nastajanje

Brad Pitt se je vrnil na prizorišče snemanja filma o F1

06. 07. 2024 10.23

Brad Pitt se je vrnil na dirkališče v Veliki Britaniji, kjer snema film o F1, ki nastaja v koprodukciji s sedemkratnim svetovnim prvakom Lewisom Hamiltonom, v kina pa bo predvidoma prišel 25. junija 2025. Dobršen del filma so že posneli na dirkališču v Silverstonu, 60-letnika pa so pred kratkim znova opazili na stezi, kjer je bil oblečen v kombinezon dirkačev.

'Naredimo konec prilagajanju zgodovine trenutnim političnim interesom'

24. 06. 2024 16.37

Slovenija bo v torek ob 33. obletnici osamosvojitve praznovala dan državnosti, že danes pa so po državi potekale številne slovesnosti. Časi pred osamosvojitvijo niso bili lahki, a smo znali videti svetlo prihodnost, je na proslavi ob dnevu državnosti poudarila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Zdaj so na obzorju temni oblaki, nanje moramo biti pripravljeni, a prebrodimo jih lahko le skupaj. Zato moramo vsak dan dokazovati, da smo skupnost, je pozvala.

Vročina se bo stopnjevala, temperature tudi nad 35 stopinj Celzija

17. 06. 2024 10.22

Ponedeljek nam bo prinesel veliko sončnega vremena. Nad hribi bo sredi dneva in popoldne nastalo le nekaj plitvih kopastih oblakov, medtem ko ploh ne pričakujemo. Na jugovzhodu se bo ogrelo vse do 30 stopinj Celzija. Po nižinah preostalega dela države bomo izmerili 28 ali 29 stopinj Celzija. Prijetnih 25 stopinj pa bo tudi v alpskih dolinah.

BLOG: Ali tudi tebe mučijo vetrovi?

16. 06. 2024 12.45

Napenjanje je naravni del prebave, vendar lahko včasih povzroči neprijetnosti in zadrego. Povprečen človek spusti pline približno 14- do 18-krat na dan, kar je povsem normalno. Vendar pa je prekomerno napenjanje lahko znak prebavnih težav. V tem blogu bomo raziskali vzroke napenjanja in ponudili naravne načine za lajšanje teh težav.

Pevka Halsey razkrila, da so ji diagnosticirali lupus

06. 06. 2024 11.55

Ameriška pop pevka Halsey je nedavno na družbenem omrežju razkrila, da se je v času, ko je snemala nov album, soočala z zdravstvenimi težavami in v posnetku dejala, da ima srečo, da je še sploh živa. 29-letnica najprej točne diagnoze ni razkrila, a je nanjo namignila, pozneje pa je s svojimi sledilci delila tudi to. Ima lupus in redko limfoproliferativno motnjo.

Cirkus star po nastopu na Talentih: Izkušnja nas je zbližala in utrdila

04. 06. 2024 20.42

Zagotovo se spomnite dveh deklet, zaradi katerih smo na Talentih zadrževali sapo. Ajda in Valentina iz društva Cirkus star, sta na rekvizitih v zraku izvajali vratolomne elemente, zdaj pa nas z ostalimi dekleti popeljali v nastajanje predstave. Dogajanje je postavljeno v džunglo, dekleta pa se prelevijo v živali.

Tinkara Fortuna prvo avtorsko pesem namenila otrokom: Zelo sem ponosna

03. 06. 2024 18.43

Tinkara Fortuna je ob rojstvu prve hčerke leta 2005 začutila željo po tem, da bi ustvarjala za otroke. Pogumno je stopila na svojo podjetniško pot, vse do danes pa izdala že štiri otroške slikanice, zdaj pa je prišel čas tudi za njeno prvo avtorsko pesem. Namenjena je otrokom, pevka pa jo je naslovila Počitnice. V videospotu je tako nastopilo več kot 600 otrok, med njimi pa so bile na njeno željo tudi njene tri hčerke.

Kitajska sonda uspešno pristala na temni strani Lune

02. 06. 2024 09.19

Kitajska lunarna sonda Chang'e 6 je uspešno pristala na oddaljeni strani Lune, kjer bo zbrala vzorce. Nova kitajska vesoljska odprava bo predvidoma trajala 53 dni in bo zbirala vzorce iz velikega kraterja Južni pol-Aitken. Cilj odprave je zbrati dva kilograma kamnin za analizo iz kraterja, ki je širok 2500 in globok osem kilometrov.

Kitajska na temni strani Lune

03. 05. 2024 15.37

Kitajska je na Luno izstrelila sondo brez posadke, s ciljem, da postane prva država, ki zbira in raziskuje vzorce kamnin z večinoma neraziskane zadnje strani Lune. Nova kitajska vesoljska odprava bo predvidoma trajala 53 dni in bo zbirala vzorce iz velikega kraterja Južni pol-Aitken.

Zdravilni učinki Aloe Arborescens, ki mejijo na čudež narave

07. 12. 2017 08.08

Legenda pravi, da je Aleksander Veliki po nasvetu Aristotela osvojil otok Socotra PRI Jemnu ravno zaradi nasadov aloe, da je z njo lahko zdravil svoje ranjene vojake.

BLOG: Kako izboljšati absorpcijo hranil?

21. 04. 2024 07.00

Absorpcija hranil je ključnega pomena za naše zdravje, saj omogoča, da telo dobi vsa potrebna hranila – vitamine, minerale in druge pomembne snovi za optimalno delovanje. V tem članku si lahko preberete, kako lahko izboljšamo proces absorpcije hranil, ki je temelj za naše dobro počutje in vsesplošno zdravje.

Dihajte lažje in naravno s sodobnimi prezračevalnimi sistemi

23. 02. 2024 09.39

Svež zrak je za človeka nujno potreben tako za produktivnost kot za splošno zdravje telesa.

Kako izbrati ustrezno ustno vodo

12. 02. 2024 00.15

Za čiste zobe in zdrave dlesni boste najbolje poskrbeli z mehko, gosto zobno ščetko in ustreznimi medzobnimi ščetkami. Kemična podpora naj vam bo v pomoč, kadar imate v ustni votlini težave.

19 čarobnih kozmičnih spiral: bližnje galaksije skozi Webbovove 'oči'

03. 02. 2024 18.33

Ni težko biti očaran nad spiralnimi galaksijami, s čimer se strinjajo tudi pri Nasi. V samem središču se običajno nahajajo stare zvezdne kopice, včasih pa tudi aktivne supermasivne črne luknje. Prizore teh spektakularnih kozmičnih podob je zdaj v objektiv ujel vesoljski teleskop James Webb. Znanstveniki so navdušeni nad podrobnostmi slik, ki jim med drugim omogočajo boljše razumevanje zgodb o nastanku zvezd.

Kako se znebiti suhih, hrapavih in razpokanih rok?

26. 01. 2024 00.15

Če ste kdaj občutili suho, razpokano ali srbečo kožo na rokah, potem veste, kako pomembno je, da najdemo pravo kremo za roke.

Samantha Maya se je s skladbo Melanholija poklonila svojemu študiju

22. 01. 2024 20.26

Samantha Maya po kreativnem premoru predstavlja novo skladbo z naslovom Melanholija, s katero napoveduje izid večjega projekta. Za skladbo je posnela tudi videospot, v katerem je na nagajiv način prikazala pomembno sporočilo pesmi. Besedilo pesmi je njen poklon filozofiji, katere študij je zaključila prejšnje leto.

Kot bi se zdravili 15 metrov pod morjem

20. 01. 2024 10.59

Od dekompresijske bolezni, zastrupitev z ogljikovim monoksidom, tinitusa in long covid sindroma – zdravljenje s hiperbarično kisikovo terapijo, ki naj bi celo imela 'antiaging učinek', je vse bolj priljubljeno in daje pozitivne rezultate. Potrebe so velike, a žal je iz obveznega zdravstvenega zavarovanja plačanih bolj malo stanj, pri katerih se hiperbarična medicina lahko uporablja kot adjuvantna oblika zdravljenja. Kako deluje, za koga vse je primerna in zakaj moramo biti previdni pri tem, katerega ponudnika izberemo?

Boštjan Pertinač: Zgodba se lahko s Sms-om začne, konča ali nadaljuje

18. 01. 2024 18.55

Boštjan Pertinač je mlad kantavtor, ki trenutno osvajajo slovensko glasbeno sceno. Sežančan je pevec, kitarist, producent in multiinštrumentalist, ki poleg svoje solo kariere vodi tudi lastno glasbeno šolo Pertinach in delavnice za starejše. V ljubljanskem klubu Daktari je ob druženju predstavil album, ki nosi naslov Kraške štorje, dogodek pa je povezoval Boštjanov rojak, še en Sežančan, priljubljeni komik in voditelj podkasta Fejmiči, Žan Papič.

Med 100 zaposlenimi jih vsak dan šest manjka zaradi bolezni ali poškodbe

10. 01. 2024 06.00

Med 100 zaposlenimi v podjetju vsak dan šest zaposlenih manjka zaradi bolezni ali poškodbe. Po treh mesecih se vrne polovica ljudi, po enem letu skoraj nihče več. Zakaj so poklicno oboleli delavci in delavke v Sloveniji že trideset let 'ogoljufani' za svoje pravice? So delno krivi delodajalci? "30 let smo zanikali in zdaj zamujamo. Strah me je, da rabimo naslednjih 50 let za to, kar je grozljivo," opozarja Metoda Dodič Fikfak s Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa. Od 70 sumov poklicne bolezni sta priznani le dve.

Štiriletni Miloš z 'metuljevimi krili' v ZDA prejel revolucionarno zdravilo

06. 01. 2024 13.48

Štiriletni Miloš je v ZDA prejel prvi odmerek revolucionarnega novega genskega zdravila, obenem pa so Slovenci zanj v predbožični zbiralni akciji zbrali kar 125.047 evrov donacij. Miloš je eden prvih otrok iz Evrope, ki je prejel to novo zdravljenje za zelo hudo redko genetsko bolezen kože, ki je bila do sedaj povsem neozdravljiva.

Slovenija podprla predlog uredbe o odpadni embalaži

19. 12. 2023 10.18

Dogovor o predlogu uredbe o embalaži in odpadni embalaži, ki so ga v Bruslju dosegli okoljski ministri EU, je podprla tudi Slovenija. V okviru zasedanja, ki se ga je udeležil tudi državni sekretar na ministrstvu za okolje Uroš Vajgl, so poleg tega razpravljali o zakonodaji o zdravju tal in vzpostavitvi sistema za spremljanje gozdov.

Najlepše darilo: deček z 'metuljevimi krili' bo prejel revolucionarno zdravilo

19. 12. 2023 09.46

4-letni Miloš bo za božično darilo prejel gensko zdravljenje v ZDA. Fantek, ki ima zelo kruto redko genetsko bolezen kože – bulozno epidermolizo – je dobil najlepše možno božično darilo. Kot eden prvih otrok iz Evrope bo tako prejel novo in prvo razvito zdravljenje za to do sedaj povsem neozdravljivo bolezen.

Zakaj navadna krema za obraz škoduje koži?

16. 12. 2023 00.15

Mnogi nismo prepričani, kako se razlikujeta krema proti gubam in navadna krema za obraz. Tukaj je enostaven način, da ugotovite, kaj je najboljše za vas.

BLOG: Skrb za mitohondrije je recept za zdravje in splošno dobro počutje

03. 12. 2023 13.58

Mitohondriji so posebne strukture v celicah, ki igrajo ključno vlogo pri številnih procesih. Ti membranski organeli se nahajajo v citoplazmi celic živali, rastlin in drugih organizmov. Njihova glavna naloga je pridobivanje energije iz hrane in pretvarjanje te energije v obliko, ki jo celice lahko uporabijo za svoje delovanje. Ta oblika energije se imenuje ATP (adenozin trifosfat ). Mitohondriji so izjemno pomembni, saj proizvedejo približno 90 odstotkov vsega ATP v našem telesu, zaradi česar jih imenujemo "elektrarna celic".

'Ne' ovojem za kovčke, tankim plastičnim vrečkam in hotelskim milom

22. 11. 2023 18.18

Evropski parlament je sprejel stališče o novih evropskih pravilih za zmanjšanje, ponovno uporabo in recikliranje embalaže. Evropski poslanci si prizadevajo za prepoved zelo lahkih plastičnih vrečk, t. i. večnih kemikalij v embalaži živil in močno omejitev uporabe nekaterih oblik embalaže za enkratno uporabo, kot sta hotelska miniaturna embalaža za toaletne izdelke in ovoj za kovčke na letališčih, so sporočili iz parlamenta.

Nekatere reke so močno narasle, vodotoki se ponekod tudi razlivajo

02. 11. 2023 09.02

Reke na Gorenjskem in v Posočju so začele močno naraščati, opozarja Agencija RS za okolje, ki opozarja na verjetnost poplav hudourniških vodotokov in zalednih padavinskih voda na celotnem območju severozahodne Slovenije in delu osrednje Slovenije, pa tudi ob obali. V porečju Save Bohinjke in zgornje Soče pa so se že začela razlivanja vodotokov. Rdeče meteorološko opozorilo velja tudi ponoči, ko se bo odvila glavnina burnega vremenskega dogajanja. Okrepil se je tudi veter, zaradi česar so za pomorski promet priprli koprsko pristanišče. V Podbrdo je zvečer na pomoč prišla tudi Slovenska vojska.

Velika otvoritev Razvojnega centra MIK Celje in Inštituta dr. Petra Novaka

02. 10. 2023 00.15

V MIK Celje so s proizvodnjo oken, vrat in prezračevalnih sistemov MIKrovent že tri desetletja zavezani k izboljševanju kakovosti bivanja.

Dubrovnik bo prepovedal nove apartmaje in ukinil 5000 že obstoječih postelj

01. 10. 2023 16.19

Župan Dubrovnika je napovedal boj proti turističnim apartmajem. V mestu ne bo več dovoljeno prijaviti novih zasebnih turističnih namestitev, ukiniti pa želi tudi 5000 že obstoječih postelj za turiste. Medtem ko najemodajalci kupujejo nove in nove nepremičnine, mladi ostajajo brez stanovanj, je izpostavil osrednji problem. Proti turizmu se sicer bori, že odkar je zasedel mesto župana.

Obnova po poplavah: tehnična pisarna v Ljubljani, na terenu še dve izpostavi

01. 09. 2023 09.40

Pod vodstvom državnega sekretarja Boštjana Šefica se je prvič sestala razširjena delovna skupina za koordinacijo obnove po poplavah. Ključna prioriteta je do jeseni vzpostaviti tako stanje, da ob morebitnem poslabšanju vremena preprečijo novo škodo. Skupina je tudi potrdila delovno gradivo zakona o obnovi, ki naj bi bil pripravljen do konca meseca.

Državni zbor potrdil interventni zakon

31. 08. 2023 10.02

DZ je na izredni seji sprejel interventni zakon, ki prinaša nujne ukrepe za odpravo posledic in pomoč prizadetim v nedavnih vremenskih ujmah. V opoziciji v njem sicer vidijo številne pomanjkljivosti. V SDS so proti dodatnim obdavčitvam za obnovo po poplavah, v NSi jih bodo podprli, kot pravijo, "s stisnjenimi zobmi". Golob je dejal, da se bo za ureditev poplavljenih območij v naslednjih petih letih namenilo do sedem milijard evrov.