nato

Zasedajo obrambni ministri NATO

02. 12. 1997 13.36

Na dvodnevnem zasedanju so se danes v Bruslju sešli obrambni ministri Severnoatlantske zveze. Ministri imajo na dnevnem redu srečanja mednarodno vojaško navzočnost v Bosni in Hercegovini. Medtem ko po trditvah virov na zavezništvu od obrambnih ministrov ne gre pričakovati odločitev o usodi enot SFOR po izteku mandata junija prihodnje leto, ti vendarle poudarjajo, da se ministri ukvarjajo z dolgoročnimi rešitvami. Z istim vprašanjem so se včeraj ukvarjali načelniki generalštabov te varnostne povezave, ki naj bi se zavzeli za nadaljevanje navzočnosti Severnoatloantske zveze v BiH tudi po izteku mandata enot SFOR.

Jelcin na Švedskem

02. 12. 1997 13.29

Ruski predsednik Boris Jelcin je davi odpotoval iz Moskve na tridnevni uradni obisk na Švedsko. To je prvi obisk kakega ruskega voditelja v tej skandinavski državi po obisku ruskega carja Nikolaja II. leta 1909.>br> Ruski predsednik bo med pogovori s švedskim premierom Goeranom Perssonom ter nato v švedskem parlamentu predstavil ruske predloge o zagotovitvi varnosti v baltskih državah. Sešel se bo tudi s švedskimi poslovneži in z njimi razpravljal o okrepitvi gospodarskih odnosov med Rusijo in Švedsko.

Trčila letalo in avtobus

02. 12. 1997 08.56

Na amsterdamskem letališču Schiphol sta v nedeljo zvečer trčila letališki avtobus s 40 potniki in letalo nizozemske letalske družbe KLM, ki se je pripravljalo na vzlet proti Bologni. Avtobus in letalo sta trčila na garažni ploščadi, ko je avtobus, ki je vozil potnike k letalu, trščil ob konico krila letala vrste fokker-70, s katerim KLM leti na t. i. Cityhopper progah med evropskimi velemesti. Voznik avtobusa in štirje potniki so bili lažje ranjeni; vse potnike so nato premestili na drugi fokker-70, ki je z več kot enourno zamudo odletel v Bologno. Na tleh pa je moralo ostati letalo precej poškodovanim krilom.

Minister Frlec v Ottawo, nato še v New York

01. 12. 1997 18.31

Vodja slovenske diplomacije Boris Frlec bo jutri odpotoval v Ottawo, kjer se bo udeležil konference o prepovedi uporabe protipehotnih min. Minister Frlec bo na konferenci skupaj s kolegi iz več kot stotih držav podpisal konvencijo o prepovedi uporabe, skladiščenja, proizvodnje in transfera protipehotnih min.

Tri tone puranov za ameriške vojake v BiH

01. 12. 1997 12.07

Severnoatlantska zveza je poskrbela, da so ameriški vojaki na severozahodu BiH proslavili Zahvalni dan. Tovornjaki, polni dobrot, so iz oporišča zveze NATO na Hrvaškem pripeljali 3.400 kilogramov puranov, 1.590 kilogramov šunke, 9.100 litrov omak in 2.500 pit. V Tuzlo in Brčko je nalašč na proslavo v četrtek pripotoval vrhovni poveljnik zveze NATO v Evropi, general Wesley Clark.

Srečanje predsednikov vlad Srednjeevropske pobude se je začelo

29. 11. 1997 11.46

V Sarajevu se je dopoldne začelo plenarno zasedanje predsednikov vlad 16 članic Srednjeevropske pobude (SEP), ki se ga udeležuje tudi slovenski premier Janez Drnovšek. Današnji sestanek je odprl sopredsedujoči ministrskemu svetu BiH Haris Silajdžić, nato pa bodo nastopili predstavniki sodelujočih držav.

Severnoatlantska zveza odobrila večino prošenj za oodprtje stalnih diplomatskih misij partnerskih držav

28. 11. 1997 14.36

Severnoatlanstka zveza je doslej odborila prošnje dvanajstih od približno petnajstih partnerskih držav, ki so zaprosile za odprtje stalnih diplomatskih misij pri zavezništvu. Kot je znano, je za odprtje stalne diplomatske misije na zvezi NATO v začetku septembra letos zaprosila tudi Slovenija.

Aziz sprejel Zjuganova

28. 11. 1997 10.24

Podpredsednik iraške vlade Tarek Aziz se je sinoči sestal s šefom ruske komunistične stranke Genadijem Zjuganovim, ki se mudi na tridnevnem obisku v Iraku.

Poljske priprave na vstop v EU in NATO

28. 11. 1997 09.16

Poljski premier Jerzy Buzek se je v Bruslju srečal s predsednikom Evropske komisije Jacquesom Santerjem. Pogovor je potekal v luči priprav EU na decembrski vrh, na katerem bo petnajsterica sprejela odločitev, s katerimi kandidatkami bo začela pogajanja o članstvu. Do uspešne vključitve bo potrebno <i>še veliko dela in veliko politične volje za premagovanje težav</i>, je opozoril Santer. Glede problema kvot za uvrstitev poljskega mleka na tržišču EU in nujne preobrazbe poljske jeklarske industrije je Santer dejal, da bosta to temi konkretnih pogajanj med stranema. Buzek pa povedal, da je bila v pogovoru poudarjena potreba po določenem prehodnem obdobju, v katerem se bo Poljska pripravila na članstvo. Buzek se je v Bruslju srečal tudi z generalnim sekretarjem zveze NATO Javierjem Solano, ki je pozdravil poljske priprave na vstop v NATO.

Premier Drnovšek na Irskem

27. 11. 1997 19.13

Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek je na prvem uradnem obisku na Irskem. V Dublinu se je danes srečal z irskim kolegom Bertiejem Ahernom, ki mu je zagotovil popolno podporo Irske na bližnjem luksemburškem vrhu za vključitev v prvi krog pogajanj in za čimprejšnji začetek pogajanj Evropske komisije s Slovenijo. Premier Drnovšek se je sestal tudi s predsednikom predstavniškega doma Seamusom Pattisonom in predsednikom senata Brianom Mulloolyjem.

Stalni predstavniki Nato potrdili poročilo o stroških širitve

27. 11. 1997 18.22

Stalni predstavniki držav članic zveze NATO so danes v Bruslju potrdili poročilo, ki predvideva, da bo širitev NATA na Poljsko, Madžarsko in Češko v prihodnjih desetih letih stala od 1,3 do 1,5 milijarde dolarjev.

ZDA in baltske države bodo podpisale listino o sodelovanju

27. 11. 1997 11.53

Iz Bele hiše so danes sporočili, da bodo ZDA in baltska trojica (Estonija, Latvija in Litva) med januarskim srečanjem predsednikov v Beli hiši podpisale listino o sodelovanju.

Klima začel pogovore s slovaškim vodstvom

27. 11. 1997 11.48

Avstrijski kancler Viktor Klima je dopoldne prispel na enodnevni uradni obisk na Slovaško. Najprej se je v Bratislavi sestal s slovaškim predsednikom Michalom Kovačem, nato pa naj bi se v zdraviliškem mestu Piestany zadržal na pogovorih s predsednikom slovaške vlade Vladimirjem Mečiarjem.

Predstavnik Pentagona bo obiskal ameriške vojake na tujem

27. 11. 1997 09.56

Pomočnik ameriškega obrambnega ministra John Hamre bo odpotoval v BiH in na območje Perzijskega zaliva. Med predpraznično turnejo, ki ga bo vodila najprej v BiH, nato pa v Saudovo Arabijo, Bahrajn in Kuvajt, bo Hume pred Zahvalnim dnem tam obiskal ameriške vojake. Srečanja s predstavniki držav niso napovedana. Predstavnik Pentagona ob Zahvalnem dnevu tradicionalno obišče ameriške vojake na tujem.

Michael Jackson bo še drugič očka

27. 11. 1997 09.32

Žena Michaela Jacksona Debbie Rowe Jackson pričakuje drugega otroka. Deklici, ki naj bi se rodila februarja, bo ime Paris Michael Katherine Jackson. Debbie je povedala, da je hčerko želela imenovati Michael po Michaelu, vendar pa je bil pevec proti. Nato pa sta skupaj izbrala imena: Paris, ker je bila punčka tam spočeta, Michael, ker Debbie res hoče moževo ime v hčerkinem, ime Katherine pa bo deklica nosila v čast pevčevi materi.

Nov kandidat za avstrijskega predsednika

26. 11. 1997 15.24

Karl Walter Nowak se bo kot kandidat državljanske iniciative <i>Nevtralna Avstrija</i> potegoval za mesto predsednika Avstrije na spomladanskih predsedniških volitvah. Kandidaturo za šefa avstrijske države so že prijavili sedanji predsednik Thomas Klestil, voditeljica stranke Liberalni forum Heide Schmidt in dunajski gradbenik Richard Lugner.

Bosna po juniju 1998?

26. 11. 1997 10.01

Ameriški obrambni minister William Cohen bo prihodnji teden obiskal Bruselj. V torek in sredo bo imel tam več srečanj z drugimi obrambnimi ministri zveze NATO. Glavna tema pogovorov bo Bosna in Hercegovina po juniju 1998, ko se izteče mandat SFOR.

Ponujena lustracija za matični odbor ni sprejemljiva

26. 11. 1997 08.42

Parlamentarni odbor za notranjo politiko in pravosodje je po sinočnji obravnavi predlogov Socialdemokratske stranke Slovenije in Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) za sprejem t.i.<b> lustracijske zakonodaje</b> sklenil državnemu zboru predlagati, naj na potekajočem izrednem zasedanju zavrne oba predložena dokumenta: resolucijo o protipravnem delovanju komunističnega totalitarnega režima in zakon o odpravi posledic komunističnega totalitarnega režima.

Sprejem namestnika vodje češke diplomacije pri Frlecu in Peterletu

25. 11. 1997 13.01

Zunanji minister Boris Frlec in predsednik parlamentarne komisije za evropske zadeve Lojze Peterle sta danes ločeno sprejela Cirila Svobodo, namestnika češkega zunanjega ministra, ki je pristojen za evropske zadeve.

Vesoljca rešila 10 milijonov dolarjev vreden satelit

25. 11. 1997 10.38

Davi sta ameriški vesoljec Winston Scott in japonski vesoljec Takao Doi izstopila iz ameriškega vesoljskega raketoplana Columbia. Z rokami sta uspešno umirila znanstveni satelit Spartan 201, ki ima maso 1.337 kg in ki se je po petkovem neuspešnem utirjenju počasi vrtel okoli več osi hkrati. Nato ga je mehanična roka raketoplana prenesla v tovorni odsek.

Vlada o predlogu proračuna 1998

25. 11. 1997 08.34

Predsednik vlade <b>Janez Drnovšek</b> je na včerajšnji popoldanski seji vlade, namenjeni izključno obravnavi predloga proračuna za prihodnje leto, v uvodnih besedah poudaril, da je predlog proračuna 1998 narejen na osnovi okvirov, ki jih ponujajo varčevalni ukrepi, s ciljem da bi bil proračunski primanjkljaj 0,5 odstotka bruto domačega proizvoda. To pa je tudi cilj, ki ga v celoti podpirajo vse tri koalicijske stranke.

Pes rešil gospodarja, nato pa še gospodar psa

24. 11. 1997 10.45

Nek mešanček iz Koelna je rešil svojega 26-letnega gospodarja zagotove smrti v plamenih. Kot je povedala policija, je štirinožni prijatelj svojega lastnika prebudil z laježem in vlečenjem za rokav. Stanovanje je bilo v trenutku zavito v gost dim, vsi poskusi lastnika, da bi se rešil, pa so bili zaman. Šele sosedi so ga izvlekli iz gorečega stanovanja. Zunaj pa je mladi gospod ugotovil, da je v stanovanju ostal njegov pes, zato je brez obotavljanja stekel nazaj v stanovanje in mešančka rešil iz nevarnosti. Stanovanje je popolnoma pogorelo, 26-letnik pa je pristal v bolnišnici zaradi zastrupitve z dimom.

Bo pri vstopu Češke v NATO potrebna asistenca vitezov?

24. 11. 1997 10.06

Češki novinarji in umetniki so s sinočnjim zborovanjem v Pragi sprožili kampanjo prepričevanja rojakov v prid vstopa domovine v Severnoatlantsko zvezo. Geslo kampanje <b>Vitezi Blanika, pohitite! Vstopamo v NATO</b>, so priredili po stari legendi, ki pravi, da bodo vitezi praškega griča Blanika vstali od mrtvih in prihiteli na pomoč češkemu narodu, če se bo ta znašel v nevarnosti.

Netanjahu je Palestincem pripravljen predati šest do osem odstotkov območij pod izraelskim nadzorom

24. 11. 1997 09.58

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je pripravljen na obsežen umik izraelskih enot s palestinskih območij na Zahodnem bregu. Izraelski radio je danes poročal, da je Netanjahu na sinočnji izredni seji vlade dejal, da je Palestincem pripravljen predati šest do osem odstotkov območij pod izraelskim nadzorom. V zameno pa je izraelski premier zahteval neposreden prehod na pogajanja o dokončnem statusu palestinske avtonomije. Nadaljnji umik izraelskih enot bi bil nato možen edino pod pogojem, da bi palestinske avtonomne oblasti z obsežnimi ukrepi nastopile proti organizacijam islamskih skrajnežev, je še dejal Netanjahu.

Solana danes na obisku v Sarajevu

20. 11. 1997 10.45

Generalni sekretar Severnoatlantske zveze Javier Solana bo danes obiskal Sarajevo.

Umrl slovenski slikar Stanislav Rapotec

20. 11. 1997 10.40

V Sydneyu je 18. novembra v starosti 86 let umrl slovenski slikar <b>Stanislav Rapotec</b>.

Madžari na referendumu odločali o vstopu v NATO

17. 11. 1997 00.00

Madžarski premier Gyula Horn je izid nedeljskega referenduma o vstopu Madžarske v zvezo NATO označil kot izjemen. Za vstop je glasovalo nekaj čez 85 odstotkov volilcev, kar je več, kot so napovedovali največji optimisti. Horn je izjavil, da izid glasovanja dokazuje, da znajo Madžari, če je potrebno, delovati izredno odgovorno, kar je dobro sporočilo tako zvezi NATO kot madžarskim sosedam.

David Andrews: Članstvo v Natu ni pogoj za članstvo v EU

17. 11. 1997 00.00

Irski zunanji minister David Andrews je v pogovoru za ponedeljkovo izdajo dunajskega časnika Der Standard med drugim dejal, da nevtralnost v Evropski uniji ne predstavlja problema in da majhne države v uniji lahko shajajo brez članstva v zvezi NATO. Udeleževale pa naj bi se akcij pod okriljem Združenih narodov in Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE). Članstvo Irske v zvezi NATO je po besedah njenega zunanjega ministra oddaljena zamisel.

Žalosten povratek alpinistov v domovino

13. 11. 1997 00.00

Sinoči se je iz Himalaje vrnila v domovino Kamniška odprava; njeni člani Tomaž Humar, Janez Jeglič in Carlos Carsolio so preplezali novo smer v Vzhodni Lobuče (6119 m). 31. oktobra sta po petih dneh plezanja po zahodni steni Nuptseja v Nepalu Janez Jeglič in Tomaž Humar dosegla dejanski vrh gore (7742 m), žal pa se je na vrhu Janez Jeglič smrtno ponesrečil. Tomaž Humar je nato sestopil in dva dni kasneje močno poškodovan priplezal do vznožja stene. <i>Vrh sva morala doseči v enem poskusu. Vstala sva ob 1. uri zjutraj, plezati začela ob štirih, v bazo pa sva poklicala ob osmih. Zaradi mraza nisva čutila svojih nog. Po mešanem snegu sva do višine 7.500 metrov plezala še skupaj, vendar je bil Janez očitno hitrejši, zato sva se dogovorila, da bova plezala do 14. ure. Hotela sva namreč uiti prihajajočemu poslabšanju vremena in hudim posledicam za zdravje,</i> piše Humar in nadaljuje: <i>Jeglič je skrajni vrh dosegel ob 13. uri in počakal name, vendar je tik pred srečanjem odšel naprej, proti še nedoseženemu zahodnemu vrhu Nuptseja. Zaslišal sem le še krik Tomaž!... , potem pa je tulil orkanski veter,</i> se v poročilu zadnjega srečanja z Jegličem spominja Humar.

Hilary Clinton na azijski turneji

13. 11. 1997 00.00

Ameriška prva dama Hillary Clinton se je med azijsko turnejo davi v Taškentu sestala z uzbekistanskim predsednikom Islamom Karimovim. Karimov si od obiska obeta poglobitev odnosov z ZDA. Hillary Clinton se namerava danes v uzbekistanskem glavnem mestu udeležiti odprtja zdravstvenega doma za ženske, nato pa bo obiskala še slikovito mesto Buchara. Clintonova je že obiskala Kazahstan in Kirgizistan, odpravila pa se bo še v Ukrajino in Rusijo.