nastanitev

V Evropi vedno več primerov ptičje gripe

04. 12. 2021 09.34

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano in Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin pozivata vse rejce perutnine k doslednemu izvajanju biovarnostnih ukrepov za preprečevanje okužbe z visoko patogeno aviarno influenco, ki se širi po Evropi. Ob tem opozarjajo, da neupoštevanje ukrepov pomeni veliko tveganje za okužbo v rejah s perutnino. K doslednemu izvajanju biovarnostnih ukrepov zato pozivajo predvsem manjše rejce. Bolezen se namreč lahko pojavi tudi v takšnih rejah, ki nato postanejo vir za širjenje bolezni. Zaenkrat sicer ugotovljeni podtipi ne predstavljajo večjega tveganja za okužbo ljudi.

Glampyarding: nastanitev na dvorišču turističnih ponudnikov

01. 12. 2021 18.23

V Sloveniji smo julija dobili prvo 'glampyarding' turistično nastanitev, pravzaprav prvo tovrstno na svetu. Gre za samooskrbno luksuzno hiško iz slovenskega lesa, ki stoji na dvorišču turističnih ponudnikov, tako da so ti gostom vedno na voljo. Odziv gostov z vsega sveta je presegel pričakovanja. Navdušeni so predvsem nad pristnostjo in domačnostjo, ki jo ponuja hiška sredi vasi Prvačina na Vipavskem, kjer imajo na dosegu nekaj korakov številne domače dobrote, pa tudi doživetja. Povezanost ponudnikov so združili v projekt Open Villages oziroma Odprte vasi. Kako ta deluje?

V slovenske bolnišnice na pomoč 30 zdravnikov in medicinskih sester italijanske vojske

18. 11. 2021 09.44

Kot je sporočil minister za obrambo Matej Tonin, bo italijanska vojska Sloveniji pomagala s 30 zdravniki in medicinskimi sestrami v boju proti covidu-19. Zdravstveni sistem v Sloveniji je namreč zaradi priliva covidnih bolnikov na robu zloma. Kot je na novinarski konferenci dejal minister, je odziva naših sosedov zelo vesel, pomoč pa pričakuje v najkrajšem možnem času. Ob tem je dodal, da so se glede pomoči pogovarjali za letošnje leto, nato pa pričakujejo, da se bodo številke toliko znižale, da se bo slovenski zdravstveni sistem z okužbami uspel spopadati sam.

V zadnjem tednu unovčili več kot 20.000 bonov na dan

02. 11. 2021 12.22

Prebivalci Slovenije so v zadnjih dneh pospešeno unovčevali lanske in letošnje turistične bone. Če je bilo 22. oktobra skupno unovčenih 11.038 bonov, jih je bilo 31. oktobra 26.011. Do konca oktobra je bilo sicer unovčenih 79 odstotkov vseh turističnih bonov in 58 odstotkov bonov 21. Boni veljajo do konca leta, odločevalci pa ne razmišljajo, da bi podaljšali njihovo veljavnost.

Zdravilišča in terme pokale po šivih, vikendi do konca leta že skoraj polno zasedeni

01. 11. 2021 19.50

Končujejo se krompirjeve počitnice. Skoraj polna so bila zdravilišča in terme. 'Ne moremo se pritoževati, bilo je polno vse do danes,' so zadovoljni tudi drugi ponudniki nastanitev. Večina gostov je domačih, mnogi so namreč ta teden pohiteli s koriščenjem bonom, saj veljajo le še dva meseca. A kljub temu vseh še nismo porabili, zato ponudniki svarijo, da si "vavčerski oddih" rezerviramo – če le lahko – med tednom, saj so vikendi do konca leta ponekod že polno zasedeni.

Haitijska tolpa za ugrabljene misijonarje zahteva skoraj 15 milijonov evrov odkupnine

19. 10. 2021 17.50

Tolpe na Haitiju postajajo vedno bolj predrzne in nasilne. Nazadnje je odmevala ugrabitev 17 misijonarjev iz ZDA in Kanade. Med njimi je tudi pet otrok. Tolpa, imenovana 400 Mawozo (400 'neizkušenih moških'), sedaj od pristojnih zahteva skupno 17 milijonov dolarjev odkupnine, kar znaša približno 14.620.000 evrov.

Primer Pivec: Navedbe izolskega župana niso resnične

13. 10. 2021 10.56

Komisija za preprečevanje korupcije je ugotovila kršitev integritete, kot jo opredeljuje Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije (ZIntPK), saj je župan občine Izola Danilo Markočič v postopku, ki ga je KPK vodil v zvezi z urejanjem nastanitve nekdanje ministrice za kmetijstvo Aleksandre Pivec, podal neresnične informacije. Markočič je KPK-ju navedel, da je občina poravnala stroške bivanja v hotelu za ministrico in osebje njene varnostne službe. Zadnji del trditve ni resničen, je ugotovil KPK. Odzvala se je tudi Pivčeva, ki se ji zdi "zanimivo, da je to komisija ugotovila šele v drugem osnutku poročila".

Turistična osebnost leta je Luka Dončić, ambasador slovenskega turizma pa Marc Cuban

12. 10. 2021 17.53

Mladi košarkarski as Luka Dončić si je prislužil letošnjo nagrado kristalni Triglav za osebnost leta 2021. Osrednjo nagrado podeljujejo partnerji v slovenskem turizmu. Iz košarkarskih krogov blizu Dončića pa prihaja tudi letošnji ambasador slovenskega turizma Marc Cuban, lastnik Dallas Mavericksov, za katere v NBA igra Dončić.

V Kopru zadovoljni s turističnim obiskom

10. 10. 2021 17.39

V koprskem zavodu za turizem so v prvih osmih mesecih letos zabeležili 70.400 prihodov turistov, ki so skupno ustvarili 212.500 nočitev. V destinaciji, ki se po novem ponaša z zlatim znakom Slovenia Green, so zlasti zadovoljni s poletno sezono, v kateri so presegli tako številke iz lanskega leta kot tudi iz "predkoronskega" leta 2019.

Pri nekaterih upravičencih do letnih pravic prišlo do napake

06. 10. 2021 13.13

Pri nekaterih upravičencih, ki se jim po protikoronskem zakonu s konca leta 2020 covidni dodatki za delo v rizičnih razmerah ne upoštevajo pri izračunu letnih pravic iz javnih sredstev, so bili ti dodatki pomotoma posredovani s strani Fursa na CSD in nato upoštevani pri izračunih.

Izgredi na ulicah: Ljubljana v oblaku solzivca, organizator protesta pridržan

05. 10. 2021 14.39

V večernih urah se je struktura protestnikov, ki so vztrajali na ljubljanskih ulicah, močno spremenila. Tam so bili predvsem mlajši moški s kapucami, ki so provocirali policiste, dokler jih niso razgnali. Policisti so sicer proti udeležencem shoda večkrat uporabili vodni top in solzivec, v oblakih katerega se je kopalo središče Ljubljane. Zgodilo se je tudi več incidentov, protestniki so med drugim obkolili vozilo tuje delegacije, ko je Policija prijela raperja Zlatka, pa so v njihovo vozilo metali jajca. Po zraku so letela pirotehnična sredstva, kamni, steklenice in drugi predmeti. Organizator protesta Zoran Stevanović je pridržan.

Aktivacija 9. člena: kakšna so pooblastila Policije?

05. 10. 2021 12.10

Ob aktivaciji 9. člena se postavljata vprašanji, kako lahko Policija ukrepa ob kršitvah in kakšna pooblastila ima. Kot pojasnjuje strokovnjak za policijska pooblastila Miroslav Žaberl, ima Policija enaka pooblastila kot do sedaj, le da v tem primeru za njeno ukrepanje ni potrebno predhodno nasilje. Ukrepa lahko namreč že, če želi neka skupina priti na prepovedano območje.

Dvodnevna omejitev gibanja, Policija poziva k mirnemu protestu

05. 10. 2021 07.41

Zaradi napovedi protesta je vlada za čas vrha EU, torej za torek in sredo, omejila gibanje v Ljubljani, na Bledu in Brdu, s tem pa je prvič v zgodovini samostojne Slovenije aktivirala 9. člen Zakona o nalogah in pooblastilih policije. Policija je medtem že opozorila, da javni shod ni prijavljen, posledično tudi ni organizatorja, ki bi poskrbel za varnost. Udeležence so pozvali, naj ne prinašajo nevarnih predmetov, odsvetovali so tudi, da bi se shoda udeležili z otroki.

Vlada aktivirala 9. člen in omejila gibanje v Ljubljani, na Bledu in okoli Brda pri Kranju

04. 10. 2021 18.59

Vlada je pred vrhom EU-Zahodni Balkan, ko se hkrati napoveduje nov množični protest, prvič v zgodovini samostojne Slovenije aktivirala 9. člen Zakona o nalogah in pooblastilih policije in zaradi velike verjetnosti hujših kršitev javnega reda sprejela sklep o omejitvah oz. prepovedi gibanja na določenih območjih. Policiji je naložila, da v torek in sredo v Ljubljani, na Bledu in Predosljah v okolici Brda pri Kranju z odredbo omeji ali prepove gibanje na območjih, krajih ali na javnih mestih, kjer je to nujno za preprečitev hujših kršitev javnega reda.

Šest let Vinariuma in polmilijonta obiskovalka

27. 09. 2021 15.54

Na najvišjem slovenskem razglednem stolpu Vinarium na svetovni dan turizma praznujejo šesto obletnico delovanja, razglasili pa so tudi polmilijonto obiskovalko stolpa. Ob tem v Lendavi načrtujejo kakovostno obogatitev turistične ponudbe.

Zaradi paničnega nakupovanja v Veliki Britaniji hudo pomanjkanje goriva

27. 09. 2021 08.07

V Veliki Britaniji se v zadnjih dneh soočajo s hudim pomanjkanjem goriva, saj je strah pred motnjami v oskrbi z gorivom med prebivalci sprožil preplah. Pred bencinskimi servisi se vijejo dolge kolone vozil, britanska vlada pa bo na zasedanju razpravljala o možnih rešitvah. V skrajnem primeru bi gorivo ob pomanjkanju voznikov tovornjakov na bencinske servise dobavljali kar vojaki.

Pahor ob robu zasedanja Generalne skupščine ZN z Erdoganom

22. 09. 2021 07.41

Predsednik Borut Pahor, ki vodi slovensko delegacijo na 76. zasedanju Generalne skupščine Združenih narodov, se je srečal s predsednikom Turčije Recepom Tayyipom Erdoganom in nato opravil še več dvostranskih srečanj. Kasneje se je udeležil tudi svečanega sprejema ob 30-letnici slovenske samostojnosti.

Superbike: Zmaga Rinaldija po rdeči zastavi na VN Katalonije

19. 09. 2021 11.46

Motociklisti razreda Superbike so se mudili v Kataloniji, kjer je na sporedu bila nova preizkušnja. Na sobotni dirki je po odstopu Turka Topraka Razgatliogluja zmagal Britanec Scott Redding, drugi je bil Axel Bassani, tretji pa Michael Rinaldi. Na drugi dirki za VN Katalonije so organizatorji po padcih Toma Sykesa in Lachlana Episa v prvem in drugem ovinku dirke z rdečo zastavo dirkače pozvali v garaže. Po vrnitvi na stezo je zmagal Rinaldi, Razgatlioglu je z drugim mestom spet prevzel skupno vodstvo v prvenstvu, tretji pa je bil Redding.

Pospravili so kostume, sešili so jim zastavo: Zavedanje, da je vojna, je bilo takojšnje

19. 09. 2021 11.02

V seriji člankov, s katero obujamo spomine na doživljanje osamosvojitve pred tremi desetletji, tokrat delimo spomine folklornikov Folklorne skupine Sava iz Kranja, ki so takrat ravno odleteli na pomembno gostovanje, vmes pa je država, ki naj bi jo zastopali, razpadla. Znašli so se pred dilemo, kako se varno vrniti domov.

Od srede dalje velike spremembe: kaj morate vedeti o pogoju PCT?

14. 09. 2021 10.30

V sredo stopajo v veljavo obsežne spremembe odlokov za omejevanje širjenja epidemije covida-19, ki uvajajo pogoj PCT v veliko večino javnega življenja v državi. Pogoja PCT ne bo treba izpolnjevati le mlajšim od 12 let oz. ob obisku trgovine z živili ali lekarne. Izjema bo še obisk zdravnika zaradi nujnega zdravstvenega stanja.

PCT tudi za obisk zdravnika: 'Če gre za akutno stanje, brez zadržkov poiščite pomoč'

13. 09. 2021 10.24

Od srede dalje bo pogoj PCT veljal praktično povsod, celo za obisk pri zdravniku. A kot je izpostavil državni sekretar na Ministrstvu za zdravje Franc Vindišar, med izjeme ne spadajo le nujni primeri na urgenci, temveč tudi v zdravstvenih domovih, če bo medicinsko osebje pri vhodu ocenilo, da gre za akutno stanje in da je obisk pri zdravniku nujen. Presejalno samotestiranje, ki ga zaposleni opravijo enkrat tedensko in s tem zadostijo pogoju testiranja za opravljanje dela, ni dovolj za pridobitev QR-kode in ne omogoča dostopa do drugih storitev.

Mreža nevladnih organizacij vlado poziva, naj razširi izjeme: Naj nam virus ne vzame človečnosti

12. 09. 2021 18.11

Na vladno zaostrovanje ukrepov za preprečevanje širjenja novega koronavirusa so se odzvali v Centru nevladnih organizacij Slovenije. Zapisali so, da podpirajo ukrepe, a ne takšnih, ki ranljive skupine pahnejo v še večjo stisko. Vlado so pozvali k razširitvi izjem glede izpolnjevanja pogoja prebolevnosti, cepljenosti ali testiranja (PCT).

Od srede obvezen kriterij PCT za vse zaposlene in uporabnike storitev

11. 09. 2021 17.10

Vlada je na dopisni seji sklenila, da bo od srede, 15. septembra, kriterij PCT (preboleli, cepljeni in testirani) obvezen za vse zaposlene in samozaposlene v državi – gre za okoli 900.000 državljanov. Testiranje oz. samotestiranje bo moralo biti vsaj enkrat tedensko, stroški pa bodo breme delodajalca. Po novem bo PCT-pogoj obvezen tudi za uporabnike storitev, kot so banke, pošte, trgovine s tehničnim blagom in oblačili, celo javni prevoz in obisk zdravnika. Pogoja PC za zaposlene v državni upravi pa Janševa vlada očitno zaenkrat še ne bo udejanjila.

Varuh glede pravic migrantov ugotovil več nepravilnosti

31. 08. 2021 18.55

Poročilo varuha človekovih pravic za zadnja tri leta ugotavlja, da je večina migrantov vrnjena v sosednje države, ne da bi jim slovenski organi izdali pisno odločbo. Zato nimajo dostopa do pravnega sredstva za izpodbijanje vrnitve ali predaje. Varuh se je v zvezi s tem že obrnil na ustavno sodišče.

Letalo s šestimi Afganistanci, sodelavcem Slovenske vojske in družinskimi člani pristalo v Sloveniji

20. 08. 2021 22.07

Na letališču Jožeta Pučnika Ljubljana je pristalo letalo s šestimi osebami iz Afganistana. Gre za tolmača, sodelavca Slovenske vojske in družinske člane. Slovenija je s pomočjo zaveznikov iz Kabula namreč, kot smo poročali, uspela evakuirati družino enega od dveh tolmačev, ki je sodeloval s Slovensko vojsko.

Težave študentov: 'Vlog je približno 1000 več, kot je razpoložljivih ležišč'

16. 08. 2021 17.53

Šudentje še vedno ne vedo, ali bodo v prihajajočem študijskem letu potrebovali nastanitev v kraju študija ali bodo predavanja spet potekala na daljavo. Do študentske sobe je vse težje priti, saj se število prošenj povečuje, cene zasebnih nastanitev pa so tudi do šestkrat višje. Zaradi covida so bili mnogi tudi ob študentsko delo.

33.000 evrov na teden le kaplja v (Jadransko) morje, navtični turizem je v zaletu

14. 08. 2021 07.00

Hrvaški turistični delavci si manejo roke, ko gledajo letošnje sezonske številke, ki se vse bolj približujejo tistim iz rekordnega leta 2019. Posebej zadovoljni so v navtičnem sektorju, saj se privlačnost te ponudbe odraža tudi v nadpovprečnih rezultatih glede na ostale vrste namestitev. Pod julij so že potegnili črto in ugotovili, da je število nočitev v tem sektorju poskočilo za skoraj 90 odstotkov glede na lansko leto, medtem ko se je v ostalih vrstah nastanitev povečalo "le" za polovico.

Zemljevid ECDC: zahodni del Slovenije oranžen, vzhodni ostaja zelen

12. 08. 2021 13.29

Evropski center za obvladovanje in preprečevanje bolezni je objavil nov zemljevid s podatki o epidemioloških razmerah v Evropi, na katerem je zahodni del Slovenije obarvan oranžno, vzhodni del z Dolenjsko pa ostaja zelen. Hrvaška obala je še vedno obarvana v oranžno, nekatere druge priljubljene turistične destinacije pa so rdeče.

Vse več prevaranih turistov: 'V kakšnem spominu jim bo ostala naša država?!'

12. 08. 2021 11.12

Celo hrvaški mediji se že pridušajo nad požrtnostjo nekaterih lastnikov turističnih nastanitev. Nov primer, ko so gostje kljub opravljeni rezervaciji ostali brez nastanitve, saj je bila ta oddana turistom, ki so pač ponudili več denarja, prihaja iz mesteca Kaštela med Trogirjem in Splitom. "Povejte mi, v kakšnem spominu jim bo ostala naša država?! Nikoli več se ne bodo vrnili k nam," je jezen domačin, ki se mu je skupina mladih Dancev tako zasmilila, da jih je naposled vzel pod svojo streho, čeprav svoje nastanitve sploh ne oddaja.

Prevare na Hrvaškem: rezervirane nastanitve ponudniki po višji ceni oddajo drugim

07. 08. 2021 20.31

Iz Hrvaške, kjer turistična sezona presega vsa pričakovanja, poročajo o vse več prevarah. Na policijo so se obrnili številni turisti, ki so po ugodnejših cenah že pred sezono rezervirali nastanitev, a so ponudniki v želji, da bi iztržili čim več, njihovo rezervacijo odpovedali. Nekaterim tudi tik pred zdajci.