naravne nesreča

Število žrtev preseglo 3000, reševalci v ruševinah iščejo preživele
06. 02. 2023 21.44
V potresih, ki sta prizadela Turčijo in Sirijo, je po zadnjih podatkih umrlo vsaj 3000 ljudi. Več tisoč je ranjenih. Število žrtev naj bi še naraščalo. Uničenih je najmanj 3500 objektov. Turški predsednik je zaradi tragedije odredil sedemdnevno žalovanje.

Turška zvezdnica v potresu izgubila stik z družino, na pomoč priskočil Twitter
06. 02. 2023 17.37
Melisa Asl Pamuk, turška zvezdnica serije Moja boš, je na spletu prosila za pomoč. V hudem potresu, ki je močno prizadel Turčijo, je namreč izgubila kontakt z babico in teto. Na Twitterju je zapisala, da ne ve, v kakšnem stanju je njuno stanovanje, ter da je babica nepokretna in bolna. Osem ur kasneje se je zopet oglasila na omrežju in zapisala, da sta obe sorodnici preživeli.

Bolečina v vratu – 5 trikov za hitro lajšanje!
23. 12. 2022 08.43
Statistika kaže, da je v Evropi kar 40 % poklicnih obolenj povezanih z mišično-skeletnimi okvarami, med katerimi prvo mesto zaseda bolečina v hrbtu.

Opozorila po plazu na Ischii: na tisoče objektov brez gradbenega dovoljenja
01. 12. 2022 07.28
Po sobotni nesreči, ko se je nad italijanskim otokom Ischia razbesnela huda nevihta in sprožila ogromen plaz, na dan prihajajo opozorila, da bi se lahko tragediji, ki je vzela enajst življenj, izognili. Območje namreč velja za izredno hidrogeološko nevarno, več tisoč objektov pa naj bi bilo zgrajenih brez gradbenega dovoljenja. Italijanska vlada je že sporočila, da bodo odobrili prvi paket pomoči, prizadeti pa bodo do konca leta oproščeni plačevanja nekaterih davkov. Opravili bodo tudi varnostni pregled objektov na sicer turistično zelo priljubljenem otoku.

Zemeljski plaz na Ischii: v trenutkih pred smrtjo je na pomoč klicala svojega očeta
28. 11. 2022 10.52
Zemeljski plaz, ki je na italijanski Ischii po trenutnih podatkih terjal osem življenj, s seboj prinaša tudi številne čustvene zgodbe. Eno izmed teh bi lahko povedal tudi oče preminule 30-letnice, ki ga je hči poklicala v trenutkih pred smrtjo.

DZ sprejel zakon o odpravi škodljivih posledic prejšnje oblasti
14. 07. 2022 14.39
DZ je z 52 glasovi za in 27 proti sprejel zakon za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike ter zagotavljanje spoštovanja pravne države, ki so ga pripravili v Inštitutu 8. marec. Zakon bo v prejšnje stanje vrnil 11 zakonov, spremenjenih v času prejšnje vlade. Zakon so podprli v koaliciji, v SDS so napovedali ustavno presojo.V Inštitutu 8. marec so izrazili veselje, da se je koalicija z napovedano podporo zakonu držala predvolilne obljube.

Od izgorelega zdravnika do vinogradnika, ki živi svoje sanje
24. 10. 2021 12.57
"Ko sem se po 27 letih vrnil iz tujine in začel delati to, kar počnem, mi je zdaj že pokojna mama rekla: Sine moj, imaš dve specializaciji, pa poglej svoje roke! Bile so umazane in zgarane. Jaz pa sem ji odvrnil: Mama, živim svoje sanje. Koliko ljudi lahko to reče?" Tako pripoveduje Goran Radević – človek, ki je življenje v tujini in kariero zdravnika pustil za seboj, da bi v domači Črni gori postal vinogradnik.

Kmetijsko ministrstvo po pozebi išče rešitve, med njimi tudi interventni zakon
08. 04. 2021 06.00
Strokovnjaki Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije si te dni na terenu ogledujejo razvoj pozebe in ocenjujejo njen vpliv na poljedelstvo ter sadjarstvo. Kmetijski minister Jože Podgoršek je zato imenoval interno skupino s ciljem najti ustrezne rešitve. Ena izmed njih je priprava interventnega zakona, so sporočili.

'Še včeraj so bili cvetovi češenj snežno beli, danes so že oksidirali'
07. 04. 2021 12.51
Spomladanske pozebe so v zadnjih desetletjih postale stalnica in povzročajo vse več resne škode sadjarjem, vinogradnikom, kmetovalcem. Letošnje leto ni nič drugačno. Nizke nočne in jutranje temperature v teh dneh so oklestile letošnjo letino sadnega drevja, slabo se piše tudi zgodnji sorti grozdja. Prve okvirne rezultate o škodi po pozebi v Sloveniji bo Kmetijsko gospodarska zbornica Slovenije podala jutri. Premier Janez Janša pa je že napovedal ukrepe za pomoč kmetovalcem.

KSJS: Pričakovanja, da bi vsi v javnem sektorju prejeli solidarnostno pomoč, so lahko preveč optimistična
12. 05. 2020 11.42
Kako je z izplačilom solidarnostne pomoči? Bo izplačana? Ali dodatek glede na kolektivno pogodbo pripada vsem javnim uslužbencem? Bi morali vsi javni uslužbenci solidarnostno pomoč dobiti izplačano posebej? Konfederacija sindikatov javnega sektorja uslužbence opozarja pred prevelikimi pričakovanji.

Ali še lahko verjamemo svojim očem?
23. 01. 2020 06.00
Umetna inteligenca, ki velja za gonilno silo četrte industrijske revolucije, velja za enega ključnih dejavnikov, ki bodo zaznamovali naslednje desetletje, zaradi česar se je znašla v središču pogovorov tudi na Svetovnem gospodarskem forumu v Davosu. In če je AI v marsičem izboljšala naša življenja, strokovnjaki v zadnjih letih svarijo tudi pred posledicami in nevarnostmi, ki jih vse hitrejši razvoj na tem področju prinaša s seboj.

'Naraslega morja v Izoli ne moremo pripisati podnebnim spremembam'
14. 11. 2019 15.30
Posamične naravne nesreče, denimo naraslega morja v Izoli ta teden, ne moremo pripisati podnebnim spremembam. Na dogajanje namreč vedno vpliva več dejavnikov, vreme pa je spremenljivo. Je pa posledica podnebnih sprememb večja pogostost takih pojavov, ob robu posveta 'Podnebna prihodnost' pojasnjuje klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj.

Kako izpostavljeni smo Slovenci sevanju, kako je z rakom v okolici NEK?
05. 08. 2019 08.50
Ko govorimo o jedrski energiji, ljudje ob njeni omembi pogosto najprej pomislijo na sevanje, običajno tudi na podobe ljudi, ki so umrli zaradi izpostavljenosti smrtonosnim dozam sevanja. Dejstvo je, da o sevanju večina ve malo, pravijo strokovnjaki in s prstom kažejo na šolski sistem, ki bi naj temi namenil tako malo prostora, da danes sevanje spada med pojave, o katerih kroži vrsta neresnic, polresnic, celo mitov.

1400 vetrnic ali sončna elektrarna, 'velika kot Ankaran' ali JEK2? 'Da, živel bi ob jedrski elektrarni'
31. 07. 2019 11.19
Strokovnjaki lahko povejo, kaj si mislijo, a na koncu bo prihodnost jedrske energije tako v ZDA kot EU in pri nas, odvisna od odločitev politike, za katero pa je to očitno precej kočljiva tema, ocenjuje naš sogovornik Bojan Ambrožič, sicer strokovni sodelavec Izobraževalnega centra za jedrsko tehnologijo, pa tudi avtor odmevnega zapisa z naslovom Zakaj bi v Sloveniji morali zgraditi novo jedrsko elektrarno.

Ostali brez vsega: podor jim je vzel streho nad glavo in uničil gostilno
13. 06. 2019 19.12
Mineva en teden, odkar je skalni podor v Podljubelju uničil gostinski objekt ter poškodoval še eno hišo. K sreči pri tem nihče ni bil poškodovan, a posledice naravne nesreče so bile vseeno tragične za družino Švab-Govekar, ki je ostala brez strehe nad glavo in posledično v hudi bivanjski ter finančni stiski.

Kako ukrepati ob izrednih razmerah?
25. 01. 2019 19.09
V Novem mestu so vojaki, policisti, gasilci in zdravstveni delavci pripravili veliko skupno vajo reševanja množice ujetih in poškodovanih v primeru terorističnega napada. Naravne nesreče, epidemije, huda verižna prometna trčenja in teroristični napadi. V takšnih dogodkih morajo moči združiti vsi od vojske do zdravstvenega osebja.

Če ne bomo ukrepali sedaj, bomo otroke obsodili na grozljivo prihodnost
23. 01. 2019 06.00
Ekstremni vremenski pojavi, neuspeh pri blažitvi podnebnih sprememb in prilagajanju nanje, naravne katastrofe, izguba biološke raznolikosti, vodna kriza. Podnebne spremembe in z njimi povezana okoljska tveganja znova dominirajo na seznamu največjih globalnih tveganj.

Helikopterji 'ometajo' drevesa, policisti podhlajeno deklico ogreli s svojimi oblačili
11. 01. 2019 11.40
Snežni kaos na območju Alp se nadaljuje. V Avstriji in Nemčiji številne vasi ostajajo odrezane od sveta, več okrožij je razglasilo stanje naravne nesreče. Vendar po napovedih vremenoslovcev olajšanja ni na vidiku, v prihodnjih dneh naj bi območje zasula še vsaj ena večja pošiljka snega.

Nevarnosti pojava novega cunamija še ni konec
23. 12. 2018 07.06
Po sobotnem izbruhu vulkana Anak Krakatoa je Indonezijo med Javo in Sumatro zadel cunami, ki je po zadnjih podatkih zahteval že več kot 200 življenj, ranjenih je vsaj 843 ljudi. Oblasti se bojijo, da bi bilo smrtnih žrtev še več.

V BiH izredne razmere: ponekod tudi pol metra snega
16. 12. 2018 13.07
Medtem ko smo se v Sloveniji zbudili v najbolj mrzlo jutro v letošnjem decembru, a brez snežink, drugod po Evropi obilno sneženje povzroča številne težave. V BiH so v občinah Konjic in Jablanica razglasili stanje naravne nesreče, potem ko je tam v enem dnevu zapadlo kar 50 centimetrov snega. Pobelilo pa je tudi Srbijo, kjer so snežinke brez prestanka padale 24 ur. V hudi prometni nesreči avtobusa pri Leskovcu so umrle tri osebe.

Okoli 200 prebivalcev v Jelendolu še vedno odrezanih od sveta
31. 10. 2018 08.19
Po državi potekajo intenzivne sanacije po vremenski ujmi, na terenu pa so tudi že zavarovalničarji. Z deli hitijo predvsem v občini Tržič, saj želijo čim prej vzpostaviti prometno povezavo do vasi Jelendol, ki je še vedno odrezana od sveta. Po prvih ocenah je v Tržiču nastalo za vsaj 10 milijonov evrov škode.

'Kar naenkrat je v nas butnil val vode, nismo imeli časa, da bi lahko karkoli storili'
25. 08. 2018 11.08
"Kar naenkrat je v nas butnil val vode, nismo imeli časa, da bi lahko karkoli storili. Res sem imel srečo," je rekel Nizozemec, ki se je uspel izogniti deroči vodi. Hudourniške vode in nenadni dvig gladine so veliko hitrejši, kot si mislimo, saj lahko voda naraste v nekaj minutah za nekaj metrov in v svetovnem merilu so ene najbolj smrtonosnih pojavov.

Dva ribiča umrla, ko je v njuno barčico silovito trčil gliser štirih mladih
04. 08. 2018 18.32
V beneški laguni sta se v zadnjih 24 urah zgodili kar dve nesreči na morju, ki sta terjali tri življenja, več oseb je tudi poškodovanih. V trčenju ribiške barčice in gliserja sta umrla dva ribiča, štiri osebe so poškodovane. Ena oseba pa je umrla, ko se je v laguni prevrnil čoln.

Prihajata lunin mrk stoletja in najsvetlejši Mars v zadnjih 15 letih
25. 07. 2018 11.00
V petek zvečer bomo priča izjemni predstavi na nebu – popolnemu luninemu mrku, ki bo tokrat prav poseben, saj bo najdaljši v tem stoletju. Za dodatno poslastico na nebu bo poskrbel še Mars, ki bo v tisti noči najsvetlejši v zadnjih petnajstih letih.

Zakaj je pomembno, da v naših gozdovih živijo risi, volkovi in medvedi
08. 05. 2018 06.00
Miha Krofel, raziskovalec in profesor na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani je svoje (poklicno) življenje posvetil divjim zverem.

'Potres v Zgornjem Posočju je bil učni primer za vso državo'
12. 04. 2018 13.26
Še veste, kje ste bili 12. aprila leta 1998 okrog 13. ure popoldne? Ne? Kaj pa, če vas spomnim, da je ob 12.55, bila je velikonočna nedelja, Zgornje Posočje stresel najmočnejši potres v 20. stoletju v Sloveniji? Spomin najbrž oživi, kajti to je bil dogodek, ki ga prebivalci Posočja in z njimi vsa država, zlepa ne bodo pozabili.

Stritar: Izvor rutenija še vedno ni znan
21. 11. 2017 10.14
Potem ko je ruska meteorološka agencija potrdila, da je bila v delih Rusije konec septembra "izredno visoka" koncentracija radioaktivnega rutenija-106, je direktor Uprave za jedrsko varnost Andrej Stritar dejal, da tudi podatki iz Rusije ne govorijo o zelo velikih koncentracijah, ki bi kazale na to, da je bila tam nesreča.

FOTO in VIDEO: Posnetki iz zraka kažejo resnično grozo opustošenja, ki ga je prinesla Irma, Evropa že ponudila pomoč
07. 09. 2017 06.59
Orkan Irma je na svoji poti čez Karibe povzročil ogromno škodo in zahteval kar nekaj življenj. Otoka Barbuda in Saint Martin sta povsem opustošena, uničenih je večina stavb, tudi eno najbolj znanih in največjih karibskih letališč. Veliko škodo je utrpel tudi Portoriko. Na Floridi in v Miamiju, ki naj bi ju Irma dosegla za vikend, se pripravljajo na najhujše.

Suša v Sloveniji bo presegla prag za razglasitev naravne nesreče
17. 08. 2017 17.32
Letošnja suša bo zagotovo presegla prag za razglasitev naravne nesreče. Območja, kjer poškodovanost pridelkov presega 30 odstotkov, lahko zato računajo na finančno pomoč iz proračunske rezerve. Najhuje je bila v suši prizadeta jugovzhodna regija, stanje je slabo tudi v Prekmurju, Podravju in na Primorskem.

Jedrska energija ima svoje mesto v gospodarskih velesilah. Kako (ne)potrebna je v resnici?
25. 04. 2017 06.34
Mineva 31 let od nesreče v Černobilu, ki velja za eno najhujših katastrof v zgodovini jedrske energije. Mnenja o (ne)pogrešljivosti tovrstne energije se tako zakrešejo vsaj vsakega 26. aprila. V Evropi je trenutno 184 jedrskih elektrarn, nekatere države jih zapirajo, druge gradijo. Tako kot vsaka stvar ima tudi jedrska energija svoje prednosti in slabosti.