nasledstvo SFRJ

Jelinčič o nasledstvu Jadranskega morja

20. 08. 2003 00.00

Predsednik Slovenske nacionalne stranke (SNS) Zmago Jelinčič je predstavil izhodišča in osnovne podatke v zvezi s prvo mednarodno konferenco o sukcesiji Jadranskega morja ter mejah znotraj bivše SFRJ, ki jo bo njegova stranka pripravila 20. septembra v Beogradu.

Naslednice SFRJ brez dogovora

28. 05. 2003 00.00

Finančni odbor naslednic nekdanje SFRJ se je danes sestal že desetič. Pogajalci tudi tokrat niso dosegli dogovora o sredstvih nekdanje Jugoslavije pri mešanih bankah v tujini, glede česar pa ostaja vodja slovenske delegacije France Arhar optimist, saj meni, da bo to vprašanje rešeno na naslednjem srečanju, predvidoma konec junija v Beogradu.

Vlada sprejela predlog rebalansa

08. 05. 2003 00.00

Vlada je sprejela predlog rebalansa letošnjega državnega proračuna ter ga poslala v sprejem v državni zbor. Izpad prihodkov bo znašal dobrih 28 milijard, primanjkljaj pa 70,6 milijarde tolarjev.

Znova o delitvi premoženja SFRJ

23. 01. 2003 00.00

V Sarajevu se je sešel odbor držav naslednic SFRJ za delitev diplomatsko-konzularnega premoženja nekdanje skupne države. Gre za več kot 100 poslopij, Sloveniji pa v skladu z okvirnim nasledstvenim sporazumom pripada 14 odstotkov premoženja.

Brez obveznosti do hrvaških varčevalcev

09. 01. 2003 00.00

Kot je povedal visoki predstavnik Slovenije za vprašanja nasledstva Rudolf Gabrovec, je bil odkrit hrvaški dokument, ki dokazuje, da Slovenija nikoli ni imela obveznosti do hrvaških varčevalcev pri nekdanji zagrebški podružnici Ljubljanske banke.

Jelinčič proti sporazumu o nasledstvu

05. 08. 2002 00.00

Prvak SNS Zmago Jelinčič ostro nasprotuje nedavno ratificiranemu okvirnemu nasledstvenemu sporazumu, saj naj bi ta Sloveniji zagotovil le za okoli 10 milijonov dolarjev finančnih sredstev nekdanje SFRJ, odplačati pa bi morala kar 1,5 milijarde dolarjev dolgov.

Ratificiran sporazum o nasledstvu

12. 07. 2002 00.00

Državni zbor je po žolčni razpravi o ratifikaciji sporazuma o vprašanjih nasledstva na zaprti seji obravnavo končal in sporazum ratificiral. Jelinčič je ratifikacijo označil za zločin, slovenske pogajalce pa za "totalne nesposobneže."

ZRJ ratificirala nasledstveni sporazum

01. 07. 2002 00.00

Skupščina ZRJ je sprejela zakon o ratifikaciji sporazuma o nasledstvu nekdanje SFRJ. S tem je ZRJ po Makedoniji in BiH postala tretja država, ki je ratificirala nasledstveni sporazum, podpisan na Dunaju junija 2001.

Naslednice o skupnem premoženju

24. 04. 2002 00.00

Finančni odbor držav naslednic nekdanje SFRJ se je sestal v Ljubljani, kjer je bila glavna tema pogajanj vprašanje, kam je izginil denar z računov mešanih bank v tujini.

V Ljubljani o nasledstvu SFRJ

10. 04. 2002 00.00

V Ljubljani se je sestal stalni odbor za delitev konzularno-diplomatskih predstavništev nekdanje SFRJ. Predstavniki držav naslednic so končali popis objektov, ki si jih bo peterica razdelila.

V Beogradu o klirinškem dolgu

04. 04. 2002 00.00

V Beogradu se bo sestala posebna strokovna skupina, ki so jo države naslednice nekdanje SFRJ oblikovale zato, da preuči celotno dokumentacijo o klirinškem saldu in izdela izhodišča za pogovore z Rusijo o vrnitvi dolga nekdanje Sovjetske zveze.

Plačan zadnji obrok optantom

20. 03. 2002 00.00

Zunanji minister Dimitrij Rupel je povedal, da je Slovenija izpolnila vse svoje obveznosti glede vprašanja optantov iz Rimskega sporazuma in poravnala svoj dolg do Italije.

V Baslu o starih hranilnih vlogah

18. 12. 2001 00.00

Slovenska delegacija pod vodstvom Rudolfa Gabrovca in Franceta Arharja se v Baslu udeležuje pogajanj o prevzemu jamstva nekdanje SFRJ v zvezi s starimi hranilnimi vlogami.

Sestanek o nasledstvu SFRJ

03. 12. 2001 00.00

Predstavniki držav naslednic nekdanje SFRJ so v Zagrebu začeli sestanek o izvajanju sporazuma o vprašanjih nasledstva nekdanje SFRJ, podpisanega junija na Dunaju.

Sloveniji 16 odstotkov premoženja

14. 11. 2001 00.00

V Sarajevu se je končalo srečanje pogajalcev držav naslednic nekdanje Jugoslavije. Glavne tema pogovorov je bila delitev obveznosti in finančnega premoženja, predvsem sredstev nekdanje države v tujini.

Hrvaška o nasledstvu

12. 05. 2001 00.00

Pred ponedeljkovim začetkom novega kroga pogajanj med petimi naslednicami SFRJ o razdelitvi nekdanjega skupnega premoženja, je vodja hrvaške delegacije in predstavnik hrvaškega vladnega urada za nasledstvo Božo Marendić izrazil upanje, da se bodo strani čimprej uskladile glede sporazuma in pojasnil, da je za hrvaško stran predlog sporazuma povsem sprejemljiv. Na 11-dnevnih pogajanjih bodo pogajalci skušali doseči soglasje in sprejeti besedilo okvirnega sporazuma o sukcesiji, ki bi predstavljal tudi politično-pravni okvir za doseganje rešitve na posameznih področjih delitve premoženja.

Mitrović o nasledstvu ZRJ

30. 04. 2001 00.00

Vodja jugoslovanske delegacije na pogajanjih o nasledstvu nekdanje SFRJ Dobrosav Mitrović je za beograjski časnik Novi ekspres danes povedal, da ZRJ sedaj deluje usklajeno z mednarodno skupnostjo in da nasledstvo ni več povod za pritisk na Beograd.

Mitrović o nasledstvu ZRJ

30. 04. 2001 00.00

Vodja jugoslovanske delegacije na pogajanjih o nasledstvu nekdanje SFRJ Dobrosav Mitrović je za beograjski časnik Novi ekspres danes povedal, da ZRJ sedaj deluje usklajeno z mednarodno skupnostjo in da nasledstvo ni več povod za pritisk na Beograd.

Rupel v Beogradu

23. 03. 2001 00.00

Zunanja ministra Slovenije in ZR Jugoslavije sta v Beogradu podpisala sporazum o trgovinskem in gospodarskem ter kulturnem in znanstvenem sodelovanju. Minister Rupel je v prvem obisku v Beogradu po desetih letih povedal, da bodo kmalu sprejeli tudi sporazum o svobodni trgovini med državama. Slovenija in ZR Jugoslavija sta bili včasih skupni državi, sedaj sta prijateljski državi, njuni odnosi pa postajajo vse boljši, je dejal slovenski zunanji minister po pogovoru z vodjo jugoslovanske diplomacije Goranom Svilanovićem. Ministra sta se pogovarjala tudi o razmerah na Kosovu in v Makedoniji ter nasledstvo nekdanje SFRJ.

Dinkić grozi Sloveniji

08. 03. 2001 00.00

Guverner jugoslovanske centralne banke Mlađan Dinkić je izjavil, da bo Zvezna republika Jugoslavija proti Sloveniji vložila tožbo zaradi nezakonito sklenjenega sporazuma z londonskim klubom. Slovenija mora po besedah Dinkića sprejeti beograjski predlog o poravnavi v okviru nasledstva po nekdanji Jugoslaviji.

Žižić za sodelovanje Črne gore

17. 12. 2000 00.00

Predsednik jugoslovanske vlade Zoran Žižić je naročil guvernerju Narodne banke Jugoslavije Mlađanu Dinkiću, naj na prihodnje sestanke guvernerjev centralnih bank nekdanjih jugoslovanskih republik povabi tudi predstavnika centralne banke Črne gore. Premier Žižić je povedal, da je zvezna vlada prejšnji teden oblikovala komisijo za nasledstvo nekdanje SFRJ, v sestavi katere morajo biti tudi predstavniki Črne gore. Tak sklep je po Žižićevih besedah v skladu s sodelovanjem in delovnimi stiki, ki jih ima njegov kabinet s črnogorsko vlado.

V Bruslju o nasledstvu SFRJ

15. 12. 2000 00.00

Po 20 mesecih blokade se bodo v ponedeljek, 18. decembra, v Bruslju vnovič sestale pogajalske ekipe vseh držav naslednic nekdanje SFRJ. Na dvodnevno srečanje jih je povabil mednarodni posrednik na pogajanjih o nasledstvu, britanski pravni izvedenec sir Arthur Watts. Z njimi se želi dogovoriti, kako po odmrznitvi nadaljevati pogajanja. Slovensko delegacijo bo vodil novoimenovani vodja skupine za nasledstvo Miran Mejak, ki je skupino sicer vodil že prej.

Labus o delitvi premoženja

10. 12. 2000 00.00

Podpredsednik jugoslovanske vlade Miroljub Labus je za današnjo Politiko povedal, da bo vlada ZRJ v teh dneh oblikovala komisijo za nasledstvo, nato pa sprejela izhodišča o razdelitvi premoženja nekdanje SFRJ. Vlada ZRJ si želi nadaljevati pogovore o nasledstvu, zato bi rada z novo državno politiko tudi jasno pokazala, da bi rada čimprej nadomestila zaostanek iz minulega obdobja ter da ni več ona tista, ki pogovore zavira.

Tudi ZRJ za delitev premoženja

07. 12. 2000 00.00

Jugoslovanska vlada je na sinočnjem zasedanju v Beogradu sklenila, da bo sprožila nadaljevanje pogajanj o sukcesiji v sklopu skupine za nasledstvo in sicer na načelih upoštevanja legitimnih interesov države, pravične razdelitve premoženja in enakopravne obravnave vseh držav naslednic nekdanje SFRJ. Vlada je, kot je zapisano v sporočilu za javnost, podprla začetek pogajanj o razdelitvi nekdanjega skupnega premoženja v Banki za mednarodne poravnave v Baslu, kriteriji za razdelitev premoženja pa naj bi bili tisti, ki jih je sprejel Mednarodni denarni sklad, sprejela pa sta jih tako prejšnja vlada kot tudi parlament. Za uresničitev omenjenega sklepa je vlada pooblastila guvernerja jugoslovanske centralne banke Mladjana Dinkića.

Guvernerji bank o nasledstvu SFRJ

17. 11. 2000 00.00

Iz Banke Slovenije so sporočili, da se guverner Banke Slovenije France Arhar danes v Sarajevu udeležuje srečanja guvernerjev centralnih bank držav naslednic bivše SFRJ.

Peterletova srečanja v New Yorku

14. 09. 2000 00.00

Slovenski zunanji minister Lojze Peterle se je drugi dan obiska ZDA v New Yorku ob robu zasedanja 55. generalne skupščine OZN med drugim sestal z zunanjim ministrom Turčije, skupaj z zunanjimi ministri še treh naslednic nekdanje SFRJ pa še s francoskim kolegom Hubertom Vedrinom in z zunanjo ministrico Južne Afrike. Udeležil se je tudi zajtrka in kosila, ki ju je kanadski zunanji minister Lloyd Axworthy priredil v podporo Mednarodnemu kazenskemu sodišču in človekovi varnosti, ter ob koncu dneva še sprejema, ki ga je v njegovo čast pripravil Generalni konzulat Republike Slovenije v New Yorku, kjer se je srečal s Slovenci v New Yorku.

Kučan pisal Klestilu

05. 09. 2000 00.00

V zvezi z izjavami kanclerja Schüssla 2. septembra 2000 ob slovenski meji je predsednik Milan Kučan poslal pismo avstrijskemu kolegu Thomasu Klestilu, ki ga je veleposlanik RS na Dunaju danes izročil kabinetu predsednika Avstrije. Predsednik Kučan je v pismu izrazil presenečenje nad izjavami avstrijskega kanclerja, da nikoli ni prav dobro razumel, zakaj se Slovenija vidi kot pravna naslednica nekdanje Jugoslavije. Temu se pridružujejo tudi izjave drugih predstavnikov vlade in nekaterih strank, ki jih je razumeti kot poskuse spreminjanja zgodovine. Vse to močno rahlja dobre sosedske odnose, za katere sta si oba predsednika prizadevala in za katere je potrebna tudi urejenost zadev, ki so podedovane iz preteklosti.

Petrič na ministrski konferenci neuvrščenih

08. 04. 2000 10.25

Novi slovenski veleposlanik v ZN Ernest Petrič, ki bo uradno prevzel vodenje slovenske misije v New Yorku v začetku maja, je prek ZDA odpotoval v kolumbijsko Cartageno, kjer se danes začenja ministrsko srečanje Gibanja neuvrščenih držav.

ZRJ zavrnila vse Wattsove predloge

13. 11. 1998 12.45

Pogovori sira Arthurja Wattsa z vodjo jugoslovanske delegacije za nasledstvo SFRJ so minili brez konkretnih rezultatov, piše petkov Glas javnosti, ki se sklicuje na hrvaške vire.

Društvo Edinost zahtevalo zagotovitev varstva slovenski manjšini v Italiji

06. 07. 1998 10.39

Pred vladno palačo so predstavniki društva Edinost iz Trsta ponovno pozivali odgovorne organe v Sloveniji, da nastopijo kot predstavniki suverene države ter da od predstavnika države, ki že 50 let krši ustavne določbe o varstvu jezikovnih manjšin odločno zahtevajo, da zagotovi slovenski manjšini varstvo, kakršno ji pripada po ustavi, razsodbah ustavnega sodišča ter mednarodnih dogovorih in pogodbah, v katerih je RS prevzela nasledstvo po SFRJ.