nasprotno

Ljubljanska borza: v tednu dni majhne spremembe tečajev
14. 02. 1999 09.34
Tečaji delnic, s katerimi se trguje v borznih kotacijah Ljubljanske borze, minuli teden niso končali na bistveno drugačnih ravneh v primerjavi s tednom poprej. Tako je indeks delnic SBI v tednu dni pridobil le 3,39 točke in teden končal pri vrednosti 1904,45 točke. V nasprotno smer pa sta se pomaknila indeks obveznic in delnic investicijskih družb. Indeks BIO je upadel za 2,71 točke na 107,81 točke, indeks PIX pa za 3,66 točke na 1085,95 točke.

BMW ne namerava prodati Roverja
12. 02. 1999 08.45
BMW-jevo hčerinsko podjetje Rover je letošnje leto začelo optimistično. Predstavniki BMW-ja so napovedali, da bo Rover iz rdečih številk izplaval že leta 2000 in obenem javnost seznanili tudi z 9,5-odstotnim znižanjem prodajnih cen modelov 200 in 400. Lanska izguba Roverja je po prvih podatkih znašala 1,8 milijarde mark.

Slikarstvo Klavdija Tutte: ''zgodbe s svetle strani sveta''
21. 01. 1999 16.13
V galeriji Sava v poslovni stavi kranjske Save bodo jutri, 22. januarja, odprli razstavo akademskega slikarja Klavdija Tutte. Umetnika bo predstavil likovni kritik Iztok Premrov.

V Tokiu močna rast delnic
21. 01. 1999 09.23
Glavni indeks tokijske borze Nikkei je jutro začel z rahlimi padci, nadaljeval pa z visoko rastjo in do konca dopoldanskega dela poslovanja zrasel za 114,91 točke oz. 0,8 odstotka na 14.142,96 točke. Trend se je nadaljeval tudi popoldne, saj je Nikkei današnje trgovanje sklenil na 14.245,42 točke oziroma 217,37 točke ali 1,55 odstotka više kot včeraj.

Madonna si pogosto želi moškega ob sebi
20. 01. 1999 08.43
Ko jih bom imela petdeset, bi z veseljem imela več otrok, je v prvem daljšem televizijskem pogovoru za CNN v začetku tega tedna povedala pop ikona Madonna, ki je sama odraščala v družini s številnimi otroki. Čeprav upa, da bo letos za svoje delo dobila grammyja, pa njene želje niso usmerjene v svet zabave, nasprotno, kot je zaupala slavnemu voditelju na CNN Larryju Kingu, si želi predvsem, da bi se je ljudje spominjali kot dobre mame. V prihodnjih dveh letih naj bi tako kariero nekoliko postavila na stranski tir in se odpovedala večini turnej, da bi lahko več časa preživela s hčerko Lourdes. Pri vzgoji se Madonna sicer zavzema za zmerno strogost, saj meni, da je otrokom treba privzgojiti zdravo mero discipline. Žvečilni brez sladkorja je sicer dovoljen, sladkarije pa nikakor ne, televizija pa je sploh tabu, saj otroci od nje postanejo odvisni, razen tega pa kvarno vpliva na razvoj besednega zaklada. Življenje matere samohranilke sicer ni lahko, je na CNN povedala Madonna, ki ne živi z očetom svojega otroka, vaditeljem Carlosom Leonom. Zato si pogosto želi, da bi ob sebi imela moškega, ki bi ji stal ob strani, ko bi ga potrebovala. ''Moja največja želja je, da bi svoj čas razporedila tako, da bi po eni strani imela dovolj časa za svojo hčerko, po drugi pa bi lahko uspešno nadaljevala poklicno pot, imela prijatelje in tesnejše odnose,'' je potarnala slavna pop diva. Kljub družinskim načrtom pa ima za letos Madonna tudi visoke poklicne cilje. Aprila naj bi začela snemati nov film The Next Best Thing, v drugi polovici leta pa naj bi šla na turnejo z novim albumom Ray of Light.

Proces proti Clintonu še vedno brez pravil
08. 01. 1999 09.15
Ameriški senatorji, ki so od predstavniškega doma kongresa sprejeli neprijetno nalogo končati začeti proces impeachmenta proti predsedniku Billu Clintonu, se do četrtka zvečer še niso uspeli dogovoriti, kako bodo nalogo opravili. Večina demokratov in republikancev, ki bi jih lahko šteli med zmerne, si želi hiter konec senatnega procesa, republikanski skrajneži, čeprav trdijo nasprotno, pa bi najraje videli, da bi se zadeva vlekla, dokler se javno mnenje ne obrne proti predsedniku.

Na Finskem rast bruto domačega proizvoda 4,8-odstotna
24. 12. 1998 08.19
Bruto domači produkt (BDP) je na Finskem v tretjem trimesečju zrasel za 4,8 odstotka glede na enako obdobje lani. V tem obdobju je bila rast s 17 odstotki najmočnejša v metalurgiji, sledita gradbeništvo in trgovina na drobno z osmimi odstotki, četrto pa je prevozništvo s šestimi odstotki. Rast finskega gospodarstva temelji na močnem notranjem povpraševanju. Nasprotno je izvoz v enakem obdobju zrasel le za odstotek, čeprav so v prvem semestru zabeležili kar 13-odstotno rast. Finski finančni minister Sauli Niinistoe je nedavno navzgor popravil napovedi za rast BDP, in sicer za leto 1998 s 4,5 odstotka na 5,5 odstotka ter za leto 1999 s 3,3 odstotka na štiri odstotke. Lani je rast BDP po uradnih podatkih znašala šest odstotkov.

Največ prometa s Krkinimi delnicami
22. 12. 1998 16.00
V borznih kotacijah Ljubljanske borze se je danes ob prometu 1,08 milijarde tolarjev podražilo trinajst delnic, osem pa pocenilo. Indeks delnic SBI je ob tem porasel za 3,9 točke na vrednost 1685,7 točke, indeks obveznic BIO pa je padel za 0,59 točke na vrednost 106,62 točke. Na prostem trgu je bilo z delnicami opravljeno za 171 milijonov tolarjev prometa, na trgu delnic investicijskih družb pa celo za 1,359 milijarde tolarjev.

Vino preprečuje možgansko kap, pivo pa ne
15. 12. 1998 08.46
Le zmerno pitje vina, ne pa tudi piva in žganih pijač, znatno zmanjšuje nevarnost možganske kapi. Po ugotovitvah Thomassa Truelsna iz Inštituta za preventivno medicino iz Koebenhavna je pri osebah, ki spijejo enega do šest kozarcev vina tedensko, nevarnost možganske kapi za 34 odstotkov manjša kot pri tistih, ki ne uživajo vina. Nasprotno pa nevarnost možganske kapi ni nič manjša pri ljubiteljih piva in žganih pijač. Po ocenah Truelsna pivo, vino in žgane pijače različno vplivajo na zmanjševanje nevarnosti bolezni srca in ožilja, kar pomeni, da pri tem ni odločilen etanol, temveč nekatere druge snovi. Vino je najverjetneje dobrodejno zaradi hranilnih snovi, ki jih vsebuje in za katere so znanstveniki že dokazali, da zmanjšujejo razvoj arterioskleroze. Po trditvah nekaterih pa vino dobro dene zaradi okoliščin, v katerih se pije. Vino se namreč pogosteje pije v času kosila kot pivo ali žgane pijače. Seveda pa kardiologi opozarjajo, da vse te ugotovitve veljajo le ob zmernem pitju vina.

Adem Demaqi o usodi izginulih Srbov
08. 12. 1998 15.05
Politični predstavnik Osvobodilne vojske Kosova (OVK) Adem Demaqi je danes izjavil, da so številni srbski civilisti, ki naj bi bili pogrešani, najbrž mrtvi.

Ljubljanska borza: Brez večjih sprememb tečajev delnic
29. 11. 1998 11.04
Tečaji delnic, s katerimi se trguje v borznih kotacijah Ljubljanske borze, se v minulem tednu niso bistveno spremenili. Indeks delnic SBI je padel za 10,5 točke oziroma za 0,6 odstotka na vrednost 1647,27 točke. Malenkostno se je znižala tudi vrednost indeksa obveznic BIO, in sicer za 0,06 točke na vrednost 106,17 točke.

Opazovalci: Albanski referendum je potekal brez nepravilnosti
24. 11. 1998 07.58
Po nedeljskem referendumu o novi ustavi v Albaniji je vodja opozicije Sali Berisha socialistični vladi zagrozil z nasiljem, mednarodni opazovalci pa so zavrnili trditve opozicije, češ da so bili izidi referenduma ponarejeni, ter potrdili, da je referendum potekal pošteno.

Za nedavne ujme po svetu ''kriva'' La Nina, nasprotni pojav kot El Nino
05. 11. 1998 08.39
Obilne poplave, deževje, tajfuni in orkani, ki so se množično pojavili pretekli mesec po vsem svetu, so posledica klimatskega pojava, imenovanega La Nina, so sporočili iz Svetovne meteorološke organizacija s sedežem v Ženevi.

Tudi opice znajo šteti
27. 10. 1998 07.41
Opice znajo šteti do devet, trdijo znanstveniki newyorške univerze Columbia, kar je v nasprotju s teorijo francoskega filozofa in matematika Renea Descartesa, piše časnik Science.

Tri četrtine Avstrijcev proti vstopu države v NATO
19. 10. 1998 17.31
Javnomnenjska raziskava, ki jo je danes objavil avstrijski državni radio OeRF, je pokazala, da je 73 odstotkov Avstrijcev proti vstopu svoje države v zvezo NATO, 69 odstotkov pa proti temu, da bi se Avstrija odrekla nevtralnosti.

Ultimat ZRJ
13. 10. 1998 15.09
Ob tem, ko je svet zveze NATO vojaška telesa ponoči pooblastil za izvedbo posredovanja v kosovski krizi, dejansko izvedbo posredovanj pa so odložili za 96 ur, je predstavnik srbske oblasti na Kosovu Veljko Odalović obsodil ''ultimat zveze NATO, s katerim je predsedniku ZRJ Slobodanu Miloševiću dala štiri dni, da ugodi zahtevam mednarodne skupnosti in se tako izogne letalskim napadom sil zveze NATO''. Svetovalec voditelja kosovskih Albancev Ibrahima Rugove pa je nasprotno pozdravil ''odločenost zveze NATO, da ustavi genocid in humanitarno katastrofo na Kosovu''.

Skrajšanje delovnika ne prinese več delovnih mest
23. 09. 1998 08.35
Skrajševanje delovnega tedna dolgoročno ne prinese več delovnih mest, so ugotovili na halskem Inštitutu za gospodarske napovedi. Raziskava v zahodnonemški industriji in gradbeništvu v obdobju med letoma 1960 in 1994 je pokazala, da skrajševanje delovnika sploh ne vpliva na stopnjo zaposlenosti. Po mnenju predstavnikov inštituta tudi nadaljnje skrajševanje delovnega tedna ne bo imelo pozitivnega učinka na zaposlenost. Nasprotno pa bi večja prilagodljivost pri sklepanju kolektivnih pogodb in večizmenski delavnik lahko imela zaželjene učinke na zaposlenost, menijo v Inštitutu za gospodarske napovedi.

Stavka v zdravstvu in socialnemu varstvu 20. oktobra
18. 09. 1998 15.37
Sindikat zdravstva in socialnega varstva Slovenije bo zaradi nepripravljenosti vladne pogajalske skupine za nadaljevanje pogajanj o še neusklajenih členih normativnega dela in spremembah tarifnega dela kolektivne pogodbe zdravstva in socialnega varstva 20. oktobra razglasil začetek stavke v zdravstvu in socialnemu varstvu Slovenije. Za takšno potezo so se odločili tudi zaradi besed ministra Mirka Bandlja, ki je na današnjih pogajanjih ''predstavil stališče vlade, da od danes dalje ne bo nikakršnih povišanj plač in da bo vsako stavko zlomila''. Republiški odbor sindikata se je tako danes že preimenoval v stavkovni odbor, je na današnji novinarski konferenci povedala predsednica sindikata Nevenka Lekše.

Društvo slovenskih pisateljev sprejeto v Evropski pisateljski kongres; v Stockholmu največ o zaščiti avtorskih pravic v globalnih komunikacijskih mrežah
16. 09. 1998 15.30
Na 16. zasedanju Kongresa evropskih pisateljev (European Writers' Congress - EWC), ki je v zadnjih dneh avgusta potekalo v Stockholmu, letošnji kulturni prestolnici Evrope, je približno sto delegatov zvez oz. društev pisateljev ter opazovalcev in gostov iz 42 držav največ razpravljalo o zaščiti avtorskih pravic in moralnih pravic avtorja v elektronskih medijih in globalnih komunikacijskih mrežah; v okviru javnega foruma so razpravljali tudi po položaju knjige v Evropi in ugotovili, da raven branja in bralske kulture po Evropi ne upada - prej nasprotno, morali pa bi urediti odnose med založniki, pisci in upravljalci novih elektronskih medijev. Na zasedanju so Društvo slovenskih pisateljev, ki ga je v Stockholmu zastopal Iztok Osojnik, soglasno sprejeli kot novega člana kongresa, so danes sporočili iz DSP.

Vprašanje Prevlake še vedno nerešeno
15. 09. 1998 13.14
V Zagrebu so se začeli pogovori na ravni strokovnih skupin med Hrvaško in ZR Jugoslavijo o vprašanju polotoka Prevlaka. Po napovedih naj bi na današnjih pogovorih strani druga drugo zgolj seznanili s svojimi stališči.

Prava IRA prevzela odgovornost za napad v Omaghu
18. 08. 1998 08.12
Prava IRA je danes prevzela odgovornost za sobotni atentat v Omaghu, v katerem je bilo ubitih 28 ljudi, ranjenih pa 220. Gibanje se je ob tem opravičilo za žrtve med civilisti.

Južna Koreja ponuja pomoč svoji severni sosedi
14. 08. 1998 11.54
Južnokorejski predsednik Kim Dae-jung namerava ponuditi pomoč Severni Koreji in s tem vzpostaviti nove odnose med dolgoletnima nasprotnicama, predstavil pa je tudi sporazum, s katerim bi pomagali svoji severni sosedi pri zmanjševanju stopnje brezposelnosti, zagotavljanju minimalnih potreb po hrani, oblačilih, zdravniški oskrbi in izobraževanju. Ob 50-letnici ustanovitve Južne Koreje želi predsednik Kim v Pjongjang poslati posebne odposlance, ki bi z nasprotno stranjo vzpostavili mehanizem za dialoge na ministrski ravni.

Pahor pozval premiera k odstopu - Drnovšek poziv zavrnil
21. 05. 1998 13.11
V nadaljevanju razprave o predlogu Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) za ustavno obtožbo predsednika vlade je Borut Pahor (ZLSD) ob oceni, da se je Slovenija znašla v položaju politične krize, predsednika vlade Janeza Drnovška pozval, naj odstopi in v miru prenese pristojnosti na nekoga od njegovih ministrov.

Hoja v krogu - pot k iskanju sebe
21. 05. 1998 08.19
Labirint je sicer namenjen prikrivanju prave poti, vendar pa človek, ki hodi v krožnem labirintu, doživi ravno nasprotno: v njem namreč najde svoj mir in pravo mesto. To psihološko metodo uporabljajo v vse več bolnišnicah v ZDA, je v zadnji izdaji zapisal tednik Focus. "Najprej je bilo slišati pripombe, da hoja v krogih lahko zmoti notranjo zbranost," je povzel vodja zdravstvenega centra California Pacific v San Franciscu, v nasprotju s tem pa pacienti trdijo, da se jim v labirintu povrne notranji mir.

Čehi potrebovali 21 minut za bronasto kolajno
16. 05. 1998 10.24
Na svetovnem hokejskem prvenstvu skupine A v Švici je na tekmi za tretje mesto Češka premagala domačo reprezentanco s 4:0 in tako osvojila bronasto kolajno. V finalu se bosta v soboto in nedeljo v dveh tekmah pomerili Švedska in Finska. Za razočarane Čehe je bila tekma pravzaprav le neprijetna obveznost, saj so po olimpijskem zmagoslavju pred tremi meseci pričakovali ponovitev uspeha tudi na SP. Toda po polfinalnem porazu proti Finski je bilo sanj o dvojni kroni konec, Čehi pa so se morali za bronasto kolajno spopasti z domačo reprezentanco. Za Švicarje je bila nasprotno uvrstitev v polfinale sanjski uspeh, tako da jih tudi gladek poraz v polfinalu proti Švedom ni preveč prizadel. V malem finalu so sicer skušali presenetiti favorizirane Čehe, s čimer bi ponovili uspeh izpred 45 let, ko so na istem prizorišču zanjič osvojili kolajno na SP, a jim ni uspelo. V prvi tretjini so se sicer dobro upirali Češki, v drugi pa jim je zmanjkalo moči. Mrežo mladega vratarja Aebischerja je prvi načel Pavel Patera, Patrik Elias in Martin Prochazka pa sta v 31. in 33. minuti zapečatila usodo Švicarjev.

Hašek in Grosek izločila Philadelphio; Montreal zelo blizu prvega uspeha po petih letih
02. 05. 1998 12.10
V Philadelphiji so v peti tekmi prvega kroga končnice severnoameriške hokejske lige NHL domači letalci trdo pristali. S porazom proti Buffalu po podaljšku so lanski finalisti letošnji nastop namreč končali že v prvem krogu končnice. Buffalo, ki si je v letošnji sezoni veliko točk priboril predvsem po zaslugi izrednega vratarja Dominika Haška, je v končnici prikazal doslej skrite vrline. Predvsem to velja za učinkovito igro z igralcem več, saj so od 32 priložnosti, ko so imeli na tekmah v končnici na ledu igralca več, zadeli devetkrat. Na zadnji tekmi v Philadelphiji so vse tri gole za zmago s 3:2 dosegli ob "power-playu". Junak srečanja je bil Michal Grosek, ki je z golom v šesti minuti podaljška Buffalu šele tretjič v zadnjih 14 poskusih omogočil napredovanje v naslednji krog končnice, pa tudi Hašek je bil s 35 obrambami spet na svojem mestu. V Washingtonu je Boston s prepričljivo zmago 4:0 - tri gole so gosje dosegli v drugi tretjini - znižal skupni izid v boju z Washingtonom na 2:3. Vratar Bostona Byron Dafoe je imel 26 obramb ter prvič v karieri na tekmi končnice ohranil nedotaknjeno mrežo, zadetke pa so dosegli Jason Alison, Sergej Samsonov, Rob DiMayo in Ray Bourque. Pingvini iz Pittsburgha so po sinočnjem porazu v domači dvorani zelo blizu izpadu iz tekmovanja. Montrealski Canadiens so jih premagali s 5:2 in v skupnem seštevku vodijo s 3:2. Mark Recchi je dosegel dva gola v zadnji tretjini, Patrice Briseboise in Shaynne Corson pa sta zadela v razmaku minute in pol v drugi tretjini. Edina svetla točka poraza pingvinov je tradicija; ko so namreč zadnjič, leta 1991, izgubljali dvoboj prvega kroga končnice z 2:3, so nazadnje ne le zmagali v prvem krogu, ampak tudi osvojili Stanleyev pokal. Prav nasprotno - prekinitev tradicije - pa si želijo v kanadskem moštvu, ki se mu v zadnjih petih sezonah, ko se je uvrstilo v končnico, nikoli ni uspelo uvrstiti v drugi krog tekmovanja.

Primorje - Elan 5:0
29. 04. 1998 07.35
Nogometaši Primorja so se zanesljivo še tretjič zapored uvrstili v finale pokalnega tekmovanja. Proti drugoligašu iz Novega mesta so prikazali borbeno in učinkovito igro, plod tega pa je bilo pet zadetkov v mreži gostov. Že v uvodnih minutah je vratar Volk poslal dolgo žogo na nasprotno stran igrišča, ki je prišla do hitrega Ipavca, ta pa ni okleval in z natančnim strelom premagal Drkušiča. Gostje so bili po prejetem zadetku enakovreden nasprotnik. Kar precej težav je domači obrambi povzročal Gruden, edina prava priložnost na tekmi pa se je v 14. minuti ponudila Bratkoviču. Do odmora bi morali domači doseči še kakšen zadetek, toda Želko je zadel vratnico, strel popolnoma neoviranega Jermaniša pa je vratar gostov odbil v kot. V drugem delu je bila igra na domači strani še bolj dinamična. Vodstvo je že v začetku nadaljevanja z lepim strelom z razdalje povišal Lučič, v zaključku pa so gostom pošle moči, spretni in uigrani Ajdovci pa so premoč nadgradili še s tremi zadetki. Vsi trije so bili plod hitrih nasprotnih napadov. Med strelce se je s prvim zadetkom v dresu Primorja v zadnji minuti tekme vpisal tudi Sandi Valentinčič.

Odstopil direktor Honde
28. 04. 1998 08.21
Japonski proizvajalec avtomobilov Honda je v ponedeljek sporočil odstop predsednika družbe Nobuhika Kavamote, ki ga bo nasledil podpredsednik družbe Hirojuki Jošino. Podjetje v sporočilu ne navaja razlogov za zamenjavo v vodstvu. 62-letni Kavamoto, ki je omenjeno funkcijo opravljal skoraj osem let, je v krajšem pogovoru z novinarji poudaril, da je skušal družbo v času velikih prevratov voditi fleksibilno, zato se je, ko je ugotovil, da je ta politika uspešna, odločil odstopiti. Nasprotno z japonsko tradicijo pa Kavamoto ni prevzel vodstva upravnega sveta podjetja, temveč so mu ponudili le mesto svetovalca. Jošino se je tako kot Kavamoto Hondi pridružil leta 1963, potem ko je postal diplomirani inženir aeronavtike na Univerzi v Tokiu. Za podpredsednika družbe je bil imenovan pred šestimi leti.

Predsednik Clinton proti financiranju programa čistih igel za narkomane
22. 04. 1998 09.24
Ameriška administracija se je odločila ohraniti zakonsko prepoved na porabo zveznega denarja za razdelitev čistih igel narkomanom, čeprav je večina pričakovala nasprotno. Odločitev je oznanila državna sekretarka za zdravstvene in humanitarne zadeve Donna Shalala, takoj pa so jo napadli zdravstveni strokovnjaki in zagovorniki pravic obolelih za aidsom, ki so pričakovali ukinitev zakona o prepovedi.

Ženske trpijo zaradi hujših bolečin kot moški, toda jih bolje prenašajo
12. 04. 1998 10.55
Ženske so bolj občutljive na bolečino kot moški, toda prenašajo jo bolje, hitreje si opomorejo in ne dopuščajo, da bi bolečine vplivale na njihovo razpoloženje, kaže najnovejša ameriška študija, v kateri je sodelovalo 99 žensk in 38 moških, obolelih za artritisom. Raziskave so pokazale, da se ženske pogosteje pritožujejo zaradi bolečin, vandar pa nanje gledajo kot na "poziv za akcijo" t.j. za ukrepe, s katerimi bolečine zmanjšajo oziroma preusmerijo pozornost drugam. Medtem pa se moški raje poslužujejo metode "molči in trpi". Dr. Karen Berkley z univerze v Tallahasseju na Floridi meni, da daje ženskam večja občutljivost na bolečino dolgoročno gledano moč, pomaga jim, da bolečino identificirajo in s tem v zvezi ustrezno ukrepajo. Ponavadi se ženske, ko čutijo, da bodo izposravljene bolečinam (na primer pri porodih in operativnih posegih) ustrezno pripravijo in že vnaprej iščejo rešitve (učijo se tehnik sproščanja ali poiščejo strokovno pomoč). Nasprotno pa moški čakajo in dopuščajo, da jih bolečina "napade" nepripravljene, zato se z njo težje spopadejo. Nekateri strokovnjaki menijo, da naj bi vzroki za to tičali v količini spolnih hormonov estrogena in testosterona pri ženskah oziroma moških.