narodni

'V Sloveniji država iz muzejev izganja intelektualce'

02. 05. 2021 14.32

Dogajanje v Sloveniji se je znova znašlo na straneh vplivnega francoskega Le Monda, tokrat pišejo o dogajanju v slovenski kulturi. "V enem letu je ultrakonservativna vlada odstavila skoraj vse direktorje glavnih kulturnih ustanov v Ljubljani," ugotavljajo.

Julija, Lenka in Tris – novi prebivalci pokljuških gozdov

28. 04. 2021 18.24

Po Jelovici še ena gorenjska planota dobiva sveže risje gene iz Slovaške in Romunije, ki bodo pomagali ohraniti in razširiti populacijo te redke zveri. Narava in risi imajo svoje posebnosti, a člani projekta LIFE Lynx upajo, da bo trojica v Triglavskem narodnem parku ustvarila ploden ljubezenski trikotnik.

Na proslavi ob dnevu upora proti okupatorju tudi poezija domobranskih pesnikov

27. 04. 2021 16.18

Ob dnevu upora proti okupatorju je na Mali gori nad Ribnico potekala državna proslava, na kateri je zbrane nagovoril minister Zdravko Počivalšek in poudaril, da na ta dan izražamo spoštovanje slovenskemu odporništvu, ki nas je ohranjalo skozi zgodovino. Državne slovesnosti sta se udeležila tudi predsednik republike Borut Pahor in predsednik vlade Janez Janša. Je pa Janševa vlada "presenetila" s pripravo vsebinskega dela slovesnosti – na dan, ko obeležujemo nastanek Osvobodilne fronte, je bilo na osrednji proslavi namreč slišati poezijo domobranskega pesnika Balantiča in Grozdeta.

Požar v Cape Townu se je razširil na študentski kampus in požgal knjižnico

18. 04. 2021 20.05

Na pobočjih Mizaste gore (Table Mountain) nad mestom Cape Town divja požar, ki je že uničil del kavarne pri Rhodesovem spomeniku. Ogenj gasijo tudi s štirimi helikopterji, oblasti pa so vsem pohodnikom, ki se nahajajo na gori, naročile, naj območje zapustijo. Več sto študentov so morali medtem zaradi požara že evakuirati iz bližnjega kampusa Univerze v Cape Townu.

Pokopališče na Golovcu bo spominski park, ureditev poti pod celjskim Starim gradom

18. 04. 2021 14.43

Pod Starim gradom Celje bo tamkajšnja občina kmalu uredila nove tematske poti. Gre za tri medsebojno povezane odseke, ki jih tvorijo peščena ter težja in lažja planinska pot. Obnovili so tudi že naravno plezalno steno. Nekdanje slovensko pokopališče na Golovcu pa bodo preuredili v spominski park. Izgradnja poti bo stala okoli pol stotisočaka, za preureditev pokopališča pa so v proračunu rezervirali 20.000 evrov.

Iztok Mlakar, tisti odličen igralec, ki je izvrsten kantavtor

18. 04. 2021 09.00

Izredni prvenec Iztoka Mlakarja Štorije in baldorije je nedavno obeležil tridesetletnico prve izdaje, ob tej priliki pa je album izšel tudi na 180-gramskem vinilu. Mlakar je vedno delil ljudi, nekateri ga obožujejo, drugi ga ne morejo slišati. Zagotovo pa so vsem ostali v spominu Pepi, Karlo, Štefana, Bartolin in republika Palma De Coco.

Pahor in Mattarella za čim prejšnjo vrnitev Narodnega doma slovenski skupnosti

14. 04. 2021 17.18

Predsednik republike Borut Pahor in italijanski predsednik Sergio Mattarella sta se v Rimu zavzela za to, da se proces vračanja tržaškega Narodnega doma slovenski narodni skupnosti zaključi čim prej. Napovedala pa sta tudi, da nameravata jeseni skupaj obiskati Gorico in Novo Gorico, ki bosta Evropska prestolnica kulture 2025.

Egiptovsko 'izgubljeno zlato mesto' razkriva skrivnosti življenja faraonov

11. 04. 2021 07.00

Blišč zlata in dragocenosti, v kamen vklesane skrivnosti, monumentalne grobnice in čaščenje božanstev. Tako nekako bi si lahko predstavljali življenja starodavnih faraonov. Arheologi pa so nedavno v bližini nekaterih najbolj znanih egiptovskih spomenikov našli do zdaj neznano mesto, ki bi lahko odstrlo še zadnje tančice skrivnosti in strokovnjakom omogočilo vpogled v prestiž vsakdana mogočnih egipčanskih vladarjev. Gre za najpomembnejšo najdbo vse od odkritja Tutankamonove grobnice.

Dan slovenske zastave v znamenju 30. obletnice samostojne Slovenije

07. 04. 2021 12.05

Slovenska zastava je poleg grba in himne eden od državnih simbolov Republike Slovenije, ki označujejo pripadnost državi. Pred 173 leti je slovenski domoljubni študent Lovro Toman s somišljeniki na Wolfovi ulici 8 v Ljubljani prvič izobesil slovensko trobojnico. Zato prav na ta dan praznujemo dan slovenske zastave, ki pa je letos še toliko pomembnejši, saj bo Republika Slovenija poleti praznovala svoj 30. rojstni dan.

Mumije faraonov v spektakularni 'zlati paradi' popeljali po Kairu

03. 04. 2021 21.44

V Egiptu so priredili zgodovinsko procesijo staroegipčanskih vladarjev. V spektakularni paradi so namreč po ulicah Kaira popeljali mumificirane posmrtne ostanke 22 faraonov, med njimi tudi Ramzesa II. in kraljice Hačepsut. Mumije so namreč preselili iz egiptovskega muzeja na trgu Tahrir v centru Kaira v novejši Narodni muzej egiptovske civilizacije na jugu mesta.

V Kairu se pripravljajo na povorko faraonov, mumije bodo prevažali v zlatih kočijah

02. 04. 2021 18.06

Mumificirane posmrtne ostanke 22 staroegipčanskih faraonov bodo v soboto v veličastni povorki po ulicah Kaira prepeljali v novo počivališče. Posmrtne ostanke 18 kraljev in štirih kraljic bodo, razvrščene po starosti, prevažali na ločenih vozilih, okrašenih v staroegipčanskem slogu, v procesiji, imenovani "Zlata parada faraonov". Ostanke bodo iz egiptovskega muzeja v centru Kaira, kjer so počivali desetletja, prepeljali v Narodni muzej egiptovske civilizacije, ki so ga odprli leta 2017 na jugu mesta.

V Hongkongu zaradi nedovoljenih protestov obsodili zagovornike demokracije

01. 04. 2021 19.23

Hongkonško sodišče je sedem uglednih demokratov spoznalo za krive nedovoljenih protestov. Med njimi tudi 82-letnega odvetnika Martina Leeja in medijskega tajkuna Jimmyja Laija. Manjša skupina protestnikov je leta 2019 pred sodiščem razobesila transparente, na enem od teh je pisalo "nasprotujte političnemu preganjanju". Kazni sedmerici bodo izrekli kasneje, zaenkrat še ni znano, kdaj.

Pred 147 leti se je rodil general Rudolf Maister

29. 03. 2021 13.05

Pred 147 leti se je v Kamniku rodil general in slovenski domoljub Rudolf Maister. S svojim pogumnim dejanjem je ob koncu prve svetovne vojne, po razpadu avstro-ogrske monarhije, najprej v Mariboru, nato pa tudi na širšem štajerskem območju uveljavil ljudsko voljo in dosegel, da je velik del slovenskega narodnostnega in govornega območja Štajerske in Koroške prišel pod slovensko oziroma jugoslovansko upravo.

Tris, prvi romunski ris, ki bo osvojil Gorenjsko

17. 03. 2021 11.44

Na začetku marca so strokovnjaki v prilagoditveno oboro na Pokljuki pripeljali prvega risa, ki ga bodo izpustili na Gorenjskem. Zdaj čaka še na samico, nato bosta skupaj odhitela v gorenjske gozdove. Ime za risa, ki so ga pripeljali iz Romunije, so izbirali učenci Skupnosti šol Biosfernega območja Julijske Alpe in ga poimenovali Tris – triglavski ris.

Spomin na več kot 500 tisoč smrti: 'Kot narod ne moremo sprejeti tako krute usode'

23. 02. 2021 08.12

Združene države Amerike so presegle žalostni mejnik in postale prva država na svetu z več kot 500.000 smrtnimi primeri zaradi covida-19. Ob svečanem spominu na žrtve je Biden dejal, da je v tej pandemiji v enem letu umrlo več Američanov kot v prvi in drugi svetovni vojni ter vietnamski vojni skupaj. Američane je pozval, naj pozabijo na razlike in se skupaj borijo proti covidu-19.

Emkej: 'Hype' mine, talent ostane

20. 02. 2021 08.00

Raper Marko Kocjan, bolje poznan kot Emkej, nam na petem albumu Veš kaj bi ti mogo z znanjem prekaljenega stihoklepca niza slike aktualnega vsakdana, tako tistega resno žugajočega kot tistega sproščujoče hudomušnega. Z nami je spregovoril o izdelku, na katerega je lahko upravičeno ponosen.

V državnem zboru so se poslovili od poslanca Franca Kramarja

03. 02. 2021 14.21

DZ se je z žalno sejo poslovil od pokojnega poslanca Franca Kramarja. Bil je človek dejanj, spoštovan, ker je gradil mostove, je dejal predsednik DZ Igor Zorčič. V SAB se ga bodo po besedah vodje strankine poslanske skupine Maše Kociper spominjali kot pokončnega in ponosnega človeka. Oba pa sta spomnila tudi na njegovo ljubezen do domačega Bohinja.

Znova odprte otroške trgovine, knjižnice, servisne delavnice

23. 01. 2021 07.41

V devetih regijah z ugodnejšo epidemiološko sliko so vrata znova lahko odprle knjižnice, muzeji in galerije. Splošne knjižnice so vrata večinoma odprle že danes in prešle na pultno izposojo, prav tako nekateri muzeji in galerije. V rdečih regijah se prav tako odpirajo stojnice za prodajo kmetijskih pridelkov, servisne delavnice ter trgovine z otroškim programom.

Med kandidati za najboljšo evropsko destinacijo tudi dolina Soče

20. 01. 2021 13.34

Med kandidate za najboljšo evropsko turistično destinacijo je letos uvrščena tudi dolina Soče. Glasovanje za ugledni naziv, ki ga pripravlja neprofitna organizacija Najboljše evropske destinacije (European Best Destinations), se začenja, dolina Soče pa je edina od 20 kandidatk iz Slovenije.

Slovenska veleposlanica pisala pristojnim po poškodbi dvojezičnih napisov

20. 01. 2021 12.17

Zunanje ministrstvo obžaluje in obsoja nedavne mazaške akcije na avstrijskem Koroškem, je danes na seji odbora DZ za zunanjo politiko (OZP) dejal zunanji minister Anže Logar. Povedal je še, da je slovenska veleposlanica na Dunaju Ksenija Škrilec v zvezi s tem pisala pristojnim oblastem in jih pozvala k obsodbi in preiskavi tega ravnanja.

V kovčku poeta Patersona, prodanem na dražbi, našli 120 let staro čokolado

16. 01. 2021 07.00

Avstralska narodna knjižnica je pred kratkim s pomočjo dražbe postala ponosna lastnica osebnih stvari slavnega pesnika Banja Patersona. Del teh je bil tudi potovalni kovček, a ko so ga po več kot stoletju odprli in pokukali vanj, je sledilo presenečenje. Zadnja stvar, ki so jo v poetovi prtljagi pričakovali, je bila namreč - čokolada. Ki pa ima celo zgodovinsko vrednost. Odkrita sladka pregreha iz leta 1900 je namreč po mnenju zgodovinarjev "najbolje ohranjena čokolada iz časa kraljice Viktorije na svetu".

Slovenija se je uvrstila med turistično elito

12. 01. 2021 19.54

Najbrž ima vsak od nas sanjski košček sveta, ki si ga želi obiskati in zdaj, ko ne more potovati, o njem še bolj sanja. Za vse več ljudi na svetu pa je sanjska dežela tista, ki jo Slovenci gledamo vsak dan. Slovenija je v tem trenutku med svetovno turistično elito, kajti skorajda ni uglednega medija s področja turizma, ki je ne bi uvrstil na lestvico držav, ki jih morajo turisti letos obiskati. Toda, je dobra novica prišla ob slabem času?

Lonely Planet uvrstil pot Juliana Trail med najboljše pohodniške poti

10. 01. 2021 16.18

"Nič vas ne približa kraju – in njegovim ljudem – bolj kot to, da ga prehodite," pravijo pri Lonely Planetu, ki je med najboljše pohodniške poti za leto 2021 uvrstil tudi slovensko krožno daljinsko pohodniško pot Juliana Trail.

KOMENTAR: Slovenci kljub vsemu lani med najzadovoljnejšimi prebivalci Evrope

09. 01. 2021 15.13

Podatki Sursa, torej uradni statistični podatki za preteklo leto, so neverjetno spodbudni in optimistični. V Sloveniji ima še vedno velika večina ljudi nekoga, na kogar se lahko zanese – tako je odgovorilo kar 92 odstotkov ljudi. Po stopnji splošnega zadovoljstva pa se uvrščamo v sam evropski vrh: če je tam povprečna stopnja, merjena na lestvici do deset, 7,9, je v Sloveniji višja, kar 8,6. Od kod torej občutek, za katerega se zdi, da ga deli ogromno ljudi in da je prevladujoč, da je bilo to leto grozno in bi ga bilo treba čim prej pozabiti?

V 2020 so povedali ...

31. 12. 2020 07.30

Pred vami je izbor nekaterih izjav, ki so jih naši mikrofoni in diktafoni ujeli v precej posebnem letu 2020. Večinoma smo se osredotočili na domače obraze, vmes pa našli tudi nekaj tujih imen, ki so vredna omembe. Se vam je katera izmed misli še posebej vtisnila v spomin?

Pritiski na poslance: Perič in Simonovič s prijavo na policijo

24. 12. 2020 18.37

Poslanca SMC in DeSUS Gregor Perič in Branko Simonovič opozarjata na pritiske ob poskusih oblikovanja nove vlade. Potem ko se je sprva ob Peričevem domu pojavil plakat z napisom Heroj ali izdajalec?, so bili v Izoli plakati z enakim sporočilom še s fotografijo Simonoviča in poslanca Feliceja Žiže. Simonovič in Perič sta to prijavila policiji.

Končno razkrit blišč 1000 let starega križa, zakopanega na škotskem polju

24. 12. 2020 15.51

Pred leti je nek pustolovec na škotskem podeželju na polju našel kopico zakopanih predmetov. V last jih je nato pridobil tamkajšnji narodni muzej, a so ostali neočiščeni shranjeni v skladišču. Nedavno pa so si škotski restavratorji zadali nalogo, da jih obnovijo. In takrat je sledilo presenečenje: v zaprašenem arhivu so hranili pravo zakladno najdbo.

Virtualni koncert Luke Šulića v Narodnem domu Maribor navdušil 45 tisoč gledalcev

21. 12. 2020 20.33

Ta konec tedna se je kljub zaprtim vratom številnih kulturnih hiš veliko dogajalo. Luka Šulić je ob spremljavi pianista Evgenyja Gencheva zaigral v prazni dvorani Narodnega doma Maribor, hkrati pa navdušil 45 tisoč poslušalcev oziroma gledalcev.

(Ne)kulturna demontaža in vojna z mediji

21. 12. 2020 06.06

Ni pomembno, si revizor ali zbiratelj, imaš izkušnje in znanje, vizijo in mednarodni ugled, ključna je barva, pa si, čeprav ti stroka prilepi rdeči karton, odslej direktor osrednjih nacionalnih kulturnih institucij. Kompetence, izkušnje in znanje ne štejejo, stroko se presliši. Vlada oziroma kulturni minister Vasko Simoniti imata svojo agendo. Razrešitve upornih, neposlušnih, (namerni) ponavljajoči razpisi, spremembe ustanovitvenih aktov vsled političnega kadrovanja, psovke in diskreditacije, celo ustavitev financiranja. Če je premier napovedal vojno z mediji, mu v takšnem tempu sledi kulturni minister z demontažo kulture. Ne ustavijo ga ne pisma podpore, ne peticije, ne protesti.

Lavrov bo Dodiku vrnil darilo. Izvor 300 let stare ikone bo preiskal Interpol

19. 12. 2020 16.59

Član predsedstva BiH Dodik je zakuhal mednarodno diplomatsko afero. 300 let stara ikona, ki jo je med nedavnim obiskom podaril ruskemu zunanjemu ministru Lavrovu, je namreč sumljivega izvora. Gre za staro ukrajinsko ikono. Kako se je znašla v Dodikovih rokah, pa bo preiskoval Interpol. Pojasnila zahteva tudi Ukrajina.