naravovarstveniki

Načrti za izgradnjo 25 vetrnih elektrarn po nasprotovanju domačinov ostajajo zgolj načrti
05. 01. 2022 19.17
Če je v Evropi med politiki in naravovarstveniki po predlogu Evropske komisije burna razprava o tem, kaj bi pomenilo, da bi bili jedrska energija in energija zemeljskega plina zeleni energiji, pa je pri nas še vedno težava tista povsem zelena - vetrna. Leta 2025 imata podjetji AAE Gamit in AAE Ventur v načrtu gradnjo 25 vetrnih elektrarn na štirih vetrnih poljih na območju Dolenje vasi in območju Griže-Veliko Polje, a to so zgolj načrti, lokalna skupnost namreč temu nasprotuje. Zakaj še vedno ostajamo pri dveh vetrnicah in kaj je znova glavni strah domačinov?

Skupino 63 afriških pingvinov ubil roj čebel
20. 09. 2021 12.05
63 afriških pingvinov, ki spadajo med ogrožene živalske vrste, je v bližini Cape Towna ubil roj čebel, pravijo naravovarstveniki v Južni Afriki. Kot pojasnjujejo, gre za nenavaden dogodek.

Raziskava: prve okužbe z virusom sars-cov-2 že oktobra ali novembra 2019
25. 06. 2021 13.23
Prvi primeri okužbe z novim koronavirusom so se pri ljudeh na Kitajskem pojavili že v obdobju med začetkom oktobra in sredino novembra 2019, najverjetneje nekje okoli 17. novembra, je s pomočjo modeliranja podatkov ugotovila skupina britanskih znanstvenikov. Izsledke analize so objavili v znanstveni reviji PLOS Pathogens.

Po 3000 letih so se v Avstraliji znova skotili tasmanski vragi
27. 05. 2021 07.00
Tasmanski vragi so se po več kot 3000 letih, ko so v Avstraliji izumrli, zdaj znova skotili v naravi. V zavetišču Barrington v Novem Južnem Walesu se je namreč skotilo sedem mladičev tasmanskih vragov. Po besedah avstralske nevladne organizacije Aussie Ark je v Tasmaniji v naravi le še 25.000 vragov.

V Romuniji ustrelili enega največjih rjavih medvedov v Evropi
05. 05. 2021 08.54
Emanuel Liechtensteinski, lastnik znamenitega gradu Riegersburg na vzhodnem Štajerskem, naj bi zaradi trofeje v Romuniji ubil enega največjih rjavih medvedov v Evropi. Tamkajšnje ministrstvo zdaj preiskuje dogodek.

Zasegli nezakonito nabrane velikanske školjke v vrednosti 20 milijonov evrov
17. 04. 2021 12.52
Na Filipinih je bilo v eni največjih tovrstnih operacij v državi zaseženih približno 200 ton velikanskih školjk v vrednosti več kot 20 milijonov evrov (25 milijonov dolarjev). Večina vrst velikanskih tropskih školjk na svetu živi prav na Filipinih, v petek so jih ukradli z območja v zahodni provinci Palawan, ki velja za krivolovsko žarišče.

Slovenski okoljevarstveniki svarijo: Zaščitimo vodne vire
22. 03. 2021 06.56
Obeležujemo svetovni dan voda, ki je letos namenjen ozaveščanju o pomenu te dobrine. Slovenija velja za bogato državo z vodami, a mora vodne vire ščititi tudi za zanamce, opozarjajo strokovnjaki. Te dni so razprave o pomenu vode in ščitenja vodnih virov razgrete, saj javnost deli predlagana novela zakona o vodah. Na pravico do čiste vode je opozoril tudi varuh človekovih pravic. Posvaril je pred hitrimi rešitvami, ki bi to pravico lahko ogrozile. Vsak peti otrok na svetu sicer nima dovolj vode, da bi zadostil svojim vsakodnevnim potrebam.

Redke kenijske žirafe 'pokončali' nizki elektrovodi
22. 02. 2021 15.23
Iz Kenije prihaja žalostna vest o bridkem koncu treh žiraf, sicer pripadnic že tako ogrožene vrste. Živali so namreč poginile po tem, ko so se zapletle v nizke žice daljnovoda. Da so električni vodi napeljani občutno prenizko in da žirafe zato ne morejo varno hoditi pod njimi, opozarjajo tudi v kenijski službi za prostoživeče živalske vrste. Elektropodjetje zdaj sicer obljublja, da bo za težavo poskrbelo in drogove zamenjalo z višjimi. Pozor, fotografije v članku so nazorne.

Tveganja gradnje 'zelenih' HE na Savi: od izumrtja rib do ogrožene pitne vode
11. 10. 2020 09.36
Ministrstvo za okolje in prostor ob podpisu koncesijske pogodbe za proizvodnjo energije na srednji Savi hidroenergijo predstavlja kot čisto energijo iz obnovljivih virov. A da so hidroelektrarne zelena energija, bi težko trdili, opozarjajo tako naravovarstveniki kot stroka. "V zadnjih mesecih in tednih se ogromno promovira gradnjo hidroelektrarn, ni pa slišati veliko o njihovem izjemno škodljivem in dolgoročnem vplivu na okolje, od katerega pa smo odvisni vsi, tudi naše gospodarstvo," opozarja naša sogovornica. Predstavnik WWF Adria Leon Kebe pa poudarja, da ni smiselno graditi hidroelektrarne za oskrbo skupnosti z električno energijo, če ista elektrarna tej skupnosti odvzame vir preživetja in dobrega počutja.

'Slovenske cementarne imajo pri nevarnem živem srebru kar nekaj odpustkov'
09. 10. 2020 08.34
Aktivisti Eko kroga so tokrat objavili novo poročilo, ki prikazuje zaskrbljujoče stanje v Občini Kanal ob Soči, ki jo že desetletja onesnažuje cementarna Salonit Anhovo. Primerjali so slovensko in nemško zakonodajo glede dovoljenih izpustov zelo nevarnega živega srebra in ugotovili "precejšnjo kreativnost naših zakonodajalcev". Kot navajajo, imajo slovenske cementarne pri živem srebru kar nekaj odpustkov. Eden glavnih pomislekov pa je, zakaj jim je dovoljeno, da ga ni treba meriti trajno.

Po treh tisočletjih tasmanski vragi spet v Avstraliji
05. 10. 2020 10.22
V Avstraliji so v divjino, na 400 hektarjev ograjeno območje, izpustili 26 tasmanskih vragov, živali, ki so jih pred približno 3000 leti na celini iztrebili dingi. Na otoku Tasmanija pa jih po ocenah živi manj kot 25.000, saj je v devetdesetih letih prejšnjega stoletja populacijo zmanjšala neozdravljiva bolezen.

Kolo je orodje svobode, vzemi ga na proteste
13. 06. 2020 09.56
Na vrhuncu ameriških protestov proti policijskemu nasilju in rasni neenakosti so v ameriških mestih kolesarske brigade usmerjale proteste ter postavljale barikade med njimi in policijo. Vloga koles v ameriški vstaji odraža širši trend, država avtomobilov doživlja kolesarski preporod.

Nova vetrnica v Sloveniji: ali bi okrnila življenjski prostor zaščitenih ptic?
16. 02. 2020 11.27
Beloglavi jastreb in orel kačar sta razlog, zakaj podjetje AAE za zdaj ne sme postaviti nove vetrnice ob obstoječi pri Dolenji vasi. Zapletlo se je pri pridobivanju naravovarstvenega soglasja. Arso, ki soglasje izdaja, je namreč naročil izvedensko mnenje naravovarstvenika, ki je ocenil, da bi vetrnica zmanjšala kakovost habitata teh ptic. Zakaj in kako, je vprašanje, ko pa pod obstoječo vetrnico, ki obratuje sedem let, niso našli še niti ene mrtve ptice?

Emilija Pavlič: V kuhinji ne uporabljajte alkohola, čokolade in zamrznjene hrane
21. 12. 2019 08.00
Emilija Pavlič je neusahljiv vir nasvetov, kako vrteti kuhalnico, tako v kuhinji kot v življenju. Znana je predvsem kot neustrašna borka za zdravo prehrano otrok. Kot opozarja, mnogi tudi za praznike jedo prazno hrano. Še posebej otroci na mizo dobijo malo, skoraj nič domačega, takega, kar pripravimo sami s srcem in dušo. Svetuje, da za praznike zamesite testo, da bo dišalo po kruhu. To je namreč vonj po miru, ne pa vonj po modernih parfumih. In tudi če bo praznična potica bolj prazna kot polna, se splača živeti, sporoča.

Pogoreli Okrešelj na glavo postavil obnovo postojanke na Korošici
23. 11. 2019 07.18
Ko je oktobra 2017 pogorel Kocbekov dom na Korošici, si marsikdo ni mislil, da bo dve leti pozneje PD Celje Matica doletel nov udarec. Kot da ni dovolj, da so ostali brez enega vira dohodka, je pred dvema tednoma pogorel še dom na Okrešlju, kar bo na glavo postavilo obnovo Kocbekovega doma, ki je tik pred pridobitvijo gradbenega dovoljenja. Pogovarjali smo se z avtorjem idejne prenove postojanke, ki na Korošico prinaša sodoben in energetsko samooskrben objekt.

Pretresljive fotografije shujšane družine grizlijev
04. 10. 2019 18.08
Kanadski fotograf je posnel shujšano družino grizlijev, kako išče ribe v bližini obale Knight Inlet. Naravovarstveniki so zaskrbljeni, saj bi medvedi morali imeti v tem času že dovolj tolšče in biti pripravljeni na prezimovanje. Sprašujejo se, ali se ji bo sploh uspelo prebiti skozi to obdobje. Ob tem osvetljujejo še eno žrtev podnebnih sprememb – izginjanje populacije lososov.

'Žirafam grozi tiho izumrtje'
18. 08. 2019 15.17
V Keniji, tako kot po vsej Afriki, populacija najvišjih sesalcev na svetu tiho, a strmo upada. Število žiraf na celini se je med letoma 1985 in 2015 zmanjšalo za 40 odstotkov, na nekaj manj kot 100.000 živali, kažejo podatki Mednarodne zveze za varstvo narave (IUCN).

Gorski reševalci opozarjajo: Poskrbite za varen korak
27. 04. 2019 10.00
Gorski reševalci, skupaj s Triglavskim narodnim parkom, opozarjajo ljudi, naj bodo v prihajajočih prazničnih dneh, ko se bodo mnogi odpravili v naravo, še posebej previdni. Ponekod so poti še vedno zasnežene, zato je ustrezna oprema nujna za varnost, tudi na nižje ležečih predelih, opozarjajo reševalci in naravovarstveniki.

Zvezdnik srečal najbolj srečno žival na svetu
16. 03. 2019 06.00
Ste že slišali za kratkorepega grmičarskega kenguruja? Majhna žival živi v južni Avstraliji in mnogi so jo označili za najbolj srečno žival na svetu. Z njo se je zdaj srečal tudi zvezdnik Chris Hemsworth in posnel nekaj simpatičnih fotografij.

Tudi v Pjongčangu težave z dediščino zimskih iger
13. 02. 2019 11.03
Južnokorejski Pjongčang je pred letom dni gostil zimske olimpijske igre. Objekti so vzdrževani in že jutri bi v Južni Koreji lahko gostili novo olimpijsko prireditev, po drugi strani pa številni objekti kljub vzdrževanju samevajo, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Škocjanske jame do konca tedna zaprte
05. 02. 2019 11.08
Narasla reka Reka je konec minulega tedna močno poškodovala infrastrukturo v Škocjanskih jamah, medtem ko jame kot naravna vrednota niso poškodovane. Po prvih podatkih so škodo ocenili na okoli 50.000 evrov, del jam pa bodo za obiskovalce odprli v petek.

'Bitka bo končana, ko bo vlada razveljavila koncesijo o energetski izrabi reke Mure'
23. 01. 2019 14.31
"Strokovnjaki so že v 80 letih dejali, da hidroelektrarne na Muri niso sprejemljive. Enako ugotavljajo še danes," pravi Sonja Bezjak, ki aktivno sodeluje pri aktivnostih za zaščito reke Mure. Minister Leben si je po mnenju okoljevarstvenikov v Veliki Polani privoščil populistično in zavajajočo izjavo, ki je po njihovem daleč od zagotovila, da hidroelekrarn na Muri zares ne bo.

Nov cunami bi lahko z obličja Zemlje izbrisal zadnje javanske nosoroge
29. 12. 2018 07.00
Če bi Indonezijo zadel še en cunami, bi lahko Zemlja ostala brez zadnjih javanskih nosorogov, opozarjajo naravovarstveniki. 67 zadnjih še živečih primerkov namreč živi v narodnem parku Ujung Kulon, ki ga je nedavni cunami na srečo opustošil le na severni strani. Indonezijske oblasti zdaj pospešeno iščejo novo lokacijo, kamor bi lahko preselili preživele nosoroge.

Vzrejeni za kroglo: mali levčki, ki jih 'mečkajo' turisti, čez nekaj let končajo tragično pod streli lovcev
20. 01. 2018 06.00
Ste že slišali za izraz "canned hunting"? Verjetno ne, saj se dogaja daleč od nas. In kar nas neposredno ne zadeva, nas ponavadi ne zanima. A gre za nehumano industrijo vzreje levov v Južni Afriki za potrebe lovskega turizma. Po domače: leve vzrejajo v kletkah oziroma malih ogradah, da jih potem lovci na trofeje z vseh koncev sveta med dopustom v Afriki lahko ustrelijo.

Redki avtohtoni rastlini grozilo, da jo bodo zasuli odpadki, zdaj jo selijo na Debeli rtič
22. 09. 2017 17.58
Redka slovenska avtohtona rastlina navadni kaček je bila zadnjič najdena v Slovenski Istri sredi 20. stoletja. Ko je že kazalo, da je rastlina povsem izumrla, pa jo je pod kupom odpadkov v Ankaranu ponovno našel Jože Lango iz Izole. Občina in naravovarstveniki so se zavzeli zanjo in jo preselili v botanični park na Debeli rtič.

Zadnji severni beli nosorog s pomočjo spletnih zmenkov išče samičko
27. 04. 2017 06.30
Kenijski naravovarstveniki poskušajo na zanimiv način zbrati denar, da bi belega nosoroga rešili pred izumrtjem. Na Tinderju so odprli profil v imenu Sudana, severnega belega nosoroga, zadnjega samca te hudo ogrožene živalske vrste. Kampanja nosi naslov "Najbolj zaželeni samec na svetu", Sudanov profil pa bo na ogled v 190 državah po vsem svetu.

Nemci imajo skoraj 30.000 velikih, mi dve. Ste na pravi lokaciji, da si postavite kar svojo malo vetrnico? Pomaga vam tudi država
20. 04. 2017 09.28
Ekološke lepotice ali grdobe, ki pobijajo ptice, motijo spanje in kazijo okolico? Medtem ko po Evropi rastejo vetrne elektrarne in vetrna polja, ima pri nas vetrna energija veliko nasprotnikov. Je pa vse več takšnih, ki si želijo postaviti lastne male vetrnice, namenjene gospodinjstvom.

FOTO: 1600 vrst živali bi lahko izumrlo še za časa našega življenja, več kot 8000 jih čaka podobna usoda
01. 03. 2017 08.07
Ko govorimo o ogroženih živalskih vrstah, jih lahko razdelimo v tri skupine: kritično ogrožene, ogrožene in ranljive. Za vse tri skupine velja, da jim iz takšnih in drugačnih (večinoma pa zelo podobnih) razlogov grozi izumrtje, če se bo trend zmanjševanja njihove populacije nadaljeval. Enim prej, drugim pozneje.

Delfinji mladič poginil, medtem ko so turisti z njim snemali selfieje
28. 01. 2017 07.00
V nedeljo je v obalnem mestu San Bernardo, ki leži približno 350 kilometrov južno od Buenos Airesa, poginil delfinji mladič, ki je dehidriral, medtem ko so turisti z njim na plaži snemali selfieje. Naravovarstveniki opozarjajo: Divje živali sodijo v divjino, ne pa pred fotografske objektive!

Staroselci dosegli zmago v boju z naftnimi korporacijami, a 'vojna še ni končana'
05. 12. 2016 09.44
Protestniki, ki so več kot pol leta zasedali ozemlje v Severni Dakoti, kjer naj bi gradili še zadnje kilometre 3,5 milijarde evrov vrednega naftovoda, se veselijo zmage. Naftovod naj bi potekal drugje. Ker pa se investitorji lahko pritožijo, nameravajo kljub hudemu mrazu še naprej vztrajati na bregu reke Missouri.