napreduje

Pogajanja brez preboja, ljudem opozorila, naj ne zapuščajo zaklonišč
07. 03. 2022 05.16
Ruski in ukrajinski pogajalci so znova sedli za mizo. Pogajanja naj bi prinesla majhen napredek glede humanitarnih koridorjev, pričakovano pa ni bilo večjega preboja. Prebivalci večine obleganih mest medtem ostajajo ujeti, iz Mariupola je nekaterim uspelo pobegniti v zavetju noči in po stranskih cestah. Spopadi se medtem nadaljujejo, vendar pa napredek ruskih sil zaenkrat ni zelo velik, Ukrajinci pa vztrajajo, da se bodo borili do konca.

Oblegani Mariupol prosi za pomoč, Zelenski ostro nad odločitev Nata
04. 03. 2022 04.45
Ruski vojski je uspelo prevzeti nadzor nad največjo ukrajinsko jedrsko elektrarno Zaporožje. V nuklearki je pred tem zaradi ruskega obstreljevanja zagorelo, a so požar kmalu pogasili, povišanega radioaktivnega sevanja niso zaznali. Deveti dan vojne je Putin sosednje države pozval, naj ne stopnjujejo napetosti, češ da Rusija nima nobenih slabih namer proti njim. Hkrati je ruski parlament potrdil zakonodajni sveženj, čigar namen je preprečiti učinke obsežnih zahodnih sankcij, usmerjenih v rusko gospodarstvo. Ta konec tedna se sicer obeta tretji krog pogajanj med obema stranema. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pa je obsodil odločitev Nata, da ne zapre zračnega prostora nad Ukrajino: "Vodstvo zavezništva je prižgalo zeleno luč nadaljnjemu bombardiranju ukrajinskih mest in vasi," je očital. Župan obleganega mesta Mariupol medtem prosi za vojaško in humanitarno pomoč.

Ruski vojaki zažgali vas in pili pivo? Gre za prizor iz kultnega balkanskega filma
03. 03. 2022 14.40
Po svetu trenutno divja informacijska vojna, kot je še nismo videli. Če ruska vojska, ob srditem odporu ukrajinskih sil, napreduje na terenu, pa Ukrajina brez dvoma dobiva bitko na socialnih omrežjih. Ta so namreč preplavile številne neverjetne, navdihujoče in tudi grozljive zgodbe, ki pa so pogosto izmišljene. Predvsem ljudje z območja nekdanje Jugoslavije so namreč v objavi ene od ukrajinskih nevladnih organizacij prepoznali fotografijo, ki ne sodi na ukrajinsko bojišče, ampak v kultni film Lepe vasi lepo gorijo.

Ladislav Lipič: Če pade Harkov, imajo ruske enote prosto pot
02. 03. 2022 22.20
Mineva teden dni od začetka ruske invazije na Ukrajino, ki jo je Vladimir Putin poimenoval "posebna operacija", v kateri si prizadeva "demilitarizirati" in "denacificirati" Ukrajino. Kakšno je stanje na terenu? Kako visoke so žrtve na obeh straneh? Zakaj je Harkov tako pomembno mesto in ali lahko Putin zdrži pritisk na mednarodni in domači fronti. O tem je v oddaji 24UR ZVEČER spregovoril nekdanji načelnik generalštaba slovenske vojske generalmajor Ladislav Lipič.

Druga cev predora Karavanke: izvozili bodo za 171 olimpijskih bazenov materiala
02. 03. 2022 14.03
Povprečno za dva metra vsak dan napreduje gradnja vzhodne cevi predora Karavanke na slovenski strani, ki je že presegla polovico. Minister Vrtovec s sodelavci, ki si je v družbi uprave Darsa in predstavnikov medijev ogledal gradbišče, je s potekom del izjemno zadovoljen. Jeseni prihodnje leto, morda celo pred zastavljenim rokom, se bodo turški delavci s slovenske strani srečali z avstrijskimi, ki so svoj del že izkopali, promet pa bi lahko skozi predor stekel maja 2025.

Rakete na televizijski stolp v Kijevu, ZDA zapirajo zračni prostor za ruska letala
01. 03. 2022 05.26
Za Ukrajinci je šesti dan ruske invazije. V prestolnici Kijev je bil v napadu zadet televizijski stolp. Ruske enote so vstopile v mesto Herson na jugu Ukrajine, nadaljevali so se tudi napadi na Harkov, kjer so nazadnje pristale tudi padalske enote. Ukrajinski uradniki so sporočili, da so med žrtvami v Harkovu, mestu z 1,4 milijona ljudi, tudi civilisti. Napad je bil tam izveden tudi na osrednji trg, kjer se nahaja tudi stavba lokalne vlade. Zvečer je padlo tudi po Žitomirju, kjer ima bazo ukrajinska zračna brigada, od tam prav tako poročajo o civilnih žrtvah. Zaradi napada na Ukrajino se Rusija sooča z naraščajočo mednarodno izolacijo, večurno pogajanje med obema stranema pa ni ustavilo spopadov. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je sicer sporočil, da se je pripravljen sestati z Vladimirjem Putinom. Protivojni protesti se medtem kljub številnim aretacijam nadaljujejo tudi v Rusiji, ameriški predsednik Joe Biden pa glede napotitve vojakov v Evropo sicer zagotavlja, da se ne bodo vmešali v spopad v Ukrajini.

'Poznamo do 8.000 redkih bolezni, največji problem je pomanjkanje zdravnikov'
28. 02. 2022 07.00
Okrog sedem odstotkov prebivalstva prizadenejo redke bolezni, od tega je 75 odstotkov bolnikov otrok. Večina njihovih zgodb je težkih in tragičnih, saj so te bolezni v veliki meri neozdravljive in pogosto povzročijo smrt že v zgodnjem v otroštvu. A prav te zgodbe učijo, naj ne zatisnemo oči, ampak pristopimo s podporo in solidarnostjo. Kot bomo videli, je malim borcem in staršem vsak dan življenja dragocen. In kakšna je realnost v Sloveniji? Zdravnikov primanjkuje. Trenutno ni nobenega pregleda nad diagnozami redkih bolezni in register je že štiri leta v pripravi, je bila jasna zdravnica pediatrične klinike UKC Ljubljana.

SD na volitve s programom Drugače in 'načrtom velikih sprememb'
26. 02. 2022 11.23
Na konferenci SD je okoli 90 članov potrdilo volilni program stranke z naslovom Drugače. V njem so v 10 točkah strnili "načrt velikih sprememb" za soočenje z zdravstvenimi, gospodarskimi, socialnimi, podnebnimi, okoljskimi, tehnološkimi, političnimi in varnostnimi tveganji. Ključni prioriteti sta kakovostno javno zdravstvo in dvig dodane vrednosti.

Eurospin prejel dvojno priznanje izbran produkt leta 2022
22. 02. 2022 00.15
Izbrani produkti leta 2022 so izbrani. Med njimi sta tudi dva trgovske blagovne znamke Eurospin. Največja neodvisna globalna raziskava novosti, sprememb in inovacij izdelkov in storitev široke potrošnje je bila v Sloveniji opravljena že 10 leto zapored. Slavnostna podelitev nagrad je potekala 17. februarja v kinu Šiška.

Princ Albert o princesi Charlene: Upam, da se bo kmalu vrnila
21. 02. 2022 13.12
Monaška princesa Charlene je še zmeraj na zdravljenju zunaj monarhije, razlog pa je tako psihična kot fizična utrujenost. Njen mož, princ Albert, je za lokalni časopis pred kratkim spregovoril o poteku zdravljenja ter razkril, da se princesa počuti veliko bolje in da upa, da se bo kmalu vrnila v domovino. Princesa je lani več mesecev preživela v Južni Afriki, novembra pa se je po kratkem obisku družine vrnila na zdravljenje.

Madžari podpisali pogodbo za nakup radia City, denarja še niso nakazali
18. 02. 2022 13.41
Potem ko ima država le še do konca meseca čas za uveljavitev predkupne pravice za odkup deleža v Savi, sicer bo ta prodan Madžarom, pa je štajerski Radio City, kot kaže, že dobil novega lastnika – Madžare. Lastnik Radia City je podpis pogodbe potrdil, ko bo nakazan denar, pa, kot pravi, bo posel pravnomočno zaključen.

Absurd – hlodovino izvažamo, uvažamo pa izdelke iz slovenskega lesa
15. 02. 2022 06.00
Čeprav lesnopredelovalna industrija v Sloveniji zadnja leta doživlja razcvet, še zdaleč nismo tam, kjer bi želeli biti. S svojo hlodovino še vedno zalagamo države v soseščini, ki imajo predelovalno industrijo boljše razvito, pri nas pa še vedno nimamo npr. proizvodnje ivernih plošč. Podjetja morajo polizdelke popolnoma uvažati iz tujine, ti pa so lahko tudi narejeni iz slovenskega lesa, ki smo ga izvozili. Kako naprej, kakšni so načrti?

Digitalizacija Evropske unije – aktualno stanje in prihodnost
12. 02. 2022 16.46
Digitalizacija oziroma digitalna transformacija družbe je trend, o katerem se je bolj resno začelo govoriti v zadnjih nekaj letih, čeprav proces digitalizacije poteka že več kot desetletje. Eden izmed ključnih katalizatorjev digitalne transformacije družbe in povečane uporabe digitalnih orodij je prav gotova pandemija koronavirusa.

Lesna industrija je bila paradni konj na trgu bivše Jugoslavije
11. 02. 2022 06.01
V času Jugoslavije je bil les 'paradni konj', Slovenija pa znana po uspešnih podjetjih na področju predelave lesa. Zaradi izgube trga, slabega prilagajanja spremembam in privatizacije so ta podjetja propadla. Sledilo je več kot desetletno obdobje zatona lesnopredelovalne industrije v Sloveniji. V podjetjih iz tistega časa pravijo, da je država pozabila nanje. Kakšno je stanje danes? Se lesna industrija pobira?

Bernala čaka še ena operacija
02. 02. 2022 13.17
Kolumbijskega kolesarja Egana Bernala čaka po prometni nesreči še ena operacija hrbtenice. Član kolesarskega moštva Ineos Grenadiers je pred dnevi doživel prometno nesrečo na treningu in bil že nekajkrat operiran. Operacija je nujna za olajšanje rehabilitacijskega procesa, so sporočili iz bolnišnice v Bogoti.

V Društvu Viljem Julijan spodbudili k testiranju novorojenčkov na neozdravljivo MLD
30. 01. 2022 16.37
Društvo Viljem Julijan se je zavzelo in sprožilo kampanjo, da bi v nacionalni program testiranja novorojenčkov za prirojene bolezni dodali tudi hudo neozdravljivo bolezen metakromatsko levkodistrofijo, ki povzroča propadanje možganov in živčnega sistema po celotnem telesu ter zgodnjo smrt v otroštvu. Otrokom s to boleznijo bi na ta način lahko rešili življenje, saj je EU že konec leta 2020 odobrila novo gensko zdravilo Libmeldy za to bolezen, ki pa je učinkovito zgolj, če ga otrok prejme pred pojavom simptomov.

'Lepega dne sem se zbudil in opazil, da na desno oko ne vidim dobro'
26. 01. 2022 15.17
Smo priča revoluciji zdravljenja z biološkimi zdravili, ki se ne odvija več samo v bolnišnicah, ampak je določenim pacientom zdravljenje s temi visoko učinkovitimi zdravili na voljo tudi doma. Za številne bolnike to pomeni veliko olajšanje, saj lahko pot v zdravstveno ustanovo pomeni velik finančni in logistični zalogaj, prav tako pa terja prilagajanje urnika – včasih celo celotne družine.

Olimpija dobila polfinalno gostovanje na Jesenicah
25. 01. 2022 20.39
Hokejisti Olimpije so na prvi polfinalni tekmi državnega prvenstva v gosteh premagali Sij Acroni Jesenice s 3:0 (1:0, 0:0, 2:0) in tako naredili velik korak na poti do novega naslova državnih prvakov. Povratna tekma v ljubljanski hali Tivoli bo 8. februarja, ko bodo Jeseničani, v kolikor se želijo uvrstiti v finale, morali zmagati z razliko štirih golov.

6 pomembnih dejstev o profesionalnem čiščenju zob
24. 01. 2022 00.15
Profesionalno in redno čiščenje zob v ordinaciji je bistveni del dobre ustne higiene. Zelo pomembno je za ohranjanje zdravja vaših zob in dlesni, predvsem pa za preprečevanje morebitne težave, kot sta vnetje dlesni oziroma gingivitis ali karies.

Jota potopil Arsenal in popeljal Liverpool v finale ligaškega pokala
20. 01. 2022 22.26
V angleškem ligaškem pokalu smo dobili še drugega finalista. To je postal Liverpool, ki je na povratni tekmi z 2:0 premagal Arsenal, potem ko se je srečanje pred tednom dni končalo brez golov. Junak Redsov na Emiratesu je bil z dvema zadetkoma Diogo Jota.

Računica Barcelone in Dembeleja je jasna: Ali bo podaljšal ali pa si bo poiskal nov klub
19. 01. 2022 15.17
Ousmane Dembele vse od prihoda na Camp Nou ni uspel upravičiti visokih pričakovanj navijačev in vodstva kluba, ki je zanj odštel kar 140 milijonov. Trenutna pogodba ga na Barcelono veže do konca letošnje sezone in vse bolj pod vprašajem je, ali bo tudi v prihodnje ostal član Blaugrane. Njegov agent je nedavno razburil z izjavo, da mu v klubu grozijo z neigranjem, trener Xavi Hernandez pa pravi, da se mu vse skupaj zdi zelo čudno in da se bo moral Dembele enostavno odločiti sam.

Cepljenje najučinkovitejše za preprečevanje okužb s HPV, ki povzročajo nekatere rake
18. 01. 2022 12.52
Okužbe s humanimi papilomavirusi so najpogostejše spolno prenosljive okužbe. Več kot polovica spolno aktivnih oseb se vsaj enkrat v življenju okuži z njimi. Kljub temu da največkrat ne delajo težav, pa lahko te okužbe povzročajo različne vrste rakov. Strokovnjaki ocenjujejo, da iz njih izvira blizu 100 odstotkov raka materničnega vratu, povzročajo lahko tudi raka zadnjika, spolovil in ustnega dela žrela, tudi genitalne bradavice. Najučinkovitejši način za preprečevanje okužb s temi virusi in bolezni, povezanih z njimi, je cepljenje, so opomnili na NIJZ.

Red za zasluge prejeli zdravniki Merlo, Noč in Blinc
17. 01. 2022 13.26
Na posebni slovesnosti v Predsedniški palači so državna odlikovanja, red za zasluge, prejeli trije zdravniki, strokovnjaki, vsak na svojem področju; Aleš Blinc za vrhunsko strokovno in znanstveno delo na področju srca in žilja ter za velik prispevek k preventivi in razumevanju teh bolezni, Aleksander Merlo za vrhunsko strokovno delo in uvajanje novih uspešnih pristopov na področju porodništva in Marko Noč za vrhunsko strokovno in znanstveno delo na področju intenzivne interne medicine in glasno skrb za delovanje zdravstva.

Občutek nepopisne žeje pri covidnih bolnikih, prisotna tudi dehidracija
17. 01. 2022 07.21
Že vse od pojava novega koronavirusa strokovnjaki po svetu odkrivajo nove in nove vplive okužbe na organizem, na nekatera vprašanja jim je uspelo v celoti odgovoriti, številne ugotovitve pa bodo v prihodnje skušali še razvozlati. Covid-19 tako kot druge nalezljive bolezni, ki prizadenejo dihala, pogosto povzroči tudi dehidracijo. Ta je verjetno posledica izgub tekočine ter nezmožnosti nekaterih, da bi izgubljeno tekočino nadomestili. Tudi nekateri bolniki pravijo, da so v času prebolevanja covida-19 v domači oskrbi pili res veliko, pa se vseeno niso mogli odžejati, hkrati so jim laboratorijske preiskave pokazale pomanjkanje tekočine. O izkušnjah s tega področja smo povprašali tudi slovenskega zdravnika, ki je skrbel za covidne bolnike in je potrdil, da so pri njih zaznali dehidracijo.

Messi po okužbi s koronavirusom še ni nared, izpustil bo tudi tekmo z Brestom
14. 01. 2022 17.53
Argentinski zvezdnik v vrstah PSG-ja Lionel Messi še ni povsem okreval po nedavni okužbi z novim koronavirusom, zato bo moral izpustiti tudi domačo tekmo z Brestom, so sporočili iz pariškega kluba. Messijeva odsotnost je tako daljša od sprva predvidene, a vendarle naj bi se Argentinec kmalu vrnil v tekmovalne tirnice.

Pred 100 leti je znanost rešila prvega sladkornega bolnika
11. 01. 2022 07.16
Zahvaljujoč znanosti in kanadskima znanstvenikoma Fredericku Bantingu in Charlesu Besti, ki sta uspešno izolirala inzulin iz trebušnih slinavk psov, je pred natanko stotimi leti 14-letni kanadski deček Leonard Thompson prejel prvo injekcijo inzulina, ki mu je omogočila preživetje.

V protestih v Kazahstanu več mrtvih, prispele ruske enote
06. 01. 2022 08.27
V največjem kazahstanskem mestu Almaty so se varnostne sile spopadle s protestniki, pri čemer naj bi bilo ubitih več deset ljudi. Tiskovni predstavnik policije je sporočil, da "so minulo noč skrajne sile poskušale napasti upravne zgradbe, mestno policijo in lokalne policijske komisariate in da je bilo več deset napadalcev eliminiranih". Banke v državi ne delujejo, prav tako skorajda ni internetnih povezav. V državo so že prispele "stabilizacijske enote" ruske, armenske in beloruske vojske. Vlada je medtem zamrznila cene za utekočinjen naftni plin za šest mesecev.

Tadej Pogačar – šampion, a v prvi vrsti človek
02. 01. 2022 11.58
Dvakratni zmagovalec dirke po Franciji. Najuspešnejši kolesar leta 2021 na lestvici Mednarodne kolesarske zveze (UCI). Športnik leta 2021. Vse to je Tadej Pogačar, rezident Monaka, ki nam je v kneževini omogočil pogled v zakulisje vsakdana.

Omikron v Franciji že prevladujoča različica, porast okužb v ZDA
31. 12. 2021 09.27
Različica omikron že prevladuje med okužbami z novim koronavirusom tudi v Franciji, kjer se je širjenje virusa v zadnjih dneh močno okrepilo, so sporočile zdravstvene oblasti v državi. V ZDA pa se je znova povišalo sedemdnevno povprečje dnevno potrjenih okužb z novim koronavirusom in trenutno znaša nekaj več kot 316.000, največ doslej. Tudi v Italiji so v zadnjem dnevu ponovno potrdili največ dnevnih okužb doslej.

Bar: Ivan in Sofija skočila med rjuhe, Ivana zagledana v menedžerja
24. 12. 2021 15.42
Tekmovalci srbskega Bara skupaj živijo šele tri dni, pa so se med njimi že spletla prva prijateljstva. Pojavljajo se prve simpatije, nekateri pa so s svojimi simpatijami že malce bolj intimni. Med pripravami na prvo zabavo prvega tedna so očitno imeli kar nekaj časa, da so spletli bolj ali manj trdne vezi.