naloga

Svet Evrope imenoval svet modrih
06. 01. 1998 12.33
Svet Evrope (SE) je imenoval t.i. svet modrih, katerega naloga bo pripraviti predloge za strukturne reforme te najstarejše evropske integracije. Med člani sveta so nekdanji portugalski predsednik Mario Soares, finska zunanja ministrica Tarja Hallonen in vodja madžarske diplomacije Laszlo Kovacs. Svet bo pripravil predloge, kako naj se 40-članski SE prilagodi novim nalogam v Evropi po koncu hladne vojne.

Albanski predsednik pozval stranke k sprejetju ustave
27. 12. 1997 13.29
Albanski predsednik Rexhep Meidani je politične stranke v državi pozval, naj sprejmejo novo ustavo. Meidani je prihodnje leto označil za "leto ustave" za Albanijo. "Sprejetje nove ustave je največja in najpomembnejša naloga države", je povedal predsednik v svoji izjavi.

Turčija podaljšala mandat mednarodnim silam na severu Iraka
26. 12. 1997 12.35
Turški parlament je v četrtek še za šest mesecev oziroma do 30. junija prihodnje leto podaljšal mandat mednarodnim silam, ki jih sestavljajo ameriški in britanski vojaki, njihova naloga pa je zaščititi Kurde na severu Iraka. Iraško vodstvo je ostro obsodilo odločitev turškega parlementa ter pri tem poudarilo, da si pridržuje pravico, da ustrezno ukrepa in tako zaščiti enotnost, suverenost in varnost države. V mednarodni misiji na severu Iraka sodeluje 45 britanskih in ameriških letal ter 1400 vojakov.

Uvedba finančne policije v Bolgariji
12. 12. 1997 09.48
V Bolgariji bo najkasneje do sredine prihodnjega leta začela delovati enota finančne policije. Novico je sporočil predsednik bolgarske vlade Ivan Kostov, zadevo pa pojasnil s tem, da je boj proti korupciji obenem z reformo državne uprave prednostna naloga njegove vlade. Šele po uspehu na teh področjih bo mogoče pozornost posvetiti še privatizaciji. Vladnemu predlogu nasprotujejo socialisti, ki trdijo, da Kostov poskuša vnovič vzpostaviti policijsko državo. Z istim argumentom zavračajo predlog vlade, da parlament ustanovi stalni odbor za boj proti organiziranemu kriminalu.

Slovenci in vključevanje v Evropsko unijo
26. 11. 1997 18.33
Slovenci so dokaj močno proevropsko usmerjeni, saj tako ali drugače vstop v Evropsko unijo podpira približno 70 odstotkov prebivalcev, eksplicitno proti vključitvi pa je okoli 16 odstotkov ljudi, je povedal dr. Mitja Hafner Fink, nosilec javnomnenjske raziskave o stališčih Slovencev do vključevanja Slovenije v EU, ki jo je izvedel Center za raziskovanje javnega mnenja in množičnih komunikacij s Fakultete za družbene vede. Predstavniki centra so na današnji novinarski konferenci prikazali rezultate omenjene raziskave, ki bodo izhodišče za pripravo vladnega programa obveščanja slovenske javnosti o EU in slovenskem vključevanju vanjo.