napster

Napster na zveznem sodišču v San Franciscu

03. 10. 2000 00.00

Glasbena borza za izmenjavo datotek z glasbo Napster se pred zveznim sodiščem v San Franciscu v Kaliforniji bori za svoj obstoj. Ob današnjem začetku sodnega procesa je vplivno Združenje ameriške glasbene industrije zaradi kršitve avtorskih pravic zahtevalo takojšen umik spletne strani Napsterja.

Povečana uporaba Napsterjevih storitev

03. 08. 2000 12.16

Po tem, ko je ameriško prizivno sodišče razveljavilo sodbo o prenehanju poslovanja podjetja Napster (ki omogoča izmenjavo glasbenih datotek MP3 med njegovimi uporabniki), se je uporaba njegove storitve povečala za štiri- do petkrat.

Napster za zdaj lahko deluje

31. 07. 2000 17.35

Spletnemu podjetju Napster, ki uporabnikom omogoča izmenjevanje datotek MP3 preko spleta, je uspelo odložiti izvedbo sodnega naloga, ki jim je narekoval, da morajo v petek ob polnoči prenehati z delovanjem. Podrobnosti o tem, kako je Napsterjevim odvetnikom uspelo doseči odložitev sodnega naloga še niso znane, vendar mnogi neodvisni opazovalci menijo, da jim je uspelo sestaviti prošnjo, s katero so lahko prepričali sodniško telo. "Če bi Napster prenehal z delovanjem, bi le s težavo nadaljevali sodni primer, saj zaradi ukinitve podjetja sploh ne bi bilo več primera,"je povedal predstavnik odvetniške firme Morrison&Foerester, ki ni povezana s primerom proti Napsterju. V dneh pred petkovo ukinitvijo delovanja je Napster doživel ogromen naval na svojo spletno mesto. Vsi uporabniki so želeli še poslednjičizkoristiti priložnost in si z interneta prenesti čim večje število skladb. Napsterjevi odvetniki so bili nad sodniško odločitvijo navdušeni in so v sporočilu za javnost svoje uporabnike in podpornike pozvali naj se udeležijo bojkota in ta konec tedna ne kupujejo zgoščenk. Obenem so uporabnike pozvali, naj kupujejo glasbo od skupin, ki so izrazile svojo podporo Napsterju. Seznam teh lahko najdete na <A HREF=http://www.napster.com target=_blank> naslovu</A>.

Glasbena industrija dosegla zmago v pravnem sporu

27. 07. 2000 17.36

Ameriška glasbena industrija je včeraj popoldan po krajevnem času dosegla zmago v sporu glede brezplačne glasbene ponudbe na spletnih straneh. Okrajno sodišče v San Franciscu je namreč odredilo začasen umik priljubljene spletne strani Napster Inc. iz San Matea v Kaliforniji, je poročala ameriška televizijska postaja CNN.

Snemanje glasbe z interneta ni nelegalno!

05. 07. 2000 12.48

Napster, ki ga ameriška glasbena industrija toži, ker naj bi s svojim programom omogočil nelegalno razpečevanje glasbenih datotek formata MP3, je pred kratkim v svoje odvetniške vrste dobil Davida Boisa, ki je v 80. letih v protimonopolnem procesu uspešno obranil IBM, dejaven pa je bil tudi v procesu proti Microsoftu. Investicija v odvetniško znanje se je očitno izplačala, saj je Bois že našel rešitev. Snemanje glasbe z interneta in njeno izmenjavanje ni nelegalno, dokler se te dejavnosti ne opravljajo s komercialnimi nameni. Še več, Bois je ugotovil, da glasbene založbe izkoriščajo svojo moč in omejujejo nov distribucijski kanal, s čimer po nekem manjšem zakonu izgubijo avtorske pravice nad skladbami v svoji lasti. Omenjeni zakon določa, da če avtorske pravice izkoriščaš tako, da omejuješ konkurenco, izgubiš. Na Napsterjevi strani je tudi statistika, katere ugotovitve kažejo, da se je povečala prodaja CD-jev s skladbami, ki so se razpečevale s pomočjo Napsterjevega programa. Kar 70 odstotkov uporabnikov Napsterjevih programov si je izmenjavalo datoteke MP3, da so se tako seznanili z novim albumom, ki so ga nato tudi kupili.

Napster znova priključil uporabnike

03. 06. 2000 10.56

Spletna stran za glasbo Napster je znova omogočila uporabo svojih storitev 29.000 uporabnikom, ki so prisegli, da niso kršili avtorskih pravic rock skupine Metallica. >>Odslej je 29.085 uporabnikov Napsterja, ki so v odgovor na trditve skupine Metallica poslali ustrezna zagotovila, znova vključenih,<< je povedal izvršni direktor podjetja Napster Hank Barry.

Tožbe proti podjetju Napster

17. 05. 2000 14.27

Varstvo avtorskih pravic na internetu je problem, ki založniškim hišam, predvsem glasbenim, dviga lase pokonci. MP3 format, ki omogoča enostavno snemanje glasbe z interneta, je močno povečal svetovno stopnjo piratstva. Podjetje Napster je razvilo program, ki to snemanje še bolj poenostavlja, zato so se proti njemu že sprožile številne tožbe, ker naj bi s svojim programom vzpodbujalo piratstvo. Raziskava med 4.294 študenti 10 ameriških univerz je namreč pokazala, da 73 odstotkov študentov vsaj enkrat mesečno uporablja omenjeni program za >>pobiranje<< glasbe z interneta. Bolj vzpodbuden pa je podatek, da bi jih bilo kar 58.5 odstotka pripravljenih plačati vsote do 15 dolarjev za uporabo programa in snemanje glasbe. Verjetno se bodo rešitve tega problema razvijale naprej v tej smeri, da bo namreč mogoče glasbo z interneta snemati po principu naročnine.

Odmevi na tožbo proti Napsterju

17. 04. 2000 16.06

Duhovi se še niso pomirili po tožbi, ki jo je heavy metal skupina Metallica vložila proti Napsterju, čedalje bolj znanemu izdelku istoimenske programske hiše. Na to kaže tudi včerajšnji napad na uradno stran Metallice, ko je neznani storilec tam pustil sporočilo >>pustite Napster pri miru<<. To je precej razumljiva reakcija, posebej zato, ker je Napster programsko orodje za izmenjavo glasbenih datotek preko spleta, kar seveda ne more biti prav zelo povšeči članom Metallice.