženih je danes drugačna, kot je bila pred meseci: okužba se širi predvsem med mladimi, stopnja smrtnosti pa (kot kaže) rahlo upada. A ne glede na to – vsaka smrtna žrtev je preveč. Stroka in znanost zato pospešeno iščeta rešitve v obliki zdravil in cepiv. Kaj se je torej človeštvo do zdaj od žrtev in obolelih sploh naučilo?

Avstrija: 300 milijonov evrov za pomoč organizatorjem dogodkov

27. 09. 2020 11.34

Izbruh novega koronavirusa po svetu se ne umirja, države se zato odločajo za omejitve, ki pa jim ljudje nasprotujejo. Protesti so zaradi tega med drugim potekali v Izraelu. 190 novih okužb s koronavirusom so medtem potrdili na Hrvaškem, Avstrija pa je obljubila pomoč organizatorjem dogodkov.