naravna nesreča

Haiti: Reševalci iščejo preživele, število žrtev preseglo 1.290

16. 08. 2021 06.22

Uradniki na Haitiju so potrdili, da je v močnem potresu z magnitudo 7,2, ki je v soboto prizadel karibsko državo, umrlo že najmanj 1.297 ljudi. Reševalci se še vedno prebijajo skozi ruševine in obupano iščejo preživele. Potres je uničil številne hiše, cerkve in šole, številne bolnišnice so preobremenjene.

Hudo neurje na Hrvaškem: v hudournikih je bilo ujetih več avtomobilov

20. 07. 2021 12.31

Močno neurje z dežjem je na vzhodu Hrvaške povzročilo večje poplave. Pod vodo je veliko dvorišč, v hudournikih je ostalo ujetih več avtomobilov, voda pa je prodrla tudi v nekatere družinske hiše, iz katerih si komunalna podjetja prizadevajo izčrpati vodo. Posamezni deli mesta Našice so zaradi neurja začasno ostali tudi brez oskrbe z elektriko.

Z območja Pivole odstranili za 650 ton blata in zemljine

13. 07. 2021 15.51

Z območja Pivole v občini Hoče-Slivnica, kjer je bilo nelegalno odloženo komunalno blato, so odpeljali še zadnja dva tovornjaka blata in zemljine. Skupno je družba Kostak v enem mesecu z območja odpeljala za okoli 650 ton blata in zemljine, je povedala Tanja Podgoršek z direkcije za vode. Stroški bodo verjetno znašali nekaj sto tisoč evrov.

30.000 žrtev gradu groze: Smrdelo je po zažganem mesu in kosteh

09. 05. 2021 07.00

Leto 1941. Šest tednov po nemški zasedbi slovenske Štajerske Marburger Zeitung zapiše: "Obisk državnega zdravstvenega vodja dr. Contija v Spodnji Štajerski lahko označimo za pomemben dogodek na področju zdravstva. Prelomni dosežki nemške zdravstvene službe so znani preko meja velikega nemškega rajha in bodo sedaj tudi v Spodnji Štajerski učinkovali v korist vsega prebivalstva". Kako zlovešča resnica se je skrivala za temi besedami, bo več najbolj ranljivih Slovencev kmalu občutilo na lastni koži.

Kmetijsko ministrstvo po pozebi išče rešitve, med njimi tudi interventni zakon

08. 04. 2021 06.00

Strokovnjaki Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije si te dni na terenu ogledujejo razvoj pozebe in ocenjujejo njen vpliv na poljedelstvo ter sadjarstvo. Kmetijski minister Jože Podgoršek je zato imenoval interno skupino s ciljem najti ustrezne rešitve. Ena izmed njih je priprava interventnega zakona, so sporočili.

'Še včeraj so bili cvetovi češenj snežno beli, danes so že oksidirali'

07. 04. 2021 12.51

Spomladanske pozebe so v zadnjih desetletjih postale stalnica in povzročajo vse več resne škode sadjarjem, vinogradnikom, kmetovalcem. Letošnje leto ni nič drugačno. Nizke nočne in jutranje temperature v teh dneh so oklestile letošnjo letino sadnega drevja, slabo se piše tudi zgodnji sorti grozdja. Prve okvirne rezultate o škodi po pozebi v Sloveniji bo Kmetijsko gospodarska zbornica Slovenije podala jutri. Premier Janez Janša pa je že napovedal ukrepe za pomoč kmetovalcem.

Ob dnevu civilne zaščite: 'Na vas se vedno lahko zanesemo'

01. 03. 2021 15.23

Delo Civilne zaščite (CZ) v minulem letu je močno zaznamovala epidemija covida-19, saj so pomagali tako s sprejemom, skladiščenjem in delitvijo zaščitnih sredstev kot tudi s kadrovsko pomočjo, je na virtualni novinarski konferenci ob dnevu civilne zaščite ocenil poveljnik CZ Srečko Šestan.

Nevarno ogroženo piransko župnišče po desetletjih dočakalo srečen konec

18. 12. 2020 17.12

Ministrstvo za okolje in prostor je z občino Piran sklenilo pogodbo o sofinanciranju izvedbe nujnih ukrepov, v okviru katere bodo izvedli sanacijo župnišča, ki visi čez 15-metrski prepad, s tem pa ogroža sprehajalce in kopalce pod njim. Piransko župnišče na sanacijo čaka že desetletja, saj so ponudbe za gradbena dela presegale vrednost, ki bi jo občina lahko plačala. Celotna vrednost del znaša 393.721 evrov, MOP pa bo gradbena dela sofinanciral v višini 322.772 evrov.

20 let kasneje se silovitega zemeljskega plazu spominjajo, kot bi bilo včeraj

16. 11. 2020 20.22

Mineva 20 let od ene najhujših naravnih nesreč pri nas, ko se je nad vasjo Log pod Mangartom nekaj minut po polnoči sprožil zemeljski plaz. Ta se je dva dni pred tem zaustavil visoko nad vasjo. Murasti tok je s silovito močjo prihrumel v vas in s seboj odnesel pet hiš ter gospodarsko poslopje, vzel sedem življenj in poškodoval 23 objektov. Nekateri so se za las rešili, zato se 20 let kasneje dogajanja spominjajo, kot bi bilo včeraj.

Spremembe stanovanjskega zakona: tudi zvišanje neprofitnih najemnin

11. 11. 2020 16.11

Na letošnjem posvetu o poslovanju z nepremičninami, ki ga organizira GZS, je beseda tekla predvsem o spremembah stanovanjskega zakona. Ključna predvidena sprememba je uskladitev neprofitne najemnine – ta bi se postopno povišala za 33 odstotkov, hkrati pa bi poskrbeli za subvencioniranje. Novost zakona je tudi ustanovitev javne najemniške službe, s katero bo – tako na ministrstvu – zagotovljenih več stanovanj. Prenova stanovanjske zakonodaje pa med drugim predvideva še obvezne ločene fiduciarne račune za rezervni sklad za vsako večstanovanjsko stavbo posebej.

KSJS: Pričakovanja, da bi vsi v javnem sektorju prejeli solidarnostno pomoč, so lahko preveč optimistična

12. 05. 2020 11.42

Kako je z izplačilom solidarnostne pomoči? Bo izplačana? Ali dodatek glede na kolektivno pogodbo pripada vsem javnim uslužbencem? Bi morali vsi javni uslužbenci solidarnostno pomoč dobiti izplačano posebej? Konfederacija sindikatov javnega sektorja uslužbence opozarja pred prevelikimi pričakovanji.

'Naraslega morja v Izoli ne moremo pripisati podnebnim spremembam'

14. 11. 2019 15.30

Posamične naravne nesreče, denimo naraslega morja v Izoli ta teden, ne moremo pripisati podnebnim spremembam. Na dogajanje namreč vedno vpliva več dejavnikov, vreme pa je spremenljivo. Je pa posledica podnebnih sprememb večja pogostost takih pojavov, ob robu posveta 'Podnebna prihodnost' pojasnjuje klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj.

Letošnja namnožitev podlubnikov prerašča v naravno nesrečo

30. 07. 2019 10.37

Sloveniji zaradi podlubnikov grozi naravna nesreča, sporočajo z Zavoda za gozdove Slovenije. Doslej so namreč zaradi podlubnikov za posek predvideli že več kot 300.000 kubičnih metrov drevja, kar je več kot lani. Čeprav primerjave z rekordnimi napadi še niso možne, pa do meje, ko govorimo o naravni nesreči, ne manjka veliko.

Narava in elektrika: 'odreči se bomo morali ugodnostim, kot so klime in avtomobili'

27. 07. 2019 08.00

EK si razogljičenja družbe ne predstavlja brez jedrske energije, medtem ko okoljevarstvene organizacije opozarjajo, da ta s seboj prinaša mnoga tveganja. Rešitev vidijo predvsem v zmanjšanju porabe električne energije. A čemu bi se morali odreči, da bi nam uspelo drastično zmanjšati porabo električne energije, ki narašča, in kako narava vpliva na možnosti proizvodnje električne energije z obnovljivimi viri?

Odprli plažo nedaleč od Fukušime: sevanje na ravni kot pred jedrsko nesrečo

20. 07. 2019 15.38

Osem let po jedrski nesreči so znova odprli plažo nedaleč od Fukušime.V zadnjih letih je japonska vlada znova dopustila vračanje v mesta v okolici jedrske elektrarne, ki leži okoli 230 kilometrov severovzhodno od Tokia. Meritve namreč potrjujejo, da sta količina sevanja v ozračju in vodi na ravni, kot sta bili leta pred jedrsko nesrečo leta 2011.

Ostali brez vsega: podor jim je vzel streho nad glavo in uničil gostilno

13. 06. 2019 19.12

Mineva en teden, odkar je skalni podor v Podljubelju uničil gostinski objekt ter poškodoval še eno hišo. K sreči pri tem nihče ni bil poškodovan, a posledice naravne nesreče so bile vseeno tragične za družino Švab-Govekar, ki je ostala brez strehe nad glavo in posledično v hudi bivanjski ter finančni stiski.

Umik vode odstira razsežnosti katastrofe: poginilo pol milijona glav živine

13. 02. 2019 08.26

Praktično čez noč se je suša umaknila vodi, ki je poplavila velikanske avstralske pašnike. Poginilo je več kot pol milijona glav živine, dostop do nekaterih krajev pa je z vozili še vedno nemogoč. Škodo za govedorejski sektor, ki je med najpomembnejšimi v državi, bodo po nekaterih ocenah čutili še desetletja.

Če ne bomo ukrepali sedaj, bomo otroke obsodili na grozljivo prihodnost

23. 01. 2019 06.00

Ekstremni vremenski pojavi, neuspeh pri blažitvi podnebnih sprememb in prilagajanju nanje, naravne katastrofe, izguba biološke raznolikosti, vodna kriza. Podnebne spremembe in z njimi povezana okoljska tveganja znova dominirajo na seznamu največjih globalnih tveganj.

Nevarnosti pojava novega cunamija še ni konec

23. 12. 2018 07.06

Po sobotnem izbruhu vulkana Anak Krakatoa je Indonezijo med Javo in Sumatro zadel cunami, ki je po zadnjih podatkih zahteval že več kot 200 življenj, ranjenih je vsaj 843 ljudi. Oblasti se bojijo, da bi bilo smrtnih žrtev še več.

Okoli 200 prebivalcev v Jelendolu še vedno odrezanih od sveta

31. 10. 2018 08.19

Po državi potekajo intenzivne sanacije po vremenski ujmi, na terenu pa so tudi že zavarovalničarji. Z deli hitijo predvsem v občini Tržič, saj želijo čim prej vzpostaviti prometno povezavo do vasi Jelendol, ki je še vedno odrezana od sveta. Po prvih ocenah je v Tržiču nastalo za vsaj 10 milijonov evrov škode.

Močan potres na Japonskem: med mrtvimi tudi devetletna deklica

18. 06. 2018 07.40

Japonsko je prizadel potres z magnitudo 6,1. Umrle so tri osebe, najmanj 234 je ranjenih. Središče potresa je bilo v okolice mesta Osaka, kjer je zaradi tresenja tal brez elektrike ostalo več kot 170 tisoč gospodinjstev.

'Potres v Zgornjem Posočju je bil učni primer za vso državo'

12. 04. 2018 13.26

Še veste, kje ste bili 12. aprila leta 1998 okrog 13. ure popoldne? Ne? Kaj pa, če vas spomnim, da je ob 12.55, bila je velikonočna nedelja, Zgornje Posočje stresel najmočnejši potres v 20. stoletju v Sloveniji? Spomin najbrž oživi, kajti to je bil dogodek, ki ga prebivalci Posočja in z njimi vsa država, zlepa ne bodo pozabili.

FOTO in VIDEO: Na Gorenjskem se končuje najbolj nujna sanacija

13. 12. 2017 06.40

Številna gospodinjstva so že tretji dan brez elektrike. Na terenu pa še vedno odpravljajo posledice močnega vetra in poplav. Zelo so poškodovani gozdovi, tokratna naravna nesreča bi lahko bila razlog za novo širjenje podlubnikov. Na Jezerskem in v Bohinju so najbolj nujno sanacijo končali, a prebivalci morajo škodo na objektih popraviti sami, zato so se začele akcije zbiranja denarja za pomoč prizadetim območjem.

'Mrzlo je, potrebujemo pomoč. Oblasti bi morale pohiteti'

14. 11. 2017 07.13

Prebivalci območja ob iransko-iraški meji, ki ga je prizadel uničujoč potres, so že drugo noč preživeli na prostem pri zelo nizkih temperaturah. Potrebujejo pomoč v obliki vode, hrane in zdravil, pa tudi šotorov, poudarjajo. V potresu, ki velja za najmočnejšega letos, je umrlo najmanj 450 ljudi, ranjenih je več kot 7100.

Šest izvrstnih razlogov za investiranje v zlato

18. 09. 2017 07.46

Vsaj malo zlato bi moralo biti v žepu vsakega modrega človeka. Vse več Slovencev investira v zlato, saj je odstotek prebivalstva, ki imajo v lasti zlate palice ali zlatnike, še vedno nižji kot npr. v Nemčiji ali Švici. V nadaljevanju predstavljamo šest dobrih razlogov zakaj investirati v zlato, kateri bodo vzbudili vašo pozornost in zanimanje. Za več informacij obiščite www.tetragram.si

FOTO in VIDEO: Pretreseni in izčrpani od Harveyja, na obzorju pa že Irma, ki bi lahko prerasla v orkan 4. stopnje

31. 08. 2017 07.13

V poplavljeni kemični tovarni Arkema blizu Houstona v Teksasu sta odjeknili eksploziji, z območja pa se dviga črn dim. Razmere na jugu Teksasa in Louisiane so še vedno katastrofalne, doslej potrjenih 37 smrtnih žrtev, število narašča. Medtem se ameriški obali približuje že nov orkan.

Golobičevi tezi o Teš 6: Slovenija je majhna država velikih nakupov in Teš 6 je patria Pahorjeve vlade

31. 03. 2017 13.54

Teš 6 ni bil toliko energetski projekt, ampak imenitna priložnost za krajo, v tem smislu je postal sežigalnica evrov, je preiskovalni komisiji DZ za ugotavljanje politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij pri investiciji v Teš 6 povedal nekdanji predsednik Zaresa in nekdanji visokošolski minister Gregor Golobič.

Kako dobro se znate zaščititi pred poplavami?

09. 03. 2017 09.29

Poplave so v Sloveniji pogosta naravna nesreča, ki lahko prizadene nekaj več kot šest odstotkov površine. Povzročajo veliko gospodarsko in okoljsko škodo ter terjajo smrtne žrtve. Poplave težko v celoti preprečimo, lahko pa se nanje učinkovito pripravimo in pri tem nam je lahko v pomoč krajši film Živeti s poplavami.

Močan potres stresel Japonsko

21. 11. 2016 22.28

Potres z magnitudo 6,9 je stresel japonsko prefekturo Fukušima, je sporočila ameriška geološka agencija USGS. Po potresu so izdali opozorila pred cunamiji in sprožili obsežno evakuacijo.

Škoda zaradi pozebe bi lahko presegla 2,5 milijona evrov

02. 05. 2016 14.32

Škoda zaradi pozebe je največja v vzhodnem delu države, od Posavja in Štajerske do Pomurja. Škoda bi lahko presegla 2,5 milijona evrov, kar je prag za razglasitev naravne nesreče. Kaj bo storila vlada?