nata

Putin: Rusija z vstopom Švedske in Finske v Nato nima težav

30. 06. 2022 08.29

Ruski predsednik Vladimir Putin je v sredo ob obisku Turkmenistana dejal, da Rusija nima težav z vstopom Švedske in Finske v zvezo Nato. Vseeno pa je obsodil imperialne ambicije Nata in ga obtožil, da želi s konfliktom v Ukrajini uveljaviti svojo prevlado. Prav tako je zatrdil, da "posebna vojaška operacija" poteka metodično in po načrtih.

Kako je Slovenija pripravljena na širitev Nata in krepitev odzivnih sil?

30. 06. 2022 06.00

Kaj širitev Nata in povečanje števila sil za hitro odzivanje pomeni za mir, za Evropo in nenazadnje za Slovenijo? Bomo zato bolj varni? Kako velika grožnja Rusiji je širitev Nata na njene meje? Bo Slovenija zmogla Natova pričakovanja, da države za obrambo prispevajo več, in ali bomo lahko zagotovili dovolj vojakov za dodatne Natove sile v Evropi?

Članice Nata enotne: Rusija je največja grožnja za našo varnost

29. 06. 2022 06.30

Voditelji članic zveze Nato so sprejeli deklaracijo, v kateri so Rusijo označili za največjo in neposredno grožnjo varnosti zaveznic. Obenem so podprli nadaljnjo podporo Ukrajini ob spopadanju z rusko agresijo. Finsko in Švedsko pa so povabili k članstvu v zavezništvu. Obe državi sta se za vstop v Nato odločili zaradi ruskega napada na Ukrajino, vsaka država pa ima pravico samostojno odločiti, kateri zvezi se bo priključila, je bilo glavno sporočilo v razpravi poslancev.

Kraljica Elizabeta II. se je sestala s škotsko premierko Nicolo Sturgeon

29. 06. 2022 19.03

Potem, ko je škotska premierka Nicola Sturgeon predlagala datum za izvedbo novega referenduma o neodvisnosti Škotske, se je z njo na posestvu Holyroodhouse v Edinburghu sestala kraljica Elizabeta II. Podrobnosti njunega pogovora zaenkrat ostajajo skrivnost.

Kaj bo dobila Turčija v zameno za umik veta na priključitev Švedske in Finske?

29. 06. 2022 12.12

Turčija je umaknila svoj veto na priključitev Finske in Švedske k severnoatlantskemu zavezništvu Nato. A na kaj sta morali državi pristati, da sta dobili privoljenje te države, ki predstavlja enega od mostov med Evropo in Azijo? Turški predsednik je namreč že dejal, da je Turčija ob sklenitvi dogovora dobila, kar je želela. Med drugim je trojica držav sklenila tudi dogovor, da bodo varovale varnost druga druge.

Biden napovedal: V Evropo več tisoč ameriških vojakov in novo orožje

29. 06. 2022 11.13

Ameriški predsednik Joe Biden je napovedal novo napotitev ameriške vojske v Evropo. Med drugim je dejal, da bodo na Poljskem ustvarili stalni štab 5. armadnega korpusa, v Romunijo nameravajo napotiti več tisoč dodatnih vojakov, v Združeno kraljestvo pa dve dodatni lovski letali F-35. Dodatne načrte imajo tudi za Italijo, Nemčijo in Španijo, prav tako pa želijo izboljšati tudi rotacijsko razporeditev v Baltiku. "Branili bomo vsak centimeter zavezniškega ozemlja," je zagotovil ameriški predsednik in dodal, da je to odgovor na rusko invazijo na Ukrajino.

Turčija bo podprla članstvo Finske in Švedske v Natu

28. 06. 2022 08.14

Turčija bo na vrhu zveze Nato v Madridu podprla povabilo Finski in Švedski, da postaneta članici zavezništva, je sporočil finski predsednik Sauli Niinistö. Dogovor so Turčija, Švedska in Finska dosegle pred začetkom vrha Nata v španski prestolnici.

Vlada sprejela pobudi za sklenitev protokolov o pristopu Švedske in Finske Natu

28. 06. 2022 18.00

Vlada je na dopisni seji sprejela pobudi za sklenitev protokolov o pristopu Švedske in Finske severnoatlantski pogodbi ter ju poslala v potrditev odboru DZ za zunanjo politiko. V Madridu se začenja tridnevni vrh Nata, kjer naj bi med drugim obravnavali prošnji obeh držav za članstvo v severnoatlantskem zavezništvu.

Nemški kancler napovedal oblikovanje največje vojske v Evropi

28. 06. 2022 19.13

Nemški kancler Olaf Scholz je ob koncu zasedanja skupine G7 za nemško medijsko hišo ARD dejal, da bo Nemčija naslednjih nekaj let v povprečju za vojsko namenjala med 70 in 80 milijard evrov. Gostitelj vrha G7 je dodal, da je Nemčija v postopku oblikovanja največje konvencionalne vojske v Evropi.

Natovo povečanje sil za hitro odzivanje: 'Gre za drzno napoved'

28. 06. 2022 14.50

V ponedeljek je generalni sekretar zavezništva Jens Stoltenberg napovedal, da bo zveza Nato število svojih sil za hitro odzivanje povečala na več kot 300.000. "To je gotovo, v kolikor bo tudi implementirana, grozovito velika sprememba," je odločen izr. prof. dr. Vladimir Prebilič s katedre za obramboslovje ljubljanske FDV, ki ocenjuje, da gre za zelo drzno napoved, saj kaj takšnega "nikakor ni mogoče izpeljati iz danes na jutri". Poudaril je tudi pomen dialoga. "Izključno povečanje obrambnih kapacitet ne vodi v deeskalacijo, ampak obratno, lahko vodi celo v zaostrovanje odnosov in razmer," je dejal.

Nato bo število sil za hitro odzivanje povečal za skoraj 8-krat

27. 06. 2022 15.44

Zveza Nato bo število svojih sil za hitro odzivanje povečala na več kot 300.000, je pred zasedanjem voditeljev Nata, ki se bo začelo v torek v Madridu, povedal generalni sekretar zavezništva Jens Stoltenberg. Trenutno je teh sil okoli 40.000.

Po nafti na črni seznam še zlato: 'Udarec v srce Putinovemu vojaškemu stroju'

26. 06. 2022 15.18

Države skupine G7 so se dogovorile za prepoved uvoza ruskega zlata, s čimer želijo še okrepiti sankcije proti Moskvi in ohromiti njen vojaški stroj v Ukrajini. Po oceni ZDA je zlato namreč drugi največji izvozni artikel Rusije in pomemben vir prihodkov Kremlja. Srečanje v dvorcu Elmau v Bavarskih Alpah so sicer spremljali tudi protesti, ki se jih je v Münchnu udeležilo več tisoč ljudi, nazadnje pa so se sprevrgli tudi v izgrede. Nemška policija je prijela štiri protestnike, ki so protestirali proti vrhu G7, in jih ovadila zaradi povzročitve telesnih poškodb.

Posledice sankcij zoper Rusijo udrihajo tudi po Črni gori: konec investicij

24. 06. 2022 15.42

Nekoč vseprisotni ruski znaki ob slikoviti črnogorski jadranski obali so skoraj izginili, saj vojna v Ukrajini in sankcije proti Rusiji turiste iz teh držav odvračajo od ene od njihovih najljubših destinacij. Črno goro, ki je že dlje časa magnet za superjahte, turiste in nepremičninske investitorje iz Rusije, zdaj čaka negotova prihodnost. Potem ko so zahodne države zoper Moskvo sprejele vrsto sankcij, posledice le-teh zdaj občutijo tudi v tej mali državi, v katero se je stekal denar bogatih Rusov. Črnogorski zunanji minister ob tem poudarja, da je zdaj skrajni čas za diverzifikacijo gospodarstva, saj država ne more ostati odvisna le od ene panoge.

Golob: Slovenija bo vztrajala glede BiH tudi do jutra, če bo treba

23. 06. 2022 13.19

Treba najti konsenz, je glede slovenskega predloga za takojšnjo podelitev statusa kandidatke BiH ob prihodu na vrh EU povedal slovenski premier Golob. Poudaril je, da Slovenija ne bo blokirala podelitve statusa Ukrajini, vendar pa to ne pomeni, da Slovenija ne bo vztrajala glede BiH, "tudi do jutra, če bo treba". Tudi hrvaški predsednik Milanović je pred vrhom v Bruslju še enkrat pozval EU, da BiH dodeli status kandidatke za članstvo. Odbor za zunanje zadeve bolgarskega parlamenta pa je podprl odpravo blokade Severne Makedonije.

Ukrajina poroča o pomembni zmagi nad ruskimi silami na Kačjem otoku

22. 06. 2022 14.58

Potem ko je Rusija v torek trdila, da je uspešno odbila ukrajinski napad na Kačji otok, se je zdaj oglasila tudi Ukrajina, ki sporoča nekoliko drugačno zgodbo. Ukrajinske sile namreč trdijo, da so v vnovičnem poskusu zavzetja tega strateško pomembnega otoka v Črnem morju dosegle "pomembno" zmago. V Donbasu se medtem nadaljujejo hudi boji. "Tam zunaj je pravi pekel," je dejal guverner regije Lugansk Sergej Hajdaj, pri čemer je govoril o Severodonecku, ki je že več tednov pod hudim obstreljevanjem. Medtem pa je nekdanji ruski oligarh evropskim voditeljem namenil ostra opozorila. "Ne pogajajte se s Putinom, ker je bandit. In kaj naredijo razbojniki v situaciji, ko ima premoč? Svojo žrtev skuša pokončati," je dejal.

Rusija naj bi odbila napad na Kačji otok, Putin napovedal uporabo sodobnih orožij

21. 06. 2022 15.19

Ruska vojska je sporočila, da je v ponedeljek odbila ukrajinski napad na strateško pomemben Kačji otok v Črnem morju, ki ga je Moskva zavzela že ob začetku invazije. Prav tako naj bi ruske sile odrezale ukrajinsko vojsko od oskrbe na širšem območju Severodonecka in Lisičanska. Ruski predsednik Vladimir Putin je medtem na srečanju z diplomanti vojaške akademije v Moskvi izjavil, da je ponosen na ruske vojake v Ukrajini, in dodal, da "delujejo pogumno, profesionalno, kot pravi junaki". Obljubil je uspešno spopadanje s sankcijami proti Rusiji in napovedal uporabo sodobnejših orožij.

Slovenska bojna vozila pehote BVP M80A prispela v Ukrajino. V zameno dobropis od Američanov

21. 06. 2022 07.10

Pozno sinoči je 35 oklepnih pehotno amfibijskih vozil prestopilo slovensko mejo na poti proti Poljski in so že prispela na svoj cilj v zahodni Ukrajini. Slovenija bo v zameno za donacijo dobila od ZDA bon za nakup oborožitve v višji vrednosti od donacije. Slovenske oklepnike bo Ukrajina po vsej verjetnosti zelo hitro poslala na vzhodno fronto, kjer se tudi tako stara oborožitvena tehnika uporablja za obrambo pred rusko agresijo.

Ukrajina zasegla premoženje največje proruske stranke v državi

20. 06. 2022 11.14

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je opozoril, da bo Rusija v prihodnjih dneh okrepila napade v Ukrajini, medtem ko Kijev pričakuje zgodovinsko odločitev Evropske unije o podelitvi statusa kandidatke za članstvo v povezavi. Visoki zunanjepolitični predstavnik Evropske unije Josep Borrell je medtem rusko blokado ukrajinskih pristanišč, ki močno ovira izvoz žita iz Ukrajine, označil za vojni zločin. Poudaril je, da bo morala Rusija odgovarjati, če bo še naprej blokirala izvoz žita. Ukrajinske oblasti so medtem prepovedale delovanje največje proruske stranke v državi. Njeno premoženje bo preneseno v državno last. Ruski mediji pa poročajo o napadu na naftne ploščadi v Črnem morju, ki je za seboj pustil več ranjenih in pogrešanih.

Britanski poveljnik: Vojsko moramo pripraviti na ponovni boj v Evropi

19. 06. 2022 09.06

Ruske sile so v hudih spopadih za oblegani Severodoneck na vzhodu Ukrajine zabeležile nove ozemeljske pridobitve. A ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ki se je prvič od začetka vojne odpravil na južno fronto in obiskal zdesetkani mesti Odeso in Mikolajev, je zatrdil, da ne bodo nikomur predali juga države. Rusija je sporočila, da se je v predmetstju Severodonetska predalo več borcev bataljona Ajdar, v enem od raketnih napadov pa naj bi ubili tudi več višjih ukrajinskih častnikov. Generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg pa je opozoril, da bi bila lahko vojna v Ukrajini dolgotrajna. Medtem je poveljnik britanske vojske dejal, da so prav oni generacija, ki mora vojsko pripraviti za ponovni boj v Evropi.

Marjan Šarec: Ne bom se v srajci v tanku vozil in bombe metal

18. 06. 2022 17.02

Dobrega ministra za obrambo je danes težko najti. Možnosti ni veliko. Kdor sprejme resor, morda ne razume zapletenosti domala nerešljivih problemov vojske ali pa, da je dovolj nor ali dovolj pogumen, da je prepričan, da rešitve so. Marjan Šarec v prvem intervjuju v vlogi ministra za obrambo govori o teh problemih. O drugačnih poteh do srednjih bataljonskih skupin, brez boxerjev, o zadrževanju dobrih rešitev prejšnje vlade in o lekcijah bitk Karabaha in Ukrajine. Na ministrstvu za obrambo nas sprejme z značilnim vodoravnim nasmeškom, ko ne veš, ali te čaka kakšna imitacija, domislica ali pa le zakriva resnost zapletenega stanja na ministrstvu.

Po snemanju orgije bataljonu padalskega polka odpovedali napotitev na Balkan

18. 06. 2022 16.27

V vojašnici Colchester se je zgodil incident, zaradi katerega je bila napotitev padalskega polka na Balkan odpovedana. Dogajanje naj bi posneli v vojašnici Merville v Colchesterju v Essexu, sankcije pa naj bi zadele več kot 100 vojakov. Novi vodja britanske vojske, general Sir Patrick Sanders, je namreč dejal, da ni pripravljen tvegati misije ali ugleda britanske vojske.

Putin: Rusija ne nasprotuje članstvu Ukrajine v EU

17. 06. 2022 20.13

Ruski predsednik Vladimir Putin je danes zagotovil, da Rusija ne nasprotuje članstvu Ukrajine v EU. Kot je dejal, ne gre za vojaško organizacijo, vsaka država pa ima po njegovem pravico, da se sama odloči glede pristopa gospodarskim zavezništvom.

Šarec: Zaveze Natu ostajajo, revizija nakupa boxerjev poteka

16. 06. 2022 17.20

Minister za obrambo Marjan Šarec je v Bruslju potrdil, da zaveze Natu ostajajo nespremenjene in da Slovenija sredstev za obrambo ne namerava zmanjševati. Prav tako ostaja zavezana vzpostavitvi srednje bojne bataljonske skupine. V zvezi z nakupom oklepnikov boxer pa je povedal, da revizija poteka, kdaj bo končana, pa da ni mogoče napovedati.

Stoltenberg: Zaveznice pripravljene še naprej podpirati Ukrajino

16. 06. 2022 11.02

Generalni sekretar Nata Stoltenberg je pred vrhom Nata v Madridu dejal, da bo to vrh, ki bo spremenil zavezništvo v ključnem času za našo varnost. Ob prihodu na zasedanje obrambnih ministrov Nata, ki v Bruslju nadaljujejo pogovore, je še povedal, da so zaveznice pripravljene še naprej znatno podpirati Ukrajino proti ruski agresiji.

V Bruslju se bodo zbrali obrambni ministri, med njimi tudi Šarec

15. 06. 2022 19.58

V Bruslju bodo obrambni ministri članic, med njimi je prvič tudi Marjan Šarec, govorili o pomoči Ukrajini, krepitvi zveze Nato in dvigu obrambnih izdatkov ter investicij v vojsko. Medtem ko se je nova slovenska vlada zavezala, da bo odstopila od dobrih 343 milijonov evrov vrednega nakupa 45 nemških oklepnikov boxer, prvi mož zveze Nato Stoltenberg poziva članice h krepitvi vojaške zmogljivosti zveze.

Novo pismo vladi: 'Ukrajinski odpor je treba podpreti z vsemi sredstvi'

14. 06. 2022 07.33

Na premierja Roberta Goloba in zunanjo ministrico Tanjo Fajon je naslovljeno novo odprto pismo glede politike do Ukrajine, ki ga je podpisalo več znanih osebnosti, med njimi bivši premier in več nekdanjih ministrov. Opozarjajo, da bo mir v Ukrajini mogoče doseči le z lojalno in odločno podporo ukrajinski obrambi, ne pa "münchenskemu" popuščanju, k čemur je po njihovem mnenju pozivalo pismo, ki ga je vlada prejela pretekli teden. Na drugo javno pismo se je že odzvala tudi največja parlamentarna stranka Gibanje Svoboda, ki je poudarila, da je vsako mnenje seveda dobrodošlo, a da se stališča države ne oblikujejo preko javnih pisem, temveč se zunanja politika Slovenije oblikuje v Državnem zboru. Z nobenim od dveh javnih pisem sicer ne soglašajo v celoti.

Poziv vladi k spremembi politike do Rusije. Fajonova pismo delno podprla

10. 06. 2022 19.19

Ali naj Slovenija sredi vojne vihre v Ukrajini pod novo Golobovo vlado diametralno spremeni oboroževalno politiko pretekle Janševe vlade glede vojaške agresije Rusije in jo zamenja s pacifizmom in kulturo miru? Tako v odprtem pismu aktualni vladi predlaga osemnajst znanih akademikov in publicistov, med njimi nekdanja predsednika države Milan Kučan in Danilo Türk. "Zahod in Slovenija morata poiskati alternativne pristope, ki bi rusko in ukrajinsko vodstvo pripravili k resnim mirovnim pogovorom," pišejo. Ob tem deloma zagovarjajo tudi znano rusko stališče, da je treba ustaviti širjenje zveze Nato na vzhod. In kakšen je odziv vlade na to pisanje?

Španski zunanji minister svari NATO pred vdori z juga

08. 06. 2022 21.11

Španija, ki bo gostila naslednji vrh zveze NATO, se zavzema, da bi hibridne grožnje, kamor spadajo nezakoniti prehodi meje, pomanjkanje hrane in terorizem, postale bolj pomembne teme znotraj zveze, je dejal zunanji minister Jose Emanuel Albares. NATO opozarja, da se grožnje zveze pojavljajo tudi ob njenem t. i. južnem krilu in ne le na vzhodu.

Pahor: EU bi morala BiH dati status kandidatke takoj in brez pogojev

03. 06. 2022 16.42

Predsedniki Slovenije, Hrvaške in Avstrije so se na srečanju na Brionih zavzeli za pospešitev pristopnih pogajanj z državami Zahodnega Balkana za članstvo v Evropski uniji. Obsodili so vojno v Ukrajini in se strinjali, da je trenutno ni mogoče rešiti po diplomatski poti.

Mesec: Ministrstvo za delo bo poslej na strani delavca

02. 06. 2022 09.02

Potem ko so poslanci potrdili ministre 15. slovenske vlade Roberta Goloba, ti prevzemajo posle od svojih predhodnikov. "Gospodarstvo je v solidni kondiciji, a izzivi so veliki," je ob predaji poslov s Hanom dejal Počivalšek. Novi minister pa je povedal, da je bila primopredaja korektna in da jih čaka veliko dela. Fajonova je ob prevzemu poslov od Logarja poudarila, da se bo zavzemala za tesnejše povezovanje z jedrnimi državami Evropske unije, in da bo podpirala nadaljnjo širitev EU in schengenskega območja. Šarca so na Morsu sprejeli z vojaškimi častmi, Poklukar in Bešič Loredan pa sta se zahvalila zdravstvenim delavcem.