ne raste

Pospešene priprave na vrh Bush-Putin

08. 06. 2001 00.00

Priprave na vrh Bush-Putin so vse bolj intenzivne. Vrhunsko srečanje, ki bo čez devet dni, ima poslej tudi svojo posebno stran na svetovnem spletu, pripravljena pa je tudi celostna grafična podoba.

Dobro poslovanje e-trgovine EnaA

06. 06. 2001 00.00

Medtem ko v javnosti spremljamo novice o slabem poslovanju trgovcev z računalniško opremo, so v Gambit Trade izredno zadovoljni s poslovanjem elektronske trgovine EnaA. V mesecu maju so v trgovini EnaA zabeležili 8.262 obiskov ali štirikrat več kot konec lanskega leta in dvakrat več kot februarja letos.

Rast Zvona 1

29. 03. 2001 00.00

Na Ljubljanski borzi vrednostnih papirjev se nadaljuje padanje Slovenskega borznega indeksa, ki je izgubil 0,54% in je vreden 1.728 točk, Slovenski indeks pidov pa še naprej raste saj je v četrtek vrednejši 0,48% več kot v sredo oziroma 1.449 točk.

Prodaja preko interneta raste

16. 03. 2001 00.00

Na spletnem naslovu www.gambit.si že nekaj mesecev deluje EnaA elektronska trgovina z računalniško opremo. Podjetje Gambit Trade jo je konec lanskega leta temeljito prenovilo, saj so dodali strani, na katerih je možno glasovati za najzanimivejši izdelek tedna. Rubrika Nasveti pred nakupom je namenjena vsem, ki potrebujejo računalnik, pa niso na tekočem z mikroprocesorji, grafičnimi karticami, kapacitetami trdih diskov in drugimi tehničnimi podrobnostmi, ki vplivajo na ceno in zmogljivost računalnika. V elektronski trgovini je trenutno naprodaj 1258 izdelkov različnih blagovnih znamk. Prevladujejo računalniki in notesniki IBM, Compaq in Fujitsu-Siemens, tiskalniki Epson, Lexmark in Hewlett-Packard, potrošni material za različne vrste tiskalnikov ter fotoaparati in popularni zapisovalniki CD-jev . V podjetju ugotavljajo, da smo Slovenci še vedno zadržani do nakupov s kreditno kartico, saj to možnost zaenkrat izkoristi le vsak deseti obiskovalec. Večina se namreč odloči za nakup s plačilom po povzetju, čeprav morajo zaradi tega osebno počakati na dostavo. Ali smo zadržani tudi do nakupov preko interneta nasploh?

Preobrat v Tokiu

15. 03. 2001 00.00

Tečaji delnic na tokijski borzi so se v četrtek po začetnih izgubah presenetljivo opomogli. Indeks Nikkei, ki ga izračunavajo na podlagi vrednosti 225 najpomembnejših delnic, je ne glede na sredino vnovično zniževanje tečajev na ameriškem Wall Streetu presegel psihološko pomembno mejo 12.000 točk. Ob koncu trgovanja je namreč dosegel vrednost 12.152,83 točke, kar je za 309,24 točke oz. 2,6 odstotka več kot v sredo.

Kljub rasti splošno stanje trga slabo

13. 03. 2001 00.00

Danes so borzni posredniki na Ljubljanski borzi vrednostnih papirjev sklenili 1.504 poslov v skupni vrednosti 541 mio SIT. Oba borzna indeksa sta izgubila na svoji vrednosti. Slovenski borzni indeks je padel za 0,57% na 1.762 točk, Slovenski indeks pidov pa za 0,20% na 1.459 točk.

Število nočitev v Ljubljani raste

19. 10. 2000 00.00

Število nočitev v Ljubljani je v prvih devetih mesecih letošnjega leta poraslo za približno devet odstotkov v primerjavi z enakim obdobjem lani. Sicer lansko leto na področju turizma zaradi znanih dogodkov na Kosovu in v ZRJ ni bilo ravno tipično, turistični obisk pa se je povečal predvsem na račun povečanega števila nočitev tujih gostov, ki je bil višji za 13 odstotkov, je na današnji predstavitvi letošnjega obiska tujih in domačih gostov v slovenski prestolnici povedala vodja Sektorja za turizem pri Oddelku za gospodarske dejavnosti in turizem MOL Barbara Zupanc.

Rast prodaje računalniške opreme

02. 10. 2000 00.00

Prodaja računalniške opreme še vedno raste, vendar ne dosega napovedi. Padec je občutiti predvsem v Evropi. Razloge za zmanjšanje mnogi vidijo v manjšem povpraševanju podjetij po lanskoletnem napornem reševanju problema z letnico 2000, na potrošniškem trgu pa ne gre zanemariti tudi vrtoglavo zviševanje cen goriva.

Svetovna banka bo pomagala Srbiji

21. 09. 2000 00.00

Predsednik Svetovne banke (SB) James Wolfensohn je danes v Pragi ocenil, da upad denarnih sredstev, ki jih industrijsko razvite države namenjajo za pomoč državam v razvoju, pomeni pravo sramoto. Revščina je trenutno največji svetovni problem. Dejstvo, da se je količina denarne pomoči državam v razvoju v zadnjih desetih letih zmanjšala, je zaskrbljujoče, je ob robu letnega zasedanja Mednarodnega svetovnega sklada in Svetovne banke v Pragi na novinarski konferenci povedal Wolfensohn. Svetovna banka je tudi izrazila pripravljenost pomagati Srbiji v primeru poraza Slobodana Miloševića na nedeljskih zveznih predsedniških volitvah. Počakali bomo na izid volitev, nato pa se bomo odločili o nadaljnjih ukrepih, je še dejal Wolfensohn.

Mesić najpopularnejši

31. 07. 2000 11.45

V redni mesečni raziskavi zagrebškega Večernjega lista o priljubljenosti domačih politikov in strank v minulem mesecu je na vrhu najbolj pozitivnih politikov še naprej predsednik države Stjepan Mesić. Za najbolj negativno politično osebnost so povprašani izbrali Iviča Pašalića. Še naprej raste število neopredeljenih volilcev. V aprilski anketi Večernjega lista je bilo takih le 22 odstotkov. Stjepanu Mesiću je popularnost v primerjavi z mesecem poprej zrasla za tri odstotke, tako da je tokrat zbral 21,8 odstotka glasov. Drugouvrščenemu, premieru Ivici Račanu, je za približno toliko padla in ima 13,2 odstotka. Sledijo jima Vesna Pusič, Željka Antunovič, Dražen Budiša, Tonino Picula, Vesna Škare Ožbolt, Djurdja Adlešič, Mate Granič in Ivica Pančič. Premier Račan je na drugem mestu tudi na negativni lestvici, na kateri so, tako kot na pozitivni, še Budiša, Mesič in Antunovičeva.

Japonski presežek raste

12. 06. 2000 16.54

Presežek Japonske na tekočem računu plačilne bilance se je aprila v primerjavi z enakim obdobjem lani povečal za 40,2 odstotka na 11 milijard dolarjev. Višina presežka je presenetila poznavalce, saj so ti napovedovali, da ne bo presegla 10 milijard dolarjev.

Umetnost proti logiki centra

15. 05. 2000 13.37

V galeriji Kapelica bo drevi ob 21. uri odprtje instalacije z elementi performansa z naslovom Schoengen. Projekt petčlanskega artističnega kolektiva Agregat bo postavljen do 20. maja, odslikuje videnje aktualnih dogodkov na relaciji jugovzhodna Evropa - zahodna Evropa, za katere je po mnenju tvorcev projekta značilna vse bolj zaznavna nezmožnost preseganja kulturnih in socialnih razlik v širšem evropskem okviru. razlog naj bi bil v institucionalnih ovirah, ki jih ''deželam na obrobju'' vztrajno postavljajo politične ustanove Evropske unije.

Sodišča zmanjšujejo zaostanek

18. 04. 2000 20.34

Ob bolj ali manj državotvornih obletnicah je oceno prve desetletke predstavila tudi tretja veja oblasti. Sodba sodnikov o sebi je, da slovensko sodstvo dela povsem normalno.

Elian ostaja v ZDA

14. 04. 2000 19.44

Drame okoli kubanskega dečka Eliana Gonzalesa še ni konec. Tik preden se je sinoči iztekel rok, ko bi morali dečka izročiti očetu, so Elianovi sorodniki vložili pritožbo na prizivno sodišče v Atlanti. Sodišče je odločilo, da država Eliana do nadaljnjega še ne sme vrniti očetu.

Se bo bencin občutno podražil?

15. 03. 2000 21.10

Slovenci so se dobesedno zgrozili ob napovedih, da bi cena bencina lahko skočila do 150 tolarjev za liter. Bojazni so se zdele upravičene, saj vlada napoveduje vezavo domače cene bencina na svetovno ceno nafte. Z realnostjo je danes Slovenijo seznanil za cene odgovorni minister Senjur.

Se obetajo še višje cene bencina?

01. 03. 2000 20.56

Slovenski naftarji zahtevajo večdeset odstotno podražitev bencina. Cena nafte na svetovnem trgu strmo raste, zato lahko v 24 urah pričakujemo novo odločitev o podražitvi. Ob tem naj bi se vlada predvidoma v mesecu dni odpovedala neposrednemu nadzoru nad cenami bencinov, saj bo sprejela pregleden model oblikovanja cen.

Otroci v EU ne poznajo kmetijskih del

17. 12. 1999 10.12

Otroci iz držav članic Evropske unije vedo zelo malo o tem, kaj se dogaja na kmetijah. Anketa nemškega inštituta za socialne raziskave Muellner, ki je vključila 2.400 otrok med devetim in desetim letom starosti, je pokazala, da na primer v Angliji vsak četrti vprašani otrok meni, da na kmetijah rastejo pomaranče, približno 17 odstotkov pa jih je prepričanih, da tam gojijo banane. Samo vsak četrti otrok je vedel, da bombaž raste na grmih, medtem ko je približno tretjina otrok prepričanih, da ga pridelujejo iz ovčje dlake. Osem odstotkov otrok meni, da so kmetije namenjene samo počitnicam, četrtina pa jih je prepričanih, da kmetije še vedno izgledajo tako kot v časih starih staršev. Anketa je pokazala tudi, da otroci največ tovrstnih informacij dobijo v šoli, od staršev ali na televiziji. Le tretjina otrok pozna poklic kmetovalca, od tega se za ta poklic v Nemčiji, Veliki Britaniji in na Nizozemskem zanima 16 odstotkov otrok, medtem ko je na Finskem ta odstotek veliko večji; poklic kmeta namreč pozna skoraj tri četrtine otrok. Za ta poklic se skupno zanima več deklic kot dečkov.

Proračunska poraba ne sme rasti hitreje kot BDP

14. 10. 1999 16.15

Upravni odbor Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) še ni razpravljal o proračunu za leto 2000. GZS, kot eden od socialnih partnerjev in zastopnik interesov gospodarstva pričakuje, da bo vlada s predlogom proračuna seznanila tudi Ekonomsko socialni svet, ki je poklican, da o proračunu razpravlja še pred odločitvijo državnega zbora. GZS meni, da poraba ne sme naraščati hitreje kot raste BDP. Glede na zahtevano varčevanje in rast proračunske ter javne porabe v zadnjih letih, ki je bila hitrejša od rasti BDP, pa bi morala poraba naraščati še počasneje, menijo v GZS.

Stopnja brezposelnosti na Japonskem raste

01. 05. 1999 08.38

Japonska stopnja brezposelnosti je marca dosegla novo rekordno stopnjo 4,8 odstotka. Brez dela je bilo kar 3,39 milijona aktivnega prebivalstva. Kot je sporočila japonska vlada, je število zaposlenih v zadnjem letu, predvsem zaradi prestrukturiranja družb, padlo za 840.000 na 63,84 milijona. Število brezposelnih se povečuje že 14 mesecev zapored in se, kot kažejo napovedi, ne bo še kmalu ustavilo.

Kukoč prvi mož Bullsov

04. 02. 1999 13.46

Toni Kukoč, hrvaški košarkar aktualnih prvakov NBA Chicago Bulls, v letošnji sezoni gotovo ne bo več šesti igralec. Po odhodu največjih zvezdnikov iz moštva je primoran prevzeti največjo odgovornost.

Rubelj znova raste

15. 09. 1998 08.57

V ponedeljek je rubelj zrasel na devet rubljev za dolar glede na 11, kolikor je bilo potrebno zanj odšteti v petek. Rast gre pripisati zgolj tehničnim razlogom. Dvig rublja močno spodbujajo komercialne banke in Centalna banka Rusije, ki želijo doseči tečaj, ugoden za kreditne pogodbe. Petnajstega vsakega meseca, ko vračajo povračila iz kreditnih pogodb, mora biti tečaj ustrezen. Dviga rublja ne spodbuja noben drug ekonomski faktor, dodajajo. ''Edina stvar, ki botruje dvigu rublja zadnje dni, je zanimanje centralne banke in ostalih komercialnih bank, ki želijo njegovo povečanje,'' je razložl Thierry Malleret, ekonomist investicijske družbe Alfa Capital.

Cher ne mara več tetovaž

17. 05. 1998 10.02

Cher se želi s pomočjo mesečnih laserskih terapij znebiti tetovaž, v svoji najnovejši izdaji piše ameriški časopis People. Njena odločitev pa ni povezana s skrbjo za zdravje, temveč z nečimrnostjo. "Ko sem se začela tetovirati, ni tega počel še nihče, zdaj pa se tetovirajo kar vsi po vrsti. Zato me to ne navdušuje več," je Cher komentirala svojo odločitev. Pred svojim 52. rojstnim dnem, ki ga bo praznovala 20. maja, je pevka in igralka povedala nekaj misli o staranju ter o svojem dinamičnem življenju. "Sovražim dejstvo, da sem vstopila v 50. leta," je povedala. O ljubezni pa: "Ko si star, jo je težko najti... toda če lahko trava raste prek betona, potem te lahko tudi ljubezen najde v vsakem obdobju življenja." Cher trdi, da ima po smrti svojega nekdanjega moža Sonnyja Bona, ki se je ubil v smučarski nesreči 5. januarja letos, še vedno nočne more. Cher torej med vrsticami priznava, da se hočeš nočeš stara.

Jožko Čuk o nacionalnem varčevalnem paketu

14. 11. 1997 00.00

<i>Ocena Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) je, da so napovedani ukrepi nacionalnega varčevalnega paketa preslabo pripravljeni in premalo usklajeni, da bi lahko dali napovedane in pričakovane pozitivne razvojne impulze. Predstavljajo pritiske po povečanju porabe, povečanju inflacije in povečanju obremenjevanja gospodarstva,</i> je na današnji novinarski konferenci dejal <b>Jožko Čuk</b>, predsednik GZS, in dodal: <i>Pri pripravi tega dokumenta nismo sodelovali ne GZS ne drugi delodajalski predstavniki, tako menimo, da gre za marketinški pristop vlade, saj je dokument pripravljen na nižji ravni kot je to za vlado običajno.</i><i>V Sloveniji izgubljamo svoje prednosti v primerjavi s konkurenco, premalo vlagamo v razvoj in načenjamo lastno substanco,</i> je dejal Čuk in dodal, da javna poraba nezadržno raste, število zaposlenih upada, v industriji se vsak delovni dan izgubi štirideset delovnih mest. Industrijska proizvodnja, ki predstavlja največji delež v izvozu, je v prvih devetih mesecih rasla le po stopnji 1,1 odstotka.Rast bruto domačega proizvoda bo največ 3,7 odstotka. Inflacija vztraja pri stopnji približno devetih odstotkov, tako da so škarje med tečajem in rastjo cen izjemno velike, saj je tečaj nemške marke porasel le za 4,3 odstotka. Pri tem plače vztrajajo na ravni inflacijske rasti, javna poraba pa narašča hitreje kot raste BDP.Kljub temu na GZS podpirajo konkretne ukrepe, kot so sprememba in dopolnitev davka od pravnih oseb v korist večjih investicijskih olajšav, varčevanje pri materialnih stroških, zaposlovanju in plačah v javni in državni upravi itd. Opozarjajo pa na vrsto ukrepov, ki niso varčevalno naravnani. Gre za povečanje dolžine porodniškega dopusta, povečanje rekreacijskega dodatka, povečanje sodnih in upravnih taks, uvedba davka na bilančno vsoto bank.