nasilje

Obsodbe nasilja na Kosovu

08. 06. 1998 11.21

Iz sveta prihajajo obsodbe nasilja na Kosovu in pozivi k iskanju mirne rešitve krize. Papež Janez Pavel II. je v nedeljski molitvi obsodil nasilje v pokrajini in dejal, da je položaj podoben tistemu na Balkanu med leti 1992 in 1995. Nemčija je Beograd znova pozvala, naj ustavi vojaške akcije na Kosovu ter neodvisnim mednarodnim opazovalcem omogoči, da si neposredno ogledajo položaj v pokrajini. Nemški minister za zunanje zadeve Klaus Kinkel je v posebnem sporočilu zapisal, da je treba mednarodni pritisk na Beograd podpreti tudi vojaško. Tudi britanski premier Tony Blair, ki se je o položaju na Kosovu po telefonu pogovarjal z ruskim predsednikom Borisom Jelcinom, naj bi po pisanju tiska zagovarjal vojaško posredovanje Zahoda, saj poročila obveščevalnih služb kažejo, da gre za pokole, ki se lahko spreobrnejo v vojno, podobno tisti v BiH. Vodja britanske diplomacije Robin Cook pa je dejal, da je šel jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević predaleč. Ameriški posrednik Richard Holbrooke, ki je sodeloval v reševanju bosanske krize, je ocenil, da je nevarnost na Kosovu, če se bodo spopadi tam še razplamteli, večja, kot je bila v BiH. Holbrooke meni, da bi lahko kosovski spor postavil pod vprašaj meddržavne meje na Balkanu.

Pariz in Kairo želita spodbuditi zastali mirovni proces

19. 05. 1998 16.19

Francija in Egipt želita znova spodbuditi zastali bližnjevzhodni mirovni proces. Francoski premier Lionel Jospin je danes pri kosilu v čast egiptovskega predsednika Hosnija Mubaraka v Parizu poudaril, da želita obe državi storiti vse, "da preprečita najhujše". Po Jospinovem mnenju poskus, da bi ponovno uporabili nasilje, narašča. Premier je izrazil upanje, da bodo mirovna prizadevanja kljub sedanjim problemom čimprej uspela.

Kralj Husein kritiziral protislovja Netanjahuja

16. 05. 1998 10.00

Jordanski kralj Husein je danes kritiziral "protislovja in zmedena stališča" izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja v zvezi z bližnjevzhodnim mirovnim procesom.

Skoraj vsi avstrijski starši so zagovorniki klofut

02. 05. 1998 10.20

Približno 90 odstotkov avstrijskih staršev meni, da je zaušnica ali rahel tlesk pri otrocih "običajen pedagoški ukrep", je poročal avstrijski radio (ORF) na Dunaju, sklicujoč se na najnovejše izide javnomnenjskih raziskav. Skoraj tretjina starševa je celo prepričanih, da "od časa do časa" otrokom dobro dene "poštena porcija batin", deloma celo s predmeti. Glede na te podatke je moč sklepati, da 80 odstotkov otrok v Avstriji vzgajajo z nasiljem. Kot razlog za takšne metode vzgajanja navajajo psihično izčrpanost staršev, ob tem pa pritisk, ki sta mu oče in mati izpostavljena na delovnem mestu oziroma v premajhnem in utesnjenem stanovanju. Pogosto je nasilje mogoče pripisati tudi "naučenemu obnašanju" staršev, ki so morali fizično kazen kot običajno rešitev sporov občutiti na lastni koži.

Križev pot v Rimu

10. 04. 1998 09.53

Papež Janez Pavel II. bo zvečer pri koloseju vodil tradicionalni križev pot, s katerim se bo spominjal poti Kristusovega trpljenja. 77-letni papež Janez Pavel II. bo križ nosil na začetku in na koncu poti s 14 postajami. Papež Janez Pavel II. je danes kot vedno na veliki petek v baziliki Svetega Petra spovedal 16 vernikov. Med verniki je bilo deset Italijanov, dva Španca, Poljakinja, Američana in ženska iz Burkine Faso. Papež je dejal, da številne nepravičnosti v mnogih delih sveta še podaljšujejo Kristusovo trpljenje. "Pri tem imam v mislih kraje, kjer ljudi žalijo in ponižujejo, pretepajo in jih izkoriščajo. Kristus še vedno trpi in umira v vsakem človeku, v katerem vladata sovraštvo in nasilje, sebičnost in ravnodušnost."

Clinton je pričel afriško turnejo

23. 03. 1998 11.47

Ameriški predsednik Bill Clinton je v družbi soproge Hillary danes prispel v Gano, kjer bo začel dvanajstdnevno turnejo po afriških državah. Na letališču v Akri, glavnem mestu Gane, ga je sprejel ganski predsednik Jerry Rawlings.

Grožnja o sankcijah za Srbe ostaja

20. 03. 1998 17.04

Kontaktna skupina v Bruslju je zagotvila, da bo še naprej pritiskala tako na Srbe kot na Albance na Kosovu za vzpostavitev dogovorov, ki bi končali nedavno nasilje na Kosovu.

Resolucija o ZRJ začetek prihodnjega tedna

19. 03. 1998 09.44

Med članicami Varnostnega sveta Združenih narodov potekajo intenzivni pogovori o sprejemu resolucije, s katero bi kaznovali ZR Jugoslavijo za nasilje nad civilnim prebivalstvom na Kosovu. Osnutek resolucije je pripravila Velika Britanija, kot trdijo diplomatski viri, pa bo z njo uveden le embargo na trgovino z orožjem za ZR Jugoslavijo. Zaradi široke diplomatske akcije, ki v teh dneh poteka na ozemlju ZRJ, bodo članice VS nekaj dni počakale na razvoj dogodkov. Sprejem resolucije je zato predviden v začetku ali sredi prihodnjega tedna. Diplomatski viri v VS pravijo, da se bo odgovor VS na nasilje oblasti ZRJ omejil le na embargo za orožje, ker predvsem Kitajska nasprotuje ostrejšim ukrepom. VS je v sredo razpravljal tudi o položaju mesta Brčko v Bosni in Hercegovini. O tej zadevi bo predvidoma v četrtek podana predsedniška izjava.

Kosovo: Nasilje med demonstracijami v Peći

18. 03. 1998 12.53

- Med današnjimi demonstracijami kosovskih Albancev v Peći je po podatkih tiskovnih agencij, ki se sklicujejo na albanske vire, policija ubila 50-letnega Albanca, pet naj bi jih ranila, več pa pretepla. Srbska tiskovna agencija Tanjug, ki je tudi poročala o demonstracijah v Peći, pa je zapisala, da ''policija ni posredovala, čeprav so albanski protestniki na policiste streljali in jih obmetavali s kamenjem''. Sklicujoč se na pokrajinski sekretariat za informacije je Tanjug še poročal, da so demonstranti v Peći, Klini, Prizrenu, Kosovski Mitrovici in Gnjilanu poškodovali nekaj policijskih vozil, razbijali trgovinske izložbe in policiste obmetavali s kamenjem. V Prištini pa se je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP danes zbralo tudi okoli 2000 Srbov, ki so se mirno sprehodili mimo sedeža Demokratske lige Kosova, kjer so takrat potekali pogovori med posebnim ameriškim odposlancem Robertom Gelbardom in albanskimi predstavniki. S predstavniki albanskih političnih strank na Kosovu se bo danes, kot poroča ruska tiskovna agencija Itar-Tass, predvidoma srečal tudi namestnik ruskega zunanjega ministra Nikolaj Afanasijevski.

Kosovske Albanke začele pohod v Drenico

16. 03. 1998 10.39

Približno tisoč kosovskih Albank je danes v Prištini začelo 50-kilometrski pohod v Drenico, da bi izrazile solidarnost s prebivalci tega območja, kjer je bilo nedavno v spopadih med srbsko policijo in albanskimi separatisti ubitih najmanj 80 ljudi.

EU za ozemeljsko celovitost ZRJ

13. 03. 1998 11.44

Zunanji ministri Evropske unije bodo na neformalnem zasedanju, ki danes in jutri poteka v Edinburghu, predvidoma podrobneje dorekli napoved, da nameravajo odigrati polno vlogo v mednarodnih prizadevanjih za mirno rešitev kosovske krize.

Evropski parlament zahteva enote za posredovanje na Kosovu

12. 03. 1998 15.25

Evropski parlament je zaradi eksplozivnih razmer v srbski pokrajini Kosovo od Evropske unije, Združenih narodov in zveze NATO zahteval pripravo za napotitev preventivnih enot za posredovanje na tem območju. Evropski poslanci so te zahteva na zasedanju v Strasbourgu danes postavili skoraj enoglasno. Vlado v Beogradu pa so pozvali k dialogu s kosovskimi Albanci, katerim naj bi zagotovila kulturno in politično avtonomijo.

Pahor na srečanju voditeljev Stranke evropskih socialdemokratov

10. 03. 1998 16.40

Predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Borut Pahor se bo jutri v Londonu udeležil srečanja, ki ga na predvečer začetka Evropske konference o širitvi EU prireja britanski ministrski predsednik in vodja laburistov Tony Blair. Na srečanju bodo razpravljali o predlogu deklaracije, v skladu s katero naj bi nadaljnji integracijski procesi v Evropi pomenili predvsem večje možnosti zaposlovanja in ekonomske rasti, ekonomsko učinkovitost in socialno pravičnost, večjo skrb za varstvo okolja ter mir in varnost v vsej Evropi, je na novinarski konferenci povedal Borut Pahor. Sobotni odziv ljubljanskega nadškofa in slovenskega metropolita Franca Rodeta na naslovnico zgoščenke glasbene skupine Strelnikoff po oceni predsednika ZLSD zbuja zaskrbljenost, saj se rimokatoliška cerkev vse bolj vede kot poseben del slovenske družbe, ki se čuti poklicanega odrejati meje moralne sprejemljivosti za vse in vsakogar. ZLSD obsoja nasilje na Kosovu in poziva slovensko in mednarodno diplomacijo, naj pripomore k mirni rešitvi krize.

Kontaktna skupina za prepoved izvoza orožja v ZRJ

09. 03. 1998 18.27

Članice kontaktne skupine, z delno izjemo Rusije, so na današnjem srečanju v Londonu, posvečenem položaju na Kosovu, sprejele akcijski načrt, v katerem so med drugim zapisale, da bodo od Varnostnega sveta ZN zahtevale uvedbo mednarodnega embarga na prodajo orožja ZRJ. Tako želijo prisiliti Beograd, da bo končal nasilje na Kosovu in začel dialog z Albanci.

MF ZLSD očita vladi, da zapostavlja vprašanja človekovih pravic

09. 03. 1998 16.34

Mladi forum Združene liste socialnih demokratov (MF ZLSD) je na devetem kongresu, ki je konec tedna potekal v Izoli, izvolil novo vodstvo in sprejel spremembe statuta, predloge za spremembo slovenske ustave in resolucijo o aktualnem političnem dogajanju. V resoluciji o dogodkih na Kosovu MF ZLSD ugotavlja, da, medtem ko mednarodna diplomacija skuša najti rešitev za kosovsko vprašanje, Slovenija še nima stališča o tem. Politične stranke in vlada molčijo, namesto da bi ostro obsodile nasilje na Kosovu. Mladi forum izraža obžalovanje, da slovenska vlada zaradi gospodarskih interesov oportunistično zapostavlja vprašanja temeljnih človekovih pravic in pravico do samoodločbe narodov.

Nasilje na Kosovem mora prenehati

09. 03. 1998 16.08

Na ministrskem sestanku držav članic kontaktne skupine za stike, ki se je dopoldne začel v Londonu, sodelujejo zunanji ministri Združenih držav, Velike Britanije, Francije, Italije in Nemčije - Albrigtova, Cook, Vedrine, Dini in Kinkel, Rusija pa je z Nikolajem Afanasievskim zastopana na ravni pomočnika zunanjega ministra. Pred sestankom sta se Madeleine Albright in Robin Cook srečala še na delovnem zajtrku. Cook je kot cilj današnjega posvetovanja navedel, da se jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću da jasno vedeti, da mora nasilje prenehati, Beograd pa mora sprožiti političen proces, ki bo Kosovu zagotovil več avtonomije. Predstavniki šestih držav naj bi med drugim razpravljali o stališču šefa nemške diplomacije Klausa Kinkla, ki zaradi nevarnosti širitve konflikta s Kosova predlaga podaljšanje preventivne misije ZN v Makedoniji.

Moskva, Zagreb in Atene o kosovski krizi

06. 03. 1998 17.27

Moskva je danes opozorila Zahod pred morebitnim vmešavanjem v jugoslovanske notranje zadeve v zvezi s kosovskim vprašanjem, je sporočilo rusko zunanje ministrstvo. Na dogodke na Kosovu se je danes odzval tudi uradni Zagreb, ki "podpira ozemeljsko celovitost vseh evropskih držav v duhu Pakta o stabilnosti v Evropi ter temeljnih načel OVSE." Tudi grški zunanji minister Teodoros Pangalos je v Beogradu danes izjavil, da se Grčija zavzema za ohranjanje nacionalnih držav na Balkanu in nasprotuje spremembam meja.

V Tirani na desettisoče ljudi demonstrira v podporo kosovskim rojakom

06. 03. 1998 16.15

Več kot 30.000 ljudi se je danes v Tirani udeležilo demonstracij, kjer so izrazili solidarnost s kosovskimi Albanci. Demonstranti so protestirali proti nasilju srbskega režima. Po podatkih albanskih virov na Kosovu naj bi bilo v zadnjem tednu v spopadih s srbsko policijo ubitih najmanj 75 civilistov.

UNHCR: Kosovo spominja na BiH leta 1992

06. 03. 1998 16.07

Zdajšnje razmere na Kosovu spominjajo na scenarij BiH leta 1992, je danes ocenil tiskovni predstavnik Visokega komisariata Združenih narodov za begunce Kris Janowski.

Razmere na Kosovu - grožnja regionalni varnosti

06. 03. 1998 13.34

Razmere na Kosovu ogrožajo regionalno varnost in stabilnost v trenutku, ko posledice komajda končanih krvavih vojn opozarjajo, da nasilje ne rešuje nobenega problema, temveč samo ustvarja nove, v današnji izjavi za javnost poudarja slovensko zunanje ministrstvo.

NATO: Zaradi širjenja krize; Kosovo ni le notranji problem ZRJ

04. 03. 1998 16.55

Severnoatlantska zveza je danes ocenila, da zaradi nevarnosti širjenja nestabilnosti s Kosova na širše območje ter zaradi kršenja človekovih pravic, kosovska kriza ne more biti obravnavana zgolj kot notranja zadeva ZR Jugoslavije, se je izvedelo iz virov na zavezništvu.

Nasilje na Kosovu bo moralo prenehati

04. 03. 1998 09.26

Ameriški odposlanec za nekdanjo Jugoslavijo Robert Gelbard je sinoči opozoril predsednika ZR Jugoslavije Slobodana Miloševića, da tvega svoj stolček, če nasilje na Kosovu ne bo takoj prenehalo. Opozoril ga je še, da Združene države ne bodo dopustile nasilja in bodo nanj odgovorile z najstrožjo kaznijo, kar pa bi pomenilo konec Miloševićeve vladavine. Gelbard je ZR Jugoslaviji zagrozil tudi s ponovno uvedbo sankcij, če ne zaustavi nasilja v pokrajini. Stroge triletne sankcije so proti ZR Jugoslaviji uvedli po koncu vojne leta 1995. Mednarodna organizacija za zaščito človekovih pravic Amnesty International je obsodila nasilje na Kosovu in mednarodno skupnost pozvala, naj ukrepa. Finska zunanja ministrica Tarja Halonen je po pogovoru z jugoslovanskim kolegom Živadinom Jovanovićem sinoči prav tako zahtevala takojšnji in brezpogojni dialog med oblastmi v Beogradu in albanskimi predstavniki na Kosovu.

Ibrahim Rugova o zaostrovanju nasilju na Kosovem

13. 02. 1998 14.59

Vodja kosovskih Albancev Ibrahim Rugova je danes opozoril na rastoče nasilje srbskih oblasti zoper gibanje albanskih prebivalcev te pokrajine. Predsednik največje albanske opozicijske stranke, Demokratske stranke Kosova, je na novinarski konferenci v Prištini obsodil "nenadzorovano nasilje srbskih oblasti, ki skušajo zasejati strah med albansko prebivalstvo pred bližajočimi se volitvami". Nasilje se po njegovih besedah odraža v povečani prisotnosti policije v albanskih krajih, aretacijah in vpoklicu mladih Albancev v jugoslovansko vojsko.

Blair: Diplomacija in vojaške grožnje

05. 02. 1998 17.10

Britanski premier Tony Blair je pozval k nadaljevanju prizadevanj, da bi iraško krizo rešili po diplomatski poti, ne da bi pri tem popustili z vojaškimi grožnjami. Vse izkušnje z iraškim predsednikom Sadamom Huseinom so pokazale, da "diplomacija ne deluje, če ni podprta z grožnjo o nasilju. Torej izkoriščamo to nasilje," je danes v pogovoru za televizijsko postajo CNN povedal Blair.

Fanatični Romeo: Odškodnina za nasilje v imenu ljubezni

17. 01. 1998 10.30

Deželno sodišče je nekega 39-letnega moškega, ki ga je mučila brezupna zaljubljenost, obsodila na 18 mesecev pogojnega zapora. Zaljubljenec mora svoji "izbranki" poleg tega plačati 5.000 mark odškodnine. Fanatični obrtnik je sedem let grozil nesrečnemu dekletu, jo zasledoval in jo nadlegoval. Svojo veliko ljubezen je prvič ugledal v nekem lokalu leta 1990. Od takrat je hodil v iste lokale kot ona, se s svojim športnim avtomobilom vozil sem ter tja mimo njene hiše, jo klical po telefonu, ji pisal pisma in kartice ter ji v nabiralnik metal lističe. Zapečatil ji je vse ključavnice, popackal avto in preluknjal zračnice na njenem avtomobilu. Izvedenci so 39-letnika označili za "zaostalega".

Evropska komisija obsoja kruto nasilje v Alžiriji

07. 01. 1998 17.28

Evropska komisija je danes ostro obsodila "kruto nasilje", ki se v zadnjih tednih dogaja v Alžiriji, in izrazila solidarnost s tamkajšnjimi prebivalci. Opozorila je, da Evropska unija ob tem ne sme "biti nema".

ZR Jugoslavija grozi z bojkotom konference v Bonnu

09. 12. 1997 15.25

Na mednarodni konferenci o izvajanju Daytonskih sporazumov v Bonnu je ZR Jugoslavija danes zagrozila z bojkotom. Razprava o razmerah na Kosovu kot tema te konference naj bi bila po mnenju enega od predstavnikov jugoslovanskega zunanjega ministrstva - "povsem nemogoča". To naj bi bilo mešanje v notranje jugoslovanske zadeve.