nasilnih

'Stiske žrtev kaznivih dejanj se med sodnim procesom še poglobijo'
07. 05. 2024 19.00
Vsako leto Policija obravnava vsaj ducat najhujših zločinov, lani je bilo sedem umorov, šest ubojev ter še 13 poskusov uboja in trije poskusi umora. Nasilnih in drugih kaznivih dejanj, ki močno prizadenejo, prestrašijo in travmatizirajo žrtve, pa je lahko bistveno več. A za njih ne v času kazenskega postopka ne kasneje ni poskrbljeno, kot si sami želijo in potrebujejo. Za mladoletne žrtve so sicer bili narejeni koraki v pravo smer, odrasle žrtve in njihovi svojci pa so bolj kot ne prepuščeni sami sebi. To potrjuje tudi mama, ki je pred sedmimi leti izgubila svojega edinca.

Turiste, ki so izginili med deskarskimi počitnicami, so ustrelili
06. 05. 2024 07.16
Mehiške oblasti so razvozlale primer smrti treh turistov, ki so izginili med deskarskimi počitnicami na severozahodu Mehike. Obdukcija je pokazala, da so Američan in dva Avstralca umrli zaradi strelnih ran. Napadalci naj bi skušali ukrasti njihovo vozilo, ker so se jim turisti uprli, pa so jih ustrelili v glavo.

Turisti izginili na deskarskih počitnicah v Mehiki, zdaj našli tri trupla
04. 05. 2024 10.20
Mehiške oblasti so na območju zvezne države Kalifornijski polotok (Baja California), kjer so konec aprila izginili dva avstralska brata in Američan, našli tri trupla. Identitete trupel oblasti še niso potrdile.

Nadzor nad ljubljansko psihiatrično kliniko pokazal več sistemskih nepravilnosti
04. 05. 2024 07.27
Nadzorna komisija po koncu sistemskega nadzora ljubljanske psihiatrične klinike zaradi pričevanj o domnevnem nasilju zaposlenih nad pacienti nasilja v poročilu ni nedvoumno potrdila, je pa ugotovila več sistemskih nepravilnosti. Vodstvo klinike pa v odzivu opozarja na več pomanjkljivosti poročila.

Kdaj je čas za ločitev? Kako to sporočiti otroku?
01. 05. 2024 07.00
V letu 2022 se je poročilo okoli 7000 parov, okoli 2000 pa se jih je ločilo. Čeprav ločitev ni tako malo, je vprašanje, ali se o njih dovolj govori. Kako veš, da odnosu ni več pomoči in da je čas za ločitev? Kako o ločitvi spregovoriti z otrokom in kako mu zadevo čim bolj olajšati? Kako ohraniti dobre odnose? Kako lahko osebi, ki se ločujeta, poskrbita za svoje mentalno zdravje? Kako otroku predstaviti novega partnerja? Na vse to in še več sta v Popkastu odgovarjala družinska mediatorka Monika Erjavec Bizjak in doktor zakonske in družinske terapije Andrej Omulec.

Bo Slovenija podaljšala nadzor na mejah? Odločitev bo znana kmalu
30. 04. 2024 12.28
Odločitev o tem, ali bo Slovenija podaljšala nadzor na mejah s Hrvaško in Madžarsko, bo znana v prihodnjih dneh, je v Gentu ob robu ministrske konference o izvajanju pakta, dejal notranji minister Boštjan Poklukar. Pri tem je opozoril, da so se razmere na Bližnjem vzhodu od oktobra, ko je Slovenija nadzor uvedla, še poslabšale. Dodal je, da bo implementacija migracijskega pakta EU za Slovenijo težka naloga, na ministrstvu pa da so že oblikovali skupino, ki bo pripravila vse potrebno za izvajanje nove migracijske zakonodaje EU.

Val protestov na kampusih, na strehah specialci in policisti s solzivcem
29. 04. 2024 09.38
Bela hiša je v nedeljo vztrajala, da morajo propalestinski protesti, ki so v zadnjih tednih zajeli ameriške univerze, ostati mirni. Protesti so znova potekali tudi ta konec tedna, ko je policija na štirih univerzah skupno pridržala 275 ljudi. Za varnost na kampusih, kjer so protestniki podrli varnostno ograjo, skrbijo policisti v okrepljeni opremi s solzivcem in električnimi paralizatorji.

Pretresi na Bližnjem vzhodu, zgodovinske poplave, požari in aprilski sneg
20. 04. 2024 18.04
Pretekli teden so zaznamovali pretresi na Bližnjem vzhodu in ekstremni vremenski preobrati. Iran je prvič v zgodovini napadel Izrael, ki se je s pomočjo zaveznikov uspešno branil. Avstralci so se po dveh nasilnih dogodkih zavili v žalost, Danci pa so nemočno opazovali požar v znameniti nekdanji borzi. Združene arabske emirate je zajelo najmočnejše deževje v zgodovini, v Sloveniji pa smo se po nekaj rekordno vročih aprilskih dnevih za kratek čas vrnili v zimo.

EU uvedla sankcije proti judovskim naseljencem na Zahodnem bregu
19. 04. 2024 15.25
Evropska unija je prvič uvedla sankcije proti radikalnim izraelskim naseljencem in organizacijam na Zahodnem bregu. Kot so sporočili iz Sveta EU, so štirje posamezniki in dva subjekta, za katere med drugim velja prepoved vstopa in zamrznitev premoženja v EU, odgovorni za hude kršitve človekovih pravic Palestincev.

Izjemen porast vrstniškega nasilja na spletu, a starši ga pogosto spregledajo
14. 04. 2024 17.50
Digitalni prostor nikakor ni več nekaj abstraktnega. Je prostor, v katerem živimo, se informiramo, komuniciramo. Pa tudi prostor, v katerem lahko postanemo žrtve ali nasilneži. In če raziskave kažejo upad fizičnega nasilja, pa se po drugi strani povečuje prav spletno nasilje, na kar so opozorili tudi gostje okrogle mize o preprečevanju medvrstniškega nasilja in sovražnega govora na spletu. Pa tovrstno nasilje sploh znamo prepoznati? Podatki niso vzpodbudni. Če namreč o nasilju poroča 30 odstotkov mladih, pa ga starši zaznajo v le treh odstotkih. Kaj torej storiti, kako ga preprečiti? Odrasli morajo predvsem vzgajati z zgledom, so opozorili strokovnjaki. "Vse se začne pri nas. Pozabljamo, da smo mi tisti, ki otroke učimo," poudarja profesor na Fakulteti za varnostne vede Aleš Bučar Ručman.

Poljski premier: Evropa je že v predvojnem obdobju in ni pripravljena
30. 03. 2024 09.03
"Vojna ni več pojem preteklosti. Je resnična in začela se je pred več kot dvema letoma," je dejal poljski premier Donald Tusk. Ob tem je opozoril, da je Evropa trenutno v predvojnem obdobju in da celina tudi za svojo lastno dobrobit nikakor ne sme dovoliti, da Rusija premaga Ukrajino.

Policija obravnava sum groženj med mladoletniki
21. 03. 2024 14.21
Prejšnji konec tedna je bila Policija obveščena o sumu groženj na območju ene izmed izobraževalnih ustanov v Slovenski Bistrici, na obvestilo pa so se nemudoma odzvali. Obveščena je bila tudi šola, kjer pa so pojasnili, da se je dogodek zgodil zunaj časa pouka in prostorov šole, so pa seveda na šoli sprejeli vse potrebne ukrepe za zagotovitev varnosti.

Navijači Trabzonspora vdrli na igrišče in napadli igralce Fenerbahčeja
18. 03. 2024 07.21
Po nedeljski tekmi v turški ligi je izbruhnilo nasilje med navijači Trabzonspora in igralci Fenerbahčeja. Množica domačih navijačev je vdrla na igrišče stadiona Trabzonspora po zadnjem žvižgu obračuna, ki ga je Fenerbahče dobil s 3:2, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.

'Nacionalistični voditelji bodo zaostrili napetosti v svojo politično korist'
12. 03. 2024 11.23
Zahodni Balkan se bo letos soočal s povečanim tveganjem medetničnega nasilja, je v svojem letnem poročilu opozoril urad direktorja ameriške obveščevalne službe (ODNI). Napetosti bodo po ocenah urada zaostrili nacionalistični voditelji, pri čemer so posebej izpostavili predsednika entitete BiH Republike Srbske Milorada Dodika.

Mesec o prenovi družinskega zakonika in sistemu za preverjanje plačnih razlik
08. 03. 2024 15.40
Minister za delo Luka Mesec se je srečal s predstavniki Društva SOS telefon, ki so mu predstavili težave na področju preprečevanja nasilja nad ženskami. Po srečanju je dejal, da se pri prenovi družinskega zakonika osredotočajo na vprašanje nasilnih zvez, uvajajo pa tudi sistem, ki bo omogočal preverjanje plačnih razlik med moškimi in ženskami.

Huliganom desetletna prepoved udeležbe in približevanja športnemu objektu?
29. 02. 2024 20.41
Notranje ministrstvo predlaga razširitev pogojev za izrek prepovedi udeležbe na športnih prireditvah tudi v primeru uporabe pirotehničnega izdelka na športni prireditvi in v primeru, ko je storilec z izvrševanjem dejanja ob prihodu policistov že prenehal ali pa s kraja pobegnil. Ukrep prepovedi udeležbe bi se podaljšal na deset let in bi zajemal tudi prepoved približevanja športnemu objektu v času izvajanja športne prireditve. Na mizi je tudi zvišanje globe v primerih, če kršitelj ne upošteva prepovedi udeležbe na športni prireditvi ali če ne upošteva odredbe preiskovalnega sodnika.

Seznam najodmevnejših afer v slovenskem zdravstvu
18. 02. 2024 17.58
Slovensko zdravstvo je v preteklih letih pretreslo več napak in afer, v katerih je prišlo tudi do hujših posledic za bolnike in celo smrtnih primerov. Se spomnite nevrokirurga Vinka Dolenca, obsojene brežiške zdravnice Nade Cesarec, težav na otroški srčni kirurgiji, smrti dvojčkov v trboveljski bolnišnici, Ivana Radana ali pa afere smejalni plin? To je nekaj najodmevnejših primerov v zadnjih desetletjih.

Sum neprimernega ravnanja zaposlenega na psihiatrični kliniki
16. 02. 2024 13.41
V Univerzitetni psihiatrični kliniki Ljubljana je pred kratkim prišlo do domnevnega neprimernega ravnanja zaposlenega v zdravstveni negi. O tem klinika zbira informacije za nadaljnje ukrepe, zato podrobnosti o incidentu za zdaj še ne morejo podati, so pa poudarili, da ima psihiatrična klinika ničelno toleranco do nasilja.

Zločin in (pravična) kazen
03. 02. 2024 09.52
"Oblast je najmočnejša droga," pravi dr. Dragan Petrovec, penolog in kriminolog, ki je v 80. letih prejšnjega stoletja s sodelavci dokazal, da zapori ne potrebujejo visokih zidov in zaklenjenih vrat. Sprostili so režim, na prostost izpuščali tudi storilke najhujših kaznivih dejanj in dosegali izjemne rezultate. Kako jim je uspelo? Zakaj se tak model ni obdržal in kako bi to delovalo danes? Naša kaznovalna politika se mu ne zdi premila, sam celo nasprotuje 30-letni zaporni kazni in dosmrtnemu zaporu. Pojasnil nam je tudi, zakaj je poimenovanje "pravosodni policist" povsem zgrešeno in zakaj ljudje v vojski in policiji niso primerni za delo v zaporih.

Pijan moški pretepal žensko, zmerjal policiste in vanje metal predmete
26. 01. 2024 09.08
Novomeški policisti so v četrtek zvečer posredovali ob nasilju v družini. Pijan moški je pretepal žensko, kasneje pa se je spravil še na policiste. 30-letnik jih je zmerjal, napadel, nato pa vanje pričel metati predmete. Nasilneža so obvladali z uporabo telesne sile in plinskega razpršilca. Zoper osumljenca, ki so ga v preteklosti že obravnavali, bodo na tožilstvo podali kazensko ovadbo.

Kaj je razlog za kaos in nasilje v Ekvadorju?
13. 01. 2024 19.45
V Ekvadorju zadnje dni kar vre od naraščajočega nasilja, varnostne razmere so vedno slabše, oboroženi strelci vdirajo tako na televizijske postaje kot na univerze, državo pretresajo eksplozije, policijske ugrabitve in nemiri v zaporih. Neposredni povod je bil pobeg enega najmočnejših ekvadorskih narkokraljev iz zapora, vendar je nestabilnost državi grozila že več let.

Mini teater tarča groženj, izraelski film predvajali na drugi lokaciji
10. 01. 2024 16.00
Ljubljansko gledališče Mini teater, kjer bi moralo izraelsko veleposlaništvo predvajati film o napadu palestinskega islamističnega gibanja Hamas na Izrael 7. oktobra lani, je bilo tarča groženj, tudi nasilnih, in pozivov k bojkotu, je sporočil direktor gledališča Robert Waltl. Film – gre za posnetke 139 umorov – so predvajali na drugi lokaciji, kljub temu pa se je pred Mini teatrom zbrala skupina protestnikov. Vabilo na projekcijo so dobili tudi nekateri poslanci, kar so v Levici razumeli kot poskus vmešavanja tuje države v slovensko politiko.

Gangsterji ekvadorskemu predsedniku sporočajo: Hotel si vojno in vojno boš dobil
10. 01. 2024 10.54
Potem ko je ekvadorski predsednik Daniel Noboa razglasil izredno stanje, je država v vse večjem kaosu, ubitih je bilo najmanj 10 ljudi. Oboroženi moški s kapucami so v torek vdrli v studio televizije, prekinili prenos v živo in grozili zaposlenim. Policija je prišla pol ure kasneje, jim zaplenila orožje in aretirala 13 ljudi. Dva zaposlena sta bila poškodovana. Izredne razmere določajo nočno policijsko uro, zaradi varnosti so odredili tudi evakuacijo vladnega kompleksa v Quitu.

'Slovenija bo uspešna s profesionalno, aktivno in motivirano diplomacijo'
17. 12. 2023 18.07
Na Brdu pri Kranju se je zaključil prvi dan letošnjega posveta slovenske diplomacije. Gre za sklepni dogodek pred ključnim slovenskim zunanjepolitičnim izzivom desetletja. To je drugo nestalno članstvo naše države v Varnostnem svetu Združenih narodov, ki se začenja čez dobra dva tedna. Slovenske ambasadorje in diplomate na začasnem delu v tujini pa so pred dveletno misijo v OZN nagovorile predsednica republike Nataša Pirc Musar, zunanja ministrica Tanja Fajon in predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič.

Nadzor na mejah s Hrvaško in Madžarsko podaljšan za pol leta
14. 12. 2023 15.18
Vlada je z odlokom podaljšala nadzor na mejah s Hrvaško in Madžarsko za šest mesecev in bo tako trajal do 22. junija 2024. Kot razlog za podaljšanje nadzora je vlada navedla poslabšanje varnosti na Bližnjem vzhodu in ogroženost zaradi terorizma.

Skrito za štirimi stenami, nevidno javnosti: 'Edine priče so včasih le otroci'
11. 12. 2023 15.31
Nasilje v družini je ena najbolj perečih družinskih in partnerskih tem, ki pogosto ostaja skrita zunanjemu svetu. Nasilneži prihajajo iz vseh družbenih okolij, nasilje pa največkrat prijavijo žrtve same, ko spoznajo, da ne zmorejo več živeti v odnosu, v katerem je nasilje zažrto v vse pore njihovega življenja, je bilo slišati na mednarodnem strokovnem posvetu o obravnavi nasilja v družini v organizaciji uprave kriminalistične policije. "Z vstopom Policije v družino se pot k rešitvi šele začne," je izpostavil.

Njihova imena so izmišljena, njihove zgodbe niso
09. 12. 2023 15.00
"Če me umori, me, prosim, ne pokopljite na pokopališču, ampak nekje čisto na samem, da bom lahko v miru počivala." "Grozil mi je, da me bo posilil, polil z bencinom, razkosal in vrgel v kislino." "Rekel je, da me bo našel, nastavil pištolo na čelo in me ustrelil." "Nikoli se ni drl name, le od dve do tri ure mi je razlagal, kaj vse sem naredila narobe." "Opravičevali so ga, da je pač iz take kulture." Senka, Marina, Sandra, Alma, Manca, Ajda, Regina ... 23 različnih žensk, ki jih druži podobna izkušnja – intimnopartnersko nasilje. Preživele so ga in iz njega prišle močnejše.

Knjiga o resničnih junakinjah: ženske, ki so preživele
25. 11. 2023 21.23
Slovenska policija letno obravnava več kot tisoč primerov kaznivih dejanj z elementi nasilja v družini, v več kot 90 odstotkih so storilci moški, žrtve pa pretežno ženske in otroci. Društvo SOS telefon je lani prejelo 2200 klicev, kar je povprečno šest klicev na dan. Ob mednarodnem dnevu boja proti nasilju nad ženskami so s knjigo, ki združuje 23 zgodb žensk, opozorili na intimnopartnersko nasilje. Prek zapisov se bralci lahko soočijo s tem, kaj pomeni biti žrtev nasilja, kako različno se s to izkušnjo lahko spopadamo in kako težko se je iz kroga nasilja izviti.

'Nasilje se pogosto ne konča z razpadom zveze, včasih le spremeni obliko'
25. 11. 2023 18.29
"Ime mi je bilo Mateja, stara sem bila 33 let, mama osemmesečnega Maksa, ko se je moj Marko odločil, da me ubije." Tako pravi zgodba žrtve nasilja, ki jo je lani ob prvi Nacionalni konferenci o preprečevanju in odzivanju na nasilje nad ženskami v Sloveniji predstavilo društvo SOS telefon za ženske in otroke. In če so lani poudarjali ničelno toleranco do nasilja ter to, da mora krivdo nositi storilec, so letos poudarek namenili starševstvu in stikom v primerih nasilja v družini. Ti se namreč pogosto nadaljujejo tudi po razpadu zveze, govorniki pa so v petek pozvali k zagotavljanju varnosti žrtve tudi po tem.

'Nobena ženska ali deklica se zaradi svojega spola ne sme bati za življenje'
25. 11. 2023 07.00
Lani je bilo po svetu umorjenih 89.000 žensk in deklet. Največ v zadnjih 20 letih. Več kot polovico teh umorov so storili družinski člani ali intimni partnerji žensk. To pomeni, da je bilo lani vsak dan na svojem domu ubitih več kot 133 žensk ali deklet. A femicide smo beležili tudi v Sloveniji. Lani se jih je pri nas zgodilo kar sedem. Sociologinja Jasna Podreka ob tem opozarja, da je bilo nasilja nad ženskami tudi v preteklosti veliko, zdaj pa je tudi zaradi ozaveščanja o njem toliko več prijav. Kljub temu pa poudarja, da so prijave zgolj vrh ledene gore: "Številne žrtve nasilja ne prepoznajo ali pa si ga ne upajo prijaviti."